U11 Justitie op afstand bij euthanasie Het extraatje van Kellogg's. Bobo f Keuringsdienst op zoek naar gekke koe Afscheid van vermoorde klasgenoten Lasten kunnen 1 juli omlaag sintratuin Aanschaf schoenen zit klanten Hulster bedrijf niet lekker 4 WEKEN i y v lerst advies regionale commissie van artsen, juristen en ethici aan OM ïxplosie op tustvaarder lansweert 111 Info-zaterdag. ISDN en Internet mmm Verbouwingsuitverkoop van de eeuw VOOR 15,00 /ie pnijiiin 10 60 11 Veel bewolking met wat lichte regen of mot regen. De zuidelijke wind is matig. Maximum temperatuur 5, minimum 2 graden. Vannacht enkele mistbanken. )0e jaargang no. 18 oensdag 22 januari 1997 sse nummers 1,75 BONN - Ecu Nederlandse vee handelaar heeft in 1995 uit Duitsland een koe geïmpor teerd die aan de runderziekte BSE, de gckke-koeienziekte leed. Het Duitse ministerie van Landbouw heeft dinsdag het Nederlandse ministerie inge licht en gevraagd een onder zoek in te stellen. De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees was dinsdag avond doende de koe op te spo ren. Volgens een woordvoerder van het ministerie moet dat aan de hand van de in de gele oormerken van elke koe opge slagen computergegevens vrij snel kunnen lukken. Het wachten was dinsdag avond nog op die gegevens, die uit Duitsland moeten komen. Of de koe nog leeft en of zij nog meer nakomelingen heeft voortgebracht zal waarschijn lijk vandaag duidelijk worden. In Nederland is nog nooit een geval van BSE geconstateerd. Een nakomeling van de ge zochte koe is in Duitsland aan BSE overleden. Uit onderzoek is gebleken dat overdracht van de ziekte door veevoer is uitge sloten, zodat er sprake moet zijn van overdracht van moe der op kalf, aldus het Duitse ministerie. Het is voor het eerst in meer dan twee jaar dat er in Duits land weer een geval is ontdekt vanBSE. Hetis het eerste geval van gekke-koeienziekte bij een in Duitsland geboren koe. In totaal gaat het om het vijfde BSE-geval bij onze Oosterbu ren. De uit Groot-Brittannië af komstige moeder van het in Westfalen overleden beest is in 1995 naar Nederland verkocht. De gekke koe was afkomstig van een boerderij in de deel staat Mecklenburg- Vorpommern. Na het faillise- ment van het bedrijf vlakbij Demmin werden in totaal 39 van de Galloway-runderen aan een Nederlandse veehandelaar verkocht. DPA/RTR onze verslaggevers EN HAAG - Het kabinet besloten regionale in te ellen die moeten beoor- jlen of artsen die op ver lek van patiënten eutha- isie hebben gepleegd, in alle zorgvuldigheids- sen hebben voldaan, officier van justitie mag op van het advies van deze' die bestaan uit arl- juristen en ethici, afzien vervolging. Dit is echter verplicht. ministers Borst (volksge- en Sorgdrager (justi- s)schrijven dit een brief aan de ,veede Kamer als reactie op het irig jaar verschenen rapport ier de euthanasiepraktijk, aaruit bleek dat in zestig pro mt van de gevallen euthanasie strijd met de wettelijke verd niet door artsen werd kabinet ziet geen reden eu- uit het Wetboek van te halen. Ook een van de wet zit er niet in. onze verslaggever de Jongh - Een ontplof heeft dinsdagavond brand- thade aangericht op een in Hansweert. Er lapten tijdens werkzaamhe- len enkele gasflessen uit elkaar, iienxand raakte gewond. De splosie op het getroffen schip, Ie Christina uit Katwijk, was otver in het dorp te horen. Het chip lag in een dok van de Reimerswaal. aantal werknemers was op schip met reparaties bezig rond kwart voor elf de gas- ontploften. De werklie- wisten tijdig een veilig te zoeken. De ex deed zich voor in het ruim fan het schip. De brandweer ranKruiningen kon voorkomen fat de brand zich over het