mag dit jaar stijgen Hebron aan voeten van Jasser Arafat Scheerzeep slecht voor zaadproductie Ijzige oefening Middelburgse brigade 4 WEKEN \lelkert wil meevaller van 4,6 miljard ook inzetten voor de werkgelegenheid Explosie wan geweld in Algerije Vliegverkeer wordt gesaboteerd mmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Zorgen over effect olievlek op vogels in Noordzee Belgische winnaar indoorcross Politie steekt stokje voor bombrievenactie rechts-extremisten VOOR 15,00 JA, ik wil: DePZC Grijs weer Bewolkt met vanochtend motregen of regen Verder is het nevelig. De tempe ratuur ligt rond de 4 graden. De noor delijke wind is zwak tot matig. 40e jaargang no. 16 mandag 20 januari 1997 isse nummers 1,75 van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Scheerzeep, sham poo, haargel en andere toilet artikelen bevatten chemica liën die mogelijk de mannelijke zaadproductie sterk vermin deren en geslachtsverandering veroorzaken. Dat blijkt uit een onderzoek dat de milieuorga nisatie Friends of the Earth heeft laten uitvoeren. „Het risico bestaat dat het menselijk lichaam deze chemi sche stoffen, waarvan is bewe zen dat ze bij dieren afwijkin gen veroorzaken, absorbeert door de huid", aldus fysicus Ri chard Dixon. Dixon werkt voor Friends of the Earth, dat een uitvoerig wetenschappe lijk onderzoek naar mannelij ke onvruchtbaarheid en ge slachtsverandering heeft laten verrichten. De milieuorganisa tie wil dat er een verbod op de ze chemicaliën komt en pleit voor verplichte waarschuwin gen op de betreffende toilet- producten, aldus het zondags blad Sunday Telegraph. Volgens Dixon bevatten tal van toiletartikelen Alkyl Fenol Ethoxylaten. Wanneer deze zich vermengen met water bootsen ze het vrouwelijke oes- trogëen-hormoon na. Dat blokkeert de activiteit van mannelijke hormonen, die zaadcellen produceren. De studie van Dixons staf sluit aan op een recentelijk in het ge- zaghebben British Medical Journal gepubliceerd Fins we tenschappelijk onderzoek, dat ook een verband vermoedt tus sen oestrogeen en verminderde zaadproductie. De Finse wetenschappers zijn er zeker van dat consumptie van alcohol of tabak niet ver antwoordelijk zijn voor de be wezen dramatische val van spermaproduktie van vijftig procent binnen een halve eeuw. GPD an onze verslaggeefster ns Bouwmans lEN HAAG - Minister lelkert (Sociale Zaken) indt dat iedereen, maar het bijzonder de mini- er nog deze zomer in op vooruit ïoet gaan nu de aantrek- ende economie voor een mvangrijke belasting - ïeevaller heeft gezorgd. iet kabinet kan over vorig jaar ■aarschijnlijk rekenen op 4,6 dljard gulden aan extra belas- nginkomsten, zo werd het af- weekeinde bekend, februari zal het ministe- van Financiën vaststellen beveel er extra is binnengeko- en op welk deel daarvan dit jaar kan worden gere end. Tot nu toe werd ervan uit- dgt er een meevaller van miljard zou zijn. Over de be- ieding van het extra geld zal et kabinet dit voorjaar beslis- ?n. brige maand al beloofde Mei ert de Tweede Kamer iets aan ichoten bij imbassade Lima - De Peruaanse politie eeft gisteren het vuur geopend p een bus die door het veilig- eidskordon rond de Japanse mbassade was gereden. Zeker ivee mensen raakten gewond. )e ambassade is in de buurt van woning van de Japanse am- die sinds 17 decem- is bezet door de guerrillabe Tupac Amaru. Volgens politie zaten er ongeveer waalf passagiers in de bus. Het niet onmiddellijk duidelijk de bus langs het veilig- leidskordon was gereden. AP onze redactie buitenland - De bittere van Algerijnse extremis- en voor een moslimstaat heeft iet afgelopen weekeinde een iloedig dieptepunt bereikt. Bij :en van de zwaarste aanslagen n de afgelopen vijf jaar vielen u het centrum van Algiers