Verwarring in Servië neemt toe PZC Duitsers en Tsjechen verdeeld over verzoeningsverklaring Duisenberg: centrale bank EU moet geheel onafhankelijk zijn BSP wil ondanks excuses Bulgarije blijven regeren Doden in Algiers ^aticaan fel tegen egaliseren softdrugs Netanyahu niet onder indruk van bedreiging Greenspan tempert vrees voor spoedige renteverhoging in YS buitenland 5 Stembusoverwinning van oppositie pas in zes steden erkend Beloningen in Cosby-zaak Tweede advocaat voor Dutroux Doden door koude Bangladesh Akkoord China en Guatemala Giftige drank eist levens Pakistan loete Gingrich ivegens misbruik •an bijdragen woensdag 22 januari 1997 an onze redactie buitenland IELGRADO - De rechtbanken Servië hebben de afgelopen eken een reeks verwarrende (spraken gedaan over de ge- leenteraadsverkiezingen van november. Daarbij is afwis- elend de overwinning van de ppositie bevestigd en ongeldig erklaard. Het aantal gemeenten waar de overwinning van de oppositie op dit moment niet lijkt te wor den aangevochten, is deze week op zes gekomen. In zijn rapport van 27 december schreef Felipe Gonzalez, de voorzitter van de OVSE-com- missie die een onderzoek instel de naar de verkiezingen, dat de in de partij Zajedno samenwer kende oppositie de overwinning had behaald in veeiiien plaat sen. Daaronder waren de hoofd stad Belgrado en de tweede stad van Servië, Nis. Verder ging het om Pirot, Kraljevo, Uzice, Sme- derevska Palanka, Vrsac, Soko Banja, Kragujevac, Pancevo, Jagodin, Zrenjanin, Lapovo en Sabac. Dinsdag bevestigde het Servi sche Hooggerechtshof de ongel- digverklaring van de overwin ning van de oppositie in Smederevska Palanka. Vorige week had een lagere rechtbank datzelfde gedaan, waarna de oppositie in beroep ging. Maan dag deed het hof een soortgelij ke uitspraak over Sabac. Het hof moet zich nog uitspreken over de hoofdstad. Het regime van president Slobodan Milose vic heeft tot nu toe de overwin ning van Zajedno in Uzice, Kra gujevac en Zrenjanin niet aangevochten. Op een later tijd stip werd de overwinning van de oppositie in Lapovo, Vrsac en Nis alsnog erkend. De verkie zingsuitslagen in Soko Banja, Pancevo, Kraljevo, Pirot en Ja- van onze redactie buitenland SOFIA - De voorzitter van de regerende Bulgaarse Socialis tische Partij (BSP) heeft dins dag namens zijn partij excuses aangeboden omdat de partij de Bulgaren heeft teleurgesteld tijdens de afgelopen twee jaar van bestuur, waarin het land is afgezakt naar het economisch niveau van een derdewereld land. In een interview met de krant Troed bood partijleider Georgi Parvanov een dialoog aan met de oppositie, de demonstran ten en studenten die tijdens de dagelijke betogingen tegen de regering in de voorste i*ijen lie pen. Oppositieleider Ivan Ros tov van de Unie van Democra tische Krachten (SDS) verwel komde het gebaar van Par vanov. Maar als de BSP echt berouw heeft, zo zei de opposi tieleider, zou zij de regerings macht moeten opgeven. Parvanov gaf toe dat onmid dellijke verkiezingen beter voor de BSP zouden zijn omdat de partij dan niet langer alleen verantwoordelijk is voor het oplossen van de crisis. Toch wil de BSP doorregeren omdat dringende hervormingen an ders nog langer uitgesteld zou den worden. De oppositie wil dat het parle- i ment wordt ontbonden zodat over twee maanden parle mentsverkiezingen gehouden kunnen worden. In de tussen tijd zou een interim-regering met buitengewone volmachten moeten onderhandelen met in ternationale financiële instel lingen en banken en privatise ringen en hervormingen moe ten doorvoeren. De Bulgaarse crisis ontstond nadat BSP-premier Zjan Vi- denov aftrad en de