PC-poot Olivetti in de verkoop Wat u als ondernemer gerust van een paar miljoen Nederlanders kunt aannemen. duidelijke buis Kanaaltunnel ïlijft tot juli buiten gebruik PZC K irl oude Amerikanen ieren Clintons feest Nepalese bloemen voor Willem Alexander Fossett breekt records Voorhoeve wijst beschuldigingen over Srebrenica af buitenland 5 Amerikaans consortium geeft garantie werkgelegenheid voor korte termijn Britten kiezen werk Tolkien tot het boek van de eeuw 11 X Dodelijke pennen in België Huisarrest ex-president Burundi Dronken vliegtuigkaper in Japan Grundig-voorzitter stapt op Hervatting walvisvangst dinsdag 21 januari 1997 fan onze correspondent lelco van der Linden {OME - Het Italiaanse compil er- en telecommunicatiebedrijf jlivetti heeft gisteren besloten laar verlieslijdende personal omputerdivisie te verkopen Piedmont International, en internationaal consortium lat is samengesteld door de Imerikaanse maar vanuit Lon- len opererende advocaat Ed- yard Gottesman. Iet nieuws van de overname 1 rerd bekendgemaakt door de van Olivet- Roberto Colaninno, tijdens ;:en persconferentie in Milaan, jlüvetti, dat een belang van 10 irocent zal houden in het com- uterbedrijf, zal volgens het ind februari te tekenen con tract tussen de 255 en 330 mil joen gulden ontvangen. Colannino zei dat de keuze voor Piedmont mede is ingegeven door de garanties die zij kon ge ven voor de werkgelegenheid in de komende 4 jaar. In de bij Tu rijn gelegen PC-fabrieken van Scarmagno werken nu 1600 personen. Gottesman staat be kend staat als een redder van prestigieuze merken, maar ook als iemand die niet terugdeinst voor het snijden in het manage ment en het personeelsbestand. Hoewel de vakbonden een ge sprek hebben aangevraagd met de Italiaanse regering over de verkoop en de consequenties voor de werkgelegenheid, lijkt bij hen een gematigd optimisme te overheersen. Het feit dat en kele prominente Italiaanse in dustriëlen lid zijn van het con sortium en de dagelijkse leiding ervan in handen zal komen van Gianmario Rosignolo, de presi dent-directeur van Zanussi, is hier debet aan. Sanering De verkoop van de computerdi visie, tijdens het 20-jarige be wind van Carlo De Benedetti uitgegroeid tot de 'core-busi- ness' van Olivetti, heeft alles te maken met een sanering van de groep die in gang is gezet na de crisis die eind vorige zomer uit brak. Verliezen van bijna 500 miljoen gulden over het eerste halfjaarvan 1996, zorgden voor het opstappen van De Benedet ti, maar kort daarna ook van zijn opvolger Francesco Caio. Onder de nieuwe man Colanin no richt Olivetti zich nu vooral op de telecommunicatie en de draadloze telefonie via het GSM-merk Omnitel, waarin Olivetti een aandeel heeft van 41 procent. Gesproken wordt over een mo gelijke alliantie met de groep Mediaset van ex-premier Silvio Berlusconi, British Telecom en de Amerikaanse gigant Bell At lantic, die alle heftig geïnteres seerd zijn in Omnitel en de Itali aanse markt. De geruchten over een verkoop van de computerdivisie heeft de afgelopen weken gezorgd voor een sterke stijging van de aan delen Olivetti op de Milanese beurs. Gistennorgen werden de aan delen uit de handel genomen in afwachting van de persconfe rentie in Milaan. Vandaag zal het effect van de verkoop op nieuw te meten zijn. GPD an onze correspondent ans de Bruijn /ASHINGTON - Twee maan- 5 en geleden viel bij Lucille Wil- ams een fraaie uitnodiging in 2 oud-op-snee in de bus, waarop i 'illiam Jefferson Clinton haar schoonschrift uitnodigde om jn