Meelezen van pincode kost geld Milieuminister: onthaast u PZC Onbeperkte aftrek hypotheekrente wellicht verleden tijd economie Geschillencommissie: consument is veelal zelf aansprakelijk voor schade Topman van Philips bezorgd over kennis techniek bij jongeren economiewijzer ANDERE HORECA OPLEIDINGEN al v.a. fLL BASF sluit recyclingfabriek Forse winststijging bij Wavin Ex-hoofdredacteur AD overleden Goudsmit stapt in Multiplan Kermisbranche weer in de lift belasting belicht dinsdag 14 januari 1997 van onze verslaggever Raymond Peil De consument moet zelf goed opletten of kwaadwillende lieden bij geld opnemen of beta len de pincode afkijken. Ook op plekken waar meelezen nauwe lijks is te voorkomen. Wórdt ie mand de pinpas, op wat voor manier dan ook ontfutseld en de rekening geplunderd, dan draait de consument veelal zelf voor de schade op. Uit een aantal recente uitspra ken van de Geschillencommis sie Bankzaken, het laagdrempe lige scheidsgericht voor de consument, is deze lijn te destil leren. Het aantal slachtoffers van 'shouldering', zoals de ban ken het noemen, blijkt te groei en, het aantal klachten dat de commissie hierover bereikt eveneens. Tot dusver was niet eenduidig uit de uitspraken van de com missie af te leiden in hoeverre de consument aansprakelijk is voor schade als gevolg van mee lezen. Zo werd vorig jaar een uitspraak uitgesteld tot vol doende duidelijk was of een ge dupeerde cliënte kon worden bestolen, omdat het pinappa- raat te hoog stond opgesteld. De 1,61 metermetende vrouw voer de als verweer aan dat zij er mets aan kon doen dat een aan zienlijk langere booswicht de pincode had afgekeken, de pas jatte en 1.000 gulden van haar rekening opnam. Verhaal De Geschillencommissie meent, zo blijkt uit de onlangs gedane uitspraak, dat het apparaat niet te hoog stond. Alle banken heb ben daarvoor interne richtlij nen. Alleen in de spaarzame ge vallen dat zij zich daar niet aan houden, heeft de klant kans op verhaal, mocht het misgaan. Zo laat ABN AMRO Bank bij voorbeeld weten dat haar richt lijn voor de inbouw van het pin- toetsenbordje een hoogte van 1,23 meter voorschrijft. „Het kan een paar centimeter meer zijn, of minder", aldus de woordvoerder. Hij benadrukt dat de bank de toetsenborden horizontaal laat inbouwen. Afschermen is daardoor gemak kelijker dan bij schuine of verti caal geplaatste toetsen. Boven dien zitten alle apparaten in de muur, in een nis.De eerder ge noemde vrouw van 1,61 meter ving bot met haar klacht bij de Geschillencommissie. Vorig jaar stalen twee vrouwen haar pinpas in een warenhuis, terwijl zij kort daarvoor in het Grens wisselkantoor, aan een vrij hoge balie, geld had opgenomen. Kort na de betaling in het Grenswisselkantoor werd 1.000 gulden uit een geldautomaat opgenomen, een schade die haar bank weigerde te vergoeden. Volgens de regels die op het ge bruik van geld- en betaalauto maten van toepassing zijn, moet de klant zorgvuldig met pas- en pincode omgaan. Dat betekent onder meer opletten of iemand meekijkt tijdens het intoetsen van de code, en de code en pas niet bij elkaar bewaren. Ook het opschrijven van de pincode moet op een voor buitenstaan ders niet te ontcijferen wijze ge beuren. De klaagster hield bij de Ge schillencommissie vol dat zij de pincode niet had opgeschreven. Volgens haar redenering was de opname van 1.000 gulden door de dieveggen haar dan ook niet aan te rekenen. Aangezien het Grenswisselkantoor het pinco de-toetsenbord te hoog had op gesteld moest de rekening daar maar heen, zo vond zij. De com missie vond de hoogte van 1,20 meter echter acceptabel en oor deelde dat de vrouw beter had moeten