Milieu-opleiding gaat verdwijnen Wasdag in Waarde Minister wil groenstatus Schouwen-Oost schrappen Werkgroep gehandicapten wil eind aan ad hoc-beleid Thools college vindt brandalarm-reactie van VVD overdreven Tholen verblijdt jeugd met twee nieuwe sozen Rechter akkoord met vergunning voor discocafé La Plaza Sloop van gebouw Vroongebied gestopt na vrijkomen asbest zeeland dinsdag 21 januari 1997 s 14 ROC mag mikken op beveiligingsbranche WAARDE - Witte was aan.de lijn in Waarde. Een spookachtig tafereeltje. Handdoeken, hemden en onderbroeken van ouderwetse snit hangen onverstoorbaar te drogen op een mistige morgen in januari. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duive- land moet voortaan bij elke beleidsbeslissing re kening houden met gehandicapten. Dat vindt de werkgroep toegankelijkheidsbevordering Schouwen-Duiveland, een samenwerking van verschillende gehandicapten- en ouderenorgani- saties. „Het huidige beleid is ad-hoc. Het gevaar bestaat dat zaken over het hoofd worden gezien, die achteraf moeten worden rechtgezet.", zegt se cretaris Hans Noordhoek. De werkgroep bereidt een forum voor over het ge handicaptenbeleid in de nieuwe gemeente, dat eind maart of begin april wordt gehouden. Het is de bedoeling dat onder leiding van een onafhan kelijk gespreksleider van de Nationale Gehandi captenraad een debat plaatsvindt tussen de be langenorganisaties en de Schouwen-Duivelandse raadsleden. Het gehandicaptenbeleid moet ver volgens worden vastgelegd in een nota. Er wordt nog te weinig rekening gehouden met de positie van gehandicapten, vinden Noordhoek en Joop van den Noord van de werkgroep toeganke lijkheidsbevordering. Moeiteloos schudden ze voorbeelden over obstakels uit de mouw. Fysieke belemmeringen, op straat bijvoorbeeld, en men tale. „Er zijn gehandicapten die de hele dag aan het vechten zijn om hun recht te krijgen", zegt Noordhoek. „Wij willen ook meedoen aan het maatschappelijk leven." T oegankelijkheid Het lukt gemeenten en instellingen nog niet altijd om bij de bouw van openbare gebouwen rekening te houden met de toegankelijkheid voor gehandi capten. Zelfs bij de bouw van aangepaste wonin gen gaat het nog wel eens mis. Zo zaten bij de oplevering van de 'rolstoelwoningen' van senio rencomplex De Veste in Zierikzee de kastjes in de keuken veel te hoog. Geen rolstoeler die er bij kon. „Dat moest worden rechtgebreid met wvg-gel den", zegt Van den Noord. En de wvg-gelden (wet voorzieningen gehandicapten) zijn daar niet voor bedoeld. Het oneigenlijk gebruik van wvg-gelden, die ei genlijk zijn bedoeld voor individuele gehandicap ten, is hen een doorn in het oog. „De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een overschot van 2,5 miljoen gulden aan wvg-gelden. En dan roepen ze nog dat ze een goed gehandicaptenbeleid heb ben", schampert Noordhoek. Het overschot is ontstaan omdat de gemeenten te veel hebben be knibbeld op de vergoedingen voor hulpmiddelen. „Dat geld is gestolen van de gehandicapten. Die hebben er zo veel voor moeten inleveren. Veel ge handicapten moesten bijvoorbeeld hun bruik leenauto inleveren. Zij moeten nu gebruik maken van collectief vervoer." Brekebeentjes Ook de inrichting van de openbare ruimte is vaak letterlijk een struikelblok. De kinderkopjes waarmee kernen als Zierikzee en Brouwershaven bestraat zijn, bijvoorbeeld, zijn een belemmering voor rolstoelgebruikers. En de paaltjes die fout- parkeren moeten tegengaan, zijn te onopvallend voor slechtzienden. Felgeel schilderenzou een op lossing zijn, maar daar wil