Nijlgans verovert delta Patrijs is broed vast PZC '45 natuur 41 puzzelen postzegels zaterdag 11 januari 1997 Elk jaar ziet de natuur er weer een tikje anders uit dan in de jaren daarvoor. De ene soort neemt toe, de ander af. Op zich is dat niets nieuws, zo gaat het immers al zo lang er leven op aarde be staat! Toch is er wat veranderd sinds wij mensen een grote invloed uitoefenen op het leven om ons heen. Naast klimaat, bodemgesteld heid en dergelijke zaken zijn, wij één van de 'sturende' factoren ge worden, die mede bepalen of er soorten toe- dan wel afnemen. Vaak gebeurt dat ongemerkt en sluipenderwijs, soms echter met grote, voor een ieder waarneembare sprongen. Dankzij de toegenomen aandacht voor en kennis van de natuur is nu ook beter bekend hoe het planten en dieren vergaat. Zo is geble ken dat een vanouds typisch Zeeuwse vogel als de patrijs sterk in aantal afneemt. Tegelijkertijd arriveren er ook nieuwe soorten in de regio, zoals de nijlgans. Bij beide soorten blijkt de mens een belang rijke rol te spelen bij het verdwijnen, respectievelijk verschijnen. natuurbalans Veel vogelsoorten komen in flinke delen van de wereld voor. Dat is niet zo gek, om dat ze als geen ander dier in staat zijn om grote afstanden af te leggen. Toch is er bij sommige vogels een andere oorzaak voor de grote verspreiding, namelijk de mens. Europese pioniers in verre oorden als Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland namen soms als souvenir bekende vogels van thuis als Spreeuw en Huismus mee. De gevolgen zijn niet mis: de in hun nieuwe vaderland losgelaten beesten veroverden algauw hun nieuwe wereld in nog hoger tempo dan de mensen, soms ten koste van inheemse vogelsoorten. Andersom hebben Europese reizigers ook nogal wat vogels uit verre oorden mee naar huis ge nomen. Ze kwamen vaak terecht in siervogelcollecties bij rijke lie den. Soms ontsnapten zulke inge voerde vogels en bleken ze zich in wilde staat staande te kunnen houden. Dat laatste gebeurt de laatste jaren ook nog regelmatig, zeker in Zeeland en omstreken. Sommige soorten lijken zelfs bezig aan een ware opmars! De Nijlgans is zo'n soort, en zijn voor komen in Zeeland wordt door boe ren, jagers en vogelaars met argus ogen gevolgd. Niet iedereen vindt het leuk dat het de vogel hier goed gaat, maar de meningen zijn ver deeld... De Nijlgans is een verre verwant van onze bergeend, en is dus eer der een eend dan een gans. De vo gels broeden in dichte vegetatie en in grond- of boomholtes. De Nijl gans bewoont van oorsprong moe rassen en rivierdalen in Afrika, ten zuiden van de Sahara en langs de Nijl. Het voedsel bestaat meest al uit gras, zaden en plantenwor tels. Exodus Uit Afrika gehaalde Nijlganzen broeden sinds 1785 in wilde staat in parken en landgoederen in En geland, tegenwoordig met zo'n 400 paar. De vogel werd verder ge ïntroduceerd in Noord-Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland, maar daar kon hij het niet bolwer ken. Heel anders lijkt het echter toe te gaan op het vasteland van Noordwest-Europa, waar de vo gels pas enkele tientallen jaren in verwilderde staat rondvliegen. Toch is hij rond Brussel al vrij al gemeen en neemt hij elders in Vlaanderen toe. In Nederland ont snapten eind jaren zestig wat vo gels in Rijswijk en Wassenaar. Sindsdien heeft de vogel eerst een groot deel van de randstad ver overt; hier broeden nu al honder den paren. Na deze overtuigende binnenkomst heeft de vogel zich in Zeeland geldt nog steeds als een bolwerk voor de patrijs. Naar