Verdeeldheid over sluiten wegen Ik vind het een beetje lachwekkend... Zeeuws-Vlaams verzet tegen plan ambulancevervoer Vliegtuigspotter is geen saboteur Oestersector wil handel vandaag weer oppakken a SSVuS Interim-manager voor interne zaken in asielzoekerscentrum Niet alle waterschappen grendelen polderroutes af vanwege dooi Man (29) overleden na val van trap café zeeuwse almanak Bemiddeling van onze verslaggever Harmen van der Werf GOES/TERNEUZEN - De Zeeuwse waterschappen zijn er niet in geslaagd één lijn te trek ken wat betreft het gesloten ver klaren van polderwegen vanwe ge de dooi. De Drie Ambachten (Terneuzen) en het Hulster Am bacht zijn afgelopen weekeinde onverwacht overstag gegaan. Het Vrije van Sluis in het westen van Zeeuws-Vlaanderen volgt morgen, woensdag, en boven de Westerschelde wisten ze het maandag nog niet. „Het dooit weinig met dit weer; donker, geen regen en geen wind", aldus een woordvoerder van het wa terschap Zeeuwse Eilandenden. „Wij zijn er nog niet aan toe." M. de Kroon, hoofd sector we gen bij Het Hulster Ambacht, had het graag anders gezien, maar; „Wij' moesten afgelopen weekeinde wel. Er ontstond schade aan de zwakkere wegen. Wij konden niet langer wachten op de andere waterschappen. Het alternatief was: veel schade en enorme kosten. Dat kan in de miljoenen guldens lopen." Ver keer met een grotere asbelasting dan 1,2 ton mag daarom de be treffende binnenwegen niet meer op. De politie controleert of wegge bruikers zich aan het verbod houden. Behalve een bekeuring kunnen overtreders een flinke rekening verwachten wanneer ze het wegdek beschadigen. „Reparatie kost 50 tot 60.000 gulden per kilometer", aldus een woordvoerder van Water schap De Drie Ambachten in Terneuzen. Scheurgevoelig „Het Hulster Ambacht heeft erg scheui-gevoelige wegen", legt R. van de Runstraat van Het Vrije van Sluis uit. „Dat is hét ver schil met ons. Wij kunnen wat meer tijd nemen, zodat wij ie dereen goed kunnen inlichten. Mensen moeten tijdig hun voor raden kunnen aanvullen en ze willen hun producten vaak nog snel afvoeren. Het ligt al gevoe lig genoeg. De telefoon staat de hele dag roodgloeiend." Zijn collega van Hulster Am bacht, De Kroon, meent dat het niet alleen aan de kwaliteit van een aantal wegen in zijn werk gebied ligt. Ook de tempera tuurverschillen spelen mee. Die kunnen volgens De Kroon aan zienlijk zijn. „Vorige week was het op een dag 5 tot 6 graden bo ven nul in Hulst, terwijl het in Vlissingen krapaan 1 graad bo ven nul was." Hoe lang de polderwegen afge sloten blijven, is weersafhanke lijk. De Kroon: „Als de dooi niet doorzet, hebben we een pro bleem. We proberen natuurlijk wel iedereen te helpen, door het aangeven van alternatieve rou tes. En er kan met kleine vrach ten gereden worden, maar er blij ven beperkingen." De Kroon heeft de indruk dat de meeste plattelandsbewoners daar ook begrip voor hebben. Onzekerheid is troef bij het wa terschap Zeeuwse Eilanden. „In GOES - De 29-jarige man die zondagochtend bij een op stootje voor een bar aan de Blaauwe Steen in Goes zwaargewond is geraakt, is maandagochtend in het zie kenhuis aan zijn verwondin gen overleden. Het gaat om Jan Piet Zandee uit Colijns- plaat. Zondagochtend viel hij van een stenen trap voor het café en liep daarbij ern stig hersenletsel op. De 29-jarige kwam ten val nadat hij een 22-jarige dorpsgenoot trachtte op te vangen. De 22-jarige gleed uit doordat in de menigte voor de uitgang van de bar clanig werd geduwd en