Supertijd Postma zet toon EK Tonny de Jong al in een zetel Topsport in de Zeelandhallen Lepoeter winnaar van razendsnelle marathon Hoek Feyenoord ziet wel brood in De Bilde Voetballers kijken terug op slechte start district Zuid I lintje Ritsma verliest op eerste dag twee keer van supersnelle Fries Loting Menzo en Goots sluiten vrede Geen straf voor Angenent Tuur haalt titelgevecht niet Porte in onzekerheid over oog Molenaar debuteert bij Leeds Scholten sneuvelt op WK darts Schaatswedstrijd Thijssen maakt kans op auto yan onze verslaggever lenze Lolkema [{EERENVEEN - In het toer- iooi waar Rintje Ritsma dacht pch onsterfelijk te maken, hap- lc de Friese alleskunner na een avond al naar adem. Nog nooit lukte het een allrounder vier- het Europees kampioen schap te winnen. Als het aan Ids Postma ligt wordt dat histori sche feit nog minimaal een jaar uitgesteld. Door een fenomena- isprint (36,77) van de Deersu- is het EK op Thialf nage- oeg beslist. Omclat Ritsma ook nog eens de ijf kilometer van Postma ver- ,or (6.47,97 tegen 6.48,12), lijkt e 23-jarige pupil van bonds- oach Henk Gemser af te steve- enop zijn eerste Europese titel, itsma moet vandaag bij voor- Beekl bijna drieënhalve tel goedmaken op Postma. Aange- I Heerenveen. Loting man- nen, 1500 meter. Ie rit: j Jaroszek alleen, 2erit: Mi- chaud - De Marreiros. 3e i rit: Feigenwinter - Viten, 4e rit: Radke - Balo, 5e rit: Rosendahl - Eminger, 6e rit: Veldkamp - Oevarov, 7e rit: Kuentz - Zygmunt, 8e rit: Ioriatti - Novitsjen- ko, 9e rit: Ten Kortenaar - I Schön, 10e rit: Krasjenin- in - Saetre, 11e rit: Sajoe- tin-Rykkje, 12erit:Tonat - Breuer, 13e rit: Carta - I Storelid, 14e rit: Sjepel - Dittrich. 15e rit: Zandstra - Sighel, 16e rit: Postma - Ritsma. zien dat in de praktijk onmoge lijk is, moet de Lemster toeslaan op de tien kilometer. Op dat tra ject is de kloof 23,12 seconden. ,,Ik kan fluiten naar de titel", reageerde Ritsma bitter. 36,77 klokte Postma op de ope ningsafstand. „Absurd", zei Falko Zandstra die zelf in 37,97 de 500 meter aflegde. „Als all- rounders als 36'ers gaan rijden, wordt het steeds moeilijker", gaf Ritsma zijn nederlaag toe. Postma miste op een haar het nationale record dat op naam staat van Nederlands beste sprinter Gerard van Velde (36,48). Postma's opening na honderd meter was nog niet bijster imponerend (10.03) ver geleken met zijn eindtijd. Maar in de laatste vierhonderd meter was Postma voor niemand meer te houden. „Die ronde ging in dertig rond", glunderde Gemser. „Dat biedt perspectief met oog op de toekomst. Dan gaan we immers toch meer naar speciali satie toe." De supertijd van Postma zette zijn directe concurrenten op een nauwelijks nog te overbruggen achterstand. Ritsma dacht iets recht te kunnen zetten op de vijf kilometer, maar die missie mis lukte jammerlijk. Uniek Nog nooit werd er tijdens een Europees allroundtoernooi een 36'er gereden op de sprint. „Ik geloof dat Goeljajev in zijn tijd lage 37'ers reed. Dit is uniek", zei Gemser. Ritsma's achter stand na een Europese schaats- dag was vorig jaar minder groot. Toen sprintte hij naar 38,02, Postma realiseerde een tijd van 37,12. In tegenstelling tot gis teravond maakte Ritsma toen alles goed op de lange afstanden en werd voor de derde maal Eu ropees kampioen. Hij evenaarde daarmee de prestatie van de Noor Hjalmar Andersen die dat begin jaren vijftig deed. Toch was de stemming in de kernploeg vooraf allerminst eu forisch. Gemser zei zelfs dat het EK voor Postma een maand