Milieu-opleiding gaat verdwijnen Wasdag in Waarde Stadsgewest wil extra subsidie Tholen verblijdt jeugd met twee nieuwe sozen PZC Minister wil groenstatus Schouwen-Oost schrappen Open dagen van ouderensozen Thools college vindt brandalarm-reactie van VVD overdreven Popsterren in Hulst Rechter akkoord met vergunning voor discocafé La Plaza Sloop pand gestopt na vrijkomen asbest zeeland 14 ROC mag mikken op beveiligingsbranche dinsdag 21 januari 1997 van onze verslaggever Henk Postma GOES - Zeeland raakt de mid delbare laboratorium-oplei ding milieutoezicht kwijt. Daar staat de komst van een andere opleiding, namelijk voor de be veiligingsbranche, tegenover. De wijzigingen zijn het gevolg van de nieuwe kwalificatie structuur voor het middelbaar beroepsonderwijs. Die brengt ook met zich mee dat het voor bereidend hoger beroepsonder wijs (vhbo) verdwijnt. Hetzelf de geldt voor het zogenaamde oriëntatie- en schakelonder wijs. Het Oosterschelde College in Goes, dat de laboratorium-op leiding milieutoezicht verzorgt, mag er geen nieuwe lichtingen leerlingen meer op toelaten. De twintig leerlingen die dit jaar de opleiding binnenkwamen, kun nen de 4-jarige studie nog vol tooien. Maar dan moeten ze er wel voor zorgen dat ze geen stu die-achterstand oplopen. An ders zullen ze, zoals de zaken er nu voorstaan, hun heil buiten Zeeland moeten zoeken. Het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland (ROC), waar onder het Oosterschelde College sinds 1 januari resorteert, heeft nog pogingen ondernomen de opleiding te redden. Maar het ministerie van Onderwijs heeft SLUISKIL Bazaar - Het Sociaal Kultureel Initiatief in Sluiskil houdt vrij dag 24 en zaterdag 25 januari een bazaar in welzij nscentrum Het Meulengat. Het evenement staat tevens in het teken van het vijfjarig bestaan van het SKI. De bazaar bestaat uit meer dan 25 ouderwetse spelletjes, zoals worstkappen, blikkengooien, bierpulsjoelen en het grabbel - vlot van de plaatselijke brand weer. Daarnaast is er in de grote zaal van Het Meulengat een spe ciaal hoekje ingericht met in formatie en foto's over vijf jaar SKI. Het evenement wordt vrij dagavond om 19 uur officieel geopend door wethouder A Stahl-Hemelsoet. De tweede bazaardag begint om 14 uur met een ballonnenwedstrijd en duurt (met een korte onderbre king van 17 tot 19 uur) tot 23 urn: inmiddels definitief 'nee' laten horen. Bij wet is geregeld dat voortaan alleen de Agrarische Onderwijs Centra middelbare milieu-opleidingen mogen ver zorgen. In Goes staat zon Groe ne School, maar de milieu-op leidingen die dam worden gegeven behoren niet tot het la- boratorium-onderwijs. Volgens directeur C. van Nispen van de Goese ROC-vestiging wordt nog wel bekeken in hoe verre de Groene School soelaas kan bieden. Er wordt ook naar andere oplossingen gezocht. Maar uitsluitsel kan hij op dit moment niet geven. De betrok ken leerlingen zijn inmiddels ingelicht, him ouders nog niet. Voor het ROC Zeeland pakt de nieuwe kwalificatiestructuur al met al nog niet eens zo slecht uit, oordeelt ROC-woordvoerder F. Coppejans (hoofd centrale af deling onderwijs). Aanvanke lijk bestond de vrees dat scholen in aangrenzende provincies toe stemming zouden krijgen oplei dingen te starten die ernstige concurrerentie met zich mee zouden brengen voor de oplei dingen sport en beweging (Goes) en toerisme (Middel burg). Maar dat gevaar is afge wend. Bovendien kreeg het ROC Zee land toestemming met een op leiding te beginnen die is gericht op de beveiligingsbrache. Het is nog niet duidelijk welke ROC- vestiging (Vlissingen, Middel burg of Goes) deze opleiding gaat verzorgen. De opleiding start mogelijk komend school jaar al, anders in het daaropvol gende jaar. De nieuwe kwalificatiestruc- WAARDE - Witte was aan de lijn in Waarde. Een spookachtig tafereeltje. Handdoeken, hemden en onderbroeken van ouderwetse snit hangen onverstoorbaar te drogen