Strijd om waterlevering laait op Over kunst en dagelijks leven Een inburgeringscursus voor de Nederlanders Schippersbeurs plat als gasolie-toeslag nog langer uitblijft zeeland 12 Gent wil Terneuzense leverancier uit haven weren Commotie door mislukte proef Alcoholrijder maakt brokken Vogelkwekers winnen medailles Schade door schoorsteenbrand Boete voor niet dragen gordel kunst cultuur dinsdag 21 januari 1997 van onze verslaggever Wout Bareman GENT - In de haven van Gent is de strijd rond de levering van drinkwater aan de scheepvaart opnieuw opgelaaid. Al meer dan twee jaar probeert het Gentse Havenbedrijf de bunkerboten van Terneuzen Water Supply bv uit de haven weg te houden. Tot nu toe zonder succes. Tanden knarsend moesten de havenbe stuurders toezien hoe steeds meer scheepsagenten in zee gin gen met de goedkopere waterle verancier uit Terneuzen. De ei gen dienst Waterbedeling (vier boten, vijftien bemanningsle den) dreigde aan de concurren tiestrijd ten onder te gaan. Maar volgens havenschepen Daniël Termont van Gent is het tij nu gekeerd. Met ingang van 1 januari heeft de dienst Waterbe deling de tarieven drastisch verlaagd. Rekende Terneuzen Water Supply een prijs van elf gulden per ton, de Gentse wa- terboten leveren nu drinkwater voor een kwartje minder. En dat terwijl vorig jaar nog tarieven golden variërend van vijftien tot twintig gulden. Volgens Termont was de nood greep noodzakelijk om de dienst in stand te houden. De haven schepen voorspelde vorige week vrijdag in zijn nieuwjaarstoe spraak een spectaculaire groei van de klantenkring, die de dienst uiteindelijk uit de rode cijfers zal halen. Want de prijs is dan wel gekelderd, de omzet zal alles goed maken. Volgens de schepen hebben de Gentse scheepsagenten zich bereid ver klaard voortaan weer gebruik te maken van de Gentse waterbo- ten. Overigens ging de prijsver laging wel gepaard met een sa neringsmaatregel: een van de vier waterboten is uit de vaart genomen en de drie beman ningsleden zijn elders bij het havenbedrijf tewerkgesteld. Termont maandag: „Maar als de markt aantrekt - waar ik vast in geloof - kan die vierde boot ver moedelijk over een half jaar al weer worden ingezet." Directeur Adrie Hamelink van Terneuzen Water Supply rea geert gelaten op de door Gent aangewakkerde tarievenoor- log. „Als ik scheepsagent in Gent was zou ik me flink bedin gen voelen. Jarenlang beweerde het havenbedrijf dat de prijs per ton echt niet omlaag kon. En nu er kapers op de kust zijn, is piot- De waterboot Viking aan het werk op het Kanaal Gent-Terneuzen. foto Charles Strijd seling alles mogelijk en kan de prijs met maar liefst 35 procent omlaag. Dat kan nooit rendabel zijn." Volgens Hamelink heeft Termont hemel en aarde bewo gen om zijn waterboten - ze va ren wekelijks verschillende ke ren naar Gent om daar vooral zeeschepen van drinkwater te voorzien - buiten de deur te hou den. Aanvankelijk waren er hinderlijke politiecontroles, maar al snel werden ook de scheepsagenten door het ha ven- bedrijf onder druk gezet. Hame link: „Het is allemaal heel moei lijk te bewijzen, maar als ze toch zaken met ons zouden doen, zouden ze' worden geconfron teerd met problemen rond het ophalen van afval en de toewij zing van ligplaatsen en dergelij ke." Volgens Hamelink heeft Ter mont ook geprobeerd DELTA Nutsbedrijven zover te krijgen dat de kraan letterlijk zou wor den dichtgedraaid. „We hebben inderdaad het hoofd van de wa tervoorziening op visite gehad, die ons vertelde dat Termont hem had gewaagd de zaak met ons op te nemen. Die man heeft er maar eens hartelijk om gela chen." Ondanks de tegenwer king leverde het bedrijf uit Ter neuzen vorig jaar elfduizend ton drinkwater in Gent af. En op dit moment varen de boten nog steeds wekelijks naar Gent. Ha melink: „Een aantal klanten blijft ons gewoon trouw." Vorig jaar nog kondigde Ter mont een gesprek met de Ter neuzense waterleverancier aan. Hamelink: „Ik heb er nooit iets van