Zeelandkaart verdwijnt eind '98 Haringvlietdam houdt het ijs vast Geen reden tot paniek om wc-rol Provincie trekt zich terug van het chipkaartenfront ->• zeeuwse almanak Meegaand J. van Rooijen stapt uit college van Terneuzen Stoomtrein komt naar Vlissingen Innovatiecentrum wil niets meer weten van verhuizing naar Goes PZC zeeland donderdag 16 januari 1997 van onze verslaggever Ben Jansen MIDDELBURG - De dagen van de Zeelandkaart zijn geteld. De provincie gaat dit betaalmiddel minder nadrukkelijk promoten dan vorig jaar is gebeurd. „We willen geen aparte chipkaart voor Zeeland als elders in Ne derland en Europa andere kaar ten worden gebruikt", zei gede puteerde J. G. van Zwieten (WD, recreatie en toerisme) woensdag in de Statencommis sie Economie. De provincie houdt zich wel aan de afspraken die vorig jaar met PTT Telecom over de invoering van de Zeelandkaart zijn ge maakt. Het contract daarover loopt tot en met 1998. Volgens Van Zwieten kan de provincie zich, zoals hij het noemde, terugtrekken uit de voorhoede van het chipkaarten front, omdat vorig jaar de tech nologie van deze betaalmethode in Zeeland breed is geïntrodu ceerd. Ondanks allerlei aan loopproblemen (de parkeerau tomaten aan het Veerse Meer en in Middelburg en Vlissingen weigerden nogal eens de Zee- landkaart te accepteren) is de doelstelling bereikt. Er is in een groot gebied ervaring opgedaan met de chipkaart. „Zeeland is de drukst begleufde provincie van Nederland", sprak Van Zwieten niet zonder trots. Postbank De provincie heeft bij de invoe ring van de Zeelandkaart welis waar samengewerkt met de Postbank, maar dat is, verze kerde de gedeputeerde, geen re den positie te kiezen in de markt van chipkaartenaanbieders. „We gaan niet roepen: u moet de chipper van de Postbank nemen en niet de chipknip van de ande re banken." De parkeer- en liggeldautoma ten aan het Veerse Meer en het Grevelingenmeer zijn vanaf april voor vier soorten chip- Homecare onder andere naam verder na bankroet van onze verslaggeefster Claudia Sondervan MIDDELBURG - Kraam- centrum Stichting Home care in Sint Jansteen is 4 woensdag door de recht- ij bank in Middelburg fail- q| liet verklaard, ijl Directeur C. R. L. de Block vroeg zelf het fail- lissement aan. Het i kraamcentrum, de zorg taken en de arbeidsplaat sen van de ruim vijftig medewerkers zijn echter I gegarandeerd. Onder be heer van de Eindhovense Stichting Het Beterschap, actief in kraamzorg en er kende kruisorganisatie, maakt het kraamcentrum een doorstart. Economisch directeur Pe ter van der Weide van Het Beterschap treedt op als directeur. Er is ook al een i nieuwe Raad van Toezicht i gevormd, zegt hij. De Block, die geen commen- taar wilde geven, trekt i| zich terug. Curator mr. j| H, M. den Hollander in ji Oostburg noemde tegen- i vallende bedi'ijfsresulta- !j ten als oorzaak van de problemen. Toen de bank Jj de financiering stopte, be- j| sloot De Block faillisse- j ment aan te vragen. Kraamcentrum Stichting I Homecare verleent op I jaarbasis zo'n zeshonderd f mensen zorg. Curator Den I Hollander en directeur Van der Weide benadruk- ken dat de mensen die ingeschreven staan voor kraamzorg, die zorg ook zullen krijgen. De cliën- ten worden daarover I schriftelijk geïnformeerd. I Vandaag, donderdag, of r vrijdag wordt het perso- s neel van Homecai'e gein- C formeerd over de nieuwe n situatie. Homecare wordt onder- F deel