Stichting Strohalm opgeheven Nieuw hok voor knaagdieren Milieurapport als leidraad voor herziening vergunningen BASF PZC Marktkoopman eist standplaats op markt in Lewedorp terug loechst heeft tijd lodig voor oplossen admiumprobleem Raad dubt nog over sluiten handelshaven van Sint-Philipsland zeeland Liitomobiliste weet iets meer van drankrit Organisatie voor hulp aan kankerpatiëntjes stopt activiteiten en geeft geld weg woensdag 22 januari 1997 zbs 1 7 van onze verslaggeefster Caroline Moerland MIDDELBURG - De ambulan te handel in Lewedorp was dinsdag het onderwerp van een zitting van de sector bestuurs recht van de rechtbank in Mid delburg. Marktkoopman R. Hi- bels uit Oost-Souburg daagde de gemeente Borsele voor de rechter. Hij vindt dat hij ten on rechte geen vergunning heeft gekregen om dit jaar aardappe len, groente en fruit te verkopen in Lewedorp. De gemeente heeft de stand plaats aan een ander gegund. Deze marktkoopman biedt zijn waren al achttien jaar lang in Lewedorp aan. En twee verko pers van aardappelen, groenten en fruit vindt Borsele te veel. Dit zou de plaatselijke midden stand in gevaar brengen. In de praktijk is het zo dat de be woners van Lewdorp al driejaar lang bij twee marktlieden aard appelen, groenten en fruit kun nen kopen. Het verschil tussen Hibels en zijn collega is echter, dat de eerste de afgelopen drie jaar over een vergunning be schikte en zijn collega niet. Sinds in 1993 de regelgeving veranderde, heeft de andere marktkoopman nagelaten schriftelijk een vergunning aan te vragen. Hibels deed dit wel en kreeg de enige officiële stand plaats toegewezen. Zijn collega echter heeft afgelopen najaar het spel ook volgens de regels gespeeld. En nu is hij de officiële vergunninghouder. Hibels' advocaat mr. C. J. de Wit zei dinsdag niet te begrijpen dat iemand die drie jaar lang ille gaal een standplaats heeft inge nomen, nu alsnog een vergun ning krijgt. „Mijn cliënt is braaf zijn verplichtingen nagekomen. Het is onaanvaardbaar dat hij zo makkelijk opzij geschoven wordt." Woordvoerder C. Leijnse legde uit dat de gemeente er drie jaar lang van uit was gegaan dat Hi bels de enige marktkoopman was die aardappelen, fruit en groente verkocht in Lewedorp. Afgelopen najaar bleek echter dat ook de ander er nog stond en een vergunning wilde hebben. Omdat hij al zo lang in Lewe dorp heeft gestaan, wilde het gemeentebestuur deze niet wei geren. Rechtbankvoorzitter mr. T. Damsteeg! zei er niets van te begrijpen. „Waarom is de posi tie van die ander zoveel sterker dan die van Hibels, terwijl hij er drie jaar illegaal heeft gestaan?" Leijnse kon de voorzitter geen antwoord geven dat hem tevre den stemde. Verder vroeg Dam- steegt nog of Hibels er bezwaar tegen zou hebben als zijn colle- ga-marktkoopman ook gewoon in Lewedorp zou blijven staan. Diens advocaat antwoordde dat hij daar geen moeite mee zou hebben. Damsteegt beslist vandaag (woensdag) of Hibels voorlopig in Lewedorp mag blijven staan. Of Borsele ten onrechte een ver gunning heeft geweigerd aan de Oost-Souburger komt in een andere zitting aan de orde. Vakantiebedrijf vecht weigering routebordje aan van onze verslaggever Herre Stegenga MIDDELBURG - Gemeente en waterschap doen niet moeilijk, alleen de provincie stribbelt te gen. Het bedrijf Eco Yakantie- parks uit Renesse krijgt 'Mid delburg' niet zover dat een ANWB-bordje mag worden ge plaatst op de kruising bij Clara's pad in Heinkenszand, om te ver wijzen naar een nieuw bunga lowpark bij de Stelleplas. Na