Hrbaty laat Sampras zweten Aad de Koster voorzitter Vlissingen Australian Open één grote oven Dennis Bergkamp zwaar gestraft Robert van Tiel pakt nationale libre-titel KNVB laat zich niet leiden door tijdsdruk sport dinsdag 21 januari 1997 17 Negura betrapt op doping Veel buitenlanders naar Plansee Tjoba tegen Belgische selecties Ko Crucq blijft trainer TOP Van Etten snelste Zeeuw Janse wint tiende ranking Slowaak ondanks nederlaag held van de dag op Flinders Park Adrie Koster naar Excelsior Afscheidsfeest Coeman in Kuip van onze sportredactie MELBOURNE - Heter dan de hel. Het Flinders Park in Melbourne is tijdens de Australian Open één grote oven. De zon brandt genadeloos op de schedels van de tennissers en toeschouwers. Tal van be zoekers zijn al bezweken onder de hitte. De baan is door de warmte zacht. En voelt plakkerig aan. Spelers en speelsters kla gen over de temperaturen die naar waar den van boven de vijftig graden Celsius zijn gestegen. „Het wachten is op de eerste dode", aldus dokter Gerald Segal van de bond van art sen in de staat Victoria. „De verantwoor delijke mensen handelen onverantwoor delijk. Want zelfs voor de best getrainde sporters is het onmogelijk binnen een dag te herstellen van de inspanningen tijdens de hitte." De schaduw is dezer dagen in Melbourne de meest gezochte plek. In het stadion kruipen de spelers en speelstere na een game zo snel mogelijk onder een grote parasol. Gretig nemen ze de in ijs gedrenkte hand doeken aan en drinken liters water. Het li chaam is een spons die het water gulzig tot zich neemt. Overleven „Je moet eigenlijk vier aces slaan om van deze weldaad te kunnen genieten", weet Goran Ivanisevic. „Met tennis heeft het niets te maken. Het is een kwestie van overleven." Na de partijen strompelden de tennissers van de baan. Trekkebenend van de kramp. „Je benen voelen aan als lood", zei de Belgische Dominique van Roost. De enige die zich uitgeput liet vallen was Iva nisevic. Hij had direct spijt. „Ik verbrand de bijna. Stom natuurlijk." Ook het tape waarmee gewichten worden vastgezet, blijkt een last. Door de warmte zwellen de voeten op, waardoor het tape gaat snijden in de huid. Bovendien houdt het de bloed circulatie tegen. Pijn is het gevolg, „Ik vrees dat er eerst iemand op de baan moet omvallen en nooit meer opstaan, voordat iemand ingrijpt", vreesde Samp ras. „Het is veel beter op zulke hete dagen het dak van het stadion te sluiten. Maar dat is pas mogelijk vanaf de halve fi nales. De organisatie heeft al besloten dat het dak dichtgaat als het 's morgens om 9 uur al 35 graden Celsius is of warmer. Het zou de eerste keer in de geschiedenis zijn dat de zon de reden is voor het afsluiten. DPA BOEKAREST - Europees kampioene veldlopenIulia Negura uit Roemenië is betrapt op het gebruik van doping. De Roe meense atletiekunie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Negura (30) wacht mogelijk een schorsing van vier jaar. Vol gens een rapport van de internationale atletiekunie IAAFzijn sporen van het spierversterkend middel stanozolol gevonden. De Roemeense bond gaat de zaak nu verder onderzoeken. RTR DEN HAAG - De Elfstedentocht heeft een positieve uitwer king op de deelnemerslijst van het Open Nederlands Mara thonkampioenschap dat 8 februari op de Oostenrijkse Plan see plaatsheeft. Een recordaantal van 25 buitenlandse schaatsers heeft zich voor de titelstrijd ingeschreven. Vele schaatsers hebben de Elfstedentocht op buitenlandse te levisiestations kunnen zien en willen nu bij het Open NK star ten. De organisatie denkt dat het complete Nederlandse A- peloton begin februari naar de Plansee afreist. ANP GOES - De korfbalploeg van Tjoba fungeert als