Speelarchitecte voor kinderen PZC Saigon Diners bij De Zeelandbrug Klaar-overs vertrouwd fenomeen Grensgemeenten willen aandacht voor veiligheid in regio Samenwerking over de grens bij natuur- en milieu-educatie zeeland 19 Bureau Jootje Vaas geeft vorm aan buitenruimte ondernemend zeeland in detail mensenwerk agenda Pleidooi gelijke behandeling van Belgische grensarbeiders donderdag 23 januari 1997 van onze verslaggeefster Claudia Sondervan WILHELMINADORP - Ze rondde dit najaar een speel tuinproject af van vijf hecta ren: in het hart van de Amster damse Bijlmer - tussen de flats waar die zondag 4 oktober 1992 een neergestort vliegtuig een inferno veroorzaakte - en de brug van de trambaan waar onder toch niet gebouwd mag worden. In het Zeeuwse blijven de projecten van de speelarchi tecte Jootje Vaas uit Wilhemi- nadorp ver binnen die afmetin gen. „Normaal probeer je altijd tegen je grenzen van je ruimte te duwen. Hier stond ik voor het eerst voor het probleem om er wat compactheid in te brenT gen." Vanuit haar ontwerpbureau in de nieuwe woning aan de Oost- havendijk werkt Jootje Vaas als vormgeefster van speel ruimte voor kinderen. Een ver geten groep wanneer de plan nenmakers de buitenruimte verdelen. ..Terwijl kinderen in woonwijken de voornaamste gebruikers van die buiten ruimte zijn." Die tegenstelling deed haar al tijdens haar oplei ding interieurarchitecte aan de kunstacademie kiezen voor de ze ongewone specialisatie. Met haar zijn er nog vier mensen in Nederland die zich met de vormgeving van speelplaatsen bezig houden. Elk met een to taal andere discipline: een bouwkundig ingenieur, beel dend kunstenaar, stedebouw kundig architect en groenar- chitect. Ze werkt inmiddels vijf jaar aan de opbouw van haar ont werpbureau, eerst in Yerseke, sinds kort in Wilhelminadorp. Het. vaakst is ze actief buiten Zeeland. „Langzaamaan wordt het logischer om in plan nen ook ruimte voor kinderen te reserveren - tenminste, wan neer de planners zelf kinderen van tussen de twee en de vijf jaar hebben. Daarna vervaagt dat besef snel. Dat die i-uimte kwaliteit moet hebben is echter nog niet vanzelfsprekend als - zeg - lantaarnpalen. Een ver nielde schommel wordt vaak nog één keer vervangen en daarna niet meer. Hoe vaak een lantaarnpaal ook omgereden wordt, geen gemeentebestuur der haalt het in zijn hoofd die paal dan maar niet meer te plaatsen." Veiligheidswet De Veiligheidswet voor speel tuinen zorgde voor veel commotie onder speeltuinver enigingen die hun speelvoor- ziening, vaak opgericht en overeindgehouden met 'liefde werk-oud papier', in gevaar zagen komen. Jootje Vaas advi seerde er de afgelopen maan den veel. „Eigenlijk heeft een speeltuin maar een levensduur van vijf jaar, al gaan de toestel len langer mee." Voor Jootje Vaas wordt elke speelplek maatwerk. „Ik praat met kin deren, kijk hoe ze spelen, waar ruzietjes voorkomen met kin deren en met volwassenen." Jootje Vaas is voorstander van opname van een 'kinderkaart' door gemeenten. „De routes die kinderen gebruiken zijn door gaans niet de verkeerswegen van de volwassenen, maar paadjes en gangen tussen voor hen belangrijke plekken. Delta Contract traint Cheeers MIDDELBURG - Delta Con- tract, de commerciële onder wijspoot van het Middelburgse Delta College, gaat 150 werk nemers van alle 120 Cheeers- slijterijen in Nederland onder wijzen in klantvriendelijkheid. Delta Contract kreeg de op dracht van de Hermans Groep, waartoe de slijtersketen be hoort. De trainingen in klant gerichtheid en klantbehande ling zijn vorige week begonnen op managersniveau, vertelt co ordinator M. Cardon van Delta Contract. Eén van de docenten van het Delta College is vrijge steld om de trainingen te ver zorgen. Vóór de zomer moet de opdracht uitgevoerd zijn. Delta Contract trainde eerder onder meer medewerkers in horeca en recreatie en perso neel van de maritieme exposi tie Neeltje Jans in dezelfde vaardigheden. Foto-video-audio