Nederlandse ruiters afgetroefd Slotrit Thijssen is goed voor Gouden Mossel Volleybalteam Hulst deelt tik uit Organisatie Indoor Zeeland tevreden Belangrijke zege mannen VVS'92 leon Thijssen jaagt op Indoor Zeeland tevergeefs op riante auto Huige is de weg kwijt Clubs kunnen geld lenen bij bond CBV wil in formatiecommissie Versterking voor FC Groningen Knetemann blijft bondscoach Chip betrouwbaar in Elfsteden Kenianen winnen in Egmond Boschker blijft onze verslaggever Peter van den Belt GOES - Nog één spetterend op treden in de barrage van de Gro- lePrijs van de stad Goes was Le- Thijssen verwijderd van een fonkelnieuwe Volkswagen Sha ron. Tijdens de slotavond van Indoor Zeeland, op het klassie ke parcours met hindernissen ran 1.40 meter hoog, had de Limburgse springruiter een flit sende start, maar na de derde kindernis glipte zijn paard Ca- puccino 12 met zijn achterbe nen weg. Thijssens ritme stokte en tot overmaat van ramp haal de hij ook twee balken naar be neden. Weg overwinning, weg mto. foor de vierwieler moest een niter drie van de vier aangewe- een wedstrijden winnen. Aan wee voorwaarden had Thijssen iiijdag al voldaan. Het klas- !ek-parcours zonder barrage rerd door hem gewonnen en ook op het jachtparcours was Ihijssen het snelst. Zaterdag, in je eerste omloop, raakte hij weliswaar twee keer een balk, maar die bleven keurig liggen. Jet acht andere ruiters ging hij zodoende door naar het klap- tuk van de avond. Natuurlijk stond de ruiter uit ievenum onder enorme druk. De Fransman David Jobertie lad in de finale met Barones een ijd van 34.79 seconden neerge- et. En dat na een foutloze om- oop. Maar voor een auto met en verkoopwaarde van 66.000 lilden wilde Thijssen wel wat isico nemen. „In zo'n rit moet lies kloppen, anders ben je ■eg. Naclat het paard even weg- leed, moest ik corrigeren, en van onze verslaggeefster Priscilla Godschalk GOES - De weekeinden zijn de publiekstrekkers tijdens het achttiende Indoor Zeeland, maar beide keren zorgde het schaatsen voor geduchte con currentie. Vorige week was Nederland in de ban van de Elfstedentocht en afgelopen zaterdag moest het evenement wedijveren met de Europese kampioenschap pen allroundschaatsen. Toch had het paardensportevene- ment volgens Ron Thiry, alge meen secretaris van de Stich ting Concoursen Hippique Weelmiters (SCHW), niet al te veel te lijden van het schaatsen. Ron Thiry (53) vindt dat de achttiende Indoor Zeeland toch weer een succes is ge weest. „Vooral de clinic en de finale-avond trokken veel pu bliek. Ondanks de Elfsteden tocht was de hal vorige week zaterdag redelijk gevuld. Op zondag, tijdens het slotstuk, waren er meer mensen. Als je dan leest dat twaalf miljoen mensen de Tocht der Tochten hebben gezien en het hier zon dag goed bezet was, kun je stel len dat de aandacht goed ver deeld is geweest", aldus Thiry. Thiry maakt zich niet ongerust over de opbrengsten van dit toernooi. „De opbrengst zal voldoende zijn om alles te be kostigen. We zullen alleen wat minder overhouden dan m voorgaande jaren. En je moet natuurlijk niet vergeten dat een belangrijk deel van het budget opgebracht wordt door de sponsors. De afgelopen twee jaren liepen goed, maar ik denk niet dat we dit jaar uit cle in het verleden opgebouwde reseives hoeven te putten." De dressuurwedstrijden In de eerste week van het evenement werden matig bezocht. Alleen de kür op muziek zorgde voor een redelijk gevullde hal. „De kür geeft een goede impuls aan de dressuursport. Maar bij het springen, de tweede week. is het altijd drukker. Springen is beter en eenvoudiger te vol gen." De internationale dressuur moet volgens Thiry een kwali