hele jaartuig verspreidde. litanie 10NDEN - De oudste overle- passagier van de in 1912 Titanic, Edith Hais- ïan, is op 100-jarige leeftijd een longontsteking overle- ienin een Brits rusthuis, augustus vorig jaar maakte nog een reis naar de plaats de beroemde scheepsramp ia herinneringen op te halen. Pe ramp met de Titanic kostte föOO mensen het leven. RTR Euthanasie op zogeheten wils- onbekwamen (zoals doodzieke demente personen, mensen in coma en ernstig lijdende baby's zonder levenskansen) zal voort aan door een landelijke com missie worden getoetst. Het oor deel van deze commissie zal worden voorgelegd aan het col lege van px-ocureurs-generaal, de top van het Openbaar Minis terie (OM). Dit college bepaalt in ovexieg met de minister van justitie of er vervolging van de betreffende ax-ts zal woi-den in gesteld. De nationale commissie bestaat- eveneens uit medici, ethici en juristen. „Wevex-wach- ten dat levensbeëindiging zon der verzoek veel minder voox- Verdriet bij leerlingen van de basisschool De Klippeholm in Hoofddorp na de herdenking dinsdagmiddag van hun drie vermoorde schoolgenootjes. Ruim 500 leerlingen, ouders en leerkrachten woonden de dienst bij. van onze redactie binnenland HOOFDDORP - Leraren en leerlingen van de basisschool De Klipholnx in Hoofd dorp hebbexx gistereix tijdens een herden kingsdienst afscheid genomexx vaxx hun drie schoolgenootjes Barbara (7), Walter (8) eix Vinceixt (9) die vorige week dood werden gevonden iix hun ouderlijke wo ning. In de school waren foto's opgehangen van de drie kinderen. Voormalige klasgenoten schreven een laatste brief en maakten kleine cadeautjes. De uitvaart had giste ren plaats in besloten kring. Met de afscheidsdienst probeert de schoolleiding de leerlingen te helpen bij het verwerken van hun verdriet. De Riagg geeft daar adviezen over. Samen met huis artsen, schoolaxtsen van de GGD, Slacht- o ff ex-hulp, politie en maatschappelijk werk is daaxvoor een team gevonnd. Voor de buurt werd maandag een voorlich tingsavond georganiseerd. „Troosten en opvangen is niet de taak van de Riagg, dat doet Slachtofferhulp. We werken vooral preventief en geven advie zen, bijvooi'beeld om meteen zoveel mo gelijk voorlichting te geven. Komt een le- foto Marcel Antonisse/ANP raar iets tegen waar hij zich geen raad mee weet, dan kan hij een beroep doen op de Riagg-medewex-ker die nu nog voortdu rend aanwezig is op school", zegt F van Duin van de Riagg Kennemerland. De ouders hebben nog niet vexleld hoe en waarom zij hun drie kinderen hebben om gebracht. Volgens het Openbaar Ministe rie zijn ze nog te verward voor uitgebreid veilioor. De ouders werden vorige week een paar uur na de gruwelijke vondst in het Amsterdamse VU-ziekenhuis aange houden. Ze hadden ernstige steekwon den. Nog steeds is onduidelijk hoe ze die hebben opgelopen. GPD/ANP Voor ondernemers die meer uit willen halen. Kijk snel op pag. 6 DEN HAAG - Mogelijk komt er halverwege dit jaar een extra lastenverlichting. VVD en D66 zijn daar voor en minister Mel- kert van Sociale Zaken heeft er ook al op gezinspeeld. Volgens een ingewijde in poli tiek Den Haag zouden andex-e bewindslieden er eveneens voor voelen. Minister Zalm van Fi nanciën zegt desgevraagd pas in (Advertentie) kans op vele miljoenen guldens bij inkoop van twee actieverpakkingen Fogg's, u kunt gratis 2 kolommen Itw.v ai meespelen in de Lotto-Jackpot Plak van de verpakkingen op het actiekaartje (vindt u In de winkel), ga ermee naar uw Lotto-winkelier en... wie weed Fruit 'n Fibre, pak 375 gram -399 All-Bran pak 375 gram -4r?91 Kellogg's Corn Flakes pak 375 gram -3^9" Nu bij 2 pakken: 2 kolommen meespelen in de Lotto-Jackpot.' leze week alleen bij Albert Heijn. Cfl Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 Januari as.