op een mistige morgen in januari. foto Willem Mieras tuur betekent verder het einde van het voorbereidend hoger beroepsonderwijs en van de zo genaamde oriëntatie en scha kelopleidingen. Volgens Coppe jans probeert het ROC daar nu alternatieven voor te ontwikke len in de vorm van beroepskwa- lificerende opleidingen die mik ken op meerdere niveaus. In hoeverre dat lukt hangt af van beschikbare financiën. van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse WD-fractie schetst een overdreven negatief beeld van de inzetbaarheid van de Thoolse brandweer. De fractie meldt dat van een recente brand in een manege bij Oud-Vosse- meer om 21.45 uur melding werd gedaan en dat de brand weer pas drie kwartier later ar riveerde, maar die melding zou pas om 22.15 uur zijn binnenge komen Bij een recente brand bij de schietclub in Tholen-stad zou de brandweer bovendien la ter zijn gekomen door een fout bij de 06-11-centrale. Dit ant woordt het Thoolse college van burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van de WD-fractie. De WD-fractie maakt zich, zo blijkt uit de vragen, 'ernstig zor gen' over de alarmering bij brand. De brandweer zou bij een aantal incidenten te laat zijn gearriveerd. Volgens de fractie komt dat onder meer doordat het korps van Sint-Phi- lipsland nog steeds niet zou zijn geïntegreerd in de Thoolse korpsen. Als recente voorbeel den haalt de fractie de branden aan bij manege Vosmaer in Oud- Vossemeer en bij schietvereni ging De Eendracht in Tholen. Bij de brand in de manege zou den enkele dieren verwondin gen hebben opgelopen doordat de brandweer laat arriveerde et volgens de WD hadden hier ooi 'mensenlevens' mee gemoeii kunnen zijn. Bovendien vraag de WD zich af waarom di brandweer Flipland niet is inge schakeld. Register B en W antwoorden dat d brandweer Sint-Philipslani j wel degelijk is geïntegreerd ii de brandweer Tholen. Probleen j vormde echter de opname vai i de blusgroep Sint-Philipslam in het gecomputeriseerd straatnaamregister bij alarmcentrale te Roosendaal Uit dat register moeten de snel ste aanrijtijden voortvloeien maar de blusgroep Flipland koi wegens vernieuwing van dit centrale niet in het register wor den opgenomen en zou daaron ten tijde van genoemde brands niet zijn gealarmeerd. Verder zou volgens B en W mo menteel worden getracht om z snel mogelijk tot een adequaa alarmeringssysteem te komen Als bekend hangt dat ook same met de toetreding van Thole tot het streekgewest Braban Per 1 januari werkt Tholen o] het gebied van spoedvervoe immers volledig met dit gewes samen, terwijl voordien op pa pier nog in de Zeeuwse ambu lanceregeling werd gepartici peerd. HULST - Het gemeenschapscentrum Den Dullaert pakt de komen de weken uit met een zeer sterk bezette concertagenda. Marco Boi sato, Boudewijn de Groot en Clouseau zijn smaakmakers die h( publiek in groten getale naar Den Dullaert zullen trekken. Mare Borsato bijt komende vrij dag de spits af. Zijn concert 'De Waarheii vormt tevens de start van een nieuw landelijk toernee. Met zijn pa uitgekomen cd 'De Waarheid' is Borsato nu al goed voor dubbel pla tina. Het concert van de best verkochte Nederlandse artiest aller ti den is in Hulst al een maand uitverkocht. Den Dullaert kan in de sporthal maximaal 1400 mensen toelatei Vanwege veiligheidsvoorschriften van de brandweer is dit absolui het maximum. Het concert begint om 20.15 uur. Boudewijn c Groot komt dinsdag 28 januari naar Hulst. Als zanger van maai schappij kritisch, poëtisch en ontroerend repertoire veroverde hijil de jaren zestig enzeventig in Nederland en België een groot publiel Boudewijn de Groot in concert begint eveneens om 20.15 uur. Clouseau heeft Den Dullaert al eerder op zijn grondvesten doen tril len.De broertjes Koen en Kris Wauters brengen met een live-ban vrijdag 21 februari vanaf 20.15 uur repertoire uit het rijke verlede en songs van het nieuwe album