foch verkoop huisjes Renesse PZC kuisende Colombiaanse merengue in 't Beest Goes Overleg over uniform kwijtscheldingsbeleid Het grensgebied tussen jazz en klassiek van Marcel Worms zeeland 17 kunst cultuur [echter stelt stichting in gelijk: geen huurbescherming voor tweede woningen geslaagd Minister doopt nieuwe veerboot Grafici PZC tegen sociaal plan Zierikzeese klokfontein wint Verpleegster betrapt insluipers Excuses voor trage levering lezers schrijven Autootje pesten Sociale zaken Paskamer donderdag 23 januari 1997 van onze verslaggever Theo Giele VLISSINGEN - Eén gelijklui dend kwijtscheldingsbeleid voor gemeentelijke- en water schapslasten in Zeeland is de inzet van overleg binnen de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten en de Zeeuwse Wa- terschapsbond. Hel Rijk geeft gemeenten en waterschappen sinds 1 januari de mogelijkheid om hét bij standsniveau als norm te han- teren bij de beoordeling of ie mand voor: kwijtschelding in aanmerking komt. De meeste gemeenten gaan échter uit van een besteedbaar inkomen dat op 95 procent - dus onder - het bijstandsniveau ligt. De wa terschappen gaan uit van 90 procent. Onder besteedbaar inkomen wordt verstaan het inkomen minus zaken als af lossing van schulden, hoge huur en alimentatie. Waterschap Zeeuwse Eilan den zou graag zien dat mensen met een krappe beurs met één aanvraag künnen volstaan. Dit is nu bij wijze van proef al het geval in Vlissingen en Mid delburg. Voorwaarde voor het slagen van een dergelijk één loketsysteem is dat. gemeenten en waterschappen op één lijn zitten. In februari zal de alge mene vergadering van het wa terschap zich buigen over bij stelling van de norm naar het niveau van de gemeenten. Dat zou betekenen dat ook het waterschap op '95 procent' gaat zitten. Sommige gemeen ten overwegen echter al weer door te stomen naar 100 pro centbijstandsniveau. De nieu we gemeente Schouwen-D ui- veland onderzoekt de effecten voor de minima van een derge lijke verlaging van de financi ële drempel voor kwijtschel ding. Een woordvoerder van de gemeente Middelburg noemt het eens worden over dit. percentage de belaiigrijk- ste bottleneck in de besprekin gen. Fusie De kansen op een één-loket systeem ten zuiden van de Westerschelde zijn klein. De drie Zeeuws-Vlaamse water schappen houden vast aan het percentage van 90 procent van het bijstandsniveau. Zoals het er naar uitziet zal daarin geen verandering komen voordat de fusie in 1999 een feit is. Voor de gemeente Hulst bij voorbeeld is dit behoorlijk frusterend. Volgende maand behandelt de raad het voorstel om kwijtschelding te verlenen aan mensen van wie het be steedbaar inkomen op 100 procent bijstandsniveau ligt. Overigens verwacht men in Hulst niet dat dit tot een grote stroom nieuwe toewijzingen zal leiden. „Het omslagpunt tussen weinig en veel kwijt schelding zit rond de 95 pro eent", aldus een woordvoerder van de gemeente. Waterschap Hulster Ambacht vindt dat de gemeente, vrij vertaald, gemakkelijk praten heeft. F. de Vries van Hulster Ambacht: „Viervijfde van ons inkomen komt uit heffingen aan de ingezetenen. We schel den nu jaarlijks in totaal zo'n twintigduizend gulden kwijt. Als we de grens zouden leggen bij 100 procent bijstandsni veau, zouden waterschapslas tenvoor de mensen die nog wel moeten betalen tweeënhalf tot drie procent stijgen. in onze verslaggeefster lariëtte Hitzert ENESSE - De Stichting Re use mag de huurovereenkom- en van de bewoners van de ostenrijkse zomerwoningen in enesse opzeggen en de wonin- n verkopen. Dc huurders ge ilen geen huurbescherming ndat de huizen in gebruik zijn stweede