Banenproject loopt moeizaam *-r» PZC ■■H Schouwen maakt zich op voor strao Klanten morren over bus CZ-groep Yersekse begint aan eigentijdse missie in Afrika zeeland Walcherse FLEX-pool kampt met gebrek aan werkplekken laaggeschoolden 'fff *f Drankrijder voor de rechter Onbekende vernielt vangrail Fietser botst op auto Brand in woning Middelburg Bekeuringen voor weggebruiker! weekenddiensten kerkdiensten EO neemt in hervormde kerk Kapelle zang op De Kok opent gemeentehuis zaterdag 18 januari 1997 s18 van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - De FLEX- pool, een Walchers werkgele genheidsproject. kampt met aanloopproblemen. Coördina tor C. Lodder is niettemin tevre den over het behaalde resultaat in 1996. In totaal werden 43 mensen in dienst genomen bij de gemeenten, die vervolgens te gen concurrerende uitzendta- rieven aan bedrijven worden verhuurd. De FLEX-pool richt zich op laaggeschoolde arbeid. Bij de start van het project hoopte Lodder in *96 honderd langdurig werklozen weer aan het werk te krijgen. Dat is niet gelukt, omdat het veel moeite kost banen te vinden voor laag geschoolden. De gemeenten Middelburg en Vlissingen ondertekenden vorig jaar maart de eerste zestien con tracten voor FLEX-poolmede- werkers. Daarbij ging het om zogeheten Melkert II-banen. De minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheden zegde fi nanciële steun toe aan 53 pro jecten om langdurig werklozen met een bijstandsuitkering door middel van een gesubsidieerde arbeidsplaats aan een baan te helpen. De FLEX-pool is een arbeids pool waarin de werknemers een arbeidsovereenkomst aangaan met de stichting Werkgelegen heidsprojecten. Op zoek De FLEX-pool is vooral op zoek naar werk dat tot nu toe niet werd gedaan of werk dat door te dure krachten wordt gedaan. „Werk in de productiesfeer, in pak- en schoonmaakwerk, lo- pende-bandwerk", somt Lod der op. „Keukenassistent in de horeca, magazijnbediende, ba liemedewerkster of receptionis te. Vaak zie je ook een combina tie van die specialismen. Veel projecten in het land hebben moeite om in die marktsector banen te zoeken. Dat blijkt een heikel punt te zijn." De stichting neemt pas mensen aan als het zeker is dat er een baan is. ,,We hadden wel ver wacht dat we in het eerste jaar een heleboel aanloopproblemen zouden hebben. Die banen moe ten natuurlijk eerst gezocht worden. En daar is veel tijd en energie in gestoken." Als er met werkgevers inleen- contracten zijn aangegaan, wordt eerst gekeken of het werk gedaan kan worden met mensen die al in dienst zijn bij de stich ting Werkgelegenheidsprojec ten Walcheren Is dat niet het geval dan worden nieuwe kan didaten geworven en geselec teerd. Werklozen komen voor twee jaar in dienst. Het is uiteraard de bedoeling dat zij doorstro men naar het reguliere bedrijfsleven. Lodder: „We heb ben nu contact met een gevelrei nigingsbedrijf dat zoveel orders heeft dat zij mensen bij ons in huurt. Als die toename van or ders blijft, is het niet uitgesloten dat het bedrijf mensen vast in dienst neemt." Sinds het begin van de FLEX-pool zijn zes men sen aan een vaste baan gehol pen. Noodkreten Het afgelopen jaar leverde FLEX-pool na noodkreten van fruitbedrijven zestien mensen voor een full-time baan. De er varingen waren aan beide kan ten positief. Voor de pluk van dit jaar zijn al toezeggingen ge daan. Als er geen werk is voor de mensen in de FLEX-pool ma ken ze thuis hun verlof op, of ze zitten op risico van de stichting thuis. „Maar dat is bijna nooit voorgekomen", haast Lodder te vertellen. De stichting vernacht dit jaar in totaal 75 mensen aan te kunnen nemen. ZIERIKZEE Vrouwendag - 'Vrouwen laten zich horen'. Dat is het motto van het Internationale Vrouwen dag-evenement, dat zaterdag 8 maart wordt gehouden in het MFC in Zierikzee. 