oppassen. Slimme truc Een andere bestolen klant werd eerder vorig jaar wel in het gelijk gesteld, toen iets soortge lijks was gebeurd. Hij werd ech ter het slachtoffer van een slim me truc van twee belagers. De consument stond in zo'n hal van de bank, met twee apparaten waar twee mannen binnenkwa men om aan de andere automaat te pinnen. De helft van het duo ging inder daad geld opnemen, maar de tweede man leidde de klant af zodat de andere booswicht de pinpas, die net uit de gleuf was gekomen, kon pikken. Beide he ren namen daarna spoorslags de benen. De dieven hadden waar schijnlijk de pincode kunnen meelezen en plukten de reke ning van het slachtoffer. De commissie bleek hiervoor van onze redactie economie Jongeren hebben veel te weinig affiniteit met tech nologie. Het is verontrustend te zien hoe weinig creatieve softwarespecialisten uit de schoolbanken komen, terwijl de vraag juist groter is dan ooit. Dat zei Jan Post voorzitter van de hoofddirectie van Ne derlandse Philips Bedrijven gisteren bij de 23e President's Lunch in Amsterdam. ..Ik denk dat Nederland techno logisch gezien grote moge lijkheden heeft, maar in zijn algemeenheid associëren we techniek nog steeds te veel met overalls en zwarte han den". aldus Post. „Hoe komt het toch dat de instroom in het technisch onderwijs ja ren achter elkaar blijft da len?" Azië Voor zover Post gelijk heeft, is het wel de vraag welke mo gelijkheden technisch ge schoolde werknemers bij Philips hebben. Boonstra kondigde vorige week op nieuw aan productie naar Azië en andere goedkope re gio's in de wereld te willen verplaatsen. De vraag is in hoeverre het technologisch onderzoek daarbij in Neder land kan blijven. De Philips-directeur deed gisteren ook zijn beklag over de uitgaven van onderzoeken ontwikkeling (R&D-uitga- ven) en de innovatiesnelheid in vergelijking met niet-Eu- ropese landen. ..We hebben we nog steeds flink wat laken voor de schaar." Daarmee wil Post tegengas geven aan het de laatste tijd vaak gevent ileerde enthousi asme in Nederland over 's lands economische opleving. „Laten we ervoor waken dat Nederlands cq Europees na velstaren het mondiale beeld vertroebelt." Timmer Post ging ook in op de uit spraken die zijn superieur Boonstra vrijdag tegenover zijn medewerkers deed over het reilen en zeilen bij Phi lips. Boonstra rekende af met het beleid van zijn voorgan ger Timmer, door onder meer te zeggen dat Philips heeft geïnvesteerd in activiteiten die geen duidelijk uitzicht op een gezond resultaat hebben. Post was verbaasd over de ontvangst van Boonstra's uitlatingen in de media. „We zijn verrast dat het zo sterk op de confrontatie tussen Boonstra en Timmer aan komt", zei hij. Volgens de Philips-manager heeft Boonstra niet gebroken met het tijdperk-Timmer, maar juist de agenda van zijn voor ganger overgenomen. Accent Wel erkende Post dat het concern er verstandig aan had gedaan eerder het pad in te gaan, dat Boonstra nu zo nadrukkelijk betreedt. Phi lips is altijd een sterk techno logie-gedreven concern ge weest. Boonstra, die geldt als een marketing-man bij uit stek, verlegt het accent meer naar de ontvangst van de producten door de klanten. ANP gevoelig. Weliswaar meende zij dat de consument de gelegen heid had geboden mee te lezen bij het intoetsen van zijn pinco de. Maar: „Dat een derde, dooi de bijzondere omstandigheden van het .geval, daartoe in staat was, kan redelijkerwijs de con sument niet worden verweten. Zij droeg de bank op de schade, minus 350 gulden eigen risico, te vergoeden. Een ander geval betrof een con sument in een winkel, waar de pincode-toetsen middenin de ruimte voor iedereen'te