Bijdrage Sluis aan natuurplan maar niet in Ve!re, j PZC Othene pakt uit met ijs-disco Ventilatorkachel wellicht oorzaak brand Vlissingen Familie ontsnapt voor tweede keer aan brand Jongeren zetten elzen af Archeologische studie naar vorm Axels fort Sint Joseph Groot politiek jeugddebat in Middelburg zeeland College wil inhaken op groeiende behoefte aan landschapsbeheer IJspret Arnemuiden, maandag 13 januari 1997 z10 al vanonzeverslaggever de haven van Arnemuiden. Dan MauritsSep is vijf kilometer afgelegd. Dj van onze verslaggever Marcel Modde SLUIS - Het landschap in West- Zeeuws-Vlaanderen kan (nog) mooier en als dat een met een beetje boerenslimheid wordt aangepakt, is de agariër met een krapper wordende beurs er nog leuk mee geholpen ook. Alle re den dus om financieel bij te dra gen aan het zogeheten be- drijfsnatuurplan, vinden Burgemeester en Wethouders van de gemeente Sluis-Aarden- burg. Het bedrijfsnatuurplan is een initiatief van Agrarisch West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Daarmee wordt inge haakt op de groeiende behoefte aan natuur- en landschapsbe heer. Dit werk wordt nu nog op individuele en kleinschalige ba sis ingevuld door agrariërs, ter wijl anderzijds boeren naarstig op zoek zijn naar alternatieve inkomstenbronnen en werkge legenheid, zo omschrijven B en W de tweespalt op dit gebied. Het is naar de mening van het college dan ook helemaal geen gek idee de krachten te bunde len, gezamenlijk de natuur te verfraaien en de onderlinge sa menhang van het nu nog indivi duele beheer te vergroten. Begeleidingsgroep Of het in de praktijk ook haal baar is om, volgens plan, in de kuststreek een vereniging voor agrarisch natuurbeheer op te richten, wordt nog onderzocht. Op ambtelijk niveau (behalve Sluis-Aardenburg doen ook Oostburg, de provincie en het IPC in Schoondijke mee aan de verkenning) is een begelei dingsgroep opgericht. De ver wachting is dat vijftien gega digden zich zullen aanmelden, elf uit de gemeente Oostburg en vier uit Sluis-Aardenburg. Berekend is dat per agrarisch bedrijf gemiddeld duizend gul den aan plantmateriaal nodig is, voor beplantingen rond het erf. B en W van Sluis-Aarden burg zijn bereid de nodige kos ten daartoe op tafel te leggen, temeer omdat het past binnen het eigen Landschapsbeleids plan. Het voorstel wordt dins dag 14 januari besproken in de commissie financiën. De open bare vergadering in de raadzaal van het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Het onder-werp komt twee dagen later tevens aan de orde in de commissie ruimtelij ke ordening en milieu (19.30 uur, gemeentekantoor). De financiële commissie buigt zich ook over een verruiming van de uitgaven binnen het ka der van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Het aanpas- singsvoorstel volgt op herhaal delijk overleg met de belan- groep van minder-validen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Vol gens dat voorstel komt de eigen bijdrage voor rolstoelen en an dere voorzieningen in natura geheel te vervallen. Eigen bij dragen die over de afgelopen drie jaar zijn berekend, worden in z'n geheel terugbetaald aan de WVG-gerechtigden. Ook wil het college de kosten van wo ningaanpassing volledig beta len voor WVG-ers met een inko men dat 1,5 keer lager is dan de norm. Daarnaast willen B en W de maximale vergoeding van alle benodigde auto-aanpassingen verhogen van acht- naar tien duizend gulden. In geval van verhuizing krijgt de gehandi capte 750 gulden meer voor' de herinrichting dan vorig jaar. Gebruikers van het collectief vervoer krijgen 25 extra ver- voerszones. Ook is het college in het verleng de van dit punt bereid de zoge naamde Kamphuis-variant toe te passen. Dat plan behelst om zetting van 45 van de 137 ver- voerszones in geld ten bate van gehandicapten in het bezit van een eigen auto. B en W maken op dit punt wèl een duidelijk voor behoud. Gaan de overige parti cipanten in het Samenwer kingsverband Collectief Vervoer (Oostburg en Terneu- zen) niet akkoord met de over gangsregeling, dan gaat dit on derdeel niet