PZCskmllebal£ "Cs PROVINCIALE ZEEUWS Eis acht jaar tegen de Hakkelaar Socialisten Bulgarije door de knieën 4 WEKEN Gouden Notenkraker uitgereikt Arrestaties na explosie in Vlissingen Leidingen veerboot W illem-Alexander dreigen te springen VOOR 15,00 Juliana en Bernhard bedanken Schat uit boek eindelijk gevonden Zware kritiek officieren op strafmaat voor smokkelaars van softdrugs Actieplan voor werk van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - De dooi kan de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) weieens voor een verve lende verrassing stellen. PSD- directeur mr. D. F. Vos houdt zijn hart met name vast voor de Prins Willem-Alexander, de dubbeldekker die tussen Krui- ningen en Perkpolder vaart. Alle waterleidingen, behalve die van de motoren, aan boord van de Prins Willem-Alexander zijn in de zeer koude nieuw jaarsnacht bevroren. Door de dooi kunnen die leidingen knappen, met als gevolg lekka ges. Op zich is dat al lastig, maar nog vervelender is, aldus Vos, dat nogal wat leidingen zijn ge- isoleerd met het gevaarlijke as best. Als die leidingen moeten wor den gerepareerd, vergt dat uit Hulp voor stier in zone tussen beide Korea's SEOUL - Een stier die vorige zomer door een overstroming op een eilandje midden in de gede militariseerde zone tussen de twee Korea's is aangespoeld, kan binnenkort hulp verwach ten. De vier kilometer brede zone werd aan hettind van de Kore aanse oorlog van 1950-'53 inge steld en ligt zo vol mijnen dat zelfs soldaten er liever geen voet inzetten Deze week zal een dierenarts voedsel naar de stier brengen, die door het inzetten van de winter op zijn eilandje bijna geen eten meer kan vinden. De Zuid-Koreaanse regering zei dat het plan via de bestands commissie van de VN eerst nog ter goedkeuring moet worden voorgelegd aan Noord-Korea. Enkele Zuid-Koreanen hebben voorgesteld dat Noord"-Korea een koe op het eilandje zou af zetten om de stier gezelschap te houden en op deze manier een 'Koreaanse eenwording' tot stand te brengen. Het ministerie van Milieu wees dat idee van de hand Introductie van een vreemde diersoort zou de na tuurlijke habitat van het ei landje. waartoe zeldzame vo gels behoren, verstoren. AP gezondheidsoverwegingen veel extra tijd. Vos sluit dan ook niet uit dat de Prins Willem-Alexan der uit de vaart moet worden ge nomen. De Provinciale Stoom bootdiensten hebben dan maar één schip beschikbaar op Krui- ningen-Perkpolder, want de maatschappij heeft (nog) geen reservevaartuig bij de hand. Zie ook pagina 11 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Zonnig weer Zonnig met enkele wolkenvelden. Het blijft droog. De zuidelijke ivind is zwak tot matig, 2-4 Beaufort. Maxi mum temperatuur rond 4 graden. 240e jaargang no. 11 dinsdag 14 januari 1997 losse nummers 1,75 WW Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen Het Metropoolorkest olv dirigent Dick Bakker (1) en de band Rowwen Heze met Jack Poels, "Eren van Eckvort en Theo Joosten tijdens eengezamelijk optreden maandag in Amsterdam. Zij ontvingen de Gouden Notekraker voor hun bijzondere bijdragen aan concerten en optredens voor publiek. foto ANP van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - Op het Van Nispenplein in Vlissingen is maandagavond rond kwart voor twaalf een auto totaal vernield door een explosie. De klap, die in de wijde omtrek werd gehoord, had zo'n kracht dat ruiten in de omgeving sneuvelden. Kort daarna zijn twee mannen aangehouden, die worden verdacht van be trokkenheid bij de explosie. De ontploffing vond plaats op een moment dat veel buurtbe woners net naar bed waren ge gaan. „Ik lag er net in", zegt M. van Drom, die aan