Het huis met gezichten de twee De erfenis van dr. Adriaan de Vin PZC De kroon op goed ondernemerschap Martelaren van de beeldenstorm zeeland 9 week 3 straatnaam HET GEBOUW maandag 13 januari 1997 van onze verslaggeefster Ondine van der Vleuten De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord- Zeeland reikt vandaag, maan dag, de prijs voor Creatief On dernemerschap 1997 uit. Vorig jaar was de firma Coremans me taal- en gereedschapsmakerij in Rilland de gelukkige. Frans Coremans: „Zo'n prijs is een er kenning dat je het goed doet. Belangrijk is ook dat onze naamsbekendheid in Zeeland - daarbuiten wisten ze ons eigen lijk beter te vinden - flink geste gen is. We hebben een topjaar achter de rug." Er waren voortekenen. Op een dag kwamen spionnen van de Kamer van Koophandel heel onschuldig informeren naar de ontwikkelingen. „Een week of twee later werd gebeld of ze met een hele delegatie het bedrijf konden bezichtigen. Heel voor zichtig lieten ze doorschemei'en dat ik op de nominatie stond voor de prijs. Ik moest het maar even voor me houden. Het per soneel hebben we tot het laatst toe in het ongewisse gelaten. Die waren dus wel door het dolle heen toen bekend wei'd dat wij tot creatiefste onderneming wa ren uitgeroepen." De publicaties in de regionale pei's hadden een sneeuwbalef fect. „Na die prijsuitreiking hebben vakbladen contact met ons opgenomen en hele pagina's gewijd aan ons product en onze bedrijfsvoering. Een direct vel band kan je moeilijk leggen, maar het is wel een topjaar ge weest. De orderportefueuille is goed gevuld. De uitbreiding die toen op stapel stond is gereali seerd. De 28 man personeel van toen is tot 32 uitgebi'eid en nog altijd kunnen we het werk am per aan." Coremans over het geheim van het succes: „Ze vragen me vaak: hoe doe je dat nou allemaal? Het heeft in ieder geval te maken met inzet. Je kunt je wel voor minder dan honderd px-ocent ge ven, maar dan moet je geen hon derd procent resultaat ver- wachten." De uitreiking van de Prijs voor Ci-eatief Ondei-nemerschap 1997 vindt om 16.45 uur plaats tijdens de nieuwjaai'sbijeen- komst van de Kamer (aanvang 15.30 uur), in de Stadsschouw burg aan het Molenwater te Middelburg. Daaraan vooraf gaand staat het economisch ac tieplan Sleutels voor morgen centraal. De koppeling van het Tempelieren- verhaal aan het adres aan de Meel- straat/Poststraat houdt wellicht juist daarom zo lang stand omdat er zo wei nig bekend is over het verleden van het huis, dat onmiskenbaar tot de meest fascinerende panden van Zie- rikzee kan worden gerekend. Het is het oudste woonhuis van de stad. In de vijftiende en zestiende eeuw gingen bij stadsbranden veel panden ten on der, maar juist dit huis wist aan de vlammen te ontkomen. Pronkgevel De Meelstraatkant van het pand, dat officieel 'De Haene' heet, is altijd de pronkgevel van het huis geweest. Een waardige tegenhanger voor cle over buren: het stadhuis. Het bovenste deel van de gevel wijkt wat terug alsof het pand enige moeite heeft met de uit bundige belangstelling van de toerist voor het Ziei'ikzeese stedenschoon. De gevel aan de Poststi'aat mag sinds begin jaren tachtig ook weer gezien Reacties op deze rubriek zijn welkom. Indienuwilt reageren, of wanneer u een tip voor ons heeft, kunt u schrijven of faxen naar de PZC, Postbus 18. 