woning. Dat heeft de iddelburgse rechtbank oensdag in hoger beroep be- Lld. De rechtbank vernictig- i daarmee het vonnis van de ierikzeese kantonrechter, die in jaar geleden oordeelde dat .stichting de huurders niet uit an woningen mocht zetten. De lichting Renesse ging tegen ize uitspraak in hoger beroep, emeervoudige kamer van de chtbank vindt dat de huurbe- herming niet van toepassing op vakantiewoningen die niet rmanent bewoond mogen orden: „Wanneer de huur van in dergelijke woning wordt jgezegd, komt men immers et op straat te staan, maar kan en altijd nog terugkeren naar (eigenlijke woning", schrijft recht bank in het vonnis, ndat de huurders 'niet be- iofd worden van het eerste k' kunnen zij geen beroep «nop het sociale huurrecht. ammer orzitter F. R. Gevaerts van servliet van de huurdersver- jging Luctimur et Emergimus ndt het 'jammer' dat dehuur- irsinhet ongelijk zijn gesteld. Derechtbank is 180 graden ge raaid." Omdat hij echter 'nog en letter' gelezen heeft van kvonnis, wil hij er verder nog «top reageren. De vereniging slist binnenkort of ze in cas- itie gaat bij de Hoge Raad. wil ze echter eerst ad its inwinnen. Het hoogste shtscollege gaat immers niet leer in op de feiten, maar toetst Irechtsgang. fenuela Ova uit Vlissingen is ge- iagd voor het examen docerend usieus, studierichting klassiek igwerk, aan de faculteit Muziek en sater van de Koninklijke Hoge- hool voor Beeldende Kunsten te Wethouder C. W. Veerhoek, voorzitter van de Stichting Re nesse, reageert 'uiterst tevre den' op de uitspraak: „Eindelijk gerechtigheid. We zijn er blij mee. Ik heb het gevoel dat er echt recht is gesproken." Hij verklaart de uitspraak uit de meer 'rationele' opstelling van de meervoudige kamer van de rechtbank. „De kantonrechter is over het algemeen meer op de hand van de huurders. De emotionele ar gumenten spreken hem meer aan." "Veerhoek gaat ervan uit dat het bestuur van de stichting de huurcontracten niet meteen opzegt. „Het is netjes om even te wachten of de andere partij in cassatie gaat." Overigens heeft de stichting in 1996 al een aan tal woningen dat vrij kwam, verkocht. Te duur De Stichting Renesse deelde de huurders van de 47 houten zo merwoningen, die in 1953 zijn geschonken door de Oostenrijk se vakbeweging, eind 1994 plot seling mee dat de huisjes per 1 januari 1996 zouden worden verkocht. De woningen zouden volgens het stichtingsbestuur een structureel verlies opleve ren van anderhalve ton per jaar. De huurders, over het algemeen ouderen die de huizen al gemid deld vijftien jaar huren, moch ten de woningen weliswaar zelf kopen, maar de vraagprijzen van 131.000 tot 191.000 guden vonden ze onaanvaardbaar hoog. Bovendien zou naast deze be dragen een jaarlijkse erfpacht betaald moeten worden van 2300 tot 7500 gulden per jaar. Onderhandelingen tussen de huurders en de stichting liepen op niets uit. Arrogantie De huurders gingen vervolgens de strijd aan met de in hun ogen 'arrogante' stichting. Zij pro testeerden tegen de gemeente raad die de verkoop van de wo ningen had goedgekeurd en stapten naar de kantonrechter. Die gaf de huurders gelijk en verklaarde de opzegging van de huurovereenkomsten nietig. De stichting Renesse, die drie maanden de tijd had om in ho ger beroep te gaan, besloot be gin april de beslissing van de kantonrechter aan te vechten. Een van de Oostenrijkse woningen, de Eikenmeet, die de Stichting Renesse van de rechter toch mag verkopen. foto Piete r H o n hoff foto Pierre Ruaud ismansformatie Antonio Rivas op tournee verslaggever Ernst Jan Rozendaal - Eigenlijk borduurt hij voort op het werk de