Perfect debuut Van Scheppingen Rebel Knol stopt er mee Grote interesse tv-rechten voetbal Bondscoach van veldrijders stopt Kousemaker sterk in damtitelstrijd Boris Becker uitgeschakeld in eerste ronde Australian Open Pijnlijke nederlaag Barcelona Stormvogel loot Gouwestaete Marcel de Nijs tekent jaar bij Gommers wordt prof bij VKS Tim Coronel naar Formule 3 Australische spits voor NAC Ellerman naar NEC Schaatstoppers Wielrenster bewaart mooie herinneringen aan olympische medailles gehuldigd )ok Rob Baan •lijft bij PSV iorbach ekent bij Wereldtop naar Heerlen Van Zoghei assistent Ten Cate van onze sportredactie MELBOURNE - Een Becker is Dennis van Scheppingen niet. Zal hij ook nooit worden, maar waar titelverdediger Becker gisteren op zijn elfde Australian Open niet in slaagde, lukte Van Scheppingen in zijn eerste op treden wel. Hij bereikte in Mel bourne Park de tweede ronde op de eerste grand slam van het jaar door een solide overwin- BARCELONA - Het pu bliek van Barcelona zwaaide gisteravond de eigen ploeg massaal met witte zakdoeken uit. De voetbalkenner weet dan hoe laat het in Nou Camp is: crisistijd. Barcelona liep tegen degradatiekan didaat Hercules Alicante tegen een zeer pijnlijke nederlaag op: 2-3. Niet alleen de uitslag was vernederend, ook de ma nier waarop die tot stand kwam was blamerend. De ploeg van de geplaagde trainer Bobby Robson verspeelde voor de ver bijsterde toeschouwers doodleuk een voorsprong van 2-0. In het laatste half uur miste de wanhopige thuisploeg het overzicht om het duel alsnog een po sitieve wending te geven. Al na een kwartier leidde Barcelona met 2-0. Luis Enrique en Ronaldo scoorden. Daarna viel de productie stil. „Barca" ge loofde het wel. Treffers van Pavlieic, Visnijic en Rodriguez veroorzaakten een volksoproer in Nou Camp. De achterstand van Bar celona op koploper Real Madrid bedraagt na de derde competitieneder laag drie punten. Voor Robson breken zware tij den aan. ANP ning op Byron Black, 7-6 7-6 6- 4. Becker bezweek op het centre court onder de brandende zon en verloor in een zinderende vijfsetter van Carlos Moya, 7-5 6-7 6-3 1-6 4-6. Met Van Scheppingen drong ook Brenda Schultz door tot de tweede ronde. De als tiende ge plaatste Nederlandse liep in de tweede set tegen de Zuid-Kore- aanse Park een rugblessure op, sloeg in de derde set op 0-2 uit frustratie haar racket met drie ferme klappen kapot en ramde daarna de kleine Park, 101 van de wereld, meedogenloos van het trage rebound ace, 6-2 2-6 6- 2. Op 1-1 in de tweede set kreeg ze de schrik van haar tennisleven. „Ik verstapte me en er schoot een enorme pijnscheut in mijn rug", vertelde ze. ,,Ik kon niets meer." Na behandeling door fy siotherapeute Kathy Martin stond ze een half uur stijf van de pijn, angst en stress. Haar echtgenoot Sean McCar thy en coach Paul Dogger dron gen er regelmatig op aan het duel te staken. Een handjevol ontstekingsremmers en een cor set hielpen Schultz de tegenslag mentaal te overwinnen. Na het incident met het racket stroom de de adrenaline rijkelijk door haar lichaam. „Ik moest mijn agressie kwijt", zei ze, „vroeger sloeg ik mezelf, maar dat mag niet meer van Sean." Voor Miriam Oremans was de Australian Open 1997, dat op de eerste dag het recordaantal van 24.348 toeschouwwers trok, binnen het uur voorbijZe stond tegen Conchita Martinez, vijfde van de wereld en derde ge plaatst, 55 minuten in het zon licht op showcourt 2. In die pe riode sprokkelde ze twee games bijeen, één op eigen service en één op die van Martinez, 0-6 2-6. Voor die inspanning ontving ze 12.300 gulden bruto. Roerei Becker