teitsverbetering opleveren. „Het publiek krijgt dan dicht bij huis toppers te zien. We kunnen het programma wel compacter maken door onder delen te schappen en duidelijk te kiezen voor de regio, maar een topevenement schijnt nou eenmaal gewaardeerd te wor den door het publiek. Dus wil len we die brede basis aanhou den." Leon Thijssen, hier in actie met Goldsee Giralda, viel tijdens Indoor Zeeland veelvuldigin de prijzen, maar de auto ging aan zijn neus voor bij. foto Willem Mieras dan gaat het niet meer. Dan ben ik liever negende, zoals nu, dan tweede. Anders was ik er hele maal kapot van geweest.." Nadat hij zijn teleurstelling had verwerkt sprak Thijssen van „een mooie barrage. Het is toch een loterijVan de tien keer win je er misschien één. Misschien win ik zelfs de volgende keer wel, maar dan staat er vast geen auto op het spel." De winst ging nu naar Jobertie. Die had de afgelopen dagen al meer eerste plaatsen voor de voeten van Nederlandse favo rieten weggekaapt. Dit keer kwam de zege echter ook voor hem onverwacht. Niet omdat hij zelf de kwaliteiten zou ontberen om deze zware wedstrijd te kun nen winnen, maar meer omdat hij in het ongewisse verkeerde over de kwaliteiten van zijn paard. De 14-jarige' Barones neemt namelijk pas twee jaar aan springwedstrijden deel. Het optreden op Indoor Zeeland was zijn eerste op internatio naal niveau. „Barones was vroe ger een moeilijk paard. Hij heeft eerst een aantal jaren dressuur gereden en is daarna voor de fokkerij gebruikt. Pas daarna zijn we gaan springen. We wis ten niet dat ze zo snel zou zijn", aldus de winnaar. Niet alleen snel, ook goed. Want op de prestaties van het van oor sprong Nederlandse paard had den landelijke toppers als Eric van der Vleuten, Rob Ehrens, Bert Romp en Emile Hendrix geen antwoord. Dat Ehrens de barrage nog haalde was op zich al een wonder. Met het paard Forto Jimmy tartte hij de wet van de zwaartekracht. Vijf keer beroerde hij een balk. Balance ren op het randje deed het hout altijd, maar nimmer ging het naar de grond. „Dit paard wordt een beetje panisch als het op een keiharde bodem moet'springen. Dan moet ik boven alle zeilen bijzetten en dat lukt niet altijd." Ehrens bleek al zijn fortuin in zijn eerste omloop te hebben verbruikt. In de barrage ging al snel een balk naar benenden. In de Van Strien Prijs, de op een na belangrijkste springwed- strijd van Indoor Zeeland (tabel A met hindernissen tot 1.35 me ter), ging de hoofdprijs even eens aan een Nederlander voor bij. Francois Mathy was hier de nummer één. Hij troefde in de fi nale Ben Schroder uit de Boll- vorm-stal, af op tijd. De Belg legde het barrageparcours ruim anderhalve seconde sneller af: 33.07 tegen 34.81 seconden. Hoewel Mathy de zeven jaar ou de Ivoor pas zes maanden in zijn beheer heeft, won hij er zater dag al zijn zesde internationale prijs mee. „Ik hoop dat mijn va der het paard voor mij bewaart. Maar deze overwinning draagt daar niet aan bij. Bij voldoende belangstelling zal hij ongetwij feld verhuizen." In deze proef verdedigde Simon den Exter de Zeeuwse eer. Hij was de laatste ruiter uit de pro vincie die tijdens Indoor Zee land zijn kunsten mocht verto nen. Zijn optreden met Golan bleef beperkt tot de eerste om loop. Pas bij de laatste hindernis verspeelde hij zijn plaats in de barrage door een balk uit even wicht te brengen. „Maar ik ben zeker niet teleurgesteld. Het is al heel wat dat ik nog op dit ni veau mee kan. Maar eigenlijk rijd ik tegenwoordig te weinig internationale wedstrijden om serieus mee te kunnen doen." Den Exter werd als elfde geklas seerd. Twee plaatsen lager dan de Noorse prinses Martha Louisse, die