sparringpart ner voor de Belgische nationale selecties in hun voorbereiding op de zaalinterland Nederland-Belgié op zaterdag 1 februari in Groningen. Vandaag (dinsdag) speelt Tjoba 1 in Antwerpen tegen de Bel gische juniorenselectie (aanvang 20.30 uur). Volgende week dinsdag (28 januari) ontvangt Tjoba het Belgische senioren team in het Sportpunt Zeeland. Die wedstrijd begint om 19.30 uur. ARNEMUIDEN - Korfbaltrainer Ko Crucq uit Oost-Souburg blij ft bij TOP. Dat was het resultaat van een gesprek dat zaalt- weedeklasser uit Arnemuiden eind vorige week met de huidi ge oefenmeester had. Ko Crucq, die zijn contract met eenjaar verlengde, is bij TOP aan zijn tweede seizoen bezig. John Dij- ke, cüe de tweede selectie van de vereniging traint, heeft even eens bijgetekend. DEN HAAG - Een drietal Zeeuwse schaatsers nam deel aan lange-baanwedstrijden op de Haagse kuntsijsbaan De Uit hof. Op de 500 en 1500 meter toonde Rinse van Etten zich de sterkste van het trio. De 500 meter legde hij af in 41.37, de schaatsmijt voltooide hij in 2.08.85. Comé Lepoeter sprintte naar 42.18 en had voor de 1500 meter 2.12.58 nodig. Jan Kat- testaart liet op beide afstanden respectievelijk 49.06 en 2.27.93 noteren. GOES - André Janse heeft in Goes de tiende wedstrijd in de Zeeuwse snooker-ranking op zijn naam geschreven. In de fi nale versloeg hij Adriën Kant. Kant had voor de grootste ver rassing van de dag gezorgd door Joop Rijpsma, regerend Zeeuws kampioen, in de halve eindstrijd te kloppen. Janse versloeg op zijn weg naar de finale ondermeer Gerrit Bos en Kees in 't Veen. Ooit was Kant zelf Zeeuws kampioen, maar hij zette zijn car rière op een lager pitje. Janse had op zijn weg naar de zege af gerekend met Gerrit Bos (kwartfinale) en Kees in 't Veen. Jan se is door zijn zege Remco Appel, de leider in het algemeen klassement, tot op zes punten (48 om 42) genaderd. Stephan Levaillant, die de verliezersronde won, staat derde met 39 punten. van onze sportredactie MELBOURNE - In 1994 stapte op het tennistoernooi op Roland Garros een slungelachtige jon gen op Pete Sampras af. Ietwat verlegen, maar beleefd vroeg hij de Amerikaan om een handte kening. Gisteren zagen de twee elkaar weer. Op de Australian Open. Het centre court van Flin ders Park trilde van opwinding. De jongen van toen had lak aan de reputatie van de nummer één van de wereld. Sampras won wel, maar Dominik Hrbaty, want zo heet de jongen, was de held van de dag. Hij hield Sampras, die tot dusver een uit stekende indruk had gemaakt, vijf sets bezig: 6-7 6-3 6-4 3-6 6- 4. Bij de laatste acht van de mannen zijn de Spanjaarden verrassend met drie spelers ver tegenwoordigd. Na Moya en Mantilla, die zich zondag al plaatsten, haalde op gisteren Alberto Costa de kwartfinales. Zijn tegenstander Wayne Fer- reira uit Zuid-Afrika haakte in derde set bij 6-3 6-2 3-2 gebles seerd af. Moya neemt het op te gen Mantilla, zodat in ieder ge val een Spanjaard in de halve finale staat. Voor het eerst sinds dertig jaar. De andere kwartfi nalisten zijn Chang (VSt), Rios (Chi), Ivanisevic (Kro), die gis teren Christian Ruud versloeg (4-6 6-2 6-7 6-3 6-3) en Muster. De Oostenrijker maakte er te gen de Amerikaan Jim Courier een slijtageslag van. Aanvanke lijk leek Muster de minst fitte, omdat hij zich in de derde set bet behandelen voor een armbles- sure. Maar in het verdere ver loop van het duel leek hij geen hinder te ondervinden van zijn kwetsuur. In vier sets (6-2 3-6 7- 6 6-3) zette hij de voormalige winnaar van de Australian Open aan de kant. Van Roost Verrassen de Spanjaarden bij de mannen, bij de vrouwen doen de Belgischen het wonderbaarlijk goed. Nadat Sabine Appelmans zich al had geplaatst