Speeltuinen bedreigd door regels PZC zeeland Hoogtepunten cultureel seizoen afgeblazen na afwijzing subsidie Eenheid bij omroep SlotFM ver te zoeken Fantasy-auteur Wim Stolk koestert het schrijverschap Verdachte ontkent ontucht met jongen geslaagd lezers schrijven exposities kunst cultuur Strengere veiligheidseisen dwingen veel verenigingen tot forse investeringen van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De radioma kers van de lokalp omroep Ter- neuzen hebben alle banden met de huidige stichting ver broken. De vrijwilligersgroep heeft geen enkel vertrouwen meer in het bestuur onder voorzitterschap van R. Roe- lands. Woordvoerder T. van Duist maakte donderdag bekend dat de groep, zo n twintig in getal, zelf een zendmachtiging wil gaan aanvragen voor eenloka- le zender in de Scheldestad. Het is bijzonder mistig rond SlotFM. Eén ding is wel duide lijk: het onderlinge vertrou wen tussen de vrijwilligers, de Facilitaire Stichting Zeeland (FSZ) en het bestuur is niet meer te repareren. Ook binnen het bestuur- dat formeel uit vier mensen bestaat maar in de praktijk alleen een voorzitter en secretaris omvat, is de ver deeldheid groot. Sprookjes Volgens bestuurslid S. Hame link (tevens financieel aan deelhouderbij de in Middel brug gevestigde FSZ) 'vertelt Roelands sprookjes' door te suggereren dat er serieuze fu sieplannen zijn met de nooit echt van de grond gekomen Axelse omroep. „Het is niets meer dan een dwaze eenmansactie van een gefrustreerde radiopiraat die z'n zin te ver wil doordrijven." Mogelijkheden om de voorzit ter tot de orde te roepen zijn er niet, stelt Hamelink, omdat er- geen vergaderingen meer wor den uitgeschreven,Roelands op zijn beurt hekelt de opstel ling van het facilitair bedrijf, dat naar zijn idee te veel in vloed wil uitoefenen op de aard van het beestje. Daardoor zou SlotFM - sinds zomer 1996 al opererend onder de Wal- cherse eenheidsnaam Radio Maximaal - te zeer een 'filiaal' worden van Middelburg en dus geen echte lokale .omroep meer zijn voor Terneuzen. Vanavond draait Roelands de knop van de zender om en gaat de studio op slot. Zelf ver wacht hij dat het station, in een nieuwe vorm, uiterlijk be gin volgende maand weer de lucht in kan. Winr Stolk, alias W. J.Maryson: „Ik ben constant bezig met schaven." foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh KATS - Alsof hij kleine diamantjes slijpt. Zo schrijft de 46-jarige Wim Stolk zijn verhalen. Onder het pseudoniem W. J. Maryson werkt de inwoner van Kats aan een fantasyreeks in vijf delen. Deel twee, Emaendor, is zojuist versche nen. Ook de Duitse lezersmarkt wordt ermee bediend. In een oplage van minimaal twintig duizend exemplaren. Een snel succes voor de beginnende schrijver. „Ik ben constant bezig met schaven. Het moet er staan zoals ik wil dat het er staat. Want eenmaal in druk verschenen valt er niets meer aan te veranderen." Nog geen half jaar geleden verhuisde Stolkmet vrouw en kinderen naar Zeeland. Even buiten Kats vonden zij hun droomhuis, een mooie ou de woning. Daarvoor wilde Stolk het Westland wel verlaten. „We waren al een jaar op zoek naar een huis. Wilden de ruimte opzoeken. Maar tussen de rivieren, in het hart van Hol land, vonden we niets. Eenmaal in Kats was het snel duidelijk: dit is ons plekje." Sinds zijn verhuizing gaat het schrijven Stolk nog beter af en kan hij zich nog beter concen treren op het vak dat hem sinds een jaar fullti me bindt. Een vak waarin Stolk verzeild raak te via een flinke omweg. Sinds 1977 werkte hij in de reclame. Eerst als vormgever, later als tekstschrijver. Stolk leek prima op zijn plek. Totdatin 1993 deziektevan Pfeiffer hem velde. Een ware kwelling, zeker voor iemand die ge wend was tachtig uur per week te werken. „Ik zat thuis en zocht eén bezigheid voor die paar uurtjes dat ik nog wat waard was." Stolk kroop achter zijn