tien- allen slachtoffers. In een dorp 'ermoordden islamitische fun- 36 mensen, een n deze omvang ongekend bomexplosie gisteravond in Belcourt in het van Algiers veroor- volgens hulpverleners raker 21 doden en meer dan zes- üg gewonden. De ontploffing iad plaats voor de ingang van sen bioscoop op het drukste mo ment van de avond. Kort voor de zware explosie in Algiers meldde de Algerijnse dat terroris in een dorp ten zuiden van 36 mensen hadden om Deze jongste moord op dorpelingen is de sinds dit soort bloed in november 1995 begon. aanslag met de bom is ook wijwel zeker het werk van fun damentalistische moslimrebel len. Sinds 23 december vielen in de Algerijnse hoofdstad door een serie aanslagen van islami tische extremisten in totaal een dertigtal doden en rond drie honderd gewonden. Afgelopen donderdag leverden elitetroe pen in de kasbah van Algiers slag met rebellen. Dezelfde dag vielen 14 doden en rond 100 ge- Wonden door een bom op een automarkt in de plaats Boufarik bij Algiers. AFP/ANP zie ook pagina 5 de koopkracht van bijstands moeders en 6 5-plussers te zullen doen als de belastingopbreng sten zouden meevallen. Alleen de WD was daarvan geen voor stander, zo bleek tijdens de be handeling van de begroting van Sociale Zaken. WD-woord- voerder Hoogervorst zegt nu het voornemen van Melkert wel te kunnen billijken als het om een 'bescheiden' verhoging gaat. De Kamer vroeg in december ook om een koopkrachtverbetering voor iedereen in 1998. „Het lijkt me prima als Melkert dit nu naar voren haalt", aldus D66- Kamerlid Bakker. Melkert wil verder vooral inves teren in werkgelegenheid. Pre mier Kok zei zaterdag dat zijn wensen met name uitgaan naar verlaging van de staatsschuld en lastenverlichting. De regeringspartijen WD, PvdA en D66 willen dat er geld wordt gestoken in een fonds dat de AOW betaalbaar moet hou- De reddingsbrigade houdt de oefening in speciale lucht- en waterdichte pakken, die de brigade van de provincie kreeg na hun hulp tijdens de wateroverlast in Limburg. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Nieuwsgierige automo bilisten stóppen langs de kant van hot ka naal. Fietsers en voetgangers blijven op de Middelburgse Stationsbrug staan en slaan de verrichtingen' van de twee red dingsteams van de Van Dixhoornbrigade gade. In het Kanaal door Walcheren drijft een brigadelid tussen de ijsschotsen. Een van zijn collega's helpt hem in de red- dingsvlet. Hoogst zelden zijn de weersomstandighe den van dien aard dat de reddingsbrigade kan oefenen op ijs. De ijslaag moet dik zijn, maar ook broos, anders komen de reddingboten er niet door heen. Op veel plekken lijkt zondag of het ijs al is wegge- smolten. Schijn bedriegt. Op het dikke ijs ligt slechts een laagje water. Alleen de vaargeul in het kanaal is redelijk bevaar- baar, maar de vletten moeten wel door de ijsschotsen gemanoeuvreerd worden. Philippe Mart ei jn is tevreden: „Voor de oefeningen hebben we onbetrouwbaar ijs nodig. In de realiteit zakt niemand door een stevige ijslaag. Ik wees dat het ijs op sommige plekken zelfs nog te dik is", merkt de voorzitter van de commissie be waking en rampenbestrijding van de bri- gade op voordat de reddingboten te water gaan. In het clubhuis geeft hij de leden en kele instructies: „Zorg dat jullie aange lijnd zijn of de vlet vasthouden als jullie het ijs opgaan. De rest, moeten jullie zelf maar uitvinden." Hoe de reddingwerkers moeten handelen bij drenkelingen in wakken of onder ijs weten ze alleen uit de handleiding zwem mend redden. Met twee boten gaan de reddingsteams bij de helling aan de Touwbaan het kanaal in. Ze zijn gekleed in kostbare, water- en luchtdichte overlevingspakket De eerste opdracht is de overkant bereiken. Hoe moeilijk dat