Boosheid over Frans-Duitse stap Dode bij ongeluk met Nederlandse bus Weinig schokkends op gestolen floppy's bij Peter R. de Vries Clinton roept op tot eenheid Moeizaam overleg over metaal-CAO 4 WEKEN VVD en CDA ondervragen premier Kok over passeren minister Van Mierlo Schip in nood op Noordzee Vader gedode kinderen in huis van bewaring Laatste reis Britannia Hakkelaar-proces Oorlog om levering drinkwater Nieuwe preses VC Ylissingen Jeltsin verlaat ziekenhuis VOOR 15,00 JA, ik wil: heerst in elbourne 17 240e jaargang no. 17 dinsdag 21 januari 1997 losse nummers 1,75 Plaatselijk nog mist Vanochtend nog mistig, geleidelijk klaart het op en kans op zon. De oost tot zuidoosten wind zwak tot matig. De temperatuur rond 3 graden. van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - Een Frans- Duitse poging om het Ne derlandse voorzitterschap van de Europese Unie een (linke impuls te geven, heeft gisteren in Brussel [eleid tot politieke irrita- lie. Iet initiatief van de Franse mi- lister van Buitenlandse Zaken )e Charette en zijn Duitse mbtgenoot Kinkel wekte de in- Iruk dat de twee Europese roó'tmachten Nederland bij ijn voorzitterschap 'onder de irm' willen nemen. !DA en WD zullen vandaag premier Kok in de Tweede Ka mer over deze zaak ondervra gen. „Men probeert op grove wijze het Nederlands voorzit terschap naar de hand te zet ten", aldus VVD 'er Weisglas. Klaus Kinkel liet weten van ver bazing 'van zijn stoel' te zijn ge vallen toen hij hoorde dat het Frans/Duitse initiatief in Ne derland is opgevat als een po ging om de Europese teugels in handen te nemen. „Het is ab surd te beweren alsof wij het voorzitterschap zouden willen overnemen", aldus Kinkel. De opwinding ontstond toen Kinkel en zijn Franse collega Hervé de Charette een gezamen lijke persconferentie belegden op het moment dat Van Mierlo de eerste Europese minister raad van algemene zaken onder Nederlandse leiding nog aan het voorzitten was. Bij die gelegenheid lieten Kin kel en De Charette weten dat de Frans/Duitse 'tandem' de ko mende zes maanden als motor van de Europese integratie wil functioneren. De Charette: „Wij gaan die motor fijner afstem men en wij zijn ervan overtuigd dat we er de rally Parijs/Dakar mee kunnen winnen". VVD-staatssecretarïs Michiel Patijn van buitenlandse zaken liet in Brussel doorschemeren niet gelukkig te zijn met de Fi-ans/Duitse actie. „Ik zou dit eerder in termen van onhoffe lijkheid ten aanzien van het voorzitterschap willen uitdruk ken", het hij zich ontvallen, om vervolgens de kwalificatie 'on hoffelijk' weer in te trekken. ran onze redactie buitenland IOLZANO - Een Nederlandse us met 35 Belgische studenten 11 zeven leraren aan boord is naandag in Italië verongelukt, laarbij zijn een dode en een waargewonde gevallen. Twin- ig lichtgewonden zijn in een iekenhuis opgenomen. De do le heeft de Belgische nationali- eit. )e leerlingen en hun begelei- lers zijn afkomstig van de chool De Ring, een instelling oor buitengewoon onderwijs, n het Belgische TurnhoutZij ariëren in leeftijd van zestien ot negentien jaar. 8 Iet ongeluk gebeurde in de Au- rina-vallei vlakbij de grens met Oostenrijk. De bus van touring- carbedrijf J. Kuijpers uit het Brabantse Reusel slipte in een bocht op een met ijzel bedekt weggedeelte. Hij sloeg over de kop, viel van een helling tien meter naar beneden en kwam in de rivier terecht. De Nederland se chauffeur is ongedeerd geble ven. Volgens directeur Kuijpers van het busbedrijf waren de Belgi sche studenten met skivakantie. Zondag zouden ze weer naar huis terugkeren. Hulpverleners waren gister avond doende met reddings- en bergingswerkzaamheden. ANP/BELGA an onze redactie binnenland LMSTERDAM - Het is verbijs- erend en schandalig dal de eer- te de beste inbreker gevoelige nformatie kan stelen bij de po- itie. Dit stelde maandagavond ud-recherche-commissaris D. an Soest in een reactie bij het tTL-4 televisieprogramma van eter R. de Vries, misdaadver- laggever. a het ingelaste programma 'erd een presentatie gegeven an gestolen politie-informatie. )e bewuste computerschijven rerden december vorig jaar ge lden bij het Landelijk Recher- he Team in Zeist, iit de diskettes bleek, afgezien an het niet-goed beveiligen an de informatie, niets