Milieu-opleiding gaat verdwijnen Wasdag in Waarde PZC Axel verwerpt gedogen softdrugs Kadastrale atlas over Breskens Ter Schorre overweegt verhuizing naar Alvarezlaan Sloop van gebouw Vroongebied gestopt na vrijkomen asbest Kritiek over subsidie voetbalclub blijft uit in Sasse commissie zeeland z 14 ROC mag mikken op beveiligingsbranche dinsdag 21 januari 1997 Van onze verslaggever Henk Postma GOES - Zeeland raakt de mid delbare laboratorium-oplei ding milieutoezicht kwijt. Daar staat de komst van een andere opleiding, namelijk voor de be veiligingsbranche, tegenover. De wijzigingen zijn het gevolg van de nieuwe kwalificatie structuur voor het middelbaar beroepsonderwijs. Die brengt ook met zich mee dat het voor bereidend hoger beroepsonder wijs (vhbo) verdwijnt. Hetzelf de geldt voor het zogenaamde oriëntatie- en schakelonder wijs. Het Oosterschelde College in Goes, dat de laboratorium-op leiding milieutoezicht verzorgt, mag er geen nieuwe lichtingen leerlingen meer op toelaten. De twintig leerlingen die dit jaar de opleiding binnenkwamen, kun nen de 4-jarige studie nog vol tooien. Maar dan moeten ze er wel voor zorgen dat ze geen stu die-achterstand oplopen. An ders zullen ze, zoals de zaken er nu voorstaan, hun heil buiten Zeeland moeten zoeken. Het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland (ROC), waar onder het Oosterschelde College sinds 1 januari resorteert, heeft nog pogingen ondernomen de SLUISKIL Bazaar - Het Sociaal Kultureel Initiatief in Sluiskil houdt vrij dag 24 en zaterdag 25 januari een bazaar in welzijnscentrum Het Meulengat. Het evenement staat tevens in het teken van het vijfjarig bestaan van het SKI. De bazaar bestaat uit meer dan 25 ouderwetse spelletjes, zoals worstkappen, blikkengooien, bierpulsjoelen en het grabbel- vlot van de plaatselijke brand weer. Daarnaast is er in de grote zaal van Het Meulengat een spe ciaal hoekje ingericht met in formatie en foto's over vijf jaar SKI. Het evenement wordt vrij dagavond om 19 uur officieel geopend door wethouder A Stahl-Hemelsoet. De tweede bazaardag begint om 14 uur met een ballonnenwedstrijd en duurt (met een korte onderbre king van 17 tot 19 uur) tot 23 uur. opleiding te redden. Maar het ministerie van Onderwijs heeft inmiddels definitief 'nee' laten horen. Bij wet is geregeld dat voortaan alleen de Agrarische Onderwijs Centra middelbare milieu-op- leidingen mogen verzorgen. In Goes staat zo'n Groene School, maar de milieu-opleidingen die daar worden gegeven behoren niet tot het laboratorium-on derwijs. Volgens directeur C. van Nispen van de Goese ROC-vestiging wordt nog wel bekeken in hoe verre de Groene School soelaas kan bieden. Er wordt ook naar andere oplossingen gezocht. Maar uitsluitsel kan hij op dit moment niet geven. De betrok ken leerlingen zijn inmiddels ingelicht, hun ouders nog niet. Geen concurrentie Voor het ROC Zeeland pakt de nieuwe kwalificatiestructuur al met al nog niet eens zo slecht uit, oordeelt ROC-woordvoerder F. Coppejans (hoofd centrale af deling onderwijs). Aanvanke lijk bestond de vrees dat scholen in aangrenzende provincies toe stemming zouden krijgen oplei dingen te starten die ernstige concurrerentie met zich mee zouden brengen voor de oplei dingen sport en beweging (Goes) en toerisme (Middel burg). Maar dat gevaar is afge wend. Beveiliging Bovendien kreeg het ROC Zee land toestemming met een op leiding te beginnen die is gericht op de beveiligingsbrache. Het is nog niet duidelijk welke ROC- vestiging (Vlissingen, Middel burg of Goes) deze opleiding gaat verzorgen. De opleiding start mogelijk komend school jaar al, anders in het daaropvol gende jaar. De nieuwe kwalificatiestruc tuur betekent verder het einde van het voorbereidend hoger beroepsonderwijs en van de zo genaamde oriëntatie en scha kelopleidingen. Volgens