tekstverwerker, begon te schri j ven.Dide maanden later werd ik wak ker. veertig hoofdstukken verder." Waarom het fantasy werd, Stolk kan het moeilijk zeggen. Natuurlijk, het genre was hem bekend. „Maar veel had ik er niet van gelezen. Wat ik schreef was gewoon wat eruit rolde. Dat moest het blijkbaar zijn." De zogeheten meestermagiërreeks doet in een vlotte schrijfstijl verslag van de zoektocht naar de vijf Aartszwaarden en het Boek van Kennis. Zoals gebruikelijk in fantasy bewegen kleur rijke, vreemde wezens zich door een magische wereld met bizarre landschappen. Tijdens hun speurtocht moeten negen leden van een vrede lievende stam strijden tegen de verschrikking Orc'h Osomrach en zijn al even afschrikwek kende zoon Yrroth. Fantasy- en SF-bladen reageerden enthousi ast op het eerste boek Sperling. En terwijl fans gretig het pasverschenen Emaendor verslin den, werkt Stolk alweer aan het vervolg. „De stam van het verhaal zit in mijn hoofd, maar ik laat me gezellig verrassen door allerlei zijspo ren." De schrijver groeit in zijn werk. Merkt dat hij steeds meer evenwicht vindt tussen de inspira tie en het vakmatige. „Ik heb een overvloed aan ideeën. In mijn geval is het de kunst daar het juiste uit te pakken." Stolk wil zijn lezers in de eerste plaats avontuur en ontspanning bieden. Heeft geen hoogdravende literaire pretenties. „Wat er aan wijsheden in mij zit probeer ik wel door te laten klinken. Misschien verrijkt het de lezer. Begrijpt-ie wat meer van het evenwicht waar hij naar op zoek is." Muziek Als zoon van Marie hoefde Stolk niet lang na te denken over een pseudoniem. Een Nederland se uitgever bleek redelijk eenvoudig te vinden. Een grote Duitse uitgever volgde. Ook Enge land en Amerika tonen belangstelling. Veelzij dig als Stolk is componeert hij tevens muziek voor zijn boeken. Muziek die op vijf cd's wordt uitgebracht. De inwoner van Kats koestert zijn sch tij verschap. „Dit is zo'n rijk bestaan. Je kunt er zoveel van jezelf in kwijt. Ik denk dat heel veel mensen dat zoudën willen." vrijdag 17 januari 1997 van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 53- jarige inwoner uit Hoedckens- kerke is donderdag in Middel burg voor het plegen van ontucht met een minderjarige jongen zes maanden cel, waar van twee maanden voorwaarde lijk, geëist. De man zou tussen januari '89 en januari'91 seksu eel misbruik hebben gemaakt van de toen 14-jarige jongen, maar ontkende dat. Wel gaf de verdachte toe dat de jongen in die periode veel bij hem aan huis kwam. De man vertelde mu ziekles aan een groep van acht tien kinderen van de drumband te geven. Hij had veel contact met jonge ren, die graag bij hem kwamen. Ze werden door hem verwend met kadootjes. In het privé- zwembad zouden de kinderen regelmatig naakt hebben ge zwommen. De jongen deed vo rig jaar aangifte. Volgens de man zou de jongen uit wraak hebben gehandeld, want hij wilde graag bij hem komen wo nen.Officier van justitie mr. J. J. A Groen stelde vast dat er sprake was van een bijzondere relatie en dat hij van de gelegen heid gebruik had gemaakt. Wel hield hij in zijn eis rekening met het blanco strafblad van de man. Raadsvrouw J. J. Jansen oordeelde dat haar cliënt er vrije opvattingen op na hield. „Er mocht veel, dat was aan trekkelijk voor de kinderen. Na zoveel jaar is er bij de jongen ja loezie ontstaan. Er is geen enkel Lezing over Hugenoten KAPELLE - De Zeeuwse afde ling van de Nederlandse Genea logische Vereniging houdt mor gen, zaterdag, een bijeenkomst in De Vroone in Kapelle. Spre ker is de heer A Luteijn uit Sluis. Hij behandelt het onder werp De Hugenoten. De bijeen komst begint om 14 uur. GOES - Aan het Oosterschelde Col lege, afdeling vooropleiding hoger beroeps onderwijs, in Goes zijn de volgende studenten geslaagd: Car- lien van Dijk, Joost Grevink en Si- moneSinaij. bewijs." Zij vroeg om vr spraak. De