gehoord." van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Wanneer de binnenschippers in Terneuzen vanaf 1 februari geen gasolie-toeslag ontvangen, gaat de schippersbeurs plat. Daartoe werd maandagavond, tijdens een vergadering van de Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid, besloten. De schippers wachten al sinds vorig jaar op uitke ring van de toeslag en hun geduld is op. Noord- Zuid-voorman Ger Veuger: „Die regeling is des tijds door iedereen aanvaard, maar het wachten is nog steeds op een handtekening van minister Jor- ritsma. Het wordt tijd dat we een fatale datum vaststellen." Veuger constateerde dat de overheid 'maar weer eens in gebreke blijft'. „Als de Commissie van On afhankelijke Deskundigen moet oordelen of de prijs voor een bepaalde wacht met een paar gul den omlaag mag, staan onder zo'n besluit direct 23 handtekeningen. Maar als iets in het voordeel van de schipper dreigt uit te vallen, kun je wach ten tot je een ons weegt", stelde Veuger vast. De ruim 60 schippers in de bovenzaal van Du Com merce waren het roerend met hem eens, al vreesde een aantal van hen dat - wanneer wordt besloten uit protest de bewachting een dag te boycotten - een aantal schippers 'op lepe wijze' toch zal pro beren er met de geboycotte vrachten vandoor te gaan. Veuger: „We zullen dus wel even schouder aan schouder moeten gaan staan om die toeslag af te dwingen. Inhet verleden hebben we dat ook ge daan en dan lukte het ook. De schippers hebben recht op een procentuele toeslag op het moment dat de gasolieprijs boven de 3 51 gulden plus een tientje (eigen risico voor de schipper) uitstijgt. De prijs is al geruime tijd be duidend hoger, maar werd tot nu toe niet gecom penseerd. Ombudsman Noord-Zuid is uitermate onteweden over de wij ze waarop minister Jorritsma omspringt met de tijdelijke wet op de toerbeurt voor het vervoer tussen Nederland, België en Frankrijk. Die tijde lijke wet moet de periode tot het jaar 2000 over bruggen, wanneer het vervoer over water in Euro pa volledig wordt vrijgegeven. Eind '95, toen de wet werd aangenomen, kregen de schippers de ga rantie dat er jaarlijks 6 miljoen ton via de beurs zou worden aangeboden, maar door allerlei wij stellingen (goedgekeurd door de Commissie van Onafhankelijke Deskundigen) wordt de tijdelijke regeling volkomen uitgehold. Noord-Zuid is van plan de handelwijze van de minister aan te kaar ten bij de Nationale Ombudsman. Daarnaast wordt de Europese Ombudsman ge waagd zich uit te spreken over het Europees ver voersbeleid. Volgens de schippers treedt het tot nu toe gevolgde beleid het Verdrag van Rome, waarin is vastgelegd dat rekening moet worden gehouden met de indviduele vervoerder, met voeten. Het Noord-Zuid-bestuur raadpleegt deze week ook de schippers in Amsterdam, Rotterdam en Maasbracht. TERNEUZEN - Een mislukte 'chemische proef' op scholen gemeenschap De Rede aan de Axelsestraat in Terneuzen) zorgde maandagmiddag voor de nodige beroering. Op de eer ste verdieping was bij het overgieten van een verzadigde ets- vloeistof in een jerrycan een chemische reactie ontstaan. Door de handeling kwam een hoeveelheid chloorgas vrij. Voor alle zekerheid werd de brandweer van Terneuzen ingeschakeld, Na een kort onderzoek en het openen van ramen en deuren was de lucht binnen tien minuten weer opgeklaard en kon hei sein veilig worden gegeven. ZAAMSLAG - Een 30-jarige automobilist uit Lokeren heeft, onder invloed van alcohol zondagavond om tien voor acht zijn auto in puin gereden bij het binnenrijden van Zaamslag. De man reed - met drie keer zoveel alcohol in zijn bloed als is toegestaan - vermoedelijk door te hoge snelheid tegen een vluchtheuvel op de Terneuzensestraat. Na enkele marke ringspaaltjes omgereden te hebben, kwam de auto van de Belg tot stilstand tegen een lantaarnpaal. Door rondvliegend glas en straatmeubilair werd het voertuig van een tegemoet komende automobilist ook geraakt. De schade aan dat voer tuig was de politie maandag nog niet