partij me teen uit de eigen rijen een nieu we regering wilde benoemen. Intussen waren er echter presi dentsverkiezingen geweest die met een overweldigende meer derheid door de SDS-kandi- daat Petar Stojanov gewonnen werden. Opdracht Nikola Koitsjev, een hoge BSP- functionaris, zei dat de partij blijft volhouden dat Stojanov de socialisten de opdracht moet geven een nieuwe rege ring te vormen.Stojanov heeft gezegd vast te zullen houden aan het beleid van zijn voor ganger Zjeljoe Zjelev, die wei gerde de B SP meteen de forma tieopdracht te geven. De BSP waarschuwde ook voor geweld en riep regionale partijleiders op aanhangers af te raden demonstraties te hou den op straat, of uitsluitend op niet-provocerende manier ui ting te geven aan onvrede.AP De nieuwe Bulgaarse president Petar Stojanov, die vandaag aantreedt als opvolger van Zelu Zelev, zwaait naar de betogers die langs zijn werkkamer trekken. De demonstaties tegen het socialistische bewind in Bulgarije zijn gisteren hun derde week inge gaan. In fabrieken en mijnen vonden dinsdag korte waarschuwingsstakingen plaats. De mijnwer kers eisen hogere lonen om gelijke tred te houden met de inflatie, die jaarlijks meer dan 300 procent foto Anja Niedringhaus/EPA godina zijn niet definitief, om dat hier een hoger beroep tegen de uitspraak van een lagere rechtbank nog mogelijk is. Tegenspraak De Servische regering deelde dinsdag mee dat een onderzoek van het ministerie van Justitie heeft uitgewezen dat er geen sprake van fraude is geweest bij acht van de verkiezingen. Daar mee werd de reden om de over winning van de oppositie ongel dig te verklaren, ondergraven. Deze bekendmaking is echter in tegenspraak met de uitspraken van het hof die deze week twee steden aan de Socialistische Partij van Milosevic toewees. Daarmee nam de verwarring opnieuw toe. Westerse waarnemers zeggen dat het gaat om bewust beleid van de regering Milosevic. Al vanaf het allereerste begin, toen duidelijk werd dat de oppositie een groot aantal steden had ver overd, probeert Belgrado met alle middelen te voorkomen dat de steden daadwerkelijk in han den van de opppositie komen. AFP Politie volgt postduiven van Duitse afperser HILDESHEEVI,- Een Duitse afperser die post duiven met rugzakjes in zette als geldkoerier heeft dinsdag 3,5 jaar gevange nisstraf gekregen van een rechtbank in Hildesheim. De 36-jarige man pro beerde in september een supermarkt een miljoen mark af te persen. Hij dreigde voedingsmidde len te vergiftigen en een bomaanslag te plegen. Het losgeld moest in de rugzakjes van acht post duiven gestopt worden. De politie achtervolgde de dieren echter per helikop ter naar hun duiventil en kon zo op eenvoudige wij ze de afperser in zijn kraag vatten. AP LOS ANGELES - Bill Cosby's uitdaging aan de boulevard pers om de moordenaar van zijn zoon te achterhalen is niet zonder gevolg gebleven. Maandag bood The Globe 200.000 dollar voor informatie die tot aanhouding van de moordenaar van de 27-jarige Ennis Cosby leidt, het dubbele van wat de National Enquirer eerder had geboden. De politie heeft intussen al meer dan tweehonderd reacties gekregen op een compositietekening van de verdachte van de moord - een blanke man tussen de 25 en 32 jaar. De politie zei iedere hulp te verwelkomen en de Enquirer te hebben ge vraagd mensen die met informatie bellen direct naar de poli tie door te verwijzen. Cosby junior werd afgelopen donderdag met een kogel door het hoofd gevonden op een afrit van een snelweg waar hij ken nelijk bezig was een band van zijn auto te verwisselen. AP BRUSSEL - Mare Dutroux, één van de hoofdverdachten in het Belgische