4380 AA Wissingen, fax 0118-470102, onder ver melding van Bèl, bel. Het pand 'De Haene' aan de Meelstraat, waarin een evangelische boekhandel is gevestigd, heeft een echte pronkgevel. fotografie Pieter Honhoff van onze verslaggever Jacques Cats De argeloze passant tuint er ge makkelijk in: slenterend door het knusse centrum van Zierikzee komt- ie langs twee gevels. Maar die horen wel bij een en hetzelfde huis. Het ene deel van het pand heeft een gezicht aan de Meelstraat. Het andere gezicht wordt getoond aan de Poststraat. Geeft deze situatie op zichzelf al aan leiding tot verwarring, ook de namen van de straten zijn niet wat ze voor stellen. En om naast deze staaltjes van volksetymologie de chaos helemaal compleet te maken zijn er in de ge schiedschrijving wat zaken door el kaar gehaspeld. Wat denkt iemand bij het zien van een bordje met het opschrift 'Meelstraat'? Dat daar bakkers of molenaars heb ben gewoond of nog zijn gevestigd. Mooi niet. De volksmond heeft de naam vervormd. Van oorsprong was de aanduiding middel- of middelste straat tussen twee andere straten. En de naam Poststraat is een vervorming van Poort- of Potstraat. Daarmee zijn we gearriveerd bij het huis met de twee gezichten. Daarover houdt al eeuwen het hardnekkige vei'haal stand dat het pand ooit tot verblijf zou hebben gestrekt van de Orde der Tem pelieren, een gezelschap van Franse edelheden, dat je al van verre kon on derscheiden door hun witte mantels, waarop een rood kruis was aange bracht. Deze informatie blijkt bij na dere beschouwing op een misverstand te berusten. Het huis dateert vermoe delijk van het begin van de vijftiende eeuw. Maar de Orde der Tempelieren hield al in 1312 op te bestaan. Op het streekarchivariaat houden ze het er zelfs op dat er waarschijnlijk nooit een afdeling van deze orde op Schou wen is geweest. De gevel aan de Poststraat toont na de restauratie weer het oorspronkelijke go tische front. Aan deze zijde is een elektrotechnisch installatiebedrijf gevestigd. worden, nadat een onder het goed keurend oog van de stadsarchitect van Rotterdam uitgevoeixle grondige restauratie had plaats gevonden. Achter de lelijke asfaltpapieren ge velbedekking bleken sporen schuil te gaan van een gotisch front, dat thans weer geheel in oude luister is hersteld. Het oudste huis van Zierikzee vei'- schaft al geruime tijd wooni-uimte en werkgelegenheid aan de familie Eve- raails. Het pand.biedt onderdak aan twee wel zeer uiteenlopende nerin gen: aan de Meelstraat wordt een evangelische boekhandel gedreven. Aan de achterzijde, die aan de Post straat weer vooi'zijde is, is een elek trotechnisch installatiebedrijf geves tigd. Probleem Op momenten dat mevrouw Everaarts er alleen voor staat pendelt zij bin nendoor tussen twee winkels, ver koopt in de ene zaak stichtelijke arti kelen om, nadat aan de andere kant de bel is gegaan, twintig meter verder een klant aan een doucheslang te hel pen. Dat kan een verrassende con frontatie oplevei'en voor wie na een bezoek aan de boekhandel een blokje verder bij de installateur naar een kraanleertje vraagt en daar dezelfde vei'koopster achter de toonbank treft. Mevrouw Everaarts blijft zo wel aar dig in conditie want op weg van de ene naar de andere winkel moet ze trap pen op en af om de op vei'schillende ni veaus gesitueerde vei'koopruimten te kunnen bereiken. Het blijkt dat in de oudste woning van Zierikzee de meest moderne metho den worden benut om informatie over te brengen. Een zoon des huizes heeft een Bijbelsoftware programma ont worpen waarmee een ieder de bijbel kan lezen, als naslagwerk kan gebrui ken of diepgaand kan bestuderen. Ook wordt geattendeerd op de moge- lijkheid om christelijk op Internet te communiceren. De familie Everaarts wordt er niet op gewonden van in zo'n bijzonder