Verre bestemmingen favoriet <3 Warme reacties op de rilsnip PZC Duikondernemers zoeken steun Veerse Dam wordt steeds meer een duin Protest schippers tegen sluiting haven in Sint Philipsland Bestuur Kapelse peuterspeelzalen schrapt vragenlijst zeeland 19 Reisbureaus signaleren toenemende vraag ondernemend zeeland de kwestie agenda zaterdag 11 januari 1997 sb van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Reislusligen laten zich steeds meer leiden door de gevleugelde uitdruk king dat wat je verhaalt lekker is. Zeeuwse reisbureaus signa leren een toenemende vraag naar bestemmingen die niet bepaald naast de deur liggen. Met name Zuid-Afrika, Au stralië en Nieuw-Zeeland zijn erg in trek. De al enkele jaren geleden in gezette trend dat het publiek na het uitkomen van de zomer- reisgidsen niet langer in hor den de daarin gespecialiseerde balies bestormt, maar een af wachtende houding aanneemt komt de boekingskantoren nu goed uit; als gevolg van de brand in een landelijk maga zijn in Nieuwveen beschikt Verhuistak Den Haan verder met Vogel Transport MIDDELBURG - De verhuis afdeling van De Haan Trans port Groep blijft bestaan. Vanuit het failliete transport bedrijf is voor de verhuissector een doorstart mogelijk gewor den door samenwerking van verhuisbedrijf Vogel in Mid delburg en enkele personeels leden van De Haan Verhuizin gen. Hierdoor blijft het werk voor 40 personeelsleden be houden. Donderdagavond deelde de di rectie van De Haan het perso neel mee dat de afdeling inter nationaal transport geen toekomst meer heeft. Daardoor komen tachtig personeelsleden op straat te staan. De nieuwe toekomst heeft vrijdag door een akkoord van de financiers en nieuwe partners zijn beslag gekregen. De Haan Transport Groep was eerder deze week in faillisse ment gegaan. De zaken in het internationaal transport mar cheerden niet goed. Ook zucht te het bedrijf onder een belas tingschuld van 16 miljoen, de erfenis van een sigarettenfrau de door een oud-werknemer. men op een aantal reisbureaus alleen nog maar over beperkte startvoorraden. Rekening houdend met de sterk toenemende belangstel ling voor Zuid-Afrika, Austra lië en Nieuw-Zeeland heeft NBBS-reizen een speciale bro chure vervaardigd. Het aanbod daarin varieert volgens Ankie Kienhuis van de Middelburgse een andere in belangstelling stijgende Egyptische bestem ming: Hurghade. Vanuit het Is raëlische vakantieoord Eilat kan tegenwoordig gemakkelijk Jordanisch grondgebied wor den betreden waar zich de im posante ruïnestad Petra be vindt, door rotsen omgeven en slechts door een kloof bereik baar is. Frankrijkgangers met bestemming Cóte d' Azur kun nen nu ook goedlopere charter vluchten maken naar Nice, met aansluitende verbindingen naar de Middellandse Zee. Rosa Benard van reisbureau Rosa in Goes maakt gewag van goedlopende trips richting Mexico en de Maladiven. Het Colombiaanse eiland San And res wordt nu ook rechtstreeks met chartervliegtuigen aange vlogen. Kroatië is terug op de vestiging van losse vluchten tot geheel verzorgde reizen, waar bij een camper of auto klaar staat en alle hotels zijn gere geld. De NBBS-reiswinkel richt zich, wat Griekenland be treft, op wat minder bekende eilanden, maar biedt nu ook een bezoek aan Kos aan, in combinatie met twee nog niet platgelopen toeristische oor den. Aan de Spaanse Costa del Sol kan in de badplaats Almu- necar nog enige authenticiteit worden waargenomen. In Egypte begint volgens Kien huis de zonbestemming Sharm el Sheik aan de Rode Zee ver der naam te maken. Carla 't Gilde van Star Travel in Terneuzen