schatting broedt een kleine twintig procent van de Nederlandse populatie binnen onze provinciegrenzen. foto Chiel Jacobusse Het verhaal is historisch. Toen we jaren geleden aan de zeedijk gingen zitten om passerende steltlopers te tellen voelde mijn broer ineens de grond onder zich bewegen. Toen een beetje gaan verzitten niet hielp stond-ie op om te kijken wat er aan de hand was. Direct vloog een verfomfaaide patrijs weg en werd een nest met een stuk of tien eieren zichtbaar. En daarmee is in ieder geval één van de opvallendste eigenschappen van de patrijs neergezet, namelijk zijn buitengewone broedvastheid. Juist die eigenschap wordt het beest nogal eens fataal. Want ook als een maaimachine het broe dende dier nadert blij ft-ie gewoon op het nest zitten en heel vaak worden patrijzen daarbij doodge- maaid. Zo vaak, dat de stand ten opzichte van het begin van deze eeuw minstens gedecimeerd is. Toch geldt Zeeland nog steeds als een bolwerk voor de Patrijs. Naar schatting broedt een kleine twin tig procent van de Nederlandse populatie binnen onze provincie grenzen. Vooral Zeeuws-Vlaande- ren en Tholen herbergen een goede patrijzenstand, maar er moet di rect bij gezegd worden dat ook daar van een voortdurende aan talsdaling sprake is. Patrijzen zijn echte boerenlandbewoners, die natte gebieden mijden en in be boste terreinen slechts mondjes maat voorkomen. Patrijzen zijn helemaal ingesteld op een verborgen leefwijze. De bruingestreepte rug geeft het dier een perfecte schutkleur tussen het gras en wegkruipen en zich ge deisd houden is voor een matige vlieger als de patrijs een veel bete re overlevingsstrategie als op de vlucht gaan. In de winterleven pa trijzen in groepen en ze zitten dan 'snachts in een cirkel bij elkaar, met de koppen naar buiten. Eén en al waakzaamheid voor naderende belagers. Al heel vroeg in het voor- jaar beginnen de patrijzengroe- pen zich op te splitsen in afzonder lijke paren. Dat gaat gepaard met een luidkeels geroep, waarmee het haantje zijn territorium afbakent. Je hoort het verdragende geluid de hele dag maar vooral in de avond uren is het opvallend. Toch zijn broedparen van de pa trijs moeilijk te tellen omdat de richting waaruit het geluid komt vaak nauwelijks vast te stellen is. De beste tijd om patrijzen te tellen is nog de late winter, en dan vooral als er sneeuw ligt. De schutkleur van het beest speelt dan geen rol en ze zijn makkelijk op te sporen. 'Vooral als gevolg van de verander de landbouwmethoden hebben patrijzen het buitengewoon moei lijk. Onkruidveldjes worden vroegtijdig platgespoten en daar mee verdwijnt een belangrijke voedselbron. Mierenhopen, waar een belangrijk deel van het voed sel voor de kuikens vandaan komt worden ook steeds schaarser, ter wijl door bemesting en ontwate ring het hooi steeds vroeger ge oogst wordt, waarbij de nesten met oudervogel en al worden uit- gemaaid. Dat al die ellende juist in het Zeeuwse wat minder desas treus uitpakt dan op veel plaatsen elders heeft ongetwijfeld te maken met de vele dijktaluds die wat minder intensief beboerd worden. Ook in natuurgebieden blijft be mesting en bespuiting achterwege en vaak lukt het om daar een rede lijke patrijzenstand te behouden. Het is onbegrijpelijk dat een be dreigde vogelsoort als de patrijs wettelijk nog vogelvrij is. Nog steeds worden patrijzen bejaagd, maar gelukkig zijn ër steeds meer jagers die uit zichzelf begrijpen dat je zo'n bijzondere vogel niet zomaar neer moet knallen. En zo hoort het ook. Maar er zijn natuurlijk tal