Vlammetjes lekten uit de grond PZC varia Nederlander vrijt in buitenland onveilig Dutchbatters in Srebrenica woonden op vervuild terrein voormalige accufabriek Grootse plannen van Surinaamse regering Heer Bommel en de wezelkennis puzzelen het weer in zeeland recept Kabeljauw-rijstschotel en in europa Taalfout levert vrijspraak op in hormonenzaak Gent vrijdag 10 januari 1997 van onze redactie binnenland Nederlanders die in landen wonen waar aids veel voorkomt lopen een groot risi co op besmet te raken met H1V. Diplomaten, ontwikkelings werkers, medici en zakenlie den gebruiken lang niet altijd condooms, terwijl de kans om in Azië en Afrika aids op te lo- pen vele malen groter is dan in Nederland. Dit blijkt uit een onderzoek van het Trimbos Instituut, het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) en het Havenzieken huis in Rotterdam. Uit de stu die onder 864 zogenoemde ex patriates bleek dat in de laatste drie jaar voor hun terugkomst naar Nederland 41 procent van de mannen en 31 procent van de vrouwen seks had gehad met vaste of losse lokale partners. Ook had 11 procent van de mannen en 24 procent van de vrouwen seks gehad met ande re buitenlanders in het land van verblijf. Lang niet ieder een gebruikte condooms. Twee van de deelnemers aan het on derzoek bleken besmet met HIV. In de Westerse wereld is de aids-epidemie voornamelijk beperkt gebleven tot homosek suele mannen en spuitende drugsgebruikers. In ontwikke lingslanden is heteroseksueel contact de belangrijkste be smettingsbron. De kans bestaat dat de uitge zonden mensen HTV importe ren naar Nederland. Zo kan het gebeuren dat het virus terecht komt in groepen in de samenle ving waar het tot nu toe niet voorkomt. ANP van onze verslaggeefster Gea Meulema Nederlandse militairen die in het Bosnische Lukavac verbleven hebben last van sla peloosheid. concentratiepro blemen en diarree, Ze wijten dat aan hun verblijf op het terrein van een oude cokesfabriek. Maar zij zijn niet de enigen met kwalen. „In Srebrenica woon den wij in een voormalige accu- fabriek", zegt een voormalig lid van Dutchbat. „Overal zuren, zware metalen en lood." Herman Dijkstra kijkt door dringend naar een foto met een huilende jongen. „Zo voel ik me." Dijkstra is niet zijn echte naam, want hij wil anoniem blijven. „Ik ben voor veel mili tairen een vertrouwenspersoon. Als ik in de krant sta denken ze misschien dat ik hun vertrou wen schend. Dat wil ik voorko men. Toch wil ik praten, want er is al te lang gezwegen. Het moet er uit." Herman Dijkstra is een vijftiger, een beroepsmilitair die tal van functies bij defensie bekleedde en iemand van de werkvloer die zich langzaam opwerkte. „Door mijn werk kende ik heel veel jongens." Hij oogt rustig, maar van binnen moet het koken en borrelen. Dijkstra heeft psychi atrische hulp en houdt zich met deze begeleiding en medicijnen zo goed en kwaad als het gaat staande. „Vorig jaar werd het mij allemaal te veel. Nu heeft mijn vrouw het moeilijk. Zij zit in een psychiatrische inrich ting. Ze kon er niet meer tegen. We begrepen elkaar niet meer." Onuitwisbare indruk Van februari tot en met juli 1995 zat Dijkstra in Srebrenica, de enclave waar Nederlandse mili tairen gelegerd waren om de Bosnische bevolking te bescher men. Ze slaagden daar niet in. De enclave werd door Serviërs onder de voet gelopen. Duizen den Bosniërs sloegen op de vlucht, duizenden anderen wer den vermoord. Machteloos moest Dijkstra toezien. Het heeft een onuitwisbare indruk op hem gemaakt. De plek in Srebrenica waar hij die periode verbleef was een voormalige accufabriek. „De militaire staf sliep in de kanto ren van die fabriek, dus redelijk schoon. Maar wij sliepen in de loodsen, waar vroeger accu's werden gemaakt", vertelt hij. Dijkstra laat foto's zien waar oude haveloze gebouwen op staan en pakt zijn dagboek. „Ie mand pakte iets uit het water en binnen een half uur stonden de blaren op zijn handen. Ik ging hout verzamelen voor de kachel. Ook mij hing het vel aan de han