voor de kwartfinales, bereikte gisteren Dominque van Roost de laatste acht. Zaterdag maakte ze in- idmk door de Spaanse Aranxta ISanchez-Vicario uit te schake len, gisteren greep ze haar twee- ide geplaatste speelster, Chanda [Rubin uit de Verenigde Staten. het rebound ace surface, smolt bijna onder de voeten. De benen voelden aan als lood. „De grond plakt zelfs een beetje door de hitte", zei Van Roost. Behalve de Belgische vrouwen plaatsten zich zondag al Pierce (Fra), Po (VSt) en Coetzer (ZAf) voor de laatste acht. Daar kwa men gisteren Mary-Joe Fernan dez (VSt), die de Zwitserse Sch- nyder versloeg met 4-6 6-4 6-1, Spirlea (Roe), die met 6-4 6-4 won van Habsudova, en Hingis. De Zwitserse had geen moeite met de Roemeense Dragomir: 7- 6 6-1. Zij is na de uitschakeling van Graf, Sanchez-Vicario en Martinez de hoogstgeplaatste speelster. Slaagt ze erin om het toernooi te winnen, dan zal ze de jongste winnares ooit van een Grand Slam zijn. Hingis is zes tien jaar. Snelste stijger Drie jaar jonger dan "de gebo chelde', zoals de vertaling luidt van de naam Hrbaty. De Slo waak, net 19 jaar geworden, is de snelste stijger van het pelo ton tennisprofessionals. Na zijn entree vorig jaar klom hij in re cordtijd 287 plaatsen. Aan het einde van het tennis jaar bereik te hij plaats 77 'op de ranking. Hij is de jongste speler in de top- honderd. Zijn optreden in Au stralië was zijn eerste Grand- slamtoemooi. Een onvergete lijk debuut. Hrbaty joeg Sampras door de sauna op Flinders Park. De jon geling sloeg in hoog tempo ver nietigende forehands die de Amerikaan soms moedeloos maakten. In de eerste set brak Hrbaty de opslag van de Ameri kaan en veroverde na een tie break ook de set. Daarna nam Sampras twee sets het comman do over, maar de vierde was weer voor Hrbaty. Uiteindelijk kwam hij echter kracht tekort om de partij definitief in zijn voordeel te besbssen. Het belangrijkste had hij echter bereikt. Sampras, die voor de wedstrijd nog had verklaard rustig tegen de Slowaak op te kunnen botsen zonder hem te herkennen, zal hem niet meer vergeten. In gebrekkig Engels, typerend voor zijn maagdelijk heid in het tenniscircuit, zei Hrbaty: „De volgende keer hoop ik dat Pete mij om een handte kening vraagt." RTR Van Roost kreeg van het publiek op het centre court een ovatio neel applaus. De Belgische moest zich in de slopende partij door de kramp heen bijten. Ge roosterd door de enorme hitte won ze op haar tandvlees met 7- 5 6-4. Met een pak ijs in de nek klaagde ze na afloop over de warmte. Thermometers gaven waarden aan van boven de 50 graden Celsius. De ondergrond, In 1994 vroeg een verlegen Dominik Hrbaty Pete Sampras om een handtekening. Gisteren kreeg de Slowaak ongevraagd een stevige hand. foto Reuters van onze verslaggever Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Dennis Bergkamp staat de komende drieënhalve week buitenspel bij Arsenal. De Oranje-international, zondag tijdens het competitieduel tegen Everton (3-1) bekeken door bondscoach Guus Hiddink, is door de tuchtcommissie van de Engelse voetbalbond zwaar ge straft voor zijn rode kaart die hij een week geleden tegen Sunderland kreeg. Bergkamp is voor drie wedstrijden ge schorst en heeft bovendien de pech dat zijn club volgende week vrij is. De ge dwongen rustperiode komt de Nederlan der slecht int, omdat hij op dit moment in de vorm van zijn leven is. Afgelopen weekeinde stond hij voor de derde keer achter elkaar met een levens grote fles champagne in zijn handen na de wedstrijd, behorend bij zijn uitverkiezing als 'man of the match'. „Volgens mij kan hij een slijterij beginnen na zijn Engelse periode," zegt Arsenal- manager Arsene Wenger. „Maar Dennis