traditionele Columbiaanse dorpsomroe- ware het niet dat Antonio Rivas de hele Kold rondreist: De accordeonspeler is eenzoge- jaitvle Vallanato, letterlijk iemand die in de val lis geboren. In het vroegere Columbia trokken illanato-orkesten van dorp tot dorp om al zin- mi het laatste nieuws te verkondigen. Voor de 'odschap en vooral de muziek van Antonio Ri- 5y sus Vallanatos bestaat echter ook in West- lopa belangstelling. Morgen, vrijdag, is Goes 'zoveelste halteplaats in een uitgebreide tour- zesmansformatie van Rivas geeft een con Beest. speelt bruisende Columbiaanse meren- zegt muziekprogrammeur William Dierckx 't Beest. „Het grappige is dat hij accordeon een instrument dat twee eeuwen geleden Duitsland zijn intrede deed in Columbia, werd de accordeonmuziek grondig aan de ltuur aangepast en nu komt die muziek, hele- !ll Latijns-Amerikaans geworden, weer terug ar Europa. Hetzelfde zie je ook bij de klezmer- «iek." tot al een flink aantal jaren zijn de Westerse 'grammeurs onder de indruk van de werelclmu- Ook 't Beest. „We proberen elke maand een ïeldmuziekconcert te plannen", vertelt „Dat past goed bij het karakter van 't Wij programmeren graag breed, dus niet al- en punk, zoals mensen nog wel eens town. Daarbij komt dat de werel dmuziek op het de jazz even niet meegerekend, mis- wel het meest leeft van alle muziekgenres, ontzettend veel aan de hand, en ook techno- bands en triphop-artiesten hebben de wereldmu ziek ontdekt. Want die muziek swingt als een tiet. Als je dan, zoals 't Beest, in de gelegenheid bent om wereldberoemde acts .neer te zetten, dan moet je dat gewoon doen." Grote namen Dierckx doelt daarmee ook op de artiesten die in februari en maart naar Goes komen: Mory Kante en Lokuo Kanza. „Dat zijn grote namen. Hun staat van dienst liegt er niet om." Mory Kante is vooral bekend door het nummer 'Yéké Yéké', dat in 1987 een wereldhit was. De zanger, gitaiist en marimbaspeler uit Guinee wordt beschouwd als de uitvinder van de Afro Dance. Hin is erin geslaagd traditionele Afri kaanse muziek te vermengen met Westerse mu ziekstijlen. Zijn veertien man sterke formatie maakt niet alleen volop gebruik van elektrische gitaren en bas, in de muziek van Mory Kante speelt ook de computer een belangrijke rol. Dierckx is blij dat hij de Afrikaanse ster heeft we ten te strikken (op 8 februari). „Want eigenlijk is hij een maatje te groot voor 't Beest. Hoge verwachtingen zijn er ook van het concert op 8 maart van zanger/gitarist Lokua Kanza, dè ster van Zaire wiens muziek over de hele wereld door pers en publiek laaiend enthousiast wordt ontvangen. Eind april begint het Festival Cultu reel Gekleurd en ook dan staat 't Beest in het teken van de wereldmuziek. Op 25 april staat de Rit- mundo dance party met dj Stan Rijven op het pro gramma. Een dag later treden onder meer de Rus sische groep Yat Kaar en de Marokkaanse band Largo op. Het concert van Antonio Rivas begint vrijdag om 21.30 van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal AMSTERDAM - De ene na de andere fax rolt de werkkamer van de Amsterdamse pianist Marcel Worms binnen. Het is steeds dezelfde uit Zuid-Afri- ka. Kennelijk gaat er onder weg telkens iets inis. Het is op het ogenblik een beetje een gekkenhuis, vertelt Worms, want hij heeft zojuist het ver zoek gekregen op korte ter mijn naar Zimbabwe te ko men om daar het programma te spelen dat hij voor het Mondriaanjaar 1994 maakte. „Ik ben er al de hele wereld mee rond geweest want er reist een Mondriaantentoon- stelling langs Nederlandse ambassades. Ik mag geloof ik tot het jaar 2001 blijven op draven. Het is