van de Stichting Het Beterschap, die actief is in I kraamzorg en ki-uiswerk i in Brabant Over de oor- I zaak van het faillissement van Homecare zei Van der I Weide woensdagavond j nog te weinig te weten: „Eerste zorg is het verze- f keren van het personeel en de kraamzorg, en van de j markt in Zeeland en op Goeree." kaarten geschikt: de oplaadbare Zeelandkaart, de voorbetaalde Zeelandkaart, de chipper en de chipknip. Mogelijk komen daar binnen afzienbare tijd ook de Duitse chipkaarten bij. Naar de mening van Van Zwieten lijdt het geen twijfel dat de Zeeland kaart als chipkaart gaat ver dwijnen. „We willen er wel eens van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - Hoe gevaarlijk is de toiletrol? Op peuterzalen, kinderdagverblijven, in de laagste Wassen van de basis scholen - vrijwel overal gebrui ken kinderen kartonnen wc-rol - letjes. Zij maken daar veel moois van: toeters, sambabal len, poppetjes, boten, schoor stenen. ringen, autootjes, slan gen en kastelen. Niet meer doen, zeggen weten schappers van het internationa le vakblad British Medical Journal. Want. luidt hun theo rie, die rollen kunnen door het gebruik op het toilet besmet zijn geraakt met allerlei vervelende over nadenken of we op een of andere manier het concept er van kunnen behouden." D. Eveleens (PvdA) toonde zich weinig enthousiast over de re sultaten die met de Zeeland kaart zijn geboekt. Hij plaatste vraagtekens bij de uitkomsten van het onderzoek dat naar de acceptatie van de chipkaart is bacteriën of virussen. En als kinderen met die kartonnen rol letjes gaan spelen of - nóg ei ger - daarop gaan zitten kluiven, kan dat nooit bevorderlijk zijn voor de gezondheid. „Wat een bizar verhaal, hè?", zegt Els Akkermans, consulente van de Stichting Ondei-steuning Kindercentra Zeeland. Nee, het is voor haar geen aanleiding om onmiddellijk groot alarm te slaan. Want eerlijk gezegd, ze vindt het allemaal een beetje flauwekul Wie zich druk maakt over de risico's van de lege plee- rol, kan zich overal wel druk overmaken- „Er zijn zoveel vie ze dingen die kindex'en leuk vin den. Katten, honden en andere beesten zijn ook niet altijd even hygiënisch; moet je kindex'en verricht. „Wat moeten we met die Zeelandkaart?" vroeg hij zich af. „Kunnen we ons er niet beter uit tei'ugtrekken. Laten we ons maar concentrei'en op betaalfuncties voor de sector re creatie en toerisme. PI. Polderman-Martin (WD) herinnerde eraan dat in de Sta ten van Zeeland bij de plannen- daarom verbieden dieren te aai en?" Conclusie: Els Akker-mans voelt er absoluut niet voor de Zeeuw se kindercentra te adviseren de wc-rol in de ban te doen. „Dat kun je niet maken. Dan zou je ook moeten zeggen dat kinderen geen slootje meer mogen prut ten." Vaderdag Hoeveel vaders zijn er niet die op hun bureau een fraai beschil- derde of beplakte, van toiletrol- len vervaardigde, pennenstan- daai'd hebben staan: ooit cadeau gekregen ter gelegen heid van vaderdag. En dan zijn er ook al die moeders die op moederdag een traantje van ontroering wegpinken als ze makerij voor de Zeelandkaart de vrees is uitgesproken dat de prpvincie in de chipkaaxdenoor- log zou worden betrokken. „Die oorlog is nu echt uitgebroken," constateerde ze. J. Ramondt (CDA) vond dat de px-ovincie de afspraken met PTT Telecom over de Zeelandkaart van onze verslaggevers TERNEUZEN - Wethouder J. van Rooijcn (47) van Ter- neuzen legt per 