eveneens een balk van zijn plaats stootte. CoorLucien Roelandt GOES - Het 18e Indoor Zeeland irceg zaterdag tegen midder nacht een uiterst boeiend slot. Inde finale om de Gouden Mos sel, traditiegetrouw de slotru- Sriek van het hippisch evene ment in Goes, werd er op het scherp van de snede gestreden, leon Thijssen, in Goes ook al frootverdiener in de internatio nale rubrieken, bezorgde In door Zeeland de afsluiting die lel verdiende. Als laatst star lende ruiter stuurde de Limbur- de merrie Goldsee Giralda in een adembenemende rit in 19.66 foutloos naar de finish. Ihijssen was twaalfhondertse seconde sneller dan de Brabant se Sabine van Steenpaal. Ihijssen was overigens niet de snelste ruiter die het publiek op volgepakte tribunes over het ïoutwerk zag scheren. Die eer siste Sanna Salonen, met Fortu- lella, voor zich op. De Finse smazone galloppeerde met de merrie in een tijd van 37.76 naar ie eindstreep. Het paard werd 5p hindernis vier, een hoge en 'rede oxer, echter even iets te slak gehouden en trok een paal aar de grond. Daardoor moest ie leerlinge van international GOES - In de prijzen rijden op njn eigen evenement. Het was het Huige, lid van de organisa- ke, bijna gelukt. Zaterdagoch tend was de 37-jarige ruiter uit fee in de klasse M doorge drongen tot de barrage. Maar toarin ging iets vreselijk fout. -Ik startte als voorlaatste in de inaleronde. Voor de start had ik parcours nog verkend. Maar •tjna aan het einde van de rit prong ik over de tweede in iaats van de negende hinder nis. Ik had nog geen fout ge bakt. Ineens rinkelde de bel. ;-had geen flauw idee waarom, ■lort daarop realiseerde ik me -31 ik het parcours verkeerd had iereden. Ik ben er de rest van de goed ziek van geweest. Ze- rer omdat ik een goede kans had t® te winnen", aldus de voorzit- van de Stichting Concoursen Uppique Weelruiters (SCHW). Eric van der Vleuten genoegen nemen met het brons. In de fina le Z werd de Gouden Mossel een prooi voor Ben Schroder. De fi nale was een kopie van de klasse ZZ, want ook hier werd de strijd beslist in een barrage waar de stukken van afvlogen en ging de hoogste eer naar de laatste bar rageklant. Zonder een splinter van het hout te halen, reed de B- international uit Dinteloord de veel vermogen tonende en ruim gallopperende merrie Boll- vorm's Don't in de fabelachtige tijd van 36.30 naar de finish. Dat was een halve tel sneller dan de op de tweede plaats eindi gende Brabander Guus Kouters met de vos-ruin Gamethist. Ook de Zeeuw Ilyo de Loos wist zich met Nadir in deze sterk in ternationaal getinte barrage te mengen. Zelfs een derde plaats leek voor de combinatie uit Hulst binnen bereik. Maar bij de afzet voor de laatste hindernis kreeg de overigens super sprin gende hengst even geen grip op de bodem en kwam uit baians. Het paard deed nog wel zijn uitsterste best, maar een lichte touchering van het hout was voldoende om de balk naar be neden te laten donderen. Hier door eindigde de Zeeuwse com binatie slechts als achtste. „Daar baal ik wel zo verschrik kelijk van. Het liep gewoon super en dan dit. Gewoon dom me pech", stelde een duidelijk teleurgestelde De Loos. Vaandeldrager In Luc Steeghs kreeg de klasse M overigens een briljante Gou den Mossel-winnaar. De stal- ruiter van Emiel Hendrix stuur de de viervoeter Sea Nimph in de onmogelijk geachte tijd van 31.03 foutloos rond. Rob ter Borg was hier de Zeeuwse vaan deldrager. De ruiter uit Bruinis- se bleef met Moerlands Jamaica slechts driehondertste seconde achter op de op de tweede stek eindigende ex-international Tanja Kommers met Gulia. Ter Borg logenstrafte hiermee de beweringen dat de Zeeuwen op een concours