Overleg drugsproblemen hervat PZC Expo milieuvriendelijk huishouden in Oostburg Geen subsidie voor kinderdagv erblij f in Kloosterzande Raadsman varkensmester dreigt Hontenisse met oplopende claim Westdorpe blijft verdeeld over bouw Oost-Molenkreek GroenLinks en D66 Terneuzen vrezen voor welzijnscentra zeeland B Bewonersplatform en Terneuzen pakken draad weer op Ouderenvervoer mogelijk goedkoper donderdag 16 januari 1997 van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Het Bewoners- platform Binnenstad treedt op nieuw in overleg met de ge meente Terneuzen. De leden pakken de draad weer op. nadat de contacten eerder waren op geschort wegens onvrede over de gang van zaken rond de komst van het slaaphuis. Zij achten 'stoppen' niet verstan dig, omdat een platform, on danks zijn beperkingen, toch een zinvolle bijdrage kan leve ren aan het verbeteren van de kwaliteit van de binnenstad. Tij dens een bijeenkomst met be woners uit de binnenstad kreeg het bewonersplatform woens dagavond het mandaat om. in overleg, hen te vertegenwoordi gen bij de gemeente en andere instellingen. Beperkingen Het platform vertolkt welis waar niet dé mening van de bin nenstadbewoners - zo werd na drukkelijk gesteld -, laat ook maar een visie horen en kent als overlegorgaan zonder juridi- sche status zijn beperkingen maar dat was voor de ongeveer dertig aanwezigen geen reden om het vertrouwen in het plat form op te zeggen. ..We zijn geen formele macht, maar hebben wel morele kracht", vatte plat formlid P. Clijsen de kern bon dig samen. „We zijn geen forme le vertegenwoordigers, maar kunnen wel een mening verte genwoordigen. En we zijn niet gebonden aan partijstandpun- Ontwijken van vogels oorzaak auto-ongeluk MIDDELBURG - Bij een aan rijding op de Torenweg in Mid delburg zijn woensdagochtend rond kwart voor negen twee personenauto's zwaar bescha- digd. Niemand raakte gewond. Een 48-jarige bestuurder uit Vlis- singen remde af omdat er enkele vogels op de weg zaten. Een ach ter hem rijdende 19-jarige stad genoot had dat te laat in de gaten en botste tegen de achter zijde van de andere auto. ten en zittingsperiodes van vier jaar. zoals raadsleden." Het platform had alle bewoners i n de binnenstad in een brief uit genodigd om eens te praten over de vraag hoe het nu verder moest met het bewonersplat form. Niemand voelde er veel voor om alle activiteiten maar te staken om vervolgens gefrus treerd achter te blijven. „We hebben van de kwestie slaap huis geleerd", vond discussie leider H. Vlottes. „We wachten af wat de uitspraak van de ge meente op ons beroep is, maar we moeten nu wel verder. De aanwezigen stemden dan ook in met de nieuwe structuur voor het platform. Het platform is in het voorjaar van 1995 opge licht op aandringen van de ge meente: opdat zij hoort wat er leeft in de binnenstad en een spreekbuis heeft. Het platform acht de tijd nu rijp om wat zelf standiger, wat losser van de ge meente te opereren. Adviserende rol De vertegenwoordigers van ge meente, politie, Stichting Wel zijn Terneuzen en De Triangel maken geen deel meer uit van het platform, maar krijgen nog slechts een adviserende rol. In- van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti KLOOSTERZANDE - Kinder opvang Kiekeboe in Klooster zande moet het zonder subsidie van de gemeente Hontenisse zien te redden. De gemeente wil het vorig jaar opgezette kinder dagverblijf in de Brouwerij straat financieel geen handje helpen. Wel heeft wethouder J. de Koek toegezegd voor ambte naren die voor hun kinderen op vang zoeken, kindplaatsen te zullen kopen. Eigenaresse Lonny Verbrugge van Kiekeboe had woensdag een gesprek met de wethouder en een van de ambtenaren. Tot haar teleurstelling heeft de ge meente er geen geld voor over om het kinderdagverblijf bij te staan. „Ikben geen stichting- Ze beschouwen mij als kleine zelf standige en staan op het stand punt dat ondernemingen geen subsidie horen te krijgen krij gen. Logisch natuurlijk, maar wel jammer." De Koek vindt het zelf ook spij tig, omdat het toch om een voor ziening gaat met een algemeen belang. „Wij geven al subsidie aan de stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. In Honte nisse zijn via die