Nostalgie krikt de kermis op PZC Begrip streektaxi moet nog groeien Eis twee jaar voor schieten op taxichauffeur lerneuzen wil regels roor aanhouden van jlrugsrunners toetsen Fraude Terneuzense oliehandelaar na 5 jaar op de rol zeeland 11 Vuile Noordzee vals alarm Dijkgraaf zegt dubbelfunctie op Melkertbanen voor Terneuzen Eversdijk staat achter pachters Nieuw Veere eert oud Veere vrijdag 17 januari 1997 De kermis maakt weer betere tijden door; er komen weer allerlei 'ouderwetse' attracties terug. foto Charles Strijd van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Het volksfeest is zo langzamerhand weer echt van het volk. En dat dan in de breedste zin van het woord. De tijd dat op de kermis de 'opgeschoten jeugd' de dienst uit maakte, de tijd ook dat de kermis meer weg had van één groot gokpaleis lijkt weer voorbij. De Nederlandse kermisbranche herstelt enigszins na jaren van achteruitgang, constateer de voorzitter Bertus Donks van de Bond van Kermisbedrijfhouders (BO- VAK) eerder deze week handenwrij vend. De kermis wordt weer een fami liegebeurtenis. En dat is mede te danken aan de terugkeer van de nos talgische attracties. Nee, het is nog niet zover dat De Dame met de Dikke Dijen, De Vrouw met Drie Borsten, De Dame met de Baard opnieuw hun opwachting maken in de een of andere 'kijktent'; naakte wil den zijn uiteraard uit den boze. Maar het vlooientheater, de Steile Wand, het ouderwetse spookhuis en de eeu wige poffertjeskraam sluipen voor zichtig de kermisterreinen weer op. Net als trouwens de Rups, de lucht- schommel en de hangstoeltjes-zweef. Donks wijst op succesvolle experi menten op de grote kermissen in Roo sendaal en Tilburg, vorig jaar. ,,Daar is het uitgeprobeerd. En het bleek een doorslaand succes. Vooral oudere mensen voelen zich ontzettend aange trokken door die historische attrac ties. We proberen de terugkeer van dat stukje nostalgie nu door het hele land te stimuleren. En je zult zien, op het moment dat die oude sfeer terug is, lok je weer complete families naar de ker mis." Rustiger aan Het ging de kermis de laatste jaren niet bepaald voor de wind. De inkom sten kelderden, de exploitanten be dachten zich wel twee keer voor ze tonnen investeerden in nieuwe, snelle, hypermoderne, nog nooit vertoonde attracties. Maar het tij keert. Donks: „De massa heeft het even wat rustiger aan gedaan. Beïnvloed door de dis cussie over de afkalvende pensioen voorzieningen en andere onzekerhe den deden veel mensen het de afgelopen jaren zuinigjes aan. Ze pot ten hun geld liever op dan het op de kermis over de balk te gooien. En langzamerhand begint men natuur lijk ook te beseffen dat de kermis ei genlijk helemaal zo duur niet is. Je be paalt altijd nog zelf wat je uitgeeft. En als je geen geld overhebt voor een be paalde attractie, dan loop je er toch rustig aan voorbij? De mensen stellen - gelukkig voor de kermis - ook vast dat een pretpark geen écht alternatief is.Want wie een pretpark in wil, moet al direct een fiks bedrag aan entree geld neertellen, terwijl hij maar moet afwachten wat hem binnen geboden wordt én hoelang hij voor een bepaal de attractie in de rij moet staan... In tijden van droefenis staan de kleine 1200 exploitanten die Nederland nog telt, elkaar bi-j, zo leert de geschiede nis. De hechte (familie)banden en we derzijdse hulp helpen de kermis iede re keer weer overleven. De kermis is onuitroeibaar gebleken. En dat blijkt nu opnieuw; de zoveelste opleving is immers een feit. Door de eeuwen is er