door, teneinde 'rechtsongelijkheid' in de drie deelnemende gemeenten te voorkomen. De aanpassing van de WVG-verordening komt 16 januari (19.30 uur, raadzaal) te vens aan de orde in de welzijns- commissie. ARNEMUIDEN/VEERE - Het is voorlopig even gedaan met de ijspret. De dooi die dit weekein de inzette, maakte abrupt een einde aan het schaatsplezier. In Arnemuiden kon de toertocht zaterdag wel doorgaan, maar hadden de deelnemers het zwaar op het 'werkijs'. De schaatstocht die de ijsclub van Veere zondag op de Veerse Kreek wilde houden, moest worden afgelast. Het ijs was te slecht, er lag water op en door de ijzel van zondagochtend had zich om 12.00 uur, toen de in schrijving zou beginnen, nog niemand gemeld. Komt de tocht in Veere een dag te laat of de dooi een dag te vroeg? Voorzitter J. Dodmond van IJsclub Veere houdt het zon dag op het laatste. Maar hij is blij dat de tocht is afgelast. „Het is echt heel slecht ijs. Daar kun je echt geen twaalf kilometer- tocht op rijden. Dus hebben we vanmorgen besloten de tocht niet door te laten gaan. Er was om twaalf uur door de ijzel op de weg ook nog geen sterveling te zien op de kreek." In Arnemuiden komt de organi serende Oranjevereniging za terdag juist stempelkaarten te kort. „We hebben die van vorig jaar, toen de tocht niet doorging, moeten aanspreken", zegt voor zitter Ad Damman. „Er zijn ruim vierhonderd deelnemers, terwijl we driehonderd kaarten hebben laten drukken. De enorme toeloop van toerrij ders heeft hem overrompeld. Damman rent van hot naar her om de helpende hand te bieden of antwoord te geven op vragen. Op het ijs ploegen eenzame schaatsters ondertussen voort. De bovenlaag van het ijs in de haven van Arnemuiden - waai de tocht begon - is weg. Overal ligt ijsschaafsel, maar van een vlakke vloer is geen sprake. „Wij zijn geen ijsvereniging en hebben de kennis niet om het ijs te preparen", verontschuldigt Damman zich. „Maar dit is na tuurlijk een unieke gebeurtenis. De laatste keer dat hier een tocht werd verreden was in 1987. Mensennemen het slechte ijs wel voor lief." Het plezier buiten is inderdaad groot. De Amemuidse schaatstocht voert de rij ders via de spoorbrug over de Arne naar de haven van Nieuwland en weer terug naar helft van de deelnemers komt van buiten Arnemuiden. Er zijr. er uit Oostkapelle, Krabbendi]- ke en Haamstede. Zij moetec stempelen bij de Arnebrug, n Nieuwland en - bij aankomst- in Arnemuiden. Alle deelne mers krijgen een medaille Daarin wordt de verreden ai- stand gegraveerd. Veel deelnemers komen met he; hele gezin. „Een vader zei dat hij niet kan schaatsen, maat wilde toch meedoen. Hij stalt triomfantelijk een stoel in d< lucht en ging daarmee het ij? op", lacht Damman. „Ik heli hem sindsdien overigens niel meer gezien." Vakantiehuisje Cadzand-Bad leeggeroofd CADZAND-BAD - Bij inbra ken in vakantiewoningen in Ca dzand-Bad en Breskens hebbet de daders voor enkele duizen den guldens aan goederen ge stolen. De diefstal werd het afgelope: weekeinde ontdekt en is ver moedelijk in de voorafgaand- week gepleegd. Met name de ei genaar van één van de huizen it Cadzand-Bad werd zwaar ge dupeerd. De daders roofden na genoeg de hele woning leeg. Diefstal messen via ingooien van winkelruit AXEL - Van een winkel aandt Buitenweg in Axel is de etalage ruit ingegooid. Er werden twes messen gestolen. De diefstal werd zaterdagochtend ontdekt Cv-ketel uit leeg huis gestolen SAS VAN GENT - Uit een leeg staande woning aan de Noord straat in Sas van Gent werd vermoedelijk in de nacht vai vrijdag op zaterdag, een centra le-verwarmingsketel gestolen De installatie is zo'n vierdui zend gulden waard. .-.