kreeg iets meer, 13.500 gulden. Maar verloor als win naar in 1996 een karrevracht aan ATP-punten. De 29-jarige Duitser liep in de snelkookpan van Melbourne Park nog net geen zonnesteek op. „Mijn her senen voelden aan als roerei", verklaarde hij na zijn verras sende nederlaag. „De huid on der mijn voeten liet los, mijn be Boris Becker ging gisteren op de Australian Open in de eerste ronde onderuit. „Mijn hersenen voelden aan als roerei", verklaarde hij na zijn verrassende nederlaag. nen stonden in brand en mijn nek was paars." Een excuus voor het verlies was het niet. Hij wilde er slechts de condities mee aangeven waar onder hij en Moya elkaar 3,5 uur lang bevochten. In de schaduw stond de meter op 37,2 graden, in de zon in cle kuip liep de tem peratuur op tot boven de 50 gra den. Becker verloor omdat hij in de vierde set zijn concentratie wat liet varen. Controle „Ik dacht aan het einde van de derde set dat Moya kapot zat", keek hij terug. „Hij zag er ver schrikkelijk uit." Tot de vierde set had Becker het duel onder fotoSteveHolland/AP controle. Hij speelde weliswaar niet het fenomenale tennis dat hij tijdens de Masters in Han nover uit zijn racket toverde, maar was voldoende op dreef om Moya over de baan te jagen. In de vxerde set draaide de wed strijd. „Moya speelde slim", gaf Becker toe. „Hij sloeg halfhoge ballen vanaf de baseline waar mee ik weinig kon uitrichten. Hij liet mij de fouten maken. Ik maakte er legio. Meer dan tij dens de hele Masters." Hij sloeg er 87 tegen Moya 51 en combi neerde 22 aces met 17 dubbele fouten. Becker was de eerste geplaatste speler (zesde) die Melbourne op de openingsdag alweer verliet. Bij de vrouwen verdwenen Judit Wiesner, elfde geplaatst, die met 10-8 in de derde set verloor van de Roemeense Dragomir en de Russische Elexxa Likovtseva, dertiende geplaatst. Broodnuchter Van Scheppingen verlengde wel zijn verblijf in Melbourne. Op overtuigende wijze zelfs. Op de eerste grand slarn uit zijn loop baan bleef de 21-jarige speler uit Wilnis broodnuchter. Hij weerstond de druk van het toernooi en de returns van Black, van wie hij vorig jaar in Peking een pak rammel kreeg. Met zijn riskante spel kreeg Van Scheppingen in de eerste en tweede set handenvol breek punten tegen, maar ook dat ver ontrustte de pupil van Dick Suyk en Hugo Ekker niet. Hij veegde ze allemaal weg en sloeg in de tiebreaks toe. 7-5 en 7-3. Het waren de genadeklap pen voor Black, 57e van de wereld, die in de derde set de vroege achterstand nooit meer compenseerde. „Ik speelde goed", vond Van Scheppingen die zijn tweede wedstrijd op Au stralische bodem speelde. De eerste, vorige week in de kwali ficaties van Sydney, verloor hij van de Zuid-Afrikaan Stafford. „Dit is een perfecte start, een droomdebuut", gaf hij koel toe. „Ik wil dit jaar naar de top hon derd", omschreef hij zijn doel. Daar is hij nog slechts acht pun ten vanaf. Hij steeg door zijn ze ge van 111 naar 102. Bij een overwinning op de Israëliër Ran in de tweede ronde moet hij zijn grenzen vexieggen. Becker en Van Scheppingen, ze hebben iets met elkaar. Van Scheppingen was 16 toen hij als winnaar van het jeugdtoernooi de zieke Becker in de finale van Antwerpen tegen Krickstein verving. Dat was een grote ge beurtenis in zijn tennisleven. Maar de overwinning op Black sloeg hij gisteren een tikkeltje hoger aan. ANP WOERDEN - Waterpolovereniging Stormvogel wacht in de kwartfinale van de beker Il-competitie een pittige kluif. De Vlissingers die zaterdag in de cupstrijd zonder de topclubs van Nederland, ten koste van het Goudse GZC (7-5) vernis send de laatste