met ruiters van internationaal niveau, niets te zoeken hebben. „Die zoge naamde goeie i-uiters moeten die bokken er toch ook over zien te krijgen, net als wij. Als je dan, net als ik, als derde eindigt, kun je toch moeilijk zeggen dat we hier niks te zoeken hebben." Maitin Roodzant van Morres slaat een bal richting het blok van Mikro Electro/SR. De Hulster formatie won de topper met 3-1. Maar ten van Goethem (achter in het veld) en Ralf Schut (rugnummer 9) kijken toe. foto Charles Strijd Concurrent uit Roosendaal met 3-1 verslagen door Peter van Kouteren HULST - Ralf Schut, de kleinste man van het veld, scoorde drie keer met een één- mansblok. Martin Roodzant was weer eens van onschatbare waarde en de tegen stander miste twee basisspelers. De vol leyballers van Morres/Hulst deelden za terdag in de tweede divisie C op het juiste moment een forse tik uit aan concurrent Mikro Electro/SR. De formatie van Jan Schut won de topper met 3-1 en vierde die zege uitbundig. Morres/Hulst rekende zaterdag in een enerverend en hoogstaand duel af met een naaste belager en zag ook het op de derde plaats geklasseerde De Schalmers tegen een verrassende nederlaag aanlopen. De Zeeuws-Vlamingen bouwden hun voor sprong uit tot vier (Mikro Electro/SR) en negen punten (De Schal mefs). De ploeg is in de landelijke competitie de enige stan- daardploeg die bij de mannen met de maximale score aan de leiding gaat. Jan Schut - de trainer die aan de basis staat van het succes - genoot van zijn spelers, maar waakte temidden van alle euforie voor misplaatst optimisme. Enigszins geschrokken van het sterke spel van de tegenstander vreest Schut de re turn in Roosendaal, die pas op de voor laatste competitiedag wordt gespeeld „Ze speelden veel beter dan ik had ver wacht", moest de trainer toegeven. „En het zijn jonge gasten, die geweldig veel uren maken. Het zit er dus in dat ze alleen maar zullen groeien. Ze hebben boven dien een geweldig enthousiast publiek. Als je toch ziet dat ze hier met een bus vol supporters zijn... Nee, ik zie ons daar nog niet direct winnen." Aderlating De ploeg uit Roosendaal moest improvi seren vanwege blessures en ziekte. Maar ook Morres/Hulst moest kort voor het duel een aderlating ondergaan. Quinten van de Vrie raakte geblesseerd aan zijn knie en ondergaat vandaag (maandag) al een operatie. Het leidde ertoe dat Morres- /Hulst met Martin Roodzant. Werner Tak, Ei-win Lambert. Maarten van Goethem, Ralf Schut en Harry Gielen begon. En on danks dat een krachtenslopende wed strijd van bijna twee uur werd gespeeld, koos de trainer voor één keer - zonder te wisselen - voor de allersterkste ploeg. Het leverde een boeiende wedstrijd op met een sterk verdedigende tegenstander, die in aanvallend opzicht vooral met snel spel aan de buitenkanten trefzeker was. „Ik heb ze steeds voorgehouden, dat we scherp moesten blijven", vertelde Jan Schut later. „En als je naar de setstanden kijkt (15-11, 15-8, 14-16, 15-10) hebben we best nog wel ruim gewonnen." De thuisploeg domineerde de wedstrijd ook. had vrijwel voortdurend een lichte voorsprong, maar kon zich geen enkel mo ment van onachtzaamheid veroorloven. Het beste bewijs daarvoor werd aan het eind van de derde set geleverd. De Hulst équipe was na twee setzeges op 14-10 dicht bij een klinkende overwinning. De bezoekers werkten in een bloedstollende fase maar liefst zeven set-en matchpoints weg en kregen plots weer hoop op een goed resultaat. Werner Tak: „Ze haalden de meest onmogelijke ballen van de grond." Ralf Schut: „Je zag ze dichterbij komen, ze kregen gewoon vleugels, maar toen ze in de vierde set vermoeidheidsver- schijnselen gingen