maakt gewag van Carla van 't Gilde van Star Travel toont de grote verscheidenheid aan reisgidsen. foto Peter Nicolai van onze verslaggever René Schrier SCHARENDIJKE - De Belangenvereni ging Duikondernemend Zeeland (BDZ) zit vol plannen, heeft enorm veel werk te doen, is enthousiast, maar heeft een drin gend gebrek aan leden. De vereniging is na de botsingen tussen sporlduikers en be roepsvissers vorig jaar in het leven geroe pen. Inmiddels wordt de BDZ geaccep teerd als gesprekspartner in de verschillende overlegstructuren die zich in Zeeland met het sportduiken bezighou den. De vereniging is niet alleen bedoeld voor de verschillende Zeeuwse duikcentra, maar ook voor andere ondernemers die profijt hebben bij het bezoek van sportdui- kers aan deze provincie. Zoals de patat- kramen in cle buurt van het water, andere horecabedrijven, campings en bijvoor beeld het hotelwezen. Onder de leden be vinden zich overigens ook enkele buiten landse sportduikorganisaties, die graag mee willen praten in Zeeland. De belangen van de duikondernemers lopen namelijk vrijwel parallel met die van de sportdui- kers. Bas Mathijssen van duikcentrum De Kab- belaar te Scharendijke schudt uit zijn mouw dat er jaarlijks naar schatting 300.000 tot 600.000 duiken in de Zeeuwse wateren zijn. De Kamer van Koophandel zou - zo zegt hij - wel eens berekend heb ben dat die sport Zeeland 60 miljoen gul den aan inkomsten oplevert. „We willen graag beschikken over actuele accurate cijfers, maar als we die zelf boven water proberen te halen, gelooft men ons niet. En geld om een bureau op te zetten hebben we niet. We hebben zelfs met onze tien tot twaalf leden geen geld genoeg voor het lid maatschap van het Breed Overleg Delta wateren." Het BDZ ziet ook wel in dat niemand ge diend is met de problemen als gevolg van de botsingen tussen beroepsvissers en dui kers. De sfeer tussen die twee partijen is overigens al een flink stuk verbeterd, door bemiddelingspogingen van onder meer het BDZ. Of, zoals Mathijssen aangeeft: „We proberen een bijdrage te leveren door een dialoog in gang te houden. Dat moet leiden tot optimale omstandigheden voor alle ge bruikers van de Zeeuwse wateren." Hij voegt er aan toe dat hij wel eens de indruk heeft dat niet iedereen - vooral de overheid - even goed in de gaten heeft wat de duik sport economisch voor Zeeland betekent. Dat is een van de reden waarom de vereni ging probeert een bredere basis te krijgen. toeristische kaart en ook Kenia doet weer leuk mee. Omdat het publiek steeds mondiger wordt, veel weet en veel leest over wat er in de wereld valt te zien en te beleven is er een toe nemende vraag naar meer indi viduele reizen. Vijfentwintig procent van de Rosa-klanten vraagt er naar. Een speciale af deling van het bureau staat pa raat om aan die individuele wensen tegemoet te komen door persoonlijk maatwerk te leveren. Zuid-Afrika Els van Fraassen van het Vlis- singse hoofdkantoor van Reis- buro Van Fraassen-Holland International heeft net de boeiende ervaring opgedaan van een rondreis per auto door Zuid-Afrika. „Dat is heel goed te doen. En je kunt zo veel zien." Ook geheel verzorgde reizen zijn mogelijk. Ondanks de prijs - drie weken voor onge veer vijfduizend gulden per persoon- is daar een toenemen de vraag naar. Italië doet het uitstekend als reisbestemming. Voorts is er volgens Els van Fraassen weer meer belang stelling voor actieve vakanties: fietsen in Parijs, Don Quichot- te achterna in Spanje, wande len op Madeira, trektochten door Ierland en Schotland. Marianne van der Pool van de Arke-vestiging in Vlissingen signaleert een stijgende be langstelling voor reizen naar het Caribisch gebied, vooral naar accommodaties waar je niet meer de portemonnee hoeft te trekken voor sportfaci liteiten, eten en drinken, omdat alles in de prijs is inbegrepen. „Zeer aan te raden", vindt Ma rianne. „Het is gewoon voorde liger." De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder de re dactie van Claudia Son- dervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen of via faxnr. 