ge trokken. Zondag heeft de politie een groot aantal betrokkenen verhoord, onder wie de 22- jarige, die als veroorzaker werd beschouwd. Het ziet ex- volgens een politiewoord voerder echter niet naar uit dat iemand zal worden ge dagvaard. Er zou in de nacht van zater dag op zondag sprake zijn geweest van een 'ongelukki ge samenloop van omstan digheden'. Alle betrokkenen zijn na vei'hoor dan ook weer op vrije voeten gesteld. van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - De Zeeuws- I Vlaamse gemeenten gaan niet akkoord met het ambulance- hlpverleningsplan van de commissie-Don. Dat bleek maandag tijdens een vergade ring van het algemeen bestuur van de Centrale Post Ambulan cevervoer (CPA) Zeeland. De commissie-Don maakte in van het provinciaal bestuur een nota, waarin voor stellen worden gedaan voor de toekomstige spreiding van zie kenauto's. In het plan gaat de commissie uit van 7 ambulances voor Zeeuws-Vlaanderen: 3 in Terneuzen, 2 in Hulst en 2 in Oostburg. De Zeeuws-Vlaamse gemeente besturen vinden dat met name Oostburg te kaïlg wordt be deeld. Volgens wethouder A Keijmel-Cambier van Sluis- Aardenburg moeten er mini maal drie ziekenauto's in Oost burg worden gestationeerd. Voox-al met het oog op de voorge nomen afslanking van het Anto- niusziekenhuis, moet West- Zeeuws-Vlaandei'en kunnen beschikken over een optimale ambulancevooi'ziening, aldus Keijmel-Cambier. De gemeen ten zetten hun standpunt daar over binnenkort in een geza menlijke brief aan GS uiteen. Binnen de gemeente Reimex- waal bestaan bedenkingen tegen de opheffing van de am bulancepost in Krabbendijke. Reimerswaal stemt daai-mee al leen onder voor-waarden mee in. De Goesenaar A Bouwense met een zelfgemaakte foto van het vrachttoestel dat 4 oktober 1992 neerstortte in de Bijlmer in Amster dam. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Caroline Moerland GOES - Een vliegtuigspotter is geen ramptoerist en ook geen saboteur. A Bou wense uit Goes gelooft niet dat zijn hob bygenoten piloten op het verkeerde been zetten. „Het gaat volgens mij om enkelin gen, die helaas een smet dreigen te werpen op onze liefhebberij. Het is net als bij dat ramptoerisme. Degenen die bij het veron gelukken van een vliegtuig in de weg lo pen, zijn geen spotters. Dat zijn sensatie zoekers." Woordvoei'der J. Vex-duijn van de Rijks dienst voor Radiocommunicatie zei zon dag in het televisieprogramma Netwerk dat zendammateurs soms opzettelijk pi loten van vliegtuigen of machisten van treinen op het verkeei'de been zetten. Ze geven hen dan instructies, waarvan de 'bestuurders' denken dat die afkomstig zijn van de verkeerleiding. Vliegtuigspotters zijn regelmatig met ra dioapparatuur in de buurt van vliegvel den te vinden. Bouwense hoopt dan ook niet dat de door Verduijn geuite beschul digingen een nieuwe smet zullen werpen op zijn hobby Bij het vliegtuigongeval met de Hercules in Eindhoven vorig jaar, werd ook al gezegd dat spotters de hulp verleners in de weg liepen. Eén van de betekenissen van het woord 'spotter' is volgens het Engelse woorden boek: iemand die als hobby heeft het sig naleren van zoveel mogelijk vei'schillende tx-einen, auto's of vliegtuigen. En daarmee is in feite in één zin gezegd waar de Goese naar Bouwense zich mee bezig houdt. Serie Bouwense spot verkeex-svliegtuigen. Daarvoor bezoekt hij vliegvelden in Am sterdam, Maastricht, Rotterdam, Düssel- dorf of Oostende. Hij hoopt op die manier zoveel mogelijk verschillende toestellen