van laadwerkelijke, mogelijk on- irbare acties door de politie, fel kwamen, via de gestolen in- ormatie de namen en toenamen bun informantennamen) van olitie-infiltranten naar bui- in, terwijl hen absolute ge- eimhouding was gegaran- eerd. Ie voorzitter van de Tweede tamerfractie van GroenLinks losenmöller vond vooral de nanier waarop de informatie in ecember bij het Landelijk Re- herche Team in Zeist werd ge- 'olen' belangrijk. Zijn fractie al vandaag minister Sorgdx-a- er om uitleg vragen. Ut het geselecteerde materiaal a de diskettes bleek dat het RT in diverse zaken plannen ad via diverse omstreden op- ioringsmethodenals infiltran- :n en peilzenders verschillende ikken van de georganiseerde riminahteit aan te pakken. Een ruciale rol speelden daarbij bronnen" uit zowel de onder wereld als de bovenwereld, zo- Is de advocatuur. 'NV Ie FNV gaat een schadeclaim an meer dan een ton indienen ij Peter R. De Vries. Dit stelt woordvoerder maandag- vond naar aanleiding van de itzending lp de floppy's stond informatie an een bron, die tegenover het RTbeweerde dat een bestuur- er van de Vervoersbond FNV banden zou hebben met bn havenbaron met criminele ptiviteiten. De vakbondsman ook plannen hebben ge om miljoenen aan vak- te verduisteren. Te- vens zou de havenbaron, de schulden van de vakbondsman hebben afgelost en hem een huis in een warai land hebben ge schonken. Woordvoerder Sprenger van de FNV blijft bij zijn lezing dat de ze informatie van de LRT tipge ver nooit tot een echt onderzoek heeft geleid. „Wat De Vries ver geet te melden is dat de LRT nooit een andere bron heeft kunnen vinden die onderdelen van dit verhaal bevestigden. Ze hebben de informatie van deze bron nooit hard kunnen krijgen. De informatie die is onthuld heeft daarom nooit de start van een echt onderzoek door de LRT gerechtvaardigd. Dat besluit heeft de LRT genomen een paar dagen voor de floppy's werden gestolen." Roddel In de uitzending laat De Vries een gesprek met FNV voorzitter Johan Stekelenburg horen. Die zegt daar dat hij „de zaak abso luut niet kent." Vervolgens toont De Vries een officieel FNV-commentaar waarin de fe deratie stelt dat het om een lang binnen de FNV bekende roddel ging die nergens op gebaseerd zou zijn. Sprenger stelt dat deze uit spraak van Stekelenburg het antwoord op een detailvraag was in deze hele zaak. „Infeite is hier Stekelenburg iets in de mond gelegd", aldus de FNV woordvoerder. A1VP zie ook pagina 4 D66-minister Van Mierlo relati veerde dat er opwinding was ontstaan over 'niks'. „Frankrijk en Duitsland zeggen al veertig jaar dat ze de motor van de Eu ropese integratie willen zijn. Nederland laat zich niet onder de arm nemen". Het is in het Europese verkeer niet ongebruikelijk dat één of meer lidstaten los van het voor zitterschap initiatieven ont plooien, maar het lanceren van een bilateraal 'programma' op de dag dat de nieuwe halfjaar lijkse voorzitter zijn plannen toelicht, is uitzonderlijk. Volgens een Brussels diplomaat hadden Frankrijk en Duitsland echter grote behoefte om tegen over de wereld te demonstreren dat zij hun onderlinge menings verschillen over de Europese eenheidsmunt en het president schap van de Europese Centrale Bank even opzij zetten. Sinds de Europese top eind vorig jaar in Dublin waren de Frans/Duitse spanningen geleidelijk verder opgelopen. Hoewel Kinkel en De Charette bezwoeren dat zij Nederland geen wind uit de zeilen wilden nemen, overheerste het geza menlijk Frans/Duitse optreden de agenda van de dag. Beide mi nisters prezen 'flexibiliteit' aan als hét medicijn voor Europese vooruitgang. „Het moet lidsta ten worden toegestaan sneller te gaan dan de anderen, maar er mogen geen gesloten kopgroe pen ontstaan waarbij men zich niet meer kan aansluiten", al dus Kinkel. Hij maakte ook van de gelegen heid gebruik om de Britten op de vingers te tikken. Een Brits 've to' over de vraag op welke ter reinen nauwer kan worden sa mengewerkt is onacceptabel, aldus de minister. GPD President Clinton legt de eed af met de hand op de door zijn echtgenote Hillary vastgehouden bij bel, terwijl dochter Chelsea toekijkt. Achter de presidentiële familie de vice-president Al Gore en echtgenote Tipper. foto Jim Bourg/RTR