Dert aan de Nieuwendijk in Vlissingen neemt in verband met de op handen zij nde sluiting na 31 j a- nuari geen fotografische op drachten en bestellingen meer aan. De familie Dert draagt die fotodiensten over aan Foto-vi deo Kees de Grave aan de Ka naalstraat in Oost-Souburg. Creativiteitscentrum Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg houdt zaterdag 1 februari een creatieve midwin- termarkt. Tussen 10 en 16 uur zijn er demonstraties met craquelé, patina en goudwas, natuurmaterialen, gietgips, klei, karton en natuursteen. De herleefde Middelburgse Ondernemersborrel vindt in 1997 voorde eerste maal plaats op dinsdag 4 februari om 17 uur in brasserie De Huifkar in Middelburg. De borrel is een initiatief van gemeente Mid delburg, Kamer van Koophan del, vereniging Ondernemers Middelburg, Middelburgse Be- drijvenclub en hotel Arneville en De Huifkar. De borrel wordt in totaal zes maal gehouden. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder de re- dactievan Claudia Son dervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen of via faxnr. 0118-470102. van onze verslaggeefster Claudia Sondervan ZIERIKZEE - Een Schevenings avondje uit, gevuld met de musical Miss Saigon met een Vietnamees maal na in het hooggeno- teerde etablissement Bilderberg, bracht hen op het idee: waarom zouden Zeeuwse ondernemers niet inhaken op grote evene menten elders in het land? Piet en Anja Scheermeijer, sinds ruim twee jaar de pa trons van restaurant De Zeelandbrug in Zierikzee, namen de handschoen op en presenteren in de maand februari twee Vietnamese menu's naast de a la carte-se- lectie en de lunchkaart. „Eigenlijk omdat wij na het bezoek aan Bilderberg dachten: dat moet beter kun nen. De presentatie daar was perfect, maar gezien de prijs viel het eten tegen. Te ver nederlandst. Terwijl Bilderberg met een speciale chefkok het menu had samenge steld", vertelt Anja Scheermeijer. Haar man Pietervaren in de Indonesiche kookstijlen, deed het nodige kookliterai- re- en praktijkonderzoek en stelde een vijf-gangenmenu en een zeven-gangen menu samen, koffie incluis, onder de titel Saigon Diners. Weliswaar niet te scherp, maar zo min mogelijk verhollandst. Het restaurant wordt komende maand in 'saigon-stijl;' ingericht, met hulp van de Heinkenszandse bloemist Wisse en de Dordrechtse meubelketen-eigenaar Leen Bakker, vaste gast in De Zeelandbrug. En kel voor de juiste menutermen werd ver- taalhulp gezocht, daar TomXao Thap Cam Scheexmeijer ook niet voor op de tong lag. „Enkele busmaatschappijen in Zeeland, die tours maken naar de musical, hebben belangstelling getoond. Mocht het aan slaan, dan herhalen we de Vietnamese maand in oktober", zegt Anja Scheermeij er. Favoriet Het restaurant aan de Schouwse voet van de brug over de Oosterschelde viel recent de eer te beuxd door de lezers van het auto blad AutoWeek in een briefkaartenactie te worden uitgeroepen als een van de dxie meest favoriete pleisterplaatsen om de au to ondexvveg bij neer te zetten. Nummer één werd het nieuwe Routiers Delft aan de A13. ran onze verslaggever Wout Ba re man BRUGGE - De grensgemeenten Oost- en West-Vlaanderen en Zceuws-Vlaanderexx vinden dat de Scheldemondraad zich in- ensiever moet bezighouden met de 'grensoverschrijdende onveiligheid in de Euregio'. Burgemeester drs. R. C. E. Bar- bévan Terneuzen pleitte woens dagmiddag tijdens een vergade- van de raad in Brugge voor oprichting van een vakgroep openbare orde en veiligheid. Hij kreeg bijval van burgemeester H. Rollier van Stekene en sche pen A De Meerleer van Aalst. n eerdere vergaderingen van de Scheldemondi-aad - die overi- ens op z'n hoogst tweemaal per aar bijeenkomt - was ook al ge voor een permanent over- egplatfoiTn in de vorm van een idvisex'ende vakgi'oep. Maar het iagelijks bestuur van de raad fras van mening dat volstaan ion worden met het periodiek ïuregionaal veiligheidsovex- eg, waarin de gouverneux-s, de