Titel Ids Postma geen incident De Jong schaatst als een vlindertje De Vos verrast Groenendaal en Van der Poel Ogen Ritsma gaan open in Heerenveen Ruiter Eric van der Vleuten wil van geen rust weten Schaatskampioen neemt boerderij van zijn vader voorlopig nog niet over Kleine hoeft geen kruisje PZC maandag 13 januari 1997 van onze verslaggever Renze Lolkema HEERENVEEN - Superboeren blijken sinds een week niet al leen uit de Achterhoek te ko men. Superboeren beheersen sinds een week niet alleen de voetbalcompetitie. Superboe ren komen ook uit Alphen aan de Rijn en Deersum en beheer sen als grootvorsten het mara thon- en allroundschaatsen. Een week nadat een spruitjes- kweker de Elfstedentocht won, werd een aankomend melkvee houder Europees kampioen. Postma (23) had vrijdag avond amper vijfhonderd meter van de in totaal zeventien af te leggen kilometers afgelegd of het Europees kampioenschap was al beslist. Een absurd snelle sprint (36,77) bedierf ter plekke het kampioensgevoel van Rintje Ritsma. Ritsma was daardoor zo aangeslagen dat hij de rest van het toernooi alle gevoel van macht kwijt was. De 1500 meter, de vijf kilometer, iedere op dracht leek Ritsma vervolgens teveel. Pas op de tien kilometer schaatste Ritsma weer zoals in zijn beste dagen. Het was de eni ge afstand die hij won, in een overigens formidabele tijd: 13.59,65. Warm onthaal kampioenen HEERENVEEN - Ids Postma en Tonny de Jong worden vandaag in hun woonplaats gehuldigd voor hun Europese all- roundtitels. De Jong wordt vanmiddag om 17.00 in het gemeentehuis van Heerenveen, met de als derde geëindigde Bar bara de Loor, in de bloe men gezet, Postma 's avonds om 19.30 uur in een feesttent in Deersum. ANP Postma beleefde ondanks de ne derlaag op de langste afstand een zeldzaam weekeinde. „Af gezien van de vijfhonderd meter heb ik niet het gevoel dat ik bo ven mezelf ben uitgestegen", verklaarde Postma. „Ik kan nog beter. Ik denk trouwens dat ik over vijf weken, tijdens het WK in Japan, tot hetzelfde in staat ben. Dit is zeker geen incident." Kleine strop De Europese titel voor Postma betekent een kleine strop voor vader Hylke (67). „Het liefst heb ik hem vandaag dan morgen op de boerderij." Zoonlief is voor bestemd zijn opvolger te wor den op de boerderij in Deersum, een kleine verzameling huizen en boerderijen tussen Sneek en Leeuwarden, gemarkeerd door een kerk en een wegrestaurant. Een gehucht trouwens met slechts een straat die niet eens een naam heeft, maar slechts uit nummers bestaat. De familie Postma woont op Deersum 2. „Hij heeft er veel zin in om boer te worden", zei Hylke Postma over Ids. „Maar zijn loopbaan in het schaatsen gaat voor, dat hebbèn we afgesproken. Maal ais ik eerlijk ben, duurt dat wat mij betreft niet lang meer." Vanwege diens imponerende sprintvermogen lijkt Ids Post ma de allroundkampioen voor de rest van de jaren negentig. Al in 1994 verbaasde hij de geves tigde orde door de nationale ti tel bij de allrounders op te eisen. Postma was toen nog lid van Jong Oranje. Als allrounder werd hem een grote toekomst voorspeld, een specifieke af stand beheerste hij toen nog niet. Vandaar dat hij de Olym piade in Lillehammer miste. Kort daarop loste hij wel de hooggespannen verwachtingen in. Postma werd tweede op het WK in het Zweedse Göteborg, kort achter 's werelds sterkste schaatser ooit, Johann Olav Koss. Toch raakte zijn talent in de ver sukkeling toen de ziekte van Pfeiffer hem bijna een schaats- jaar lang in de bedstee van de Deersumse boerderij hield. Vo rig seizoen bewees hij echter het schaatsen nog niet te zijn ver leerd, alleen bleek de beresterke Ritsma onklopbaar. Postma grossierde toen in zilveren plak ken. Tweede op het NK, tweede op het EK, tweede op het WK. Dat saaie bestaan kreeg echter een oppepper aan het einde van het seizoen. Toen werd hij on verwacht wereldkampioen op de vijf kilometer in het Noox-se Hamar. „Na die ziekte van Pfeiffer had ik Henk Gemser echt nodig", zei Postma. „Ge woon op mezelf weer op de rails te ki-ijgen. Henk lette