De Pelourinho danst, schudt, zwiept en golft Brazilië is een eindeloos paradijs Santarém Fprtaleza Rio Branco R A z 1 „L 1 S Recife 'I CHAPADA, S* DIAMANTlkAy Cuab!PLANALTO Brasilia yp' Salvador DOMATO GfiOSSÖ i \Campo Grande jfeèlo ^^adVc?' .r Horizonte ,G' SERRA do mar, - Rio de Janeiro Curitiba ATLANTISCHE BOLIVIA Ach ja, da's waar ook. Gisteravond, toen de sterren krijgertje speelden op de golf jes van de Amazone, hadden we op kroko dillen gejaagd. Of beter gezegd op kaai mannen. Silvio, peddelend in een kajak die acht passagiers kon bevatten, hoefde het ons maar één keer uit te leggen: rooie ogen zijn grote kaaimannen; die witte zijn van kleintjes. En vervolgens had hij zijn zaklantaarn aangeknipt. Kerstmis in de tropen. Snoeren van witte en rooie lichtjes al waar je keek en Silvio die daar pardoes tussenin sprong. Tien seconden later leef de hij nog steeds. Sterker, hij klauterde zelfs weer aan boord. Samen met een spartelend kaaimannetje van een halve meter. Inderdaad, wat klein allemaal, Tot vier jar geleden was Pelourinho in Salvador Bahia een achterbuurt, nu is het de leukste uitgaanswijk van Brazilië. VENEZ. COLOMBIA SUR. GUY. Boa Vista "io'Negro A Manaus F.G. Macapa ATLANTISCHE OCEAAN Belém PARAG Porto Alegre ZUID- 600 km AMERIKA zaterdag 11 januari 1997 Brazilië, het grootste tropische land ter wereld, ontvangt per jaar niet meer dan twee miljoen toeristen. Aanzienlijk minder dan het eerste het beste eilandje in de Caribische zee. Imago, amigo. Want Brazilië: dat zijn de rovers van Rio, de malariamuggen boven Amazonia en de taxichauffeurs in Sao Paulo die allemaal denken dat ze Ay rton Senna heten. De Brazilianen zelf beschouwen die verhalen als sterk overdreven. Zij vinden hun land het mooiste ter wereld. Geef ze daarin eens ongelijk. Dat danst, dat schudt, dat zwiept en dat golft. Overal roffelende trom mels, overal wiegende lijven en op een van de vele podia, bij de kruising van de Rua Joao de Deus met de Rua Frei Vicente, een scheurende saxofoon. Oi senhor, tudo bem? Hallo meneer, alles goed? De Pelou rinho, twee uur 's nachts. Houdt het hier dan nooit op? Samba, reggae, salsa. Na de eerste caipirinha ga je dansen - had die magere Braziliaanse ober een uur of wat geleden glashard beweerd - na de tweede spreek je vloeiend Portugees en na de der de kan je vliegen. Het blijkt nog waar ook. Tot vier jaar geleden was de Pelourinho een achterbuurt. De beruchtste van Sal vador de Bahia. Een ritselend labyrint van gangetjes, steegjes, doorsteekjes, trappetjes en portaaltjes waarin alleen vliegensvlugge gauwdieven de weg wis ten. De politie het het maar zo. Je was ab soluut kansloos in die stinkende onder wereld vol krochten, bewoond door schaamteloze schobbejakken. Toen kreeg de pas gekozen burgemeester een idee. 'Als we nou eens...?' Renovatie De dollars kwamen overal vandaan. Van het stadsbestuur, van de Braziliaanse re gering en van de Unesco vooral. Geklop, gezaag en getimmer alom. Met de Pelou rinho als grote winnaar. Gerenoveerde ge vels, gezellig licht, smeedijzeren balkon netjes en glimmende, bolle keitjes in straatjes waarop na negen uur 's avonds geen auto's meer mogen rijden. Een vrolij ker uitgaanscentrum valt er in Brazilië moeilijk te vinden. Jawel, om de tien me ter post een gewapende politieagent. En dicht om je heen, in die eeuwig deinende massa, is er dat haast niet te volgen ge wriemel van schoenpoetsertjes, pinda