ten gehore. van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De status van Strategisch Groen Project (SGP) voor een groot deel van Schouwen staat ter discussie. Minister J. J. van Aartsen (landbouw, natuurbeheer en visserij) wil bezuinigen op de landinrichting omdat bij de uit voering van andere SGP's in Ne derland te veel geld is uitgege ven. Daarom zouden de twee laatst toegevoegde groenprojecten, waaronder Schouwen, moeten afvallen. Het Inter Provinciaal Overleg (IPO) wil hier echter niets van weten. Schouwen-Oost werd samen met de Kop van Schouwen drie jaar geleden door het Inter Pro vinciaal Overleg (IPO) bestem peld als Strategisch Groen Pro ject. Dat betekent dat extra rijkssubsidie voor landinrich ting wordt toegekend. Geld dat onder meer bestemd is voor de aankoop van landbouwgronden ten behoeve van natuur en bos. Gemeenten en betrokken secto ren als landbouw en recreatie bepalen overigens samen met de provincie wat er moet gebeuren. Schouwen is het enige deel van Zeeland met een SGP-status. In de komende jaren moet er in to taal 1400 hectare van functie veranderen. Nederland telt achttien Strate gisch Groen Projecten. Schou- wen-Duiveland en een gebiedje van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Hei stadsge west Vlissingen/Middelburg heeft minister Melkert van So ciale Zaken om subsidie ge vraagd voor de schuldhulpver lening. De steden hebben in het kader van de armoedebestrij ding samen met algemeen maat schappelijk werk een meldpunt ingesteld voor mensen met geld problemen. Vlissingen en Mid delburg betalen Thuiszorg Wal cheren voor dit project ruim 100.000 gulden. De kosten van het project - dat voorlopig een jaar duurt - ko men nu volledig voor rekening van het stadsgewest. In een brief aan Melkert schrijven de ge meentebesturen dat in een jaar niet alle problemen zijn op te GOES Zangavond - Het zangkoor Hal lelujah houdt vrijdag 24 januari een zangavond in de Bethelkerk in Goes. Medewei-king verlenen de brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke onder lei ding van G. Blom, interkex-ke- lijk zangkoor Harpe Davids uit Colijnsplaat onder leiding van P. Karman, Hallelujah zelf en het mannendubbelkwartet on der leiding van P. van de Kloos ter. Organist is Rudy Gosse. De zangavond begint om 20.00 uur. lossen. Om voortgang van de schuldhulpverlening veilig te stellen verzoeken zij de minister daai'om een structurele bijdrage te verstrekken. Het stadsgewest en het alge meen maatschappelijk werk be ogen met het project en een hei- kenbaar meldpunt de drempel tot de schuldhulpverlening te verlagen. Bovendien moet de samenwei-king voorkomen dat veel mensen tussen wal en schip belanden omdat zij niet de hulp krijgen die nodig hebben. Dat was voorheen nogal eens het ge val, blijkt uit de blief aan Mel kert. Ovex*igens hadden diverse instellingen al eerder om goede schuldhulpverlening gevraagd, aldus het stadsgewest. Mensen werden door de slechte samen- werking in het verleden van het kastje naar de muur gestuurd. Structuur De noodzaak van een goede ge structureerde schuldhulpverle ning blijft omdat steeds meer mensen van een uitkering moe ten leven. Zij houden meestal geen geld over om te sparen voor grote onverwachte uitgaven. Kapotte apparaten als een koel kast of een wasmachine zijn daardoor niet snel te vervangen. De enige uitweg is dan de ge meentelijke Kredietbank. Tege lijkertijd kopen meer mensen spullen op afbetaling, wat tot schuldproblemen kan leiden. op de grens van Gelderland en Noord-Bx-abant zijn als laatste aan deze x-eeks toegevoegd- De SGP's delen jaarlijks een bedrag van veertig miljoen gulden. Te weinig, zo is gebleken, want bij enkele projecten is meer geld uitgegeven dan de bedoeling was. Een eerste bezuinigings ronde is reeds achter de rug, maar de minister is nog niet te vreden. Eén van de oorzaken van de budgetoverschrijding is volgens de