bekend. KRUININGEN - De heer C. W. Looij uit Kruiningen is op het Nederlands kampioenschap voor vogelkwekers in de prijzen gevallen. Hij kreeg een zilveren medaille voor een roodïng- parkiet, een bronzen medaille voor eveneens een roodrugpar kiet en een bronzen medaille voor een stam roodrugparkietea W. Nachtegaal uit Heikant werd kampioen in de categorie stam Zilverbek/Japanse meeuw. OOST-SOUBURG - Een schoorsteenbrand heeft maandag ochtend vroeg voor naar schatting 30.000 gulden schade aan gericht in twee woningen aan de Ritthemsestraat in Oost- Souburg. Oorzaak is een overhitte schoorsteenwand, die er voor zorgde dat ernaast gelegen hout bij de dakgoot ging smeulen. Het vuur kon op die manier ook overslaan op de er naast gelegen woning. De Vlissingse brandweer, die om 4.55 uur werd gealarmeerd, rukte uit met een tankautospuit en een autoladder. De spuitgasten hadden ruim een uur nodig voor dat ze naar de kazerne konden terugkeren. Het was de derde keer in een maand tijd dat op Walcheren een oververhitte schoorsteenwand voor fikse schade zorgde. OOST-SOUBURG - Tijdens een controle op het dragen van de autogordel zijn maandagochtend in Oost-Souburg 42 auto mobilisten bekeurd. Zij kregen alle een boete van tachtig gul den omdat zij niet waren vastgesnoerd. De meeste bekeurden waren tevens de bestuurder van het voertuig. De politie con troleerde op de Burgemeester Stemerdinglaan, de Lekstraat en de Bermweg in totaal 242 wagens. Twee bestuurders kre gen een bekeuring omdat zij geen rijbewijs hadden. In Vlissingen zijn gisterochtend 51 fietsers en een bromfietser bekeurd omdat zij geen licht op hun tweewieler hadden. De controle vond plaats op de Lange Leenweg en het Baskens^ burgplein. Een motoragent heeft maandagochtend bovendien in Mid delburg negen mensen bekeurd omdat zij zich niet aan de ver keersregels hielden. Het ging daarbij om fietsers die niet vol doende rechts hielden of een fietsverbod negeerden, om een bromfietser wiens voertuig te veel lawaai maakte, om de be] stuurder van een bromfiets met een kapotte voorrem en om een automobilist die geen autogordel omhad. door Nico Out Ze gaan over liefde, seks, tijd en ruimte. Of over een verstopte afvoer. Roel Achter berg is beeldend kunstenaar, maar zelfgeschreven teksten zijn steevast startpunt van zijn gezeefdrukte schilderijen op linnen. In Galerie van den Ber ge in Goes toonde Roel Achter berg de afgelopen vier jaar re gelmatig werk, waarin hij een jaren negentig versie biedt van universele thema's, ontleend aan het dagelijks leven. De flarden tekst worden op de computer opgemaakt, waar mee de vorm van het doek ge deeltelijk is bepaald. Maar een rechthoekig tekstblok kan in een werk wel twintig keer voorkomen, waarbij de kleur van de woorden en hun achter grond verschilt. De compositie blijft regelmatig: de vierkan ten worden geschakeld zonder elkaar te overlappen. Door over de vierkanten rasters te drukken wordt het beeld com plexer, waarbij de tekst soms bijna m het beeld oplost en on leesbaar wordt, temeer daar de zinnen ook ondersteboven kunnen worden gepresen teerd. Hoewel veel van het mo menteel bij Van den Berge getoonde werk bestaat uit schilderijen met tekst op een abstract fond, komen ook her kenbare voorstellingen nog steeds voor. Pop art De relatie van fond en tekst is niet eenduidig. Soms verster ken de figuratieve beelden de tekst, soms is de achtergrond louter decoratief. Waar het, zo als in het afgebeelde werk, gaat om een figuratief beeld onder een tekst, moet ik aan de pop art denken. Zoals ik de re cente strak uitgevoerde ab stracte doeken associeer met de hard edge painting uit de ja ren '70. Voor Achterberg biedt de hele kunstgeschiedenis referen tiepunten. Maar het soms dog matisch individuele dat in elke kunststroming zo sterk domi neert, ontbreekt bij hem. Het zijn niet zijn eigen gedachten, maar conversaties van 'ande ren', die de inhoud van zijn werk bepalen. Zoals het wisse len van fond, onder