pand te huizen. Dat kan ook nauwelijks meer na ruim dertig jaren van bewo ning. Als groot voordeel wordt opgesomd dat er zoveel ruimte ter beschikking staat. Daarom waren er weinig pro blemen om naast de twee winkels, de woonruimte en de magazijnen ook nog een lokaliteit te creëren voor sa menkomsten van de Pinkstergemeen- te. Sommige logés hebben duidelijk moeite met al die optrekjes, kamers, trappen en gangetjes: ze verdwalen. En ze kijken vreemd op als ze de gast vrouw, clie ze zojuist boven hebben ge troffen, even later beneden ontwaren terwijl ze toch zeker weten dat me vrouw niet samen met hen afdaalde. Weten zij veel dat er elders in het pand nóg een trap bestaat! Frans Coremans:,,...het heeft alles te maken niet inzet..." foto Willem Mieras bèl bèl van onze verslaggeefster Ondine van der Vleuten Ze zijn al eeuwen niet meer op deze aarde, maar hun wegen zullen elkaar altijd blij ven krui sen. In Oost-Souburg, om pre cies te zijn. Adriaen de Decker en zijn vrouw Pieternelle van Thurneult (Van Turnhout), op den 2den Mei 1569 'gheëxutecrt metten baste', vielen in de beel denstorm. Zij werd ervan be schuldigd de beeldenbrekers naar Oost-Souburg te hebben geroepen: hij zou het vernielen de werk hebben aangezien zon der in te grijpen. Als schout (burgemeester èn rechter) van Oost-Souburg werd hem dat zwaar aangerekend. Wie zou het nog weten, daar in die rustige Oost-Souburgse straten? Een bejaarde bewoner kijkt naar het straatnaambord je alsof hij het voor het eerst ziet en knikt peinzend van nee. De Decker, dat doet geen belletje rinkelen. De wijkverpleegkun- dige gokt: een burgemeester misschien? Afgezien van de naam is er dan ook niets dat aan die lang vervlogen tijden herin nert. De kleine arbeidershuis- jes, in de stiji van de Amster damse School, werden pas in deze eeuw neergezet. Een eindje verderop staat de kerk van Oost-Souburg. In het jaar 1566, toen de Beeldenstorm zich van uit Middelburg over Walcheren verspreidde, haalde ook hier een woedende menigte hervormden de heiligenbeelden neer. Zij eis ten de kerken, voorbehouden aan katholieken, op voorde pre diking van de Nieuwe Leer. B. J. de Meij schrijft daar in de jaren dertig over dat de burgers de vernielingen lijdelijk aanzagen. Over De Decker oordeelt De Meij harder dan andere ge schiedschrijvers. De schout nam volgens hem actief deel aan het oproer. „Samen met zijn vrouw en hun dienstbode ging hij voor om de beelden en andere kerksieraden in de kerk te Oost- Souburg te vernielen." Alledrie moesten zij terecht staan. De Meij meldt dat de vrouw werd gewurgd, de schout gehangen. De bode, Neelken Jansdochter, zei dat ze de beel denbrekers alleen was gevolgd "om te zien en te gapen' Zij kwam er beter vanaf. Neelken diende slechts 'in haar lywaet' een kaars te offeren in de kerk. Een vernoeming zat er voor haar dan ook niet in. loor Marco Evenhuis ?<inds begin jaren tachtig 3 werd binnen de Zeeuwsche 'ereeniging voor Dialectonder- oek druk gewerkt aan een serie ragenaamde regioboeken, waarin de Zeeuwse dialecten per streek intensief zijn be- chreven. Van alle Zeeuwse treken is inmiddels een deel erschenen. Behalve van ichouwen-Duiveland. )p Schouwen-Duiveland werkte de neerlandicus dr. Ldriaaïi de Vin gedxn-ende een (root aantal jai-en aan het laat- te deel van de serie. Het resul taat van De Vins onderzoek had ;eds eind jaren tachtig gepu- iiceerd moeten worden. Maar oordat De Vin steeds dieper (roef en steeds meer interessan- e zaken boven water haalde, noest de uitgave van het boek elkens weer uitgesteld