zien wa ren. Haar portemonnee werd gerold en bijna 3.400 gulden van de rekening gejat. Hier oordeel de de commissie dat de klant geen grove nalatigheid kon worden verweten en moest de bank de schade vergoeden. Bij een vergelijkbaar geval in een NS-station wees de commissie juist weer de klacht af. Tegenstrijdig Mr. Nijgh, hoofd juridische za ken bij de Geschillencommissie Bankzaken, vindt niet dat zij daarmee tegenstrijdige uitspra ken doet. „Het hangt van de om standigheden van het geval af. Soms ziet de commissie daar re denen in om toch schadevergoe ding toe te kennen. Feit blijft dat de consument voldoende voorzorgen moet treffen om meelezen te voorkomen en alert moet zijn op dieven of zakken rollers." Nijgh signaleert tevens dat con sumenten die een klacht indie nen er goed aan doen hun zaak persoonlijk bij de Geschillen commissie toe te lichten. „Dat kan net dat licht werpen op de bijzondere omstandigheden, die ertoe leiden dat de consu ment niets te verwijten valt." In de vier weergegeven zaken kre gen twee klanten die bij de com missie waren verschenen hun schade vergoed. De andere twee kwamen niet opdagen en verlo ren. De lering uit deze gevallen is eenvoudig: de consument moet het pinapparaat goed afscher men. Wie onraad ruikt, kan be ter niet pinnen, waarbij het zaak is goed op de pas te letten. Bij twijfel kan men altijd de pas direct laten blokkeren. En na tuurlijk niet de pincode bij de pas of thuis herkenbaar note ren. GPD De consument moet opletten of bij het 'pinnen' de pincode niet wordt meegelezen, foto Ruben O reel Edelherten op de Veluwe. Hoe lang nog? De recreatieve vervuiling neemt toe en het schaarse groen rondom de steden wordt in ijltempo vol gebouwd. foto GPD door Pauline van de Ven De nieuwjaarsboodschap van minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeleid De Boer hoort tot het zeldzame soort waaraan onmiddellijk gehoor wordt gegeven - en voor de se cretaresses is dat nog het las tigst. 'Nee, het spijt me, de di recteur-generaal 'onthaast' zich. Hij mag alleen gestoord worden door de theejuffrouw, de witte werkster en om vijf uur door de bel-auto. O jee nee, voor een beleidskwestie al helemaal niet. Wij doen het momenteel wat kalmer aan met het beleid'. De nieuwjaarsboodschap van minister De Boer aan haar amb tenaren - en met een omweg aan het Nederlandse volk - is: 'ont haast' u. Leg uw jachtige ach terste te rusten in het zachte pluche van uw bureaustoel en (Advertentie) CURSUS CAFéBEDRIJF EN QO gun uzelf de tijd voor de ontwik keling van een Gedachte. Want we rennen maar van incident naar incident en een Gedachte ontstaat juist als we even een stoel nemen voor reflectie. De ervaring leert het, aldus de mi nister. ,,'Onthaasting' zou een sleutelbegrip kunnen zij n waar bij zowel een verbetering van de kwaliteit van het leven als ver mindering van de milieudruk bereikt kunnen worden." Nu ben ik de laatste om minister De Boer tegen te spreken dat 'onthaasting' van grote beteke nis is voor het milieubeleid en voor het menselijk leven in het algemeen. Toch had ik me de nieuwjaarsboodschap een tik keltje anders voorgesteld. 