's Middags wordt een 'informatief café' ge houden, 's avonds wordt feest gevierd. Vrouwen kunnen zich bij het 8 maart-comité aanmel den voor het zingen van een lied, het voordragen van een gedicht of het vertellen van een verhaal tijdens de feestavond. Het beste optreden wordt beloond met een wisselprijs, een replica van het beeld dat in de hal van het MFC staat. Straoruiters op het strand van Renesse. *rl' foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert RENESSE - De dorpsbewoners in de Schouwse Westhoek verheugen zich er nu al weer op. Over twee weken beginnen de folkloristische straofeesten. Renesse bijt traditiegetrouw het spits af, dit jaar op za terdag 1 februari. In de weken erna volgen Burgh-Haamstede (S februari), Noord- welle (22 februari), Ellemeet (1 maart), Scharendijke (8 maart) en Serooskerke (15 maart). De strao luidt het voorjaar in. Een vroeg voorjaar deze keer, want het eerste strao- feest vindt altijd acht weken voor Pasen plaats. De strao is een eeuwenoud, ver moedelijk Keltisch gebruik, dat alleen in het westen van Schouwen-Duiveland plaatsvindt. De ruiters op hun versierde paarden maken een rit over het strand waarbij ze hun paarden laten pootjeba den in zee. Daarmee zouden de boze gees ten worden weggejaagd. De rituele reiniging heeft nog een ander doel. Het spoelen van de paardenbenen in het zoute zeewater zou ontstekingen voorkomen. De paarden hebben immers de hele winter op stal gestaan. Tijdens de strao vinden allerlei festiviteiten plaats in de dorpen, zoals het traditionele ringste ken. Ook worden schröösels verkocht, koeken die volgens eeuwenoud recept zij n bereid. Inschrijvingen In Renesse loopt het storm met de in schrijvingen. H. van Hengel van het plaat selijke straocomité denkt zelfs paarden te moeten lenen uit Haamstede. Voor de strandrit verzamelen de ruiters op de ver sierde paarden en pony's zich bij manege Grol. Daar vindt de keuring" plaats. Om 11 uur begint de strandrit. Aan het begin van de middag gaan verklede kinderen ring steken op de Lange Reke. Daarna houden de straorijders, begeleid door muziekvereniging Luctor et Emergo een rondrit door het dorp. Na een toe spraak van de voorzitter van het strao-co- mité en van burgemeester J. J. P. M. As- selbergs gaan de straorijders ringsteken. Aan het eind van de middag worden de prijzen uitgereikt voor de mooist versier de pony's en paarden. Ook wordt de uit slag bekendgemaakt van de ballonnen wedstrijd van vorig jaar. Dit jaar worden overigens geen ballonnen opgelaten, maar worden flessen met post in zee ge gooid. Volgens T. Deurloo van de VW Schouwse Kust vinden toeristen de strao 'een schit terend evenement'. „Er wordt van heel veel over gebeld. Het is altijd hartstikke druk bovenaan de trap bij Westenschou- wen." Zelf vindt ze het feest 'heel gezel lig': „Je ziet veel mensen terug die ver huisd zijn, maar met de strao een dagje terugkomen." Tot de jaren vij ftig vond de strao op maan dag plaats. „Op de lagere school kreeg je er een vrij e dag voor. Toen ik op de middel bare school zat, spijbelden