de gemeente niet aan. De 'Zierikzeeënaartjes' zijn door de werkgroeple den inmiddels omgedoopt tot 'brekebeentjes'. Van den Noord:.We hebben er alle begrip voor dat Zierikzee een monumentenstad is. Maar er wor den wel meer concessies gedaan. Let. maar op al dat blik dat in de stad staat geparkeerd." Noordhoek kan zich er bovendien flink over op winden dat gehandicapten en ouderen altijd in één adem worden genoemd. Terwijl heel veel ouderen niet eens gehandicapt zijn. Een gemeen telijke ouderennota wordt voorbereid, nu de gehandicaptennota nog: „Er zijn ook jonge ge handicapten. Daar moeten de raadsleden van doordrongen worden." van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse VVD-fractie schetst een overdreven negatief beeld van de inzetbaarheid van de Thoolse brandweer. De fractie meldt dat van een recente brand in een manege bij Oud-Vosse- meer om 21.45 uur melding werd gedaan en dat de brand weer pas drie kwartier later ar riveerde, maar die melding zou pas om 22.15 uur zijn binnenge komen. Bij een recente brand bij de schietclub in Tholen-stad zou de brandweer bovendien la ter zijn gekomen door een fout bij de 06-11-centrale. Dit ant woordt het Thoolse college van burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van de WD-fractie. De VVD-fractie maakt zich, zo blijkt uit de vragen, 'ernstig zor gen' over de alarmering bij brand. De brandweer zou bij een aantal incidenten te laat zijn gearriveerd. Volgens de fractie komt dat onder meer doordat het korps van Sint-Phi- lipsland nog steeds niet zou zijn geïntegreerd in de Thools korpsen. Als recente voorbee! den haalt de fractie de brande aan bij manege Vosmaer in Oud- Vossemeer en bij schietveremj ging De Eendracht in Tholen, I Register B en W antwoorden dat m brandweer Sint-Philipslanó wel degelijk is geïntegreerd u' de brandweer Tholen. Probleen vormde echter de opname vai de blusgroep Sint-Philipslar: in het gecomputeriseerd! straatnaamregister bij alarmcentrale te Roosendaal Uit dat register moeten de snë ste aanrijtijden voortvloeien. Verder zou volgens B en W mo menteel worden getracht oma snel mogelijk tot een adequaa: alarmeringssysteem te komen Als bekend hangt dat ook same: met de toetreding van Tholei tot het streekgewest Brabant Per 1 januari werkt Tholen oj het gebied van spoedvervoe immers volledig met dit gewe? samen, terwijl voordien op pa pier nog in de Zeeuwse ambt lanceregeling werd gepartici peerd. Het onderkomen in de voorma lige kleuterschool noemt Va.' den Boogaard 'niet echt ideaal „De ruimte die we daar hebbe wordt ook voor andere doeleic den gebruikt. Daarom kan d geplande kinderclub op d woensdagmiddag bijvoorbee! niet doorgaan. Datisheelvervf lend. Punt is echter dat eldersi Sint-Maartensdijk helemat geen ruimte te -vinden is." D soos voor 12- tot 16-jarigenzi in Sint-Maartensdijk elke za terdagavond worden gehoude! Het gaat dan in eerste instant! om disco-avonden. In Sint-Annaland zijn de plat nen iets minder ver gevordeu Zeker is wel dat de soos bij d ijsclub wordt ondergebracb maar verder is ef nog weinig va te zeggen. Van den Boogaai moet, zo zegt hij, eerst nog mi de vrijwilligers rond de tafc Wat tijden betreft heeft de so( het in Stalland overigens mal keiijker dan in Smerdiek. de ijsclub kunnen we altijd t( recht, behalve wanneer h' vriest." van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Als alles volgens plan verloopt, is de gemeente Tholen binnenkort twee jeugdsozen rijker: in Sint- Maartensdijk en in Sint-Anna- land. De soos in Smerdiek moet