ROVINCIALE ZEEUWS Automobilist duurder uit IJsbreker in de veerfuik md Felle brand in binnenstad Vlissingen 30tot70 KORTING Gimbréie Bulgaren dringen parlementsgebouw in Sofia binnen 4 WEKEN ra NVM loonstra Bestuurder aansprakelijk voor letselschade voetgangers en fietsers ust geen paghetti mn Timmer Tweeling neemt de tijd 11 reportage 23 t/m 29 Peru wil deal met terroristen VOOR 15,- JA, ik wil: Vandaag nog vorst I Wolkenvelden en nevelig. Maxima I rond -2 graden. De zuidoosten wind zwak tot matig 2 tot 4 Bft. De mini- mum temperatuur rond -2 graden. 40e jaargang no. 9 aterdag 11 januari 1997 osse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM van onze redactie binnenland DEN KLAAG - Bestuurders van motorvoertuigen wor den voortaan automatisch aansprakelijk gesteld voor de schade als gevolg van letsel dat zij bij een verkeersongeval een voet ganger, fietser of passa gier toebrengen. Dat is de kern van het wetsvoor stel verkeersongevallen dat het kabinet vrijdag heeft goedge keurd. De huidige regeling voor letsel schade bij verkeersongevallen is zeer tijdrovend, vooral door dat eerst de schuldvraag moet worden beantwoord. De civiele procedures duren lang en in de praktijk blijkt dat het grootste deel van de schade vaak niet wordt vergoed. Wel geldt al de regel dat de bestuurder van een motorvoertuig die een kind on der de 14 aanrijdt, de volledige (letsel)schade moet betalen. De nieuwe regeling die nu voor advies naar de Raad van State is gestuurd legt de risico-aanspra kelijkheid geheel bij de bezitter of de houder van het motorvoer tuig dat bij een ongeluk is betrokken. Alleen als de be stuurder kan aantonen dat een voetganger of fietser zelf ernstig tekort is geschoten, wordt hen het recht op een schadevergoe ding onthouden. Het gaat daai'- bij om opzet of bewuste roeke loosheid. Premie In een toelichting stelt minister Sorgdrager dat als gevolg van het wetsvoorstel de verzeke- ringspremie van de automobi list waarschijnlijk 20 tot 30 gul den duurder wordt. Het Verbond van Verzekeraars (WN) gaat uit van een premie verhoging van tussen de 50 en INDHOVEN - Cor Boonstra, e nieuwe topman van Philips ril af van de spaghettiachtige rganisatie die Philips ken- nerkt. „Het valt niet mee om :n sliert spaghetti van je bord nemen. In plaats van een bord paghetti zie ik liever een bord net asperges. Want één asperge an je bord nemen is erg eenvou- loonstra wil naar kleine en elfstandige productgroepen in ilaats van de huidige versnip- 2 nering van de verantwoorde lijkheden voor een product of [roep producten. De in oktober [angetreden topman zei dit tij- lens de Customer Day 1997 roorPhilips-werknemers en dit :eer ook voor Philips' toeleve- anciers. 'hilips is volgens Boonstra een ase ingegaan van „drastische reranderingen". Die fase zal inige tijd voortduren. Philips noet meer presteren tegen lage- e kosten, meer producten ver lopen dan voorheen en de tosten verlagen door de pro- luctiviteit jaar na jaar te verho en. De productiviteit van de 'hilips-werknemer blijft ach- er bij die van onze concurren,- en. Boonstra veegde de vloer aan met de prestaties van zijn voor ganger Jan Timmer. „We hebben geïnvesteerd in nieuwe activi teiten zonder duidelijk uitzicht te hebben op een gezond resul taat." Hij doelde daarbij op de kabelactiviteiten die Philips af stoot. „Wij zijn doorgegaan met etiviteiten die niet winstge- lendzijn en geen aantrekkelijke [Toermogelijkheden bieden", mg hij voort. „Sinds hetlaatste wartaal van 1995 zijn onze re sultaten onbevredigend." ANP Pagina 2: beschouwing LONDEN - De Britse Tracy ipeakman heeft een tweeling jekregen met een tussenpoos van negentien dagen. De kinde ren zijn bovendien in verschil- ende jaren geboren. Speak- mans oudste dochtertje, Paige, kwam op 19 december ter we