ommissaxis van de koningin, ustitie en politie elkaar op ge fitte tijden treffen. Daarnaast en vakgroep oprichten zou een loublure zijn, oordeelde het da- [elijks bestuur. De Vlaamse 'rocureurs voelden er boven- lien niets voor 'hun' veilig- leidsovexieg om te vormen tot fin vakgroep. Daarvoor zouden e ondex-werpen die tijdens het i'erleg ter sprake komen, een te Brtrouwelijk kax-akter dragen. Heine club arbé sprak van een gemiste ans, temeer daar de gemeenten i] dat veiligheidsoverleg bui- ^nspel staan. „Texwijl wij nota fine het beleid moeten uitvoe- fin. Ik zou het een goede zaak inden als er een kleine club zou forden gevormd, die vlot op ac- uele zaken inspeelt en vervol- ifins initiatieven neemt lichting 'e politie houdt vandaag snel- fiidscontroles op de Noordweg in Oostkapelle. Scheldemondraad." Schepen De Meerleer van Aalst vond de argumenten om van een dex-ge- lijke vakgroep af te zien niet steekhoudend. „Moeten we ons de les laten lezen door de procu reurs? Wat die personen betreft hebben we het afgelopen jaar in België al genoeg meege maakt..." Bui'gemeester Rollier van grensgemeente Stekene was al eerder een warm pleitbezox'ger van grensoverschrijdend over leg, dat wat hem betreft voox-al gericht zou moeten zijn op de drugspx-oblematiek. Met enige wanhoop in z'n stem probeerde hij in Brngge opnieuw: „Dit is onze kans om aan de bevolking duidelijk te maken dat we die kwestie heel serieus nemen en ook willen aanpakken. In Eui-e- gioverband wordt iedere keer weer vastgesteld dat de ge meenten zich zo afzijdig hou den. Welnu, als er één mogelijk heid is om de gemeenten bij de zaak te betrekken dan is het wel in dit geval." Drugspreventie Barbé vond het overigens vreemd dat de gemeenten ook niet zijn betrokken bij een drugspx-eventie-proj eet dat in Euregio verb and wox'dt opgezet. Commissaris drs. W. T. van Gel der stelde voor, zaken op het ge bied van openbare orde en vei ligheid zonodig voortaan op de agenda van de Scheldemond- ï-aad te zetten. Daarin zijn de gemeenten immers vertegen woordigd. Voorzitter gouver neur O. Vanneste beloofde dat het dagelijks bestuur de hele zaak nogmaals zal bestudei'en. In de volgende vergadeidng van de raad - in september - komt de kwestie opnieuw aan de orde. De provincieraden, Provinciale Staten en de gemeenteraden moeten zich binnenkoxd uit spreken over de toekomst van de Euregio na InteiTeg II. In 1999 loopt het Interxeg-programma af en het is nog maar de vraag of de regio in aanmerking komt voor een derde 'subsidieronde'. De raad onderschreef woensdag een intentieverklaring, waarin de Scheldemondraad na '99 meer gewicht wordt toegekend. De raad is dan immers het enige overgebleven overlegplatform voor de drie samenwerkende provincies. Draait 'Brussel' straks de geldkraan dicht, dan zullen de provincies en de ge meenten in de buidel moeten tasten. van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - De eerste keer dat je de weg oploopt om het verkeer te regelen, heb je drempelvrees. Iedere nieuwe verkeersbrigadier vraagt zich af of de automobilisten echt zullen stoppen. Ondanks de felkleurige oranje jas en het ronde stopbordje dat omhoog wijst. Na die eerste keer voelt de klaar-over zich geen be zienswaardigheid meer, als weer eens honderd fietsende en wandelende kinderen veilig zijn overgebracht. „Dat hoor ik van iedere nieu we verkeersbrigadier: De ver antwoordelijkheid voor de kindei'en went snel. Al blijft het hier bij de T-splitsing van de Goveii Flincklaan en Bos- senburghweg in Vlissingen oppassen", zegt Carla Keuren, die de coöi-dinatie van de Vlis- singse Schoolvei-eniging ver- zorgt. In vijftig jaar is de verkeers brigadier een vertrouwd gezicht geworden in het straatbeeld. Ongeveer vijftig duizend vrijwilligers begelei den kindei'en van en naar school. Zeker in de grotere ste den, waar het idee is ontstaan, is de klaar-over niet meer weg te denken. Een commissaris van de vei'keerspolitie