zedenschandaal. krijgt binnenkort bijstand van een tweede advocaatZijn huidige raadsman mr. Julien Pierre heeft wegens de toenemende werkdruk die de zaak-Dutroux met zich meebrengt, de hulp ingeroepen van zijn Vlaamse col lega mr. Ame Verdoodt. In de zaak-Dutroux zijn ook de nodige Vlaamse vertakkin gen, zoals de ontvoering en dood van de meisjes An en Eefje. Mede daarom heeft Pierre een Nederlandstalige collega bij de zaak betrokken. ANP DINAJPUR - Een koudegolf in Bangladesh heeft in de afgelo pen week aan zeker 3 3 mensen het leven gekost. Dit hebben de plaatselijke autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Volgens het populaire dagblad Janakantha ligt het dodental veel ho ger, boven de honderd. De temperatuur daalde in de afgelopen week tot zo'n vijf gra den Celsius. Dat is zeer koud voor Bengaalse begrippen. Vori ge winter kwam het kwik in Bangladesh niet onder de 12 gra den. RTR NEW YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is maandag akkoord gegaan met het sturen van 155 waarne mers naar Guatemala die moeten waken over het vredesak koord in dat land. China, dat eerst over deze kwestie zijn veto uitsprak, stemde nu voor de resolutie. De Guatemalteekse regering en het linkse verzet sloten eind vorig jaar een vredesakkoord na 36 jaar burgeroorlog. Peking hield anderhalve week geleden in de Veiligheidsraad de reso lutie over het sturen van VN-waarnemers tegen omdat dat land diplomatieke betrekkingen onderhoudt met Taiwan, dat door China als een opstandige provincie wordt beschouwd. RTR ISLAMABAD - In het zuiden van Pakistan zijn minstens 32 mensen overleden na het drinken van zelfgestookte alcohol die giftig bleek te zijn. Een onbekend aantal anderen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het drama vond maan dagavond plaats in Hyderabad. In het islamitische Pakistan is alcohol taboe, maar onder de armste Pakistanen wordt desondanks veel eigengestookte drank gebruikt. De politie vermoedt dat het giftige goedje in Hyderabad meer dan de officieel gemelde 32 levens heeft ge kost, maar dat mensen uit angst voor straf - alcoholgebruik wordt bestraft met celstraf of een publieke afranseling - zwij - gen over de slachtoffers in hun eigen kring. AP an onze redactie buitenland [ATICAANSTAD - Het Vati- aan heeft gisteren krachtig telling genomen tegen de lega- isering van softdrugs. Legali- eringbetekent het opgeven van Ie strijd tegen drugs en het ac- epteren van verslaving, aldus en document van de pauselijke aad voor het gezin. 'olgens het document is er geen cherp onderscheid tussen tard- en softdrugs aan te bren- ;en. De gebruikte hoeveelheid inde manier van toediening be- veeleer de effecten die rugs op mensen hebben. De aad roept politici tot een beleid an preventie op. Experimenten met het vrijge- en van softdrugs zijn volgens iet document uit den boze. ,,Men mag geen ervaring op doen ten koste van mensen." Bo vendien neemt legalisering de werkelijke oorzaak van versla ving niet weg, meent de x-aad. „Het probleem ligt niet in de drugs zelfmaar in geestelij k lij - den dat mensen naar drugs doet grijpen." Gezin De Staat heeft volgens de raad de taak om de rechten en de sta biliteit van het gezin te onder steunen. Met legalisering van softdrugs zou zij echter het te gendeel bereiken. „Als de jeugd door drugs wox-dt verwoest, wordt ook het gezin van van daag en van de toekomst ver woest", aldus het document. „Drugs brengen de toekomst van onze samenleving in ge vaar." CIC/AFP/DPA 1LGIERS- Dinsdag is Algiers pnieuw opgeschrikt door de splosie van autobommen, 'aardoor vielen volgens officie- t cijfers zeker zeven doden en en (allen gewonden. De funda- WASHINGTON - Het Ameri- liiaaixse Huis van Afgevaardig den heeft dinsdag zijn voorzit - ti er, Newt Gingrich, berispt en emeen boete van 300.000 dol- 11 >r(ruim 540.000 gulden) opge- [gd. lij werd met 395 tegen 2 8 schui lt ig bevonden aan onethisch ge- ei rag. De meerderheid van het luis volgde met dit besluit een ubcommissie cüe vorige week Ie ezelfde boete had geëist. 