acht van Nederland bereikten, stuiten op Gou westaete. De eersteklasser uit Waddinxveen, die de Barne- veldse eersteklasser De Water Kip met 5-4 elimineerde, komt op zaterdag 8 februari naar het Sportfondsenbad in Vlissin- gen. Stormvogel moet als thuisclub winnen om een plaats in de halve finale veilig te stellen. De andere kwartfinales zijn DZV-Rapido'82, Donk-Njord en BZ&PC Bodegraven-BZC. HEINKENSZAND - Marcel de Nijs, trainer van voetbalver eniging Hansweertse Boys, heeft zijn contract met één jaar verlengd. De 34-jarige oefenmeester uit Heinkenszand is mo menteel aan zij n derde seizoen bezig bij de zondag vierdeklas ser. Daar komt dus nog minimaal een seizoen bij. Piet Puijpe blij ft ook volgend seizoen trainer van zondag vier deklasser Breskens. De Vlissingse oefenmeester, die momen teel aan zijn tweede seizoen bij de Zeeuws-Vlaamse club be zig' is, kwam vlot tot overeenstemming met het bestuur. Ook tweede trainer Theo de Buck tekende voor één jaar bij DEN HAAG - Gretienus Gommers rijdt volgend seizoen als prof bij VKS. De Fries veroverde zondag bij de Nederlandse kampioenschappen veldrijden de titel bij de amateurs. De voormalig wereldkampioen bij dejuniorenzitook in de selec tie voor de wereldtitelstrijd begin februari in München. De ploeg van nationaal kampioen Wim de Vos bood eerder al Erik Boezewinkel een profcontract aan. ANP HUIZEN - Tim Coronel rijdt het komende seizoen in de For mule 3 in Duitsland. Zijn broer Tom reed al in de Formule 3, niet in Duitsland maar in Japan. Tim Coronel was het afgelo pen jaar actief in de Opel Lotus-klasse. In de Formule 3 komt hij, evenals broer Tom, uit voor het Dutch Racing Promotion Team van Hans-Willem te Pas. ANP BREDA - NAC heeft een Australische spits aangetrokken. Zlatko Arambasic volgt in Breda zijn landgenoot Graham Ar nold op, die naar Japan is vertrokken. Arambasic heeft een contract voor 2,5 jaar getekend. De 27-jarige aanvaller komt van het Belgische Beerschot. Hij was aan zijn eerste seizoen bezig bij de club, die sinds kort onder leiding staat van Barry HulshoÉ. Eerder speelde Arambasic voor KV Mechelen. Oostende en het Franse Metz. Hij maakt zondag zijn debuut bij NAC. De club speelt dan een afscheidswedstrijd voor Peter Remie. De middenvelder heeft een team met oud-spelers sa mengesteld met onder anderen Pierre van Hooijdonk en Ton Lokhoff. NAC heeft de Noor Bent Inge Johnsen op proef. De 26-jarige speler van het Noorse Bodo Glimt kan in de aanval en de verdediging worden ingezet. ANP NIJMEGEN - Juul Ellerman heeft een nieuwe club in het be taalde voetbal gevonden. De 31-jarige aanvaller speelt de rest van het seizoen bij NEC. De Nijmeegse club heeft een optie van twee jaar op de oud-international genomen. Ellerman, die ook bij Sparta en PSV op de loonlijst stond, kwam bij zijn club FC Twente niet meer in aanmerking voor een basis plaats. ANP van onze sportredactie ZEIST - De belangstelling voor de uitzendrechten van het Ne derlandse profvoetbal is nog steeds groot. Gisteren is de nieuwe inschrij vingsprocedure begonnen. De KNVB stuurt nog deze week concrete offertes naar de par tijen. Er zijn zowel Nederland se als buitenlandse gegadig- den. „Het product voetbal is nog erg gewild", zei Harm Ro- zie, woordvoerder van de KNVB. De KNVB, die vorige week maandag het mandaat terug kreeg van de clubs om te onder handelen over de tv-rechten, wacht af welke partijen serieus op de aanbieding in zullen schrijven. Rozie weigerde namen van kandidaten te noemen, maar zei wel dat het gaat om om roepverenigingen, zendge machtigden en zogeheten rech tenhuizen. In die