De volgende stap is kernwapens PZC Jomanda: de harmonie is weg 2 Vooruitkijken Tsjetsjenen zien in verkiezingen bewijs onafhankelij kheid Massahysterie is voorbij feiten en meningen Cyprioten kunnen het verleden niet loslaten donderdag 23 januari 1947 donderdag 23 januari 1997 van onze correspondente in Nicosia Jessica Lutz Op de hoek van de Kemal Ataturk- straat en de Fellahogloustraat heeft Andreas zijn eettentje. In het stadje Paphos aan de westkust van Cy prus zijn de straatnamen van het Turk se kwartier niet veranderd, ook al wo nen er al meer dan twintig jaar geen Turks-Cyprioten meer. Op een verroes te toegangspoort prijken nog steeds de woorden 'Ne mütlü turküm diyene' - 'Gelukkig is degene die zich Turk kan noemen'. Eronder is in het Grieks aan gebracht: 'Nooit vergeten we de slaver nij', metafoor voor de aanwezigheid van het Turkse leger in het noorden. Bij Paphos wordt een militair vliegveld aangelegd voor de Griekse strijdkrach ten. Hier komen ook de Russische luchtafweerraketten, die zulke oor logszuchtige reacties van Turkije op riepen. Een Amerikaanse gezant pen delde vorige week tussen Nicosia, Athene en Ankara om de gemoederen te bedaren. Andreas wijst naar de Fellahoglous traat. „Hier hep de grens waar nie mand voorbij kon, de doodszone. Aan deze kant zaten de Turks-Cyprioten, wij aan de andere kant. Ik herinner me de laatste dag in juli 1975, toen bussen van de VN kwamen om de Turks-Cy prioten weg te halen. Ze huilden als ba by's." Enclaves In de meeste steden op Cyprus waren Turkse, gebarricadeerde enclaves ge vormd als gevolg van tien jaar strijd te gen de Grieks-Cyprioten die het eiland onderdeel wilden maken van Grieken land. De kleine bouwvallige huizen in het Turkse kwartier in Paphos staan in schril contrast met de weelderige villa's eromheenZe getuigen van de poütieke en economische blokkade waaronder de Turks-Cyprioten te lijden hadden. De blokkade zou ongetwijfeld tot de emigratie van de meeste Turks-Cyprio ten geleid hebben. Maar dat proces ging de nationalistische, pan-Griekse Cyprioten niet snel genoeg. Zij grepen in 1963 naar de wapens en richtten een bloedbad aan onder de kinderen van hun vijand. De hoogoplopende spanning leidde tot het ingrijpen van Turkije, dat in 1974 een derde van het eiland bezette. De twee bevolkingsgroepen, die eeuwen lang in dezelfde dorpen en steden ge woond hadden, werden van elkaar ge scheiden: de Turks-Cyprioten moesten vertrekken naar het noorden, de Grieks-Cyprioten naar het zuiden. „Keer op keer zijn wij, het Griekse volk, verraden door onze bondgeno ten", vervolgt Andreas. „Tijdens de Eerste Wereldoorlog zouden we einde lijk ons land terugveroveren op de Tur ken. Maar op het beslissende moment keerden de Engelsen en de Fransen ons de rug toe, waardoor de Turken Ana- tolië nog steeds in handen hebben. Dat is de grootste catastrofe geweest in on ze vijfduizend jaar oude geschiedenis. Het Griekse volk is te lang een gevan gene geweest. Maar dankzij de raket ten zijn we weer sterk. We zijn klaar voor de Turken." De raketten moeten er volgens Andreas toe dienen om het Turkse leger, dat een keer ook de rest van het eiland zou wil len veroveren, een paar dagen op te houden. In die tijd kan het Griekse le ger toesnellen om hun broeders te hel pen. Op de vliegbasis in Paphos zullen de Griekse straaljagers, die van ver moeten komen, kunnen tanken, want anders hebben ze slechts brandstof om tien minuten boven het eiland te vlie gen. Op de ruit van een apotheker in de hoofdstad Nicosia hangt een Engelsta lige folder. Bij de kruidenier en het reis bureau ligt dezelfde. Hij is uitgegeven door het pers- en informatiebureau van de regering. 