-er x - De drive-in discotheek zorgde voor de ritmische begeleiding van de schaatsers tijdens de ijs-dico in Othene. foto Charles Strijd OTHENE - Het buurtschap voelt zich enigszins bedreigd in zijn afzonderlijk bestaan. Driewegen, een verzameling huizen aan de zuidelijk invalsweg van Temeuzen, werd jaren geleden al opge slokt door de voortschrijdende stads- bebouwing. En nu de eersten van de zo'n zeshonderd nieuwe huizen aan de overkant van de kreek in gebruik zijn genomen, lijkt het nog slechts een kwestie van tijd voordat 'Noten' aan de andere kant het hetzelfde lot is bescho ren. Dus zet het buurtschap alles op alles om het hechte karakter van de bewoners te onderstrepen. En hoe kun je dat in deze tijd van het jaar, met een pracht van een ijsvloer voor de deur, nou beter doen dan met een groots ijsfestijn. Op initia tief van de buurtvereniging werd een drive-in discotheek gehuurd en weer kaatste zaterdagmiddag tot ver na het invallen van de schemering Guus Meeuwis, André Hazes en hakkende house beats tussen knotwilgen. Tal van toerrijders en schoonglijdende kunst schaatsers waren naar de Otheense Kreek gekomen om temidden van de gezelligheid een lange neus te maken naar de dooi-aanval. Aan de immer lange rij voor het hokje met snert en warme chocolademelk te oordelen was de kou er ondanks het warme tafereel van die middag niet minder om. Leden van de Jeugd Natuurwacht bezig met het afzagen van de elzen op een stuk grasland in Haamstede. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Zo'n 25 natuurlief hebbers, onder wie veel kinderen van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht, hebben zatei-dag in Haamstede ongeveer zestig elzen afgezet. Dat afzetten (afzagen tot op kniehoogte) moet eens in de vijf jaar gebeuren, zodat de bomen ver volgens weer uit kunnen lopen. Het werk ge beurde in een zogenoemde elzenmeet, een stuk grasland met elzen eromheen. Volgens H. Dale bout, initiator van de actie, zijn er op Sehou- wen-Duiveland nog maar twee van zulke ge biedjes te vinden. Dalebout is van Actief Terreinbeheer Schou- wen-Duiveland. Het werk nam zaterdag vol gens hem de hele dag in beslag. „Maar het was erg gezellig. Het vroor niet echt hard en we hadden warme chocomel." Het zagen gebeurde handmatig. ..Motorzagen kwamen er niet aan te pas, dat is veel te gevaarlijk wanneer er ook kinderen meedoen." van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - De grote brand die vrijdagavond een pand in de Kerkstraat in Vlissingen gro tendeels verwoestte, is hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door een ventilatorkachel. De brandweer heeft kunnen con stateren waar de brand precies is begonnen - op de eerste ver dieping aan de achterkant. Vol gens brandweercommandant D. Murre hebben de twee bewo ners van het pand verklaard dat op die plek alleen een elektri sche ventilatorkachel stond. De mannelijke bewoner van het huis kwam vrijdagnacht pas laat thuis. De brandweer was het pand toen al aan het dichtspijkeren. Hij is bij kennis sen ondergebracht. De andere bewoonster was vrijdagavond van onze verslaggever MauritsSep VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag 29 op zaterdag 30 december 1995 was het huis van de familie Versluijs op de hoek van de Kerkstraat en de Oude Markt in Vlissingen aan twee kanten ingesloten door een vlammenzee. Een enorme brand woedde aan beide zij den op vijf meter afstand en legde meubelzaak Groenen dijk in de as. In de avond en nacht van vrijdag 10 op zater dag 11 januari 1997 werd hun woning wederom bedreigd door brand. Nu sloegen op vijf meter afstand de vlammen uit een huis tegenover hen. „Het was een déja vu", vertelt Margaret Versluijs zaterdag ochtend. „In 1995 riep de brandweer: 'Iedereen eruit. Die hoek gaat er aan.' Toen heb ik snel wat fotoboeken in een tas gedaan en zijn we naar buiten gegaan. Deze keer stond ik weer te wachten tot de brandweer zou roepen dat we eruit moesten. Maar dat gebeurde niet. Ik stond dus maar wat te dralen. Gek he, zo slecht als mensen kunnen na denken op zulke momenten." evenmin aanwezig toen de brand uitbrak. Zij was bij ken nissen in Utrecht. De Vlissingse brandweer is vrij dagnacht tot half vijf bezigge- weest met nablussen en is zater dag nog twee keer teruggekeerd om na te blussen. „De moerbal- ken in de woning brandden bin- Automobilist rijdt in Hulst 50 km te hard HULST - Bij een snelheidscon trole langs de Absdaalseweg bij Hulst registreerde de politie za terdag 120 