Race naar de rode planeet Digitale atlas en encyclopedie Marssondes Zuiniger stoken door anders instellen cv Kleur pil van invloed op verwacht effect Encarta 97 Modernen en praten wetenschap en techniek zaterdag 11 januari 1997 39 @penst@@rtjes De Russen zijn uit de race naar Mars. Het is de vraag of ze er ooit in Thans zijn de Amerikaanse Mars Global Surveyor' en de Pathfinder jp weg. Het tweetal sonden vormt de in een reeks ruimtevluchten de rode planeet die tot in de eeuw zal voortduren. ruimtevluchten staan in het teken fan minutieus onderzoek aan bodem en rlampkring van de 'Rode Planeet' met behulp van robots. Daarnaast zal het Vlarsoppervlak veel nauwkeuriger in kaart worden gebracht dan ooit tevoren. Alle beelden en meetgegevens moeten leiden tot de definitieve bepaling van een aantal geschikte plaatsen waar in de toekomst zullen met het doel materiaal mee terug de aarde te nemen. Dat zal echter eerder dan tussen 2005 en 2010 De onbemande expedities ma ken een definitief einde aan een periode van ruim twintig jaar van betrekkelijke rust rond Mars. In die tijd werden er wel enkele ruimte vaartuigjes op pad ge stuurd, maar die raakten door de een of andere oorzaak onklaar. Zomer 1976 landden er twee ro bots, eigenlijk meer automatische mini-laboratoria, op het Marsop pervlak. Deze 'Viking'-landers, die niet mobiel waren, brachten de omgeving van de landingsplaat sen in kaart en namen bodemmon sters die ter plekke werden onder zocht op organisch materiaal. Dat werd toen niet gevonden. De nieu we reeks Mars-expedities moet de twintig jaar oude draad van dit onderzoek weer oppakken. Be langrijkste vraag, sinds enkele maanden weer actueel, is of er op Mars ooit leven heeft bestaan en, zo ja, wat daar dan mee is gebeurd. Scheervluchten De op 7 november gelanceerde MGS zal al op 12 september vol gend jaar (1997) aankomen na een reis van 697 miljoen kilometer. Na een tocht over de Noordpool van Mars zal de sonde elke 48 uur een langgerekte ellips rond de planeet beschrijven. Dan breekt een cruci ale fase aan: een groot aantal ke ren scheren door de buitenlagen van Marsatmosfeer moet de snel heid stukje bij beetje afremmen, zodat de langgerekte baan veran dert in een cirkelvormige met een periode van twee uur. De scheer vluchten vinden steeds op een hoogte van 110 kilometer boven het Marsoppervlak plaats. Daar door verandert het verste punt van de oorspronkelijke 48-uur ellips geleidelij k van 5 66 62 naar 450 ki lometer hoogte. Vlak na de succesvolle lancering van de MGS liét projectleider (en ex-astronaut) Glenn Cunning ham, verbonden aan NASA's Jet Propulsion Laboratory (JPL), we ten dat deze scheervlucht-fase, die bijna vijf maanden in beslag zal nemen, „zonder twijfel de meeste risico's van de hele expeditie in houdt." „Bovendien kunnen de beruchte stofstormen op Mars let terlijk en figuurlijk ook nog roet in het eten gooien", zegt JPL-missie- specialist Wayne Lee. „Die stor men zullen naar verwachting be ginnen als de surveyor met zijn scheervluchten bezig is." Pas als de lange reeks baanveran deringen is geslaagd, kan het in kaart brengen van het Marsopper vlak beginnen. Dat is op z'n vroegst begin maart 1998. De son de draait dan in een zogeheten 'zon-synchrone baan', dat wil zeg gen dat hij de zon nooit uit het 'oog' zal verliezen. Gedurende een heel Marsjaar (687 aardse dagen) bestrijkt hij de gehele Marsbol. De De Milieufederatie Groningen voert samen met het noordelijke energiebedrijf EDON en de gemeente Groningen een proef uit om stookkosten te besparen door een betere afstelling van de centrale verwarming. Het experiment vindt plaats bij honderdvijftig huizen. De proef is een vervolg op een eerdere test bij woningen in Delfzijl. Daar werd het gasge- bruik in een kleine woning terug gebracht van 2400 naar 1200 ku bieke meter per jaar en in een grote woning zelfs van 4000 naar 1600 kubieke meter. Het comfort leed