1 februari zijn functie neer. De CDA'er stopt om persoonlijke rede nen. Hij begint een eigen ma- nagement-adviesbureau, dat als doel heeft overheden, projectontwikkelaars en het bedrijfsleven sneller tot el kaar te brengen. Van Rooijen heeft woensdag zijn ontslagbrief aan burge meester drs. R. Barbé ver stuurd. Vandaag zullen de raadsleden en ambtenaren op de hoogte worden gesteld. een, van dito materiaal gefa briekte, breipennenkoker in ontvangst mogen nemen. Wie zou hun die kleine genoegens durven ontnemen? De microbioloog J. Gouds waard (directeur van het Stree- klaboratoi'ium Zeeland te Goes) in elk geval niet. Het zal wel loslopen met de besmettingsge- varen, spreekt hij op gexuststel- lende toon. Want welke toilet bezoeker grijpt na een geslaag de stoelgang naar een lege wc- rol? Bovendien, kinderen zitten met hun grijpgrage handjes overal aan. En dat is helemaal niet zo erg. „Het moet natuur lijk niet te dol worden, maar laat kinderen maar lekker tegen al lerlei virussen en bacteriën aan- niet tussentijds kan opzeggen. Van Zwieten ontkende dat Zee land de ontwikkelingen op chipkaaxigebied beter had kun nen afwachten. „We hebben er bewust voor gekozen voorop te lopen. En vei'geet niet, voor onze inspanningen worden we met één miljoen gulden van PTT Te lecom beloond." Officieel is nog niet bekend wie hem binnen het college opvolgt. De verwachting is dat CD A-fractievoorzitter C. de Mol-Marcusse in elk geval tot aan de raadsvei'kiezingen van 1998 zijn plaats zal inne men. Helemaal onvexwacht komt het besluit van de wethouder niet. Bij aanvang van zijn huidige mandaat (maart 1994) maakte hij al bekend zich niet meer verkiesbaar te zullen stellen voor een vol gende periode. De laatste weken werd steeds duidelij ker dat Van Rooijen voortij dig het politieke toneel in Temeuzen zou verlaten lopen; dat verhoogt hun licha melijke weerstand." Geen reden tot paniek derhalve? Nee hoor. zegt huisarts J J. Har ten te Heinkenszand sussend. „Ach, in theorie hebben die on- derzoekers misschien gelijk. Maar dat hangt er een-beetje van af. Als je met de laatste twee wc- papiei-tjes de desbetreffende handeling hebt verricht en je verwijdert vervolgens, zonder de handen te hebben gewassen, het lege rolletje, index-daad, dan kan het worden besmet. Maar jaé&ahhhh..." En echt, nee, hij heeft nog nooit een patiëntje op zijn spreekuur gehad van wie hij dacht: hé, die diarree zou wel eens vei'oorzaakt kunnen zijn door een besmet wc-rolletje. van onze verslaggever Frank Balkenende MIDDELBURG - Het Innova tiecentrum Centrum Zeeland (ICZ) in Middelburg heeft ge- sprekken over een mogelijke verhuizing naar de watertoren in Goes abrupt afgebroken, na dat woensdag was gebleken dat het voornemen in de publiciteit zou komen. Projectontwikkelaar J. W van Garderen liet desgevraagd we ten dat het innovatiecentrum één van de zes gegadigden is voor kantoorruimte in de te vei*- bouwen watertoren. ICZ-direc- teur ir. A J. Maljaars ontkende dat woensdag tegenover de PZC. „Hij blies daarna een voor vrijdag gepland gesprek af", al dus de verbaasde projectont wikkelaar. Van Garderen, die het project watertoren in Goes ontwikkelt, bevestigde woensdag het ge rucht dat het Innovatie Cen trum Zeeland warme belang stelling heeft voor een plaats in de watertoren. „Als mij dat op de man af wordt gevraagd en het is waai-, ga ik daar niet over lie gen", verklaarde