minister het aanwij zen van de twee extra SGP's. Geldkranen De vraag is nu of Schouwen en het Gelders/Noord-Brabants gebiedje als Strategisch Groen Project kunnen worden geken- merkt. Nee, zegt Van Aartsen. Ja, vindt het IPO. Volgens secre- taxhs W. de Meulemeester van landinrichtingscommissie Schouwen-Oost staat het groenproject voor De Kop van Schouwen en Schouwen-Oost niet ter discussie in IPO-kxin- gen. Paniek is niet nodig, bena- drakt De Meulemeestexx „Een SGP geeft net iets meer franje aan het geheel. Maar gaat het niet door, dan gaan automa tisch andere geldkranen open. Net niet genoeg om het SGP- verlies te compenseren, maar toch." Hoeveel exfra geld de SGP-status Schouwen-Oost oplevert? „Dat is natte vinger werk. Ik schat zo'n twee mil joen." Schaakspel Binnenkort beslist de minister of hij de Schouwse SGP-status alsnog accepteert. De Meule meester verwacht dat Van Aartsen een positief besluit neemt voor Schouwen. „Maar we moeten afwachten. Het is een schaakspelletje op hoog ni veau." De kwestie komt dondei'dag 23 januari aan de orde tijdens de vergadering van de landinrich tingscommissie Schouwen- Oost in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Deze bijeen komst begint 14.00 uur. Jongeren uit Sint-Annaland kunnen als het goed is binnenkort terecht in een soos die wordt ge huisvest in het gebouw van de plaatselijke ijsclub. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK Wanneer alles volgens plan verloopt, is de gemeente Tho len binnenkort twee jeugdso- zen rijker: in Sint-Maartens dijk en in Sint-Annaland. De soos in Smerdiek moet in maart beginnen, wanneer de soos in Stalland open kan is nog niet bekend. „Daar moet ik nog met vrijwilligers rond de tafel", zegt de Thoolse jon gerenwerker Ron van den Boogaard. De behoefte aan de voorzie ningen is groot volgens de jon gerenwerker „De doelgroep wordt gevormd door jongeren die nog niet naar de disco mo gen. Daar is gewoon heel wei nig voor te doen", zegt de jon gerenwerker. Het wachten was onder meer op onderko mens, die inmiddels zijn ge vonden. De soos in Sint- Maartensdij k moet in de voor malige kleutei'school in de Radda Barnenstraat komen, de soos in Sint-Annaland komt in het gebouwtje van de ijsclub. Het Thoolse college van B en W heeft zich inmid dels bereid verklaard om de voorzieningen te subsidiëren. Niet ideaal Het onderkomen in de voor malige kleutex'school noemt Van den Boogaard 'niet echt ideaal'. „De ruimte die we daar hebben wordt ook voor andere doeleinden gebruikt. Daarom kan de geplande kin derclub op de woensdagmid dag bijvooi'beeld niet door gaan. Dat is heel vervelend. Punt is echter dat elders in Sint-Maaxfensclijk helemaal geen xuimte te vinden is." De soos voor 12- tot 16-jarigen zal in Sint-Maartensdijk elke zaterdagavond worden ge houden Het gaat dan in eerste instantie om disco-avonden. Van den Boogaard: „Afhanke lijk van het succes gaan we het later wellicht uitbouwen met andere activiteiten." In Sint- Maartensdijk zijn al vier vrij willigers bij de plannen be trokken, maar de jongeren werker hoopt uiteraard op meer steun. In Sint-Annaland zijn de plannen iets minder ver ge vorderd. Zeker is wel dat de soos bij de ijsclub wordt on- dergebx'acht, maar verder is er nog weinig van te zeggen. Van den Boogaard moet, zo zegt hij, eerst nog met de vxïjwilli- gers rond de tafel. Wat tijden betreft heeft de soos het in Stalland overigens makkelij ker dan in Smerdiek. „Bij de ijsclub kunnen we altijd te recht, behalve wanneer het vriest." TERNEUZEN - De vijftien ouderensozen in West-Zeeuws-Vlaan- deren geven hun wekelijkse soosbijeenkomsten deze week een open karakter. Ook niet-leden zijn welkom. Gemeentebestuurders en po litieke partijen in de West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn uitge nodigd om in contact te komen met de plaatselijke besturen en de sfeer te proeven. Bezoekex-s zijn