den", staat er te lezen. Het zijn voorbeelden die aange ven dat het er allesbehalve ge zond vertoeven was op het ter rein. Dijkstra: „Er stonden ook plastic vaten. Daar lag eerst lood in. Later gebruikten we ze om onze kleding in te wassen." De eerste weken dat hij er was kon hij zijn ogen niet geloven. „Er kwamen zo nu en dan kleine vlammetjes uit de grond. Het was net science fiction.Toen de militairen en de vakbond klaag den over de vervuiling kwam er een halve meter grond over het 'brandende' deel van het ter rein. Volgens Defensie zouden de gevaren daarmee zijn gewe ken. Vies Maar Dijkstra vraagt zich af of het afdekken voldoende is ge weest. „Het sneeuwt, het waait, het regent. En veel collega 's slie pen in tenten. Als je zag wat voor stof daar op lag... En die stof adem je toch in. En delen van het terrein waren zo vies dat we er niet mochten komen, Dat deden we dan ook niet, maar we lagen daar heel dicht in de buurt. Maandenlang." Of er Dutchbatters zijn die blij vende lichamelijk schade over hielden aan hun verblijf op het vervuilde terrein weet Dijkstra niet. „Ik ken er niet een. Maar volgens mij hebben deze erva ringen ook invloed op de psychi sche gesteldheid van mensen. Ook Nederlandse militairen op de logistieke basis in het Bosnische Lukavac waren gelegerd op een het terrein van een voormalige cokesfa briek. Ze moesten daarom met mondkapjes rondlopen. foto Ed Oudenaarden/ANP doorlngrid de Vlugt Een schoonmaakcampag- ne in Paramaribo, inten sieve bestrijding van malaria in het Surinaamse binnen land en omstreden politieke benoemingen. De eerste hon derd dagen van de regering van Jules Wij denbosch zitten er op. Met zijn 100 dagen-plan leg de de nieuwe president van Suriname en een politiek bondgenoot van oud-leger leider Desi Bouterse de basis voor 'een duidelijk zichtbare omslag die menige Surina mer tot trots en gemotiveerd heid heeft gestemd'. De men sen hebben een 'vernieuwd vertrouwen in de toekomst', zei de president. Wij denbosch heeft grootse plannen voor de komende periode. Naast het bouwen van 2.000 volkswoningen en het betaalbaar maken van le vensmiddelen, wil hij een commissie instellen che een 'institutie voor diepgaand en geïntegreerd onderzoek naar de crisis van 8 december en alle mensenrechtenschen dingen' moet voorbereiden. Task force Hij zei de grote schoonmaak actie in Paramaribo voort te zetten. Een speciale 'task for ce' reinigt de riolen en haalt vuilnis op. Voor de bestrij ding van malaria reist een team door het binnenland. Uiterlijk eind maart krijgt het parlement een ontwer- pinvesteringswet. De rege ring is van plan dit jaar ont wikkelingsovereenkomsten te sluiten met landen in Zuid-Amerika. Europa en Azië. De aardolieproductie wordt met hulp van buiten landse financiers opgevoerd en de exploitatie van goud en natuursteen wordt groot scheeps aangepakt. De FAO, de voedsel- en land bouworganisatie van de VN, krijgt een bureau in Surina me om controle uit te oefenen op de exploitatie van hout. Aan de concessies van de Aziatische maatschappijen, die houtconcessies met een oppervlakte van elk een mil joen hectare hebben aange vraagd, zijn beperkingen ge steld. Zij krijgen maximaal 150.000 hectare toegewezen. Pas als blij kt dat de economi sche exploitatie duurzaam is, kunnen die ondernemin gen eventueel grotere con cessies krijgen. Surinaamse houtverwerkingsbedrij ven komen beter aan hun trek ken: bestaande concessie- rechten worden verlengd, nieuwe gebieden worden toegewezen. Prijskaartje Hoe Wij denbosch deze be leidsvoornemens denkt te betalen, is onduidelijk. Ban kiers en politici van de oppo sitie vrezen dat de regering, dit wil doen door extra geld te laten drukken. Hun angst wordt mede gevoed door de mogelijke herbenoeming van de oud-president van de Cen trale Bank van Suiiname, Henk Goedschalk. Als lid van de grootste partij binnen de coalitie, de Nationaal De mocratische Partij (NDP), lij kt hij net als in het verleden niet vies van grootschalige monetaire financiering