van an dere gevaren. Niet zo lang geleden stuitte ik langs een rietkraag op een blauwe kiekendief die bij mijn verschijning zijn prooi liet vallen. Het was een net geslagen -want nog warme- patrijs. En, zo grillig als het toeval kan zijn, vond ik nog geen halve kilometer verderop een dode patrijs als verkeersslachtof fer. Veel patrijzen sneuvelen ook door strenge winters. Ook al omdat de vogel na een strenge winter pas laat met broeden begint. En hoe later de eieren gelegd worden, hoe groter de kans dat ze ten prooi val len aan de steeds vroeger verschij nende maaimachine. Chiel Jacobusse wat kalmer tempo verder uitge breid over Nederland. Inmiddels zijn er zeker 3500 Nijlganzen in het land. Sinds 1975 worden geregeld Nijl ganzen in Zeeland gezien. In 1989 broedde voor het eerst een paartje in het Zeeuwse deel van het Mar- kiezaatsmeer. Sindsdien heeft de soort zich als broedvogel geves tigd in de Grevelingen, het Dijk- water op Duiveland, in het Vol- kerakmeer en het Zoommeer, het Markiezaat, het Veerse Meei; in de Braakman en op Saeftinghe. Het lijkt er stei'k op. dat de Nijlgans Zeeland op dit moment stormen derhand aan het bezetten is, en dat deze ontwikkeling bepaald nog niet is afgerond. Het totaal aantal broedparen is moeilijk in te schat ten, maar zal in 1996 circa 20-40 paar bedragen. De vogels lijken in de x-egio voox-al te gaan broeden op weirxig door mensen betreden ei landjes en platen, die in veel afge sloten Deltawateren x'ijkelijk voox-handen zijn. Ook 's winters kunnen tegenwoordig groepjes Nijlganzen gezien worden in de regio, vaak in de nabijheid van an dere ganzen en eenden. Met koude winters lijken ze wel wat moeite te hebben, getuige de vondst, afgelo pen dagen, van enkele vorst- slachtoffers. Agressief? Op grond van waai'nemingen aan een tam paartje Nijlganzen wordt geregeld gewaarschuwd voor het uitzonderlijk agressieve gedrag van Nijlganzen in de broedtijd, waarbij ze er xxiet voor terug zou den deinzen andere vogels te ver moorden. Bekend is dat met name maixnelijke Nijlganzen inderdaad erg fel hun nest en de directe om geving ex-van kunnen vex-dedigen. Toch zijn er ook vredelievender berichten, ondermeer uit de Zuid hollandse duinen, waar Nijlgan zen en Bergeenden in goed nabuurschap vlakbij elkaar bx-oe- den. Het zou zinnig zijn als in de toekomst meer gekeken gaat woi*- den naar het al dan niet agx-essieve gedrag van nijlganzen in de - broedtijd om een beter beeld van de werkelijkheid te verkrijgen. Over agressief gesproken: het lijkt erop dat negatieve gevoelens bij de opmars van de Nijlgans over heersen. De minister van land bouw heeft de vogel zelfs 'vogel vrij' verklaax-d, hetgeen betekent dat hij uitgeroeid mag worden. Zelfs sommige vogelaars zijn hem liever kwijt dan rijk, maar ande ren redenex-en dat de vogel hier weliswaar 'per ongeluk' gekomen is, maar nu het volste recht heeft om hier i-ond te lopen. Hoe moet dat nu verder? Feit is, dat een echte uitroeiing vaix de vogels al niet meer mogelijk is, daarvoor is de vestiging te ver voortgeschx-eden. Blijft de vraag of we de vogel dan maar moeten tolereren. De discus sie hierover is feitelijk nog maar net begonnen en zal zeker nog wel even lopen... Jan-Willem Vergeer De Nij lgans, tegenwoordig bewoxxer van parken, laxxdgoederen én van Zeeuwse wateren, foto: GJHKrottj e E T N E R L M E R D O O N N E N E K E T F A P N E L N F S T D E K O R R R E R E R E E N D O O O E P O F T E E 1 A N Z H T A T D S N T T S T A A C T S N 1 K A A E S S A A S E E U L L S W 1 E