goed op m'n techniek." Beetje afwezig Toch kwam dit seizoen stroef op gang. Griep hield Postma op nieuw thuis, waardoor hij op het NK, een selectiewedstrijd voor het EK van afgelopen weekein de, ontbrak. Terwijl Ritsma in Assen tijdens een „ballentoer- nooi" zijn nationale titel met succes verdedigde, ververste Postma zijn krachten tussen het vee van zijn vadei-. Dat hielp, zo bleek dit weekeinde. Dat Rits ma niet voor de vierde achter eenvolgende maal Europees kampioen werd, vei'baasde de Lemster zelf in hoge mate. „In de dagen voor het EK heb ik Ids hier op de baan bezig gezien", zei Ritsma. „Hij deed geen enke le moeite om technisch goed te rijden. Dan denk je bij jezelf 'nou, dat is niet veel soeps'. Hij heeft mij eigenlijk misleid." Met zijn Europese titel verdient Postma bijna zestigduizend gulden. „Dat is snel verdiend", lachte hi jEcht belangrijk vindt hij dat echter niet. „Je kan je le ven lang geld genoeg verdie nen", relativeei'de hij. Postma kan dit schaatsjaar 300.000 op zijn rekening bijschrijven. „Als alles meezit", had hij zelf ook al berekend. „Wat dat betreft kun nen we Rintje dankbaar zijn. Die heeft wat dat betreft toch voor een gunstig klimaat ge zorgd. Geld vind ik niet zo be- langrijk, maar aan de andere kant, waarom zou een boer min der waai-de aan geld hechten?" GPD van onze sportredactie HEEREN VEEN - Henk Gemser maakte zich zaterdag, halver wege het EK grote zorgen. Zijn pupil Ids Postma werd na een sensationele sprint (36,77) Eu ropees kampioen terwijl de be oogde winnaar in het klasse ment niet eens in zijn buurt kwam. „Zoals hij nu rijdt, is hij makkelijk te verslaan", oor deelde Gemser toen. Zonder aanziens des persoons, ging hem dat aan het hart. Ritsma en Gemser zijn op z'n zachtst ge zegd niet de grootste vrienden. „Maar ik ben dan toch te veel liefhebber om gniffelend het stadion te verlaten." Maar Rits ma mag nog niet worden afge schreven, zag Gemser na de tien kilometer van gistenruddag die Ritsma in een technisch fraaie stijl won. De Lemster liet zelfs de Noorse stayer Kjell Storelid achter zich. Die verbluffende tien kilometer (13.59,65) maakte de Europese schaatstop voor Ritsma iets minder zwaar dan die was be gonnen. „Zo'n weekeinde moet ik zo snel mogelijk vergeten. Ik kon ook alleen maar verliezen. Nu heb ik immers weer wat te winnen. Nee, ik heb het toernooi niet onderschat. Maar ik heb dit wel nodig om weer kampioen te worden. Het is misschien een manier om me wakker te schud den." Overigens vond Gemser Rits ma's verlies op de schaatsmijl logisch. „Het klinkt aanmati gend", zei de kemploegcoach, „maar die vijftienhonderd me ter is van ons. Daar moet je van afblijven." Falko Zandstra kwam ook niet in de buurt van Postma's winnende tijd: 1.52,94 tegen 1.54,60. GPD Ids Postma, de heerser op het EK voor mannen. foto Jerry Lampen/Reuters van onze sportredactie LEEUWARDEN - Piet Klei ne is een man van principes. Het kruisje dat hij binnen kort alsnog ontvangt voor het uitrijden van de Elfste dentocht levert hij direct weer in. Het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden besloot zaterdag Kleine en René Ruitenberg het kruisje te verstrekken, maar ze niet op te nemen in de einduitslag. Beiden had den tijdens de Tocht der Tochten de stempelpost in Hindeloopen gemist. Volgens Kleine had het be stuur hem wel in de uitslag moeten opnemen. Met een kruisje alleen neemt hij geen genoegen. „De beslissing valt me smexig tegen. Ze heb ben zoveel fouten gemaakt dat ik erop had gerekend in de uitslag opgenomen te worden." Kleine heeft toch al een kruisje overgehouden aan de tocht. Vorige week schonk een bewonderaar de postbode uit Kerkenveld zij n zilveren kleinood uit 1942. „Daar hecht ik veel meer waarde aan", aldus de schaatser. Meer genoegdoening was er zaterdag voor Baukje Bron. Ze arriveerde vorige week als derde vrouw op de Bonke maar zag haar naam in de uitslag pas op de vierde plaats terug. Zeven dagen te laat kwam ze alsnog op het erepodium te staan in het Evenementencentrum (FEC) in