reld, veertien weken eerder dan de bedoeling was. Een kleine drie weken later e Abbey, die evenals haar zusje in een couveuse ligt. In de tussentijd vierde hun moeder haar verjaardag. „Het was een raar idee om nog zwanger te zijn na de bevalling. Bovendien vierde ik mijn eigen verjaardag tussen de geboortes in. Dat be tekent dat ik 23 was toen ik Pai ge kreeg en 24 toen Abbey kwam", vertelde Tracy. Hoe het mogelijk was dat Abbey zoveel later werd geboren zon der medisch optreden, is niet duidelijk. RTR Een sleepboot moest vrijdag worden ingezet om het ijs in de fuik te breken. van onze verslaggever Harmen van der Werf PERKPOLDER - Voor het eerst sinds de winter van 1962-'63 is vrijdag een sleep boot ingezet om ijs te breken in de veerhaven van Perkpolder. De actie was noodzakelijk om de veerhaven redelijk bereikbaar te houden voor veerboten van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD). Donderdag zette Rijkswaterstaat al een aannemer in, om stapels ijs onder de veer- brug te verplaatsen. De rijbrug dreigde door het ijs omhoog gedrukt te worden. PSD-boten zouden dan niet meer kunnen afmeren. Vrijdag diende de PSD bij Rijkswater staat het verzoek in om snel iets te doen aan de ijstoestand in de veerhaven bij Perkpolder. Er was door de stroming en wind zoveel ijs in de haven gekomen, dat veerschepen moeite hadden de aanleg steiger te bereiken. „Gelukkig hadden wij nog een sleepboot inresei-ve", aldus P. van der Vlies van het ijscomité van Rijkswaterstaat Zeeland- .„De Roompot is erheen gegaan." Zwaar Tegen elf uur arriveerde de Roompot in de veerhaven. Eigenaar L. Polderman uit Hansweert was blij met de klus. „In 1939, 1940,1941 en 1962 is dat eerder gebeurd", foto Charles Strijd wist hij zich te herinneren. „Zwaar ijs is het, maar de Roompot kan het met 1700 pk wel uit de fuik draaien." Bijzonder Op de haven bij Perkpolder na, levert ijs- vorming op de Westerschelde voor de scheepvaart nog geen problemen op. Dat er ijsvorming is, is al bijzonder. De water temperatuur ligt nog iets bovennul. Zout- /brak water bevriest pas bij twee graden onder nul. Op lage en rustige stukken, zo als op platen en slikken, groeit het ijs al weken. Bij hoog water schiet dat los, zeker bij springtij zoals gisteren en vandaag (zaterdag). Vrijdag reikten ijsvelden zelfs tot Vlissingen. 100 gulden. Het wetsvoorstel betekent volgens de WN bo vendien dat altijd de no-claim van de chauffeur wordt aange tast. Voor de zaakschade draait de schuldige chauffeur ook op. De Fietsersbond ENFB kan zich geheel vinden in het voorstel. Volgens een woordvoerster van de ENFB geldt dat ook voor haar collega's van de Voetgan gersvereniging. Beide belan genorganisaties hebben hierop jaren aangedrongen. De ENFB gelooft niet dat voetgangers en fietsers zich nu i-oekelozer in het verkeer gaan gedragen. „Geen enkele tweewieler of tweebener wil de kans lopen blijvend inva lide te worden", aldus de woord voerster. Van de bijna 1300 verkeersdo den in 1994 reden er 269 op een fiets en waren 124 te voet. ANP Diamanten paar zal het volk danken DEN HAAG - Prinses Ju liana en prins Bernhard zullen maandag direct na het NOS Journaal van 20.00 uur op Nederland 1 een kort dankwoord uit spreken. Zij zijn dankbaar voor de vele blijken van belang stelling die zij ontvingen ter gelegenheid van hun zestigste huwelijksdag- .De huwelijksdag vierden beiden temidden van de familie op safari in Afri ka. ANP Advertentie BELANGRIJKE MEDEDELING! Wij hebben 'gelukkig' geen op- ruimingsmoniuren meer. Helaas vooru! Maar u wilt natuurlijk toch geen verouderd montuur. Toch willen wij u de mogelijkheid bieden om, zoals ieder jaar met onze rode stipaclie, van een aan trekkelijk voordeel te kunnen profiteren. Daarom hebben wij nu voor u de volgende actie: Een speciale collectie 1997 