daar niet onder en ging zelfs voor uit. De besparing komt door het rege len van de waterhuishouding van de installatie. Dit heet in vaktermen waterzijdig inregelen. Het warme water dat van de cv-ketel naar de radiator gaat zoekt de weg van de minste weerstand. Het water zal de nei ging hebben om de radiator bin nen te gaan die het dichtst bij de cv-ketel staat. Deze radiatoren stromen het gemakkelijkst dooi en worden het warmst. Alle radia toren worden dan niet gelijkmatig verwarmd en het komt voor dat sommige ruimtes niet warm te sto ken zijn terwijl het in andere te warmis. Dit kan met verholpen worden door de thennostaat op een andere temperatuur in te stellen, maar uitsluitend door de centrale ver warming beter in te regelen. Dat gebeurt door het instellen van de grootte van het gat waardoor het water de radiatoren binnenkomt. Dit is geen eenvoudige klus, maar vereist de kennis van de installa teur. Ervaringen met wel goed water zijdig inregelen leren dat soms wel vijftig procent energie bespaard kan worden, zo meent de milieufe deratie. Misverstanden De federatie heeft samen met het energiebedrijf ook een brochure geschreven over misverstanden rond het stoken op ijskoude da gen. Veel mensen geloven dat het beter is alle ruimtes te verwarmen of om alle deuren open te laten, schrijft Peter van Pelt, energieme dewerker van de Milieufederatie Groningen in de brochure 'Ener gie besparen, geld verdienen'. De warmte hangt dan in het huis en daardoor is het 's ochtends sneller warm, is een veel gehoorde rede nering. Het gaat hier echter om een misvatting. Het beste is om al leen die ruimtes te verwarmen waarin men die warmte nodig heeft. Veel mensen denken ook dat het beter is het hele huis 's nachts op temperatuur de houden. De cv zou anders 's morgens te hard moeten branden. De Milieufederatie stelt hier tegenover dat men toch aan merkelijk minder gas verbruikt indien men de thermostaat 's nachts laag zet. Herman Damveld Het effect van een geneesmiddel is voor een (klein) deel te danken aan het placebo-effect. Ook een neppil blijkt enige werkzaamheid te vertonen. Dat laatste heeft ook te maken met de kleur van een pil. Van rode, gele en oranje pillen denken patiënten dat deze een stimulerend dan wel antidepressief effect hebben, van blauwe en groene dat ze rustgevend zijn. Dat blijkt uit een literatuuronderzoek van medewerkers van het Amsterdamse AMC in het British Medical Journal. Het aantal studies naar het ver band tussen kleur en werk zaamheid van een medicijn is overigens maar beperkt. De on derzoekers konden in de vaklite ratuur niet meer dan twaalf stu dies op dit gebied vinden. Van een aantal geven ze enkele de tails. Zo werd voor een studie aan honderd medische studenten ge vraagd deel te nemen aan een on derzoek, waarin zij óf een stimule rend óf een rustgevend middel zouden krijgen toegediend. Van hen wilden er 56 wel aan het expe riment meedoen. Allen kregen in feite echter een placebo - blauw dan wel i-oze van kleur. Uit de studie bleek dat tweederde tot driekwart van de studenten die een blauwe neppil slikten, zich door de medicatie minder alert en slaperiger voelde, terwijl dat slechts voor een kwart tot éénder de van de roze-pilslikkers opging. In een ander onderzoek kregen 96 patiënten die geopereerd zouden worden, óf een slaapmiddel óf een placebo. De volgende avond kre gen ze het andere middel (nep of echt), maar wel van dezelfde kleur als de pil op de eerste avond. De pillen waren blauw dan wel oranje van kleur. Patiënten die blauwe pillen slikten, kwamen duidelijk eerder in slaap en sliepen ook lan ger dan degenen die oranje pillen kregen uitgereikt. Reuma Ook bij reuma-patiënten is een klein onderzoek met gekleurde (nep)pillen verricht. In een studie bij 24 patiënten met reumatoïde artritis bleek een rode neppil even effectief als de gegeven (lichte) pijnstillers. Blauwe en groene neppillen deden het