te zien. Het gaat dan niet om de types, maar om nummers uit een bepaalde serie. Bouwense maakt er dia's van. Anderen noteren gegevens over de vliegtuigen aan de hand van het afluisteren van gesprek ken die piloten voeren. Hij heeft een dik boek met daarin de com plete vlootlijst van de hele wereld. Het be vat lange lijsten met vliegtuignxxmmers. Een deel van die getallen heeft hij geel ge maakt met een markeerstift. D at betekent dat hij het bewuste toestel zelf heeft gefo tografeerd. Hij heeft alles bij elkaar 1400 dia's. Eigen plek Boxxwense komt zijn collegaspottei-s re gelmatig tegen op het vliegveld. Op Schiphol bijvoorbeeld zijn er altijd wel een aantal te vinden; ze hebben er zelfs een eigen plek toegewezen gekregen. Het enige wat de hobbyisten willen, is zoveel mogelijk vex-schillende toestelllen 'spot ten'. Bijna altijd hebben ze radioappara tuur als scanners of portofoons bij zich. „Maar ik heb ze nog nooit in die dingen zien praten." De kapper, het scheerschuim en het zaad van onze verslaggever iheo Giele VLISSINGEN - Zelf scheert hij rich ook ïxat. „Uitbundig, mag wel zeggen." Maar van enige negatieve effecten heeft hij nooit iets gemerkt. De Goese drogist J. den Herder Ögt niet wakker van de tijdin- en van de milieuorganisatie riends of the Earth dat scheer- eep, shampoo, haargel en an- ere toiletartikelen slecht zijn oor de mannelijke zaadpro- uctie. „Misschien is het voor ommigen juist een reden om ich juist nog eens extra in te ze- *n'", lacht Den Herdei-. Scheerzeep als vooi-be- fledsmiddel... klaagdenbankje riffeurs in Zeeland worden bder meer bevooxraad door fopline Haarcosmetica in Vlis- pgen. Kappei-s die nog klanten jcheren zijn met een lampje te teken, zegt J. van der Linde deze gi'oothandel. Scheei'- tep verkoopt hij dan ook nau Maar ook shampoo, en andere nering van staan in het beklaag- pibankje. Van der Linde moest wel 'een klein lachen' toen hij het bc- »cht las. Desondanks zegt hij de zaak wel goed te zullen volgen, want het ondeiwei-p is op zich ernstig genoeg. Hoofdhuid Fysicus Richard Dixon van Friends of the Earth noemt al- kylfenol en ethoxylaten als boosdoeners. Die stoffen zou den tot een vermindering van de zaadproductie en tot geslachts- vex-andering leiden omdat ze, als ze zich vermengen met wa ter, het vrouwelijke oestrogeen- hormoon nabootsen. Maandag is traditiegetrouw een vrije dag voor de kappei'S. De Middelburgse kapper H. van de Sande heeft dan ook alleen nog maar van zijn zwager commen taar gekregen op de link tussen zeep en zaad. ..Maar ik ver wacht de komende dagen wel vragen van klanten. Zelf vind ik het een beetje lachwekkend... Hoeveel jaar gebruikexx mannen al scheerzeep? In al die tijd heeft nog nooit iemand geslachtsver andering ondex-gaan." Van de Sande herinnert zich wel dat lang geleden eens een rrxid- del voor de massage van de hoofdhuid uit de handel is geno men. Dat spul bevatte eexx vrou welijk hormooix. Gebruik kon bij jongens onder de achttien jaar tot borstvorming leiden. Maar middeleix als deze zijn al jaren bij wet verboden. „On langs was ik bij een machtig mooi symposium waar een hxxidaxts zei dat de goedgekeur de haarverzorgingsmiddelen nog niet eens in staat zijn om ook maar één haax-woxtel te schaden. Dan lijkt het mij stex'k dat zeep of shampoo wel van on deren negatieve invloed zouden hebben." Eexx woordvoerder van Gillette Nederland, een grote producent van scheerproducten, kan nog geen commentaar geven op het bericht. Hij