eigenlij k niets veranderd. Plechtig ge zegd: het volk wil nog steeds één keer per jaar de vrijheid proeven. Luther, Calvijn, Karei de Vijfde, de Efteling en Ponypark Slagharen ten spijt. Zeeland Rudy Keijzer reist jaarlijks het groot ste deel van de kermissen in Zeeland af. Dit jaar pakt hij uit met een uit klapbare kindermolen. Net als z'n broers Freddy en Joop weet hij van jongsaf niet beter. De Keijzertjes vor men zo'n typische, zo'n hechte kermi sfamilie. ,,De algemene belangstel ling is door allerlei factoren mogelijk wel wat minder, maar echt te klagen hebben we zeker niet." Keijzer staat nu 31 jaar op de kermis en heeft de pie ken en dalen dus meegemaakt. „Je moet domweg blijven investeren, bouwen en verbouwen, met je tijd meegaan. Hoe lang ik dit nog vol hou? Ik ben nu 54 en ik kan nog wel even mee. Maar een opvolger heb ik niet. M'n zoon is gaan studeren en is er een beetje van vervreemd. Die denkt meer in de richting van een sportschool. Nee, geen bokstent..." Keijzer verwacht de komende tijd wel weer wat groeiAls we als exploitan ten scherp blijven en. inspelen op alle mogelijke maatschappelijke ontwik kelingen hoeft dat geen probleem te zijn." De kermis hoort thuis in het hartje van de stad en niet op een winderig evene mententerrein er net buiten. Wil de Koning van de gemeente Goes stelt te vreden vast dat de terugkeer van de kennis naar de Grote Markt een door slaand succes is gebleken. Al was het experiment om er ook de Vlasmarkt bij te betrekken niet direct om over naar huis te schrijven. Maar dit jaar wordt het anders aangepakt. „Daar zou je mooi een poffertjeskraam neer kunnen zetten. Met wat kinderattrac ties erbij zou dat een heel aardig rust punt voor opa en oma met de kinderen kunnen zijn. Ja, een beetje op de nos talgische toer inderdaad." De verplaatsing van het evenemen tenterrein naar de markt, twee jaar geleden, was niet meer dan logisch. „Als ik thuis een feestje hou, doe ik dat toch ook niet in de bijkeuken? Dat doe je in de woonkamer. En die Grote Markt beschouw ik als de woonkamer van Goes." Experiment Piet van Driel van de gemeente Ter- neuzen waagt zich dit j aar aaneen ex- periment: de kermis, teruggekeerd op de gerenoveerde Markt, wordt bij wij ze van experiment uitgebreid met het Stadhuisplein. Daar wil hij een Reu zenrad, een spookhuis en een poffer tjeskraam neetplanten. De afgelopen jaren was het ronduit 'pet' met de ker mis in Terneuzen. Dat had alles te ma ken met het schuiven met de locatie, noodgedwongen door de reconstruc tie van de Markt. Van Driel: „Ik verwacht niet dat we dit jaar plotseling een enorme voor uitgang zullen boeken. De exploitan ten zullen nog even de kat uit de boom kijken en mogelijk geldt dat ook voor het pubhek. We moeten de zaak nu weer helemaal opbouwen. Wie weet kunnen we - als we het goed aanpak ken, met een gevarieerd aanbod van attracties - dan uiteindelijk uitgroei en tot een echte streekkermis." Diana Daniëlse van de gemeente Vlis- singen heeft de indruk dat het inder daad weer goed gaat met de kermis. „Je kunt het een beetje inschatten aan de hand van de inschrijvingen. Als die omhoog gaan, was het het jaar daar voor kennelijk een goede kermis. Nou, voor dit jaar is er flink ingeschreven. Het levert de gemeente dit jaar ruim drie ton aan staangeld op." V'LISSINGEN - Satellietbeelden van de Noordzee hebben de Kustwacht donderdag op het verkeerde been gezet. De opna mes vanaf grote hoogte toonden omstreeks elf uur 's morgens iets op het water dat op een