minder goed. Voor de farmaceutische industrie zouden deze resultaten aanleiding kunnen zijn wat meer therapeuti sche aandacht aan de kleur van hun medicijnen te schenken. Henk HeUema Van rode, gele en oranje pillen denken patiënten dat deze een sti mulerend dan wel antidepressief effect hebben, van blauwe en groene dat ze rustgevend zijn. vaartorganisatie NASA werken daar al jaren aan. Het is zaak de landingsplaatsen zo zorgvuldig mogelijk vast te stel len. De keuze is nog belangrijker geworden sinds bekend werd dat in een in 1984 op Antarctica ge vonden Mars-meteoriet fossiele micro-organismen zijn gevonden. „We moeten de plaatsen lokalise ren waar de kans op fossielen en misschien zelfs wel levende orga nismen het grootst is", zegt Wesley Huntress van NASA's afdeling voor Ruimteonderzoek. „Daarom is de 'thermal emission spectrome ter' aan boord van de MGS zo be langrijk, omdat we daar onder meer de mineralogie van het on derliggende oppervlak mee kun nen vaststellen". Bemand „Technisch is het mogelijk om een snelle MSRM-expeditie op touw te zetten waarmee we bodemmon sters binnen, zeg, anderhalf jaar na de feitelijke lancering hier op aarde kunnen hebben", aldus Huntress. Maar hij laat er direct op volgen dat dat onmogelijk is: „We moeten alle gegevens verwer ken van eerdere verkenningen, voordat we weten waar we het beste kunnen landen, graven en verzamelen. Dat is jaren werk." Het meest realistisch lijkt een sce nario waarin de eerste MSRM in het jaar 2005 van start gaat. Na drie jaar, in 2008 of 2009, komen dan de eerste Marsmonsters op aarde aan, Over één ding zijn vrij wel alle geleerden het eens: als er over een jaar of tien, twaalf jaar duidelijke fossielen worden aan getroffen dan zal een bemande ex peditie lichting 'Rode Planeet' niet lang meer op zich laten wach ten. In het blad 'Aviation Week' verklaarde NASA-directeur Da niel Goldin dat 'hoe groot de inter nationale inspanningen dan ook moeten zijn. er nog vóór 2020 een bemande Marsexpeditie van start zal gaan.' „Nog meer dan alle maanexpedi- ties bij elkaar, zal dat het aller grootste avontuur van de mens heid worden", liet Goldin weten. Ben Apeldoorn Met behulp van ruimtesondes zal het oppervlak van Mars nauwkeuriger dan ooit in kaart worden gebracht. den en technici uit 22 landen, ver brandde in de dampkring. Nog vóór de lancering had Valery Poletsky, algemeen directeur van het ruimtevaartbedrijf 'Lavoch- kin Scientific Production Asso ciation' (LSPA) laten weten „blij te zijn met de draagraket die door de Russische strijdkrachten be schikbaar was gesteld voor de Mars-96". Kennelijk was er niet eens geld om een aparte Proton- meertrapsraket voor de Mars-96 te bouwen en bleek men ter elfder ure aangewezen op een soort mot- tenballen-exëmplaar van beden kelijke kwaliteit. Na de treurige afgang verzuchtte een nóg treuri ger Poletsky dat het nu nog moei lijker zal worden om geld voor dit wetenschappelijke onderzoek los te krijgen. „Ik zie de toekomst van het Russische ruimte-onderzoek en ruimtevaart met grote zorgen tegemoet". Mars-'rover' Een Mars-foto uit de oude doos: Opname van de 'rode planeet' gemaakt door de Amerikaanse Viking eindjaren zeventig. zes wetenschappelijke instrumen ten aan boord zullen Mars van alle kanten aftasten en in kaart bren gen. Geldgebrek Gelijktijdig met de MGS had de Russische Mars-96 moeten aanko men. Maar Rusland is als ruimte- vaartnatie niet meer te vergelijken met de vroegere Sovjet-Unie. Technische 'know-how', kwaliteit en betrouwbaarheid zijn hard achteruit gegaan en louche prak tijken tieren ook in die bedrijfstak steeds weliger. Er is vooral gebrek aan geld dat bovendien, als het er al is, vrijwel geheel op gaat aan het operationeel houden van het MIR- ruimtestation waarin kosmonau ten soms maanden langer moeten bivakkeren door gebrek aan mid delen om hen af te lossen. Volgens insiders mag het geen wonder he ten dat de zes