van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - William Jefferson Clinton is gisteren zijn tweede termijn als Ameri- ka's 42e president begonnen met een hartstochtelijke op roep tot nationale eenheid. „Het is fout het kostbare ge schenk van onze tijd te ver spillen aan geruzie", zei Clin ton, nadat hij op de trappen van het Capitool in Washing ton opnieuw de presidentiële eed had afgelegd. „Amerika nen verwachten grote dingen van ons, maar er kan nooit iets groots tot stand komen als j e je klein gedraagt", zei hij. De president, de eerste Denxo- ci'aat sinds Franklin Roose velt die voor een tweede ter mijn gekozen is, zei „alle macht en kracht die mijn functie bezit" te zullen ge bruiken de Amerikanen tot el kaar te bx~engen. „Welvaax-t en macht zijn belangrijk, maar de grootste vooruitgang ligt in ons hart, in de kracht en het fatsoen van de menselijke geest". De president noemde Amerika „het land van de nieuwe belofte". Clinton legde de eed af ten overstaan van William Rehn- quist, voorzitter van het Op- pei-ste Gerechtshof. De cere monie op het Capitool werd opgeluisterd door operazan geres Jessye Norman, eexx ge dicht door de poëet Miller Williams uit Clintons thuis- staat Arkansas en het zingen van het volkslied door de dochter van de bekende zwax-- te leider Jesse. Jackson. Filosofischer Na de beëdiging en zijn opval lend korte (slechts 21 minu ten) rede, leidde de president, samen met de tegelijk beëdig de vice-president Al Gore en hun fanxilies, bij temperatu ren rond het vriespunt de tra ditionele parade over Penn sylvania Avenue van het Capitool naar het Witte Huis, die door honderdduizenden werd bekeken. De laatste hon derden meters legden zij te voet af. Maandagavond von den in Washington veertien speciale inhuldigingsparty's plaats, op elk waaxwan de Clintons en Gores even hun opwachting maakten. Vier jaar geleden stond Clin tons inhxxldigingsrede vol be loften en grote plannen, maar nu was zijn rede - gedwongen door de politieke realiteit - veel bescheidener, en tegelijk filosofischer. Concrete voox- stellen voor nieuw beleid ont braken totaal. Clinton poogde vooral het besef te laten door dringen dat alleen samen de grootste problemen kunnen worden opgelost. ,De president riep ook op tot meer 'raciale eenheid'. Het was gisteren de officiële her- denkingsdag voor de iix 1968 vermoorde zwarte leider Mar tin Luther King. Clinton noemde racisme 'de constante vloek' van de Amei-ikaanse samenleving, en hekelde „dat elke nieuwe golf immigranten onthaald wordt op nieuwe golven van racisme".GPD zie ook pagina 5 DEN HELDER - De Nederland se marine heeft maandagavond twee helikopters en drie sche pen ingezet voor een reddings actie op de Noordzee. Een van de helikopters vond on geveer vijftig kilometer uit de kust olievlekken en wrakstuk ken van een nog onbekend schip. Ook paiticuliex-e schepen in de buuxi nemen aan de zoek actie deel. In de loop van de avond meldde de mijnenveger Makkum bij de kustwacht dat ten noorden van Den Helder witte en rode vuur pijlen als noodsignaal waren af geschoten. Later klonk er op de noodfrequentie een oproep tot hulp. Eén van de opvai-enden zei dat het schip water maakte. De positie van het schip was van nacht nog onbekend. ANP HOOFDDORP - De 36-jarige vader van de drie vorige week omgebrachte kinderen in Hoofddorp is overgebracht naar een huis van bewaring in Am sterdam. De man lag met steek wonden in een ziekenhuis. De man verklaarde vorige week dat hij samen met zijn vrouw vei'antwoordelijk is voor de dood van zijn kinderen, die woensdag in hun woning dood zijn aangetroffen. De 36-jarige moeder is opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. De oudex-s hebben nog niet ge zegd hoe de kinderen om het le ven zijn gekomen. ANP PORTSMOUTH - Het Britse koninklijke jacht Britannia is maan dag uit de haven van Portsmouth vertrokken voor zijn laatste grote reis. Het eerste doel is Hongkong. Later dit jaar wordt het schip na 44 jaar dienst uit de vaart genomen. Het schip zal een belangrijke rol spelen bij machtsoverdracht van de kroonkolonie Hongkong aan China. De Britse kroonprins Char les zal in de eei-ste minuten van 1 juli op de Bx-itannia de haven vaxx Hongkong uitvaren en de kroonkolonie symbolisch overdragen