brilmonturen van een hoog kwaliteitsniveau in zowel dames- als hcrenmodellen. Een montuur uit die collectie met enkelvoudige glazen kost slechts 199,00 inclusief 1 jaar garantie. Zo ziet u maar weer; Focus Optiek MD doet alle mogelijke moeite om u toch van dienst te kunnen zijn. FOCUS OPTIEK Nieuwe Burg 9, tel. 0118-625310 Winkelcentrum Dauwcndaele, tel. 0118-624079, Middelburg van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Bij een zeer grote brand is vrijdagavond in het centrum van Vlissingen een pand uitgebrand. Aangrenzen de panden liepen behoorlijke brand- en waterschade op. Commandant D. Murre van de Vlissingse brandweer schat de schade voorlopig op anderhalf miljoen gulden. Over de oor zaak kon hij gisteravond niets zeggen. Er zijn geen gewonden gevallen. De vrouw die in het pand woont, is bij kennissen on dergebracht. De brandweer kreeg vrijdag avond om vijf over half tien een melding binnen dat een pand in de Kerkstraat in brand stond. Het vuur was ontstaan op de eerste verdieping van het pand, waarin een antiekzaak is geves tigd. De Vlissingse brandweer moest met groot materieel uit rukken en had de hulp van di verse Walcherse korpsen nodig. Bewoners van drie omliggende panden moesten worden geëva cueerd. Volgens Murre is de lo catie in en rondom de Kerk straat de gevaarlijkste van Vlissingen. „De panden in dat deel zijn oud en zijn vaak in el kaar gebouwd." Het vuur werd vanuit de Kerk straat bestreden met twee lad derwagens. Murre zette twee pelotons brandweerwagens in, naar zijn zeggen 'uniek'. Een pe loton bestaat uit vier tankauto spuiten. De korpsen van Koude- kerke en Serooskerke en de bedrijfsbrandweer van Pechi- ney waren aanwezig om de Vlissingse en Middelburgse brandweerlieden af te lossen. Dat gebeurde tegen half twaalf. De brandweerlui hadden bij hun werk veel last van de kou. Een pompbediener moest van wege de kou worden afgevoerd. Het bluswater dat over straat liep, bevroor. De gemeentereini ging was opgetrommeld om met zoutwagens de gladheid te be strijden. De brandweer ondervond in het eerste half uur na aankomst vrij veel hinder van het massaal toe gestroomde pubhek. Comman dant Murre vond het te lang duren voordat de politie met voldoende mensen aanwezig was om de orde te bewaren. Na dat de politie was gearriveerd met acht mensen en de Spui straat had afgezet, hep het vol gens Murre beter. Paniek Even voor half elf sloegen vlam men met een flinke knal uit het (Advertentie) Een uitslaande brand heeft gisteravond een woning en de daarbo ven gevestigde antiekzaak aan de Kerkstraat in Vlissingen in de as gelegd. foto Ruben Oreel OP DE WINTERCOLLECTIE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Commissie natuurherstel zwijgt De door minister Jorritsma in gestelde commissie van wijzen die een advies moet formuleren overhel natuurherstelplan Wes terschelde, hield deze week hoorzittingen achter gesloten deuren. Zelfs tijdens de fotoses sie zwegen de leden (vlnr) drs. J. Kienhuisir. J. Leem huis-Stout en mr. J. Hendrikx. De vloed bracht de afgelopen wéken ijsschotsen en stroperig ijswa- ter in het natuurgebied Saeftinghe. Koning Winter boetseert in dat legestukje Zeemvsch-Vlaanderen een arctisch landschap. Verder in de bijlage Reportage: Terug in de Tijd: ondergang van de Zeeuwse klompenindustrie kunst als therapie de professional: autoverko per Piet Snoep brieven brengen licht in Amerikaanse dodencel aan de ketting op de Westerschelde castratie ter discussie Hans van Mierlo groeit in Europa langs het spoor: stationrestauraties bieden meer dan haastige hap teleurstellend weerzien met Bosnië. LIMA - De Peruaanse premier Alberto Pandolfi heeft gisteren gezegd dat de regering bereid is de terroristen in Lima te laten gaan naar een land dat hen poli tiek asiel verleent in ruil voor