'Grieks-Cyprioten ver moord omdat ze nee zeiden tegen de be zetting', staat er in rode lettei-s boven de foto van Anastasios Isaak, die in au gustus door Turkse betogers en politie doodgeslagen werd tijdens een demon stratie in de door de VN bewaakte buf ferzone. De begrafenis van Isaak leidde tot nieuwe ongeregeldheden. Solomon Solomou werd daarbij doodgeschoten, toen hij probeerde de Turkse vlag neer te halen. De folder vol foto's met pijltjes erop maakt duidelijk wie de schuldige is. „Systematische provocatie van de an dere zijde", zegt Iannis Kasoulides, de woordvoerder van de regering. „Deze zomer hebben zij de crisis gecreëerd, niet onze raketten". Dat de Grieks-or thodoxe kérk de demonstraties organi seerde en de jongeren ophitste om steeds verder te gaan, speelt volgens hem geen rol. „Hoe lang moeten we nog de gijzelaars blijven van het Turkse le ger? Vorig j aar raakten Turkije en Grie kenland bijna verwikkeld in een oorlog over het eilandje Imia. Dat is heel ge vaarlijk voor Cyprus. Het bewijst dat we gelijk hadden om drie jaar geleden een defensiepact met Griekenland te sluiten. De dialoog tussen de twee helf ten van het eiland loopt stuk op de Tur ken die geen politieke oplossing willen. Ze zouden kunnen besluiten dat de tijd rijp is voor een militaire, maar ze moe ten weten dat ze duur zullen betalen voor een aanval." Het beeld van het Turkse leger dat ieder moment kan aanvallen, een beeld ont Een VN-militair houdt in Nicosia de wacht aan de Groene Lijn die de hoofdstad in tweeën deelt. foto EPA sproten aan de gebeurtenissen in augustus, wordt zorgvuldig door de re gering gecultiveerd. Een recente opi niepeiling wees uit dat de meerderheid van de Grieks-Cyprioten bereid is zelfs meer dan de huidige extx-a defensiebe lasting van drie procent over hun inko men te betalen. Woordvoerder Kasoulides is er, net als iedereen, van overtuigd dat de Turks- Cyprioten het zwaar te verduren heb ben onder het Turkse juk. Zij zijn ten slotte geen echte Turken, maar Grieken die zich tijdens de Osmaanse overheer sing bekeerd hebben tot de islam om geen belasting te hoeven betalen, luidt een wijdverbreide mening. Het aan spreekpunt is daarom wat hem betreft Ankara, niet de Turks-Cypriotische leiders. Bescherming „Nooit! Nooit zullen we afzien van de bescherming van het Turkse leger", zegt Taner Etkin, de minister van De fensie en Buitenlandse Zaken van de zelf uitgeroepen Turkse Republiek van Noord-Cyprus. Toeristen mogen een kort bezoek brengen, maar voor Cy prioten van beide zijden is de oversteek door de bufferzone naar 'de andere kant' strikt verboden sinds 1974. Ook bellen is onmogelijk. „De Grieks-Cy prioten willen die raketten als dwang middel gebx'uiken aan de onderhande lingstafel, zo van nu of nooit. Nou, nooit zullen we hun vooi'waarden aan vaarden en onze soevex-einiteit opge ven", briest Etkin. „Ze wisten dat Tur- ltije kwaad zou wox'den. Zo willen ze het land afschilderen als een bezettex*, een agressor, om hun eigen toelating tot de EU te versnellen. Maar Turkije heeft ons vrede gebracht. Wij hebben net zo goed het recht hier te leven, al zijn we dan in de minderheid." In de Politiestraat heeft Tevfide een boekhandel. Geen mooie rekken of halogeenlampen echter Het Turkse deel van Nicosia is beduidend ax-mer dan het Gx'iekse. Door het internatio nale embargo tegen Turks-Cyprus viert werkeloosheid hoogtij. Massaal pro- beeit de bevolking te emigreren. „Hoe denken ze aan de ovei'kant?" vraagt Te vfide gretig. „Er