we om erbij te kunnen zijn. Later is de strao naar de za terdag geschoven." Of ze zelf ook meedoet aan de strandrit? „Nee, ik ben benauwd voor paarden." MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner uit Rilland is vrijd door de Middelburgse politierechter conform de eis veroc deeld tot een geldboete van 1.250 gulden en een voorwaard lijke rij-ontzegging van drie maanden, proeftijd twee ja Ook moet de man de Educatieve Maatregel Alcohol en V( keerscursus volgen. De verdachte was na een caféruzie onder invloed van alcol naar huis gereden. Onderweg was hij nog doorgereden na e aanrijding. De politie kreeg melding dat er een busje I betrokken was geweest. Het busje werd voor de deur van verdachte teruggevonden. Er werd bij de man een blaastf afgenomen, waaruit bleek dat de man met 595 microgram toegestane limiet van 220 microgram had overschreden. NIEUW EN ST.-JOOSLAND - Een onbekende automobil heeft tussen donderdag- en vrijdagochtend over een len§ van 25 meter de vangrail ontzet en ingedrukt ter hoogte v; Nieuw en Sint-Joosland. Het schadebedrag is onbekend. VLISSINGEN - Op de splitsing Gildeweg-President Roos veltlaan is donderdag aan het einde van de middag een 57-j nge fietser licht gewond geraakt bij een ongeval. De man reed rond kwart voor zes over het fietspad van de Ro seveltlaan toen hij geen voorrang kreeg van een 28-jarige a tomobilist die vanuit de Gildeweg de splitsing opreed. 1 fietser viel en liep een scheurtje in zijn wenkbrauw op. MIDDELBURG - De brandweer heeft vrijdag aan het beg van de avond een brand geblust in een woning aan de Nieui Vlissingseweg in Middelburg. Deze was ontstaan doordat gloeiend hete pijp van een kachel in de woonkamer houten d len van de schoorsteenmantel raakte. Het vuur woedde hoofdzakelijk tussen het plafond en de vlo van de erboven gelegen slaapkamer. Om bij de brandhaard komen, moest aardig wat sloopwerk worden verricht, g plaatsvervangend commandant K. J. Hamelink van de Mi delburgse brandweer aan. Het bluswerk werd overige uitgevoerd door zijn Vlissingse collega's. „Het was dus e stadsgewestelijk optreden", merkte hij op. De bluswer zaamheden hebben ongeveer een uur geduurd. De precie schade is nog niet bekend. Door een verbinding via de vloe balken kregen ook de buren last van rook in huis. VROUWENPOLDER - In het kader van het snelheidsproje Middelburg-Vhssingen-Bruinisse werden vrijdag control gehouden in Vrouwenpolder en Burgh-Haamstede. In Go werden daarnaast 27 bekeuringen uitgedeeld voor overti ding van verschillende verkeersregels. Op de Vrouwenpolderseweg in Vrouwenpolder passeerd' tussen 14.55 en 17.00 uur 516 voertuigen de meetpost. Daa van reden er 15 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 1 km per uur, terwijl de limiet 50 is. In Burgh-Haamstede werd gemeten op de Kraayensteinwe waar tussen 19.00 en 21.50 uur 336 voertuigen passeerde Van de 56 overtreders was er één die 132 km per uur reed. H maximum is daar 80 km per uur. Op de Oostkapelseweg in Serooskerke passeerden tuss> 13.15 en 17.25 uur 614 voeruigen, waarvan er 59 te hard rede Op de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes werden tuss' 9.30 en 12 uur 27 bekeuringen uitgedeeld voor overtreding' als te brede lading, gevaarlijk rijgedrag, niet dragen autogc del, het negeren van de geslotenverklaring, gladde banden het zich niet houden aan de voorsorteervakken. De CZ-bus in Zierikzee: „Iedereen kan horen