mens Eco deed C. H. B. Weijers dinsdag zijn beklag bij de pro vinciale bezwaarcommissie. Eco wil bezoekers de weg wijzen middels bordjes. Op wegen die worden beheerd door water schap en gemeente Borsele le vert dit geen probleem op. Beide instanties en de ANWB hebben toestemming gegeven. Het laat ste bordje, op de provinciale weg ter hoogte van Clara's Pad, stuit echter op bezwaar van Ge deputeerde Staten. ,.Je bent dan al in Heinkenszand", verklaar de D. J. van Houwelingen dins dag namens de provincie. ,.Het is niet nodig om het park dan nog eens aan te geven." Weijers kon geen begrip opbrengen voor dit standpunt en refereerde aan de situatie bij Hof Domburg. „Daar wordt wél twee keer door een bordje naar verwezen." Het oude onderkomen van de knaagdieren van kinderboerderij Hollandsche Hoeve was te klein en er was te weinig toezicht op de be zoekers. dus krijgen de muizen, ratten, hamsters en nertsen een nieuw hok. foto Willem Mieras van onze medewerkster Willy van Meegen GOES - De wanden staan en het dak is gelegd. Als alles meezit, is het nieuwe hok voor kleine knaagdieren klaar als het seizoen voor de kinderboerderij op 1 april weer begint. In de nieuwbouw is tevens een educatieruimte gepland. Hier door is het beter mogelijk om klassen met schoolkinderen te ont vangen en bijvoorbeeld eens een geit met lammeren een mooi plaatsje te geven. Het oude schuurtje waarin de muizen, ratten, hamsters en nert sen voorheen werden ondergebracht, voldeed niet. De dieren hadden te weinig ruimte en bij vorst moesten ze verhuizen. Ook was onvoldoende toezicht mogelijk; kinderen konden de dieren gemakkelijk uit de hokken halen. Beheerder Wim Willemsen: „Samen met het Milieu Educatief Centrum maken we kinderen vertrouwd met de natuur. Daarbij hoort dat ze de dieren ook kunnen aaien. Een muis is aardig, maar een ontsnapte muis is on gedierte." In de nieuwe voorziening is het risico op ontsnapping kleiner. De schuur wordt in eigen beheer gebouwd en kost in totaal onge veer 25.000 gulden. Sponsors betaalden hiervan eon gedeelte; ritjes op pony Casper brachten het meeste geld in het laatje. Er is nog een tekort van achtduizend gulden. De gemeente, die jaar lijks drie ton in de exploitatie van De Hollandsche Hoeve steekt en vorig jaar ruim twee ton voor een nieuwe speeltuin uittrok, wil niet bijdragen aan de knaagdierbehuizing. ionze medewerker DDELBURG - Vier cognacjes hadden een 23-jarige vrouw uit Idelburg in de vroege ochtend van 16 september vorig jaar in Ihelminadorp zodanig van haar stuk gebracht dat ze met haar 0 op de verkeerde rijbaan terecht kwam. De gealarmeerde poli kon niets anders constateren dan dat de Middelburgse te veel al- ioI had genuttigd. verdachte kon zich dinsdag op de zitting van de Middelburgse itierechter niets meer van het eenzij dige ongeval herinneren. „Ik sdoor de alcohol zo ver heen, dat ik het niet meer wist", zei ze. itierechter mr. R.C.P. Rammeloo meende dat het een geluk was veest dat er geen tegenligger aankwamAan de andere kant hield er in zijn uitspraak rekening mee dat de vrouw voor het eerst in iraking was gekomen met justitie. Hij veroordeelde haar tot een ite van 1500 gulden, zes maanden voorwaardelijke rij-ontzeg- gen het volgen van een alcohol-verkeerscursus. icier van justitie mr. J. Valente had zes maanden onvoorwaarde- ;e rij-ontzegging en een boete van 2000 gulden, waarvan 500 gul- 1 voorwaardelijk geëist. ionze verslaggever reel Modde KNEUZEN - De Stichting ohalm, in 1992 ontstaan