wil het bericht niet in het belachelijke trekken en de zaak eerst serieus ondex-zoeken. Bij Philips Nederland ziet men iix het bericht nog geen aanlei ding om het droog schei-en als het gezonde alternatief te gaan px'opagei'en „De verhouding tussen nat- en di'oogscheerders is tamelijk stabiel", aldus A Mannixxg van de Philipspers- dienst, die verder xxiet wenst te speculei'en over stijgende ver koopcijfers voor de Philishave. Huidschilfertjes Die cijfers daalden enkele maanden geleden ook niet toen iemand in eexx landelijke dag blad een verband legde tussen longkanker en de bij machinaal scheren vrijkomende minuscule haartjes enhuidschilfertjes. Zeeuws-Vlaanderen heeft het een paar dagen harder gedooid dan bijvoorbeeld op Walche ren", verklaart de woordvoer der. Volgens hem dooit het nau welijks. „Op deze manier kan het di"ie weken dxxren en dat kunnen we niet maken." Water schap Zeeuwse Eilanden wacht af tot de dooi écht toeslaat. van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Het Middel burgse asielzoekerscentrum De Eendracht heeft een nieuwe in terim-manager. Jaap Hillmann is gisteren na een gesprek tussen Hans Kruk, adjunct-directeur van het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers (COA), en en kele bewoners en medewerkers van het AZC aangesteld. Hill mann, momenteel werkzaam bij KPMG-Consultance, zal zich bezighouden met de interne za ken van het centrum. De benoeirxing van Hillmann is een direct gevolg van de proble men tussen personeel en direc tie. Het personeel uitte in een anonieme brief kritiek op de te rugkeer van de directie van het AZC. In die brief werd gespx-o- ken over directie fouten die de directie zou hebben gemaakt in de zaak van de Iraanse asielzoe ker Amir Kaveh. Die pleegde vermoedelijk zelfmoord nadat hem begin december de toegang tot het centrum was ontzegd. Ook de bewoners protesteerden met een handtekeningenactie tegen de terugkeer van de direc tie. Het COA had geconcludeerd dat de directie juist had gehandeld toen zij gebruik had gemaakt van de vaste straf mogelijkheid om een asielzoeker die zich misdraagt, twee weken uit het centrum te verwijderen. Waar schuwingen van bewoners dat Kaveh in psychische nood was en een verwij dering niet aan kon, zou de directie hebben ge negeerd. Externe zaken „Omdat de spanningen in het centrum zo hoog waren opgelo pen, keert de directie nu terug met deze interim-manager. Het is belangrijk om de communica te tussen personeel en directie te verbeteren. Daarmee en met de interne bedrijfsvoering is Jaap Hillmarxn belast. De huidige di recteur van het centrum. Albert van Loon, houdt zich nu alleen met externe zaken bezig", zegt Werner van Bastelaar, woord voerder van het COA De komende weken brengt Hill mann de situatie van het Mid delburgse AZC in kaart. Na drie a vier weken zal de interim-ma nager een rapport indienen bij het centraal bureau van het COA Werner van Bastelaar: „We denken dat iemand van buitenaf de interne communi catie beter kan beoordelen en verbeteren. Zo werkt het COA wel vaker." L. Koster van het COA was eerder aangesteld om de rust in het AZC te bewaren. Zij verti'ekt eind deze week weer naar Den Haag. GPV wil geen muurbloem zijn AXEL - Commissaris van de ko ningin drs W.T. van Gelder heeft het verbruid bij het GPV in Ax el. De fractie is er verbolgen over dat Van Gelder de christen politici bij diens bezoek aan Ax el in december als muurbloem pjes in de raadszaal liet staan en een radio-interview