rechtbank doet u spraak op 30 januari. Deze rubriek is uitsluitend stemd voor reacties op ir verschenen berichten, artikel of commentaren. De reactiel beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedi< ten en anonieme inzendingi worden niet geplaatst. Bijdi gen mogen niet langer zijn di 250 woorden. De redactie houdt zich het recht voor in; dingen te bekorten. Over gewi gerde brieven wordt niet gecc respondeerd. Onnozel Regelmatig stoot je in de PZC onnozele beweringen. Hope! geven de afwijkingen geen go beeld van de journalisten, éne dag lees je dat de Elstar pels onder de grond groeien in september gerooid wordi Dan weer dat Maurits S 50.000 ton zand evenveel vin als 500.000 kg. Toch wel i licht zand! Het scheelt m; 49.500.000 kg. Bovendien men hem gezegd hebben zand en grond meestal in, 1 bieke meters, worden verh; deld. J. van Grom Koepelstraat Serooskei Noordpoort U plaatste best wel een moi foto van de schamele resten v de Noordpoort in Middelbt (PZC, 14-1). Maar ach: 'Resta reren?'. Het bakstenen Gasth: op de achtergrond op de foto nu bijna klaar. Nader je de st vanaf de Noordsingel, dan is steeds in mij de spijt, dat dit bouw daar nu zo afstotei streng en ongezellig staat. I vendien totaal niet passende bolwerken en singels. We mi ten wel blijven hopen dat het j bouw doelmatig en vriendel en een echt Gasthuis blijkt zijn voor de toekomstige bev ners en verzorgers. C. de Wolf-Corneli Gerbrandylaan Middelbx In het souterrain van Zeeuwse Bibliotheek inMidd burg is tot en met 8 februari tentoonstelling Intuïtief scl deren ingericht. Er hangen di tien schilderijen die zijn maakt door cursisten van 1 Middelburgs Instituut vi Kunstzinnige Vorming (MIK Zij krijgen op zaterdagmore les van de Middelburgse kuns naar 'Kees de Valk. Er woi voornamelijk met olieverf werkt en de onderwerpen wi den grotendeels bepaald d< de behoeften en talenten van cursisten. Alle technieken vaardigheden zijn nu voor i eerst uitgewerkt op een do De opdracht luidde: 'Schilt als basis een behang in één meer van jouw persoonlij kleuren'. Het resultaat is e tentoonstelling met dertien! taal verschillende schilderije Daarnaast is tot en met 1 bruari in het souterrain van Zeeuwse Bibliotheek de expo tie Beelden van het Licht zien, die 24 reproducties omi van werk van de Duitse Rij Kübler, die zich sinds 1947 li inspireren door de Graalboti schap In het Licht der Waarhl van Abd-ru-shin. Vanaf datn ment werd zij vervuld door) wens het Licht zichtbaar te a ken. De bibliotheek is geope! ma 17.30-21 uur, dinsdag t; vrijdag 10-21 uur en zatero 10-13 uur. Keramiek van Anneke I rings, Femke van de Berg Liesbeth Mullemeister woi tot en met 21 februari tentoc gesteld in Galerie 't Zuuddek Burgh-Haamstede. Openini tijden: donderdag 10-17 u vrijdag 13-17 uur. Met de mond geblazen g alsmede sculpturen en ges neerde stukken zijn tot en m< maart te zien in galerie Ratti fanger in Hulst. Tevens is er f groepstentoonstelling van vaste exposanten. Openings' den: donderdag, vrijdag en terdag 13.30-17 uur en zone 14-17 uur. Atelier/Gallery d'Ouwe Sm se in Groede heeft tot eind ma houtsculpturen in huis van Goossen, keramiek van Braakman, olieverfschilderi met het thema Het Paard i Jef Janssens en nieuwe olievf schilderijen - bloemstillev en portretten - van Wilma 1 der Lee. Openingstijden: v dag en zaterdag 13.30-17 uui Metro S heet de expositie i werk van Frits van Til, waar; ook de begrippen doldru butterfly, koek en ei zijn toe voegd, die zaterdag om 11 uur wordt geopend in Kuif spoort 22 in Middelburg. Te z tot 1 maart, dinsdag t/m zal dag 13-17 uur. Het overzicht van de lope exposities staat op pagina van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Het Fonds voor de Podiumkunsten heeft een streep gezet door twee van de meest prestigieuze culturele evenementen die dit jaar in Zee land op stapel stonden. Zowel