verontreiniging leek. De Kust wacht stuurde een vliegtuig om poolshoogte te nemen, dertig mijl uit de Walcherse kust, dwars van Oostende. De vervuiling bleek slechts een verkleuring van het water te zijn, waar schijnlijk veroorzaakt door een botsing van koud met warm water of het naar boven komen van een onderste waterlaag. TERNEUZEN - VVD-fractievoorzitter W. Gosselaar uit Ter- neuzen legt uiterlijk in juni zijn functie als gemeenteraadslid neer. Gosselaar werd met ingang van januari dit jaar aange steld als dijkgraaf van waterschap De Zeeuwse Eilanden in Goes. Rond de zomer verwacht de liberale voorman uit Ter- neuzen te verhuizen. Daarnaast wil hij zijn zetel voortijdig beschikbaar stellen om het beoogde nieuwe VVD-raadslid V. van der Laan in de gelegenheid te stellen zich voor de komen de verkiezingen (1998) voldoende in te werken. De verwach ting is dat oud-wethouder W. de Zeeuw de nieuwe fractielei der zal worden van de liberale part ij in Terneuzen. TERNE UZEN - Plet ministerie van Sociale Zaken heeft de ge meente Terneuzen deze week zestien zogenaamde Melkert-I- banen toegekend. Hoe deze banen, die overigens een structu reel karakter hebben, zullen worden ingevuld is nog niet ge heel duidelijk. Burgemeester drs. R. Barbé van Terneuzen denkt dat er functies in de toezichthoudende sfeer gecreëerd zullen worden. KRUININGEN - Dijkgraaf drs. H. Eversdijk van het water schap Drie Ambachten zal zich ook bij de fusie van de drie waterschappen in Zeeuws-Vlaanderen inzetten voor hand having van pachterzetels in het nieuwe waterschapsbestuur Hij heeft dat ook gedaan in zijn vorige functie, als dijkgraaf bij Zeeuwse Eilanden (Midden- en Noord-Zeeland). Omdat daar relatief weinig pachtboeren zijn, moeten zij daar echter uit het bestuur verdwijnen. De Zeeuws-Vlaamse situatie is anders. Daar zijn veel pachters die grond huren van Belgen en Fransen. Of het lukt pachters in het nieuwe Zeeuws-Vlaamse waterschapsbestuur te houden, is voor Eversdijk evenwel geen uitgemaakte zaak. Donderdag, op een landbouwbijeen- komst in Kruiningen, zegde hij alvast toe 'zich zo sterk moge lijk te maken voor de belangen van de sector' binnen het wa terschap. KOUDEKERKE - De gemeenteraad van de nieuwe platte landsgemeente op Walcheren is accoord gegaan met het ge bruik van het wapen en de ambtsketen van de oude gemeente Veere. Hiermee hebben de raadsleden ingestemd met het handhaven van de naam Veere. De gemeenteraad had de be voegdheid om de naam van de gemeente alsnog te wijzigen. Een voorstel van het AOV/Unie 55+ de naam ter discussie te stellen haalde het echter niet. De ouderenpartij had liever de naam 'West Walcheren' gezien. Het gemeentewapen is uitsluitend bedoeld voor het gebruik op officiële documenten zoals een trouwboekje en ook in het' ambtswapen. Voor het briefpapier en de auto's van de ge meente is een nieuw beeldmerk ontwikkeld. Zeeland is de provincie met gemiddeld het grootste aantal auto's per honderd inwoners. Het openhaar vervoer zit daardoor bij voorbaat in een moeilijk parket, maar zowel NS als ZWN Groep proberen tegen de verdrukking in meer mensen in de trein en bus te krijgen. Hoe ze dat doen, onder meer met nieuwe producten, is onderwerp van een elfdelige serie in deze krant. Vandaag, aflevering vier: product van concurrentie, de streektaxi. van onze verslaggever Hans Heijt TERNEUZEN - Reizen met de ZWN Groep van deur tot deur in een luxe auto voor een prijs die aanmerkelijk lager is dan het gebruikelijke taxitarief. De ZWN