0118-470102. van onze verslaggever Harmen van der Werf WISSENKERKE - De Veerse- dam krijgt ook aan de Noordzee een natuurlijker karakter. Eén a anderhalve meter zand wordt op het robuuste asfalt van de dam aangebracht, zoals in '94 al aan de Veerse Meer-kant is ge beurd. De werkzaamheden be ginnen, als de vorst uit de grond Het zand dat Rijkswaterstaat voor de aankleding van de dam gebruikt, komt uit de monding van een slufter (inham) en de slufter zelf in het duingebied van Noord-Beveland. Zoals el ke slufter (zie 't Zwin) moet ook deze regelmatig worden uitge diept. Anders slibt die helemaal dicht. Rijkswaterstaat voert het werk uit op verzoek van Staats bosbeheer. Omdat het zand toch vrijkomt, grijpt Rijkswaterstaat de gele genheid aan om de Veersedam verder in het zand te zetten. 'Werk met werk maken', heet dat. Met het zand (10.000 kubie ke meter) kan enkele honderden meters dam worden 'bedolven'. Dit gebeurt direct in aansluiting op de duintjes bij de Banjaard op Noord-Beveland. Proef Rijkswaterstaat heeft al proef- stukjes aan de zeezijde van de Veersedam met zand bedekt. Dat werkt goed, waar de dam- voet uitloopt in strand of duin tjes. Daar waar het Noordzee water de dam nog regelmatig raakt, zoals in het midden, werkt het niet. Het zand spoelt weg. Rijkswaterstaat Zeeland zal daar dan ook geen zand aan brengen zolang het water als spelbreker optreedt. De Veersedam zal overigens nóóit volledig in het zand ver dwijnen. Het voet- en fietspad op de kruin van de dam blijft zo als het is, van asfalt. van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT PHILIPSLAND - De af deling Sint Philipsland van Schuttevaer gaat eventueel ac tie voeren om de handelshaven teFlipland open te houden. Vol gens de plaatselijke schippers is het 'volstrekte flauwekul' dat er voor zo'n zes ton aan de haven moet worden vertimmerd, zoals het Thoolse college van B en W stelt. Schuttevaer-bestuurslid F. Kosten uit Sint Philipsland: ..De haven verkeert in prima staat. Die kan zoals die er nu bij ligt nog makkelijk vijftig jaar mee." Deze week maakte het college bekend de haven te willen slui ten. Reden: voor de handel wordt de voorziening al jaren niet meer gebruikt. Slechts een vaste groep plaatselijke schip pers zou daar af en toe afmeren om tijdens vrije dagen of vakan ties thuis te kunnen zijn. Onder zoek zou volgens de gemeente hebben geleerd dat de dam- wand hersteld moet worden (kosten: een half miljoen) en dat er een haven ontvangstinstalla tie zou moeten komen (kosten: bijna een ton). Veel te veel geld voor een haven die niks op brengt, redeneren B en W. De haven zou daarom per 1 april dicht moeten. Discussie De gemeenteraad moet zich nog over de materie buigen. Volgens Kosten zal daarom eerst worden getracht om de politici op ande re ideeën te brengen, waarbij het hoofdbestuur van Schutte- vaer-Nederland achter de afde ling Sint Philipsland staat. Kosten: „Lukt het niet via dis cussies met de politiek, dan moeten we andere acties onder nemen. Bijvoorbeeld een hand tekeningactie in Sint Philips land. Want er is geen