slijters, hoeren, dansers, trommelaars, lotenverkopers, muzikanten, houtskool branders, zangers en - wie weet - zakken rollers. Maar is er nog iemand die zich be dreigd voelt in dit voormalige roversnest? De gast die Europa nog maar twintig uur geleden onder zich zag wegglijden in elk geval niet. Hij bestelt nog een caipirinha - een van suikerriet gestookte brandewijn die zich met gillende sirenes en blauwe zwaailichten door je slokdarm spoedt - en weet van geen tijdsverschil, vermoeid heid of slaaptekort. Hij danst harkerig maar gepassioneerd mee op het gedreun van de trommels, druipt van het zweet in de hitte van de nacht en valt pas vroeg in de morgen op zijn hotelkamer met een lach op de lippen in diepe slaap. Hartelijk welkom in Brazilië. Een immens land. Qua oppervlakte het vijfde van de wereld en 250 keer groter dan Nederland. Te bevatten vallen die cij fers nauwelijks. Ook niet als je er door heen, of er overheen reist. Van Rio de Janeiro naar Manaus is het zeven uur vlie gen, inclusief een korte tussenstop in Bra silia; de afstand tussen Recife in het noordoosten en Rio Branco in het westen bedraagt 5600 kilometer, Amsterdam - Teheran zo ongeveer. Wie voor een bezoek aan Brazilië veertien dagen uittrekt en veel wil zien, zit zeker een derde van de tijd in het vliegtuig, in de bus of op een schip. Daar hebben we, aangemeerd aan de oe ver van de Amazone, de Aguia Soberana. De thuishaven van het scheepje is de le gendarische rubberstad Manaus; achter het roer staat Silvio, de op twee na jongste zoon uit een gezin met 25 kinderen. De ou de, houten schuit knerpt als een vers ge legd grindpad, schommelt in elke bocht, maar heeft de allure van een bejaarde ko ningin. Zo en met niets anders hoort een rivier als de Amazone te worden bevaren. Roze dolfijn Tegen de stroom op haalt het dapper doortuffende bootje acht kilometer per uur; met de stroom mee twaalf. Tot genoe gen van de passagiers die keuvelend over de reling hangen, op het voordek een drankje drinken of zichzelf in een in de schaduw van het bovendek opgeknoopte hangmat in slaap wiegen. Soms duikt aan stuurboord een roze dolfijn op en vaker nog een paar zwarte. 'Kan je die eten?' vraagt een reiziger. Antwoord van de roerganger: 't Zal best. Maar een Indiaan waagt zich er niet aan. Zij geloven dat na de dood hun ziel overgaat in een dolfijn." Een eindeloos paradijs, die Amazone. Ze ker als na een dag varen de motor wordt stopgezet. Aanval van stilte. Honderden kleuren groen, het doorzichtige water van de smalle kreek die zich vanaf de grote ri vier het dichte oerwoud inslingert, en - op wat gekras en een plotselinge gil na - geen enkel geluid. Zelfs de jungle zucht van daag onder de trillende hitte en komt pas tot leven als de zon achter de bomen is weggezakt. De nacht is vervolgens een zachtzoemende sluier vol onbekende geu ren; de ochtend een zich uit vederlichte nevels wringende pastorale. 'Hoe groot was die kaaiman nou helemaal?' vraagt iemand op het terras van de Acajatuba Lodge. droog. 