Coppe jans probeert het ROC daar nu alternatieven voor te ontwikke len in de vorm van beroepskwa- lificerende opleidingen die mik ken op meerdere niveaus. In hoeverre dat lukt hangt af van beschikbare financiën. Het stadhuis van Breskens werd in 1699 een herberg die later bekend werd alsDu Canon d'Or en waarin naar alle waarschijnlijkheid Napo leon Bonaparte heeft gelogeerd. reproductie Peter Nicolai van onze verslaggever Hans Heijt BRESKENS - Mensen die de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen onderzoe ken of speuren naar hun wortels in die regio, kunnen wellicht hun voordeel doen met de kadastrale atlas over Breskens in 1832. Naast tal van gegevens over onroerend goed in dat jaar bevat de atlas een groot aantal wetenswaardigheden over eigendomsver houdingen uit de periode 1610-1832. Nederland heeft sinds 1832 een landelijk kadaster, waarin gegevens over eigendoms verhoudingen, de waarde van de bebouwde en onbebouwde percelen en andere infor matie over onroerend goed is opgenomen. Het initiatief tot het opzetten van een ka daster was in de Franse tijd genomen. Uit het oogpunt van de belastinginning hadNa- poleon baat bij het opzetten van een goede administratie over onroerend goed. Een aantal jaren geleden werd de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland opgericht met het doel de eigendomsverhoudingen voor het onroerend goed te verzamelen, zodat regionale geschiedvorsers over belangrijk bronnenmateriaal kunnen beschikken. Het zevende deel van de reeks atlassen heeft Breskens als thema en werd maandag ge presenteerd in het gemeentehuis van Oost- burg. Cultuurwethouder L. Cuelenaere- Faes nam het eerste exemplaar in ont vangst. Het boekwerk telt 308 bladzijden. De tek sten zijn voorzien van historische foto's, kaarten en andere illustraties. De publica tie wijkt af van de meeste atlassen die eerder zijn verschenen, omdat ook informatie over onroerend goed uit de periode 1610-1832 aan bod komt. Die gegevens zijn verzameld door H. Plankeel uit Leiden, wiens voorou ders uit Zeeland afkomstig zijn. Plankeel geeft aan de hand van archiefmateriaal een overzicht van de eigenaren en bewoners van de huizen en hofsteden in Breskens in de prékadastrale periode. „Ik ontdekte dat er zowel overeenkomsten als verschillen zijn tussen toen en nu", verklaarde Plankeel maandag bij de presentatie van de atlas. „Ook toen werd al geprivatiseerd. Dat ge beurde bijvoorbeeld in 1699 met het stad huis, omdat er financiële problemen wax-en. Het stadhuis werd een herberg en kreeg la ter de naam Du Canon d' Or, wel bekend van ansichtkaarten. Het is zeer waarschijnlijk dat Napoleon er heeft geslapen. De Kadastrale Atlas Breskens 1832 kost 54 gul den en is te bestellen bij het Rijksarchief in Zee land, Sint Pieterstraat 38, 4331 EWMiddelburg. van onze verslaggever Conny van Gremberghe AXEL - De gemeente Terneuzen blijft voorlopig de enige Zeeuws-Vlaamse gemeente waar één koffieshop door de in stanties onder voorwaarden wordt gedoogd. Axel schaarde zich gisteren als laatste gemeen te in de regio in de rijen der niet- gedogers. Politiek-Axel had in vergelij king met de andere Zeeuws- Vlaamse volgers van de zoge naamde O-optie, ook wel de lij n- Hulst genoemd, veel tijd nodig om een uitspraak te doen over het al dan niet gedogen van han del in softdrugs. Een en ander hield direct verband met de rol van burgemeester W. J. de Graaf in de Zeeuws gedoogdiscussie. De Graaf onderschreef ruim an derhalf jaar geleden de notitie- Van der Doef, waarin de basis werd gelegd voor een gemeente lijk gedoogbeleid op het vlak van softdrugs. De commissie onder Voorzitterschap van de Vlissingse burgemeester J. van der Doef stond een beleid voor waarbij één koffieshop op 20.000 inwoners gedoogd werd onder strenge voorwaarden. In