inhuldigingsfeestje op 20 inuari in Washington bij te wo- en. e 85-jarige Califomische en is-Democrate aarzelde geen loment, kocht een vliegtuigtic- >t, boekte een hotelkamer en jisde zaterdag naar de hoofd-- ad. Daar wachtte haar een ote teleurstelling. Haar 'uit- odiging' was niets waard. Het 'as slechts een mooi stukje pa- er, in 500.000-voud uitgege- in ter herinnering aan de inau- ïratie van Bill Clinton, aar verhaal bereikte echter al iel de organisatoren van Clin- ns tweede inhuldigingsparty, a dus kreeg Lucille zondag een [P-behandeling: een privé- ndleiding door het Witte nis, kaartjes voor het presi- mtiële gala van zondag, twee lartjes voor een van de inhul- gingsbals van gisteravond en ix zak vol 'goodies', van her- denkings-t-shirts tot een foto van Clinton met handtekening en een bord met inscriptie. Brug Zij was slechts een van de tien duizenden Amerikanen die twee dagen lang de inhuldiging hebben gevierd. De bittere kou - zondag was het tien graden on der nul - hield echter even zove- len thuis. De tenten op de Mali - de brede groenstrook tussen het Capitool en het Lincoln Memo rial in het hartje van de stad - waarin tal van activiteiten wa ren georganiseerd, bleven goed deels leeg. Ook voor de feitelijke eedafleg ging door Clinton kwamen - hoewel de temperatuur onder een stralende zon tot net boven het vriespunt was opgelopen - beduidend minder dan de 400.000 mensen waarop was ge rekend. Het mocht de feestpret overigens niet drukken. Washington was gisteren vooral Amerika's partytown. Van het 'Gay and Lesbian Ball' tot het 'Amerikaanse Indianenbal', el ke minderheidsgroep had wel een reden om de smokings en avondjurken uit de kast te ha len. GPD Kroonprins Willem Alexander neemt een traditionele bloemenslinger in ontvangst van een meisje bij zijn aankomst op de luchtha ven van Kathmandu in Nepal. Hij werd daar gisteren ontvangen door de Nepalese kroonprins Dipendra. Prins Willem Alexander brengt een bezoek van zes dagen aan het land. foto Devendra M Singh/EPA Non-stop ballonvlucht van Steve Fossett in India beëindigd. n onze verslaggever ichel Brandsma )LKESTONE - De brand- hade die de Kanaaltunnel op november opliep is zo groot t het herstel van de tunnel ier tijd vergt dan aanvanke- kwas verwacht. vuurzee met temperaturen t wel duizend graden Celsius eft het beton van de wanden rschroeid en tot gruis verpul- rd. Over een lengte van eehonderd meter moet de nnelwand worden gerepa- ird en over een lengte van vijf- i meter zelfs geheel vervan- n. Met ploegen van vijftig insen wordt continu gewerkt ide schade te herstellen, maar brand heeft er niettemin voor zorgd dat de zuidelijke buis g zeker tot juli niet kan wor- gebruikt. jsteren belegde de directie van Eurotunnel in het Engelse lkestone een persbij een- met maar één doel: ieder- ti laten weten dat het goed at met de tunnel en dat er heel veel is gedaan voor veiligheid. Dat laatste punt extra gevoelig sinds tijdens (brand duidelijk werd dat er gal wat mankeerde aan de be- iliging. brand in een trein met ichtwagens werd eerst niet en later werd de niet automatisch losge- ppeld van de locomotief en de ssagiercabine. Vervolgens am cle ramptrein ook nog midden in de tunnel tot en zo werd het ergst ikbare scenario werkelijk- d: een uitslaande brand met mensen in de buurt al te makkelijk vergi f- 1 konden worden. Dat ge- ïrde ook (er vielen acht ge- nden van wie twee ernstig), ar uiteindelijk bleek een be- grijke veiligheidsvoorzie- g toch te functioneren, passagiers