is, blijkt pas als ze de dikke ijslaag langs de zijkant van het kanaal be reiken. Terwijl een man vaart moeten de andere twee de boot op en door het ijs trekken. Over een afstand van hooguit vijf meter doen ze een half uur. Voor de volgend opdracht, zelfredding uit een wak, moet eengat in het ij s worden ge maakt. Het kpst zë bijna een kwartier bik ken en springen op de ijslaag. Dan begint het echte werk. Marco Voogd laat zich tus sen de ijsschotsen zakken. Als hij er door A J. Adriaanse wordt uitgehaald is hij op gelucht. „Berekoud. De schotsen drukken tegen j e rug en je benen. Het is een raar ge voel. Ik ben blij dat ik er weer uit ben", zegt Voogd opgelucht als hij weer in de boot staat. Palestijnse leider poogt joodse kolonisten gerust te stellen van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVTV - President Jasser Arafat is gisteren geestdriftig ingehaald in Hebron, dat sinds vrijdag voor tachtig procent in Palestijnse handen is. In een toespraak voor meer dan twin tigduizend inwoners richtte de Palestijnse leider zich indirect tot de vierhonderd kolonisten in het deel van de stad dat nog door Israël bezet wordt gehouden. „Ik zeg u dat we niet uit zijn op een confrontatie. Het enige dat we willen is een rechtvaardige vrede", zei hij. Maar Arafats verzoenende taal was wat de kolonisten betreft gericht aan dovemansoren. „Het bezoek van Arafat bete kent een overwinning voor de terreur", was het commentaar van hun officiële woordvoerder, NoamAmon. De kolonisten zijn extra geïrri teerd geraakt door een toe spraak van kolonel Jibril Rajoub, het hoofd van de Pales tijnse veiligheidsdienst op de Westelijke Jordaanoever. Ra joub zei dit weekeinde dat de kolonisten niet in Hebron thuis horen en beter kunnen vertrek ken. Gejuich Tegen het begin van de middag landde Arafats helikopter in de buurt van het voormalige Israë lische militaire hoofdkwartier, waar hij zijn lang verwachte toespraak hield. Onder luid ge juich kondigde hij aan dat de overdracht moet worden be schouwd als een springplank voor de stichting van een onaf hankelijke Palestijnse staat. „We gaan door naar Jeruza lem", zei hij. Hij liet verder weten dat Israël binnenkort alle Palestijnse vrouwen die nog gevangen zit ten, zal vrijlaten. Dat geldt voor Arafat ook voor sjeik Yassin, de stichter van de fundamentalis tische Harnas. GPD Het vlieg- en treinverkeer in Nederland is het doelwit van sabotage. Mensen proberen met behulp van zendapparatuur doelbewust de radiocommunicatie te verstoren. Dat leidt soms tot inci denten. Ook politiebrandweer en ambulancediensten O hebben soms last van dergelijke activiteiten. O den. De WD'er Hoogervorst waarschuwt echter het geld niet uit te geven voor het binnen is. Hij pleit exwoor de hele belas tingmeevaller van 1996 te be steden aan verdere verlaging van het financieringstekort en alleen extra inkomsten die ook dit en volgend jaar binnenko men te gebruiken voor exti-a wensen. Ook het CDA vindt dat een lagere staatsschuld voor rang heeft. Het PvdA-Kamerlid Van dei- Ploeg meent dat het kabinet in het voorjaar geld moet uitti-ek- ken voor een aantal wensen van de Kamer: het kunstgebit terug- in het ziekenfonds, verminde ring van de wachtlijsten voor gehandicapten en de koudetoe- slag. Minister Melkert voelt er weinig voor de uitkeringen te verho gen. Voor hem blijft werkgelegen heid vooi-op staan. Hij vindt dat voorkomen moet worden dat de overstap naar een baan onaan trekkelijk wordt door te hoge uitkeringen. De minister voelt ook niets voor een structurele koudetoeslag. Daarvoor pleit ten de sociale diensten. GPD OOSTENDE - De Vogelbe scherming van Vlaanderen maakt zich zorgen over de ge volgen van de aanvaring tussen twee vrachtschepen in