zijn toch vast wel mensen daar die ons willen geven wat we willen, zodat we weer een eiland kunnen worden?" Waanbeelden „Met de verjaardag van de VN mochten we erheen. Mijn zoontje van zes was stomverbaasd om te zien dat de Gx'ieks- Cyprioten gewone mensen zijn. Op school pompen ze zulke waanbeelden in zijn hoofdje." Tevfide zou graag de vrijheid hebben om in het Griekse deel rond te reizen, te werken. Maar herstel van de oude situ atie, waarin beide bevolkingsgroepen door elkaar heen woonden, zoals de Grieks-Cypiioten willen, houdt ze niet voor mogelijk. „Er is te veel wantrou wen. We zouden eerst weer langzaam aan elkaar moeten wennen." De bejaarde Huseyn zit achter de toon bank in zijn kinideniex'swinkel. Gx~aag neemt hij de Cypriotische ponden aan, een ijzer-sterke munt, waarvan het ge bruik in het Turkse cleel echter verbo den is. Het geld van Tui'kije dat in omloop is, devalueert snel en wordt bo vendien door de Gxieks-Cypriotische smokkelaars niet aanvaard. „Sommige mensen willen eenwording met Tur- kije. Ik niet. Dan geven we het zuiden aan Griekenland cadeau. Ik wil geen Grieks leger hier, dat wordt oorlog. Kijk wat ze doen: ze begonnen met tanks, nu zijn het raketten! de volgende stap is kernwapens. Cyprus moet onaf hankelijk blijven met een deel voor de Tux'ken, een deel voor de Grieken." Huseyn was een van de mensen die in 1975 met zijn gezin op een bus van de VN stapte en uit Paphos vertrok. „Ik zou best tex-ug willen. Om een kijkje te nemen, niet om er weer te wonen. De Grieken zouden ons niet accepteren." GPD Het fin de siècle is een periode van bespiegel! De nadering van een nieuwe eeuw noopt weemoedig terugzien en vex-wachtings vooruitkijken. Dat laatste hebben de werkgeversor nisatie VNO-NCW en de vakvereniging De Unie daan. Woensdag presenteerden ze beleidsvisies waa ze nadrukkelijk een eind in de volgende eeuw blikk VNO-NCW heeft haar opvattingen over het belasti stelsel in de 21-ste eeuw kenbaar gemaakt. De L' heeft nagedacht over ouderenbeleid en pensioenva ziening na 2000. Een nieuwe eeuw, een nieuwe visie In de ideeën van VNO-NCW ligt de nadruk op verlag van de lastendruk. Dat is geen nieuw geluid in krinj van werkgevers. De manier waarop de lastendruk n hun mening kan worden veraangenaamd, is dat wel het verleden hebben de wex'kgevers bij hun pleidoq voor lagex'e lasten vooral de positie van het bedrijfs ven voor ogen gehad. De VNO-NCW-combinatie Iq nu verder. De suggestie de inkomstenbelasting te vermindej door de schijven in het belastingstelsel te verlengen.i tekent dat over een groter deel van het inkomen I laagste belastingtarief wordt berekend, waardoor koopkracht toeneemt. Dat is plezierig voor deburgei goed voor de economie. Bovendien komt zo meer g binnen voor volksverzekeringen als de AOW, waard' de betaalbaai'heid daarvan langer gegarandeerd bli .Vanzelfsprekend hebben de werkgevers ook enl maatregelen voorgesteld die een fiscaal milder klim voor het bedrijfsleven opleveren. VNO-NCW is op een mooi moment met haar voorsl len naar voren gekomen. De politiek bevindt zich i mers in een situatie van ongekende weelde nu bestemming moet worden gevonden voor de belasti meevaller van 4,6 miljard gulden, waarvan - het ge kan niet op - een deel voorlopig elk j aar lij kt terug te! men. Geestdriftig constateren de werkgevers dan i dat meteen een begin kan worden gemaakt met de a passing van het belastingstelsel. Gedurfd is het voorstel van De Unie loonsverlaging spreekbaar te maken. Deze demotie - het woord stas in Van Dale - zou moeten gelden voor oudere werk mers die tegen het