worden. Door het plotselinge overlijden ran dr. De Vin op 31 juli i994 wam het werk aan het laatste regioboek zo goed als stil te lig- (en. }fel verscheen nog niet zo heel ang geleden een typoscript van iet grootste deel van De Vins mbewerkte manuscript. Drs. i F. van de Zande-Vleugels Schutter en later Bas Oele verkten sindsdien op basis van le aantekeningen van di\ De Vin lan de realisatie van het uitein- lelijke regioboek. las Oele verwacht dat een en tnder nu spoedig naar de druk- ter kan: „Ik ben afgelopen 'oorjaar begonnen met onder rndere het scannen van de ge- vpte kopij van dr. De Vin. Nu )en ik bezig de laatste hand aan iet manuscript te leggen en de Uustraties te vei'zorgen. Als al- es goed gaat. kan ik een en an der komend voorjaar afron- lerx." ,Dat ik dan klaar ben met het nanuscript wil overigens nog liet zeggen dat het ook daad werkelijk tot een uitgave komt. let bestuur van de vereniging noet daar eerst nog een beslis- ling over nemen", aldus Bas Oe- e. let ziet er overigens naar uit lat als het regioboek van Schouwen-Duiveland daad werkelijk op de schappen van de loekhandel belandt, het er heel index-s uit zal gaan zien dan de 'oorgaande acht regioboeken. iele: „De Vin hield er zo zijn ei- (en ideeën op na voor wat de in- loud en de indeling van het 'oek betreft. Bij eerdex'e regio boeken is telkens dezelfde opzet gevolgd, maar het boek voor Bas Oele, die het typoscript van dr. De Vin bewerkt, hoopt dit voorjaar de voorbereidingen voor het regioboek Schouwen-Duiveland af te ronden. foto Willem Mieras Schouwen zal daar nogal wat van afwijken." De verschillen met de reeds be staande regioboeken worden direct duidelijk wanneer het ty poscript wordt doorgenomen. Na de behandeling van de be langrijkste klankverschijnselen en werkwooi'ds vervoegingen, volgt in de bestaande regioboe ken een thematisch gedeelte. Daarin wordt de woordenschat op het gebied van bijvoorbeeld wonen, landbouw, visserij en kerk en geloof besproken. De Vin voegt tussen het algeme ne en het thematische gedeelte echter een reeks beschrijvingen van lokale dialecten. Hij behan delt daarbij woorden en uit drukkingen die hij heeft aange- tx'offen in stukjes proza en poëzie uit de desbetreffende plaats en in vragenlijsten zoals die door de Zeeuwsche Vereeni- ging voor Dialectonderzoek zijn rondgestuurd. Bovendien werkt hij gesprekken met inwoners van de vei'schillende plaatsen uit die hij speciaal voor de tot standkoming van het regioboek heeft gevoerd. Buitengewoon interessant zijn cle waarnemingen van De Vin op het gebied van de plaatselijke taalsituatie. Zo wordt in Haam stede een jonge domineesdoch ter aan het woord gelaten, die opmerkt dat toen ze op Aemstie kwam wonen 'in het begin haast niks kon verstaan'. En voor Ou- werkei'k wordt opgemerkt dat een Kleuteronderwijzeres in het dorpsblad een aantal kleuters in onvervalst Ouwerkerks aan het woord laat, om te laten zien dat de streektaal onder Ouwerkerk- se kinderen nog wel degelijk leeft. Tussen de x-egels door veegt De Vin de vloer aan met mensen die het niet best voor hebben met de streektaal van Schouwen-Dui veland: „Een wel erg onsympa thieke i'eactie van een onderwij zer, die op het kritieke moment, van de ramp (van 1953, red. )met een jongen de huizen langsging waar de mensen ewaerschoed (gewaarschuwd) moesten wor den. De spontane uitroep van die jongen: 'Mééster j' eiter één vergetë' meende de schoolfrik te moeten corrigeren met de 'hoogbeschaafde' Nederlandse terechtwijzing: 'Je moet zeggen: Meester, u hebt er een vergeten.' Groter