Van Garderert. Directeur Maljaars van ICZ, ge vestigd op de bovenste verdie ping van het Kadaster-gebouw in Middelburg, ontkende woensdag elke interesse in de watertoren. Dat gerucht is vol gens hem uit de lucht gegrepen. „Wij verhuizen naar Goes? Dat is absoluut niet waar. Wij zijn net hier de boel aan het herin- richten, omdat het Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf bij ons intx-ekt. Zo'n water toren is een slechte plek voor ons. Als we verkassen is dat naar een ondernemershuis, waarin ook de Kamer van Koophandel zou zijn gehuisvest." Vertelt Van Gardei-en dan sprookjes? Maljaars: „Er zijn gesprekken geweest met onze officemanager, maar dat betrof louter technische interesse in het watertoren-project." Van Gardex-en vindt die opstel ling niet helemaal fair „Er zijn vierkante meters opgevraagd, dat doe je niet als je niet geinte- resseei'd bent in een kantoorver dieping in de watertoren. 289 Hardrijders op de bon VLISSINGEN - Bij vier snel heidscontroles op Walcheren zijn woensdag in totaal 289 au tomobilisten gesnapt. Bij twee controles op Schouwen-Duive- land en de Bevelanden gingen nog eens zeventig bestuurders over de schreef. Op de Vrouwenpolderseweg bij Vrouwenpolder, waar maxi maal tachtig kilometer per uur mag worden gereden, werd een bestuurder met 122 kilometer per uur betrapt. Op dezelfde plaatst werden nog negentig voertuigen gesnapt. Er werd ook gecontroleerd op de Sloeweg in Vlissingen (64 be keuringen) en de Kanaalweg in Middelburg (134). Op Schou wen stond de radar op de Se- rooskerkseweg (N57) bij Se- ï'ooskerke (56) en op de Sloeweg (N254) bij 's-Heerenhoek (14). I Daar keken we toch even van J op, goede lezer. Vaiudie foto in I deze krant van gisteren I waarop een koe te zien ivas F die heerlijk lag uit te rusten I op een ivaterbed. I Eerlijk gezegd hadden we I aanvankelijk onze twijfels. I Onze eerste gedachte was, I dat het hier om een aardig- I heidje ging van iemand die de I eerste april, niet kon afwach- I ten of van een type dat de I aandacht op zich wilde vesti- I gen. Maar raadpleging van deskundigen leerde ons dat het waterbed voor het rund wel degelijk bestaat. En eigenlijk is dat ook niet onlogisch. Het gaat hier na tuurlijk gewoon om een reac tie op de oproep van de minis ter van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer. De eigentijdse koe is een dier met een meegaand karakter. Zij onthaast. Dat moet. Van mevrouw De Boer. De Haringvlietdam, scheiding tussen zout en zoet, tussen water en ijs. van onze verslaggever Harmen van der Werf STELLENDAM - Bijna nergens in Ne derland is de scheiding tussen zout en zoet water zo abrupt, als bij de Haring- vliétsluizen. Op een zomers dagje valt dat niet zo op, maar in koudere tijden is het overdui delijk. Waar de Noordzee beweegt, is het water gewoon water. Vloeibaar Waar het getij door de Deltawerken is bedwongen, is het water veranderd in één ondoox-diringbare ijsmassa. Die zal voorlopig stand houden, is de verwach ting. De Haringvlietsluizen zijn in de jaren zestig onder meer gebouwd om het ijs van de gx-ote rivieren af te kunnen voe ren. Dat was één van de belangrijkste eisen bij de bouw. De sluizen zijn voor zien van stalen punten aan de Haring- vliet-zijde om het ijs desnoods te kun nen breken. Zover zal het niet meer komen. Rijkswaterstaat heeft al in de jaren zeventig het beleid omgegooid. Als het echt doox*vriest, wordt