verwijzing naar diverse kunststromingen, deze relativeert. Levensvragen Zo gezien liggen er achter de teksten en de vorm waarin hij ze toont nog andere thema's. Achterberg spreekt zich uit over kunst en over tijd. Door vergelijkbare dialogen op Roel Achterberg in Goes Roel Achterberg, 'zonder titel', zeefdruk op linnen. fonds te drukken die uiteenlo pende kunsthistorische ver wijzingen in zich dragen, stelt hij dat kunst altijd over het zelfde gaat: levensvragen ge worteld in de werkelijkheid van alledag. En benadrukt hij dat de vorm afhankelijk is van de tijd of plaats waar je leeft. Kunsthistorisch is dat geen nieuws. Bescheiden Maar ten opzichte van kunste naars die hun eigen individue le visie verbeelden is dat een bescheiden, relativerende op stelling, die onderstreept wordt door de anonimiteit van de gebruikte techniek. Waarin onderscheidt zich een kunste naar dan van andere individu en? Door zijn vermogen om te verbeelden en de vrijheid die hij claimt, lijkt het antwoord van Achterberg. Elk schilderij dat hij aflevert zit degelijk en knap in elkaar en heeft het ver mogen je als toeschouwer te verleiden tot kijken. En daar mee en daarnaast prikkelt hij mij tot het waarnemen van mijn omgeving, tot luisteren en denken. Waarmee terloops ook foto Dirk-Jan Gjeltema de functie van beeldende kunst wordt onderstreept. Beweging Kees Wijker woont en werkt nu enkele jaren in Zeeland. Ik zag in '94 'Op weg', een beeld van twee ijzeren karretjes - met oranje huiven - op roestige rails. Beweging en de tegen stelling tussen aardse kracht en poëtische dromen waren er de kenmerken van. Met Leo van Kampen realiseerde hij in november vorig jaar een heus huis van hout dat in een etala ge aan de Vlissingse Coosje Buskenstraat te zien was. Het 'Huis van de dichter' was on toegankelijk en de eventuele bewoner zou ook niet zomaar uit de aan twee kanten van scharnieren voorziene deur hebben kunnen stappen. Het 'beeld' zou je kunnen zien als een metafoor voor de geest: hoezeer je ook probeert om wat er in je omgaat te uiten, de geest is uiteindelijk een geslo ten boek, waarvan ook het ge dicht slechts een glimp bevat. Die voorkennis sluit aan bij wat. ik in de Watertoren te Oost-Souburg zie, waar Kees Wijker in het kader van kun stenaarsinitiatief Explosive nog tot eind deze week expo seert. Vooral de kleine machi nes van draad boeiden mij. Steeds is er een krukas in ver werkt die als je er aan draait een onverwachte 'ronde' be weging in gang zet. In tegen stelling tot de machines van Tinguely, waarnaar Wijker via een titel een keer verwijst, staan deze poëtische appa raatjes dichter bij de natuur en bij de essentie van bewegen. Parallel aan het andere werk van Wijker valt mij ook hier de geestelijke dimensie op: de ma chientjes zijn juist door hun fragiliteit een verbeelding van de beweging van het denken. Verwondering is een ander trefwoord wat mij te binnen schiet, met name bij de 'ar chiefkast'. Inde laden verbeel den diverse oude onderdelen het idee beweging en verbin den dat met het begrip herin nering. Je weet immers noch wat de onderdelen ooit voor functie hadden, noch welke overwegingen Wijker had om ze zo te gebruiken. Waarmee we weer zijn aangeland bij het punt van de ongrijpbaarheid van zowel de eigen gedachten als die van anderen. Het gipsen beeld van een boom dat deel uitmaakt van de presentatie, wijst verder op de onmogelijk heid een concreet beeld van een concrete ervaring te ma ken. Het object is een boom, maar toch ook weer niet. Er zijn verder tekeningen en an dere twee-climensionale wer ken te zien die raken aan de ge noemde thema's. Ik vind echter dat Wijker zich overtuigender in de derde dimensie beweegt. De presentatie als geheel heeft iets van een schetsboek. De eerdergenoemde tentoonstel lingen waren krachtiger. Roel Achterberg, Galerie van den Berge, Goes. Tot en met 8 februari, donderdag tot en met zaterdag geopend. Kees Wij ker.Watertoren, Oost-Sou burg. Tot en met 26 