Leeuwarden, waar weinig toepasselijk een Friese- hengstenkeuring plaatshad. Het Elfstedenbestuur beriep zich bij de weigering Kleine en René Ruitenberg te reha biliteren op artikel 11. van het wedstrijdreglement. Daarin staat dat elke rijder persoon lijk in alle elf steden de stem pelkaart moet aanbieden. ANP Nuchtere Friezin beheerst EK in pre-olympisch jaar van onze verslaggever Peter van Leeuwen HEERENVEEN - De over dracht werd gesymboliseerd door een bosje bloemen. Atje Keulen-Deelstra moest lang wachten voordat ze Tonny de Jong in het vizier kreeg. Maar toen de Europees kampioene van 1974 oog in oog stond met haar opvolgster, toen het boeket eindelijk van eigenaar veran derde en een omhelzing volgde, pinkten twee doorgaans nuch tere Friezinnen een traantje weg. Het was het moment dat er bij Tonny de Jong even iets brak. Dat ze eindelijk besefte dat ze gewoon de beste schaatsster van Europa, wellicht ook van de we reld is. Na drie afstandszege's, nadat ze titelvei'dedigster Gun- da Niemann in een rechtstreeks duel op de 5000 meter nog maar eens had verslagen. Er zal veel veranderen in het le ven de 22-jarige allroundster, dat tien jaar geleden lid werd van een schaatsclub. Een meisje dat niet meteen opviel door haar techniek wel door haar wils kracht. Dat werd opgeleid door ;Sijtje van der Lende, slechts één jaar deel uitmaakte van Jong Oranje en bezig is aan haar der fde seizoen in de kernploeg. Ze zal pubiek bezit worden, de commercie lonkt en de roddel bladen lagen gisteren al op de loer om haar te vereeuwigen met haar vriend. ,Ik zie 't allemaal wel. Ik blijf gewoon dezelfde", beloofde ze gisteren plechtig. Bijzonder In Italië waar ze komend week einde om de wereldbeker schaatst, zal ze wel eens terug denken aan een gedenkwaardig weekeinde. Aan een toernooi waai'in ze Nedei'land voor het eex'st sinds 23 jaar een Europese titel bezorgde. „Atje Keulen- Deelstra was bijzonder, Tonny is dat ook. Ze is de ideale opvolg ster", meent trainster Van der Lende. En de oud-kampioene zelf, nadat de tranen gedroogd waren: „Yvonne vaxx Gennip was ook een groot schaatsstei-. Maar ze werd nooit Europees of wereldkampioen. En dat hooit er welbij." Ze kennen elkaar goed, de schaatslegende en de kersverse kampioene. Atje Keulen-Deel stra is nog met regelmaat in Thi- alf te vinden, dochter Boukje is een trainingsmaatje van De Jong. „Tonny heeft er zoveel plezier in, zie en hoor ik. En ze woi'dt maar beter en beter. Ze schaatst hier toch gewoon als een vlindertje." Dat vlindeitje voelde zich lang onzeker. Zaterdag, nadat ze zo wel de 1500 als de 3000 meter overtuigend had gewonnen en een marge van bijna zestien se conden tussen haar en Niemann had opgebouwd, kreeg ze het benauwd van alle lof. „Iedereen feliciteerde me al. Dat vond ik doodeng. Stel dat ik zou vallen. Ik heb ook heel slecht geslapen" sprak ze gisteren toen de buit na de derde afstandsovei-winning binnen was. Vlak voordaPze de baan opstap te voor die afsluitende vijf kilo meter was er even dat contact met Sij tje van der Lende, dat het wat gespannen witte gezichtje weer wat kleur gaf. 'Het gaat wel lukken, De Jong', was de korte boodschap. Andere aan wijzingen tijdens de race doof den in de heksenketel. „Maar ik weet precies wat Sijtje roept. Daarvoor hoef ik haar niet eens te verstaan." Met het oog op de Olympische Spelen van volgend jaar in Na gano zijn de vooruitzichten dus gunstig, maar De Jong wil er nog niet aan denken. Ze gaat het liefst vandaag over tot de orde van de dag. „Zo is ze", zegt Ab Krook. „Ze is niet gemaakt. Dat spontane, dat pure, ik hoop dat dat blijft." De huldiging, en vooral de luchtsprongen op het ereschavot moeten hem ver- trouwen hebben gegeven. GPD Atje Keulen-Deelstra (rechts) feliciteert de zichtbaar geëmotioneerde Tonny de Jong. foto Catrinus van derVeen/GPD van onze verslaggever Fred Segaar ZEDDAM - Honderd meter voorbij de finish van het NK veldrijden stond pontificaal een bus van de Rabobank gepar keerd. Die was daar strategisch neergezet om de winnaar van