elektro-winkels berco PZC OM beticht van strafbare feiten bij drugsonderzoek binnenland njang naar de rechter is niet meer nodig Aanhoudingen ip Schiphol ivegens diefstal Vier verdachten van inbraak bij LRT voorgeleid Mercedes-kantoor centrum cocaïnesmokkel Neo-nazi aangehouden Bedrijf geeft vlees aan armen Benzine en diesel goedkoper Informatiekaart in meterkast Oudste kat (27) overleden Dijkstal biedt politie 1,75 procent meer Asbest vrijgekomen bij brand Nieuwkomers WSW krijgen contract 32 uur Spijbelen op Urk vervolgd Gouden Harpen voor Van 't Hek, Ruth Jacott en The Scene Ambtenarenbonden eisen substantiële inkomensverbetering donderdag 16 januari 1997 onze verslaggever olkert van der Krol OETERMEER - Consumenten elektronica-winkels kunnen nderlinge conflicten sinds gis- •ren uitvechten bij de nieuwe eschillencommissieElektro. In oetermeer ondertekenden de inie van elektrotechnische on- ernemers (Uneto), de Consu- ïentenbond en de Stichting het con- voor de oprichting. Zo de vaak dure en tijdro- ende gang naar de rechter verbodig. honderd tot tweehonderd ulden 'klachtengeld' kan de - De politie van en de Koninklijke larechaussee hebben acht aangehouden op ver- van diefstallen op de Schiphol. Zeven an de verdachten zijn werkne- jers van het op- en overslagbe- Irijf waar de diefstallen plaats- onden. )at maakte de politie gisteren ekend. De acht gingen er van- .oor met computers, onderde daarvan, draagbare tele- en videocamera's. De van de buit loopt in de De politie vermoedt dat drie hoofdverdachten al inds het voorjaar 1996 op het pad waren. van de acht verdachten zit- en in voorlopige hechtenis. Bij en aantal medewerkers thuis rof de marechaussee een deel an de gestolen goederen aan. )e marechaussee verhoorde •erder twee inwoners van Al- en een medewerker van luchtvaartmaatschappij op van heling. politie kwam de zaak op het tijdens een onderzoek een 37-jarige inwoner van die werd van heling en illegaal rapenbezit. De man bleek nau- rebanden te onderhouden met en 32-jarig familielid die rerkzaam is bij het overslagbe- Irijf op de luchthaven. ANP consument het meningsverschil voorleggen aan de geschillen commissie. De consument die in het gelijk wordt gesteld, krijgt het klachtengeld vergoed. De winkelier, mits aangesloten bij de Uneto, moet zich bij de uit spraak neerleggen. Negatieve reclame Uneto hoopt met de geschillen commissie te bereiken dat onte vreden kopers van elektronica hun ongenoegen sneller ken baar maken. Uit onderzoek blijkt dat veertig procent van de ontevreden klanten dit niet meldt. „Een consument met een klacht die niet goed wordt opgelost, gaat dat rondbazuinen in zijn ken nissenkring. Dat betekent een uiterst negatieve reclame voor een ondernemer", aldus C.H.M. Last, directeur van de Stichting Geschillencommissies voor consumentenzaken Het scheelde overigens niet veel of Last had zelf de eerste klacht UTRECHT - Vier mannen die maandag werden opgepakt in verband met de inbraak in een pand van het Landelijk Recher cheteam (LRT) in Zeist, worden donderdag in Utrecht voorge leid. De rechter-commissaris bepaalt dan of zij langer in voorlopige hechtenis moeten blijven. Dat heeft justitie woensdag bekendgemaakt. De verdachten, twee mannen van 22, één van 24 en één van 20, zouden bij de inbraak in de nacht van 15 op 16 december onder meer laptop-computers met geheime informatie hebben buitgemaakt. De twee laatstge noemde mannen worden ook gehoord in verband met andere diefstallen. Een vijfde verdach te, die maandag ook werd aan gehouden, heeft inmiddels bekend gestolen goederen te hebben geheeld. Op 7 januari hield de politie al vier man aan in verband met de inbraak. Twee zitten nog in voorlopige hechtenis, twee anderen zijn naar huis gestuurd wegens hun geringe aandeel in de zaak. ANP ingediend bij de