13 te Republikein Gingrich gaf 3 orige maand toe dat hij foutie- e informatie aan onderzoekers c sn het Huis had verstrekt. Hij j; ad politieke contributies, die g dastingvrij zijn, gebruikt voor jj dingen aan een universiteit, 'olgens de Amerikaanse wet i' 'ogen dergelijke gelden niet oor politieke doeleinden wor- 'ngebruikt, terwijl de colleges 'ingxichs politiek steunden. Is voorzitter van het Huis van afgevaardigden bekleedt Ging- jdina de president en vice-pre- 'dent het hoogste politieke ®bt in de Vex-enigde Staten. SR/AP mentalistische terreurbewe ging GLA heeft aangekondigd de terreur nog op te voeren tij dens de vastenmand ramadan, die op 10 januari is begonnen. Dinsdagmiddag ontplofte een autobom op de Boulevard des Martyrs, een van de dx-ukste straten in het hart van de Alge rijnse hoofdstad. Volgens oog getuigen vielen er zeker zestien doden en tal van gewonden; de politie houdt het voorlopig op zes doden en 44 gewonden, waarvan tien zwaar Op de plek van de aanslag hing een gx-ote rookwolk. Onder de bevolking van Algiers bi*ak paniek uit. Een langsrijdende bus vloog in brand. „Brandweerlieden haal den volledig verkoolde lijken uit de bus", aldus een ooggetui ge. Huizen in de omgeving wer- denbeschadigd. De politie heeft de zone" afgegrendeld. De bom ontplofte op zo'n honderd meter van het Hotel Yazair, waar veel buitenlandse joux-nalisten en di plomaten wonen. Dinsdagavond ontplofte op nieuw een autobom, deze keer vlakbij een klein px'etpark voor kinderen op de heuvels rond het centrum. De plaats van de aan slag ligt vlakbij het Monument van de Martelax-en, waar de slachtoffers van de onafhanke lijkheidsoorlog tegen Frankrijk worden geëerd. Daarbij viel ze ker een dode en raakten tien mensen gewond. Volgens bewo ners van de wijk zijn er mogelijk opnieuw veel doden gevallen. Zeker zeven auto's vlogen in brand. AFP/RTR van onze redactie buitenland PRAAG - De Duitse bonds kanselier Helmut Kohl en de Tsjechische premier Vaclav Klaus hebben dinsdag in Praag een verklaring over de verzoening tussen Duitsland en Tsjechië ondertekend. In het document, waarover twee jaar lang is onderhan deld, spreekt de Duitse rege- ring haar spijt uit over de be zetting van Tsjechië door de nazi's tijdens de Tweede We reldoorlog. Praag betreui-t de uitzetting van ongeveer 2,5 miljoen Su- deten-Duitsers uit Tsjechië na de oorlog. Duitsland spreekt ook zijn steun uit voor het Tsjechische lidmaatschap van de Exxropese Unie en de NAVO. Het document is in beide lan den omstreden. In Duitsland px-otesteerden met name de vertegenwoordigers van de Sudeten-Duitsens tegen de be- wooi'dingen van de verklaring waarin volgens hen het „on recht van de verdrijving" on voldoende uit de verf komt. Zij werden gesteund door de rechtse regeling van de deel staat Beieren, die aan Tsjechië grenst en waar zich na de ver drijving veel Sudeten-Duit- sers hebben gevestigd. Duits-Tsjechische verzoening over Sudetenland -D UT T SIAND Leipzig chen uit 1938 waarbij het toenmalige Tsjechoslowakije het voornamelijk door Duit sers bewoonde Sudetenland moest afstaan. Veel Tsjechen werden na de inlijving bij Hit- ler-Duitsland verdreven. Dat akkoord werd na de oorlog nietig verklaard. Opeisen Ook in Tsjechië