R 1 L N 1 M B A A S L N R E E V E G N O V V E E A P V M O R R B R E N R T R H E L E O E R N G E E E G 1 G W T K V 1 1 N E T K T D D A B L w K V O T N N O E T R A A V E G 1 S 1 O S P O E L W A T E R R R G 1 U T R A A V 1 E O R AANDEEL KORENSCHOOF ROEIVAARTUIG ACTEREN LAWINE ROODGLOEIEND AFTEKENEN NESTOR SATINET AHORN NOODREM SPOELWATER ANTENNE ONGEVAL STAPEL BRIKET ONGEVEER STEENVALK DWERGMUIS PRESSIE STOKER GEVAARTE PROZA VERGIET GRANIET RELATIEF VERSTAND INTERESSANT RENTE WAAGHALS INTIEM RIVIERVISSER ZAALVOETBAL KETELWATER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woor den verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin- Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woor den door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord.Stuurdit woord uit sluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn.Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van f 25,.De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing cryptogram zaterdag Horizontaal: 5. Touroperator; 8. introe ven; 9. pauk; 10. moe; 11. rondspoken; 13. groetplicht; 15. beslagen; 16. dood moe; 18. hemd; 19. put; 20. meermin. Vertikaal: 1. Domoor; 2. vervangings middel; 3. maan; 4. hoopvol; 5. trim mer; 6. uitgerekend; 7. vuren; 12. schijnwerpers; 14. pullover; 17. stuit. De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag zijn: J.M. Ma- nuhuwa, Singelstraat 70, Middelburg (VVV-bon f50,-). De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar: G.C. Kramer, Geraniumlaan 3, Vlissin- gen; C.M. van Koeveringe, Paukens- hoekstraat 20, Kapelle en Kees Zwamborn, Etty Hillesumlaan 13, Kloe- tinge.De prijzen worden zo spoedig mo gelijk toegezonden. Oplossing Kerstpuzzel Het citaat dat gevonden moest worden in de kerstpuzzel luidt: „Voor de een het einde, voor de ander het begin." De prijswinnaars zijn: W. Wolfaart, Tuinstraat 11, Bier vliet (wijnpakket t.w.v. f 100,-); M. Wisse-Janse, Bosschaartsweg 6, Ritthem (wijnpakket t.w.v. f 75,-); G.L. van Westrienen-Dijs, Zuids traat 11, Aardenburg (slijtersbon t.w.v. f 50,-); De slijtersbonnen t.w.v. f 25,- gaan naar: Bianca de Smit, Statendijk 3, Schoondijke; Mevrouw Peels, Ruyckrockstraat 8, 's Heer Hendrikskinderen; Fam. v.d. Broeke, Noorderbaan 1, Vlissingen; L. v.d. Velde, Zeeanemoonweg 37, Renesse en A.J. Dekkers, Noord Achterweg 49, Wemeidin- 9e- De prijzen worden zo spoedig mogelijk thuisbezorgd. De sfeervolle 80 c.-Elfsteden- tochtzegel (oplage 8 miljoen), die PTT Post op de dag dat de 'Tocht der tochten' werd gehou den, in roxilatie bracht is de derde schaatszegel inde postale geschie denis van ons land. De eerste ver scheen 26 februax-i 1982 ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de Schaatsenrijders Bond (KNSB). Op deze 45 c.-zegel (er zijn ruim acht miljoen stuks ver kocht) is zonder veel fantasie Atje Keulen-Deelstra te herkennen. Niet echt herkenbaar dus, want een xxog levend persoon herken baar op een zegel afbeelden mocht destijds nog niet. Dat was slechts aan leden van het koninklijk huis voorbehouden. Vier jaar later echter (op 1 juli 1986) werd bij de viering van de 100e vex-jaardag van Dr. Willem Drees met deze regel gebroken. Zo kon het dus ook gebeuren dat op de tweede 'schaatszegel', die in het OS-velletje met vier 80 c.