overtredingen. Eén passant overschreed de limiet van 80 kilometer per uur met ruim vijftig kilometer. De ra darmeting vond plaats tussen 13.20 en 15.50 uur. Na die vorige brand had de fa milie zich voorgenomen altijd een tas klaar te hebben staan met spullen. Mocht er ooit weer brand uitbreken dan zouden ze de belangrijkste spullen zo kunnen pakken. Maar dat is er nooit van geko men. Afgelopen vrijdagavond stonden ze dus weer met al leen een tas fotoboeken bui ten. Toch is er na die vorige keer wel een automatisme ingeslo pen bij het gezin. „Als er brand is, doen we onmiddel lijk alle ramen dicht.De dik ke rookpluimen waaiden vrij dag wel hun kant op, maar trokken over het huis heen. Ze hebben net als in 1995 geen schade. Lekken De familie Versluijs meldde als eerste de brand. Ook de groenteman die naast het uit gebrande pand woont, Lauw Nijsen, rook al snel een brand lucht. maar dacht nog dat het van een paar brandende kaar sen kwam. Zijn pand is ge spaard gebleven. Waarschijn lijk zal het dak nu wel lekken, maar de loodgieter kon dat zaterdag nog niet zien. „Alles nenin nog'", aldus Murre. „Dat bleef gloeien en nasmeulen." Hoewel aan de buitenkant van het pand nauwelijks is te zien wat zich achter de gevel heeft afgespeeld, schat de brand weercommandant de schade nog steeds op anderhalf miljoen gulden. „Het pand moet ver moedelijk worden gesloopt. Ook de aangrenzende huizen moeten flink worden aange pakt." De panden zijn deels in elkaar gebouwd. De brand ontstond vrijdag avond rond half tien. De brand weer kon het vuur beperken tot dat ene pand en daardoor ble ven de gevolgen binnen de per ken. Commandant Murre kon achteraf dan ook constateren dat de situatie er aanvankelijk gevaarlijker uit zag dan die uit eindelijk is gebleken. Na twee uur had de brandweer het vuur onder controle. is nog bevroren., Het moet eerst dooien om de schade te kunnen constateren", aldus Nijsen. Zijn groenten en fruit zijn nog verkoopbaar, maar weinig mensen die zijn winkel zater dagochtend binnenlopen ko men voor een appel of een bos wortelen. „Ik heir nog nauwe lijks iets verkocht, Iedereen komt even om te weten hoe het gaat en de telefoon staat rood gloeiend." Maar hij waardeert de zorgen. „We hadden van nacht wel bij heel Vlissingen kunnen slapen. Dat doet goed." In de boekwinkel van J. Met man aan het Bellamypark is het zaterdag nog een af- en aanlopen van brandweerlie den die vanaf zijn dakterras dicht bij het getroffen pand kunnen komen, Er smeult daar namelijk nog wat. De was die buiten op het terras hing, is door het bluswater compleet bevroren. De boek winkel heeft nogal wat water schade door binnengelopen bluswater en bij het betreden van de winkel slaat de rook lucht direct op de keel. „De vraag is: zit die lucht ook in de boeken of niet", zegt Metman. van onze verslaggever Marcel Modde AXEL - Burgemeester en Wet houders van Axel willen een ar cheologisch onderzoek laten uitvoeren naar de vorm en op bouw van het fort Sint Joseph. Het onderzoek geldt als eerste opstap voor de uitwerking van een reconstructieplan. De be doeling is het fort, of althans de contouren ervan, zo goed als mogelijk te herstellen. Het herstel van het fort is een ac tiepunt uit het beleidsplan Axel Toeristisch II. Over de voorge nomen reconstructie is overleg geweest met de provinciaal ar- cheologe en Staatsbosbeheer, eigenaar van Sint Joseph. De onderzoekskosten bedragen goed zevenduizend gulden. Een soortgelijke inventarisatie werd in 1995 uitgevoerd voor het na dien deels gereconstrueerde fort Sint Jacob. Het college wil de opdracht opnieuw gunnen aan het Archeologisch Adviesbu reau RAAP in Amsterdam. Het voorstel wordt donderdag 16 januaxi besproken in de com missie gemeentefinanciën. De openbare vergadering in het stadhuis begint om 20 uur. Het college vraagt de commissie te vens advies over de besteding van honderddertigduizend gul den voor het opstellen van een nieuw bestemmingsplan Bui tengebied door het stedebouw kundig bureau RBOI. Gedeputeerde Staten wezen Axel onlangs op de noodzaak van een