laatste categorie betreft het concerns die de rechten kopen en op hun beurt verkopen aan belang stellenden. Pakketten De geïnteresseerden hebben de mogelijkheid de rechten in pakketten te kopen of in zijn geheel. Dus: alleen eerste divi sie of bekervoetbal. Of het ge hele Nederlandse voetbal, zo als indertijd bij Sport7. Van de omroeporganisaties is de NOS gegadigde voor in elk geval samenvattingen van de eredivisie. SBS6 opteert voor de eerste-divisie wedstrijden en het bekervoetbal (Amstel- cup). HMG (RTL4 en 5, Veroni ca) wil Eurocupvoetbal (exclu sief de Champions League, waarvan de rechten bij de NOS liggen) met als extraatje bij voorbeeld interlandwedstrij den van het Nederlands elftal,, plus wat vaderlands voetbal via een sublicentie. Filmnet- /Supersport wil de directe uit zending van complete compe titiewedstrijden veilig stellen. ANP LEEUWARDEN - De Friese bedaillewinnaars van het EK- schaatsen zijn gistermiddag in iet provinciehuis in Leeuwar- len gehuldigd. Europees kampioen Ids Postma, Falko Zandstra, Europees kam pioene Tonny de Jong en Barba ra de Loor kregen uit handen fan commissaris van de konin gin L. Hermans elk een fruit schaal van Makkumer aarde werk. Rintje Ritsma moest rerstek laten gaan, hij had ver plichtingen elders in het land. Mie ambtenaren van de provin ce waren bij de huldiging aan- vezig. Hermans prees de „ge weldige prestaties" van de iwoners van zijn provincie. Geboren en getogen Ids, Falko en Tonny, jullie zijn ier geboren en getogen. Maar anaf nu beschouwen we ook arbara, die sinds kort in onze rovincie woont, als echte riezin", sprak Hermans. 'e Jong en De Loor, derde op het K, werden aan het eind van liddag ook gehuldigd in hun oonplaats Heerenveen. Voor ostma volgde gisteravond een iering in zijn woonplaats De- rsum. ANP INDHOVEN - In navolging in hoofdcoach Dick Advocaat eeft ook assistent-trainer Rob aan zijn contract bij PSV ver- ngd. Het duo blijft ten minste 't medio 1999 in dienst van de indhovense club. ANP OETINCHEM - Fritz Korbach ook in het volgende seizoen ainer van De Graafschap. De iccesvolle coach bereikte gis- ren met het bestuur overeen- önming over een nieuw, een- rig contract. Korbach is bezig in zijn tweede seizoen in Doe- nchem. ANP van onze sportredactie WEZEP - De rebel van het Ne derlandse vromvenwielrennen stopt ermee. Monique Knol (32) domineerde in de jaren tachtig en negentig met rivale Leontien van Moorsel het nationale en in ternationale peloton. Na twaalf jaar topsport is het lichaam van de mondige sprintster uit Wezep op. „Ik heb last van mijn rug", ver telde Knol, die in haar carrière ruim honderd wedstrijden won. „Ik heb deze winter nog wel ge probeerd of ik kon trainen, maar het lukt niet meer. Ik vind het jammer, maar ik kan terug kijken op een mooie carrière, waarin ik alles heb meege maakt." Hoogtepunten Knol won in 1988 de Nederland se titel. Ze behaalde bij de we- reldkampioenschappen goud en zilver op de ploegenachtervol- ging. Ook nam ze vijf keer deel aan de Ronde van Frankrijk voor vrouwen, waarin ze onge veer twintig etappes won. De twee medailles bij de Olympi sche Spelen noemt de sprintster de hoogtepunten uit haar carri ère. Bij de Spelen van 1988 in Seoul won ze goud. Vier jaar la ter in Barcelona pakte ze brons. In Atlanta had ze afgelopen zo mer nog graag een plak aan haar totaal toegevoegd. „Ik voelde me in het voorjaar heel erg goed. Al in de eerste klassieker ging het echter mis. Ik viel en scheurde een kuitspier volledig af. Mijn wereld stortte in, want ik kon de Spelen verge ten. Eigenlijk heb ik het afgelo pen seizoen