te vroeg kwam. „Dat dacht ik zelf ook", zei Postma. „Vanwege die griep die m'nNKverpestte en de daardoor verstoorde opbouw van het seizoen. Maar het her stel is toch sneller gegaan dan we allemaal hadden verwacht." Zandstra staat na de eerste dag derde. De Jouster reed een mati ge vijf kilometer (6.53,65). „Een kwestie van gewenning", ver klaarde hij later. „Iedereen kent mijn verhaal. Dit was mijn der de vijf kilometer van het sei zoen. Ik moet nog duidelijk wennen aan deze afstand. Die ervaring doe je alleen maar op door die afstand veel te rijden. World Cups rijden dus." Zandstra sprak voordat Ritsma en Postma voor hun vi j f kilome ter op het ijs kwamen de ver wachting uit dat laatstgenoem de waarschijnlijk kampioen zou worden. „Ids is duidelijk beter geworden", bekende^ Ritsma. „Ik ben blijven staan op het ni veau van de laatste drie jaar, toen ik steeds kampioen werd. Als je drie keer Europees kam pioen bent geworden, komt er een moment waarop je gaat ver liezen. Maar dit is zeker niet het einde van het tijdperk Ritsma." GPD Ids Postma tijdens zijn race op de 500 meter. Hij won de afstand in 36.77, een nieuw persoonlijk record, foto Antonisse-Steinmeier/ANP jan onze verslaggever Peter van Leeuwen HEERENVEEN - In wedstrij den om de World Cup kon ze zich ogverschuilen achterhaar sei- zoensopbouw. In Heerenveen, jdens de eerste dag van het Eu- opees kampioenschap schaat- p, werd Gunda Niemann kei- ard met de neus op de feiten jdrukt. Nooit eerder begon de uitse een titeltoernooi zo echt. Gisteren, op de 500 me lt, moest ze genoegen nemen met een gedeelde zevende plaats. Ver achter titelfavoriet Tonny de Jong. Niemann had als altijd excuses voorhanden voor haar tegen vallende optreden. Ze was eer der in de week met een griepje onder de leden in Heerenveen gearriveerd. Het moreel kreeg een volgende opdoffer toen ze donderdag na een val op het ijs de schaats van de aanstormende Zwitser Feigenwinter in haar scheenbeen voelde prikken. Emese Hunyady was gisteren de snelste van het hele spul. Als de Oostenrijkse' oud-wereldkam pioen (1994) vandaag een goede 1500 meter rijdt, is ze volgens Tonny de Jong een serieuze con current in de strijd om de Euro pese titel. De Jong bleef met 41.35 net achter Hunyuady (41.20), Niemann moest met haar 42.04 een heel pak schaats sters voor zich laten. Waar ie dereen rekening hield met een tweestrijd tussen De Jong en Niemann lijkt de weg geplaveid voor de opvolger van Atje Keu len-Deelstra, in 1974 de laatste Nederlandse schaatsster die de Europese titel veroverde. En zo legt Niemann de piek in haar seizoen maar verder en verder, opgejaagd door een Ne derlands meisje op klapschaat sen dat haar vorige week in In zeil op de 500 meter ook al de baas was. De Jong reed een wankele 500 meter vond ze zelf, een slordige volgens haar coach Aart van der Wulp. Maar wel een snelle; er sneuvelde weer eens een persoonlijk record. Hetzelfde gold voor Barbara de Loor, nerveus voor haar weder- optreden op een EK na drie jaar afwezigheid. In 42.14 werd ze tiende. „Maar eigenlijk had ik gerekend op een hoge 41'er." Carla Zijlstra kwam, na een flinke misslag, uit op een voor haar acceptabele 43.49, goed voor een achttiende plaats. BRUSSEL - Stanley Menzo en Patrick Goots hebben in het bijzijn van Jan Peeters, secretaris-generaal van de Belgische voetbalbond (KBVB). vrede gesloten. De doelman en de voet baller kregen afgelopen november ruzie tijdens het duel tus sen Lierse SK en Sint Truiden. De oud-speler