alle andere (handels)gevallen zou streng worden opgetreden. De Graaf conformeerde zie aan die uitgangspunten, ma; dat gedoogbeleid was in zijn e: gen gemeente politiek onvei koopbaar. De Graaf hield de leden van d commissie algemeen bestuurlr ke zaken gisteren voor dat hij en de overige collegeleden - no geruime tijd hebben zitte wachten op pogingen van h( Openbaar Ministerie om Zeeuws-Vlaanderen alsnog ee harmonisatie van het drugsbi leid van de grond te krijgen. Hf bleek vergeefse moeite. Rede voor het Axelse college om ze alsnog met een drugsnotitie l komen, die geen ruimte tot hi gedogen van lichte hallicuns rende middelen biedt. De ve> schillende politieke fractit hebben geen moeite met hi voorgestelde beleid. Alleen D66 wilde in eerste it stantie ruimte laten om in i toekomst toch een koffieshop! kunnen gedogen als mocht bli; ken dat in Axel toch een loka! behoefte mocht bestaan en er i de wijken sprake zou zijn een behoorlijke handel, maa zag daar bij nader inzien tocj vanaf. Het CDA drong bij he college aan om meer aandact en geld voor drugsvoorlichticj aan scholieren in de gemeente. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - De sloop van het gebouw op het Vroonge bied in Westkapelle is voor on bepaalde tijd stilgelegd. Zonder dat daarvoor een sloopvergun ning was aangevraagd en zon der asbestbeschermende maat regelen was een aannemer begonnen met het omver halen van de opstallen. Bij de sloop kwam bovendien asbest vrij zo dat de omgeving (de Hogeweg) tijdelijk moest worden afgezet en schoongemaakt. Dat gebeur de in overleg met het water schap Zeeuwse Eilanden. Uit een onderzoek door een ex tern onderzoeksbureau bleek dat op de Hogeweg over een a! stand van ongeveer vijftig metf asbestdeeltjes terecht waren g( komen. In de omgeving van d Hogeweg, de bermen en de sic ten is nog voor het weekeind een schoonmaakactie gewees Het oppervlaktewater, dat nq bevroren was, is niet vervuil De weg is inmiddels weer opei gesteld. Maandag heeft een ai bestsaneringsbedrijf het slooj terrein schoongemaakt. Doi de vochtige lucht was er gee verspreidingsgevaar. Volgens wethouder J. Houmi (milieu) is er geen gevaar mei voor de volksgezondheid. Al' asbesthoudende materialen c het terrein zijn afgedekt en c sloop is stilgelegd. Open dagen van Zeeuws-Vlaamse ouderensozen TERNEUZEN - De vijftien ou derensozen in West-Zeeuws- Vlaanderen geven hun weke lijkse soosbijeenkomsten deze week een open karakter. Ook niet-leden zijn welkom. Ge meentebestuurders en politieke partijen in de West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten zijn uitge nodigd om in contact te komen met de plaatselijke besturen en de sfeer te proeven. Bezoekers zijn vandaag, dins dag 21 januari, welkom op de soosmiddag in Aardenburg. Een dag later kunnn belangstellen den een bezoek brengen aan de bijeenkomst in Breskens. Op donderdag houden de sozen in Cadzand, Eede, Nieuwvliet, Den Hoekzak in Oostburg, Re- tranchement, Schoondijke, Wa terlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande open huis. De KBO in Oostburg zet op 27 januari de deuren van het Parochiehuis open. De soosmiddagen begin nen om 14.00 uur. Hederaplanten illegaal gesnoeid TERNEUZEN - Een 33-jarige man uit Apeldoorn werd maan dagmorgen vroeg gesnapt toen hij illegaal hederaplantjes snoeide bij het Temeuzense streekziekenhuis De Honte aan de Wielingenlaan. De hedera is een bij veel plantenhouders ge liefd klimplantje. De Apeldoor- ner bekende dat hij de gesnoeide plantjes wilde verhandelen en kreeg daarom een proces-ver- baal. WAARDE - Witte was aan de lijn in Waarde. Een spookachtig tafereeltje. Handdoeken, hemden en onderbroeken van ouderwetse snit hangen onverstoorbaar te drogen op een mistige morgen in januari. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De directie van Ter Schorre en de gemeente Ter- neuzen onderzoeken of het mo gelijk is het verpleeghuis te ver plaatsen naar de Alvarezlaan. Het plan zou daarmee in de plaats komen van de toekomsti ge ontwikkeling van de 'zorg boulevard' op de huidige locatie van het instituut aan de Schel- dedijk. Directeur A Schraven gaat er vanuit dat nog voor de zomer een keuze wordt gemaakt uit de twee opties. Aan de Alvarezlaan staat nu nog een complex van zeven verpau perde flats van Woningbouw vereniging Terneuzen. Naar verwachting begint de sloop van de gebouwen in de eerste helft van februari, zo het een woordvoerder van het coördi nerende ingenieursbureau Bra- venboer Scheers maandag weten. De twee laatste bewo ners zijn inmiddels ook ver huisd. Deze week begint het sloopbe drijf met een inventarisatie van de hoeveelheid asbest die in de flats is verwerkt. In eerste in stantie worden de woningen van binnenuit leeggehaald, waarna ze daadwerkelijk tegen de vlakte gaan. Het streven is het terrein, zo'n zesduizend vierkante meter groot, eind mei. kaal op te leveren aan de ge meente. Welke functie het gebied nadien zou krijgen, daarover waren nog geen concrete plannen bekend. Een aantal bejaardenwoningen leek tot dusver het meest haal bare. Schraven liet maandag desgevraagd weten dat Ter Schorre eind december op ver zoek van de gemeente bespre kingen is begonnen over het mo gelijk verplaatsen van de nieuwbouwplannen voor de Scheldeboulevard naar de Al varezlaan. Architecten van de overkoepelende Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) hebben inmiddels op dracht gekregen een verken nende studie te verrichten. Wordt de planwijziging doorge zet, dan komt het tot een uitruil van gronden. Goede invulling „Wethouder Van Rooi jen heeft ons gevraagd of we willen mee denken over invulling van de lo catie Alvarezlaan. Daar zijn wij nu heel serieus mee bezig. Het, college beschouwt een ver pleeghuis als een goede invul ling van dat terrein, terwijl de mogelijkheden van onze huidi ge plek aan de boulevard legio zijn. Van beide kanten wordt nu bekeken wat planologisch haal baar is. Belangrijk in onze afwe gingen zal zijn dat de boulevard natuurlijk een prachtige locatie is met betrekking tot het uit zicht. Daar staat tegenover dat je met nieuwbouw aan de Alvarezlaan een verpleeghuis integreerd in een bestaande woonwijk, inclusief een winkel centrum en postkantoor. Je kunt dus ook diensten gaan verlenen aan mensen die daar al wonen", wat het project een meerwaarde zou kunnen geven. De SVRZ lanceerde oktober vo rig jaar het nieuwbouwplan voor Ter Schorre. Het gaat daar bij om een verpleeghuis van honderdtwintig bedden en rea lisatie van een complex aan de Van Steenbergenlaan voor 28 psycho-geriatri sche patiënten Ook wordt het verzorgingshuis De Bilde in Terneuzen uitge breid met 28 verpleeghuisplaat sen, terwijl er in De Vursche, Axel, zestig verpleegbedden (van Ter Schorre) bijkomen. Het ministerie van VWS ging eind november akkoord met het plan. Oorspronkelijk plan Iri de oorspronkelijke opzet van de 'zorgboulevard' is ook de bouw van honderdzestig zoge naamde levensbestendige wo ningen meegenomen. Het pro ject zou in samenwerking met woningenbouwverenigingen en projectontwikkelaars worden gerealiseerd. Schraven geeft aan dat dit onderdeel van het SVRZ-plan, in geval van ver huizing Ter Schorre, wordt los gelaten De Alvarezlaan be vindt zich immers temidden van een bestaande woonwijk, waar al ouderen (kunnen gaan) wo nen, stelt de directeur. Welke bedoelingen de gemeente heeft met de gronden aan de Scheldedijk, mocht het inder daad tot een uitruil komen, kon wethouder Van Rooijen gisteren nog niet zeggen. „Er is een hele rij varianten. Die gaan we nu te gen elkaar afwegen en toetsen aan de ruimtelijke mogelijkhe den." van onze