ton zware Mars-96, die een half miljard gulden heeft gekost en het samenwerkingsre- sultaat belichaamde van geleer De Amerikaanse 'Pathfinder' is in december afgelopen jaar gelan ceerd en zal reeds op 4 juli 1997,op Independence Day, een zachte landing op Mars uitvoeren. Een 'Mars-rover', ter grootte van een flinke speelgoedauto, zal met de snelheid van een slaperige schild pad een zekere afstand over het Marsoppervlak afleggen. Net als in 1976 zal de steenrode bodem dan weer op aardse televisiescher men te zien zijn. Tot 2005 staan er nog ten minste vier robotexpedities naar Mars op stapel. In 1998 doet Japan mee. Pas na afloop begint de eerste 'Mars-Sample-Return-Mission' (MSRM) waarbij bodemmonsters naar de aarde zullen worden ge bracht. Geleerden van de ruimte De plaatsen Buttinge en Westhoek op Walcheren, Bakendorp op Zuid- Beveland en Zwartenhoek en Rodesluis in Zeeuws-Vlaanderen zijn belangrijke centrumkernen. Vlissingen is letterlijk en figuurlijk van de Zeeuwse kaart weggevaagd. Dat is op het beeldscherm te zien als je meer en meer in detail de kaart van Zeeland oproept op de nieuwe cd-rom Encarta 97 de worldatlas van Microsoft. Daar wordt wat gesjoemeld met de prioriteiten die gelden voor de Zeeuwse dorpen en steden. Dit is (haast letterlijk) een beetje spijkers op laag water zoeken. We hebben het over een atlas op cd-rom die de hele wereld beslaat. En niet alleen een atlas met kaar ten, maar ook met heel veel (tekst)informa- tie. Die informatie gaat over zaken als be volkingssamenstelling, sociaal en cultureel leven in de landen die op de kaart opgeroe pen worden, het milieu en veel geografische informatie. Wat die informatie betreft is het overigens hetzelfde gesteld als met de gedetailleerde kaartenbeelden. Als je je in de details ver diept, valt er af en toe aardig wat te lachen. Encarta 97 worldatlas is natuurlijk een Amerikaans product en die mensen doen ook hun best. Maar wie leest dat je bij een eerste visite bij een Nederlands gezin geacht wordt om 23.00 uur te vertrekken, haalt wel even zijn wenkbrauwen op. Ongeacht hoe gezellig het ook is, als je een volgende keer nog eens buitenlandse gasten hebt die om streeks dat tijdstip ongemakkelijk op hun stoelen gaan schuiven, dan weet je dus let terlijk en figuurlijk hoe laat het is. Ook de informatie over de Nederlandse eet gewoonten doet voor iemand die hier thuis is wat wonderlijk aan. Zo zijn bij de lunch belegde broodjes en kroketten populair en de wanne avondhap bestaat volgens de cd- rom vaak uit haring, of gerookte paling, erwtensoep of hutspot. Van een aantal woorden per land is ook de uitspraak te ho ren, zodat het de woorden kroket, fietspa- t Bakendorp op Zuid-Beveland is op de nieuwe cd-rom Encarta 97 een belangrijke centrumkern geworden. foto Wim Riemens den of hutspot dankzij deze cd-rom over he le wereld te horen kunnen zijn. Alle gekheid op een stokje - dit gezegde staat niet op het schijfje - Encarta 97 is wel een enorme stapel informatie. Het is immers geen route-planner, vandaar dat de detail kaarten niet ieder gehucht aan kunnen ge ven. Het is eerder te vergelijken met de grote atlas die tot voor kort iedere middelbare scholier verplicht was aan te schaffen, ge combineerd met een meer dan gemiddeld dik encyclopedisch boekwerk. Een prima naslagwerk dus voor werkstukken of spreekbeurten op de middelbare school of een werk- of studiebezoek aan een buiten land. Daarnaast zijn nog allerlei aardige extra's aanwezig, zoals de mogelijkheid eigen pic togrammen op elke willekeurige plaats op de kaart aan te brengen en die te voorzien van informatie. Als de Zuid-Franse plaats Aups niet op de kaart te vinden is, zet je hem er met een pictogram naar keus zelf op. An dere aardigheidjes - en zeer bruikbaar op het moment dat je het nodig hebt - is de mo gelijkheid de geografische breedte en lengte in graden af te lezen. Verder zijn per land fo to's op te