van Ajax en PSV had Goots in de rust van de wedstrijd geslagen. De aanvaller zou racistische opmerkin gen hebben gemaakt. De scheidsrechter gaf Menzo een rode kaart. De KBVB legde de keeper een schorsing van één wed strijd op. AMSTERDAM - Henk Angenent hoeft zich niet te melden bij de tuchtcommissie van de KNSB. De winnaar van de Elfste dentocht had zich in Amsterdam moeten verantwoorden naar aanleiding van een incident tijdens de negende marathon om de KNSB-cup, vorige maand in Assen. Angenent was toen naar eigen zeggen in de finale van de race over honderd ron den door Yep Kramer ten val gebracht. De woedende schaat ser uit Alphen aan den Rijn begaf zich na afloop van de wed strijd naar scheidsrechter Henk de Vries. Een scheldpartij volgde. Angenent had zich daarbij niet meer in de hand en sloeg met een ongecontroleerde armbeweging de pet van het hoofd van de leidsman. De Vi-ies heeft donderdag de aan klacht tegen Angenent ingetrokken. ANP DEN HAAG - Bokser Regilio Tuur kan zijn wereldtitel in het zwaarvedergewicht (WBÓ-versie) niet op de vastgestelde da tum van 1 maart verdedigen. De 29-jarige Rotterdammer is niet tijdig hersteld van een blessure aan zijn rechterarm. Hij heeft de WBO om uitstel van het duel gevraagd. Volgens zijn pr-manager Rodger Linse heeft het bestuur ingestemd met een verschuiving van het duel naar eind maart. Europees kampioen Julien Lorcy uit Frankrijk is de officiële uitdager van Tuur Het tweegevecht zou in de buurt van Parijs moeten plaatshebben. Er gaan overigens geruchten in en rond Rotter dam dat Tuur met boksen wil stoppen. Zakelijke activiteiten en problemen in de privésfeer zouden aan zijn beslissing ten grondslag liggen. ANP AALST - Kris Porie heeft nog steeds zijn volledige gezichts vermogen niet terug. De voetballer van Eendracht Aalst werd voor de Kerst met een vuistslag in het gezicht geveld door An- derlecht-aanvaller Gilles de Bilde. Hij moest zich vrijdag op nieuw in het ziekenhuis melden voor een oogonderzoek. De arisen konden hem nog steeds niet vertellen of het letsel tijde lijk van aard is of blijvend. Porie zal meer tests moeten onder gaan. Anderlecht beraadt zich nog steeds over eventuele strafmaatregelen tegen De Bilde. Voorzitter Vandenstock heeft zich lang afgevraagd of de jonge aanvaller nog wel toe komst had bij Paars-Wit in Brussel/maar nu is hij van mening dat „een mens ook maar een mens is." ANP LEEDS - Robert Molenaar maakt vanmiddag zijn debuut in de Engelse Premier League. Manager George Graham van Leeds United heeft gisteren de van Volendam overgenomen verdediger fit genoeg bevonden om in de basis te starten tegen Leicester City. Leeds heeft, naar gisteren bekend werd, 950.000 Pond (circa 2,8 miljoen gulden) aan transfersom be taald voor de 27-jarige Zaandammer, die voor 3,5 jaar heeft getekend. Molenaar (volgens het cijferklassement van het weekblad Voetbal International de beste speler uit de Neder landse competitie voor de winterstop) verwacht vanmiddag tegen Leicester City rechts achterin te spelen. GPD onze verslaggever Marcel van der Kraan 10TTERD AM/BRUSSEL sFeyenoord wil Anderlecht-spe- Ier Gilles de Bilde, voormalig voetballer van het j aar in België, - met onmiddellijke ingang con- tracteren als nieuwe spits. Voor- zitter Jorien van den Herik is daarover in onderhandeling met de club van Jan Boskamp. De Bilde is de man die de afgelo weken wereldwijd in het nan onze sportredactie i LEIDEN/FRIMLEY GREEN - let was een uitgelezen moge lijkheid