'Ambtenaren en burgers', had ik gedacht en gehoopt dat ze zou zeggen, 'onze bevolking groeit wel langzamer, maai" ze groeit nog steeds. Bovendien neemt de behoefte aan woonoppei-vlak per inwoner almaar toe. Dat kan zo niet doorgaan, anders hou den we op den duur geen groen meer over.' ,20 permnd Graspol In meer don 80 plootsen storten binnenkort weer de tursussen. Examen in juni '97. Logere school ols vooropleiding voldoende. Men kon rich nog oonmelden. CURSUS CAFéBEDRIJF (vernieuwd!) Voor velen hel begin van een eigen horecobedrijf of ols pure hobby. Deze cursus besloot uil 12 wekelijkse lessen en is uitermate boeiend met o a dia's, wijnproeven en brouwerijbezoek. HET GRATIS VIDEOBAND. CURSUS RESTAURANTBEDRIJF ^0fr Vervolgcursus op Cafébedrijf. p n ir r vr rv Als u zich wilt bekwomen in I K IT I 11 I liet vak van Restauronthouder. L 1\ 1\ L I" U ONDERNEMERSDIPLOMA (AOV/HOV) Voorheen Middenstand. Geldt voor olie branches zoals horeca, boetiek, sportzaak enz. U wordl voorbereid op het beginnend ondernemerschap. MET GRATIS VIDEOBAND. CURSUS SOCIALE HYGIENE Een opleiding woaraon elke lei dinggevende volgens de nieuwe wettelijke eisen moet voldoen MET GRATIS VIDEOBAND zowel mondeling als schriftelijk termijnbetaling mogelijk met GRATIS videobono subsidie tot 100% mogelijk BEL VOOR GRATIS BROCHURE OF AANMELDING 076 - 571.00.78 7 DAGEN PER WEEK, DAG EN NACHT Stichting Horeca Onderwijs 'Het komende beleidsjaar wil ik me daarom extra inspannen voor het leeghouden van de gi"oene ruimte. Ik heb twee pij len op mijn boog. In de eerste plaats wil ik bevorderen dat er in Nederland nu eindelijk eens in de hoogte wordt gebouwd, ook buiten Rotterdam. Want we moeten steeds verder, en in steeds langere kolonnes, onze steden uit om nog een graspol aan te freffen die groot genoeg is om ons jachtige achterste op te ruste te leggen. Om met mijn ambtenaren te spreken: onze onthaastingstijd neemt toe, maar onze onthaastingsruimte neemt nog veel sneller af.' 'Om het ijzer onder te binden of anderszins onze stramme slads- ledematen een weinig te strek ken, zitten we al gauw drie kwai"tier in de auto, vooropge zet dat er geen file is. De recrea tieve vervuiling neemt dus toe en tegelijk wordt het schaarse groen rondom de grote steden in ijltempo volgebouwd. Die ont wikkeling moet tot staan wor- den gebracht. Tot het jaar 2000 hebben wij de bouw van 634.000 woningen op het programma staan. Als het aan mij ligt, dan wordt daar geen verdere natuur aan opgeofferd. Omdat het niet nodig is. En omdat Manhattan, Sydney en tal van andere plaat sen bewijzen dat hoogbouw mooi kan zijn.' Bevolkingsgroei 'De tweede pijl op mijn boog is een extra inspanning om onze bevolkingsgroei tot staan te brengen. Economische stilstand mag dan niet haalbaar zijn, stil stand van de bevolkingsgroei is het wel. Hiervoor wil ik me bij zonder inzetten, want dit is in mijn ogen de meest effectieve aanpak van de vervuiling. Zo veel als een extra kind in heel zijn of haar leven zal vervuilen, zoveel kilometer als het zich ge motoriseerd zal verplaatsen. zo veel shampoo en waspoeder als het i n het water zal gooien en zo veel nageslacht als het op zijn of haar beurt zal vei"wekken - daar valt door geen ouderpaar tegen aan te bezuinigen. Wie een kind spaart, spaart het milieu het meest.' 'Onder dat motto willen wij ko mend voorjaar de bewustwor- ding vergroten met behulp van een grootscheepse televisie campagne. Dwangmaatregen zijn niet aan de orde, wettelijke regelingen zijn voorlopig niet nodig. Met bewust word ing wordt al veel bereikt. In dat ka der zal ik eind deze maand colle ga Soi"gdrager van Justitie ove- rigens opheldering vragen over het Nederlandse beleid om vrouwen die het Chinese één- kindvoorschrift overtreden, asiel te verlenen. Wij zijn daar geen voorstander van. Ons land geeft er impliciet mee te kennen het Chinese bevolkingsbeleid af te keuren en ons ministerie kan deze afkeuring piincipieel niet delen.' Dat is zo ongeveer wat ik had verwacht van de nieuwjaars boodschap van minister de Boei". Natuurlijk is 'onthaas ting' ook een zinvolle bood schap. net zoals een lager BTW- taiief voor de witte