vandaag, dinsdag 21 januari, welkom op de soos- middag in Aardenburg. Een dag later kunnn belangstellenden een bezoek brengen aan de bijeenkomst in Breskens. Op donderdag houden de sozen in Cadzand, Eede, Nieuwvliet, Den Hoekzak in Oostburg, Retranchement, Schoondijke, WaterlandkerkjeIJzen- dijke en Zuidzande open huis. De KBO in Oostburg zet op 27 januari de deux-en van het Parochiehuis open. De soosmiddagen beginnen om 14.00 uur. van onze medewerker DEN HAAG/GOES- Bewoners van de Grote Kade en de Sint Ja- cobstraat in Goes hebben zich in een rechtszaak bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vergeefs verzet tegen discocafé La Plaza aan de Grote Kade 34. De Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State is akkoord met de milieuvergun ning die Ben W van Goes in 1994 hebben afgeven aan de eigenaar van La Plaza, A de Kooning. Hierover werd op 8 november vorig jaar bij de Raad van State een rechtszaak gevoerd. De om wonenden eisten dat de milieu vergunning zou worden vernie tigd. Het belangrijkste bezwaar dat de omwonenden hebben, name lijk overlast op straat, is door het rechtscollege op het box'd van de gemeente Goes gelegd. Overlast op straat van caféb zoekers is immers niet alle aan La Plaza toe te schrijve Daar zijn meer cafe's bij betrol ken. Bovendien speelt het zi buiten de cafe's af. Het gemee tebestuur zal moeten optred als er verstoringen van de op bare ox-de zijn. La Plaza is twee dagen per we open. De sluitingstijd is in vergunning vastgesteld 04.00 uur. In de kelder van i Plaza is een kelderbar gevesti die niet door De Kooning ms door een ander wordt geexpli teerd. De kelderbar is zes dag per week op tot 04.00 uur. De Afdeling bestuursred spraak vindt dat La Plaza k voldoen aan de gelui dnoi'ir die in de milieuvergunning z opgenomen. De klachten 0' hinder van basgeluiden en o' de voordeur die veel te va open zou staan zijn naar de n ning van het rechtscollege c ook niet gegrond. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - De sloop van het gebouw op het Vroonge- bied in Westkapelle is voor on bepaalde tijd stilgelegd. Zonder dat daarvoor een sloopvergun ning was aangevraagd en zon der asbestbeschermende maat regelen was een aannemer begonnen met het omver halen van de opstallen. Bij de sloop kwam bovendien asbest vrij zo dat de omgeving (de Hogeweg) tijdelijk moest worden afgezet en schoongemaakt. Dat gebeur de in overleg met het water schap Zeeuwse Eilanden. Uit een ondex-zoek door een ex tern onderzoeksbureau bleek dat op de Hogeweg over een af stand van ongeveer rijf tig meter asbestdeel tjes terecht waren ge komen. In de omgeving van de Hogeweg, de bermen en de slo ten is nog voor het weekeinde een schoonmaakactie geweest. Plet oppervlaktewater, dat nog bevroren was, is niet vervuild. De weg is inmiddels weer open gesteld. Maandag heeft een as- bestsaneringsbedrijf het sloop- terrein schoongemaakt. Door de vochtige lucht was er geen verspreidingsgevaar. Volg wethouder J. Houmes (miliei er geen gevaar meer voor volksgezondheid. Alle asbi houdende materialen op hetl rein zijn afgedekt en de sloo stilgelegd. De gemeente V( eiste onmiddellijk na de still ging een plan van aanpak v het opruimen van de vervu grond. Als dat plan er niet had de gemeente zelf opdn verleend en de schoonmaak! ten verhaald op de eigenaar de grond. Voor het opruimen van Vroongebied zijn de fi Loontjes (de voormalige e naax-) en de Stichting Bel Landbouwgronden in Goes nieuwe eigenaar) verantwi delijk. Dat in de wanden var gebouw asbest was veiw was algemeen bekend, maa de gemeente leefde men ix veronderstelling dat het ter werd schoongemaakt en voc sloop van het gebouw nog vergunning zou worden aa: vraagd. Mogelijk was het nog niet de bedoeling da werd gesloopt. Imiddels is er proces-ver opgemaakt. Het Openbaar nisterie buigt zich over dez

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 20