wel leuk dat ik nu naar Zimbabwe ga, want ik ga er ook mijn nieuwe pro gramma spelen en de wortels daarvan liggen toch in dat ge bied. Benieuwd wat ze er van vinden." Marcel Worms speelt namelij k de blues. Hij is op tournee met een programma van blues stukken voor piano - een groot deel daarvan speciaal voor hem geschreven - door com ponisten uit de jazz en de ge- improviseerde muziek. Op het repertoire staan composities van onder anderen Willem van Manen, W- C. Handy, Jean Wiéner, Charlie Parker, Fre deric Rzewski en Misha Men gelberg. Vrijdag speelt Worms in de Kloveniersdoelen in Middelburg. „Vorig jaar heb ik veel werk gespeeld van Michael Finnis- sy", verklaart Worms de tot standkoming van zijn project. „Een Engelse componist die nogal eens jazz-achtig werk maakt. Dat was afgerond en ik dacht: 'Ik wil nog wel meer hebben.' Toen heb ik hem een brief geschreven en gevraagd of 'hij nog iets jazz-achtigs wilde schrijven. Een bluesje om precies te zijn. Binnen drie weken lag er een handge schreven partituur in de bus, een prachtig mooi muziek stuk." Zwaan-kleef-aan „In de Nieuwe Muziek is Fin- nissy echt iemand van naam. Als hij dit doet, vroeg ik me af, waarom zou ik het dan niet dichter bij huis ook nog eens Marcel Worms bij een aantal mensen probe ren? Nederlandse componis ten die iets hebben met de jazz. De meesten reageerden enthousiast. Ze waren gevleid dat ze werden gevraagd. En op een gegeven moment ontstond natuurlijk een zwaan-kleef- aan-effect. Zo van: als hij het doet, kan ik niet achterblij ven." Gevoel Worms vulde de voor hem ge schreven composities aan met een aantal oudere bluesstuk ken, van Charlie Parker, Art Ta turn en W. C. Handy bij voorbeeld. Zo ontstond een gevarieerd programma met werk van 1920 tot nu. „Ik heb de componisten niet verplicht een werk in twaalf maten te schrijven, wat eigenlijk wel hoort bij de blues. Het ging me meer om de state of mind, het gevoel dat hoort bij de blues. Iedereen kent dat wel: het is maandagmorgen, je kijkt uit het raam en het motregent." Worms heeft met zijn blues- programma niet de pretentie zichzelf als jazzpianist te pre senteren. „Ik wil alleen iets van de blues overbrengen en laten zien wat er vandaag de dag mee wordt gedaan. Sinds foto Arjé Plas een jaar of vijf begeef ik mij op het grensgebied tussen klas siek en jazz. Ik ben klassiek opgeleid, maar een groot lief hebber van jazz. Plet leuke van grensgebieden is dat de com ponisten die zich daar bevin den dingen schrijven die nooit helemaal a:f zijn. Zo blijft het spelen van die muziek een zoekproces. Er wordt veel aan de verbeelding overgelaten. Toch ligt voor deze bluesstuk ken alles vast, op het stuk van Parker na. Ik vond dat erinie- der geval één keer moet wor den geïmproviseerd." De pianist aarzelt om een van de'twintig stukken als zijn fa voriet te bestempelen. „Ei genlijk kan ik dat niet, maar ik wil wel zeggen dat ik op het ogenblik het stuk Otis plays Arnold van David Dramm ontzettend goed vind. Dat be gint met een stukje Schön- berg. 'Wat heeft Schönberg in hemelsnaam met blues te ma ken?', denk je. Maar langza merhand wordt Schönberg afgebroken en ontstaat een echte blues. Dramm heeft twee werelden op een prachti ge manier versmolten." Marcel Worms, To play the blues, vri 24 jan Kloveniersdoelen Mid delburg, Aanvang: 21 uur. VLISSINGEN - Minister A Jorritsma van Verkeer en Water staat komt zaterdag naar Vlissingen om bij De Schelde de laatste nieuwe veerboot voorde Provinciale Stoombootdien sten (PSD) te dopen. De veerboot, genaamd Prins Johan Friso, dient ter vervanging van de enkeldekker Prinses