de Nederlandse titelstrijd onmid dellijk na afloop beschutting te gen de sneeuw en opdringerige supporters te kunnen bieden. Wie het NK zou winnen, dat was de sponsor nog niet bekend, maar dat het een werknemer van de Rabobank zou zijn, dat stond vast. Adrie van der Poel en Richard Gi'oenendaal ver- deelden tot gistermiddag de prijzen in de winterse discipline van de wielersport, dus op het moment dat er titels te behalen waren, zou het het ook wel zo zijn. Het rode lopertje was afge stoft en hoefde nog slechts uit gerold te worden om één van de twee binnen te halen. Maar juist op het moment dat de seizoenai'beiders dachten te oogsten ging de zege naar een wielrenner die zich al twee jaar ergert aan de dominantie van Adrie van der Poel en Richard Groenendaal: Wim de Vos. Ook hij had de bus op die plek zien staan, had met eigen ogen ge zien in welk sterrenhotel de Ra bobank zijn coxy feeën had on dergebracht en nam zich heilig voor dat zondag 12 januari de dag zou zijn waarop hij de naar arrogantie neigende suprematie van het duo zou doorbreken. De eerste aanval van De Vos werd gebroken door een lekke voorband, maar de moeite die Groenendaal en Van der Poel hadden met hun jacht, was voor hem een bevestiging van het vermoeden dat de twee hun bes te krachten dit seizoen reeds verbruikt hebben. „Ik keek eens om me heen en zag dat ze niet optimaal waren. Toen ik de tweede keer ging dacht ik: als het nu niet lukt, dan lukjL het nooit meer. Richard bleef op een paar seconden steken. Ik weet dat hij een taaie rotzak is dus ik was er niet meteen gerust op, maar ik bleek toch zó sterk." GPD Zes man naar WK veldrijden ZEDDAM - Bondscoach Martin van Dijk heeft gis teren na afloop van het NK in Zeddam zes veldrij- ders aangewezen voor het wereldkampioenschap voor elite begin volgende maand in Miinchen. Nederland mag een cyclo- crosser extra afvaardigen naar de hoofdstad van Beieren omdat Adri van der Poel de regenboogtrui verdedigt. Naast de vete raan selecteerde Van Dijk nationaal kampioen Wim de Vos, Richard Groenen daal, Erik Boezewinkel, Marcel Gerritsen en Mar cel Scheffer. ANP Eric van der Vleuten, hier op het parcours met Sunny Golinde, kwam 's middags zwaar ten val. 's Avonds deed hij toch aan de afsluitende onderdelen van Indoor Zeeland mee. foto Willem Mieras van onze verslaggever Peter van den Belt GOES - Eric van der Vleuten is een echte door zetter. Dat bleek zaterdag maai- weer tijdens de slotavond van Indoor Zeeland. Nadat de spring ruiter 's middags zwaar was gevallen, kroop hij in de avonduren toch weer op een ander paard om de strijd aan te gaan met de internationale springtop. „Ik maakte met het paard een korte wending naar een dubbele hindernis. Het paard gleed weg, maar was al aan zijn sprong begonnen. Hij kon niet meer stoppen en maakte een nood sprong. Door de hindernis heen." De balken gin gen tegen de grond, Van der Vleuten ging neer, het paard (Vink Ikai-os) viel en het rechterbeen van de ruiter kwam klem te zitten tussen balk en paard. „Ik dacht meteen dat het gebroken was. Maar toen ik een tijdje langs de kant had geze ten, voelde ik dat ik er toch druk op kon zetten. Dat was even spannend. Want bij een breuk ben je maanden uitgeschakeld." Van der Vleuten werd naar het ziekenhuis in Goes vervoerd, waar werd geconstateerd dat de ruiter er met een zware kneuzing nog goed vanaf was gekomen. Terug in de Zeelandhallen bleek ook het paard geen gevolgen aan de val te heb ben overgehouden. Van de voorgeschreven xust wilde de mi ter even wel niets weten. Voor aanvang van de Grote Prijs van de stad Goes meldde hij zich weer in de stal, om vervolgens met Vink Flower III aan de wed strijd deel te nemen. Met een van pijn vertrokken gezicht reed hij de eerste omloop uit: foutloos. In de barrage maakte hij eenspxingfout. Zijn zesde prijs, 750 gulden, was in ieder geval genoeg om de ziekenhuisrekening te voldoen. zie ook pagina 15 Wim de Vos op weg naar de Nederlandse titel veldrijden. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13