introduceerde dit systeem om de concurrenten van het Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen af te troe ven en om de klanten beter van dienst te kunnen zijn. Bij de start van het project, begin vo rig jaar, hadden circa vijfhon derd mensen een pasje aange vraagd, maar sindsdien is aantal deelnemers nauwelijks toegenomen. De streektaxi is een initiatief van de ZWN Groep en enkele taxi-ondernemingen. Deelne mers moeten een pasje van 20,50 gulden aanschaffen. Voor meerdere pasjes op één adres wordt een korting van vijftig procent verschaft Pro ductmanager W. Verhagen van het Collectief Vraagafhanke lijk Vervoer van de ZWN: „Houders van een pasje moe ten uiterlijk een uur van tevo ren bellen en worden dan aan de deur afgehaaldVoor de eer ste zone vragen we een bedrag van zes gulden. Voor elke vol gende zone wordt drie gulden gerekend." Een zone is 4,5 kilometer lang. Houders van pasje kunnen zich laten rijden op Walcheren, in Zeeuws-Vlaanderen. Oost- Brabant. Limburg en Zuid- Gelderland. Ook is het moge lijk vanuit Nederland een ritje door België te maken en bij de zuiderburen drie zones op te maken. Autodichtheid Bij de start van het project in februari vorig jaar meldde Verhagen dat de ZWN zo'n vijfhonderd aanvragen voor pasjes voor de streektaxi had gekregen. Bijna een jaar later zijn 527 mensen pasjeshouder. Wat zijn de oorzaken van de geringe groei? Verhagen. „De autodichtheid in Zeeland is natuurlijk erg groot. Boven dien maken we nauwelijks re clame. We zitten met de streek taxi in een overgangsfase. De ZWN wil binnen enkele jaren naar een collectief vraagaf hankelijk vervoer toe, waarbij we de bestaande systemen in tegreren. We overwegen bij voorbeeld om op de slechtst bezette lijnen bussen te ver vangen en taxi's op de dienst regelingen te laten rijden. Zo'n maatregel is kostenbespa rend." Passagiers De meeste pasjeshouders voor de streektaxi zijn woonachtig in Zeeuws-Vlaanderen en dan vooral in het westelijk deel van de regio. Directeur C. van Bel- legem van de Aardenburgse Taxicentrale: „We vervoeren met de streektaxi allerlei pas sagiers. Natuurlijk ouderen. Maar ook jongere mensen pak ken voor van alles en nog wat J de streektaxi. Bij ons bedrijf zien we regelmatig nieuwe mensen die gebruik willen ma- y ken van de streektaxi." Van Bellegem laat weten dat de taxcicentrale aan een rit j met een pasjeshouder veel I minder verdient dan aan het I vervoeren van een 'reguliere' I passagier. „Maar omdat de I streektaxi goedkoper is, heb- ben we ook klanten die anders niet zo snel een taxi zouden ne- E men", legt de Aardenburgse directeur uit. „De voor- en na- delen heffen elkaar min of j meer op." De ZWN moet jaarlijks zo'n 50.000 gulden toeleggen op de I streektaxi- De concurrenten van het Samenwerkingsver- I band Collectief Vervoer, die I een vervoerssysteem voor de jl inwoners van West-Zeeuws- Vlaanderen en de gemeente J Terneuzen hebben opgezet, vermoeden dat de ZWN rijks- f subsidies misbruikt om de ver- 1 liezen met de streektaxi op te fi vangen. Volgens Verhagen is I dat vermoeden ongegrond. „We vangen het verlies op met I de winst in onze andere ver- I voerssystemen, niet met rijks- 1 subsidies." in onze verslaggever inny van Gremberghe ÜRNEUZEN - Wat hebben ugsrunners in Terneuzen te aken met prostituanten in roningen? Niets, denken de eeste mensen en gelijk hebben De lokvogels in de Schelde- ad en de genotzoekers onder Martinitoren hebben niets et elkaar van doen. Alleen oeten in een land als Neder- nd, waar