zijn x-echtse groepen gekant tegen de ver klaring. Zij verzetten zich met name tegen het feit dat Tsje chië toegeeft dat ..onschuldi ge" Sudeten-Duitsers om-echt is aangedaan. Circa tweehon derd betogers riepen leuzen als Schande, schande. Ga naar huis en Tsjechisch land voorde anp afp Tsjechen en jouwden Kohl uit toen hij voor de ceremonie bij het Liechtenstein-paleis aan de Moldau arriveerde. Anderen droegen een span doek met zich mee met de tekst „Geen München meer". Dat refereert aan het na Britse en Franse bemiddeling tot stand gekomen akkoord van Mün- Ook de Tsjechische commu nisten zijn tegen de Duits- Tsjechische verklaring die zij beschouwen als een aantas ting van de Tsjechische soeve- reiniteit. Sommige Tsjechen zijn daarenboven bang dat de Sudeten-Duitsers hun voor malige bezittingen komen claimen. De verklaring voor ziet echter niet expliciet in een materiële schadeloosstelling voor die groep. Nederland sprak dinsdag als voorzitter van de Europese Unie zijn tevredenheid over de verzoening tussen Tsjechië en Duitsland uit. De EU oordeelt dat het document van histoxi- sche waarde is. Zij hoopt dan ook dat de parlementen in bei de landen het document on derschrijven en dat het ak koord de aanzet is tot een verdere verdieping van de be- trekkingen tussen Tsjechië en Duitsland .DPA/RTR/AF- P/ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - De toekomstige centrale bank van de Europese Unie moet geheel on afhankelijk zijn. Ze mag niet onder de poli tieke invloed komen van regeringen die be moeienis hebben met de euro, de komende munteenheid van de EU. Dit heeft president Duisenberg van De Nederlandsche Bank gezegd in een vraaggesprek met de krant In ternational Herald Tribune. De onafhankelijkheid van de Europese Centrale Bank (ECB) is vastgelegd in het Verdrag van Maastricht van 1991. Alle EU- landen waren het daarover eens. Alleen Frankrijk verloor die slag en dat land heeft het nog steeds niet opgegeven, aldus Dui senberg, door velen nog altijd gezien als de komende president van de ECB. Het Duitse blad Witschaftwoche meldde vorige week dat Duitsland en Frankrijk hebben afgesproken dat er een Fransman aan het roer van de ECB komt te staan. Dat zou Jacques Delors zijn, voormalig voorzit ter van de Europese Commissie. Premier Kok zei daarop van niets te weten en ook Delox-s zelf liet zich zo uit. Duisenberg treedt in juli aan als voorzitter van het Eu- x-opees Monetair Instituut (EMI). de voorlo per van de Europese Centrale Bank. Velen menen dat hij dan automatisch president van de ECB wordt. In het intei-view zei Duisenberg verder dat een goed beheer van de Europese economie wordt belemmei-d wanneer overheden het te zeggen krijgen bij het monetaire beleid. De centrale bank kan dan niet zorgen voor sta biele pi-ijzen en een stabiele koers van de eu- JERUZALEM- De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft dinsdag verklaard dat hij ondanks bedreigingen met de dood door rechtse extremisten het vredesproces met de Pales- tijnen zal voortzetten. „Ik ben niet van hen onder de indruk en ik zal niet door hen geïntimi deerd worden", zei hij. De Israëlische televisie en leger- radio meldden maandag dat een organisatie genaamd „De Jood se Groep van de Wraak" had ge dreigd Netanyahu uit de weg te zullen ruimen. Volgens de tele visie heeft na de moox-d op pre mier Rabin een gx-oep van de zelfde naam de aanslag opgeëist. De joodse ultranatio nalist Yigal Amir schoot Rabin op 4 november 1995 tijdens een vredesdemonstratie van dicht bij dood. Amir zei dat hij Rabin ervan wilde weerhouden delen van Israël aan de Arabieren af te staan in ruil