uit stichtingen Anouk en Clau- heeft zichzelf opgeheven, afgelopen twee jaar is er na- loeg geen beroep meer ge in op de diensten van de porganisatie voor kinderen 1 tumoren, zo legde voorzit - A H. Luteijn-van Dijke sdag het bestuursbesluit uit. I budget, ruim honderddui- d gulden, wordt overge- akt aan twee andere organi- ies die jeugdige patiënten lerstcunen. ohalm hield zich bezig met verstrekken en verzamelen i informatie over tumoren en diverse behandelingsmetho- i bij kinderen. Het was de ihting met name te doen om lersteuning van patiënten binnen het reguliere circuit ren uitgedokterd. Het budget i de stichting werd in 1991 jebouwd met donaties van ticulieren en het bedrijfsle- inzamelingsacties waren ten e van de toen driejarige nuk Schelkens uit Vogel- arde en haar lotgenote Clau- uit Urmond. Na het overlij- ivan beide meisjes besloten de van elkaar onafhankelijk opererende stichtingen tot een krachtenbundeling. Hen res teerde nog een bedrag van in to taal ruim een ton. Het 'startgeld' van destijds is niet aangeroerd, aldus Luteijn. „Uit de rente-opbrengst hebben we drie donaties gedaan: aan de stichting 'Doe een Wens', de Cli nic Clowns en aan het Najaar fonds voor leverziekten bij kin deren. Verder hebben we ons voornamelijk beziggehouden met het verstrekken van allerlei informatie over behandelingen van ziekten in een uitzichtloze situatie. Dat was ook van begin af aan onze opzet. We waren on mogelijk in staat ook complete behandelingen te betalen. Dan zou ons budget na een of twee patiënten volkomen uitgeput zijn geweest." Hartewens Het bestuur maakt het volledige startgeld over naar 'Doe een Wens', een van oorsprong Ame rikaanse organisatie die tracht de hartewens van kinderen met een levensbedreigende ziekte te vervullen, en het Ronald McDo- naldhuis in Maastricht. De twee speciale infuuspompen die met het geld uit de inzame lingsacties voor Anouk werden gekocht (en nadien regelmatig werden uitgeleend), worden ge schonken aan het Rode Kruis. Luteijn: „We zijn destijds idea listisch begonnen. Je hoopt dat je dan een heleboel kunt berei ken. Helaas is dat niet gelukt en zijn we op een dood spoor be land. Vandaar dat we het nu tijd vonden het geld aan de gemeen schap terug te geven." Strohalm kondigde haar ophef fing eind november vorig jaar aan middels een officiële publi catie in de PZC. Omdat eventue le belanghebbenden acht weken de tijd hadden bezwaar aan te tekenen tegen de voorgenomen liquidatie, had het bestuur zich zelf tot dinsdag een spreekver bod opgelegd. Op de aankondi ging zijn geen reacties gekomen. lonze verslaggever rmen van der Werf 1SSINGEN-OOST - Het ssings chemiebedrijf echst denkt minimaal een i nodig te hebben om een op- sing te vinden voor de sterk hoogde uitstoot van het gif- t zware metaal cadmium. I bedrijf gaat proeven nemen t ander fosfaaterts. Dé vraag ifmet ander erts de cadmium- fjiiling kan worden vermin- rd. In februari voeren Rijks- iterstaat, provincie en ichst overleg. Dan zal ook ken of Rijkswaterstaat en vincie genoegen nemen met aanpak die Hoechst voor at. :chst loost te veel cadmium liet water, sinds het juni vorig ^noodgedwongen op erts uit danië is overgestapt. „Wij gen een telefoontje uit Flori- van onze vroegere leveran- :De fosfaatmijn was overge- nen. Wij konden nog twee en krijgen, met elk 50.000 Genoeg voor drie maanden, konden het daarmee doen", lis bedrijfsleider drs. D. van Ploeg van de sinterfabriek Hoechst. omschakeling naar Jordaans i kon vrij snel