konden, half ver en verblind door de rook, middelste tunnelbuis berei- i. Dat is de servicebuis waar n treinen rijden. Om de 375 is er een toegang tot deze ptunnel, zodat evacués nooit Ier door de treintunnels hoe- te vluchten dan een kleine meter, servicetunnel wordt met - ulp van grote ventilatoren permanente hoge luchtdruk zodat eventuele rook ndere vervuiling er nooit in waaien. Geen wonder dat asorvicetunnel, die de enige veilige vluchthaven bleek te zijn tijdens het inferno, nu door de directie wordt geprezen als 'de ruggengraat van ons veilig heidssysteem'. Maar gelooft het publiek ook dat de tunnel veilig is? Ja, zo werd in Folkestone trots aange toond met behulp van een opi nieonderzoek dat na de brand werd gehouden. Acht van de tien Fransen en zes op de tien Britten hebben nog steeds het volste vertrouwen in de tunnel, zo blijkt uit de enquête. De di rectie leidt daaruit af dat Euro tunnel op de langere termijn geen al te grote schade zal lijden door de brand. Zeker, de her stelwerkzaamheden kosten 100 tot 300 miljoen gulden, maar voor een bedrijf met een schuld van 23 miljard gulden maakt dat weinig uit (de verzekering dekt immers het grootste deel van de schade), evenmin als het tijdelijke omzetverlies. Le Shuttle Freight, die de vracht- LONDEN - In de ban van de ring, het verhaal van J.R.R. Tolkien, is hèt boek van de twintigste eeuw. Dat vindt een meerderheid van 25.000 Britten, die door de uitgeve rij Waterstone zijn ggpeild over hun literaire voorkeu ren. Tolkien verslaat daar mee George Onveil, die de tweede en derde plaats bezet met achtereenvolgens 1984 en Animal Farm. De ondervraagden kwamen tot 5.000 titels, die volgens hen in aanmerking kwamen .voor het predikaat boek van de eeuw. Zes winnaars van de Nobelprijs voor literatuur schopten het tot de top 100, onder wie William Golding en Albert Camus. Gabriel Garcia Marquez' Honderd Jaar Eenzaamheid en John Steinbecks Druiven der Gramschap reikten zelfs tot de top tien. Het meest recente werk dat tot de top tien wist door te dringen is Trainspot ting van Irvine Welsh. Min stens zo opvallend echter zijn de afwezigen. Volgens Wa terstone kregen gevierde schrijvers als Hemingway, T.S. Eliot en Samuel Beckett geen enkele vermelding. RTR wagens en hun chauffeurs vervoert, mag nog steeds niet rijden. Eerst moet volledig dui delijk worden wat zich precies heeft afgespeeld tijdens de brand in de halfopen vrachtwa genwagons. Inmiddels wel hervat zijn de drie andere diensten: de Euro- star-passagiersti'ein, de goede rentreinen en de Shuttle Tou rist, die auto's, bussen en hun passagiers vervoert. De dienst regeling is nog niet op volle sterkte, want de treinen in beide richtingen moeten ter hoogte van de stremming in de zuidelij ke buis om beurten de noordelij ke buis gebruiken. Dat kan dankzij een tussenverbinding die speciaal met het oog op stremmingen (ook vanwege normaal onderhoudswerk) is aangelegd. Als alles loopt zoals de directie het wil, wordt de Kanaaltunnel in de loop van dit jaar weer ge bruikt voor het transport van evenveel vracht, mensen en per sonen als vlak voor de brand. Het marktaandeel van de tunnel in het vervoer over het Kanaal is dan, opnieuw, zo'n vijftig px-o- cent en naar men hoopt zelfs nog hoger. Vorig jaar gingen er der tien miljoen mensen door de tunnel. Zelfs Eurotunnel Ne derland verkocht toen 60.000 i'etourtjes voor Le Shuttle Tou rist, terwijl Ainsterdam-Calais toch vier uur rijden is. GPD NEW 4 DELHI -v. e \Varanasi Steve Fossett f |g\V ns ppn ulurhl