wat je mankeert." foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Vloekend stapt de man van zijn fiets af. Het is hem duidelijk: dat wordt bui ten in de rij staan. „En dan vind ik hel voor mezelf nog niet eens zo erg. Oudere men sen hebben er nóg meer last van." Het besluit van de CZ- groep om het knusse pandje in Zierikzee te verwisselen voor een mobiel kantoor, zorgt voor veel onbegrip bij de klanten van de zorgverzekeraar. De klachten: ze kunnen alleen op vrijdag terecht, moeten regel matig in de rij staan en hebben geen privacy in de bus. „Ieder een kan horen wat je man keert." De bus rijdt al een tijdje rond op Schouwen-Duiveland maar hoefde tot voor kort nooit in Zierikzee te stoppen. Aan de Oude Haven had de CZ-groep immers een regio- kantoortje. Met ingang van dit jaar zijn de deuren van dit pand echter voorgoed geslo ten. „Het was niet meer renda bel", legt CZ-woordvöeder C. G.Jebbinkuit. „Erkwamen te weinig mensen om vijf da gen in de week open te zijn. Kijk, het mag best wat geld kosten maar het moet niet de spuigaten uitlopen. Rare tijden Dus moest ook Zierikzee aan de CZ-bus geloven. Elke vrij dag tuft hij nu naar de stad, eerst een uurtje naar de Schel- destraat en dan een uur naar het parkeerterrein Mossel- boomgaard. De bevolking moet er duidelijk nog aan wen nen. „Je bent aan die rare tij den gebonden", moppert een vrouw die net de bus uitstapt. „En het is zo druk. Vooral als je kinderen hebt, moet je er vroeg bij zijn. Anders komen ze nog te laat op school." „Het is dat ik nu vrij ben", begint een an der. „Maar onder werktijd is het voor mij moeilijk om hier te komen." „Ik heb het van ochtend nog eens uitgere kend", zegt een Zierikzeese. „Maar twee uurtjes voor een dikke tienduizend inwoners is natuurlijk niet erg veel." Van privacy blijft in de bus niet veel over: alle gesprekken zouden te horen zijn. „Nu luis ter ik zelf niet mee", stelt een vrouw. „Maarals je wilt, kun je alles horen wat wordt gezegd. En buiten wachten, wat af en toe voorkomt, is ook geen pret je. Vooral niet in deze koude periode. „Maar je kunt er niets tegen doen hè?" concludeert een Zierikzeeënaar sip. „Die vercommercialisering." De twee bedienden van de CZ- bus weten dat de klanten mor ren. „Heel vervelend", zegt een van hen, genaamd M. S. van Hekke. „Maar we proberen ie dereen zo goed mogelijk te hel pen." Het tweetal denkt dat het publiek nog moet wennen aan de bus en dat de kritiek na verloop van lijd zal verstom men. „En in de zomer is het na- tuurlijk niet zo erg om even buiten te wachten." Over het gebrek aan privacy. „Klopt, maar de CZ beschikt over bui tendienst-functionarissen. Als de situatie daarom vraagt, is er altijd gelegenheid tot een persoonlijk gesprek." Pijpenlaatje Volgens Jebbink hebben de mensen in de bus zeker niet minder privacy dan in het kan toortje. „Daar bevond de wachtruimte zich ook vlak voor de balie, dat pand was ook een pijpenlaatje." Het aantal binnengekomen reac ties is hem alleszins meegeval len. „Vier brieven en achttien telefoontjes. En dat waren niet alleen maar klachten. Er wa ren ook gewone vragen bij." Voorde duidelijkheid: de zorg verzekeraar gaat geen maatre gelen nemen om de situatie te verbeteren. Mensen die een stille hoop koesteren dat het kantoor weer opengaat, ko men helemaal bedrogen uit. „Hoe vervelend het ook is, voor die paar mensen die langskwamen konden we het niet openhouden." 