verslaggever René Hoonhorst SAS VAN GENT - De leden van de Sasse commissie financiën voelden zich maandagavond niet geroepen om enig com mentaar te geven op het door Burgemeester en Wethouders voorgestelde aanvullende dek kingsplan voor het lopende boekjaar. Verwachte kritiek op de hoogte van en de dekking voor een investeringssubsidie van drie ton voor voetbalvereni ging Corn Boys bleef uit. Enkele oppositiepartijen en de PvdA hadden tijdens de laatste vex-gadering vorig jaar nog laten weten dat ze alleen akkoord wilden gaan met de subsidie voor een nieuwe accommodatie aan het Sasse Bolwerk als hele maal duidelijk was hoe de bij drage wordt gefinancierd. In het aanvullende dekkingsplan stelt het college voor om het eerste jaar 51 mille uit de bufferreser ve te halen. Vervolgens moet dat bedrag vanaf volgend jaar structureel in de begroting wor den opgenomen. Later in het jaar komt er een officiële meer jarenraming voor de dekking van de investeringssubsidie. Een beetje mager en niet hele maal wat hij vorige maand bedoelde, gaf VVD-fractievoor- zitter R. Noët na de commissie vergadering toe. „Er zal tijdens de raadsvergadering volgende week donderdag nog wel een opmerking over worden ge maakt. Maar ik had er nu nog geen behoefte aan om er dieper op in te gaan, want ik wacht eerst onze fractievergadering af." Ook J. Smit (D66) en R. de Meyer (PvdA) lieten maandag niets horen. De twee raadsleden van het CDA - die als enigen te gen de investeringssubsidie Open Huis in Axelse Moskee AXEL - De Turkse Culturele Vereniging en de Islamitische Organisatie in Axel houden met het oog op de Ramadan (de Mo hammedaanse vastenperiode) zaterdag 25 januari open huis in de moskee aan de Walstraat. Van 18 tot 20 uur kunnen be langstellenden een gebeds dienst bijwonen, waarna er ge legenheid bestaat om vragen te stellen over de dienst, de Islam of over de Ramadan. stemden - waren niet aanwezi De commissieleden toondi zich tevreden over verkoop v: een aantal percelen aan de A else Sassing. De Coöperatie' Zuidelijke Aan- en Verkoopve eniging wil het bestaande b drijf aan de Industrieweg Zu uitlareiden met twee graanlooi sen en heeft daartoe grond m dig waar tot voor enkele maai den geleden nog woningen een café stonden. Popsterren in Den Dullaert HULST - Het gemeenschap centrum Den Dullaert pakt i komende weken uit met een ze sterk bezette concertagend Marco Borsato, Boudewijn i Groot en Clouseau zijn smaal makers die het publiek in groti getale naar Den Dullaert zulli trekken. Marco Borsato bijt k mende vrijdag de spits af. Zi concert 'De Waarheid' vormt 1 vens de start van een nieuw la delijk toernee. Met zijn pas ui gekomen cd 'De Waarheid' Borsato nu al goed voor dub! platina. Het concert van debf verkochte Nederlandse artif aller tijden is in Hulst al maand uitverkocht. Den Dullaeil kan in de sport! 1400 mensen toelaten. Vanwe veiligheidsvoorschriften van brandweer is dit absoluut 1 maximum. Het concert begi om 20.15 uur. Boudewijn 1 Groot komt dinsdag 28 janu: naar Hulst. Als zanger v. maatschappij kritisch, poëtis en ontroerend repertoire v( overde hij in de jaren zestig zeventig in Nederland en Belj een gi'oot publiek. Een hele neratie kent nu twintig jaar! ter nog steeds de teksten yi liedjes als 'Een meisje van z( tien', 'Testament' en 'Het lai van Maas en Waal'. Boudewi de Gi'oot in concert begint eve eens om 20.15 uur. Clouseau heeft Den Dullaert eerder op zijn grondvesten do trillen. De successtory duurt i middels al zo'n tien jaar. De! zetting is geregeld gewijzis maar desondanks blijft de Clo seau-mania een feit. De broi tjes Koen en Kris Wauters bre gen met een live-band vrijd 21 februari vanaf 20.15 uuri pex-toix-e uit het rijke verdeden songs van het nieuwe albumt gehore.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 26