gebeuren, echst had het al op beperkte aal beproefd. Van der Ploeg: s j e van één mij n afhankeli j k t, ben je kwetsbaar. Wij wil- het risico spreiden door ook daans erts te gaan gebrui- Het zag er goed uit, zeker betreft het cadmiumgehal- Dat is lager. Ik maakte me t zorgen over het hogere iridegehalte." iwel er van nature minder mium in het Jordaans fos- erts zit, komt er bij de ver- king tot fosfaat-kleibal- es juist meer cadmium vrij chst is daardoor terug bij ai. cadmium-uitstoot die sinds 5 fors was verminderd van kilo per jaar naar 40 kilo in 5. is op jaarbasis weer geste tot 180 kilo. Miljoenen-in- lermgen in gaswassers ten die wassers worden gassen zeewater 'afgevangen' en r een deel verdwijnen ze ima in de lucht. Ook de cad- im-uitstoot via de lucht is jenomen, tot 400 kilo per r, waarvan de helft door fslag in het water terecht at. Het jaar 1996 heeft Hoechst ge bruikt om de oorzaak van de verhoogde uitstoot te achterha len, maar het is bij een vermoe den gebleven. Chef milieuzorg J. van den Bremen: „Wij denken dat het hoge chloridegehalte de drijvende kracht is." Omdat de oorzaak nog niet bekend is. kan er ook geen technische oplos sing worden getroffen. Daarom richt Hoechst zich nu onder meer op het gebruik van ander fosfaaterts. Niet dat dat gemakkelijk te vinden is. Bijna alle fosfaatmijnen zijn in han den van de kunstmest-indu- strie, verreweg de grootste afne mer van fosfaaterts. Slechts drie soorten erts zijn bruikbaar èn verkrijgbaar voor Hoechst; ander Jordaans erts, grondstof uit Israël en uit Senegal. Testen Het nieuwe eiis moet in de prak tijk worden getest. Pas dan wordt duidelijk of het te gebrui ken is voor het productieproces van Hoechst en wat de milieu effecten zijn. Het kan ook niet bij één proef blijven. Van der Ploeg heeft een schema opge steld met diverse proefperiodes, verspreid over één jaar, waarbij de hoeveelheid wordt opge voerd van 10.000 tot 35.000 ton. Volgende maand komt de eerste lading uit Israël. Het andere Jordaanse erts zal waarschijn lijk ook worden beproefd. Hoechst heeft voor een jaarpro ductie 350.000 ton van dit erts nodig. „Vergeleken met de kunstmest-industrie is dat niks", relativeert Van der Ploeg. „De mijn waaruit wij erts be trekken, levert elk jaar negen miljoen ton aan kunstmestpro- ducenten. Dat markeert onze positie." Hoechst vervaardigt uit fos faaterts fosfor, dat onder meer als grondstof dient voor fosfor- zuur. Fosforzuur wordt ge bruikt voor de productie van fosfaten, als reinigingsmiddel, voor de behandeling van meta len en als hulpstof in de levens middelenindustrie (bijvoor beeld frisdranken). R. Vroegop, hoofd handhaving Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren bij Rijkswater staat, is bekend met het plan, „Het is verstandig het probleem bij de bron aan te pakken, bij de grondstof. Maar de vraag is of wij zoveel geduld op kunnen brengen, als de bedrijfsleiding van Hoechst vraagt." Alle installaties van BASF in Antwerpen moeten van nieuwe vergunningen worden voorzien; een Milieu Effect Rapportage voor het be drijf als geheel moet daarbij als leidraad dienen. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marco van Barneveld ANTWERPEN - Nederlandse bestuurders die niet zouden zijn ingelicht, geen voor lichting richting bevolking en mogelijke milieuschade: de vervaardiging van een Mi lieu Effect Rapportage (MER) voor BASF Antwerpen heeft al heel wat stof doen op waaien. Langzaam maar zeker werd vorige week echter duidelijk dat de provincies Zeeland en Noord-Brabant wel degelijk bij de zaak betrokken waren, maar dat een buurgemeente als Reimerswaal bijvoor beeld weer van niets wist. Het ministexJe van Milieubeheer zal onder zoeken waarom de bevolking in de grens streek niet is geïnformeerd door de provin cie Antwerpen. Bovendien staan over eventuele milieuschade nog vragen open. Maar wat voor ontwikkelingen zijn er nu ei genlijk gaande bij het chemieconcern „Eerst wil ik een misverstand uit de weg rui men", meldt J. van Doorslaar. voorlichter bij het Antwerpse bedrijf. „Veel mensen denken dat we nieuwe activiteiten ontwik kelen. Dat is dus niet zo. Het gaat slechts om herziening van vergunningen BASF heeft dertig jaar geleden een 'globale' vergunning heeft gekregen voor het hele complex. Alle vijftig installaties moesten vervolgens stuk voor stuk aan die vergun ning getoetst wox-den. Inmiddels is die glo bale vex-gunning verlopen. „Voordat het zo ver was hebben we in overleg met de Vlaamse overheid afgesproken een MER op te stellen als raamwerk voor de nieuwe ver gunningen", verklaai! de voorlichter: Die rapportage is opgesteld door SGS Eco- Care uit Antwei-pen en vervolgens geëvalu- eex'd door een speciale commissie, waarin ook afgevaax-digden van de provincies Noord-Brabant en Zeeland zaten. Inmid dels is die MER door die comissie 'conform vei'klaax'd', wat betekent dat alle vereiste elementen ei'in voorkomen. Dit jaar moeten aan de hand van de MER al le BASF-installaties van nieuwe vergun- ningen worden voorzien. Of dat met het oog op de strengere milieu-eisen gevolgen heeft voor die installaties, is volgens Van Doors- laar nog niet bekend. Verrassende feitenzouden voor de onderne ming niet uit de MER naar voren zijn geko men. Onder meer blijkt eruit dat de uitstoot van kwik geen belasting vormt voor de om geving. Wel is het zo dat een aantal bedrij ven op het industx'iegebied samen met het verkeer zo veel gifitige stoffen uitstoten dat 'mogelijk' schade kan ontstaan aan gewas sen. T. van Rijen van milieuvereniging Be- negora uit Putte zegt zich daar zorgen over te maken en dringt bij de provincie Antwer pen aan op meer duidelijkheid hieromtrent. „Hoeveel milieuruimte is er nog voor verde re ontwikkelingen in dat gebied Dat is de vraag", zegt Van Rijen. Brief Benegora heeft onlangs van het Antwerpse provinciebestuur een brief gekxregen waar uit blijkt waarom die instantie de bevolking niet heeft ingelicht. Punt zou zijn dat een hogei-e instantie in Brussel (de Administra tie Milieu-, Natuux-, Land- en Waterbe heer) de provincie daartoe geen opdracht had gegeven, omdat de MER werd aangevraagd voordat tussen Nederland en België afspraken werden gemaakt om el kaar over dit soort zaken in te lichten. Benegora is actief in de Belgisch/Nederlandse grenssti-eek. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) op haar beurt zegt desgevraagd zich niet met de zaak bezig te houden. „BASF ligt op Bel gisch grondgebied", zegt H. de Groote van de ZMF. „Dan laten we het over aan organi saties die daar actief zijn. Dat is gebruike lijk." van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-PHILIPSLAND - Het is nog uiterst onzeker of in de Thoolse gemeenteraad een meerderheid te vinden zal zijn voor het plan van het college van B en W om de handelshaven in Sint-Philipsland te sluiten. De fractievoorzitters van AOV, VVD en D66 zeggen daar desge vraagd faliekant tegen te zijn. RPF/GPV, SGP, CDA en PvdA hebben nog geen standpunt in genomen. Zij willen eerst