het ka naal. Een van de schepen ver loor zaterdag meer dan drie mil joen liter benzine. Deze vlek bedreigt de zeevogels die op open zee fourageren. De bulk/oilcarrier Bona Ful mar. varend onder de vlag van de Bahama's, botste zaterdag middag 35 kilometer van de Panne op het Mexicaanse vrachtschip Teoatl. De Bona Fulmar had 60.000 ton benzine aan boord en sloeg lek. Er zijn geen gewonden gevallen. Door de windrichting was ex- geen dix-ect gevaar dat de benzi ne aanspoelt op de kust. Boven dien verdampt benzine snel. Toch acht de vogelbeschex-ming de kans op milieuschade groot- Benzine vormt een filmpje op het water. Duikende vogels op jacht naar voedsel worden daarmee besmet. Er bestaat geexx risico dat een van de schepen zal zinken. De Bona Fulmar is voor anker ge gaan. De Teoat, geladerx met ste nen, is op weg naar Rotterdam. ANP mtm De jonge Belg Steve Ramon (links) was in de indoorcross in Goes ex- wereldkampioen Pedro Tragter (rechts) de baas. Het mo torsportgala in de Zeelandhallen werd door vierduizend O O toeschouwers bezocht. &L Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5 en 6; Zeeland: 7,9 en 11; Sport 13,14,15,16,17, 19,21 en 22. van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Samenwerking tus sen Europese politiekorpsen heeft een bombrievencampagne van Europese extreem-rechtse organisaties verijdeld. Drie van deze bommen, bestemd voor adressen in Engeland, werden door de Zweedse politie onder schept. Zaterdag viel de Deense politie binnen bij zeven j onge leden van een extreem-rechtse organisa tie. Een van de jongeren ver wondde daarbij met een pis toolschot een politieman. De zeven verschenen gisteren voor de rechter; twee van hen, een man en een vrouw, werden op borgtocht wijgelaten. Volgens de Deense minister van Justitie Frank Jensen waren drie van de bommen bestemd voor linkse activisten en een En gelse sportster die met een zwarte man is getrouwd. Ver moedelijk gaat het hier om voormalig Olympisch zwem- kampioene Sharx-on Davies. Zij wilde gisteren alleen zeggen dat het 'eenzaak van de politie was'. Aangenomen wordt dat Scot land Yard het complot op het spoor is gekomen. Volgens de Deense politie kwamen de tips over de bombrieven uit Enge land via Intex-pol ixx Wiesbaden. De politie vex-moedt dat de bom men niet alleep bedoeld waren voor politieke tegenstanders. Zowel de Deense politie als Scotland Yard sluiten de moge lijkheid niet uit dat er ook spra ke is van intex-ne afrekeningen binnen extreemrechts. Vermoed wordt dat de opdracht voor de bommencampagne uit Enge land kwam. Vechtpartij Een enorme menigte omstuwt de Palestijnse leider Arafat bij zijn aankomst in Hebron. foto Ata Oweisat/EPA Daarbij zou het gaan om de no toire Bx-itse groep Combat 18 (de 18 staat voor de eerste en acht ste letter van het alfabet, de ini tialen van Adolf Hitier). Com bat 18 recruteert zijn aarxhang vooral onder jongeren die voet balwedstx-ijden bezoeken. De groep wordt beschouwd als aanstichter van supportex'sge- weld, speciaal bij wedstxïjden van het Engelse nationale team. In 1995 moest de wedstrijd Ier- land-Engeland worden ge staakt nadat aanhangers van Combat 18 massale vechtpailij- en voorzaakten Bij invallen bij leden van Com bat 18 vond de politie in 1995 een 'dodenlijst', waarop de na men van verscheidene Britse politici en politiefunctionaxis- sen stonden. Combat 18 zat ook achter neo-nazistische coixcer- ten in Londen, die het geld voor extreem-rechtse acties moesten opleveren. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving ii 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PJZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 'n dijk van een ki'ant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1