nieuwe geschil lencommissie. Last kocht afge lopen week een magnetron, die het niet deed. De winkelier wil de het apparaat laten repareren, maar Last eiste een nieuwe magnetron en kreeg na een uit voerige discussie zijn zin. Of de nieuwe geschillencommissie Last in het gelijk zou hebben ge steld, is twijfelachtig. Want een winkelier heeft in principe het recht om het apparaat te laten repareren. Juist de garantie op producten als wasmachines, computers en andere elektronica vormt een bron van conflicten. De meeste vragen en klachten die de Con sumentenbond over elektronica krijgt, gaan over de garantie. Zodra de garantietermijn is ver streken, laten de meeste winke liers hun klanten vaak opdraai en voor de reparatiekosten. De koper kan echter in veel geval len een beroep doen op een wet telijke garantieregeling. Vol gens die wet moet het product voldoen aan de verwachtingen die de consument er redelijker wijs van mag hebben. GPD Het hoofdkantoor van de Nederlandse vestiging van Mercedes Benz in Uitrecht is volgens justitie mogelijk misbruikt als dekmantel voor cocaïnesmokkel tussen Suriname en Nederland. foto Marcel Antonisse/AN P van onze redactie binnenland UTRECHT - Het hoofdkantoor van de Ne derlandse vestiging van Mercedes Benz in Utrecht is volgens justitie mogelijk mis bruikt als dekmantel voor cocaïnesmok kel tussen Suriname en Nederland. Drie medewerkers, die inmiddels op non- actief zijn gesteld, zijn eind december aangehouden nadat de douane op Schip hol een pakketje met vijf kilo cocaïne had onderschept. Dat was bestemd voor de Utrechtse Mercedes-vestiging. De verdachten, een 41-jarige man uit IJs- selstein, een 39-jarige man uit Maarssen en een 33-jarige man uit Nieuwegein zit ten in voorarrest. De mannen waren werkzaam op de postafdeling van het be drijf aan de Reactorweg op industrieter rein Lage Weide. Zij zouden de cocaïnesmokkel via het in ternationale postcircuit van Mercedes Benz hebben laten verlopen. Vanuit het magazijn van de Utrechtse vestiging wordt onder meer de internationale dis tributie van auto-onderdelen verzorgd. De verdachten werkten volgens Merce- des-woordvoerder H. Dubbelman al ja renlang voor het concern. Het bedrijf heeft geschokt gereageerd op de aanhoudingen. ANP ROTTERDAM - De politie Rotterdam-Rijnmond heeft een 27-jarige rechts-extremist uit Alphen aan den Rijn aange houden wegens openlijke geweldpleging. De neonazi wordt verdacht van betrokkenheid bij de mishandeling van een 22- jarige Hagenaar van Hindoestaanse afkomst op 9 november in Schiedam. Het toevallig passerende slachtoffer werd 's avonds bij het treinstation Schiedam/Rotterdam-west in elkaar geslagen door een groepje skinheads. De rechts-extremisten hadden kort tevoren een bijeenkomst van Nederlandse en Duitse neo nazi's in een café in het centrum van Schiedam bezocht. Het slachtoffer werd ontzet door enkele bezoekers van een ca fé die op zijn hulpgeroep afkwamen. De man liep lichte ver wondingen op. ANP TER APEL - Een vleesbedrijf in Ter Apel heef t zich het lot van de allerarmsten aangetrokken. Het gaat de komende drie maanden gratis vleespakkelten uitdelen aan mensen in Stadskanaal die onder het bestaansminimum leven. Directeur H. Hemmen van vleesbedrijf Burghgraef, die het liefst niet in de publiciteit was gekomen, werd onlangs via via benaderd door de stichting Solidariteit voor Mensen gemeen te Stadskanaal. Al geruime tijd verzorgt deze organisatie in Stadskanaal eens per week gratis maaltijden voor mensen die beneden de armoedegrens leven. Hemmen hoopt dat collega-ondernemers zijn voorbeeld vol gen. Van de maaltijdverstrekking maken momenteel zo'n 25 armen uit Stadskanaal gebruik. De stichting Solidariteit wil dat aantal uitbreiden naar honderd. ANP ROTTERDAM - Euro- en ongelode superbenzine worden vrijdag 1 cent