januari. George van Houts en Tom de Ket in Vaderlanders. foto Leo van Velzer van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Ze zijn af komstig uit de toneelwereld, maar him voorstelling Vader landers kan wellicht het beste als cabaret worden gekarakte riseerd. Na twaalf jaar op de planken te hebben gestaan, on der meer bij het RO Theater, kenden George van Houts en Tom de Ket het standaard to neelrepertoire wel zo'n beetje. Ze besloten voor zichzelf te be ginnen met humoristische stuk ken die inspelen op de actuali teit. Met Vaderlanders staan ze vrijdag in de Stadsschouwburg in Middelburg. „We behandelen daarin de zaal als een klas cur sisten", zegt Van Houts. „Dat heeft grote hilariteit tot ge volg." In Vaderlanders komen zaken als taal, godsdienst, cultuur, po litiek, liefde, misdaad en voort planting aan bod. Hoewel de doorsnee Nederlander daarin niet is onderwezen, wordt van hem wel een correcte houding verwacht als het om deze onder werpen gaat. Vandaar de cur sus. Na afloop wordt de cursis ten een examen afgenomen. De geslaagden ontvangen een di ploma, de gezakten kunnen zich inschrijven voor een vervolg cursus getiteld Veilige Derde Landen. „We kwamen op het idee voor deze cursus door de discussie die Bolkestein heeft aange zwengeld over buitenlanders", vertelt Van Houts. „Daardoor kwamen we onszelf tegen en merkten we dat we zelf eigenlijk ook een beetje een ambivalente positie innemen. In theorie vin den we natuurlijk dat Neder land zich moet openstellen voor vluchtelingen maar in de prak tijk denken we wel eens dat het een beetje te vol wordt. Die tweeslachtigheid is het onder werp van onze voorstelling ge worden. Aan de ene kant is daal de Nederlander die zich als een moreel hoogstaande wereldbur ger beschouwt en iedereen wel even vertelt hoe het moet. Aan de andere kant heb je iemand die ziet dat zijn welvaart in het geding komt en dan ineens bang wordt." Geëngageerd toneel Volgens Van Houts kan Vader landers als geëngageerd toneel worden betiteld. „In zoverre, dat wij niet uitgaan van een vooropgezette mening. We wil len onze eigen problemen uit diepen en tentoonspreiden. 'Zitten we ons niet met zijn allen een beetje eruit te draaikonten? is wat wij ons afvragen. We willen het hebben over de we reld om ons heen, maar niet op de manier van het vroegere vor mingstoneel. Zo van: 'Volg ons dan komt het wel goed met de wereld.' Daarbij komt dat het vormingstoneel nogal humor loos was en wij bepaald niet. Dat durf ik wel te zeggen na 55 zeer succesvolle voorstellin gen. Vooral de vorm van het to neelstuk springt in het oog. Per sifleerden Van Flouts en De Ket eerder een actualiteitenshow e een parlementaire enquête, di keer spelen ze twee ambtenare die een cursus Nederlander schap geven. Niet aan asielzoe kers, maar juist aan ingezete nen. Van Houts: „Per 1 januai zijn inburgeringscursusse voor buitenlanders verplicht Wij geven die cursus eigenlijk voor Nederlanders. 'Hoe moet; je als Nederlander gedragen: vragen wij ons af. Daarmee hou den we het publiek een spiegf voor. Op die manier dragen w bij aan de discussie over dit the ma, maar we willen de mense vooral ook een leuke avond be zorgen. We geven heel vit grappige voorbeelden van Né derlanders die zich uit allerle benarde situaties moeten zieni redden." „Na afloop praten we vaaklan na met het publiek. Met nan cabaretliefhebbers lijken he erg te waarderen dat de humt weer eens als instrument wore gebruikt om belangrijke zake mee aan de orde te stellen. E wat mijn eigen mening oti vreemdelingen betreft? We ge ven ook een overzichtje vané; geschiedenis. Nederland free: j altijd te makeq gehad me vreemdelingen die binnenstro men en altijd werden de proble men binnen de tijd van five generaties opgelost. Dus uiteit j delijk wordt de soep niet zo heé t gegeten als ze worcit opgediend denk ikzelf." Vaderlanders, zaterdag 25 jam ari, Stadsschouwburg Middè burg, aanvang: 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12