er op het Haringvliet een vaaxwerbod afgekon digd- Daai'door kan één gladde ijsmas sa ontstaan, die onmogelijk kan gaan kruien en tegen de sluizen kan oplopen. Bij dooi, zoals voor het weekeinde is voorspeld, wordt het ijs aan de boven kant dunner. Aan de onderkant kalft het ijs langzaam af. als het water eron der stroomt. Er moet dan wel genoeg ri vierwater zijn. Dat is er niet. De waterafvoer van de grote rivieren is minimaal door de vorst en de geringe regenval. Bij Lobith komt per seconde slechts 1.400 kubieke me ter water Nederland binnen. Dat is niks. De Haringvlietsluizen gaan daar- foto PieterHonhoff voor niet open. Zeker niet, omdat de zeescheepvaart voor industrieterrein Moerdijk dan in de problemen komt door een te lage watex-stand. Terwijl het Haringvliet voorlopig één ijsplaat blijft, gaat Rijkswaterstaat in elk geval deze week nog door met ijs breken op de Schelde-Rijn-verbinding. IJsplaten vriezen niet meer vast, ze waaien vast. Zeven schepen zijn bezig om het ijs de baas te blijven, waarvan vier bij de Kreekrakslüizen en drie op het kanaal en drie bij de sluizen. Maan dag wordt bezien of deze inzet nog no dig is. Leidsters Christine (1) en Samentha van kinderdagverblijf Liselot in Vlissingen zien geen reden om Bruce, Eline, Mireille, Ricardo en Alexander het spelen met vvc-rollen te verbieden. foto Dirk-Jan Gjeltema De stoomtrein van de SGB wordt mogelijk een bekende ver schijning op de NS-spoorlijn naar Vlissingen. foto Willem Mieras. van onze verslaggever Marten de Jongh GOES - De Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) rijdt in de toekomst mogelijk ook naar Middelburg en Vlissin gen. Om dat mogelijk te ma ken vraagt de SGB een spoorvervoerserkenning aan. Met die erkenning krijgen de stoomlocomotieven en mu seumrijtuigen toegang tot het nationale spoorwegnet. De vervoersorganisatie weet nog niet precies hoe de plan nen vorm zullen kxijgen. De gedachten gaan uit naar een dienst richting Vlissingen en Middelburg. Bergen op Zoom is ook een optie. „Vooi'uitlopend op die ont wikkelingen willen we alvast een vergunning aanvragen", aldus SGB-bestuurslid R. C. Korsuize Hij acht het goed mogelijk dat het nog enkele jaren duurt voordat de stoomtrein werkelijk de dienstregeling uitbreidt. De voordelen zijn duidelijk volgens Korsuize: „Tiet aan tal toeristen op Zuid-Beve land blijft beperkt en van hen moeten we het toch hebben. We hoeven niet te wachten totdat de mensen naar ons toe komen. We kunnen ze ook gaan halen door bijvoor beeld richting Walchei-en te rijden." Ervaring De SGB, die op dit moment overigens goed draait, heeft inmiddels enige ervaring op het reguliere spoor. De oi'ga- nisatie kreeg toestemming om in december vorig jaar zo'n rit te maken voor een bijzondere gelegenheid. Zeeuwse gemeentebestuux-- ders namen plaats in de oude personenwagons om de eer ste lading bi'andbaar vuilnis af te leveren bij de nieuwe Afvalvex-brandingsinstalla- tie (AVI) in Moerdijk. Koi'suize: „We reden in de cember op een licentie van NS-cargo In zo'n situatie huuxt NS-cargo onze trein. In de toekomst willen we dat. graag zelf in de hand hebben- ."Met alleen de aanvraag is de SGB er nog niet. Ook tech nische aspecten spelen een rol. De oxganisatie zal bij voorbeeld de werkplaats moeten onderhouden op het niveau van het nationale net. BflHHHHHHBHHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29