heeft elke fles en elke uitverkiezing dik verdiend. Hij speelt op dit moment fan tastisch voor het elftal en scoort boven dien schitterende goals." Afgelopen woensdag knalde Bergkamp Arsenal naar de volgende ronde in het FA Cup-toernooi met een van de mooiste doelpunten uit zijn loopbaan. Zondag schoot hij opnieuw raak, nu in de compe titie. Bergkamp: „Ik denk dat ik aan de sterkste periode van mijn carrière bezig benIk speel volgens mij nu net zo goed als in de mooiste jaren bij Ajax. Het gaat veel beter dan vorig seizoen, toen ik nog aan de ploeg moest wennen. Nu weet ik hoe de Engelsen spelen en de spelers van Arsenal begrijpen hoe ik voetbal." Bergkamp is niet van plan terug te keren naar Nederland, nu hij tot half februari buitenspel staat. „Ik voel me hier thuis. Ik wil dicht bij de ploeg blijven en zoveel mo gelijk actief blijven tijdens de trainingen. Op die manier wil ik proberen om mijn goede vorm vast te houden." Arsenal staat op de derde plaats, een punt achter Manchester United, drie punten achter Liverpool, dat wel een wedstrijd meer afwerkte. GPD ROTTERDAM - Adrie Koster is volgend seizoen trainer bij Ex celsior. De oud-voetballer uit Zierikzee heeft het bestuur van de Rotterdamse club gisteren laten weten dat hij voor de for matie uit de eerste divisie kiest. Hij stond ook in de belangstel ling van een andere club. jKoster krijgt bij Excelsior een contract voor onbepaalde tijd. De oefenmeester heeft tot het einde van deze voetbalj aargang TOP Oss onder zijn hoede. Zijn [verbintenis bij deze club loopt [af. Koster volgt bij Excelsior Hans van der Pluijm op. De trainer vertrok halverwege dit seizoen wegens gebrek aan prestaties. Assistent John Metgod nam de taken van Van der Pluijm over. De belangenorganisatie Coa ches Betaald Voetbal (CBV) te kende hiertegen echter protest aan omdat de voormalige speler vanFeyenoord niet over de juis te papieren beschikt. Excelsior hoopt, nu toch dat Metgod het seizoen mag afmaken. ANP van onze sportredactie BOTTERDAM - Ronald Koe man krijgt van Feyenoord voor Gestart vanhet seizoen 1997/'98 'en afscheidswedstrijd aange- loden. De aanvoerder van de lotterdammers heeft voorzitter orien van den Herik toegezegd an dat aanbod gebruik te zul- eu maken en niet te kiezen voor een feest in het Nou Camp-sta- dion van Barcelona. De Span jaarden wilden ook een wed strijd voor hem organiseren. Me de tegenstander van Feye- loord wordt staat nog niet vast. Hogelijk treedt Barcelona aan, aaar Koeman is ook gechar terd van een gelegenheidself- al dat is samengesteld uit alle opspelers met wie hij in zijn arrière heeft gevoetbald. De koninger, die volgend jaar aan trainerscursus 'coach be- aald voetbal' gaat deelnemen, 'eeft onder de spelers een aan- sl boezemvrienden overgehou- en aan zijn Spaanse avontuur n aan zijn periode bij Feye- loord. evenoord, op trainingskamp in 'tod-Amerika, speelde gister- 'vond in Argentinië zijn eerste etenpartijtje. Om de sleur te tobreken van het dagelijks toinen onder de kokende zon, itoden de Rotterdammers aan 1 egen een dorpsclub. Feyenoord pon met 4-0. GPD door Jan Roovers NIEUW-VENNEP - Het biljart district Zeeuws-Vlaanderen heeft sinds zondag een natio naal kampioen. Nadat hij eer der in het eigen district en het gewest Zuid-Nederland al met kop en schouders boven ieder een uit stak, slaagde Robert van Tiel van de vereniging Nasa uit Axel er ook in om het nationaal kampioenschap vierde klasse li- bre klein naar zijn hand te zet ten. In bar Bulls-Inn in Nieuw-Ven nep had de jonge Van Tiel (20) niet eens de volle zeven ronden nodig om zich als kampioen te laten huldigen. Na een ononder broken reeks van vijf winstpar tijen en een remise