stichting veel gastouders actief. Voor een kin van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti OSSENISSE - Elke week die de gemeente Hontenisse nog lan ger wacht een besluit te nemen over de varkensstallen aan de Rummersdijkstraat en Kam- perseweg, kost haar meer geld. Varkenshouder J. Wouters heeft volgens zijn raadsman J. van Groningen de afgelopen twee jaar zo'n drie miljoen gulden misgelopen aa n bedrij fswinsten en dat bedrag wordt alleen maar hoger als de Brabantse varkens- boer niet snel aan de slag kan. De gemeente Hontenisse had de vergunningen voor deze locaties volgens de Raad van State niet mogen weigeren en dus had Wouters daar al veel aan de slag gekund, oordeelt Van Gronin gen. Door dit oponthoud zijn de gederfde inkomsten inmiddels opgelopen tot anderhalf mil joen per stal, zo liet hij de ge meente deze week weten. Dat bedrag kan nog hoger uitpak ken wanneer ook het illegaal gebouwde mestbassin aan de Langeweg in Ossenisse moet worden afgebroken. Dan kan de huidige eigenaar Lavrijsen zijn werk niet meer uitoefenen en is de hele investering van zeven, acht miljoen gulden voor niets geweest, waarschuwt de jurist. De schadeclaim van drie mil joen gulden die gemeente nu bo ven het hoofd hangt, heeft zij te danken aan actiegroepen als Anti-Roze uit Ossenisse en de stichting Regionale Bestrijding Varkensinvasie, vindt hij. „De gemeente heeft zich in haar be sluitvorming teveel heeft laten leiden door deze kleine groep mensen. Zij is te gevoelig geble ken voor het electoraat en heeft daardoor de realiteit uit het oog verloren. Maar wij hebben Hon tenisse keer op keer gewaar schuwd. Zij wist dat wij het se rieus zouden spelen. De burgers krijgen vanzelf de rekening ge presenteerd." Wig Woordvoerder J. Pijcke van An ti-Roze vindt het verwijt te gek voor woorden. „Meneer van Groningen probeert enkel een wig te drijven tussen de actie groep, de bevolking en de ge- dividuele platformleden zijn voortaan zelf woordvoerder over onderwerpen die hun spe ciale belangstelling hebben. Waar nodig worden de bewo ners van de binnenstad geraad pleegd over ideeën en voorstel len die er vanuit het platform bestaan, maar anderzijds kun nen de mensen zelf ook bij de le den aankloppen, legde Vlottes uit. Kritiek van enkele bewoners die naar De Triangel waren geko men, dat het platform niet alle groepen en personen in de bin nenstad bereikt, vond het plat- foim niet terecht. „U kunt er derdagverblijf is in de gemeente weinig plaats", denkt zij. De Koek laat weten dat de gemeen te wel zal meewerken aan het streven naar meer bekendheid voor de opvang. Ook een start subsidie is niet uitgesloten. Wanneer medewerkers van de gemeente om kinderopvang vragen, bestaat bovendien de mogelijkheid kindplaatsen te kopen, oppert ze. Vooruitzichten De afwijzing van subsidie heeft niet tot gevolg dat het voortbe staan van het kinderdagverblijf en de buitenschoolse opvang in gevaar komt. „Het begint te draaien. Op dit moment maken zo'n vijf kinderen gebruik van de voorziening. In mei verwacht ik dat dit aantal is opgelopen tot tien kinderen. Dat is nog niet voldoende om de huur en mezelf te kunnen betalen, maar dat vind ik niet zo erg. Dat komt wel. De vooruitzichten zijn goed", aldus Verbrugge. De twee initiatiefneemsters die in Vogelwaarde een kinderop vang willen opzetten, hebben nog geen gesprek gehad met het gemeentebestuur. De Koek wil dan ook eerst van hen horen wat hun bedoelingen zijn, voordat ze eenzelfde standpunt in neemt. meente. Hier staan wij boven. Deze beschuldigingen zijn ge woon onwaar." Ook K. Steijaert van de RBVT reageert veront waardigd. „Wij krijgen nu de schuld in de schoenen gescho ven, wanneer de burgers in de toekomst meer moeten gaan be talen. Maar je kunt het ook om draaien. Straks worden door het vele vrachtverkeer de wegen in het buitengebied kapot gere den: wie gaat dan het herstel be talen? Toch ook de gemeen schap De actiegroep is woensdag avond voor spoedberaad bij eengekomen. Zij past er echter voor de discussie met Van Gro ningen op deze manier aan te gaan, maar bewandelt voorals nog de formele weg. En dat is, zo verwoordt Pijcke: bezwaar ma ken, wanneer burgemeester en wethouders een dezer dagen de ontwerp-beschikking afgeven voor een varkensstal aan de We verstraat in Ossenisse. „We la ten ons niet afschrikken", zegt ook actievoerder IJ. Bonne. Steijaert: „Hier moeten we niet intrappen." Leerlingen van de J.H. van Daleschool in Sluis speelden in Den Hoekzak een leerzaam spelletje milieu-ganzebord. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - Bezoekers van multifunctioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg komen bij het binnentreden van het gebouw oog in oog te staan met een aantal informatiepanelen die aanmoedigen om na te denken over een milieu vriendelijker huishouden. De expositie is een initiatief van de milieuwerkgroep van natuur beschermingsvereniging 't Duumpje, de Zeeuwse Milieu Federatie en de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg. Op de panelen worden meer en minder milieu vriendelijke verpakkingen tentoongesteld, is fotomateriaal over het verwerken en omgaan met afval gerangschikt en kunnen bezoekers aan eenmilieuspelineedoen. Een oude vuilnis emmer herinnert aan de tijden van vroeger, toen afval nog niet gescheiden werd ingeza meld. Ecoteams Verder zijn onder meer de resultaten van de twee Zeeuws-Vlaamse ecoteams op een rijtje gezet. Deze ecoteams proberen zo min moge lijk afval te produceren en zo zuinig mogelijk om te gaan met energie. „Het initiatief voor de expositie kwam eigenlijk vanuit de ecoteams". legde R. Coster van de milieuwerkgroep van 't Duumpje woensdag uit bij de opening van de tentoonstelling. „Het is niet de bedoeling datje een milieuvrek wordt, maar wel dat je bewust met het milieu kan omgaan. Met-deze expositie proberen we ons steentje bij te dragen aan die doelstelling." Goedé gewoonten kunnen nooit vroeg genoeg worden aangeleerd. Wethouder A Keijmel- Cambier van de gemeente Sluis-Aardenburg stelde daarom bij de opening van de tentoon stelling twee leskisten over het omgaan met af val en het milieu beschikbaar aan de basis scholen in haar gemeente. Bovendien konden jongeren in de openbare bi bliotheek in Den Hoekzak aan een milieu-gan zenbord meedoeen. De leerlingen van de J. H. van Daleschool in Sluis beten het spits af en kwamen bij hun wandeling over het bord met 35 vakken in aanraking met zaken clie goed en minder goed zijn voor het milieu. „Heel leuk, zo'n spel", vonden Elise en Karina uit groep 8 van de J.H. van Daleschool. „Als de mensen meer aan het milieu denken, hebben we daar later wat aan." Joyce uit groep 7 was de eerste winnaar van het ganzenbord en ontving een mini-uitvoering van de afvalbak. De jeugd kan op woensdag 22 januari van 14.00 tot 16,00 uur opnieuw een poging wagen op het ganzenbord. Verder wordt op donderdag 23 januari in Den Hoekzak een informatieavond gehouden om de tentoonstelling onder de aandacht te bren gen. Deze avond begint om 20.00 uur De ten toonstelling zelf is op maandag en donderdag geopend van 9.00 tot en met 17.30 uur. Op dins dag, woensdag en vrijdag kunnen bezoekers terecht van 9.00 tot en met: 20.00 uur en op za terdagen van 9.30 tot en met 12.30 uur. Volgens de raadsman van varkenshouder J. Wouters heeft Hontenisse zich teveel laten beïnvloeden door de acties tegen de varkensinvasie. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen begint overleg met Taxicom Zeeland over invoe ring van een goedkoper tarief voor het vervoer van ouderen naar activiteiten. Bekeken wordt of de Walcherse variant kan worden overgenomen, zo zei wethouder A Stahl-He- melsoet (PvdA) woensdag in de welzijnscommissie naar aanlei dingvan vragen van haar partij genoot E. Kerckhaert. Op Walcheren geldt de regeling dat een 6 5-plusser die ouderen- activiteiten wil bezoeken, mag 'meeliften' met een houder van een gehandicaptenpas wanneer er ruimte in de taxibus over is. Ook wil Stahl bekijken of en hoe eventueel het aangepast ver voer kan worden ingezet voor groepen ouderen die te ver weg van bushaltes wonen. Kerckhaert waarschuwde in de commissie voor een teloorgang' van de ouderenactiviteiten in het huidige financiële klimaat. Door het verdwijnen van het busje van Stichting Welzijn Ou deren. zijn de vervoerskosten voor ouderen behoorlijk geste gen. Daarmee wordt een hoge zelf ook wat aan doen om de