het plein woont. „Ik sta helemaal te bib beren. Het was echt verschrik kelijk." Na de explosie vatte de auto vlam en brandde hele maal uit. Hoewel de ontplof fing pal voor de kazerne van de brandweer plaatsvond, kon den de brandweerlieden wei nig meer uitrichten. Ooggetuigen zagen na de ex plosie een auto wegrijden. De politie kon de wagen even later op de Schroeweg in Middel burg tot stoppen dwingen. De twee inzittenden, een 26-jari- ge man uit Epe en een 36-jari- ge inwoner van Heerde. wer den aangehouden. Zij zijn ingesloten en worden vandaag (dinsdag) verhoord. Brandweer en politie inspecteren het totaal vernielde wrak. Volgens betrokkenen heeft de eigenaar van de ontplofte auto een conflict met een autohan delaar uit Heerde. die hem de wagen een half jaar geleden heeft verkocht. Aan de auto zou van alles mankeren, maar de verkoper wilde niet de vol ledige koopsom teruggeven in ruil voor de auto. De zaak is aangekaart bij een geschillen commissie. De politie kon maandagnacht nog geen antwoord geven op de vraag wat cJe relatie is tus- foto Dirk-Jan Gjeltema sen de garagehouder en de twee aangehouden mannen. „De verdachten moeten nog worden gehoord", aldus een woordvoerder. Het Bureau Technische Ondersteuning van de politie onderzoekt het wrak. Vals bomalarm bij overleg over Hebron JERUZALEM - Amerikaanse, Israëlische en Palestijnse on derhandelaars moesten gister avond hun gesprekken over onder meer de kwestie Hebron wegens een bomalarm onder breken. Veiligheidsfunctionarissen leidden de onderhandelaars na een telefonische bommelding onder zware bewaking uit het Laromme Hotel in Jeruzalem. Na onderzoek bleek het om een valse melding te gaan. De delegaties onderhandelen over de uitvoering van de Oslo akkoorden, die de joodse staat en de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) hebben geslo ten. Onderdeel van de akkoor den is de inmiddels lang uitgestelde Israëlische ontrui ming van de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Voorts zoeken de partijen een regeling op termijn voor de terugtrek king van de Israëli's uit heel de Westelijke Jordaanoever. Volgens de betrokkenen is een akkoord over terugtrekking uit het grootste deel van Hebron, en later uit de rest van de Westelij ke Jordaanoever, zeer nabij. Is raël en de Palestijnen bleken in het afgelopen weekeinde nog ver verwijderd van een regeling. De bemiddeling van de Jor daanse koning Hussein zou de onderhandelingen gisteren ech- ler hebben vlotgetrokken. De Israëlische minister van De fensie Mordechai zei gister avond op de tv dat de regeling vandaag zou kunnen worden ondertekend. De Palestijnen ei sen volgens zegslieden echter harde garanties van de VS en Is raël dat ditmaal de overeenge komen regeling op schema wordt nageleefd. AFP/RTR Postbank biedt blik op saldo van buren DEN HAAG - Duizenden reke ninghouders van de Postbank hebben onlangs kunnen vast stellen hoe het met de spaarzin is gesteld van iemand uit de huurt. De jaarlijkse afschriften van de bedrijfsspaarregelingen gingen niet alleen vergezeld van een folder met nuttige tips, maar ook van een afschrift met het ac tuele saldo van een andere reke ninghouder. Aangezien het steeds om mensen met dezelfde postcode ging, valt aan te ne men dat het in veel gevallen het spaarsaldo van een goede be kende betrof. GPD HILVERSUM - Prinses Juliana en prins Bern hard hebben maandagavond op de televisie ie dereen bedankt voor de „hartverwarmende ge lukwensen" die ze hebben ontvangen bij hun zestigjarig huwelijk. De oud-koningin en prins vierden hun diamanten huwelijksfeest vorige week met hun kinderen en kleinkinderen in Kenia. Bij thuiskomst op