was de Nasa- speler onbereikbaar geworden voor de rest van het deelnemers veld en al zeker van de titel. Daardoor werd de slotpartij te gen Remco Bakker uit Weesp nog slechts een verplicht num mer. Bevrijd van alle spanning verloor Van Tiel dat slotduel, 44-60 in 21 beurten. De erelijst van Robert van Tiel ziet er als volgt uit: 11 wedstrijdpunten, een moyenne van 3.11 (waarmee hij de derde klasse overslaat en tweedeklasser wordt) en een hoogste toernooiserie van 21 ca ramboles. Sport7 wordt bedreigd. Het contract met het voormalige sportkanaal leverde de KNVB jaarlijks 140 miljoen gulden op, ofwel 2,9 miljoen gulden per jaar per club Verwacht wordt dat het totale pakket nu aan zienlijk minder zal opbrengen, ongeveer de helft. Het project met Sport7 werd een fiasco, onder meer vanwege de grote onduidelijkheid over de fundamentele eigendom van de tv-rechten. De KNVB veronder stelde dat er sprake was van een collectief recht, Feyenoord en Ajax claimden evenwel de ex clusieve en onbeperkte eigen dom van de tv-rechten van de thuiswedstrijden. De twee top clubs voerden met succes een ju ridische strijd. Bovendien we ten zij zich inmiddels gesteund door minister Wijers (D'66, Eco nomische Zaken). Volgens deze bewindsman is de collectieve verkoop van voetbalwedstrij den in strijd met het mededin gingsrecht. De verkoop van de voetbalrech ten kan zonder toestemming van de minister niet doorgaan. Met het ministerie van Econo mische Zaken is de KNVB thans druk in gesprek over haar be voegdheden. Er wordt gezocht naar een model die verdere (ju ridische) procedures moet uit sluiten. Economische Zaken acht collectieve verkoop uitge sloten. Voor de KNVB zou - na mens de clubs - slechts een be middelende rol zijn weggelegd. Een woordvoerder van de KNVB verklaarde gisteren niet temin dat 'de gesprekken met EZ voorspoedig verlopen'. GPD van onze verslaggever Gijsbert Spierenburg ZEIST - De NOS, FilmNet/Su- persport, SBS6 en HMG (RTL4, RTL5 en Veronica) hebben een bod uitgebracht op de uitzend rechten van het betaalde voet bal. Ook van buitenlandse rechtenbureaus die waren aan geschreven, zijn inmiddels reac ties ontvangen. Nadere mede delingen zijn niet verstrekt. De onderhandelaars van de bond zeggen zich niet door tijdsdruk te laten leiden. De vier geïnteresseerde Neder landse zendgemachtigden heb ben op het sportcentrum van de KNVB in Zeist gistermorgen hun bieding mondeling toege licht. De NOS zou belangstel ling hebben, voor de samenvat tingen van de wedstrijden uit de eredivisie, SBS6 voor die van de eerste divisie en het KNVB-be- kertoernooi, HMG voor het Eu ropees voetbal en FilmNet voor de live- en integrale wedstrij den. Het voor de ondergang van Sport7 verantwoordelijk ge stelde demissionaire sectiébe- stuur kreeg begin deze maand van de clubs opnieuw een man daat om voor een periode van 25 jaar over de tv-rechten te on derhandelen. Het bestuur aan vaardde de opdracht, voorlopig voor een periode van ongeveer veertien dagen. Echec Met de verkoop is haast gebo den, vanwege de liquiditeits problemen waarmee een groot aantal clubs na het echec met Opvolger van Jack Kouwijzer wil voetbalclub in rustiger vaarwater brengen benaderd: „In eerste instantie heb ik er over nagedacht. Maar toen me te kennen werd gegeven dat veel problemen zouden wor den opgelost, kon ik me er in vinden. We hebben veel positie ve gesprekken gehad. De inten tie bestaat nu bij iedereen zo te doen als is besproken. Dat was een voorwaarde voor me om er in te stappenIk had geen zin het komende half jaar allerlei brandjes te blussen." „Het oude bestuur heeft de club uit de as doen herrijzen", zo is De Koster vol lof. „Financieel is VC Vlissingen