Am sterdam had zich voor laten ï-ekenen hoe goed Junior Safe ty Squads in de Verenigde Sta ten wei'kte. Met hun komst in 1927 liep het aantal vei-keei's- ongevallen met kinderen met het jaar terug. „In Nederland moesten ze wennen aan het idee. Maar die commissaris heeft er wel voor gezorgd dat er in 1947 de eer- ste klaar-over in Amsterdam wei-den ingezet. Nu heeft vrij- wel elke basisschool die in de buuii van drukke wegen ligt het begeleiden van kinderen georganiseerd", zegt Carla Keuren. Ouders De Vlissingse Schoolvereni ging kan op 54 ouders rekenen. „Er zitten ongeveer diiehon- derd scholiei-en op deze school De kinderen komen uit heel Vlissingen, omdat veel oudei-s kiezen voor een neutrale school. Een aantal kinderen maakt gebruik van de school bus; anderen woixlen door hun oudei-s opgehaald en veel kin deren van de hoogste groep ko men met de fiets." Op de meeste plaatsen maken Verkeersbrigadier E. Smidt helpt de kinderen van de Vlissingse Schoolvereniging bij het overste ken van de Bossenburghweg. foto Ruben Oreel mindex-jai-ige klaar-overs deel uit van het vrijwilligersbe- stand. Landelijk zelfs om en nabij dertig procent. „Wij wer ken alleen met oudei's, twee vrijwilligers per keer. Veel scholen i-oostei-en na school tijd maar één verkeersbriga dier in. Maar dit is een gevaai- lijke oversteekplaats en daai-om hebben we heel veilige regels opgesteld." De coördinator krijgt alle pro blemen door die de brigadiers tijdens hun werk tegenkomen- Dat geldt van de automobilist die een stopgebod negeert tot de fietser die 'brigadieitje wil pesten'. Voxige week reden er op een dag twee automobilis ten door. De vei-keersbriga- diers hielden het verkeer in de Bossenburghweg staande, met het 'spiegelei' omhoog. Twee auto's wachtten, maar een der de kon zijn geduld niet op brengen. Hij haalde de stil staande auto's in en di-aaide de Govert Flincklaan in. „Het liep maar net goed af, omdat een paar fietsers bij de les wa ren. We notei-en altijd het mxmmerbord en dat kost de bestuurder toch zo'n 150 gul den." De brigadiers kennen intussen de meeste passanten. „Het is leuk werk. Meestal veiioopt het probleemloos. Aleen die ene jongen' die er genoegen in schiep om brigadiei-tjes te pes-' ten. Hij treiterde ze. Na een aantal klachten heb ik die jon gen opgewacht en hem letter lijk in zijn nekvel gepakt. Ik wil nu eenmaal.geen flauwe kul. Iedereen moet zijn werk kunnen doen. Daax-na is hij nooit meer vervelend ge weest." Goed voorbereid Nog nooit is Carla Keuren met een ongeluk met letsel gecon fronteerd. „Ik ben nu vier jaar verkeersbrigadier en ander halfjaar coöx-dinatox-, Iedex-een wordt ook goed voorbereid op het regelen van het verkeei-. Brigadiers uit Vlissingen en Middelburg krijgen anderhalf uur theoiiebij JohnBrinkhaus van de politie Zeeland. Dat gaat over de remweg van een auto bij allerlei weersomstan digheden tot afspraken ondei- ling tussen de brigadiers. Je kunt je nietzomaar voor auto's gooien. Daarna doe je in de praktijk ervaxing op." De kinderen zijn gewend ge- x-aakt aan de klaar-over en al doen sommigen er in het begin lacherig over. ze begrijpen dat ze hulp nodig hebben om drukke wegen over te steken. „Ik durf te beweren dat er veel ongelukken zouden gebeuren als we niets zouden organise- ren. Niet alle ouders kunnen tussen de middag thuis zijn om him kinderen op te halen. In het begin van het schooljaar komt er een politieagent naar school, die uitlegt hoe een ver keersbrigadier werkt. Nie mand die het in zijn hoofd haalt om niet te wachten op een teken van de brigadier." van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt AARDENBURG - Tijdens een bijeenkomst in conferentiecen trum de Elderschans in Aarden- burg is woensdagmiddag het Euregioproject Natuur, Milieu en Burgers gepresenteerd. Het project beoogt natuur- en mi lieu-educatie (NME) in te voe ren in de samenlevingen van de Euregio Scheldemond. oftewel de Vlaamse