-zegels zit (uitgegeven op 4 februari 1992; vei'kocht: 2,81 miljoen velletjes) Yvonne van Gennip wel herken baar staat afgebeeld. Eva Jensen (1989), Ivar Bal- langxnd (1990), Hjalmar 'Hjallis' Andersen (1990), Knud Johanne- sen (1991) en Geir Karlstad (1993) al op zegels in actie. (NB. Karlstad heeft de voxige week ook, samen met Olaf Koss, als toeiTijder de 15e Elfstedentocht volbracht). FRANKRIJK, dat altijd sterk is geweest in het herdenken van zijn staatslieden (zie de vele series 'be roemde Fransen' en 'beroemde personen') heeft 'traditiegetrouw' precies een jaar na zijn dood (7 ja nuari 1996) oud-president Fran cois Mitterrand met een 4,00 fr.- portretzegel herdacht (tevens de eerste Franse zegel van 1997). Ook zijn beide voox-gangers, De Gaulle (1890-1970) en Pompidou (1911- 1974), werden een jaar na hun dood postaal herdacht. Mitter- x-and is de negende Fi'anse presi dent die op een zegel wordt ver beeld. daai-op al snel gevolgd door zegels van 1,2,4, 6 en 7 sk. Door de jaren heen is het motief nooit vei-andeixi. Slechts in detail, als arcering, werden kleine wijzi gingen aangebi'acht. Compleet telt de gehele reeks ruim honderd zegels, waar nog oorlogszegels met 'V'-teken en zegels met op- druk bijkomen. De jongste aanvulling bestaat uit vijf zegels in waarden van 0,10, 0,20, 0,30, 0,40 en 0,50 öi-e. Hier mee herintx'oduceert Noorwegen de 0,10 öre-zegel, dit in verband met bij frankering, want per 6 ja nuari zijn de posttarieven in Nooxwegen vei'hoogd. Noorwegen verslaat Nederland overigens op dit gebied met een baanlengte. Daar waren Björg '125 jaar oud en nog springle vend'. Zo lanceerde de Noorse post 2 januari een nieuwe aanvul ling op de oudste permanente reeks ter wereld, de posthoonxze- gels. Op 25 december 1871 ver scheen de eex-ste posthoomzegel, ontworpen door de ax-chitect Von Hanno, tot dan al bekend door een aantal neo-gothische bouwwer ken. De eex-ste posthoornzegel in de waarde van 3 skilling werd aandacht besteed aan: in 1987, 1988 en 1989, paddestoelen; in 1991 en 1992, ox-chideeën; in 1993 en 1994, vlinders, in 1995 en 1996 wilde bessen en nu zij n het op twee 3,70 kr.-zegels (vijf paren in een boekje) een hommel en een lieve heersbeestje in hun natuurlijke omgeving. In dat kader zijn 2 januari nog twee permanente series versche nen. Met een van deze is een nieu we reeks ingeluid, die zich over.- vijf a zes jaar zal uitstrekken Na voltooiing zullen de twaalf be langrijkste bloemenfamilies van Noorwegen op postzegels staan verbeeld. Op de eerste vijf floraze gels: 3,20 kr., rode klaver, 3,70 kr., kleinhoefblad, 4,30 kr., lelietje- van-dalen, 5,00 kr., grasklokje en 6,00 kr., gele ganzebloem. Tot slot een aanvulling op de in 1987 ingezette reeks boekjes met natuui"zegels. Achtereenvolgens is CESKA REPUBLIKA TSJECHIE opent 1997 met een ze gel die ook interessant is voor the matische verzamelaars 'zegels op zegels'. Op 20 januari wordt met een 3,60 kc.-zegel, waarop de 20 kc(?)-zegel 'De bevrijde republiek' uit 1920, herdacht dat Tsjechië in 1993 (20 januari) met de eerste ze gel kwam. In de laatste maanden van het jaar verschenen in Tsjechië nog de vol gende zegels: 9 oktober, 450e ge boortedag van de Deense astro noom Tycho Braha (1546-1601), 5 kc., portret (NB. Denemarken en Zweden herdachten Braha in ok tober 1995 met een zegeltweeling); 9 oktober, oude vliegtuigen, 7 kc., Letov S 1, 8 kc.. Aero A 11 en 10 kc., Avia BH 21; 13 november, kunstwerken uit het Nationaal Museum, 9 kc., De tuin van Eden van Josef Vachal (1884-1969) en 11 kc., Ontbijt met ei van Georg Flegel (1566-1638). Eveneens 13 november de reeds in de opsom ming van kerstzegels aangehaalde 3 kc.-zegel met Jozef en Maria bij de kribbe. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 57