eind van hun loopbaan minder pi teren dan jongere collega's, en ook voor jongeren midden in hun carrière tijdelijk een stapje terug wi! doen om zich bijvoorbeeld aan zorgtaken te wijder wei'kgeverskringen zal dit idee zeker in goede aa vallen. Voor de werknemer daagt evenwel het onaantrekkt ke perspectief van lager loon en - als consequentie het huidige pensioenstelsel - lager pensioen. Dat is hoge prijs voor een functie waarin het kalmer aan worden gedaan. Een prijs die ook in de 21-ste eeuw: grif zal worden betaald. door Greg Myre De Russische leiders zwe ren nimmer te zullen toestaan dat Tsjetsjenië on afhankelijk wordt, maar vol gens de Tsjetsjenen zelf heeft de afscheiding van Rusland zich reeds voltrokken. De in woners van de opstandige re publiek zien de presidents- en parlementsvex-kiezingen van komende maandag als de kroon op hun na 20 maanden oorlog gewonnen onafhan kelijkheidsstrijd. De drie weken geleden voltooide te rugtrekking van de Russi sche troepen vormde voor de Tsjetsjenen de ratificatie van de onafhankelijkheid. Ramzan, een verkeersagent, heeft al sinds juni geen sala ris meer ontvangen. Toch re gelt hij elke dag opgewekt het verkeer in Grozny, de in puin geschoten hoofdstad, in de overtuiging dat het met de uitbetaling van zijn loon in een vrij Tsjetsjenië wel goed komt. De officiële status van Tsje tsjenië is nog altijd een nete lige kwestie, waar politici en diplomaten een oplossing voor moeten zien te vinden. Voor mensen als Ramzan staat het evenwel buiten kijf dat de onafhankelijkheid binnenkox-t officieel een feit zal zijn. Ook de bux'gemeester van Grozny spreekt zijn overtui ging uit dat het land na de verkiezingen niet langer deel zal uitmaken van Rusland. ,In mijn ogen is Tsjetsjenië al lang" geleden uit Rusland ge stapt", zegt burgemeester Letsji Doedajev, een neef van wijlen Dzjochar Doedajev die in 1991 de onafhankelijk heid over de republiek uit riep. Rusland is bang dat het door Tsjetsjenië onafhankelijk heid te verlenen andere repu blieken en regio's zou aan moedigen zich ook af te scheiden. Maar ook voor de Tsjetsjenen brengt de onaf hankelijkheid problemen met zich mee die ze niet een- twee-drie zullen kunnen op lossen. De republiek is volledig plat zak en kan nauwelijks op hulp van het eveneens in geldnood verkex-ende Rus land rekenen. Grozny be staat uit niet veel meer dan een gigantische bei'g puin- Het is vrijwel onmogelijk om ook maar een gebouw te vin den dat ongeschonden is. Er is veel te weinig werk, met name voor mannen. Veel mannen die nog in het bezit van hun wapens uit de oorlog terugkeerden, zijn de mis daad ingegaan. Huizen heb ben geen stromend water. De stad is vergeven van 'de zwerfhonden. Het bankwe zen wordt voornamelijk ge vormd door geldwisselaars die kantoor houden achter marktkraampjes. Zieken huizen en scholen zijn open, maar daar is alles mee ge zegd. Ziekenhuizen moeten het stellen zonder medicij nen en andere hulpmiddelen en leraren blijven thuis, om dat ze niet betaald worden. Het vliegveld van Grozny kan niet meer dan een vlieg tuig tegelijk verwerken. De passagiers van een vliegtuig uit Moskou konden deze week pas een uur na de lan ding van boord, omdat de enige vliegtuigtrap waarover de luchthaven beschikt werd gebruikt om de passagiers van een ander toestel aan boord te laten. Dat het leven in Tsjetsjenië toch nog doorgaat, is te dan ken aan de veerkracht van de inwoners, die er met hun handelsgeest voor zorgden dat de markten zelfs toen de ooi'log op zijn hevigst was goed bevoorraad waren. Neem nu Malika Tïmoersoel- tanova. Zij verzamelt