enkele Fliplander die de haven geslo ten wil zien." Dat er een haven ontvangst in stallatie zou moeten komen te Flipland noemt Kosten 'zware onzin'. „Voor die paar schepen die er nog komen is dat absoluut niet nodig," Verder zou herstel van de damwand ook helemaal niet nodig zijn. „Die dam man keert helemaal niks." van onze verslaggevers MIDDELBURG - De toezegging van mi nister Melkert aan de Tweede Kamer over een extra financieel steuntje voor mensen die in problemen komen door de extra stookkosten in verband met de aanhou dende kou wordt alom positief beoor deeld. De Terneuzense ANBO-voorman H. Klein Hesselink is blij dat er nu einde lijk een koudetoeslag voor minderbedeel den komt. „Al jaren dringen wij er vanuit de bond op aan bij de politiek om iets te doen aan de mensen die bengelen aan de benedenkant van alle loonschalen. Die hebben het ge woon moeilijk. Slaat de koude, zoals nu ook weer, goed toe dan ontstaan er proble men. Wij weten dat heel veel ouderen zui nigjes aan stoken, eerder een éxtra jas of trui aandoen dan de kachel op te porren om wat op de stookkosten te sparen. Zeker in huizen zonder centrale verwarming." Klein Hesselink zou overigens het liefst zien dat de AOW wat omhoog gaat. „Men sen die alleen van dat pensioentje rond moeten komen hebben het niet breed. Dat zou best anders kunnen. Maar ja, zo lang er geen structurele maatregel inzit, is dit toch een manier om alles een beetje draag lijker te maken." Grandioos Biervlietenaar J. de Boer, zelf WAO-er, vindt het grandioos dat de minima einde lijk kunnen rekenen op een 'koude-dou- ceurtje'. Plij hoopt alleen niet dat de men sen die recht zouden hebben op een koudetoeslag eerst door een papieren mo len moeten om een rilsnip te kunnen be machtigen. „Uitkeringsgerechtigden zitten onderhand in zoveel computerbe standen dat toch vrij simpel bepaald kan worden wie tot de echte minima gerekend mogen worden." ,Ook mevrouw C. Acke uit Terneuzen vindt dat minister Melkert er goed aan doet om mensen die serieus in de proble men dreigen te komen door de kou met een toeslag te helpen. „Je moet, vind ik, zo'n toeslag zien als een aanvulling op de uit kering. Een structurele verhoging van de uitkeringen zou ook een mogelijk zijn, maar daar ben ik geen voorstander van, omdat dan de verschillen tussen lonen en uitkeringen weer te klein worden. Achterover „Ikben er wel voor", zegt mevrouw M. Jo- ziasse uit Oost-Souburg. „D'r zijn genoeg mensen die het krap hebben. Je slaat ach terover van de rekening voor wat we moe ten stoken. Je moet boven de verwarming aan hebben om het vorstvrij te houden. Er zijn mensen die alleen beneden een kachel hebben en die moeten extra stoken om de gang en de keuken warm te houden. Joziasse is weduwe en heeft het ook niet breed met het pensioen van haar man. „Ik weet noet of ik er ook voor in aanmerking kom. Ik heb iemand die mijn zaken doet en die zal dat wel uitzoeken." De Oost-Sou- burgse vindt wel dat meer mensen dan al- Een extra trui en sjaal en koken op een kacheltje; met dat beeld in het achterhoofd rea geren de meeste Zeeuwen positief op het plan om mensen die door de koude winter in de problemen komen, een extraatje te geven. leen de echte minima een koudetoeslag moeten krijgen. G. C. Boom uit Middelburg vindt dat de mensen die het zelf 'kunnen betalen, dat ook moeten doen. De koudetoeslag voor minima heeft in elk geval zijn volmondige instemming. „Uiteraard ben ik daar voor. Als je ziet mensen in de kou moeten zitten omdat ze geen geld hebben hun verwar ming op te stoken, dan is het ook in