om al deze plannen te verwezenlij ken. Ook bij het Openbaar Minis terie dreigt de regering een omstreden personele wijzi ging door te drukken. De aan de NDP gelieerde j urist Leef- lang moet daar de nieuwe procureur-generaal worden. WIjdenbosch passeert advo caat-generaal Rozenblad, die volgens ambtenarenwet ten voor die functie in aan merking komt. Maatschappelijke groepe ringen oefenen druk op de uit om te voorkomen dat het hoogste opsporings- en ver volgingsapparaat een poli tiek instrument wordt. Bo vendien heeft Leeflang een strafblad: hij zat achter de tralies wegens heling en ver duistering. Wijdenbosch voert sinds en kele dagen campagne om ambtenaren aan te sporen tot 'morele stabiliteit'. In ge sprekken op ministeries heeft Wijdenbosch toegege ven zelf één van de grootste schenders van morele stabi liteit te zijn. Bepaalde dingen die verkeerd gingen, heeft hij 'met de hele samenleving' ge doogd. Het is onduidelijk of hij hiermee doelt op de tot standkoming van zijn kabi net, die gepaard ging met het aanzetten tot splitsing van politieke partijen en het omkopen van volksvertegen woordigers om een meerder heid te krijgen bij de presi dentsverkiezingen. ANP Terwijl heer Ollie zonder begrip en omgeven door misverstanden het fort betrad, sloeg neef Edelhart hem vanaf een heuveltje gade. Uit angst voor het kanongebulder had hij de oren dicht en de blik af gewend gehouden. Maar nu staarde hij ongelovig naar de fiere ge daante van zijn bloedverwant. „Helaas", zo mompelde hij teleurgesteld. „Hij is niet getroffen. Ik begin te geloven, dat ik mij vergist heb in neef Olivier; de wezel in hem is niet zo sterk als ik meende. Daarom leeft hij nog steeds en daarom kan ik fluiten naar de erfenis. Wat nu te doen? Zal ik het op geven?" Hij zuchtte diep en keek mistroostig naar de sombere muren van de vesting. „Ik heb nog één kans", peinsde hij. „Zo'n fort wordt bewoond door figuren die zó bang zijn, dat ze zich omgeven met wapens en dienst- 1 23456789 HORIZONTAAL: I. Stellig; 2. zonder zedelij ke overweging, vogelpro- dukt; 3. tamel_k, plak band; 4. groot bedehuis, kloosterlinge; 5. Ind. dak bedekking, roem, sint; 6. drank; 7. kleur, gezond heid; 8. wreedaard, deel v.e. boom, loofboom; 9. slag_zer in een klok, akelig; 10. cafébediende, zeeaster; II. voertuig, sieraad; 12. stad in Duitsland, interval; 13. muzieknoot, molent rechter, symbool titanium. VERTICAAL: 1. Kledingstuk, etui; 2. loopvogel, hijswerktuig, loog; 3. zeevis, dun, aan vankelijk; 4. pedaal, opstand; 5. mager, rangtel woord, aardgordel; 6. vis- gerei, dikke paling, aarden vaas; 7. geestdrift, tam- boer_n; 8. vriend van Cice ro, voedsel, kampeerver- blijf; 9. telwoord, boordsel, jam. Oplossing donderdag: Vinger, paard, koppel, roest, bakker, zolder, to nijn, kelder, koord, servet, nooit, parket, tortel, maart. Het citaat is van Pestalozzi: „Wie niemand zoekt, wordt zelden gevonden." Vandaag Weten dat je maandenlang in een vervuilde en misschien le vensgevaarlijk omgeving ver keert, zet je enorm onder druk. En daarbij komen dan nog eens alle andere ervaringen." Hij doelt op de machteloosheid die veel militairen voelden toen ze toekeken bij etnische zuiverin gen. „Je staat tussen de Bosni sche mensen in. Je ziet de man nen gescheiden worden van vrouwen en kinderen. Je weet wat er met de mannen gaat ge beuren en je kunt niks doen..." Terug in Nederland kreeg Dijk stra problemen, maar bij Defen sie kreeg hij naar zijn gevoel nul op het rekest. Hij voelt zich ge bruikt. In Srebrenica en in Ne derland. „Als je acute hulp nodig hebt, kim je pas na twee weken terecht bij Defensie. En toen ik naar de militaire sociale dienst ging, kreeg ik een gesprek met een stagiaire! Die was zo groen als gras. En die moet dan met zwaar getraumatiseerde collega's praten." Hij raadt dan ook elke militair aan om met burgerinstellingen contact op te nemen. „In het militair hospi taal spuiten ze je alleen maar plat. 