Russi sche granaathulzen waar ze vazen van maakt voor de roze rozen die ze thuis kweekt en ojj de markt verkoopt. Timoersoeltanova, die de kost verdient voor haar inva lide man en drie kinderen, verkoopt de rozen nu voor 90.000 roebel (bijna 30 gul den) per drie stuks. Kopers krijgen daar een vaas bij- Tot dusver hebben de Tsje tsjenen hun zakentalent voornamelijk gebruikt voor dergelijke kleinschalige handel, maar ze hopen op korte tex-mijn de olie-indu strie nieuw leven in te blazen. Daartoe zullen ze echter moeten samenwerken met Rusland. Moskou volledig de ïug toe keren zal voor Tsje tsjenië onmogelijk zijn. AP Het Genezend Medium overweegt hal in Tiel te verlaten De Gaulle weigert van onze verslaggeefster AnnemiekTen Thije Jomanda, het landelijk beken de 'Genezend Medium', over weegt de Evenementenhal in Tiel te verlaten. Waar ze naartoe gaat, weet ze nog niet. Als zich de gelegenheid voordoet ergens anders in Tiel een geschikt on derkomen te huren, dan zal ze dat zeker niet laten. De vrouw die in de jax-en negen tig duizenden mensen naar Tiel tx-ok om een healing bij te wo nen, zegt dat rond de Evene mentenhal de harmonie de laat ste tijd zoek is. Dat ligt niet aan haai', maar 'aan die ander'. Die ander is Jacques Onderwater, haar ex-echtgenoot. Onderwa ter huurt de Evenementenhal van de exploitatiemaatschappij TenmO en Jomanda huurt de hal op haar beurt van haar ex. Jo manda bekijkt nu elke drie maanden of ze het huurcontract verlengt. Zo heeft ze om de drie maanden de gelegenheid haar biezen pakken. Hoe het precies komt dat On derwater de 'haiTnonie ver stoort' wil ze niet zeggen. „Ik heb er geen behoefte aan de wi le was buiten te hangen. De hea lings zijn nog wel harmonieus en vol liefde, daarnaast heb ik mijn pi'ivéleven. Dat is moeilijk door het gebrek aan harmonie." Haar ex-echtgenoot wil wel iets specifieker op een aantal zaken ingaan. Na zijn scheiding van Jomanda, meisjesnaam Joke Daman, begon Jacques Onder water in het pand naast de Eve nementenhal een eigen bedrijf, het Exposium. Daar is kunst te zien en er staat een waterorgel. Hij zegt zich regelmatig te erge ren aan een aantal zaken, Zo zit het hem niet lekker dat de men sen die zij n Exposium willen be zoeken, maar niets met Het Genezend Medium te maken willen hebben, zijn bedrijf daarom ook links laten liggen. Maar dat is niet de enige irrita tie. „Toen ik de healings nog organi seerde, stx-eefde ik naar perfec tie. Als ik nu zie dat de bijeen komsten niet zo goed meer zijn georganiseex'd, dan erger ik me. Als ik daar wat van zeg en Jo manda kan daar rxiet tegen, is dat haar probleem." Irriteren Ondcxwater kan zich ook 'be hoorlijk ixriteren' aan de affi ches die medewerkers van Jo manda aan de muren van 'zijn hal' hangen. „Dat zijn van die papieren waarop reclame wordt gemaakt voor vakanties naar Jomanda tijdens een dieren-healing. Kroatië," legt Jomanda's ex uit. „Die affiches zijn heel lelijk, daar kan ik me behoorlijk aan irriteren ja." Hoewel Jomanda serieus over weegt Tiel te verlaten, gaat dit haar wel aan het hart. „Het zou een slag voor Tiel zijn. En voox'al voor de mensen die zulke goede herinneringen aan deze plaats hebben." Niettemin hoeven de bezoekers van Jomanda het ze ker niet zonder haar te stellen. Ze is te zien op de televisie, te horen op de radio en ze tx-ekt eens per maand het land in. „Dat blijf ik sowieso volhou den," zegt ze. „En als ik een ge schikte ruimte vind, dan blijf ik in Tiel." Als Jomanda de huur opzegt van de Evenementenhal, kan De massahysterie rondom het fenomeen Jo manda lijkt voorbij. Op