voor de opvoering van de opera Riders to the Sea van Ralph Vaughan Williams in de Grote Kerk van Veere, door onder meer het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Philharmonisch Koor, als voor een openluchtproject op Neeltje Jans rond de Grieks/ Franse componist Yannis Xena- kis is een subsidieverzoek door het Fonds afgewezen. Het Straatfestival in Vlissingen krijgt wél 75.000 gulden van het Fonds voor de Podiumkunsten. De Zeeland Nazomer Festivals zitten nu zonder slotvoorstel- ling. De bedoeling was om de jaarlijkse cultuurmaand in ok tober af te sluiten met een groot schalige Zeeuwse productie. De opera van de Britse componist Vaughan Williams, over een vis sersgemeenschap aan zee, zou aan de Zeeuwse situatie worden aangepast. Er stonden zeven voorstellingen gepland in de Grote Kerk van Veere en nog eens zes buiten Zeeland. Tal van organisaties en personen had den hun medewerking toege zegd. Jeroen Lopez Cardozo zou de regie voeren; orkest en koor zouden worden gedirigeerd door Dirk Brossé. Bijdragen Er werd gewerkt met een begro ting van 800.000 gulden. Aan het Fonds voor de Podiumkun sten was om een bijdrage van 280.000 gulden gevraagd. „Er waren natuurlijk nog andere bijdragen nodig, onder meer van hét Prins Bernhard Fonds en de provincie, maar het Fonds voor de Podiumkunsten moest de basis leggen", zegt coördina tor R. J. F. van Meijel van de Zeeland Nazomer Festivals. Naar zijn idee was een 'dijk van een subsidieverzoek' ingediend. Hij weet nog niet waarom het is afgewezen. „Nu hebben we het hele project afgelast. De Nazomer Festivals zitten daardoor zonder slot- voorstelling. Dat is op zich niet zo schokkend - er komt altijd wel iets voorbij - maar het ging ons erom iets volstrekt unieks neer te zetten. Dat kan alleen als je het zelf produceert. Nu moe ten we dat plan op zijn minst een jaar opschuiven. Jammer." In tegenstelling tot de projecten van de Zeeland Nazomer Festivals en het Festival Nieuwe Muziek kan het Straatfestival in Vlissingen dit jaar wél rekenen op een subsidie van het Fonds voor de Podiumkun sten. foto Lex de Meester De stichting Nieuwe Muziek Zeeland wilde het Festival Nieuwe Muziek, dat van 21 juni tot en met 5 juli in Middelburg plaatsvindt - dus los van de Zee land Nazomer Festivals - op luisteren met muziek, theater, dans en beeldende kunst op Neeltje Jans. Het festival is dit jaar gewijd aan Xenakis, die 75 wordt. Er zou een stuk worden opgevoerd, vormgegeven door Natasja Boezem, dat hij schreef over de klassieke Griekse dich teres Sappho. Voor het project was ruim drie ton aangevraagd bij het Fonds voor de Podiumkunsten. Direc teur A van 't Veer van Nieuwe Muziek rekent erop dat het idee in 1998 wel kan worden uitge voerd. „Ik vertrouw erop dat het subsidieverzoek dan wel wordt gehonoreerd. Ik heb vernomen dat we nu een afwijzing hebben gekregen omdat onze omschrij ving nog niet helemaal was af gerond. Over de choreograaf/ regisseur was bijvoorbeeld nog geen zekerheid. Dat soort de tails nekten de boel." Een woordvoerder van het Fonds van de Podiumkunsten kon dat overigens niet bevesti gen. Alle 340 organisaties die subsidie hebben aangevraagd weten wel of hun verzoek al dan niet is gehonoreerd, maar ze ho ren pas eind deze maand waar om. Klaas Overdam van de Culture le Raad Vlissingen, coördinator van het Straatfestival (5 tot en met 12 juli)is in zijn nopjes met de subsidietoekenning voor zijn activiteiten, ook al verleent het Fonds voor de Podiumkunsten maar de helft van wat werd aan gevraagd. Het Straatfestival krijgt 50.000 gulden voor het opzetten van een themaproject rond de niet- klassieke harp en 25.000 gulden voor de programmering van het festival. Voor dat laatste .was 100.000 gulden aangevraagd. „Het Fonds krijgt enorm veel aanvragen", zegt Overdam. „Dan denk ik dat wij er goed vanaf zijn gekomen." van onze