'Oh, u bent overspannen', zeggen ze dan. Ze gooien je vol met medicijnen en dan moet het na een tijdje over zijn. Maar mensen zoals ik moeten praten en nog eens praten. Voor die ge sprekken en begeleiding heeft defensie geen personeel. Dijkstra houdt zich staande met veel medicijnen en hulp van een psychiater. „Toen ik de verhalen over de vervuiling in Lukavac op het nieuws hoorde, barstte ik in huilen uit. Daarna belden een paar j ongens me op om er over te praten. En vrouwen van militai ren. „Help ons alsjeblieft", zeg gen ze, „Mijn man slaat mij en de kinderen. Ik ken hem niet meer terug. Ik hou het niet meer vol." GPD Toonder Studio's Er is weinig beweging in de atmos feer het komend etmaal. Een hoge- drukgebied bevindt zich ten noord oosten van ons en lagedruk bevindt zich op de oceaan. Wij hebben hier door een oostnoordoostelijke aan voer van koude stabiele lucht met wolkenvelden, waaruit plaatselijk lichte motsneeuw valt. Verder blijft het nevelig en komt een enkele op klaring voor. Het blijft ook licht vrie zen overdag met een maximum temperatuur van -4 tot-5 graden. De wind is gelukkig wat afgenomen, deze is zwak tot matig 2 tot 4 Bft. uit een oost- tot noordoostelijke rich ting. Vanavond en vannacht daalt de temperatuur weer naar -7 gra den, in opklaringsgebieden enkele graden lager. Nautisch bericht Wind: oosttot noordoostmatig 3tot 4 Bft., zicht: matig, temperatuur kustwater: 0 graden, verder op zee +2 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: een halve meter. nevelig weer met plaatselijk miste veel bewolking. De temperatu; overdag iets boven het vriespunt, nachts net eronder. De zuid totzu: westen wind draait terug naarzu tot zuidoost en is matig 3 tot 4 Weinig neerslag. Hoog water uur cm uur Vrijdag 10 januari Vlissingen 02.25 253 14.46 2l Terneuzen 02.45 279 15." Bath 03.45 325 16.05 3 Roompot Buiten 02.20 191 14.40 2: Zierikzee 04.10 169 16.40 ij Wemeldinge 04.05 196 16.30 2! 1 Philipsdam West 04.50 174 17.10 1- uur cm uur e Zaterdag 11 januari Vlissingen 03.08 255 15.28 2i Terneuzen 03.27 280 15. Bath 04.31 326 16.51 31 Roompot Buiten 03.00 191 15.20 21 Zierikzee 05.00 169 17.30 IS Wemeldinge 04.55 196 17.20 Philipsdam West 05.40 179 18.00 13 Laag water Zon Maan ZON EN MAAN op 08.46 onder 16.56 op 09.10 onder 19.02 orders. Volgens mijn wezelkennis bestaat er nog een mogelijkheid, dat ze neef Olivier door angst uit de weg zullen ruimen. Als die sol daten nu maar wezelachtig genoeg zijn om te geloven, dat hij een spion is..." Op dat moment werd hij lichtjes op de schouder getikt, zodat hij met een gesmoorde kreet omkeek. Achter hem stond de gedaante van meester Zedekia Zwederkoorn. „Zo, daar heb ik u", sprak de rechtsgeleerde koeltjes. „Hoe staan de zaken, mijn vriend? Hebt ge de erfenis reeds binnen?" „N-nog n-niet", stamelde Edelhart. „Er is een beetje oponthoud, vrees ik. De wezel in mij is te sterk - en de wezel in Bommel is niet sterk genoeg. Maar hij zit nu midden tussen de wezels in - en nu zal het snel afgelopen zijn." „Uw gepraat over wezels verveelt mij", hernam de ander. „Ik wil nu wel eens geld zien voor mijn bemoeiingen." Janny van der Lee Een gerecht dat ook geschikt is voor lijners, want de totale caloriehoeveelheid bedraagt niet meer dan zo'n kleine 450 kCal. oftewel 1800 kJ. Voeg, voor extra 'pit' tegelijk met de ge zeefde tomaten en tomatenpuree een theelepel sambal toe. Voor 4 personen: 500 gram prei 200 gram rijst 500 gram kabeljauwfilet citroensap 40-50 gram boter 1 eetlepel gehakte dille (vers of diepvries) 2,5 dl gezeefde tomaten (passata) 1 klein blikje tomatenpuree mespunt suiker. Bereiding: Maak de prei schoon en snijd de stengels in rin gen. Kook de rijst volgens gebruiksaanwijzing gaar. Wrijf het stuk kabeljauwfilet in met peper, zout en citroensap. Smelt de boter in een ruime pan en fruit hierin de ringen prei aan. Leg de kabeljauw op de prei en een deksel op de pan. Laat de vis met gesloten deksel gaar worden in 7-9 minuten. Neem de vis uit de pan en houd deze onder een vel aluminiumfolie warm. Voeg gekookte