Neder land noodzaak mensen niet in de kou te la ten staan. Een kwestie van solidariteit." Boom vindt het goed dat de minima een koudetoeslag in het voorutizicht is ge steld. ..Mensen generen zich om naar de bijstand te gaan. Dus als ze dan gaan, is het vaak al te laat en hebben ze al een schuld. Dat is het paard achter de wagen spannen. Nu ze op voorhand weten dat ze er recht op hebben, gaan ze die toeslag waarschijnlijk wel halen. Mevrouw R. Ie Nobel uit Gapinge kan het er ook wel mee eens zij n, zegt zij„Minima zijn tegenwoordig echte minima. Van hen valt niets meer af te nemen. Iedereen heeft wel wat reserves, maar zij niet. 't Houdt natuurlijk een keer op. Zij moeten zich een heleboel normale dingen al ontzeg gen. Het is toch te gek dat je het in dit land kou zou moeten lijden?" Burgemeester A H. van der Munnik van Tholen 'weet niet meer zeker' of Tholen foto Ruben Oreel vorig jaar een koudetoeslag heeft uitge keerd aan de minima. Van der Munnik vindt het 'heikel' omalsprivépersoon zijn mening te geven. Maar, na enig aandrin gen: „Als de regeling welwillend is, lijkt dat aanleiding er als gemeente positief te genover te staan. Als de winter lang aan houdt, raken mensen in de problemen. De stookrekening wordt fors hoger, vooral in huizen die slecht geïsoleerd zijn. Dat tikt fors aan. Enige ruimte om een toeslag aan die mensen te kunnen geven, lijkt op zijn plaats." Armoede Dominee A R. van der Deijl, predikant van de Nederlands hervomde kerk in Burgh, staat achter de toekenning van de koudetoeslag: „Dit is uitstekend. Juist als kerken hebben we de armoede in Neder land onder de politieke aandacht ge bracht." Wel noemt hij deze oplossing 'lapwerk'. „Je hoopt natuurlijk altijd dat er een structurele oplossing komt, waarde werkgroep 'de arme kant van Nederland' voor pleit." Van der Deijl vreest dat de ril snip de mensen teveel afhankelijk maakt van liefdadigheid. „Ik heb begrepen dat dit wordt ondervangen door de toeslag niet via de bijzondere bijstand toe te ken nen, maar rechtstreeks. Liefdadigheid geeft altijd een beetje een nare bijsmaak. van onze verslaggever Marco van Barneveld KAPELLE - Bestuursleden van de peulerspeelzalen in Kapelle en Wemeldinge willen samen niet de Stichting Open Jeugd werk Kapelle een nieuw voor stel maken om te komen tot een inkomensafhankelijke ouder bijdrage. Gedetailleerde vra genlijsten, waartegen de ouders om privacy-redenen grote weerstand tonen, zouden in dat nieuwe voorstel niet meer voor moeten komen. Op die manier moet worden voorkomen dat ouders hun kinderen daadwer kelijk van de peuterspeelzalen weghalen uit protest tegen de regeling die per 1 april moet in gaan. Als bekend kwamen betrokken ouders eind vorig jaar in op stand tegen de plannen voor een inkomensafhankelijke bijdra ge. Veel ouders vinden de voor ziening te duur worden. Boven dien zou hun privacy in het geding zijn doordat allerlei ge gevens over de inkomsten op ta fel moeten komen. Aan de hand van die vragenlijsten moet de bijdrage worden bepaald, die hoger is naarmate het inkomen stijgt De ouders hebben de for mulieren uit protest niet inge vuld. Kwaliteitsverbetering van de speelzalen vormt de aanleiding voor de nieuwe regeling. Mede daardoor zijn de gemeentelijke subsidies verdubbeld. De ge meenteraad van Kapelle besloot vorig jaar al dat die kwaliteit wel voor iedereen toe gankelijk moet zijn. waar de in komensafhankelijke ouderbij drage uit voortvloeit. Eenvoudiger Zowel de bestuurders van de speelzalen als B. Oele van de Stichting Open Jeugdwerk er kennen dat de inkomensafhan