het hoogtepunt van haar carrière werden de zondagse healings in Tiel telkens door meer dan 2.500 mensen be zocht. Treinen puilden uit, auto's werden bij gebrek aan parkeerruimte rondom de Evenementen hal in pxivétuintjes gestald. Die tijd lijkt nu de finitief voorbij. De ex-man van Het Genezend Medium. Jacques Onderwater, bevestigt de neerwaartse spiraal van bezoekersaantallen. Hij schat het huidige aantal fans op achthon derd per sessie. „Maar ik moet er wel bij zeggen dat zij zestien van dergelijke bijeenkomsten per maand houdt. Dus echt afgelopen is het nog niet." Volgens Onderwater wordt de tanende belang stelling vooral veroorzaakt doordat 'het nieu we' er af is. „In Duitsland is ooit onderzoek ge daan naar de populaiïteit van mensen met een dei'gelijke paranormale gave. Daaruit bleek dat erna vier jaar een kentering komt in de be langstelling. Jomanda beleefde haar hoogte punt in 1991. Ik heb er zelf nooit in geloofd dat er een terugval zou komen, maar dat blijkt nu toch zo te zijn." Jomanda zelf voelt zich verguld met de gang van zaken. „De nieuwgïeiigen blijven weg, de echte zieken zitten er nog steeds" Ze zegt blij te zijn dat de hysterie rond haar persoon nu af neemt. „Al die auto's in de tuinen, dat brengt overlast bij de buurt en dat zie ik ook liever niet.Haar specifieke sessies worden nu vooral door een schax'e trouwe aanhangers bezocht. „En mensen die geïnteresseerd zijn in bepaalde thema's. Zo had ik deze week de tent weer tot de nok toe vol zitten. Er was geen stoel meer vrij. Ik hield een bijeenkomst over negatieve invloeden van deze maatschappij. Dat spreekt mensen aan en dan komen ze echt nog wel." GPD De Franse generaal De Gaxille heeft een geweigerd een mili taire medaille van zijn rege- i'ing te ontvangen. De medaille is ook aangeboden aan de drie oorlogsleiders Stalin, Chui- chill en - postuum - Roosevelt. De Gaulle zegt dat voor hem geen andei'e beloning telt dan het slagen van zijn missie 'om Frankrijk te leiden van de ramp en slavernij tot de over winning en vrijheid'. Vuilniswagen Westkapelle krijgt van de stad Utrecht eerx vuilniswagen met paardentractie. Eerder al voerde winkeliersvereniging Lombok actie voor het dorp. Als dank voor alle hulp he burgemeester mr. A de Case broot aan Utrecht een schik rij van de Westkappelse set der F. Maas geschoiiken. H.M. naar Soestdij Koningin Wilhelmina zal hi verblijf in Amsterdam beë digen. Vanaf 31 januari woi Hare Majesteit in paleis Soe dijk. India onafhankelijl De Indiase wetgevende verj dering heeft een resolutie i Pandit Nehroe aangenon waarin verklaard wordt i (Bxits-)Indië een onafhanl lijke republiek zal worden. foto Jos Poulissen/GPD Onderwater als hoofdhuurder bepalen wat er mee gaat gebeu ren. Daar heeft hij echter nog niet over nagedacht. Op de vraag of de wagens van het fruitcorso weer in de hal worden gestald, zegt hij: „Dat kan ik niet uitsluiten, maar ik kan ook nog niet zeggen of het daadwer kelijk gebeurt. Ik heb er gewoon nog niet over nagedacht." GPD Directie: K Scherphuis, W F de Pagteren F van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000, Redactiefax (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar/356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumpi per advertentie 27,-, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit bla ƒ7,- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeywse Courant B Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonische spreekuur maandag t/m donderdag 9.30-12.00 uur. Tel. rechtstreeks (0118)484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2