provincies Oost- en West-Vlaanderen en het Zeeuw se Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Martin Wiersma, con sulent NME in Zeeland, moet het nu allemaal gebeuren. Het vorige Euregioproject heeft veel zogenaamd Interreg-geld ge kost, maar het heeft weinig an ders opgelevexxl dan veel verga deringen, veel papier en een minimale betrokkenheid van de burgers. Natuur, Milieu en Bur- gers moet een echt doe-project worden. Wat er al op NME-ge- bied gebeuil, moet worden ver sterkt en waar nog niets gere geld is. moet het in de steigers worden gezet. Bovendien kun nen de verschillende initiatie ven aan weerszijden van de grens elkaar met behoud van al le eigenheid versterken en be vruchten. Het project, waarin al bijna twee jaar aan voorbereiding is gestoken, moet zich over vier sporen bewegen. Allerleex-st moet er een netwerk van vrij- willigers komen. In Vlaanderen en Nederland functioneren tal van vrijwilligers als natuurgid- sen. Een netwerk over de drie provincies zou veel voordeel kunnen opleveren: cursussen, onderlinge contacten en uitwis seling van ideeën en methoden. Onderwijs Een tweede spoor is het onder wijs. In Zeeland heeft het con sulentschap NME zich met 'na- tuurouders' langzamex'hand een plaats verworven in het basis- onderwijs en met de invoering van 'omgevingsondexwijs' in di verse vakken inmiddels ook in het voortgezet onderwijs. De Belgen pakken het heel anders aan. Beide kunnen veel van el kaar lex-en of, zoals Wiersma het zei: „Ze kunnen dingen komen halen en komen brengen." Veel vex*wachting hebben de EVENEMENTEN BERGEN OP ZOOM - Stadsschouw burg De Maagd, 20.15 uur: Jeans- company met de jubileumshow A Happening; TERNEUZEN - Porgy Bess, 20.15 uur: Lezing door Ronald Prud'hom- me van Reine over Michiel Adri- aenszoon de Ruyter; VLISSINGEN Vestzaktheater, 20.15 uur: InDependance speelt de moderne relatiethriller 'White Out'; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: The first wives club, Ransom en Daylight; Cinemactueel, 20 uur: Ransom en Evita; GOES - Grand, 20 uur: Daylight; 't Beest, 20.30 uur: Trainspotting; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: The first wives club. Ran som, Courage under fire, Evita, Jack en Daylight; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Chacun cherche son chat; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Ransom, The first wives club, Evita en Glimmerman; TENTOONSTELLINGEN BURGH-HAAMSTEDE - Galerie 't Zuuddek, 10-17 uur: Anneke Be- rings en Femke v.d. Berg, keramiek (t/m 21/2); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Foto's cursisten 'Natuur en Foto grafie' van de ZVU (t/m 8/2); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 en 19-21 uur: Frea Lenger, schilde rijen-objecten (t/m 16/2); GOES - Museum, 10-17 uur: Werk van Graeme Marsden '2LOK3PRES' (t/m 25/1); Galerie Van den Berge, 13-17 uur: Roel Achterberg, schilderijen (t/m 8/2); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 en 17-20 uur: Expositie "Zee en Land", Raku-keramiek van Aline Kuut en schilderijen van Thijs Schaapman (t/m 19/2); HULST - Gfclerie Rattenfanger, 14- 17 uur. Met de mond geblazen glas en sculpturen (t/m 1/3); KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Olieverfschilderijen van A. Kooijman (t/m 24/1 Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Wer ken in de fruitteelt', foto's (t/m 13/4); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: 'Door het oog van J. Dingemanse', foto's (t/m 22/2); Ruth Kübler, beelden van het licht 'Stuf- enmalerie' in acryl (t/m 1/2); Ten toonstelling Inuïtief schilderen, werken cursisten MIKV (t/m 8/2); Fa ta morgana foto's van B. Jean (t/m 8/2); Vlissingsestraat 14, 9.30-11.30 en 13.30-15.15 uur: Philip Veurink, acr yl op papier (t/m 1/2); GHL-Galerie, 13-17 uur: Hein Ver- wer, installatie (t/m 9/2); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Lia van Leeuwen, grafiek en Monique van