de vrijlating van de laatste gijze laars. Volgens Pandolfi heeft een aan tal landen de guerrillastrijders asiel aangeboden. De regering denkt niet aan vrijlating van de naar schatting 460 gevangen le den van de extreem-linkse MR- TA. De actie begon op 17 december tijdens een feest van de Japanse ambassadeur waarbij honder den gasten aanwezig waren. De strijders van de Tupac Amaru lieten de meeste gegijzelden snel vrij. AFP/EFE Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en9;Zeeland: 11,13,15,17 en 19; Reportage: 23,24,25, 26,27 en 29; Vrije tijd: 33; Bouwen en wonen: 34; Tafel en trend: 35; Auto motor fiets: 37; Wetenschap en techniek: 39; Natuur: 41Sport: 42 en 43 dak. Dat stortte in, waardoor er enige paniek ontstond in de aangrenzende boekwinkel Bel lamy. Even heerste bij de brand weer de gedachte dat de brand niet meer onder controle gehou den zou kunnen worden. „Als er zuurstof vrij komt, kan de brandhaard namelijk zijn gang gaan", verklaarde Murre. Vanaf het dakterras aan de achterkant van de boekwinkel werd het vuur al met twee stralen bestre den. Toen het vuur naar buiten sloeg, werd daar een derde slang bijgezet. Om kwart voor twaalf uur had de brandweer het vuur onder controle en kon met het nablus sen worden begonnen. Murre verwachtte daar nog ongeveer twee uur voor nodig te hebben. zie ook pagina 15 van onze redactie buitenland SOFIA - Honderden tegenstan ders van de demissionaire socia listische regering in Bulgarije zijn gistermiddag het parle mentsgebouw in Sofia binnen gedrongen en hebben daar brand gesticht. In de kamer van de vice-voorzitter van het par lement richtten zij vernielingen aan. Het vuur breidde zich gis teravond nog uit. De oppositionele Unie van De mocratische Krachten (SDS) betoogt al een week voor ver vroegde verkiezingen, maar de demonstraties waren tot dusver zonder geweld verlopen. Terwijl de betogers binnendrongen, waren in een ander deel van het gebouw de parlementariërs van de drie regeringspartijen in spoedzitting bijeen om een voorstel van de oppositie te be spreken voor een debat over de crisis in het verarmde Oost-Eu- ropese land. Zij wezen het voor stel met 89 tegen 46 stemmen - bij 58 onthoudingen - af. De oppositie had de zaal eerder verlaten, nadat de regering haar voorstel had verworpen om ver vroegde verkiezingen uit te schrijven en samen overleg te gaan voeren met het Internatio naal Monetair Fonds en de We reldbank over economische hulp. Volgens de oppositie heeft de regering, waarin de ex-com- munistische Bulgaarse Socia listische Partij (BSP) de over hand heeft, schuld aan de economische crisis in Bulgarije en heeft zij geen enkele aanhang meer onder de bevolking. Duizenden mensen hadden zich gisteren voor het parlementsge bouw verzameld. Zij vormden een menselijke keten, verbrand den rode vlaggen en droegen borden met teksten als 'het land is één groot werkkamp'. De po litie probeerde degenen die het gebouw wilden binnendringen met tafels en andere meubels te gen te houden. Zeker 24 mensen raakten gewond, zowel agenten als betogers. Van een arbeider is de toestand kritiek. De politie sloeg met wapenstok ken op betogers in die op hun beurt met sneeuwballen, stenen en vuilnisbakken gooiden. Ver scheidene ramen van het parle mentsgebouw en een nabijgele gen hotel sneuvelden. Petar Stojanov, die 22 januari wordt geïnstalleerd als president, be tuigde solidariteit met de de monstranten die 'er zijn om brood te vragen'. De voormalige communistische partij, die in 1989 haar alleen heerschappij moest opgeven, heeft een absolute meerderheid in het parlement. De fel bekriti seerde premier Videnov moest eind december echter aftreden. RTR/AFP/DPA (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De pzc 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1