roepen, evenals satelietbeelden en allerlei kaarten en is te zien welke dieren in dat land of regio en is de muziek uit dat ge bied te beluisteren. Jammer is dan weer dat de mogelijkheid om bij landen de politieke verhoudingen in kaart te brengen, het pro gramma vast doet lopen. Een extra dimensie is de mogelijkheid om vanuit de cd-rom verbinding te maken met internet en een aantal zogenaamde links die informatie geven over het betreffende land. Wie Nederland aanklikt kan kiezen uit in formatie over onder meer toerisme, de Ne derlandse spoorwegen, het weer, bekende Nederlandse schilders, de wisselkoersen, kamperen en voetbal. Die informatie is na tuurlijk ook zo wel op internet te \inden, maar dan moet je zoeken en dat kost (tele- foon)tijd. En als je eenmaal iets wil wéten over een bepaald gebied waar ook ter we reld, brengt Encarta 97 de worldatlas het nu wel erg snel onder muisbereik. René Schrier Microsoft Encarta 97 worldatlas. Prijs 119,-. Systeemeisen: pc met -186 DA', 33 Mhz processor of hoger, Windows 95 of NT, 8 MB werkgeheugen en 10 MB vrij op de harde schijf. Voor de Internet - functies een modem van minstens 9.600 mbs en aansluiting bij een provider. De helpdesk van pc-leveran- cier Packard Bell in Wychen gaat de telefonische hulp aan de consumenten anders aanpakken. „We gaan gebruikmaken van de modems en geluidskaarten in de computers zelf," legt Korstiaan van Kleef van het bedrijf uit. „Voice View heet het systeem, dat is ontworpen door Reddish Com munication. De gebruiker belt met zijn pc naar ons call-center in Wychen, waar zijn telefoontje wordt beantwoord door een me dewerker met een pc en een speci aal programma. Via één en de zelfde telefoonlijn praat de klant met de helpdesk, terwijl wij op af stand 'in' de computer kijken en een diagnose van de klacht kun nen stellen." Met de nieuwe meer geautomati- seeixle aanpak wil Packard Bell niet alleen laten zien dat ze van de nieuwste technieken en moge lijkheden gebruik wil maken. Het is ook pure noodzaak. Allereerst omdat anders de klanten óf de helpdesk niet kunnen bereiken óf veel te lang aan de telefoon han gen. Zo voorkomen we, dat we over vijf jaar met tweeduizend man aan de telefoon zitten," ver duidelijkt Van Kleef. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij is ook op Internet te vinden met de 'Virtuele Groene Ruimte'. Deze site bestaat uit vijf hoofdrubrie ken: actueel (persberichten, de electronische versie van het LNV- blad Platform en een agenda), in fomarkt (onder meer electroni sche versies van brochures, sa- „De kopers krijgen steeds meer software mee. De mensen hebben zo steeds meer om te vragenToch zijn we blij met die telefoontjes, omdat we zo ook veel van onze klanten te weten komen. Negen tigprocent van de kopers belt mi nimaal één keer. Het gemiddelde is 3,5 telefoontje per klant, We weten nu ook, dat vijftien procent van de kopers van onze compu ters alleen nog gebruikt voor het spelen van spelletjes. En dat ter wijl bijna iedereen bij aankoop zegt, dat spelletjes 'alleen voor d'r bij' of de kinderen zijn." Voice View maakt gebruik van de gecombineerde geluids- en rao- demkaart in de multi-media pes van Packard Bell. Dezelfde, die van de pt ook een compleet ant woordapparaat maakt. Op de pc van de klant is een programma geïnstalleerd, waarin hij allerlei gegevens over zichzelf kan invul len en waarmee hij naar de help desk kan bellen. Via het afvinken van diverse instellingen kan hij aangeven wat de medewerker van het call center met zijn com puter mag doen. Fons Simons menvattingen van beleidsnota's en integrale nota's), beleidsthe ma's, het ministerie en zoeken. De LNV bijdrage op het Internet zal de komende maanden worden uitgebouwd. Zo zal vanaf medio januari ook informatie over rege lingen en subsidies worden opge nomen. De site is te vinden op: http://www. mi nln v. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39