paleis Soestdijk is het paar volgens de prins letterlijk overspoeld door brieven, telegrammen, facsen, bloemen en an dere attenties. „Het zijn er zoveel. U kunt be grijpen dat wij tot onze grote spijt niet in staat zijn hen allemaal individueel te bedanken. We hebben iets unieks beleefd", aldus prins Bern hard. „Het is geweldig geweest. Zo hartelijk. Ik wil er mijn hartelijke dank voor uitspreken", vulde prinses Juliana aan. ANP KOOTWIJK- Het raadsel in het boek Het ze vende labyrint is opgelost. Ot Jonkers uit Soest heeft in de bossen bij het Veluwse Kootwijk een oorkonde opgegraven waarmee hij een kunst werk ter waarde van 20.000 gulden heeft ge wonnen. Duizenden mensen hebben de afgelopen drie jaar gezocht naar 'de schat'. In het boek van Ton Nennie, dat eind 1993 verscheen, stonden allerlei cryptische aanwijzingen die moesten worden ontcijferd om de schat, een stierenkop van goud en zilver, te bemachtigen. De oorkon de werd zaterdag uit de bevroren grond ge haald in het bijzijn van Nennie, In december had de schrijver zijn lezers de laatste extra aanwijzingen gegeven. Bij Otterlo plaatste hij een bord met de mededeling dat de schat hoog uit 12 km. verderop was te vinden. GPD Dolfijnen in de Botlek gezien ROTTERDAM - In de Rotter damse haven zijn maandag twee dolfijnen gesignaleerd. De die ren houden zich op in het ach terste deel van de Brittanniëha- ven in de Botlek. In overleg echter met het Dolfi narium Harderwijk poogt de Rotterdamse rivierpolitie van daag de dieren weer richting open zee te begeleiden. „Dat zal gebeuren door achter ze aan te varen", aldus een politiewoord voerder gisteravond. ANP De Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland wil een plati om de werkgelegenheid in de regio een nieuiuestimulans te geven. De Vlissingse haven is in de ogen van de Kamer van Koophandel een belangrijke banenmoior voor Zeeland. Van Scheppingen ronde verder ^4' van onze verslaggever Hans Leber AMSTERDAM - Tegen Johan 'de Hakkelaar' V. is acht jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf ge- eist. De officieren van jus titie eisten tegen Koos R., de 'rechterhand' van de Hakkelaar, zes jaar. Ber- tus K., verantwoordelijk voor het opslaan van de hasj, hoorde 2,5 jaar tegen zich eisen. De officieren uitten bij het uit spreken van hun strafeis zware kritiek op de Nederlandse straf maat voor softdrugs-smokkela ren. In een meer dan zeven uur durend requisitoir schetsten de officieren van justitie Teeven en Witteveen gisteren het beeld van de Hakkelaar als een „top man" binnen de georganiseerde criminaliteit in Nederland. Om deze top te kunnen aanpakken, was de inzet van kroongetuigen „onontbeerlijk," aldus de offi cieren. „Handel in drugs is een gezwel dat de rechtsorde ondergraaft," aldus de officieren. Van de lage maximumstraffen gaat te wei nig preventieve dreiging uit, stelden de officieren. „Er is een toename van macht Van drugs handelaren en een toename van criminele afrekeningen." „Met de lage straffen hebben we als Nederland in het buitenland ongewild de lachers op onze hand. Waarom besteden jullie zoveel kracht aan strafzaken die hooguit enkele jaren celstraf opleveren, wordt dan ge vraagd." Ook het verschil in maximum straffen voor softdrugs en hard drugs moet kleiner, bepleitten de officieren. „Niet alleen de schadelijkheid van de stof, die bij softdrugs overigens ook geldt, maar vooral de schade die aan de samenleving wordt toe gebracht, is van belang." Johan V., de 'Hakkelaar' werd door de officieren als grote leider neer gezet. „Personeel van de Femis- bank dat we voor ons onderzoek spraken, barstte jaren na dato opnieuw in huilen uitaldus of ficier