drugsrunners de lfde rechten en plichten heb- !n als hoerenlopers, die twee oepen op eenzelfde, gelijke ijze worden behandeld. Als de •lit ie een man die in het Gro- ngse A-kwartier een prostitu- wil bezoeken niet bij voor- lat mag aanhouden, dan mag politie in Terneuzen een per- on die ervan verdacht wordt ugs te runnen ook niet in de aag vatten. beurt dat wel en neemt de ge- ïente Terneuzen in de Alge- ene Plaatselijke Verordening gels op die het aanhouden van ugsrunners op deze gronden •gelijk maakt, dan stelt de ge- lente Terneuzen de verden- ïg van iets op zich strafbaar dat kan volgens kantonrech- mr. M. J. M. Klarenbeekniet. erdenking hoort slechts het gin te zijn van opsporing en rvolging. Iemand die ver- cht is, is in de optiek van Ter- uzen al strafbaar en dat kan it door de beugel". 'iets t vonnis van de rechter, dat )r een jonge drugsrunner dde tot ontslag van rechts- volging, viel bij de juridische dewerkers van de gemeente neuzen en het Openbaar Mi- terie in Middelburg niet in ;de aarde. Klarenbeek lijkt er soonlijk op uit te zijn om de -[els van het gezamenlijke igsbeleid van de gemeente neuzen, het Openbaar Mi- terie en de Zeeuws-Vlaamse itie te toetsen. In december laarde Klarenbeek zich ach- het betoog van de Axelse ad- raat mr. R. Lensen, die meen- dat de Terneuzense politie onrechte van burgemeester R. Barbé de toestemming r 1 gekregen om binnenstads- boden aan mensen op te leg- 21. Alleen Barbé zou die verbo- i kunnen opleggen, •eet nadat mr. Klarenbeek e uitspraak had gedaan rd tussen de juristen van de gemeente Terneuzen en het ar rondissementsparket overleg gevoerd. De uitspraak van de rechter sloeg namelijk een gat in het drugsbeleid van Terneuzen en het OM in Zeeland. Vorige week kwam de rechter - geluk kig voor Terneuzen - terug op zijn uitspraak, omdat artikel 177 van de Gemeentewet niet op een juiste wijze zou zijn geïnter preteerd. Amper een week later trekt mr. Klarenbeek echter weer een be paling uit de Terneuzense APV in twijfel. Een verordening, die niet uit de lucht is komen vallen, maar op specifieke punten - zo als de bepalingen over het run nen van drugs - door de Hoge Raad, het hoogste Nederlandse rechtscollege, is getoetst en goedgekeurd. Te ver Volgens E. van der Hoofd, juri disch medewerker van Terneu zen, is het Klarenbeeks recht om recht te spreken en regelgeving te toetsen. „Maar, in dit speci fieke geval gaat de rechter iets te ver. Mr. D. Veurink, persoffi cier in Middelburg, tilt overi gens niet zo zwaar aan de laatste uitspraak van rechter Klaren beek. „Dit stoort ons minder dan de problemen met het bin nenstadsverbod. Kijk, het is na tuurlijk niet leuk als beleidsaf spraken door rechterlijke uitspraken worden ondergra ven, maar dat is wel inherent aan ons systeem. Dit gekissebis hoort erbij. Rechters zijn onaf hankelijk, horen regels te toet sen, op die manier ontwikkelt zich jurisprudentie." Veurink ging er gisteren vanuit dat mr. Klarenbeeks interven ties - voor zover die het Terneu zense drugsbeleid betreffen - tot twee beperkt zullen blijven. „Waar nu nog aan getrokken wordt, is een wat zwakker scha- keltje in de ketting, maar dat krijgen we - in hoger beroep - ook wel verstevigd. Het duurt alleen even", aldus Veurink. Woorden van die strekking sprak ook Barbé. „We zullen vandaag, vrijdag, met het OM overleggen om te zien wat we gaan doen. Het openbaarminis terie kan tegen deze uitspraak beroep aantekenen, dat is een mogelijkheid. Een tweede is - en de rechter heeft dit ons zelf aan de hand gedaan - om de tekst van de regelgeving wat aan te passen. We zullen dat bespre ken", aldus Barbé. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 24- jarige man uit Rotterdam is donderdag bij de rechtbank in Middelburg twee jaar gevange nisstraf geëist. Officier van jus titie mr. T. de Jong achtte bewe zen dat de verdachte op 12 juli vorig jaar in Renesse een taxi chauffeur uit Bruinisse met een kogel uit een schietbalpen op zettelijk zwaar had verwond. De aanleiding vormde een woordenwisseling tussen beide mannen, die vervolgens totaal uit de hand liep. De Rotterdam mer, die zich volgens getuigen op de Hogezoom in Renesse dronken en vervelend gedroeg- spuwde en deelde een klap uit aan de taxichauffeur. Deze rea geerde op zijn beurt door met zijn auto op de man te willen in rijden. Omdatditnietlukte,zet te de taxichauffeur tevoet de achtervolging in. Toen de ver dachte plotseling stopte en zich omdraaide, stonden ze op nog geen vijf meter oog in oog met elkaar. Daarop loste de man met het vuurwapen een schot, dat het slachtoffer in de borststreek trof. De taxichauffeur, die als getuige was opgeroepen, vertel de nog steeds pijn aan zijn lin kerlong en middenrif te onder vinden. „De kogel is er niet uitgehaald, omdat er dan de kans op een dwarslaesie be staat", vertelde hij. Zierikzee Saillant detail was dat de taxi chauffeur de groep jongelui, waai-van de verdachte deel uit maakte, 's avonds naar Zierik zee had vervoerd. Later ging de taxichauffeur samen met een collega, na afloop van hun dienst, in de vroege ochtend van 12 juli een biertje drinken in Re nesse. Daar vond omstreeks half vijf de confrontatie plaats met de Rotterdammer, temidden van de groep jongeren. Een aantal getuigenverklaringen was te genstrijdig. Wel kwam vast te staan dat de taxichauffeur 'ter verdediging' een wapenstok bij zich had. De verdachte ver klaarde zelf dat de Bruënaar een pistool had. „Ik werd bedreigd. Ik moest daarom wel schieten." Voor de officier stond vast dat de man het onheil door zijn gedrag over zichzelf had afgeroepen. De verdachte kon pas veel latei- worden aangehouden. Hij was voor geweldsdelicten al eerder met justitie in aanraking ge weest. De rechtbank doet op 30 januari uitspraak. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heslist over twee weken of de fraudezaak tegen een Terneuzense oliehandel wel of niet ontvankelijk moet wor den verklaard. Officier van justitie mr. T. de Jong vond dat de strafzaak als nog ontvankelijk moet zijn, hoewel hij donderdag in Mid delburg bekende dat de zaak onnodig gecompliceerd is ge maakt „Ik zie wel een oude zaak, maar we hebben het zeker niet laten versloffen. Het onder zoek is buitengewoon ingewik keld geweest." Hij refereerde aan het omvangrijke dossier en andere onvolkomenheden. De oliehandel zou in 1992 hebben gefraudeerd met bunkerverkla ringen. Voor raadsman mr F.K. Wieland stond het als een paal boven water dat door het tijds verloop van twintig maanden, verdeeld over twee fases van ze ven en veertien maanden, de zaak tegen zijn cliënt met ont vankelijk dient te worden ver klaard. Ook was volgens de ad vocaat het vertrouwensbeginsel geschonden. De verdediging sprak ook nog over een brief, waarop hij geen antwoord had gekregen. „Welke brief? Ik heb geen brief ontvangen", repli ceerde de officier. Het aantal gebruikers vande streektaxi van de ZWN is sinds de start begin vorig jaar nauwelijks gestegen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41