usn OalriiHa van onze redactie buitenland NEW DELHI - De Amerikaanse ballonvaarder Steve Fossett heeft zijn poging om non-stop om de wereld te varen wegeixs brandstofgebrek moeten opge ven. Fossett landde gisteren in India, bij het dorp Prithviganj, 700 kilometer ten zuidoosten van New Delhi. Fossetts team in Chicago, dat via de computer nxet de ballon vaarder in contact stond, beves tigde de landing van de enorme zilvei-kleurige ballon Solo Spi- rit. Fossett slaagde niet in zijn hoofddoel, maar brak wel twee records - voor langste afstand en langste tijd in de lucht. Qua afstand overtrof hij zijn eigen oude record van 8.746 kilome- ter, in 1995 afgelegd op een tocht van Zuid-Korea naar Canada. Zijn team zei dat hij ditmaal een dikke 15.000 kilometer had af gelegd in zes dagen, twee uux- en 54 minuten. Dat is ruim 2,5 uur langer dan het oude record. Teamlreden begrijpen niet waarom de ballonvaarder brandstofgebx-ek kreeg. Het wachten op toestemming van Libië om over dat land te vlie gen heeft extra brandstof ge kost, maar daardoor alleen is het tekort niet te verklaren. AP BRUSSEL - Een zestigjarige inwoner van het Zuid-Belgische plaatsje Binche is afgelopen weekeinde aangehouden wegens wapenhandel. De man, geen onbekende van de politie, liet schietpennen maken. Het gaat om zeer kleine, maar wel dege lijk dodelijke wapens. De verdachte heeft zo'n honderd stuks laten fabriceren. Daarvan heeft hij er vijftig verkocht tegen een dikke 350 per stuk. De rest had hij nog in zijn bezit. De wapens die een ti-effende gelijkenis met een vulpen verto nen. worden geladen met kogels van het kaliber .22 en kunnen dodelijk zijn binnen een afstand van tien meter. Belga/ANP BUJUMBURA - De vroegere Burundese president Jean-Bap- tiste Bagaza is gisteren uit de gevangenis ontslagen en onder huisarrest geplaatst De Burundese inlichtingendienst nam Bagaza zondag gevan gen. In het huis van de ex-president zijn volgens een hoge Bux-undese x-egeringsfunctionaris wapens, granaten en 'op ruiende' documenten gevonden. Bagaza wordt verdacht van samenzwering tegen de staat. Majoor Buyoya, de huidige machthebber in Burundi, zette Bagaza in 1987 af. Beiden zijn Tutsi's. Buyoya verloor in 1993 de presidentsvex-kiezingen, maar greep op 25 juli vorig jaar bij een staatsgreep zonder bloed vergieten opnieuw de macht. Sindsdien heeft Bagaza zijn kri tiek op het beleid van Buyoya niet onder stoelen of banken ge stoken. RTR/AFP TOKIO - Een vliegtuig van de Japanse luchtvaartmaatschap pij All Nippon Aixways, ANA, is gisteren op de vlucht Osaka- Fukuoka korte tijd gekaapt door een dronken passagier. De man drong tien minuten voor de landing zwaaiend met een fruitmesje de cockpit binnen. Na de landing wilde hij net als de andere passagiers de vliegtuigtrap afdalen. Agenten die inmiddels aan boord waren gekomen, hielden de man echter aan. RTR/AFP FÜRTH - Bestuursvoorzitter Van der Wal van Grundig verlaat de noodlijdende Duitse fabrikant van consumenten elektronica. Hij heeft zijn vertrek maandag na afloop van de vergadering van de raad van commissarissen naar buiten ge bracht. Het personeel en de vakbond IG Metall hadden op zijn ontslag aangedrongen, omdat hij verantwoordelijk werd geacht voor de slechte gang van zaken. President-commissaris Christian Schwarz-Schilling kon zijn positie maandag behouden. De situatie bij Grundig liep de laatste dagen steeds verder uit de hand nadat Philips de banden met het verlieslijdende Grundig grotendeels doorsneed. Onder de werknemers ont