van justitie Witteveen. Tijdens het faillissement van de bank dreigde V. met maatrege len als zijn geld (38 miljoen gul den) niet beschikbaar kwam. Uiteindelijk wist V. nog 17,5 miljoen gulden uit de failliete boedel te halen. De kritiek op de inzet van de kroongetuigen wezen de officie ren van de hand. Die voldoet aan de wettelijke beginselen, is internationaal geaccepteerd en de drie verdachten zijn door de kroongetuigen niet in hun be langen geschaadvinden de offi cieren: ,.De verdachten hebben alle vragen kunnen stellen, de getuigen waren ter zitting be schikbaar." In hun requisitoir lazen de beide officieren een stroom van gege vens voor over vaarbewegingen van schepen, aanschaffen van motorjachten en financiële geldstromen voor drugs, boten en benodigde materialen. Dui delijk werd dat al deze bewijzen vooral het hoofdbewijs van de kroongetuigen ondersteunden. Vandaag tot en met vrijdag zul len de advocaten hun pleidooien houden, waarna een van de grootste strafzaken in Neder land met twintig procesdag'en tot een einde is gebracht. GPD Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Economie: 7; Radio en televisie: 9; Zeeland: 11,12,13en 15;Sport 16en 17. van onze redactie buitenland SOFIA - De regeringspartij in Bulgarije heeft gisteren de noodzaak tot vervroegde ver kiezingen in het land erkend. Het partijbestuur van de Bul gaarse Socialistische Partij (BSP) gaf na zeven uur vergade ren toe dat de algemene verkie zingen niet nog twee jaar kun nen wachten. In heel het land is ook gisteren weer gedemonstreerd tegen het aanblijven van de regering. In de hoofdstad Sofia alleen al wa ren 30.000 demonstranten op de been. Ze eisten onder meer dat 'de rode mafia Bulgerije niet meer leegplundert'. Het bestuur van de voorheen communistische partij stelde gistermiddag dat de huidige si tuatie om buitengewone econo mische actie vraagt en om 'nieu we beslissingen', die op een zo breed mogelijk basis moeten worden uitgevoerd. In het kader van een nationaal anti-crisisbe- leid wordt het 'principe van nieuwe verkiezingen' onder schreven. De ex-communisten regeren de Balkanstaat onder hun nieuwe naam BSP. Ze behaalden bij verkiezingen in 1994 de meer derheid in het parlement, maar staan nu onder toenemende druk om verantwoordelijkheid te nemen voor de economische malaise. De regering zou vol gens de oppositie moeten toege ven gefaald te hebben en nieuwe verkiezingen moeten uitschrij ven. De BSP wilde daar aanvanke lijk niets van weten, ondanks protestdemonstraties en on danks het aftreden van haar ei gen premier, Zan Videnov, op 28 december. In november werd bovendien een centrum-rechtse kandidaat, Petar Stojanov, tot president gekozen. De afgelopen weken zijn talrij ke protestdemonstraties gehou den in heel het land. Maandag hadden in ruim twintig steden betogingen plaats tegen het aanblijven van de regering. In de tweede stad van het land, Plovdiv, betoogden gisteren tienduizenden mensen, onder wie orthodoxe priesters en de burgemeester van de stad. De Bulgaren lijken schoon ge noeg te hebben van het beleid van de BSP. In tegenstelling tot andere Oost-Europese landen kent Bulgarije nauwelijks eco nomische hervormingen, maar evenmin de zekerheden van het oude i-egime. De meeste essenti- ele levensbehoeften, waaronder voedsel, kleding of verwarming, zijn voor velen onbetaalbaar ge worden. AFP/RTR/ANP Dennis van Scheppingen heeft zijn debuut in de Australian Open gevierd met een overwin ning. De 21-jarige speler uit Wil ms versloeg Byron Black in drie sets, 7-6 7-6 6-4. Boris Becker werd verras- send uitgeschakeld. I mm wmmmÊmÊÊUÊmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1