per liter goedkoper. De prijs van diesel gaat met 2 cent omlaag. Die van super met loodvei-vangerblijft hetzelf de. Marktleider Shell heeft dit gisteren bekendgemaakt. Euro ongelood gaat 2,05 gulden per liter kosten, ongelode su per 2,10 en diesel ongeveer 1,53 gulden. De prijs van super met lood vérvanger blijft 2.17 gulden. ANP HILVERSUM - De politie Gooi- en Vechtstreek maakt voort aan grote kans dat zij bij noodgevallen in woningen in de me terkast een lijst aantreft met namen en telefoonnummers van familie en van de huisarts van de bewoners. Een simpele kaart met deze informatie hangt nu al in 70.000 van de 142.000 woningen in de regio. Het initiatief van de lijst in de kast kwam eind 1995 van politiewoordvoerder Maarten van Weel. „Als iemand bij voorbeeld dood in huis ligt, of er ontstaat brand- of waterschade bij afwezigheid van de bewoners, moet de politie een woning gaan omspitten op zoek naar gege vens. Soms duurt dat uren." Hij bedacht daarop het 'meter- kastplan'. ANP BAARN - De oudste kat van Nederland, de 27-jarige Baarnse poes Paulien, is niet meer. De wilde boskat met de groene ogen is op 11 december van het vorig jaar overleden. De dierenarts heeft Paulien laten inslapen. Eigenaresse Schwiep, die lange tijd heeft geijverd voor een vermelding van Paulien in het Quinness Record Boek, was er door het verdriet om het heengaan van haar metgezel, niet toe gekomen het overlijden van het dier eerder te melden. Daar door ontving de 76-jarige Baarnse in de kersttijd nog groeten, attenties en goede wensen voor Pauliendie enkele weken eer der gestorven was. GPD ROTTERDAM - Leden van het nieuwe chemo-serviceteam van de Roteb waren woensdag druk bezig met het opruimen van asbest in de Rotterdamse wijk Pernis. Een brand in een garage en daarmee gepaard gaande explosies verspreidde asbest, dat in het dak verwerkt zat, over de wijde omgeving. foto Cees Spruyt/ANP fan onze verslaggever lans Leber AMSTERDAM - De advocaten G. Spong en mr. G. Mols het Amsterdamse open- lare ministerie (OM) beticht strafbare feiten in het on- tegen hun cliënt Koos medeverdachte van de Johan de Hakkelaar' V. Jij beschuldigden gisteren het )M van oplichting, valsheid in URK - Twee Urker fami lies worden door justitie in Zwolle vervolgd, omdat zij hun leerplichtige kin deren thuis houden. De ouders van de kinderen zijn bang dat hun kroost met een homoseksuele le raar wordt geconfron teerd. Eén van de vaders is voor het thuishouden van zijn kinderen in het verle den al gestraft. Hij moest toen een gevangenisstraf uitzitten. ANP yan onze redactie binnenland HAAG - De vier ambtena renbonden eisen reële koop krachtverbetering voor de 106.000 rijksambtenaren. Van de totale loonruimte van 4,5 procent willen de bonden een "Substantieel deel' voor inko mensverbetering. Dit bleek woensdag toen de bonden hun gezamenlijke inzet voor de cao- onderhandelignen bepaalden. Ze noemen geen concreet per centage voor een loonsverho ging, maar hebben allemaal zo'n 4 procent op het oog. Die kan verdeeld worden over prijs compensatie, echte loonsverbe tering en een structurele einde jaarsuitkering. „Binnen deze loonruimte kan je tot een sub stantiële loonsverbetering ko men", zegt een CFO-woord- foerder. geschrifte, heling en het onder druk zetten van een getuige. De advocaten vinden dat het OM het recht heeft verspeeld (niet- ontvankelijk is) om hun cliënt te vervolgen. Misleid Volgens de advocaten heeft het OM de rechtbank misleid in het voortraject van de zaak tegen de Hakkelaar. Op het moment dat de rechter het voorarrest van kroongetuige Ad K. in augustus 1995 schorste nadat deze een borg van 25.000 gulden had be taald, had het OM al een deal met K. gesloten. Deze zou niet meer de gevangenis in hoeven als hij belastende verklaringen tegen de Hakkelaar en zijn me