voor wede. Hij ver klaarde alleen te hebben gehan deld en er is tot dusver niet aan getoond dat hij handelde in het kader van een samenzwering. Netanyahu was een verklaard tegenstander van Rabins vre despolitiek, maar als premier zag hij zich genoodzaakt deze voort te zetten. Vorige week te kende hij een akkooi-d met de Palestijnen dat leidde tot de Is- raëlisclxe ontruiming van het gx-ootste deel van Hebron. Het akkoord voorziet verder op ter mijn in de ontruiming van delen van de Westoever. Veel rechtse Israliers die Netanyahu steun den bij de verkiezingen van mei vorig jaar voelen zich nu door hem verraden. AP Frankrijk wil dat er een commissie komt voor de coördinatie van het economische beleid. Vooral bij de Duitse centrale bank leidde dat tot bezorgdheid dat die raad druk kan uitoefenen op het beleid. De Bundes bank heeft onafhankelijkheid hoog in het vaandel staan. Kox-tgeleden kwam het EMI met beleidsplannen voor de ECB die veel lij - ken op het beleid dat de Bundesbank voexl. Frankrijk liet eerder deze week weten dat het zeker niet de bedoeling heeft de ECB te gaan ondermijnen. Duisenbei-g liet zich voorts bezorgd uit over de werkloosheid in de EU. Hij ziet op korte termijn het aantal van ongeveer achttien miljoen werklozen niet venninderen. Hij wil dan ook structux-ele hervormingen, in samenspraak met de sociale partners om meer flexibiliteit op de arbeidsmarkt te kx-ijgen. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - President Alan Greenspan van de Ameri kaanse centrale banken (de 'Fed') heeft dinsdag de vrees voor een spoedige renteverho ging in de Verenigde Staten enigszins getemperd. Hij zei on danks de gestage groei van de economie weinig inflatiegevaar te zien. Gx-eenspan legde een verklaring af tegenover de begrotingscom missie van de Amerikaanse Se naat. Zijn uitspraak over de in flatie zorgde voor opluchting op de financiële markten. De Dow Jones-index van de effecten- beux-s in New York kwam na een flink lagere opening ruim in de plus te staan. Greenspan had begin december nog een schrikreactie' op de beurzen veroorzaakt met de waarschuwing dat „overdadi ge" koersstijgingen nadelig kunnen zijn voor de economie. Beleggers zagen daarin een sig naal dat de Fed van plan was de rente te verhogen. Dinsdag verklaarde Greenspan dat zijn opmerking over over daad doordacht was, maar uit de context is gelicht. Wel stelde hij vast dat de aandelenkoersen in de VS blijven stijgen „in een adembenemend tempo". Volgens Greenspan overtreft de ontwikkeling van de Ameri kaanse economie de meeste prognoses. Er is nu al zes jaar sprake van groei. Ondanks de expansie is de inflatie volgens sommige maatstaven iets afge nomen, aldus Greenspan. Daar bij tekende hij aan dat onder zoek van de Fed erop duidt dat de officiële cijfers de geldont waarding nog overschatten. De bankpresident wees er wel op dat de Fed bij het rentebeleid vooruit moet lopen op inflatie ontwikkelingen. „Het gaat niet om de situatie van het moment, maar om de omstandigheden die er waarschijnlijk zijn over zes tot twaalf maanden of nog later." Dat de inflatie binnen de perken blijft, heeft volgens Greenspan te maken met de gematigde loonontwikkeling in de VS, die weer voortvloeit uit de onzeker heid over de werkgelegenheid. Werknemers zijn bereid loon- concessies te doen in ruil voor een baan, ook al is de werkloos heid in de VS internationaal ge zien vrij gering. „Daar komt op een bepaald punt echter een eind aan, en sommige indicato ren duiden erop dat zo'n omme keer mogelijk al gaande is", waarschuwde Greenspan. KRF/RTR/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5