om definitief uit de 4 schaduw Raymond van Barne- veld te treden. Roland Scholten kwant precies één ronde verder zijn stadgenoot op het WK- E darts maar moest gisteravond in de kwartfinale zijn meerdere er- 1 kennen in de 30-jarige Engels man Mervyn King. "De 32-jarige exploitant van het 'Haags Darts en Snooker Cen- ?trum blijft de enige Nederlan- der met een aansprekende inter- a nationale dartstitel op zak. In «1993 won hij in Las Vegas de Cup. Veel publiciteit le- ïerde dat niet op. Alle aandacht ging plotseling wel naar Ray- nond van Barneveld die op 8 ja- lüari 1995 de finale verloor van het WK, als sinds 1977 gehou den in een gehucht in het graaf schap Surrey. j. De uitschakeling woensdag van fan Barneveld door de Schot Wallace betekende dat kholten zich in het voetlicht r': kon spelen. Na winst op Bobby i George moest ook de qualifier fang te kloppen zijn voor de als tweede geplaatste Hagenees, fen inzinking in de tweede set fcaar hij een aantal 'dubbels' op h] miste, gaf gisteravond de ne- gatieve doorslag. GPD HOEK - De ijsvereniging in c Hoek houdt vandaag (zaterdag) 11.00 uur een wedstrijd over ütwee kreken voor marathonrij ders. Hierbij moet twee keer Korden gekluund. Vanaf 14.00 ss war kan dit traject ook als toer- n tocht worden gereden. IJsver- ri fniging De Rietbos in Westdor- pc houdt morgen om 14.30 uur -■ een koppelkoers op De Molen- kreek. nieuws kwam doordat hij in de cember voor het oog van de tele visiecamera's een tegenstander het ziekenhuis insloeg. De Bilde moet daarvoor op 22 januari voor de tuchtcommissie van de Belgische voetbalbond ver schijnen. Hij wordt dan waar schijnlijk voor maanden van de velden geweerd. Voor de leiding van Feyenoord is het van het grootste belang of de schorsing die De Bilde krijgt internationaal wordt overgeno men. Als de Belgische voetbal bond er bij de FIFA op aan dringt dat hij internationaal wordt gestraft - net zoals in het geval Eric Cantona na diens ka- rateschop - heeft het voor Feye noord geen zin om de spits aan te trekken. Aanvaller De Rotterdammers gaan er ech ter vanuit dat de aanvaller in Nederland wel mag uitkomen. Anderlecht is bereid mee te wer ken aan een tussentijdse trans fer, omdat men is afgeknapt op het gedrag van zijn werknemer die anderhalf jaar geleden 4,5 miljoen gulden kostte en cle best betaalde voetballer in Brussel is. Feyenoord, dat de Poolse spits Marek Saganowski aan het Duitse Hamburger SV heeft verhuurd, gaat deze week op trainingskamp naar Argentinië. De technische staf wil De Bilde later aan de selectie toevoegen. Begin februari begint Feye noord met een bekerwedstrijd tegen RKC. Dan moet de trans fer zijn afgerond. GPD GOES - Leon Thijssen zag zijn kansen op de hoofdprijs van In- door Zeeland, een auto ter waarde van 61.000 gulden, aan zienlijk stijgen. Met gekromde tenen volgde de tot dan toe aan de leiding gaan de Limburger de duivelsrit van concurrent David Jobertie. Op het moment dat Jobertie zich gewonnen voelde en de Limbur ger verslagen afdroop, ging de Fransman met Kerly onderuit. Een val die Jobertie een illusie armer maakte. Thijsen heeft nu de kans om vandaag de piste van de Zeelandhallen niet te paard maar aan het stuur van de VW Sharan te verlaten. De ruiter uit Sevenum dient hiervoor wel de finale van het 1.40 meter op zijn naam te schrijven. Indoor Zeeland komen krijgt een steeds internationale karakter. Hier de Israëliër Elad Yaniv in actie. Hij maakte geen indruk in de Goese Zeelandhallen. In de rubriek