deverdachten zou afleggen. K. was na die 'raadkamerzit ting' sowieso vrijgelaten door het OM. concluderen de advoca ten. „De raadkamerbehande ling was dus een toneelstukje" van het OM, aldus de advocaten. Een 'vordering tot gevangen houding' die door het OM was ingediend, was daarom volgens de advocaten „vals" en alles be halve bedoeld om Karman daadwerkelijk in voorarrest te houden. De vordering diende vooral om geen argwaan te wek- De leden van deze bond wallen een inkomensverbetering van 4 procent. „Dat kan variabel tot stand komen. Bij voorbeeld 3 procent loon een 1 procent ein dejaarsuitkering." Ook de AbvaKabo wil 3 procent loons verhoging plus een structurele eindejaarsuitkering. Die was de vorige keer 0,5 procent. De bonden vinden ook dat er wat moet veranderen aan de werkdruk. Bij de invoering van de 36-urige werkweek was af gesproken dat de werkdruk niet mocht stijgen. De bonden stel len dat bij hetzelfde werkpak ket er dus mensen bij moeten komen. Als derde hoofdpunt willen de bonden voor elke ambtenaar een individueel scholingsrecht. Dit verbetert de arbeidsmarkt positie van werknemers en be vordert doorstroming. ANP ken bij de groepering van de Hakkelaar. Die mocht niet we ten dat Karman met het OM af sprak dat hij zijn bendegenoten erbij zou lappen. „Oplichting van de rechtbank," volgens de advocaten, die me nen dat deze zich „knap bela zerd" zal voelen. „Zelden is de verloedering van het strafrech telijk apparaat, in ieder geval wat het OM betreft, zo geweten loos tot een dieptepunt tot stand gekomen." Dat de organisatie van de Hak kelaar de borgsom betaalde, be tekent volgens de advocaten Koos R. dat de staat zich aan he ling schuldig maakt. Het geld voor de borgsom kan volgens Spong uit niets anders dan hasj handel afkomstig zijn. Dit geldt volgens hem ook voor de 18 mi 1 - joen gulden die de andere kroongetuige, Fouad A, betaal de om onder vervolging uit te komen. Om te voorkomen dat de rechter V. enR. tussentijds zou vrijlaten, schreef het OM verder dat bei den 'vreemdeling' waren en geen vaste woon- of verblijf plaats hadden. „Valsheid in ge schrifte," volgens de advocaten, want het OM wist wel degelijk dat V. en R. Nederlanders wa ren. Spong en Mols gaan tijdens hun pleidooi, dat tot vandaag zal duren en bijna 300 pagina's om vat, tekeer tegen de 'deals' die het OM met de beide kroonge tuigen sloot. Die staan dusdanig buiten de wet dat het OM öf niet-ontvankelijk moet worden verklaard, öf de verklaringen van de kroongetuigen voor het bewijs niet mogen meetellen. Eerder deze week stelden zich ook al de advocaten van de Hak kelaar op dat standpunt. Zon der kroongetuigen heeft het OM amper bewijs en zullen de drie verdachten worden vrijgespro ken. GPD DEN HAAG - Minister Melkert van Sociale Zaken heeft met de bonden overeenstemming be reikt over de Nieuwe Wet Socia le Werkvoorziening. De be windsman zal het wetsvoorstel zodanig wijzigen dat de bonden de ruimte houden over de ar beidsvoorwaarden van de nieuwkomers in de WSW te on derhandelen. Dit hebben de vakbonden Ab vaKabo en CFO woensdag be kendgemaakt. De bewindsman zal de subsidie voorwaarden anders formule ren. Het uitgangpspunt blijft dat nieuwkomers een contract krijgen van gemiddeld 32 uur en twee jaar maximaal het mini mumloonmogen verdienen. Ge meenten mogen volgens het nieuwe voorstel afwijkende contracten aanbieden en be houden dan toch het recht op subsidie. Dit geeft de bonden de gewenste ruimte om over de ar beidsvoorwaarden te onder handelen. De vakbonden zijn tegen het oorspronkelijke wetsvoorstel van Melkert te hoop gelopen. De daarin geformuleerde subsidie voorwaarden lieten geen ruimte voor afwijkingen. De bonden stelden dat hen zo de mogelijk heid op onderhandelen werd ontnomen en eisten overleg over de wet. Melkert huidige het standpunt