18 en 19 januari 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. (0111) 413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, zat. Dijk- straat 32, Scharendijke, zon. Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinis se, tel.(0111)452120. Zondag 19 januari 1997 Brouwershaven Nederlandse Her vormde Kerk 9.30 ds. Buijs;Gerefor- meerde Kerk 10 ds. Kansen, 18.30 kand. Luteijn;Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 9.30 dienst, 17 ds. Roo- se; Bruinisse Nederlandse Her vormde Kerk 10 en 17 ds. Smit.Ge- reformeerde Kerk 10 dhr. Baas, 17 dhr. Brand,Gereformeerde Ge meente in Nederland 10 en 17 lees- dienst; Burgh Nederlandse Her vormde Kerk 10 ds V.d. Deijl; Dreischor Nederlandse Hervormde Kerk, gez.dienst Noordgouwe; Haamstede Nederlandse Hervorm de Kerk 10 ds. Baks,19 ds Kansen; Gereformeerde Kerk 10 en 19 ds. Lingen;Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18.30 ds. Hardeman;Ge- reformeerde Gemeente 10 en 16.30 leesdienst;Rooms-Katholieke Kerk 11.30 dienst; Kerkwerve Neder- KAPELLE - De Evangelische Omroep maakt woensdag 5 fe bruari in de hervormde kerk in Kapelle opnamen voor het tele visieprogramma 'Nederland zingt'. Aan het muzikale gebeu ren werkt een groot aantal ko ren mee. Het programma be looft 'veel samenzang'. Deelnemers zijn het Christelijk Krimpens Mannenkoor, het christelijk jongerenkoor Salva tion uit Hardinxveld-Giessen- dam, CZOV Eensgezindheid uit Oud Alblas, Together uit Dor drecht. het kamerorkest Conti nuo, Marjolein de Wit (fluit), Ab Brouwer (trompet), Everhard Zwart (orgel) en Hans Blij der veen (algehele leiding). Om 19.45 uur gaan, in verband met de opnamen, de deuren dicht Een kwartier later begint het programma. Tandartsen: R.C. Schoots-Boersma, Ring 19, Burgh-Haamstede, tel. (011*1 652930.Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Wonder- gem, Zonnemaire, tel. (0111) 401880. Spreekuur zat 13-13.30 uur, Molen straat 26, Bruinisse. landse Hervormde Kerk 10 dhr. Rouw;Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds. Korving; Nieuwer kerk SOW-Gemeente 10 ds. Rien- stra (in Jacobuskerk);Gereformeer- de Gemeente 9.30 en 15.30 leesdienst;Gereformeerde Ge meente in Nederland 9.45 en 15.30 leesdienst; Noordgouwe Neder landse Hervormde Kerk 10 ds. Pan- nekoek; Noordwelle Nederlandse Hervormde Kerk 11 ds. Goodijk; Oosterland Nederlandse Hervorm de Kerk 10 ds. Knoop, 18 ds. V.d.Beukei; Gereformeerde Ge meente 10, 14.30 en 18.30 lees- dienst;Oud-Gereformeerde Ge meente 9.30, 14 en 18 leesdienst; Ouwerkerk Nederlandse Hervorm de Kerk 10 dhr. Binnenmarsch; Re nesse Nederlandse Hervormde Kerk 9.30 ds. Goodijk, Serooskerke Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Riphagen, 19 ds Smit; Scharendijke SOW-Gemeente 10 ds. Graafland, 19 ds. Jobsen; Sirjansland Neder landse Hervormde Kerk 10 en 18.30 ds. Boer, Zierikzee Nederlandse Hervormde Kerk Gasthuiskerk 9.30 en 18.30 ds. V.d. Pol; Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis 11.15 past. Schip- per;Gereformeerde Kerk 10 ds. Jobsen, 18.30 ds. Graafland;Chris- telijke Gereformeerde Kerk 10 ds. Oosterbroek, 18 ds. V.d. Wal;Gere- formeerde Gemeente in Nederland 10 en 18 leesdienst; Leger des Heils 10 samenkomst; Pinkstergemeente 10 samenkomst; wo 20 samen- komst;Evangelisch Lutherse Ge meente 10 dhr. Roskam; Rooms-Ka- tholieke Kerk zat. 19 dienst, zon. 9.30 dienst Zonnemaire Nederland se Hervormde Kerk 11 ds. Buijs; ZIERIKZEE - Het nieuwe, tij