weinig kunnen presteren." Knol kwakkelt al bijna vijf jaar met haar rug. De afgelopen sei zoenen werd de pijn steeds er ger. „Ik moet nu stoppen als ik mijn lichaam in het dagelijks le ven gewoon wrl blijven gebrui ken." Monique Knol, hier aan de start bij een wedstrijd op Zeeuwse bo dem, maakte gisteren haar afscheid bekend. foto Charles Strijd Knol heeft altijd geprobeerd het vrouwen wielrennen te verande ren. In 1990 stapte ze uit de na tionale selectie en begon met een eigen ploeg. „Bij de KNWU waren ze veel te conservatief. Voor de toekomst van het vrou- wenfietsen wilde ik daar tegen in gaan. We moesten vooruit en dat gebeurde niet. Een eigen team daarbij was mijn ideaal." Eenvoudig was het niet buiten de selectie om aan internationa le wedstrijden deel te nemen. De reglementen moesten daarvoor worden veranderd. „Ik heb er voor moeten vechten en heb ontzettend veel brieven moeten schrijven. Met behulp van Hein Verb ruggen van het UCI is het gelukt. Ik ben er wel trots op dat ik dat voor elkaar heb gekregen. Voor mijn eigen ploeg heb ik wel de tol moeten betalen, want het was geestelijk zwaar. Toch ben ik blij dat ik die meiden veel heb kunnen leren." Knol vertrok ook uit de nationa le selectie omdat ze niet over weg kon met Leontien van Moorsel. De Brabantse, die haar carrière hoopt te verlengen tot het WK van 1998 in Valkenburg, en de sprintster vochten in de media voortdurend een verbale strijd uit. Door de conflicten miste Knol tweemaal een WK. Toen Knol in Barcelona brons won, verscherpte de ruzie zich. „Die problemen hebben aan mij gevreten. Ik heb vaak het gevoel gehad dat mij onrecht is aange daan. Maar ik heb er ook moti vatie uitgehaald. Ik wilde laten zien dat ik de beste was. Paardrijden Derenster begint nu aan een an der leven. Ze is fanatiek gaan paardrijden en schrijft voor het blad Wielerrevue. Knol zou ook bij de wielersport betrokken willen blijven. Ingrid Haringa gaat nu op de baan en op de weg de bondscoaches assisteren. Knol zou op nationaal niveau meisjes willen motiveren om te gaan fietsen. „Maar ik wil daar wel voor betaald krijgen. Ik heb al die tijd bijna niets aan de sport verdiend. Het is wel dui delijk dat er iets moet gebeuren. Ik zie de toekomst niet roos kleurig tegemoet. Veel talenten zijn er niet of ze stoppen veel te vroeg. Er zijn geen vechters meer, dat moet veranderen." ANP HEERLEN - De wereldtop bij het veldrijden komt zondag 19 januari naar Heerlen voor de fi nale van de wereldbeker. Op het circuit Hellegat strijden teams uit vijftien landen voor de hoofdprijs. Opvallende namen zijn, behalve de tot dusver ongenaakbare Ne derlanders Adri van der Poel en Richard Groenendaal, de Italia nen Daniele Pontoni (winnaar van 1994) en Luca Bramati (winnaar 1995). Ook kersvers Nederlands kampioen Wim de Vos, Marcel Scheffer en Erik Boezewinkel zijn aanwezig. In het tweede Nederlandse team zitten onder meer Gretienus Gommers en Maarten Nijland. Jerome Chiotti, wereldkampi oen mountainbike, start voor het Franse team. Het parcours gaat over heuvel achtig terrein met verharde we gen, zandpaden, weilanden en boswegen. Verspreid over de route staan hindernissen. ANP Alternatief voor NK afstanden UTRECHT - In geiveste- lijke schaatskringen is vol onbegrip gereageerd op het afgelasten van het Ne derlands kampioenschap afstanden, het hoogte punt voor menig subtop per. Voorzitter Henny van Straaten van het gewest Noord-Holland/Utrecht heeft de schaatsbond voorgesteld een alterna tief te organiseren, waar voor de ijsbaan van Alk maar beschikbaar is. ..Gewestelijke schaatsers zijn de hele winter