'Jullie zijn op tijd', zegt hij, 'over een paar jaar roepen de papegaaien hier one dollar als ze een flitslicht zien.' Jungle 's Werelds grootste jungle. Geritsel, gera tel en gekraak. Angstaanjagend en vredig tegelijk. Uit een kerf van de kau-tsjoe - de huilende boom, zoals de Indianen de rub berboom noemden - wellen dikke drup pels. Maar getapt wordt hier al lang niet meer. Scheikundigen ontdekten het kunstrubber; de natuur was verslagen. Tegen de middag bereiken we de kano die doodstil ligt te wachten in het fluweel- zwarte water van de Rio Negro, een van de bovenlopen van de Amazone. Ah, wisten we dat nog niet? Piranha's, vertelt Silvio welgemoed, zijn vissen die wel vijfdui zend kaakbewegingen kunnen maken in een minuut. En als ze in een groepje zijn, kluiven ze een volwassen vent binnen twee minuten tot op het bot af. Net zo makkelijk. Maar wie thuis wil vertellen dat hij in de Amazone heeft gezwommen, kan rustig z'n gang gaan. Piranha's name lijk, onthult Silvio, tasten pas toe als ze bloed ruiken. Twee minuten later al ligt de hele gi'oep proestend en spattend in het water van de Amazone. Zich verbazend over de calei doscopische veelzijdigheid van Brazilië. Dansen in Salvador, zwemmen in Manaus en zonnen op de stranden van Rio de Janeiro. Maar zelfs daar zie je nauwelijks toeristen meer. Bang voor die uit de slop penwijken uitwaaierende bandietjes die de beroemde stranden van Copacabana en Ipanema afschuimen. Bang ook voor de overvallers die in juni 1994 een stads- tunnel afzetten en alle in de file staande automobilisten beroofden Bang even eens voor de statistieken die leren dat meer dan de helft van alle carioca's, de in woners van Rio. al eens is beroofd. Bang tenslotte voor het gruwellijstje in de Bra- zilië-gids van Lonely Planet. Lees en hui ver: in New York worden per jaar op elke 100.000 inwoners 30 moorden gepleegd; in Rio 61. Mythe Perdo Novak wordt doodziek van al die 'stemmingmakerij'. Want - zegt de gids met Hongaarse voorouders - anders dan dat is het niet. Willen we na de even onver mijdelijke als onvergetelijke bezoeken aan het Suikerbrood en de Corcovado ook nog even mee naar de grootste fa vela, de grootste sloppenwijk van Zuid-Amerika? Elke stad heeft zijn eigen mythe en Rio heeft er een van moord en doodslag. Maar als Pedro nou zegt dat we nergens angst voor hoeven te hebben. Een uur later trek ken we per jeep stapvoets door de Favella da Rocis. 'Hé, gringo - hé vreemdeling.' Lachende gezichten, schetterende mu ziek en meehollende kinderen. Bestaat er een vriendelijker en vrolijker volk dan de Brazilianen? Wijzend op een enorm 1 itteken vlak boven z'n knie had Silvio zijn ademloos toeluis terende publiek een paar dagen eerder ge leerd, dat je 'altijd wordt gebeten door de krokodil die je niet ziet.' Dus leg je, een maal op het strand van Copacabana of Ipanema aangekomen, het lichaam pas in het hete zand als je nauwkeurig om je heen hebt gekeken. Met in je achterhoofd ook nog eens de waarschuwing van Volks krant-correspondente Ineke Holtwijk: 'Als je niet meer bang bent, dan wordt het echt gevaarlijk'. Maar hoe kun je voorkomen dat je angst verdampt als je in het oude centrum van Salvador iedere avond iedereen ziet dan sen; als je de luie tropenwind van de Ama zone door je haren voelt kietelen; als je van de ruim zevenhonderd meter hoge Corcovada neerkijkt op Rio, die Acidade Maravilhosa, die fantastische stad? Op de boulevard van Ipanema stopten we bij een zebrapad voor een meisje, dat overstak. Hoe oud was ze? Veertien, vijftien? De ul tieme bevalligheid. Dat liep niet, dat schreed. Toen ze vlak voor onze bumper was, claxonneerde Pedro hard en schel. Je bent Braziliaan of je bent het niet. Het meisje keek opzij, legde het hoofd in haar nek, schaterlachte en zweefde verder. Brazilië ten voeten uit. Rob van den Dobbelsteen