vertonen, pakten wij het weer goed op. ZEIST - Profclubs die door het uitblijven van een nieuw tv- contx-act volgende maand in financiële problemen komen, kunnen eventueel via de KNVB een banklening afsluiten. Daarbij kan het om een bedrag van een half miljoen gulden per club gaan. „Het is één van de mogelijkheden om noodsitu aties te voorkomen", zei KNVB-woordvoei-der De Leede za terdag. Hij benadinkte dat het aanvragen van een ovei'brug- gingski-ediet, gezamenlijk of per club. nog niet aan de orde is. ANP ZWOLLE - De belangenvereniging coaches betaald voetbal (CBV) heeft schriftelijk gevraagd om een zetel in de formatie commissie van de KNVB. Volgens directeur Jan Reker kan een afgevaardigde van de trainex-s op grond van eiwai-ing en ken nis van grote waarde zijn in de zoektocht naar een nieuw sec- tiebestuur betaald voetbal. De CBV ziet bij voorbeeld graag de portefeuille technische zaken in handen komen van een pui-e specialist. ANP GRONINGEN - Mario Rodriguez uit Uruguay speelt de rest van het seizoen bij FC Gi'oningen. De 20-jarige verdediger is afkomstig van de Duitse afdelingsclub Kickers Emden. Eind vorig jaar liep hij al een tijdje stage in het Oosterpark. Zijn komst is mogelijk gemaakt door een sponsoi'. ANP VEENENDAAL - Gerrie Knetemann heeft zijn contract als bondscoach van de pi-ofessionele tak van de KNWU met twee jaar vei-lengd Dit maakte de bond zaterdag bekend in Veenendaal tijdens de nieuwjaarsreceptie. De oud-wereld- kampioen is sinds 1991 bondscoach. De KNWU benoemde verder Ingrid Haringa tot assistente van Piet Hoekstra, de bondscoach bij de vrouwen. De veel voudig olympisch medaille-winnares blijft daarnaast nog ac tief op de fiets. ANP NIJMEGEN - Een bedi-ijf uit Nijmegen heeft een betrouw baar alternatief voor het stempelen tijdens de Elfstedentocht gelanceeixl. Het gaat daarbij om een chip aan de veter van de schaats. De uitvinding werd voor het eerst in praktijk ge- bi-acht tijdens de Nijmeegse Zevenheuvelenloop. Het Cham- pionchip-tijdregistratiesysteem werkt feilloos. Tijdens de laatste Bostonmarathon in Amerika werden 40.000 deelne mers met de chip in de uitslag veiwerkt. Sinds de zomer van 1995 heeft ook het Elfstedenbestuur contacten met het Nij meegse b'edrijf. Volgens wedstrijdleider Gerrit van der Ham kunnen de wedstrijdrijders in de Elfstedentocht in de toe komst worden vooi-zien van de chip. Voorzitter Kroes van de vereniging verklaarde dat het bestuur echter in ieder geval voorlopig nog afziet van de hulp van elektronische middelen. ANP EGMOND AAN ZEE - Twee Keniaanse atleten hebben de halve marathon van Egmond aan Zee gewonnen. Bij de man nen kwam John Kiprono als eerste over de finish. Bij de vrou wen zegevierde Tegla Loroupe voor de vijfde opeenvolgende keer. Kiprono bleef zijn landgenoot Elija Lagat, de winnaar van vorig jaar, en de Engelsman Paul Evans voor. Robert Smits was op de zesde plaats de beste Nederlander. Loroupe versloeg Marleen Renders uit België en Suzan Chepkemei uit Kenia. ANP door Peter van Kouteren VLISSINGEN - Na weken van kommer en kwel wonnen de vol leyballers van VVS'92 eindelijk weer eens in de tweede divisie C. Tonegido/V werd met 3-1 ver slagen. Bij de vrouwen stuurde Morres/Hulst het in de tweede divisie C op de derde plaats ge klasseerde Gepidae met lege handen naar huis (3-0) en kwam het in de derde divisie F hoog ge rangschikte VVS'92 met de schrik vrij bij Graphiset/TSR: 1-3. WS'92-Tonegido/V 3-1: De thuisploeg begon goed, maar zag een 11-6-voorsprong omge zet in een 11-14-achterstand. In een tumultueuze slotfase (met een rode kaart voor een speler van Vooi'bui'g) wonnen de Vlis- singers met 17-15. Daarna