delijke gemeentehuis aan het Hatfieldpark in Zierikzee wordt zaterdag 8 februari om 11 uur officieel geopend door gede puteerde G. L. C. M. de Kok. Daarna is een korte .rondgang door het gebouw mogelijk. van onze medewerkster Willy van Meegen YERSEKE - De 26-jarige Heidi van Liempd uit Yerseke vertrekt op 1 februari naar Kenia, waar ze zich gedurende een periode van tien maanden gaat inzetten voor missieprojecten. Achter eenvolgens zal ze werken in de randwijken van de stad Kisumu en, 'in the middle of nowhere', bij de nomadenvolkeren van Lodwar. Reis en levensonder houd moet ze zelf betalen. Haar omgeving verklaarde haar voor gek toen ze haar baan opzegde. „Ik had het gevoel dat er meer moest zijn dan werken en bezit verwerven." De organisatie waarmee ze in zee gaat, is Missie en Jongeren uit Boxmeer. Jaarlijks zendt de ze organisatie van de katholieke kerk enkele tientallen jonge mensen uit. Het initiatief is ont staan vanuit de behoefte van een congregatie van missiepa ters en -fraters, die de aanwas van jonge missionarissen zag stagneren. Missie roept een associatie op met 'zieltjes winnen'. Van Liempd: „Daar moet ik niets van hebben. Ik ben dan ook met argwaan naar de eerste infor matiebijeenkomst gegaan, maar al snel is mij gebleken dat de doelstelling van deze missie vooral educatief is. Het gaat er om mensen uit verschillende culturen van elkaar te laten le- Heidi van Liempd gaat zich in Kenia onder meer inzetten voor straatkinderen. foto Willem Mieras ren en dat wordt heel breed g zien, van praktische zaken t de levensvragen." Motivatie De organisatie selecteert dee nemers hoofdzakelijk op mol vatie. „De bijeenkomsten wan erop gericht jezelf beter te len kennen. Als je alleen maar i bent op een goedkope vakant of een mooie aantekening op cv, dan ben je niet geschikt." Op haar reis naar Kenia krij zij gezelschap van een ande jonge vrouw. In Kisumu draaii ze straks mee in straatprojecte gezinszorg en aidszorg. Lodwar zal Van Liempd zii vooral ontfermen over straa kinderen. Onderdak en eti verschaffen, familie of pleego ders zoeken en de kinderen do onderwijs op een niveau bre: gen dat ze het reguliere onde wijs inkunnen. Vijf maandi vrijwilligerswerk in het Goe asielzoekerscentrum was ei goede voorbereiding. Daar g ze Nederlandse les, leerde werken met kinderen en ve diepte ze zich in andere cult: ren. Onbegrip Na een hbo-opleiding haven- transporttechnologie was V: Liempd onder meer werkzaa in een logistieke functie bij Pe fecta. Interessant werk, maan Westerse tredmolen van werk* en bezit verwerven ging ha; steeds meer tegenstaan. „Ik hï alles. Een goede opleiding, ei leuke baan, een leuke vriend toch was ik depressief." Ze oi dervond het nodige onbegrip haar omgeving toen ze het b sluit nam om alle schepen acl ter zich te verbranden, maar li zich daardoor niet van ha; plannen afhouden. Haar vrier en haar ouders steunden haar haar beslissing. En na haar e gentijdse missie pakt zij ha; oude werk misschien weer op. Van Liempd hoopt door haar e varingen in Kenia vooral ei stapje verder te komen met vraag.hoe ze haar leven zinvo Ier kan invullen. „Je moet eer voor jezelf de dingen op een ri tje hebben, voordat je wat voi anderen kunt betekenen." heeft beslist niet het idee dat de mensen daar in Kenia w eens even kan vertellen hoe h allemaal moet. „Ik kan mi schien van hen meer leren di zij van mij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 54