stond toen argwaan tegen bestuursleden die door Philips zijn aangedragen. DPA/ANP MOSKOU - Rusland overweegt hervatting van de commex-ci- ele walvisvangst nu de walvispopulatie in de Barentszee, de Bering Straat, de Witte Zee en de Zwarte Zee plotseling is toe- gomen. Het hoofd van de staatscommissie voor visvoorraden, Vladimir Izmajlov. heeft dit maandag bekendgemaakt. Speciaal de walvissen in de Witte Zee - bij Archangelsk - planten zich snel voort, waardoor de kabeljauwstand daar te vlug afneemt, zei Izmajlov. Hij voegde hieraan toe dat zijn commissie mogelijk een eerste vergunning zal geven aan etni sche groepen op het schiereiland Tsjoekotka, die traditioneel walvisvlees eten.AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Voor hoeve van Defensie noemt be schuldigingen in het boek 'Sre brenica: het zwartste scenario' ongegi'ond. In een brief aan de Tweede Kamer ontkent hij dat luitenant-kolonel Karremans bij de val van de enclave Srebre nica 'geheime richtlijnen' heeft ontvangen. Ook stellen de auteurs volgens Voorhoeve ten onrechte dat de Nederlandse regering en de Ver enigde Naties zich niet zouden hebben bekommerd om het lot van de vluchtelingen in het voonnalige Joegoslavië. Richtlijnen De richtlijnen aan luitenant kolonel Karremans waren een logische aanvulling op de VN- ïichtlijnen die de commandant van Unprofor, generaal Gobil- lax-d, op 11 juli aan luitenant kolonel Karremans had gege ven. Dat die in het Nederlands waren gesteld betekent volgens Voor hoeve niet dat het ging om na tionale richtlijnen, zoals de schrijvers van het boek stellen. De superieuren van Karremans in Unprofor-verband, brigade generaal Nicolai en luitenant kolonel De Ruiter; stelden de richtlijnen in de eigen taal op voor landgenoot KaïTemans. Karremans kreeg zijn opdrach ten echter niet uit Nedexdand. Volgens Voorhoeve hebben de Nederlandse militairen bij de evacuatie van Dutchbat op 13 juli 1995 zich wel degelijk ver antwoordelijk getoond voor de hetlotvan de gewonden. Dutch bat zou niet vexdrekken voordat het Rode Kruis alle gewonden had geëvacueei'd. Toen was ech ter de deportatie van de vluch telingen door de Sexwische mili tairen vrijwel voltooid. Konvooien Wel bedong Karremans bij ge neraal Mladic dat de konvooien met vluchtelingen naar- midden Bosnië door VN-militairen zou den worden begeleid, al maak ten de Bosnische Serviërs toe zicht onmogelijk, onder meer door de begeleidende voertui gen in beslag te nemen. Over het beëindigen van de luchtsteun schrijft de minister dat dit zeer ux-gent was, omdat anders de samengestroomde vluchtelingen in Srebrenica door de Sexwiërs zouden worden beschoten en de gegijzelde VN- miliatairen zouden worden om gebracht. Voortzetting van de luchtsteun had de val van de en clave Sx-ebrenica niet kunnen voorkomen, aldus Voorhoeve. ANP Advertentie Het gaat heel hard met de Chipknip in Nederland. Nu al gebruiken een paar miljoen mensen in Nederland dit superhandige betaalmiddel. Nu al hebben tienduizenden ondernemers een Chipknipautomaat. U nog niet? Dan is nu het ideale moment om ook die stap te nemen. Want als u nu een Chipknipautomaat van de Rabobank neemt, betaalt u tot 1 januari 1998 geen abonnementskosten. Bovendien is uw chipgeld tot die datum gratis verzekerd. Rabobank Daarbij komt nog eens dat de Chipknipautomaat tot ver in de toekomst is voorbereid op elk type chipkaart. Ver koop geen nee meer. Ga meteen langs bij uw Rabobank. Of bel gratis 06-0584. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5