- Zolang de Voorraad strekt 'Dè Jasminum officinale (kamerjasmijn), a- is onze bobo onder de jasmijnen. llii-Vrj.J Gevormd in een boog met ,rt heerlijk geurende, witte bjoemen bloeit deze 'official' overvloedig op niet al te zonnige, maar wel lichte plekjes in huis. Van 9,95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), tel. 0118-551623. HET GROENE WARENHUIS het voorjaar over het idee te wil len pi-aten. Een tussentijdse lastenvexlich- ting is financieel mogelijk door de enorme belastingmeevaller over voiig jaar. De fiscus kreeg toen 4,6 miljard meer binnen dan geraamd, zo werd in het weekeinde bekend. Kamerle- den verwachten over dit jaar weer een flinke meevaller. D66'er Ybema geeft toe dat het ongebruikelijk is de belasting tarieven per 1 juli aan te passen. „Maar het kan wel." Ybema wijst erop dat een lastenverlich ting leidt tot extra consumptie. Dat is goed voor de economie. Volgens het D66-kamexlid zou er ongeveer 1 miljard uitgetrok ken kunnen worden om de las ten van de burgers omlaag te bx-engen. Met dat geld zou te vens cle extx-a inkomensondei- steuning voor de minima, die het kabinet al heeft toegezegd, kunnen worden betaald. WD'er Hoogervorst denkt dat halverwege het jaar een lasten verlichting van zo'n 800 miljoen zou kunnen plaatsvinden. Dat bedrag moet volgens hem ge bruikt worden om het tarief in de eerste belastingschijf te ver lagen. Daarvan profiteert ieder een, aldus Hoogei-vorst. Nooit vertoond PvdA-kamerlid Van der Ploeg vindt het niet nodig om per 1 juli al met een algemene lastenver lichting te komen. „Het is nog nooit vertoond dat halverwege het jaar de belastingtarieven zijn gewijzigd. We kunnen beter komt dan euthanasie", lichtte Sorgdrager toe. „Erzijndanook geen criteria. Iedere zaak zal apai't woi-den beoordeeld". Stap voorwaarts De coalitiepartijen reageren po sitief op het kabinetsstandpunt. Kamerlid Van Boxtel (D66) noemt het'een echte stap vooi"- waarts'. Volgens de PvdA bren gen de apai-te procedures voor de vei'schillende situaties dui delijkheid. Ook de WD is in grote lijnen tevredenmaar mist een uitspi-aak van het kabinet over de euthanasievei-klailng die een aantal mensen op papier heeft gezet. Zo'n 'levenstesta ment' mag volgens de libex-alen best wat meer gewicht krijgen. De grootste oppositiepartij CDA ziet grote ïlsico's. De christen-democraten vi-ezen dat euthanasie 'langs een ach terdeur uit het strafx-echt ver dwijnt.' De artsenoganisatie KNMG reageeil gematigd positief. De toetsingscommissies nemen volgens de KNMG niet de angst bij arisen weg toch vervolgd te kunnen worden, ondanks dat ze zich aan de zox-gvuldigheidscxl- teria hebben gehouden. GPD Ontslag voor Belgische bondscoach van onze sportredactie BRUSSEL - De Belgische voet balbond ontslaat Wilfried van Moer als coach van de nationale ploeg. Georges Leekens, trainer van de verrassende Belgische lijstaanvoerder Excelsior Moes- kroen, volgt hem op. Indirecte aaixleiding voor het ontslag is de slechte verhouding van Van Moer met media en spe lers. De druppel die de emmer- deed overlopen was de 3-0 ne derlaag tegen Nederland eind vorig jaar. Die leverde Van Moer, die nog maar negen maanden in dienst was, veel kritiek op in de Belgische pers. De bondscoach zou in de wedstrijd tegen Ne derland blijk hebben gegeven van een gebrek aan tactisch in zicht. ANP zie ook pagina 21 Bergers boos op KNRM Twee kleine bergers, die opereren op het Hollands Diep, het Haring vliet, het Schelde-Rijnkanaal en de Grevelingen, eisen in kort ge ding dat de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij (KNRM) zich niet langer schuldig maakt aan oneerlijke concurrentie. Steeds vaker zou de KNRM gestrande of lek- C geslagen boten op sleeptouw nemen. 