verslaggever Boudewijn Goudswaard VLISSINGEN - Een aantal speeltuinverenigingen in Zee land dreigt in financiële proble men te geraken. Eind maart worden de nieuwe wettelijke veiligheidsregels waaraan speeltoestellen moeten voldoen van kracht. De minder draag krachtige verenigingen en voor al oudere speeltuinen krijgen het zwaar te verduren om de speeltoestellen die niet aan de nieuwe normen voldoen aan te passen of te vervangen. De investeringen die daarmee ge paard gaan, is voor veel vereni gingen een niet te nemen obsta kel. NuSo, de overkoepelende orga nisatie van speeltuinverenigin gen in Nederland, spreekt zelfs van een kwart van alle speeltui nen die door de nieuwe wetge ving in moeilijkheden komen. NuSo-woordvoerder C. Kramer schat dat door de nieuwe regels de speeltuinverenigingen 'ruim honderd miljoen gulden' extra moeten investeren. Bij de NuSo is de nieuwe wet met gemengde gevoelens ont vangen. Zo ook bij de Zeeuwse speeltuinverenigingen. Voorzit ter R. Francooy van speeltuin vereniging De Oude Stad in Vbssingen is uiteraard al enige tijd ervan op de hoogte dat de nieuwe wetgeving in aantocht is. Toch zijn er nog maar nauwe lijks maatregelen getroffen. „De meeste toestellen zijn nog geen vier jaar oud en voldoen wel aan de nieuwe nonnen, maarniet al lemaal", zegt hij. Als voorbeeld noemt Francooy De Vliegende Hollander, een lange schommel, die niet meer aan de eisen voldoet. „Zo'n schommel vergt al snel een in- Radar flitst 113 hardrijders DRAAIBRUG - Bij een radar controle donderdag tussen 10.00 en 14.00 uur op de Rijks weg N58 in Draaibrug passeer den 969 voertuigen. Honderd dertien passanten overschreden de toegestane 'maximum snel heid van tachtig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 136 kilometer per uur. vestering van 50.000 gulden en waar haal je dat geld zo gauw vandaan? Op de duur weet je niet meer waar je aan toe bent," zegt hij berustend, met de vage hoop dat de naleving op de nieu we wetgeving met enige sou plesse wordt toegepast. Veiligheid De inspecteurs die belast zijn met het toezicht op de veiligheid in de speeltuinen zijn zich terde ge bewust van het dilemma en hebben reeds aangekondigd 'coulance te betrachten' bij het constateren van onregelmatig heden. Maar dat alleen is niet voldoende. De meeste speeltui nen zijn voor eventuele onge vallen verzekerd bij de NuSo. Maar wanneer blijkt dat een speeltoestel niet aan de nieuwe normen voldoet, dan is de speel tuin zelf aansprakelijk voor de kosten. De nieuwe regels zijn bedoeld om het aantal ongeval len - verleden jaar 15.000 - terug te dringen. De keerzijde is dat een aantal speeltuinen met slui ting wordt bedreigd. Speeltuinvereniging Het Mei veld in Middelburg is al lang voorbereid op de nieuwe voor schriften. „Onze speeltuin", al dus voorzitter A Brand, „is nog maar drie jaar oud en dus be trekkelijk nieuw. Al onze toe stellen hebben we uitsluitend bij gerenommeerde leveranciers betrokken en voldoen dan ook aan de nieuwe veiligheidsei sen." Voor de oudste speeltuin van Terneuzen, Oranjekwartier, is een eventuele sluiting echter lang niet denkbeeldig. Volgens bestuurslid R. Blommaert is het vrij simpel. Als de speeltuin geen ontheffing krijgt, is het ge daan met Oranjekwartier. Vrijwilligers Andere speeltuinen richten him hoop op gelden uit fondsen, zo als Jantje Beton en het Juliana Fonds of een bijdrage van de ge meente. De NuSo wijst verder op de zware last op de schouders van de duizenden vrijwilligers, die veel werk zullen moeten ver richten bij het renoveren van de speelplaatsen. Bovendien ver eist de nieuwe wet dat er van al le speeltoestellen een logboek wordt bijgehouden over plaat singsdatum, gebruik en onder houd. Naar verwachting een kwart van alle speeltuinen komt door de nieuwe wetgeving in financiële problemen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10