dergelijke algehele her ziening, mede in verband met de strijd tegen de varkensinvasie. B en W geven aan dat de moge lijkheid voor een aanvullende landbouwvisie op het plan Bui tengebied vooiiopig wordt opengelaten. Het voorstel wordt eveneens behandeld in de com missie ruimtelijke ordening en milieu (aanvang 16.15 uur) op woensdag 15 januari. van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - In Middel burg wordt op vrijdag 30 mei een groot jeugddebat gehouden. Het heeft als titel meegekregen: Hai'd tegen hard, of samen op weg? Het debat moet jongeren en politiek/politici nader tot el kaar brengen en informatie op leveren om een gedegen jeugd beleid te kunnen formuleren. Het Middelburgse college van B en W zal betrokken zijn bij het debat en venvacht ook van de raadsleden actieve deelname. De gemeente heeft in de rappoi- tage over het Middelburgse jeugdbeleid geconstateerd dat jongeren in de vormgeving van het beleid dat over hen zelf gaat, geen stem hebben. Er wordt over jongei'en beslist, zonder hen te raadplegen. Daaixloor is het niet duidelijk of het beleid aan hun wensen voldoet, aldus B en W. Maar het toont volgens het college ook aan dat jongeren nauwelijks betrokken zijn bij de stad. B en W schrijven in het voorstel voor een jeugddebat aan de commisie welzijn dat jongeren over heel veel onder werpen echter wel degelijk een mening hebben. Zij zouden ech ter vooral over issues willen dis cussiëren en zich niet meer thuisvoelen bij ideologieën en de traditionele zuilen. Het grote debat moet twee vlie gen in een klap slaan. Het moet de communicatie met de jonge ren verbeteren, waarna een goed jeugdbeleid kan worden geformuleerd. Tegelijk moet het ertoe leiden dat jongeren zich actiever gaan bemoeien met de politiek. Stellingen Onderwei~pen voor het jeugdde bat worden aangeleverd door een jeugdonderzoek. De stellin gen voor het debat worden voor af bepaald in commissies waar in raadsleden en jongeren over diverse onderwerpen praten. Aan het eigenlijke debat in de raadszaal van het stadhuis zul len uiteindelijk vijftig door de scholen geselecteerde jongeren tussen de twaalf en achttien jaar deelnemen. Een deel van hen zal verslag doen van het debat via ai-tikelen of ï-adioverslagen. Ter voor-bereiding en om hen een zo gelijkwaardig mogelijke uit gangspositie te verschaffen, krijgen scholieren in de lessen informatie over politieke be sluitvorming. Bijvoorbeeld: ho komen raadsbesluiten tot stam en hoe kunnen die worden beïn vloed? Daarvoor worden amb tenaren en raadsleden inge schakeld. De datum voor he debat is gepxikt in overleg me de middelbare scholen. B en? ramen de kosten op 25.000 gul den. De commissie welzijn be spi-eekt het voorstel voor eei jeugddebat op woensdag 15 ja nuari. De vergadering in he stadhuis begint om 19.30 uur Automoblist rijdt tegen gevel SLUIS - De gevel en de omhe ning van de pastorie aan d Lange Wolstraat in Sluis zijni de nacht van zaterdag op zoi dag beschadigd door een roek* loze automobilist. De dadf ging er na de botsing, die on streeks één uur gebeui-de, var door zonder zich bekend te mr ken. Alcoholrijders maken brokken TERNEUZEN - Op de Rijksw N61 bij Schoondijke is in c nacht van zaterdag op zonda een auto over de kop geslagene in de berm naast de weg tot sti stand gekomen. De bestuurd' uit Temeuzen raakte bij het eei zijdige ongeluk licht gewon Twee inzittenden, eveneens a komstig uit de Scheldesta kwamen er zonder kleerschei ren vanaf. Controle door de pi litie wees uit dat de bestuurd onder invloed van alcohol ve keerde. Zaterdagavond veroorzaak een alcohollijder in zijn wooi plaats Vogelwaarde een aanri ding met een andere auto. I man verzuimde op het krui punt van de Elzenstraat met! Bossestraat voorrang te verl nen aan zijn plaatsgenoot. H rijbewijs van de man werding vorderd. Een inwoner van Temeuzi maakte brokken in Axel. f raakte op de rotonde van Langeweg van de weg en b landde in de sloot. Een adei analyse wees uit dat ook hij diep in het glaasje had gekekf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 26