1 Zekerheid voor ploeg Jan Raas De Rabobank blijft tot. het jaar 2001 verbonden aan de wielerploe gen van team-manager Jan RaasDe bank had verleden jaar een overeenkomst van drie jaar afgesloten met Raas, met een optie van nog twee jaar. Die is nu gelicht. In totaal inves- 21 teert de Rabobank bijna 60 miljoen gulden in die vijfjaar. Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8; Kunst cultuur: 9,10 en 11; Zeeland: 13,15,16, 17 en 19; Sport: 20 en 21 wachten tot 1 januari." Van dei- Ploeg wil de meevaller voor een flink deel gebruiken voor koop- kx-achti-eparatie voor de mini ma, het terugbx-engen van het kunstgebit in het ziekenfonds en het verkollen van wachtlijs ten in de zorgssector. Van dat laatste is ook Ybema vooi'stan- dei'. De regeringspartijen vinden verder dat dankzij de belasting meevaller dit jaar een begin kan worden gemaakt met de vor ming van een spaarfonds waar mee in de toekomst de stijgende AOW-lasten betaald kunnen wox-den. ANP HULST - Het bedrijf Eux-osend LTD ADV uit Hulst had mooie winterschoenexi in de aanbie ding, zo adverteerde het in no vember in een landelijke krant. Voor maar 42,90 gulden zou je vele winters plezier hebben van een paar vvatex-dichte soepele stappers. Niet goed, geld terug, stond er bij. Veel belangstellen den kwamen bedrogen uit. Hun geld is inmiddels van hun reke ning afgeschreven, maar ze heb ben nog geen schoen gezien. Eu rosend is niet bij de Kamer van Koophandel bekend. De politie in Zeeuws-Vlaande- ren heeft de laatste weken enke le tientallen telefoontjes gehad uit het hele land van mensen die op de aanbieding zijn ingegaan. Woox-dvoerder C. Verdoorn wil echter nog niet van een oplich tingspraktijk spreken. „Daar van is pas spx-ake als blijkt dat de bestelling inderdaad niet woi'dt bezorgd. Van een aantal mensen dat het politiebui-eau in Hulst heeft gebeld, zijn de schoenen inmiddels toch bin nen. Het kan dus best zijn dat het bednjfje zoveel reacties kreeg, dat het de vraag niet aan kon. Een levex-ing na vier tot acht weken is rijkelijk laat, maar niet ongebx-uikelijk." Slachtoffer J. Jansen uit Goes ex-kent dat het 'nogal dom' is ge weest om vooi-uit te betalen. „Maar ik dacht: ik kan er geen buil aan vallen. Ook al zouden de schoenen maar één seizoen meegaan, dan was het dat be drag wel waard.'' Hij hoorde alsmaar niets en dacht dat de bestelling was zoekgeraakt of het bedx-ijf tijde lijk niet kon leveren. Totdat hij dinsdag een afschx-ift van de bank kreeg. Het bedrag was af geschreven, alleen de schoenen waren niet bijgevoegd. „Mis schien dat ik ze nog krijg, maar veel ver-trouwen heb ik er niet (Advertentie) Ridderkerk - Binnenkort staat de aannemer op de stoep bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk om de zaak grondig te verbouwen. De winkel moet dan natuurlijk helemaal leeg i zijn. Daarom worden nu rechtstreeks honderden massief eiken en geloogd grenen kasten, dressoirs, eethoeken, klein-meubelen, stoffen en lederen bank stellen verkocht MINDER DAN HALVE PRIJS. Alles wordt gratis thuis gebracht en vakkundig geplaatst. U kunt dus nu uw slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes). Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. voor Vrijdags koopavond, zondags DE gesloten. Ruime parkeer gelegenheid. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische, afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 13214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1