kelijke bijdrage er gewoon moet komen. Bedoeling is nu een eenvoudiger regeling te maken, waarbij de vragenformulieren niet meer gebruikt zullen worden. W. Oos- terveld, bestuurslid van de peu terspeelzaal Wemeldinge: „Voor die tijd gaan we ook nog enquê tes rondsturen onder de ouders om te zien hoeveel mensen daadwerkelijk bereid zijn even tueel hun kind van de speelzaal te verwijderen. Verder willen we de mensen zelf laten aankruisen in welke inkomenscategorie ze vallen, zonder ze allerlei vragen te stellen. Natuurlijk zal er dan wel eens misbruik van gemaakt worden, maar dat hou je altijd. Het nieuwe voorstel moet er ko men in overleg met het gemeen tebestuur. Verantwoordelijk wethouder A C. van Overbeeke zegt geen moeite te hebben met zo'n nieuw plan zonder de om streden vragenlijsten. EVENEMENTEN zaterdag AXEL - De Halle, 20 uur: Volksthea ter De Scheldegalm brengt het to neelstuk 'Gelijk een vlam'; GOES - Foyer Prins van Oranje, 20 uur: Grupo Bacan, Braziliaans jazz kwartet; MIDDELBURG - De Vleeshal, 10-18 uur: Vissen- en vogeltentoonstel ling Vivoka; TERNEUZEN - Zuidlandtheater, 20 uur: Tineke Schouten met 'Lach Ve gas'; ZIERIKZEE - Brogum, 22 uur: Hard- coreMetal Nightmetoptredensvan Victem, Bill Skins Fifth en Uppercut; EVENEMENTENzondag BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 12 uur: Concert door het Shura Li- povsky Kwartet; BROUWERSHAVEN - Café 't Swarte Schaap, 15 uur: Optreden van de Centrum Jazzband; MIDDELBURG - Theatercafé Stads schouwburg, 15.30 uur: De Mijke Loeven Band, Nederlands jazzkwin- tet; De Vleeshal, 10-18 uur: Vissen- en vogeltentoonstelling Vivoka; BERGEN OP ZOOM - Roxy, zat. en zon. 14 en 16.15 uur: De klokkenlui der van de Notre Dame; zat. 14, 16.15en 18.45,"zon. 14en 16.15 uur: Matilda; zat. 18.45 en 21.30, zon. 18.15 en 20.30 uur: Ransom; zat. 21.30, zon. 20 uur: The long kiss goodnight; Cinemactueel, zat. en zon. 15.30 uur: De avonturen van Pinokkio; zat. 14, zon. 14en 16.15 uur: De klokken luider van de Notre Dame; zat. 14, 18.45 en 21.30, zon. 14,16.15,18.45 en 21.30 uur: Ransom; zat. en zon. 14,18.45 en21.30uur: Jingle all the way; zat. en zon. 18.45 en 21.30 uur: Daylight; GOES - Grand, zat. en zon. 14 uur: De klokkenluider van de Notre Da me; zat. en zon. 19 uur: Evita; zat. en zon. 21.30 uur: Sleepers; 't Beest, 20.30 uur: Stealing Beauty; HULST - De Koning van Engeland, zat. 14, zon. 13.45 en 16.15 uur: De avonturen van Pinokkio en Matilda; zat. 14 en 19.30, zon. 13.45 en 16.15 uur: De klokkenluider van de Notre Dame; zat. 14, zon, 13.45 en 19 uur: Hunchback of Notre Dame; zat. 14 en 19.30, zon. 13.45,16.15en 19 uur: Jingle all the way; zat. 19.30 en 22, zon. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 uur: Ransom; zat. 19.30 en 22, zon. 16.15,19 en 21.30 uur: Daylight; zat. 19.30 en 22, zon. 19 en 21.30 uur: Evita; zat. 19.30 en 22, zon. 21.30 uur:the long kiss goodnight; zat. 22, zon. 19 en 21.30 uur: Fled; zat. 22, zon. 21.30 uur: Sleepers; MIDDELBURG - Cinema, zat. 19.30, zon. 20.30 uur: Emma; zat. 22 uur: Breaking the waves; VLISSINGEN - Alhambra, zat. en zon. 14 uur: De klokkenluider van de Notre Dame, Matilda, Pinokkio en Hunchback of Notre Dame; zat. en zon. 19 uur: Jingle all the way; zat. en zon. 19 en 2,1.30 uur: Ransom, Daylight en Evita; zat. en zon. 21.30 uur: The long kiss goodnight; TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14-17 uur: Reindert Homan, grafiek (t/m 19/1); Galerie 't Lievevrouwke, zat. 13.30- 18 uur: Groepsexpositie met gra fiek, tuinbeelden, vazen, objecten en terra sigillata (t/m 12/1 