Margriet en gaat met de dubbeldekker Koningin Beatrix de verbinding Breskens-Vlissingen onderhouden. Volgens de planning is de Prins Johan Friso 25 april dit jaar gereed voor ingebruikna me. De kiel van de veerboot werd op 11 juni 1996 gelegd. VLISSINGEN - De leden van de vakbonden FNV Druk en Pa pier en CNV Media bij de grafische bedrijven van de PZC Hol ding gaan niet akkoord met het sociaal plan voor de reorgani satie die in uitvoering is. Ze menen dat mogelijke ontslagen (de reorganisatie kost 44 arbeidsplaatsen) zich niet mogen be perken tot de werknemers van de samen te voegen vestigingen Axel en Middelburg. Directie en bonden waren overeengeko men dat de werknemers van de pre press-afdeling in Vlissin gen buiten schot zouden blijven, omdat daar al eerder een re organisatie heeft plaatsgehad. De bonden praten volgende week opnieuw met de directie. ZIERIKZEE - Herman Bin uit Zierikzee heeft met zijn ont werp voor een klokfontein de wedstrijd gewonnen die fris- drankenfabriek Vrumona in Bunnik had uitgeschreven voor zijn Sourcy-bronwater. Bin tekende in een paar minuten zijn ontwerp: eenfontein als horloge-wijzerplaat. Vanuit het cen trum fungeren twee waterstralen als grote en kleine wijzer. Daaromheen markeren zestig kleine spuiters de seconden, door telkens uit één gat een waterstraal te lanceren. De win nende ontwerper werkt bij bakkeiijgrondstoffenfabrikant Zeelandia in Zierikzee. De fontein komt te staan in Amers foort en moet in mei of juni in werking zijn. ZIERIKZEE - Twee insluipers zijn in de vroege woensdag ochtend op heterdaad betrapt toen ze de kluis van de polikli niek in het Zierikzeese ziekenhuis wilden kraken. Een ver pleegkundige ontdekte de inbrekers: ze hoorde gestommel en besloot polshoogte te nemen. Het duo sloeg op de vlucht toen het zich door de verpleegkundige bedreigd voelde. Uit onder zoek van de politie, waarbij ook een speurhond is ingezet, is gebleken dat er niets is meegenomen. De braakschade is ech ter aanzienlijk. Eén van de mannen had een buitenlands voor komen met krullend haar. Tevens droeg hij een opvallende rastamuts. Van de andere insluiper is geen signalement be kend. ROOSENDAAL -Klanten van het postorderbedrijf Eurosend ADV in Roosendaal en Hulst hoeven zich geen zorgen te ma ken. De late aflevering van de bestelde winterschoenen is en kel een samenloop van omstandigheden. Volgens een woord voerster van het bedrijf liep het aantal bestellingen in de duizenden en was ADV snel door zijn voorraad heen. De politie in Zeeuws-Vlaanderen kreeg de afgelopen tijd tien tallen telefoontjes van mensen die zich afvroegen of ze waren opgelicht. Het geld was van hun rekening afgeschreven, maar zij hadden de schoenen na enkele weken nog steeds niet bin nen. „Door de strenge winter was er een grote run op de schoe nen", verklaart de woordvoerster. „De feestdagen en de enor me drukte brachten enige vertraging in de afhandeling van de bestellingen. Door de hoeveelheid telefoontjes waren wij bo vendien moeilijk bereikbaar." Wie niet tevreden is, krijgt zijn geld gewoon terug, verzekerde zij. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het valt mij op dat beslissingen die vaak diep ingrijpen in het le ven van de gewone burger geno men worden door mensen die zelf geen notie hebben wat er werkelijk omgaat. De nieuwe wet die automobilisten altijd verantwoordelijk stelt voor schade aan fietsers (schuldig of niet) is zoiets (PZC 18-1). Demi- nister, piekfijn gezeten in haar auto met chauffeur, weet niets van wat er allemaal op straat omgaat. Zelf fiets ik heel veel en kijk met ontzetting wat er alle maal gebeurt. Vijf van de tien fietsers, meestal kinderen, rij den rustig door rood licht. In de stad waar niet gefietst mag wor den moet je soms uitwijken om dat je anders overreden wórdt door scholieren die rustig op fietsen en brommers rijden waar dat niet mag. Het is waar dat sommige automobilisten veel te hard rijden en niet goed uitkijken, maar aan de fietsers zelf mankeert ook wel het een en ander A van de Berge-Woldus Arnelaan 31 Middelburg 'Fysieke bedreiging van ambte naren op sociale zaken door on tevreden cliënten komt steeds vaker voor', zo meldt ons de PZC van 18 januari vanuit Oostburg. Over het specifieke geval van bedreiging weten wij niets - zelfs het dragen van een mes keuren wij af, laat staan het dreigen ermee - maar het lijkt ons absoluut onvoldoende dat er alleen 'bouwtechnische maatregelen' worden genomen om deze situaties in de toekomst te voorkomen. Wellicht kan men zich op de raadhuizen beter eens gaan bezinnen op de situatie van een uitkeringstrekker, dat is letterlijk je indenken in hun po sitie. Beseft men wel dat je te genwoordig al met je dertigste 'te oud' bent voor vele beroepen? En dat sommige mensen echt moeite hebben met het invullen van de vele formulieren - ook voor andere instanties? Er zul len voor de loketten misschien figuren verschijnen die geen medelijden verdienen, maar in de meeste gevallen moet een in dividuele benadering toch mo gelijk zijn, met aandacht voor de mens tegenover je. Of ont wikkelt de bureaucratie zich tot een kaste van boffers die zich ook letterlijk (met glasplaten) afschermt van hen die het slech ter getroffen hebben? Uitke ringstrekkers merken dit me teen, zij ei-varen namelijk hun eigen afscherming (financieel en sociaal) van de werkende be volking van uur tot uur. Macht is in onze tijd ongrijpbaar en ver huld geworden. Is het een won der dat degenen die het meest slachtoffer zijn van ons econo misch systeem dit afreageren in concrete situaties, op degenen die als ambtenaar ook alleen maar de regels toepassen? G. Mingelen Prins Bemhardstraat 1 Dr. J. P. Zwemer Driewegenhof 23 Middelburg Hierbij wil ik graag reageren op een artikel van Mieke van der Jagt (PZC 18-1) met de titel 'De teloorgang van de paskamer'. In dit artikel wordt gesteld dat het maar droevig gesteld is met de paskamers in de modewin kels van tegenwoordig en dat ruime paskamers enkel nog ge vonden worden in 'ouderwetse herenmodezaken, waar in veer tigjaar niets is veranderd'. Natuurlijk is het artikel nogal generaliserend en is de verslag geefster vast niet geweest in winkels waar de service aan de klant niet alleen het artikel be treft, maar waar ook aandacht wordt besteed aan de gehele winkel, inclusief de paskamers. Bij elke verbouwing van Van Westen Mannenmode, hechten wij ook aan dit aspect veel waarde. Zo is er ook bij de laat ste verbouwing, september 1995, extra aandacht gegeven aan de paskamers. Zo is elke paskamer voorzien van een stevige deur, die op slot kan, een stoel, haken, een spie gel, een schoenlepel en zijn de afmetingen van de paskamer ruim. Ook hebben wij gezorgd voor luchtafzuiging in de pas kamers, waardoor deze niet be nauwd zijn en die er voor zorgt, dat nare luchtjes worden afge zogen. Bovendien hebben wij een ruime invalidenpaskamer, met grote deur, waar ruim schoots plaats is voor een rol stoel eventueel een helper. Zo ziet u dat niet alleen 'stoffige oude herenmodezaken' goede paskamers hebben, maar dat u die ook kunt vinden in een ei gentijdse mannenmodezaak. Peter van Westen Van Westen Mannenmode Plein 10 Zaamslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17