kreeg WS vleugels. Dank zij een goede servicedruk werd in het vierde bedrijf de winst veilig gesteld. De setstanden: 17-15, 15-3,11-15,15-8. Gavok-VVS'92 2 0-3: De Zeeu wen moesten improviseren om een team op de been te brengen, maar kwamen eigenlijk niet in de problemen. De reseives trok ken in elke set geroutineerd spe lend de winst naar zich toe: 9- 15,11-15,14-16. Tivoc-Wea/Mevo'80 3-0: In een qua niveau hoogstaande eerste set gingen beide teams gelijkop tot 12-12. Daai'na gaf Wea/Me- vo'80 de set een beetje klungelig uithanden: 15-12. Inhettweede bedrijf haalden de Zeeuwen een 7-1-achterstand op (7-8), maar daarna legde de jonge en goed veixledigende thuisploeg de wedsti'ijd in een definitieve plooi: 15-11 en 15-9. IJVC-Atak'55 0-3: Met een goe de opslag nam IJVC meteen het initiatief. Dat ï-esulteei'de in een 10-1-voorsprong, die niet kon worden verzilverd. Atak'55 draaide na winst in de eerste set op volle toeren. De Bi-abanders wonnen met 13-15, 3-15 en 9- 15. VROUWEN: Morres/Hulst-Ge- pidae 3-0: Heel geconcentreerd spelend trok de Hulst-ploeg profijt van de harde tx-ainings- arbeid, die in de voorbije weken was verricht. Erg constant spe lend kwamen vaste patronen goed uit de verf. Dat leidde te gen de nummer drie van de ï-anglijst tot een ï'uime zege: 15- 8.15-7,15-5. Radius-Savok 3-1: De Sasse ploeg startte sterk: 10-15. Daar na gaf Savok de wedstrijd uit handen. Zonder veidrouwen spelend werden de tweede en dei-de set weggegeven (15-4,15- 6) en hoewel het vierde bedrijf gelijkop ging tot 11-11, moest Savok in de slotfase opnieuw buigen: 15-11. Graphiset/TSR-VVS'92 1-3: WS'92 paste zich aan het rom melige spel van de tegenstander aan en kwam onnodig in de pro blemen. WS'92 had bij vlagen een goede opslag, maar speelde erg wisselvallig. Dat leverde te gen de op de voorlaatste plaats geklasseerde tegenstander een zwaar bevochten zege op: 8-15, 15-11,11-15,13-15. In de Zeeuwse promotieklasse wonnen de mannen van Ardito de topper van De Sterre (3-2). Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. De Sterre serveerde primadeelde in de eei'ste set een mokerslag uit (2-15), maar gaf in de tweede set een 11-13-vooi-- sprong uit handen: 15-13. Na een nieuwe afstraffing 5-15) herpakte Ardito zich met werk- volleybal. Dat leidde tot twee zwaar bevochten setzeges: 16- 14en 15-11. Moires/Hulst 2 hield met een goede opslag en een prima blok Mytilus in de tang en boekte een vlotte 3-0-zege(15-10,15-8,15- 9). Savok had geen enkele moei te met het derde team van WS'92, 0-3 (2-15, 7-15, 2-15). Scheldesport trok de goede lijn van voor de winterstop ten koste van Dynamo'70 door (3-0) en Mytilus 2 veiTaste met een rui me 3-0 zege op De Kikkers. De vrouwen van De Kikkers be schikten in de ontmoeting met BOK over een goede service- druk en legden daarmee de basis voor een afgetekende 0-3 zege (5-15,9-15,5-15). Moires/Hulst 2 won eveneens. In een onder- onsje met het eigen deixle team boekte de titelkandidaat een ruime 3-0 zege. Scheldesport-Dynamo'70 was een slechte wedstrijd, waaiin de minst slechte ploeg aan het langste eind trok. Dynamo'70 won van een tamme thuisploeg, die drie keer. op rij onderuit ging: 6-15, 14-16 en 11-15. En Sgravo leek WS'92 3 aanvan kelijk goed partij te kunnen bie den, maar moest uiteindelijk toch de winst in Vlissingen la ten: 3-1. ENSCHEDE - Sander Boschker blijft de komende jaien de doel man van FC Twente. De 26-jari- ge sluitpost bereikte zaterdag met het bestuur van de Ensche- dese club overeenstemming over een nieuw contract. Hij blijft tot ten minste 1 juli 2000 in dienst van FC Twente. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15