werkster en deruilmarkt en de bel-auto. Het moet raar lopen wil ook 'het openstellen van de Noordelijke ingang van de Kennemerduinen bij IJmuiden voor fietsers' de in tegratie van economie en milieu niet minstens 6 Beaufort in de rug geven. „Niet alles kan nu eenmaal - en zeker niet tege lijk", stelde de minister. Mis schien kan mijn wensenlijstje in een ambtelijke lade wat bester ven tot volgend jaar, waar- schijnlijk is het dan nog even ac tueel. GPD LUDWIGSHAFEN - Chemiegigant BASF in Ludvvigshafen sluit zijn fabriek waarin kunststoffen weer in aardolie wor den omgezet. De proeffabriek met een capaciteit van 15.000 ton kwam in 1994 in becfrijf. Volgens BASF komt er te weinig plastic terug om een fabriek commercieel te laten draaien. Een paar jaar geleden ging BASF er nog vanuit dat jaarlijks 750.000 ton kunststof in Duitsland zou worden ingezameld. Daartoe wilde de onderneming voor 350 miljoen een fabriek bouwen met een capaciteit van 300.000 ton per jaar. Volgens recente gegevens komt echter hooguit 400.000 ton kunststof beschikbaar. GPD AMSTERDAM - Wavin Groep heeft een onverwacht sterke winststijging geboekt. Het nettoresultaat over het afgelopen jaar is met ruim 60 procent gestegen. De plastic-buizenfabri- kant uit Zwolle had gerekend op een resultaatsverbetering met 35 procent, ongeveer van hetzelfde kaliber als in de eerste zes maanden van .1996. Een resultaatsverbetering met 60 procent komt neer op een stijging met ƒ12,6 miljoen. Voi-ig jaar stagneerde de winst en eindigde Wavin op een nettoresultaat van 21 miljoen, het zelfde niveau als in 1994. Wavin was in het afgelopen jaar goed vooreen omzet van 1,6 miljard tegen 1,95 miljard het jaar daarvóór. ANP RIJSBERGEN - Oud-hoofdredacteur H. A Appel van het Al gemeen Dagblad is zaterdag in zijn woonplaats Rijsbergen overleden. Appel werd 74 jaar. Hij leidde het Algemeen Dag blad van 1968 tot 1975. Daarna trad hij toe tot de directie van de Nedei"landse Dagblad Unie en later de raad van bestuur van Elsevier. Huibert Nicolaas Appel (Den Helder. 1922) zette in 1945 zijn eerste schreden op het journalistieke pad. Na een periode vanaf 1961 als correspondent in Bonn vooronder meer het Al gemeen Dagblad, trad Appel in 1965 toe tot de hoofdredactie van die krant, vanaf 1968 als eerste man. Onder zijn bewind groeide het aantal dagelijks verkochte exemplaren van 201.000 naar 313.000 en werd het Algemeen Dagblad de tweede krant van Nederland. ANP ZEIST - Goudsmit neemt op korte termijn een meerderheids belang in Multiplan, een uitzendbureau gespecialiseei"d in technisch personeel voor de telematica-sector. Multiplan heeft een omzet van circa 12 miljoen en is winstgevend. Met de verkoop van The Society Shop trok Goudsmit zich vo rig jaar geheel terug uit de detailhandel. De onderneming licht zich nu volledig op de uitzendmarkt en verzorgt tevens opleidingen (Luzac). Goudsmit kocht vorig jaar al het pro jectbureau Edes Seagull uit Den Haag en kondigde toen meer overnames op het gebied van flexibele arbeid aan. ANP APELDOORN - Na jaren van achteruitgang breekt voor de Nederlandse kermisbranche weer een beet j e de zon door. Ker missen waren vorig jaar redelijk populair. De nostalgie viert hoogtij en de kermis lijkt weer een familiegebeurtenis te wor den. Dat meldt voorzitter B. Donks van de Nationale Bond van Kermisbedrijfshouders (Bovak) in Apeldoorn. Het aantal bezoekers lijkt vorig jaar enigszins toegenomen. Exacte cijfers kan Donks niet noemen. „In totaal bezochten tientallen miljoenen mensen de zes- tot achthonderd kermis sen. Duidelijk is wel dat ouderen vaker naar de kermis gaan. Plet is weer een familiegebeurtenis