de Ven, keramiek (t/m 9/2); Galerie T, 11-16 uur: Corrie Hage naars (beelden van polymeer) t/m 25/1; OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Diverse projekten en instal laties i.k. De Selektie VIII (t/m 26/1 OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 12-17 uur: 'De •Zeeuwse Natuur' foto's (t/m 19/3); voorbereiders ook van de uit- breiding van het ecoteam-pro- gramma. In Zeeland draaien al verschillende ecoteams, groe pen van zes tot tien gezinnen die gezamenlijk proberen het huis houden zo milieuvriendelijk mogelijk te voeren. De beloning voor de deelname in zo'n eco- team is een aanzienlijke bespa ring op een groot aantal gebie den. Bezoekerscentra Een belangrijke rol is in het pro ject ook weggelegd voor de be zoekerscentra bij de natuurge bieden. waarvan er in alle drie de i'egio's te vinden zijn. De con tacten tussen bezoekerscentx-a over de grens heen zijn nu nog beperkt maar kunnen in de toe komst worden uitgebouwd. De centra kunnen elkaar helpen met tentoonstellingen, infor matiemateriaal, excursies en andei'e, op de recreatie gerichte activiteiten. Eenvoudig zal het niet zijn om de binnen de looptijd van het project, drie jaar, een gezonde, duurzame structuur van de grond te kxijgen. Er zijn nogal wat verschillen tussen België en Nederland als het gaat om wie welke taken uitvoert. Taken die in Vlaanderen bij de gemeenten liggen, worden in Nederland uitgevoerd door de provincie of door het particulier initiatief en andersom. Zaak hardrijder aangehouden MIDDELBURG - De Middel burgse kantonrechter mr. H. Bruin heeft gisteren een zaak te gen een hardrijder aangehou den, om eerst de agent die hem had betrapt te kunnen horen. De verdachte, een dertigjarige Kapellenaar, ontkende dat hij zich schuldig had gemaakt aan een flinke snelheidsovertre- ding. Hij zou op 2 juli vorig jaar in de gemeente Kapelle snelhe den van tweehonderd kilometer per uur hebben bereikt, waar tachtig is toegestaan. Een mo toragent had dat vastgesteld. De politie heeft de motor van de Kapellenaar overigens al sinds 2 j uli in beslag genomen. 'De kleur van water', foto's van Toon Fey (t/m 27/1); VLISSINGEN - Bellamy 19, 10-17 uur: BEI ING, Buren-olieverf op Bel gisch linnen, Boeken - houten boe ken met inhoud (t/m 9/2); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: Werken van 9 Zeeuws Vlaamse kunstenaars, the ma 'winter' (t/m 31/1); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Gust Romijn, van computer print tot schilderij (t/m 30/1); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee- land: tel. 06-11. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 636251, van 10.00-14.00 en 20.00-23.00 uur, weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 06 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. van onze verslaggever BRUSSEL - Belgische grensar beiders die in Nederland wer ken zouden ook volledig onder de Nederlandse wet- en regelge ving moeten vallen. Op die ma nier zou de inkomstenderving, waarmee ze nu al jaren worden geconfronteerd ongedaan kun nen worden gemaakt. Door verschillen in de belas tingwetgeving en het stelsel van de sociale premies kan het ver schil in nettoloon tussen een Ne- deiiandse grensarbeider en een Belgische collega oplopen tot ongeveer tienduizend gulden per jaar. Europarlementariër Ria Oomen (EVP) pleitte gisteren, woens dag, in Brussel voor een snelle herziening van het belasting verdrag tussen België en Neder land om die ongelijkheid uit de wereld te helpen. Oomen deed die oproep bij de presentatie van de resultaten van een ondei*zoek dat werd uit gevoerd door de Universiteit van Maastricht. De Europarle- mentariëi-vindt dat de Neder landse legering die zaak tijdens het Europees voorzitterschap imoet regelen. Speelarchitecte Jootje Vaas...langzaamaan wordt het logischer deren te reserveren... om in plannen ook ruimte voor kin foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19