in maart beginnen, wanneer de soos in Stalland open kan is nog niet bekend. „Daar moet ik nog met vrijwilligers rond de tafel", zegt de Thoolse jongerenwerker Ron van den Boogaard. De behoefte aan de voorzienin gen is groot volgens de jonge renwerker. „De doelgroep wordt gevormd door jongeren die nog niet naar de disco mo gen. Daar is gewoon heel weinig voor te doen", zegt de jongeren werker. Het wachten was onder meer op onderkomens en die zijn inmiddels gevonden. De soos in Sint-Maartensdijk moet in de voormalige kleuterschool in de Radda Barnenstraat ko men, de soos in Sint-Annaland komt in het gebouwtje van de ijsclub. van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De status van Strategisch Groen Project (SGP) voor een groot deel van Schouwen staat ter discussie. Minister J. J. van Aartsen (landbouw, natuurbeheer en visserij) wil bezuinigen op de landinrichting omdat bij de uitvoering van andere SGP's in Nederland te veel geld is uitgegeven. Daarom zouden de twee laatst toegevoegde groenprojecten, waaronder Schouwen, moeten afvallen. Het Inter Provinciaal Overleg (IPO) wil hier echter niets van weten. Schouwen-Oost werd samen met de Kop van Schouwen drie jaar geleden door het In- ter Provinciaal Overleg (IPO) bestempeld als Strategisch Groen Project. Dat betekent dat extra rijkssubsidie voor landinrichting wordt toege kend Geld dat onder meer be stemd is voor de aankoop van landbouwgronden ten behoe ve van natuur en bos. Ge meenten en betrokken secto ren als landbouw en recreatie bepalen overigens samen met de provincie wat er moet ge beuren. Schouwen is het enige deel van Zeeland met een SGP-status. In de komende jaren moet er in totaal 1400 hectare van functie verande ren. Nederland telt achttien Stra tegisch Groen Projecten. Schouwen-Duiveland en een gebiedje op de grens van Gel derland en Noord-Brabant zijn als laatste aan deze reeks toegevoegd. De SGP's delen jaarlijks een bedrag van veer tig miljoen gulden. Te weinig, zo is gebleken, want bij enkele projecten is meer geld uitge geven dan de bedoeling was. Een eerste bezuinigingsronde is reeds achter de rug. maar de minister is nog niet tevreden. Eén van de oorzaken van de budgetoverschrijding is vol gens de minister het aanwij zen van de twee extra SGP's. Geldkranen De vraag is nu of Schouwen en het Gelders/Noord-Brabants gebiedje als Strategisch Groen Project kunnen worden gekenmerkt. Nee, zegt Van Aartsen. Ja, vindt het IPO. Volgens secretaris W. de Meu- lemeester van landinrich tingscommissie Schouwen- Oost staat hét-groenproject voor De Kop van Schouwen en Schouwen-Oost niet ter discussie in IPO-kringen. Pa niek is niet nodig, benadrukt De Meulemeester. „Een SGP geeft net iets meer franje aan het geheel. Maar gaat het niet door, dan gaan automatisch andere geldkranen open. Net niet genoeg om het SGP-ver- lies te compenseren, maar toch." Hoeveel extra geld de SGP-status Schouwen-Oost oplevert? „Dat is natte vinger werk. Ik schat zo'n twee mil joen." Schaakspel Binnenkort beslist de minis ter of hij de Schouwse SGP- status alsnog accepteert. De Meulemeester verwacht dat Van Aartsen: een positief be sluit neemt voor Schouwen. „Maar we moeten afwachten. Het is een schaakspelletje op hoog niveau." De kwestie komt donderdag 23 januari aan de orde tijdens de vergadering van de landin richtingscommissie Schou wen-Oost in het Tonnenma- gazijn in Brouwershaven. Deze bijeenkomst begint 14.00 uur. De status groenproject levert extra geld op voor de aankoop van landbouwgronden die worden omgevormd tot bos of natuurgebied. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze medewerker DEN HAAG/GOES- Bewoners van de Grote Kade en de Sint Ja- cobstraat in Goes hebben zich in een rechtszaak bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vergeefs verzet tegen discocafé La Plaza aan de Grote Kade 34. De Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State is akkoord met de milieuvergun ning die Ben W van Goes in 1994 hebben afgeven aan de eigenaar van La Plaza, A de Kooning. Hierover werd op 8 november vorig jaar bij de Raad van State een rechtszaak gevoerd. De om wonenden eisten dat de milieu vergunning zou worden vernie tigd. Het belangrijkste bezwaar dat de omwonenden hebben namelijk overlast op straat, door het rechtscollege op he: bord van de gemeente Goes legd. Overlast op straat van ca fébezoekers is immers alleen aan La Plaza toe te schrij. ven. Daar zijn meer cafés bij be trokken. Bovendien speelt he! zich buiten de cafés af. Het meentebestuur zal moeten op treden als er verstoringen vai de opebare orde zijn. La Plazan twee dagen per week open. D- sluitingstijd is in de vergunning vastgesteld op 40 0 uur. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - De sloop van het gebouw op het Vroonge bied in Westkapelle is voor on bepaalde tijd stilgelegd. Zonder dat daarvoor een sloopvergun ning was aangevraagd en zon der asbestbeschermende maat regelen was een aannemer begonnen met het omver halen van de opstallen. Bij de sloop kwam bovendien asbest vrij zo dat de omgeving (de Hogeweg) tijdelijk moest worden afgezet en schoongemaakt. Dat gebeur de in overleg met het water schap Zeeuwse Eilanden. Uit een onderzoek door een ex- tem onderzoeksbureau bleek dat op de Hogeweg over een af stand van ongeveer vij f tig meter asbestdeeltjes terecht waren ge komen. Bij het nabijgelegen ho tel werd ondanks de windrich ting geen asbest aangetroffen. In de omgeving van de Hoge weg, de bermen en de sloten is nog voor het weekeinde een schoonmaakactie geweest. Het oppervlaktewater, dat nog be vroren was, is niet vervuild. De weg is inmiddels weer openge steld. Maandag heeft een as- bestsaneringsbedrijf het sloop- terrein schoongemaakt. Dog de vochtige lucht was er gee: verspreidingsgevaar. Volgens wethouder J. Hoiunei (milieu) is er geen gevaar meei voor de volksgezondheid. Alk asbesthoudende materialen o; het terrein zijn afgedekt en di sloop is stilgelegd. De gemeentf Veere eiste onmiddellijk na di stillegging een plan van aanpai voor het opruimen van de ver vuilde grond. Als dat plan e niet lag, had de gemeente zer opdracht verleend en di schoonmaakkosten verhaalde: de eigenaar van de grond. Voor het opruimen van he: Vroongebied zijn de firm; Loontjes (de voormalige eige naar) en de Stichting Behee Landbouwgronden in Goes (di nieuwe eigenaar) verantwoor delijk. Dat in de wanden vanhd gebouw asbest was verwerk was algemeen bekend, maarb: de gemeente leefde men in 4 veronderstelling dat het terrer werd schoongemaakt en voor 4 sloop van het gebouw nog ee vergunning zou worden aange vraagd. Mogelijk was het ooi nog niet de bedoeling dat werd gesloopt. Imiddels is er proces-verba* opgemaakt. Het Openbaar nisterie buigt zich over de zaak Open Huis in Axelse Moskee AXEL - De Turkse Culturele Vereniging en de Islamitische Organisatie in Axel houden met het oog op de Ramadan (de Mo hammedaanse vastenperiode) zaterdag 25 januari open huis in de moskee aan de Walstraat. Van 18 tot 20 urn- kunnen be langstellenden een gebeds dienst bijwonen, waarna er ge legenheid