aan de Chinezen. Daarna zal het schip nog zeventien landen aandoen voor het begin augustus in Groot-Brittannië terugkeert. Koningin Elizabeth en haar familie zullen dan voor het laatst inschepen voor de traditio nele zomercruise langs de westelijke Schotse eilanden. Om het 6000 ton metende luxueuze schip in de vaart te houden is jaarlijks ongeveer 27,5 miljoen gulden nodig. Over de toekomst van de Britannia is nog niets beslist. Er wordt over gedacht het schip om te bouwen tot koninklijk opleidingsschip of het gedeeltelijk open te stellen voor luxueuze cruises voor particulieren. foto Rebecca Naden/EPA De Amsterdamse rechtbank is gisteren in het Hakkelaar-proces niet ingegaan op de eis van de advocaten het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verklaren. Hoewel er beoordelingsfouten zijn ge maakt, is dat geen reden het OM het recht op vemolging te ontzeggen, zo oordeelde de rechtbank gisteren op de extra O toegevoegde zittingsdag. O De concurrentie om de levering van drinkwater aan de schepen in de haven van Gent is ontaard in een ware oorlog. Het Gentse Havenbedrijf heeft zijn prijzen fors verlaagd om de klanten te rug te winnen die zijn weggelo pen naar het goedko pere Temeuzen Water O Supply bv. I d£= Aad de Koster is gisteren tot de nieuwe voorzitter van voetbalclub VC Vlissingen gekozen. De Koster, die eerder in het. bestuur van profclub VCV Zeeland zat, volgt Jack Kouwijzer op. Kouwijzer kondigde enige tijd geleden het vertrek van het complete bestuur van de club aan. Naast De Kosteriverdgisteren een 17 viertal andere besriiursleden gekozen. wêêêêêêêêêm Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Economie: 7; Radio en televisie: 9; Zeeland: 11,12,13 en 15: Sport: 16 en 17 WKÊÊBÊÊÊÊÊimm van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De onderhandelin gen voor een nieuwe CAO voor de 300.000 werknemers in de metaalnijverheid vorderden gisteravondmoeizaam. Over de financiering van de nieuwe ver vroegd-pensioenregeling en het loonbod kwamen partijen el kaar maandag minimaal tege moet. Afspraken over werkgelegen heid, terugdringing ziektever zuim en de werktijden kwamen nog nauwelijks aan bod. Woord- voerdei-s van de bonden durven niet in te schatten of het ovexdeg zou breken of dat er een akkooi'd zou komen, zo bleek maandag avond tijdens de schorsing voor het avondeten. De verwachting was dat het overleg pas na mid dernacht tot een ontknoping zou komen. De bonden voelen er niet voor het gesprek op een la ter tijdstip voort te zetten. „Het is maandag alles of niets", aldus het CNV. De werkgevers verhoogden hun loonbod met 0,25 procent naar 2,25 procent per jaax-. De bonden doen dit af als onvoldoende. „Dit maakt net de prijsstijging goed", aldus een woordvoerder Zij eisen 3 px-ocent per jaar In een poging de financiex-ing van de nieuwe vervroegd pensi oenregeling rond te kiijgen, stelden de bonden voor de kos ten vanaf 61 jaar gezamenlijk te dragen. „Voor de financiering voor mensen die op hun zestig ste willen stoppen, moeten we een list verzinnpn", stelt woord voerder J. Immerzeel van de CNV Industrie- en Voedings bond. Hoe die list er uit moest zien, wist hij nog niet. De bonden die in het kader van werkgelegenheid een echte stap in de richting van de 36-urige wex'kweek willen zetten, ont vingen van werkgeverskant nog geen substantieel bod, De werkgevers hebben volgens MOSKOU -President Jeltsin van Rusland is maandag uit het centrale ziekenhuis van Moskou ontslagen. Dat heeft een Rus sisch televisiestation gemeld. Zijn behandeling wordt in een herstellingsoord buiten de Rus sische hoofdstad vooiigezet. Hij mag volgens zijn woordvoerder van de artsen drie a vier uur per dag werken, AFP/RTR de bonden hun voorstel van ta fel gehaald om het ziektegeld niet volledig door te betalen bij xisico's in de privésfeer. zoals spoxiblessmes. Ook zien zij af van het plan bij ziekte drie va kantiedagen in te leveren. Bij de vorige CAO is al een wachtdag afgespixiken voor de tweede ziekmelding. De werkgevers willen die handhaven, de ach- tei'ban van de bonden vindt dat deze bepaling uit een nieuwe CAO moet verdwijnen. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 O per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1