van groter belang achtte. Het ongenoegen bij het GPV zit zo diep dat de commissaris ex- schriftelijk van kennis heeft kunnen nemen. Maar tijdens een commissievergadering spx-ak raadslid J. Dieleman gis teren ook B en W van Axel ver manend toe. „Het samenzijn met de raad begon veel later dan gepland en het was rxiet wat wij ervan verwachtten. Wij hadden Van Gelder ook vragen willen stellen, maar daar was geen ruimte voor. We hadden het ge voel dat we voor de aankleding van de zaal dienden en dat was ongepast", zei Dieleman. Vol gens bui-gemeester W. de Graaf stond het de commissaris echter vrij om een interview af te ge ven. van onze verslaggever Marten de Jongh YERSEKE - De oestersector wil vandaag, dinsdag, de handel hervatten. Dat hebben de han delaren maandag in Yerseke besloten. Zij willen duidelijk maken volledig vertrouwen te hebben in hun product. De Hoofdinspectie Gezondheids bescherming/Keuringsdienst van Waren geeft de sector het dringende advies af te zien van het voornemen. Woordvoerder D. Groothuis: „Anders zijn we gedwongen het openbaar mi nisterie in te schakelen." De handelaren hebben afgezien van het aanvankelijke plan x-eeds maandag opnieuw te be ginnen. Gezien de reactie van de autoriteiten is een daadwerke lijke hervatting vandaag ook onwaarschijnlijk. Voox-zitter D. Luteijn van de belangenver eniging Vervoex namens de hele sector: „Als ze het ons opleggen niet te beginnen, zullen we die maatx-egel loyaal uitvoeren." Tot dusver was slechts sprake van een dringend advies van de Gezondheidsbescherming. De dienst zal echter het openbaar ministerie vragen dwang toe te passen indien dat noodzakelijk is. „Handelaren die toch begin nen begaan een economisch de lict", aldus Groothuis maandag. Ziek De handel in oesters werd vori ge week dinsdag opgeschort na dat enkele honderden mensen, vooral in Denemarken en Zwe den, ziek waren geworden van in Yerseke bewerkte Ierse oes ters. Het wachten is op de uit slag van een laatste onderzoek naar de kwaliteit van de oesters in Zeeland. Slechte partij Pas als besmetting met het zoge heten Nomalkvirus kan wor den uitgesloten, zal de overheid overwegen de handel weer vrij te geven. Mogelijk gebeurt dat woensdag. De handelaren zijn ervan overtuigd dat slechts sprake was van één slechte par tij Ierse schelpdieren. Volgens hen kan die partij oxxmogelijk andere gezonde oesters hebben besmet. Advertentie 0> O) •l-H O u O DEN BOER DRUKKERS DE MEEST VEELZIJDIGE DRUKKERS! BEL VOOR INFORMATIE (0118)681000 DEN BOER DRUKKERS MARKT 51 4331 LK MIDDELBURG TELEFOON (0118)681000 TELEFAX (0118) 681215 Kapper Han van de Sande uit Middelburg: „Hoeveel jaar gebruiken mannen al scheerzeep? In al die tijd heeft nog nooit iemand een geslachtsverandering ondergaan." foto Lex de Meester Steeds maar weer kreeg die mevrouw uit Middelburg post van een relatiebemidde lingsbureau. Of ze een part ner wilde. Of ze formulieren in wilde vullen waarop ze aan kan geven waaraan haar partner moet voldoen. De hardnekkigheid waarmee dat bureau de Middelburgse bleef achtervolgen was onbe grijpelijk. Alsof het bureau al een kandidaat klaar had, die ze nodig onder moesten bren gen. Onlangs was er iveer een brief van de relatiebemidde laars. Waarom de mevrouxv uit Middelburg maar niet antwoordde. Ze wilden we ten wat de achtergronden van haar weigering zijn. Ook daar heeft ze niet op gerea geerd. Ze is 93 jaar oud en vindt het welletjes zo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11