tot 1.35 meter eindigde hij als 44e, in de rubriek tot 1.40 meter als 27e. foto Willem Mieras Springruiters halen alles uit de kast door Lucien Roelandt GOES - Kan het nog beter. Dat vroegen de kenners zich gisteren na afloop van een dagje topsport tijdens het eerste optreden van de internationale springrubrieken op Indoor Zeeland. Niet zo verwonderlijk overigens, want er kwamen heel wat rood-jassen (internationals) in de Goese Zeelandhallen in de ring. David Jobertie deed als eerste een gooi naar de VW Sharan, te winnen door de ruiter die drie internationale 1.40 meter rubrieken op zijn naam weet te schrijven. De Fransman won met de menie Kerlev de eerste rubriek, een klassiek parcours zonder barrage, in de supersnelle tijd van 50.73. Bijna drie seconden sneller dan de op de tweede plaats eindigende Neder landse international Emiel Hendrix met Ten Cate Elstar onder het zadel. Ook in het tweede pacours, klassiek met barrage, mocht Jobertie even aan de over winning ruiken. In een barrage, waar de stukken vanaf vlogen, dook de voor de Belgische stal Cloet rijdende Jobertie met de KWPN merrie Barones onder de 29 se conden. De 28.95 zou echter slechts goed zijn voor een vierde plaats. Daardoor ziet de Fransman, wil hij in het bezit komen van de auto, zich vandaag verplicht beide rubrieken op zijn naam te schrijven. Wie daar ongetwijfeld een stokje voor zal wil len steken, is Leon Thijssen. De kansheb ber voor de hoofdprijs uit het Limburgse Sevenum stuurde de grijze Tolad-zoon Capucino in de onmogelijk geachte tijd van 27.87 foutloos naar de finish. Dat het nog sneller kon bewees Rob Ehrens met de KWPN-hengst Forto Jim my. De international uit Weert zette met de Ubis-zoon een tijd van 27.69 op de klok. Maar met de finish in zicht was een lichte touchering van het houtwerk vol doende om een paal in het zand te laten ploffen. Ook Bert Romp haalde met Burg's Gracia alles uit de kast om Thijssen van de over winning af te houden. De fractie van een seconde die de ruiter uit Hoogeloon ver speelde om-de merrie goed voor de enorme oxer te krijgen, betekende echter het ver lies voor Romp. Hij moest genoegen ne men met de tweede plaats. Ook Francois Mathy zag met zijn ruim galopperende bruine ruin Fossburrv zijn poging om Thijssen van de leiding te verdringen op de oxer in rook op gaan. Wat de internationale parcoursbouwer Marinus Vos tijdens de rit van de Belg had voorspeld, kwam uit. „Alleen als hij bin nendoor naar de oxer gaat kan hij winnen, want daar zit de winst." Mathy ging ech ter achter langs het obstakel naar de oxer en de voorspelling van de parcoursbou wer uit Wierden kwam uit. De zuiderbuur kwam aan de finish ruim een halve tel te kort en eindigde als derde. David Jobertie ontpopte zich ook in het 1.35 meter parcours als een snelheidsdui vel. In de barrage van het klassiek par cours stuurde de Fransman de Carneval- dochter Jordv K als een speer over de hin dernissen en via de korst e weg richting fi nish. Met zijn tijd van 33.77 bleef hij de op de tweede plaats eindigende Henk van de Pol met Glenloth ruim een seconde (34.98) voor. In het tweede parcours vond Jober tie en Jordy K verrassend zijn meerdere in Patrick Jurriens. De Nederlandse Yong Rider reed in en adembenemende rit Brugman s Fion in 47.65 rond. De ruiter uit Duiven toonde zich hiermee zestien hond ertste sneller dan zijn franse oppo nent. De Top-score wedstrijd over een 1.35 me ter parcours werd een prooi voor Wilian Laarakkers. De ruiter uit Ottersum