meer duidelijkheid van het college over de achtergrond van een mogelijke sluiting. Zoals bekend wil het college de haven sluiten omdat die nauwe lijks wordt gebruikt en nage noeg niets oplever"!. Bovendien zou de damwand volgens het college hersteld moeten worden (kosten: ruim een half miljoen) en zou er een dure havenont vangstinstallatie moeten ko men. Die maatregelen zijn veel te duur voor een haven die niets oplevert, redeneren B en W. Schuttevaer De afdeling Sint-Philipsland van Schuttevaer verzet zich fel tegen de collegeplannen. De schippers hebben ingenieurs bureau Lievense uit Bi-eda de zaak laten onderzoeken. Uit dat onderzoek zou blijken dat de peperdure maatregelen hele maal niet nodig zijn. De vooi-- ziening zou, zoals die er nu bij ligt, nog makkelijk dertig jaar meekunnen. Tegenstandei's wijzen erop dat Flipland al 'bijna geen voorzie ningen' meer heeft. D66-frac- tievoorzitter J. van den Donker: „Sinds de herindeling is het ge meentehuis daar weg, mensen kunnen er niet meer trouwen, en nu dit De afbraak moet stop pen." Bovendien wijst hij erop dat de haven in '78 is aangelegd. „Heel jong dus nog. Het is bela chelijk om zoiets te sluiten." Verder wijzen de tegenstanders op de sociale functie van de ha ven, die nog slechts zou worden gebi'uikt als thuishaven voor Fliplandse schippers. Dat zou een belangrijke functie zijn. „De haven zou meer gepromoot moeten worden", zegt E Frig- ge-Hogesteeger van de WD. Van den Donker wijst er boven dien nog op dat het vervoer over water steeds belangrijker wordt, ook met het oog op het dichtslibben van de wegen. M. Schot-de Hoog van het AOV op haar beurt noemt het 'doodzon de' om de haven te sluiten. P. van Belzen van het RPF/GPV heeft nog geen keihard stand punt ingenomen. Wel steekt het hem dat de fracties meer gege vens hebben gekregen over de toestand van de haven via het ondex-zoek dat Schuttevaer heeft laten doen dan via het col lege zelf. W van Kempen van het CDA zit op dezelfde lijn. „Het college heeft daar al langer ge gevens over liggen. Die moeten ze niet achter de hand houden." Ook de SGP en de PvdA spi-eken zich nog niet uit vóór of tegen sluiting vooi'dat duidelijk cij fermateriaal op tafel ligt. M. van der Linde (PvdA): „Degege- vens die we nu hebben zijn te globaal." Voordat de raad zich over de materie zal buigen, moet de zaak overigens nog door de commissies worden besproken. Aanplant bos in Westkapelle op Boomfeestdag van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - De landin richtingscommissie voor de ruilverkaveling Walcheren wil op de Nationale Boomfeestdag, 19 maart, beginnen met de aan plant van het bos in Westkapel le. Bij deze gelegenheid wil de commissie alle Westkapelse scholen betrekken. Westkapelle heeft de Zeeuwse primeur. Omdat hier de verwer ving van landbouwgronden door ruilverkaveling snel ver liep, gaat de landinrichtings commissie daar het eerst een bos aanleggen. De komende jaren wordt op Walcheren driehonderd hectare natuurgebied gecreëerd. Tussen de Grindweg en de Pauluswege- ling en langs de Westkapelsche Kreek tot de Roverswegeling verrijst dertig hectare. In enkele maanden tijd gaan ten zuiden van Westkapelle duizenden bo men en struiken de grond in. Het bestek hiervoor is in voor bereiding en wordt volgende maand aanbesteed. Langs de kreek komt een stuk natuurge bied voor de liefhebbers. Hier mag de natuur zo veel mogelijk haar gang gaan, al wordt het wel onderhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23