bestaat om vragen te stellen over de dienst, de Islam of over cle Ramadan. Van onze verslaggever Henk Postma GOES - Zeeland raakt de mid delbare laboratorium-oplei ding milieutoezicht kwijt. Daar staal de komst van een andere opleiding, namelijk voor de be veiligingsbranche, tegenover. De wijzigingen zijn het gevolg van de nieuwe kwalificatie structuur voor het middelbaar beroepsonderwijs. Die brengt ook met zich mee dat het voor bereidend hoger beroepsonder wijs (vhbo) verdwijnt. Hetzelf de geldt voor het zogenaamde oriëntatie- en schakelonder wijs. Het Oosterschelde College in Goes, dat de laboratorium-op- leiding milieutoezicht verzorgt, mag er geen nieuwe lichtingen leerlingen meer op toelaten. De twintig leerlingen die dit jaar de opleiding binnenkwamen, kun nen de 4-jarige studie nog vol tooien. Maar dan moeten ze er wel voor zorgen dat ze geen stu die-achterstand oplopen. An ders zullen ze, zoals de zaken er nu voorstaan, him heil buiten Zeeland moeten zoeken. Het Regionaal Opleidingen Cen trum Zeeland (ROC), waaron der het Oosterschelde College sinds 1 januari resorteert, heeft nog pogingen ondernomen de opleiding te redden. Maar het ministerie van Onderwijs heeft inmiddels definitief 'nee' laten horen. Bij wet is geregeld dat voortaan alleen de Agrarische Onderwijs Centra middelbare milieu-opleidingen mogen ver zorgen. In Goes staat zo'n Groe ne School, maar de milieu-op leidingen die daar worden gegeven behoren niet tot het la boratorium-onderwijs. Oplossing Volgens directeur C. van Nispen van de Goese ROC-vestiging wordt nog wel bekeken in hoe- verre de Groene School soelaas kan bieden. Er wordt ook naar andere oplossingen gezocht. Maar uitsluitsel kan hij op dit moment niet geven. De betrok ken leerlingen zijn inmiddels ingelicht, hun ouders nog niet. Voor het ROC Zeeland pakt de nieuwe kwalificatiestructuur al met al nog niet eens zo slecht uit. oordeelt ROC-woordvoerder F. Coppejans (hoofd centrale af deling onderwijs). Aanvanke lijk bestond de vrees datscholen in aangrenzende provincies toe stemming zouden krijgen oplei dingen te starten die ernstige concurrerende met zich mee zouden brengen voor de oplei dingen sport en beweging (Goes) en toerisme (Middel burg). Maar dat gevaar is afge wend. Bovendien kreeg het ROC- Zee land toestemming met een op leiding te beginnen die is gericht op de beveiligingsbrache. Het is nog niet duidelijk welke ROC- vestiging (Vlissingen, Middel burg of Goes) deze opleiding gaat verzorgen. De opleiding start mogelijk komend school jaar al, anders in het daaropvol gende jaar. De nieuwe kwalifi catiestructuur betekent verder het einde van het voorbereidend hoger beroepsonderwijs en van de zogenaamde oriëntatie en schakelopleidingen. Volgens Coppejans probeert het ROC daar nu alternatieven voor te ontwikkelen in de vorm van be- roepskwalificerende opleidin gen die mikken op meerdere ni veaus. In hoeverre dat lukt hangt af van beschikbare finan ciën. Klimopplanten illegaal gesnoeid TERNEUZEN - Een 33-jarige man uit Apeldoorn werd maan dagmorgen vroeg gesnapt toen hij illegaal hederaplantjes snoeide bij het Terneuzense streekziekenhuis De Honte aan de Wielingenlaan. De hedera (klimop) is een bij veel planten- houders geliefde klimplant. De Apeldoomer bekende dat hij de gesnoeide plantjes wilde ver handelen en kreeg daarom een proces-verbaal. Hans Noordhoek (1) en Joop van den Noord vinden dat er te weinig rekening wordt gehouden met de po sitie van gehandicapten. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24