Met houten bootjes worden de toeristen in het Amazone-gebied vervoerd naar Codges, van waaruit ze kennismaken met het oerwoud. maar hij had zo snel geen grotere kunnen vinden. Dat kwam, het water schuimde nogal door al die vluchtende beesten. Silvio blijkt iemand, die bang is voor nie mand. Tij dens een voettocht door de jung le leidt hij de karavaan. Witte tulband, naakte tors en in zijn vuisten een vervaar lijke, vlijmscherpe machete waarmee hij een mug in vier deeltjes lijkt te kunnen klieven. Geheimen heeft het oerwoud voor hem niet. Silvio kwam vierentwintig uur stroomopwaarts ter wereld, leerde Engels van een missionaris en weet pre cies uit welke boom je zonder stervensge vaar drinkbaar vocht kunt tappen, hoe je al lopende met je machete wat eelt van je voeten moet krabben en op welke wijze je met gemalen schors een wondje dient te stelpen. En ochtend lang slingeren we met plasjes zweetwater tussen onze schouderbladen langs de mysteries van het regenwoud. Alles hier beweegt, bloeit, vreet en wordt gevreten. Hetgetok van de mutum, het ge kwetter van de andere vogels en het ge krijs van onzichtbare apen lijken de hitte nog te doen toenemen. Maar de rug van de voor ons uit dansende gids blijft kurk- Erzijn in Nederland verscheidene tourope rators die rondreizen door Brazilië organi seren. Daaronder Arke, Djoser, Indigo, NBBS en Peter Stuyvesant Travel. De prijs van een compleet verzorgde veertiendaag se rondtrip ligt om en nabij de 5000 gulden. Rio wordt vanuit Amsterdam aangevlogen door zowel de KLM als Varig. Daarbij dient te worden aangetekend dat het toestel van de nationale luchtvaartmaatschappij van Brazilië een tussenlanding maakt in Parijs. Passagiers van Varig worden in de gele genheid gesteld een airpas te kopen voor vijf binnenlandse vluchten in Braziliëtegen de gereduceerde prijs van 450 dollar. De munteenheid van Brazilië is de twee jaar geleden ingevoerde real, die gelijkgescha keld is met de Amerikaanse dollar. De voer taal is Portugees (slechts weinig Brazilia nen spreken Engels) en het tijdsverschil met Nederland bedraagt drie uur, in het westen vier uur. Het maken van een rondrit in een huurauto wordt afgeraden. Daar voor is het verkeer in Brazilië te hectisch. Treinen zijn er bijna niet (er is een spoorver binding tussen Rio en Sao Paulo) en het rei zen per vliegtuig is verreweg de makkelijk ste manier om zoveel mogelijk te zien. Er moet rekening worden gehouden met luchthavenbelasting die per vlucht kan op lopen tot 20 dollar. Kamers in de lodges van het Amazonege bied kunnen het best via een Nederlandse reisorganisatie worden aangevraagd, net alsgidsen. In Manaus zelf worden ooktien- tallen trips door de jungle aangeboden, maarerzitveel kaf onder het koren. Een uit stekende Nederlandstalige informatiegids over Brazilië is die van Marcel Bayer (Domi- nicus-serie van Gottmer - prijs fl. 36,90); van Insight Guides is een Engelstalige edi tie beschikbaar (wordt gratis uitgereikt aan passagiers van Arke). Andere boeken die een goed inzicht geven in land en volk zijn de romans van Jorge Amado (zoals 'Ga- briela, kruidnagen en kaneel) en het boek 'Kannibalen in Rio' van Ineke Holtwijk. Verdere informatie: Bureau Six, Reeuwijk of Varig in Amsterdam. De Favella da Rocis in Rio de Janeiro is de grootste van de ruim 560 sloppenwijken van deze stad en de grootste van Zuid-Amerika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33