zoals vroeger." ANP Belasting Belicht is een PZC-rubriek over fiscale zaken van de hand van Dennis Weber. Weber doceert belastingrecht aan de Katholieke Universiteit Brabant. door Dennis Weber Het huurwaardeforfait is vanaf 1997 veranderd. Het oude sys teem met zogenaamde waardeklassen is vervallen. Vroeger moest men in een tabel aflezen welk bedrag men aan huurwaarde forfait bij het inkomen moest optellen. De hoogte van het huur waardeforfait was afhankelijk van de waardeklasse waarin de wo ning viel. Het gevolg van deze regeling was dat een belastingbetaler met een huis van 130.000 en een belastingbetaler met een huis van 150.000 hetzelfde bedrag aan huurwaardeforfait bij het inkomen moesten optellen, maar zodra het huis 155.000 waard was, moest men 840 meer bij het inkomen optellen. Gevolg was dat belasting betalers de waarde van hun huis zo laag mogelijk inschatten, want dan bleef je in een lagere waardeklasse. Dat kan nu niet meer. Het huurwaardeforfait wordt nu vastgesteld aan de hand van de zogenaamde WOZ-waarde. Deze WOZ-waarde wordt vastgesteld door (gemeentelijke) taxateurs. De waardeklas sen zijn dus verdwenen. Het huurwaardeforfait bedraagt nu een percentage van waarde van de woning in het economische verkeer. meer dan 25.000 f 50.000 100.000 150.000 doch niet meer dan 25.000 50.000 ƒ100.000 ƒ150,000 bedraagt het percentage 0 0,50 0,75 1,00 1,25 Zoals men in de tabel kan zien lopen de percentages op naar mate de woning meer waard is. Het maximaal in aanmerking te nemen huurwaardeforfait bedraagt 16.800. Hypotheekrente Doordat de rente op consumptief krediet vanaf begin dit jaar nog maar beperkt aftrekbaar is, begon de WD-fractie in de Eerste en Tweede Kamer het aardig benauwd te krijgen. Betekent de aftrek beperking op consumptief krediet de eerste stap naar een aftrekbe perking op hypotheekrente? Staatssecretaris Vermeend (Financi en) heeft steeds benadrukt dat de hypotheekrente niet ter discussie staat. Althans in deze kabinetsperiode. Tijdens de mondelinge behandeling in de Eerste Kamer van een aantal wetsvoorstellen kwam de hypotheekrente-aftrek weer in be dekte voetbaltermen aan de orde. Laten we eens bekijken wat hier zoal gezegd werd: De heer De Boer van GroenLinks, een partij die de hypotheekaftrek liever beperkt ziet worden, merkte op: „De bal is in het doelgebied beland en er wordt helemaal niet door de be windslieden (bedoeld wordt: Vermeend) gescoord." Vermeend zei daarop dat hij een voetballer is die niet meteen hoeft te scoren als de bal in de buurt is maar ook eerst een schijnbeweging kan maken. Dat ontlokte De Boer de opmerking 'dat het toch gaat om het doelpunt' waarop Vermeend zei: ,,Het maakt mij niet uit wie het doelpunt maakt, als het maarzit." Wat kunnen wij nu leren uit dit op het eerste gezicht onschuldige Eerste Kamerdebat? Wel, de eerste opmerking van De Boer, 'waar om er niet gescoord werd terwijl de bal in het doelgebied ligt', kan vertaald worden met: 'Wij zijn voor beperking van de hypotheek- rente-aftrek, en waarom doet Vermeend daar nu niets mee' Uit de reactie van Vermeend kan worden geconcludeerd dat hij nu nog niets met de hypotheekrente doet (hij maakt een schijnbewe ging), maar dat hij iemand anders (een nieuwe staatssecretaris) in de toekomst met een voorstel om de aftrek van hypotheekrente te beperken, laat komenDaaruit kan je concluderen dat de onbeperk te aftrek van hypotheekrente niet zo veilig is als sommige huizenbe zitters wel denken. Het zal mij niets verbazen als de volgende kabi netsperiode het mes in de aftrek van de hypotheekrentè gaat. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7