dat bonden niets over subsidievoorwaarden te zeggen hebben en weigerde for mele gesprekken. De arbitrage commissie voor arbeidsvoor waardelijke geschillen bij de overheid gaf de bonden gelijk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken biedt de politie over de periode medio 1996 tot 1 januari 1999 een strukturele loonsverhoging aan van 1,75 procent. Aan eenmali ge uitkeringen biedt de minister nog eens 2 procent. Dat blijkt uit de arbeidsvoor- waardenbrie f die de minister gisteren aan de politiebonden heeft toegestuurd. Het magere strukturele loonbod - het Cen traal Planbureau rekent voor 1997 op een gemiddelde loons verhoging van 2,75 procent - heeft te maken met de wens een 36-urige werkweek in te voeren Volgens de bewindsman leidt deze maatregel tot een financie ringsprobleem van 2,5 tot 3 pro cent. Dijkstal stelt voor 1.75 procent daarvan ten laste te la ten komen van de arbeidsvoor waardenruimte. De minister gaat ervan uit dat de arbeidsduurverkorting niet eerder dan medio 1998 wordt ingevoerd. De maatregel mag niet ten koste gaan van de capa citeit van de politie-zorg. Daar om streeft Dijkstal naar een substantiële' herbezetting. De Algemene Christelijke Poli tiebond (ACP) en de Nederland se Politiebond (NPB), de twee grootste politievakbonden, vin den het loonbod van Dijkstal volstrekt onvoldoende. „Daar moet fors bij, anders valt er met ons gewoon niet te praten", al dus ACP-voorzitter P. Kruizin- ga. De bonden willen, los van andere financiële eisen, in elk geval een strukturele loonstij ging van meer dan 3,5 procent voor twee jaren. De vakbonden zijn bereid te praten over Dijkstals voorstel len om de bedrijfsvoering van de politie flexibeler te maken, bij voorbeeld bij de inzet van man kracht in de avond en de nacht. Maar volgens NPB-voorzitter H. van Duijn verzuimt Dijkstal in te gaan op 'de prijskaartjes' diedaaraan vastzitten. „Hetzal wel bij het spel horen maar onze gematige en redelijke verlan gens zijn niet serieus genomen. V Het CAO-overleg gaat morgen officieel van start. De afgelopen maanden voerden beide partij en op voorstel van de bonden een aantal informele gesprek ken om te voorkomen dat de on derhandelingen wederom op een 'rotzooitje' zouden uitlopen. Aan het vorige CAO-akkoord ging in 1995 een langdurig pro test vooral', de felste en grootste vakbondsactie in de politiege- schiedenis. Ook Kruizinga vindt dat van die gesprekken, waarover ACP en NPB zich eerder positief uitlie ten, te weinig is terug te vinden in de brief van Dijkstal. Beide voorzitters voelen niets voor langdurige onderhandelingen. „Eind februari moet er een con tract zijn." De politie-CAO heeft betrek king op ongeveer 40.000 werk nemers met een totale loonsom van rond de 4 miljard gulden. ANP HILVERSUM - Youp van 't Hek. Ruth Jacott en The Scene krij gen de Gouden Harpen 1996. Dat zijn de hoogste onderschei dingen van de Stichting Con- anuis. Hij is bestemd voor men sen die zich tijdens hun carrière op bijzondere wijze verdienste lijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte muziek. Vo rig jaar kende Conamus al een Gouden Harp toe aan John de Mol sr. Eboman, Skik en Total Touch krijgen van Conamus de Zilve ren Harpen 1996. Deze aanmoedigingsprijs gaat naar veelbelovende en uitvoe rende kunstenaars die hebben bijgedragen aan de promotie van muziek en teksten van Ne derlandse componisten en au teurs. Eboman won onlangs in Groningen de Popprijs. Vorig jaar kreeg hij de eerste NPS Cul tuurprijs. De Gouden Harp werd in 1962 voor het eerst uitgereikt. Zeven jaar later volgde de Zilveren Harp. De winnaars krijgen de onderscheiding tijdens het Har- pen-Gala op 24 februari in Hil versum uitgereikt. ANP (Advertentie) Verbouwings-Opruiming bij lange vorslslraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3