van hot naar her gereden voor al lerlei selectiewedstrijden en nu wordt een voor hen zo belangrijke wedstrijd zo maar geschraptIk vind het een dramatisch be sluit. Dat kan de KNSB toch niet maken." GPD van onze sportredactie WOERDEN - Martin van Dijk stopt als bondscoach van de veldrijders. De wereldtitelstrijd op 1 en 2 februari in München wordt zijn laatste evenement als keuzeheer. Van Dijk heeft de veldrijders ne gen jaar onder zijn hoede gehad. Adri van der Poel heeft al eens laten doorschermen de functie te ambiëren. Alsnra: „Van der Poel zou een optie kunnen zijn, maar misschien gaat hij nog een jaar door met fietsen. We zullen in ieder geval moeten proberen hem voor de sport te behouden" Van Dijk behaalde met zijn se lecties diverse successen bij de wereldkampioenschappen- Er ik Boezewinkel, Richard Groe nendaal en Gretienus Gommers behaalden onder zijn hoede de titel bij de junioren. Bij de profs won Nederland twee maal goud. In 1990 pakte Henk Baars de ti tel. Vorig jaar veroverde Van der Poel de regenboogtrui. ANP door Daaf Kasse ELLECOM - In de halve finale van het Nederlands damkampi oenschap is Arjo Kousemaker goed van start gegaan. In het Gelderse Ellecom vergaarde hij in het openingsweekeinde twee punten. De damtitelstrijd is ver deeld over verschillende week einden. Toby Hage uit Tholen was minder succesvol Zaterdag speelde Kousemaker een sterke partij tegen de Am- ARNHEM - Nico van Zoghei wordt de rechterhand van Henk ten Cate. Ten Cate is gisteren be noemd tot nieuwe hoofdtrainer van Vitesse. Van Zoghei blijft bovendien keeperstrainer bij de de subtopper waar hij ook het tweede elftal onder zijn hoede heeft. Van Zoghei kwam vorig seizoen naar Arnhem, als assistent van Ronals Spelbos. Toen Spelbos echter na een paar maanden werd ontslagen, moest ook de inwoner van Didam het veld ruimen. De oud-trainer van on der meer GA Eagles en Dor- drecht'90 verdween naar de achtergrond en mocht zich slechts met Vitesse 2 bemoeien. Dit seizoen werd hij gedeeltelijk in ere hersteld toen hij met de dagelijkse training van de kee pers Sander Westerveld en Abe Knoop werd belast. Van Zoghei heeft nog een contract voor an derhalf seizoen bij Vitesse. GPD sterdammer Ruud van Wester- loo. Toen hij te lang wachtte met een gunstige doorbraak naar dam, werd hij verrast door een combinatie van zijn tegenstan der. Hij kwam echter met de schrik vrij en sleepte toch nog een puntje in de wacht. Zondag speelde Kousemaker tegen Joh n Krajenbrink, een van de sterk ste dammers van Nederland. De Zeeuwse kampioen gaf dermate goed partij dat Krajenbrink in het middenspel met een mindere positie genoegen moest nemen. In het eindspel had Kousemaker twee schijven voordeel maar dit bleek niet voldoende voor de volle winst. Toby Hage haalde in het eerste weekeinde slechts één puntje. Dat hadden er minstens drie moeten zijn. Tegen de Braban der Alex Mathijsen miste hij za terdag eerst een simpele winst, had daarna nog wel groot voor deel, maar moest toch een pun- tendeling accepteren. Tegen de sterke Kees Thijssen kreeg hij aanvankelijk een veelbelovende stand op het bord, maar toen hij even later een dreiging overzag, was het snel gebeurd. Jeugd In 's-Gravenpolder is het Zeeuws damkampioenschap voor de jeugd van start gegaan. Bij de junioren verloor titelhou der Rombout Kousemaker uit Tholen verrassend van zijn clubgenoot Rien Schakel. Jan tien van Gorsel, Christian Jaco- busse en Hans Leune zijn bij de aspiranten de enige spelers die in hun voorrondegroep een maximale score behaald heb ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19