mensen te stimuleren en te mo tiveren hier te komen of hun me ning die zij zelf niet naar voren durven te brengen, te verwoor den." De bijeenkomst had als resul taat dat zich zes nieuwe leden aanmelden voor het platform. van onze verslaggever René Hoonhorst SAS VAN GENT - Een hoorzit ting over de bouw van woningen aan de Oost-Molenkreek in Westdorpe leverde woensdag avond geen nieuwe zienswijzen op. Burgemeester J. van Rest riep de aanwezigen in de Sasse burgerzaal op niet alleen aan de eigen belangen maar ook aan die van dorpsgenoten te denken. Alleen als mensen bereid zijn te praten over oplossingen voor hun bedenkingen tegen wo ningbouw kan er binnen afzien bare tijd - begin volgend jaar - aan de kreek worden gebouwd. Mochten tegenstanders van een nieuw wijkje aan de Oost-Mo lenkreek bezwaren blijven koesteren dan kunnen ze de bouw volgens de wettelijke spelregels nog wel enkele jaren tegenhouden. Sommige Westdorpenaren kun nen bijna niet wachten tot er aan de kreek ten noorden van de Molenstraat wordt gebouwd. Door het ontbreken van bouw grond zijn er al jaren geen nieu we huizen bijgekomen in het dorp. Enkele landbouwers en de schutters van gilde Sint Sebas- tiaan vrezen echter dat hun be drijfsvoering of hun spelplezier onder de nieuwbouw zal lijden. Burgemeester en Wethouders hebben de afgelopen jaren ver scheidene keren laten weten dat over alle bezwaren gepraat kan worden, zodat veel problemen kunnen worden opgelost zonder dat langdurige bedenkingen procedures de bouw onnodig hoeft te vertragen. Volgens een kandidaat-bewo ner van het nieuwe plan Oost- Molenkreek hoeft de gemeente alleen grond aan te kopen en er een artikel-19-procedure op los te laten om te kunnen bouwen. Van Rest. gesteund door wet houder J. Platschorre op de pu blieke tribune, legde echter nogmaals uit dat ook bij het in stellen van artikel 19 rekening gehouden moet worden met vol gens de procedure ingediende bedenkingen. Tijdwinst levert het artikel daardoor niet op, ter wijl vroegtijdige grondaanko pen de gemeente wel opzadelen met de rentelasten van braak liggende percelen. Een agrariër had bedenkingen tegen de locatie voor de eerste fase van het bouwplan. Het uit zicht op de kreek is een uitste kend verkoopargument, maar voor de natuur een stuk minde: interessant, vinclt hij. Hij pleitte daarom voor handhaving var. het bestaande bosje. Van Rest ec de ondersteunende ambtenaren begrepen dat de boer moeite had met afwegingen van de provin cie - de man had eerder geen en kele medewerking gehad voot campingplannen en mag ook a] geen grondwater onttrekken in de buurt van de kreek - maar be streed de 'natuur-argumenten'. Kaprijpe bomen Beleidsambtenaar J. Willera- kens: „Het gaat om kaprijpe bo men. die zo dicht op elkaa: staan dat je er niet tussen doo: kunt lopen. Vogels zitten er ooi al niet veel dus als natuurgebied valt het perceeltje niet aan te merken." De schuttersvereni ging en een schapenhouder hoe ven de eerste jaren niet bang te zijn dat hun activiteiten door de nieuwbouw worden gedwars boomd. Mochten ze op langere termijn toch moeten verhuizen dan wordt naar minstens gelijk waardige terreinen gezocht, be nadrukten collegeleden ambtenaren nogmaals. Enkele indieners van bedenkin gen leken zich echter niet te ls- ten overtuigen. Verwacht ma: dan ook worden dat maandag 27 januari, de sluitingstermijn voor het indienen van bezwa ren, opnieuw een aantal beden kingen tegen het herziene bestemmingsplan op het stads kantoorzijn gearriveerd. Moch ten tegenstanders de bouw aan de kreek tot voor de Raad van. State willen bevechten 'dan kar. het vrij lang duren' voor de eer ste huizen bij de Oost-Molen- kreek er staan, gaf Willemken- onomwonden toe. HEIKANT Voorspeelavond - De muziek vereniging Heikant houdt za terdag 25 januari een voorspeel avond-in de kleine zaal van dt manege aan de Vylainlaan. Tij dens dit muzikaal festijn treden de slagwerkgroep en leerlingen van de muziekschool voor het voetlicht. Het concert begint ore 19.30 uur. drempel opgeworpen voor de te bezoeken activiteiten, aldus de PvdA'er. Terugloop De wethouder beaamde die zienswijze. Ook zij had van de stichting signalen gehad dat het aantal deelnemers aan activi teiten nu al snel terugloopt. Het raadslid vroeg Stahl daarom in ieder geval met een alternatief te komen, mochten de onder handelingen met collectief ver voerder Taxicom op niets uitlo pen. Stahl verwacht binnen twee maanden uitsluitsel te Kunnen geven. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente raadsfracties van GroenLinks en D66 wollen heropening van de discussie over het sociaal- cultureel werk in de gemeente Terneuzen. De oppositiepartij en vinden dat het tien jaar oude beleidsplan hoognodig aan her ziening toe is. Gebeurt dat niet, dan kunnen de buurthuizen in de nabije toekomst wel eens on betaalbaar worden. De gemeen te ontloopt haar verantwoorde lijkheid, zo zei R. Meijer van GroenLinks woensdag in de welzijnscommissie. Burgemeester en wethouders willen in verschillende fases ook de vier resterende gemeentelij ke welzijnsaccommodaties ver zelfstandigen. 't Schelpenhoek je is het eerst aan de beurt, aldus wethouder A Stahl-Hemelsoet. Dit voorjaar moet de aanbouw voor de buitenschoolse opvang in het gebouw aan de Dokweg gereed komen. „Als dat is ge beurd heb je een afgerond geheel (met meer gebruiksmo gelijkheden) dat door een stich ting geëxploiteerd kan wor den." De Driehoek staat volgens Stahl binnen twee jaar op de rol. De Veste Hoewel in het voorstel aan de raad anders wordt gesugge reerd, maakte de wethouder in de commissie duidelijk dat de Triangel (binnenstad) voorlopig nog onder de gemeentelijke vleugels wordt gehouden. Ook privatisering van de ouderen- activiteitencentrum in De Veste wordt vooralsnog op de lange baan geschoven. D66 en Groenlinks voorzien problemen als het verzelfstan- digingsbeleid verder wordt doorgezet. De kosten voor de exploitanten (buurtverenigin gen danwel beheersstichtingen) zullen fors stijgen, wat weer z'n weerslag zal hebben op het aan tal huurders van de ruimten. Meijer: „Ik vrees dat er straks weinig meer overblijft van het buu rtwerkHi j wees in dat ver band naar bekende problemen bij meerdere - al zelfstandige - welzijnsaccommodaties. De andere fracties waren het daar niet mee eens. Volgens PvdA'er E. Kerckhaert is het een logisch gevolg van de 'principi ële keuze' die de raad in 1986 heeft gemaakt. „De zegening van dat beleid is dat er in ver schillende wijken en gebiedsde len van Terneuzen welzij nscen tra zijn verrezen. Maar", zo moest de sociaal-democraa: toch ook erkennen, „duidelijk ré ook dat er op een aantal plaat- sen de punt j es op de i gezet moe ten worden." Vier knelpunten had het college in het voorstel op rij gezet. In1 totaal willen B en W 172.000' gulden uittrekken voor het weg werken van achterstallig onder houd en een exploitatietekort bij vier reeds zelfstandige cen tra. Verschillende fracties vroe gen zich evenwel af of het pro- blemenlijstje wel volledig is. GGD-onderzoek Meijer wist bijvoorbeeld var een GGD-onderzoek naar de si tuatie in 't Schelpenhoekje. De hygiëne en veiligheid (verwar ming, wasbakken) van de in hei 'pand ondergebrachte peuter speelzaal zou volgens dat on derzoek tekort schieten. Stahl moest het commissielid een ant woord schuldig blijven, omdat de rapportage nog niet bij de ge meente is binnengekomen. „Dus weet ik ook nog niet welke mogelijke consequenties er voor cle gemeente aan vastzitten." Scheldeloodsen geven optreden in Aardenburg AARDENBURG - Het Schelde- loodsenkoor in Vlissingen ver zorgt op zaterdag 18 januari een optreden in de Sint-Baafskerk in Aardenburg. Het koor teil circa negentig leden en treedt in Aardenburg twee keer drie kwartier op. Voor de pauze worden zeemans liederen en ballades ten gehore gebracht. Na de pauze zingende loodsen 'shanty's'. Dit zijn werkliederen die gezongen wor den om zwaar en/of eentonig werk te verlichten. Binnenkom brengt het koor in eigen beheei een vierde cd uit met nieuwe liedjes, waaronder een Russisch zeemanslied. Het optreden begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij de VW kantoren in Aardenburg. Sluis, Oostburg en Breskens Volwassenen betalen 20 gulden De prijs voor vijfenzestigplus sers en kinderen tot 15 jaar ré 17.50 gulden. In de voorverkoop zijn de kaarten 2.50 guldel goedkoper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 34