weer gezond. Dat is een goede basis voor ons. Mijn eerste prioriteit is de vereniging weer in een rustig vaarwater te brengen. Vervolgens moeten we het eerste elftal naar een hoger niveau tillen. Het enige doel dat we nu hebben, is binnen drie jaar tweedeklasser te zijn. Daar laten we het verder bij." VC Vlissingen hoopt eind deze week de besprekingen met Huib Meerman te kunnen afronden. De Arnemuidenaar moet Bert Penturv aan het eind van dit sei zoen opvolgen als trainer. Metamorfose Het bestuur van Vlissingen on derging gisteravond in het club huis aan de Irislaan een ware metamorfose. Al was daar op in stigatie van oud-voorzitter Ri- nus ten Haaf, de voorganger van Kouwijzer, nog wel een stem ming voor nodig. Het bleek een formaliteit. Nadat de stem briefjes waren geteld kon de nieuwe formatie worden gepre senteerd. Aad de Koster werd met overweldigende meerder heid - 63 tegen 2 - gekozen tot voorzitter. Joop ten Klooster, ook al deel uitmakend van de werkgroep, wordt vice-voorzitter, Ad de Veij blijft secretaris, Fred van Belzen wordt penningmeester, John Snoep wordt voorzitter van de jeugdafdeling en Mekki Boutchich gaat zich bezig hou den met het recreatieve voetbal. De functie van bestuurslid alge mene zaken is nog vacant, maar zal zo snel mogelijk worden in gevuld. De bijzondere ledenvergade ring verliep vlotjes, al was de vergadering één en al oor toen de scheidende vice-voorzitter Piet de Waal in een emotioneel betoog de laatste, zware jaren nog eens de revue liet passeren. „Het is puinruimen geweest. We hebben zoveel onvoorstelbare dingen meegemaakt." Jack Kouwijzer knikte, en haalde op gelucht adem. Het zat er op. „Ik ben blij dat het voorbij is." van onze verslaggever Mark Caldenhoven VLISSINGEN - Aad de Koster is gisteravond bij een bijzondere ledenvergadering van voetbal club Vlissingen gekozen tot nieuwe voorzitter. De 52-jarige Vlissinger volgt Jack Kouwijzer op, die in een vroegtijdig stadi um kenbaar had gemaakt met zijn bestuur te zullen opstap pen. Een werkgroep, onder lei ding van Piet Koster, presen teerde gisteravond na een „intensieve" speurtocht een nieuw college. Aad de Koster is geen onbeken de van VC Vlissingen. Hij was in de proftijd secretaris van VCV Zeeland, Gehaast: „Maar niet in het bestuur van Piet de Jong." Bovendien was oud-scheicls- rechter De Koster districtsbe stuurder bij de COVS, de belan genvereniging voor arbiters, en vier jaar voorzitter van de scheidsrechtersverenigi ng af deling Walcheren. „Ik heb er vaak slapeloze nachten van ge had dat VC Vlissingen het in het betaalde voetbal met heeft ge red. Zie het als Wiedergutma- chung dat ik nu ja heb gezegd." VC Vlissingen had de laatste maanden meer weg van een wespennest dan van een voet balvereniging. Kouwijzer om schreef de strijd om de macht al eerder als „een rituele dans", toen bekend werd dat het be stuur van zondag-derdeklasser Vlissingen het voor gezien zou houden. Om een dreigende revo lutie aan de Irislaan te voorko men, werd op 24 november van het vorige jaar een werkgroep geïnstalleerd die de opdracht Aad de Koster: „Vlissingen moet binnen drie jaar tweedeklasser zijn. Dan zie we wel verder." foto Lex de Meester kreeg een bestuur te formeren. Dat was volgens Koster, die met Kees Blomaard, Joop ten Kloos ter en Wim Hendrikse de werk groep vormde, geen gemakkelij ke opdracht. „Als ik eerlijk ben is het me een beetje tegengeval len om allepoppetjes binnen VC Vlissingen dezelfde richting op te laten kijken. Maar Vlissingen is een gekke club, met ups en doiuTis, die komt er altijd wel bovenop." Aad de Koster, die medio de cember door Piet Koster werd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17