kwam met de grijze Capitano-zoon tot een totaal van 1.150. Honderd punten meer dan de als tweede eindigende Yong Rider Angeli- que Hoorn met de bruine ruin Glenn. door Peter van Kouteren BRESKENS - De verhalen had den soms een wat bittere klank en de boodschap die tijdens de nieuwjaarsreceptie - op initia tief van de scheidsrechtersver- eniging (COVS) van de regio Zuid I van de voetbalbond - van diverse kanten werd meegege ven was duidelijk. De KNVB (voetbalbond), de WON (de vereniging van oefenmeesters) en de COVS konden gisteren in Breskens niet om de rampzalige start van het nieuwe district heen en riepen op tot begrip voor elkaar. Cees Steenbakker, voorzitter van de COVS in het district Zuid I memoreerde aan het feit dat arbiters nog steeds geen vergoe ding hebben ontvangen sinds het begin dit seizoen. Hij vroeg zich hardop af waar de voetbal bond eigenlijk mee bezig is. „Veel scheidsrechters zijn ge stopt, of lopen gefrustreerd rond Op die manier worden de persoonlijke verhoudingen in de voetballerij scheef getrok ken." Ook Johan Kroon, voorzitter van de regio-afgevaardigden van regio 1, vond dat 1996 een jaar was geweest om vlug te ver geten. Kroon prees het Zeeuwse improvisatietalent. „Want alles wat met de nieuwe automatise ring fout kon gaan, ging fout." Paul Telussa riep namens de trainers op tot samenwerking. „We dienen tenslotte allemaal dezelfde sport." Henk Visser, penningmeester van het district Zuid 1had zelfs een heuglijke mededeling. Hij meldde dat de eerste betalingen aan scheidsrechters net de deur uitzijn. Tijdens de receptie werd Henk Hoogerland namens do COVS bedankt voor zijn inzet voor het district. door Peter van Kouteren HOEK - Hij had zich na de te leurstelling over een matig deel nemersveld vorige week zater dag voorgenomen om nooit meer in Hoek van start te gaan, maar Corné Lepoeter ging gis teren aan het eind van de mid dag vlot door de knieën. Eén telefoontje was voldoende om Lepoeter op andere gedachten te brengen. Vier uur later werd de 21-jarige schaatser uit We- meldinge gehuldigd als winnaar van een schaatsmarathon in Hoek. Met uitzondering van Leon van der Wielen waren ze er gister avond in Hoek allemaal. De cracks van het Zeeuwse mara- thonschaatsen namen het in een wedstrijd over een half uur en drie ronden op prima natuurijs tegen elkaar op en maakten er een keiharde wedstrijd van. Op een baan van vijfhonderd meter stond 25 man aan het vertrek, maar haalden er uiteindelijk binnen één ronde van de win naar slechts vier de eindstreep. Onder aanvoering van vooral Jacco Luteijn werd het kaf al snel van het koren gescheiden. Luteijn deed al na twee minuten een uitlooppoging en kreeg na enige tijd zes man in zijn kielzog mee. Corné Lepoeter, Flip Salo- mé, Marcel de Loof, Cees Hoo gerland en Adriaan Provoost schroefden met Luteijn het tem po hoog op en zorgden voor een ware veldslag in het peloton. „Natuurlijk, de sterkste Zeeuw se rijders waren hier", keek Le poeter later terug. „Maar er werd echt ongelooflijk hard ge reden." Met de regelmaat van de klok liet de kopgroep rondjes van minder dan 42 seconden note ren. En met nog zo'n zes van de in totaal dertig te rijden minu ten voor de boeg werd daar nog een schepje bovenop gedaan. Corné Lepoeter trok er alleen op uit. nadat Salomé en Luteijn de forcing hadden gevoerd en de kopgroep was stilgevallen. In de slotfase bouwde hij zijn voor sprong uit tot bijna driekwart ronde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 59