minachting voor de lo kale taal is nauwelijks denk baar." Onderwijs In het laatste hoofdstuk van het typoscript gaat De Vin dieper in op de positie die de streektaal op Schouwen tegenwoordig in neemt. De schrijver signaleert ook op Schouwen een grote toe name van het aantal Zeeuwsta- lige ouders dat hun kinderen in het Nederlands opvoedt. Deze ouders zijn geheel ten onrechte doordrongen van de gedachte dat dialectspi'ekende kinderen op school meer moeite zullen onderwinden om Nederlands te leren. Hun eigen negatieve erva- ringen spelen daarbij een be langrijke rol. Zij vei'geten echter dat de jeugd tegenwoordig onder heel andere omstandigheden opgroeit dan pakweg dertig jaar geleden. Kinderen komen i'eeds op zeer jonge leeftijd langs alle kanten met het Nederlands in aanra king (radio, televisie, niet- Zeeuws sprekende vriendjes en vi'iendinnetjes en ga zo maar door) en zouden zelfs zonder tussenkomst van onderwijzers uitgi'oeien tot perfect tweetali ge wereldbui'gers. Veel onder wijskundigen stellen zelfs dat deze vorm van tweetaligheid, dus streektaal-Nederlands, bij zonder bevordei'lijk is voor het aanleren van derde, vierde en vijfde talen als Engels, Duits, Frans of Spaans. Om de negatieve houding van de ouders te dooi'breken, denkt De Vin aan het op een of andere wij ze integreren van de sti'eektaal op de Schouwse basisscholen. Hij noemt daarbij succesvolle initiatieven als dat van direc teur Henk Blom van een basis school in Renesse. die de sti'eek taal onder de aandacht van zijn leerlingen bracht. Ex-clirecteur Kievith van de basisschool van Ellemeet gaf ouders van leerlin gen menigmaal de raad: 'Spreek met je kinderen thuis alsjeblieft Zeeuws, want Nederlands leren wij ze op school wel.' En op ba sisschool De Schouw te Brou- wershaven wordt succesvol geëxperimenteerd met het voor lezen van verhaaltjes in het dia lect van die plaats. Stichting In Zeeuws-Vlaandei'en is on langs de Stichting School en Dialect opgericht. Initiatiefne mers Piet Scheerders en onder wijskundige drs. Gerard Langaert willen met een vijftal Zeeuwse basisscholen een pi'oefproject. van drie jaar uit voeren. De beoogde integi'atie van de streektaal in het onder wijs is er niet op gericht kinde ren les te geven in of over dialect, maar vooral om hen cre- atief bezig te laten zijn met de eigen spreektaal door bijvoor beeld spreekbeurten te houden, verhaaltjes te lezen en liedjes te zingen. Binnenkort komen we in deze rubriek nog eens uitge- bréid op dit initiatief terug. Een van de laatste zinnen die dr. De Vin voor zijn overlijden aan het papier toevertrouwde, is wat dit betreft bijna profetisch: „Samenvattend kunnen we vaststellen dat in de afgelopen tijd op de scholen zeker wel aan dacht aan de streektaal is be steed, maar dat door het nog steeds ontbreken van een goed didactisch programma de rela tie streektaal-algemeen Neder lands bij de taallessen niet goed uit de verf gekomen is.-' Met de oplichting van de Stichting School en Dialect lijkt een oude wens van dr. De Vin eindelijk in ver-vulling te gaan. Het typoscript 'Dialect op Schouwen-Duiveland in de tweede helft van de twintigste eeuw'door dr. A de Vin en drs. A F. van de Zande- Vleugels Schut ter is voor f 40,- te verkrijgen via penningmeester Jaap Murre van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, tel. 0118-629556. De Van Turnhoutstraat en De Deckerestraat te Souburg vormen een kruis: symbolisch voor de martelaarsdood die het echtpaar door de Beeldenstorm stierf. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21