De Mollegangen, zat. 10-21 uur: 'De vrouw, het meisje en de beer', Mar- lou Pluymaekers, schilderijen en Gerard Engels, bronzen beelden (t/m 18/1); 'BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaer- schole, zat. 13.30-16.30 uur: Foto's cursisten 'Natuur en Fotografie' van deZVU (t/m 8/2); Galerie Jan Eikenaar, zat. 11-17, zon. 13-17 uur: Grafisch werk van Jan Eikenaar (t/m 26/1); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 uur: Frea Lenger, schilderijen-ob jecten (t/m 16/2); GOES - Museum, zat. 13-16 uur: Werk van Graeme Marsden '2LOK- 3PRES' (t/m 25/1); Galerie Van den Berge, zat. 13-17 uur: Roel Achterberg, schilderijen (t/m 8/2); HULST - Galerie Rattenfanger, 14- 17 uur: Met de mond geblazen glas en sculpturen (t/m 1/3); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, zat. 11-17, zon. 12-17 uur: Singles, De keuze van Lex ter Braak (t/m 12/1); Zeeuwse Bibliotheek, zat. 10-13 uur: 'Door het oog van J. Dinge- manse', foto's (t/m 22/2); Ruth Kübler, beelden van het licht 'Stuf- enmalerie' in acryl (t/m 1/2); Ten toonstelling Inuïtief schilderen, werken cursisten MIKV (t/m 8/2); Kunstuitleen, zat. 13-17 uur: Werk van Hans de Ruijter (t/m 11/1); Vlissingsestraat 14, zat. 10-12.30 uur: Philip Veurink, acryl op papier (t/m 1/2); GHL-Galerie, 13-17 uur: Rob Verf, schilderijen (t/m 12/1); Hein Verwer, installatie (t/m 9/2); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Lia van Leeuwen, grafiek en Monique van de Ven, keramiek (t/m 9/2); Molenwater 23, 14.30-18 uur: Bop Pingen, Cinema vérité 'Wilde bloe men' (t/m 19/1); Galerie T, zat, 11-16 uur: Corrie Ha genaars (beelden van polymeer) t/m 25/1; OOSTBURG - Den Hoekzak, zat. 10- 12 uur: Mare de Klijn en Lous Schreurs (schilderijen), Henny de Klijn (keramiek) t/m 12/1; OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 12-17 uur: Een beeld van een tuin beelden (t/m 12/1); Werk van Leen van Duyven- dijk (t/m 12/1); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Diverse projekten en instal laties i.k. De Selektie VIII (t/m 26/1 SAS VAN GENT - Burgerzaal Stad huis, zat. 10.30-12 en 13.30-17, zon. 13.30-17 uur: Werken van zestien amateurkunstenaars (t/m 14/1); THOLEN - Galerie 't Huis Tijdver drijf, zat. 10-17 uur: 'Witrussische Renaissance', werk van diverse Russische kunstenaars (t/m 18/1); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 13-17 uur: 'Scheepswerven in Zee land' (t/m 19/1); Bellamy 19,13-17 uur: BEI ING, Bu ren - olieverf op Belgisch linnen, Boeken - houten boeken met in houd (t/m 9/2); WOLPHAARTSDIJK - Galerie de Hoekweide, zat. 13-17 uur: Yvonne Struijs, twee- en driedimensionaal werk (t/m 11/1); IJZENDIJKE - Streekmuseum, zat. 13-17 uur: Werken van 9 Zeeuws Vlaamse kunstenaars, thema 'win ter' (t/m 31/1); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 06-11. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dagen nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 636251, van 10.00-14.00 en 20.00-23.00 uur, weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 06 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Homosexualiteit: COC regio Wal cheren (ook voor huwelijk en homo- fili en voor vrouwen) tel. 0118 411641 of 0118 612280; COC regio Zeeuws Vlaanderen, tel. 0115 630654. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de N59 tussen Zierikzee en de Stormvloedkering en op de Absdaalseweg in Hulst. Zondag wordt op diezelfde weg ge controleerd tussen Zierikzee en Bruinisse en langs de Gentsevaart in Kapellebrug,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47