rijst, tomatenpuree en gezeefde tomaten aan de prei toe en schep alles door een. Breng op smaak met peper, zout en suiker. Verdeel de vis in stukken en voeg deze tegelijk met de dille bij de rijst. Laat door en door warm worden. Vooruitzichten Voor het weekeinde: in het week einde komt de dooi-aanval, maar deze zal de vorst in de nacht niet la ten verdwijnen. Wordt het zaterdag nog-1 graad, zondag ligt de tempe ratuur rond het vriespunt en de mi nimum in de nacht rond de -2 gra den. De bewolking neemt toe en zondag zal het licht sneeuwen en er is kans op ijzel. De wind is zuidelijk zwak tot matig 2 tot 4 Bft. Zondag is er verder kans op mistbanken. Voor maandag tot en met dinsdag: uur cm uur Vrijdag 10 januari Vlissingen 08.53 219 21.12 I Terneuzen 09.26 229 21.42 2 Bath 10.30 253 22.47 Roompot Buiten 08.35 158 21.00 1 Zierikzee 10.00 149 22.20 1 Wemeldinge 10.05 166 22.25 1 Philipsdam West 10.05 158 22.25 i uur cm uur Zaterdag 11 januari Vlissingen 09.42 228 21.58 Terneuzen 10.13 238 22.27 Bath 11.19 263 23.34 Roompot Buiten 09.25 164 21.4 Zierikzee 10.55 154 23.1 1 Wemeldinge 10.55 171 23.15 1 Philipsdam West 10.55 164 23.15 1 Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen: Finland: Veel bewolking en af en toe wat lichte sneeuw. Met name in de noordelijke helft vandaag een har de, ijskoude, wind. Maxima rond -6 in hetzuiden en -20 in het noorden. Noorwegen: Langs de westkust en kele sneeuwbuien, elders enkele opklaringen en meest droog. Maxi mumtemperatuur van rond het vriespunt langs de zuidwestkust tot plaatselijk -12 langs de Zweedse grens. Zweden: Wolkenvelden en kans op een sneeuwbui. Hier en daar ook opklaringen, vandaag in de noorde lijke helft eerst nog een harde wind. Middagtemperatuur variërend van -5 in het zuiden tot -20 in het noor den. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe wat lichte motsneeuw. Mid dagtemperatuur ongeveer -2 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag wolkenvelden en in Engeland plaatselijk wat mot sneeuw of motregen. In Ierland, morgen ook elders, geleidelijk toe nemende bewolking en van tijd tot tijd regen, in Schotse Hooglanden ook sneeuw. Inzettende dooi; mor gen maxima van 3 graden in het oosten tot 11 in Ierland. België en Luxemburg: Bewolkt, ne velig en meest droog. Middagtem peratuur rond -3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Over wegend veel bewolking, maar bijna overal droog. Vanavond en morgen in Bretagne en Normandie kans op regen. In het westen invallende dooi met op morgen maxima van 7 graden. \Elders middagtemperatuur rond of net iets boven het vriespunt. Portugal: Droog en geleidelijk meer zon. In het noorden vandaag eerst nog kans op een bui. Maximumtem peratuur uiteenlopend van 14 gra den in het noorden tot 18 in de Al- garve. Madeira: Naast zon ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Af en toe zon en droog. In het noorden wolkenvelden en nu en dan regen. Maxima tussen de 10 en 14 graden, in het zuiden dichtbij 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke perio den met zon en droog. Middagtem peratuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: in het noorden vandaag nog een enkele bui. Verder zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur tussen 19 en 1 graden. Tunesië: Zon afgewisseld doore kele pittige buien, mogelijk meto» weer. Maxima rond 16 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidweste vandaag nog wat regen. Verde wolkenvelden, meest droog e naar het oosten toe meer zon. Mlii dagtemperatuur tussen de 5 en 1! graden. In de Alpen en Pyreneeê' temperatuur op 2000 meter hoogï rond -5 graden, morgen in de Pyre neën ongeveer-2 graden. Maliorca en Ibiza: Afwisselend ze en stapelwolken en vandaag no; een enkele bui. Middagtempefc tuur ongeveer 15 graden. Italië: Af en toe zon, maar met natr.- in het midden en zuiden ook buie mogelijk met onweer. Middagten) peratuur uiteenlopend van 5 giï den in het noorden tot 15 op Sicilis Corsica en Sardinië: Perioden mf zon en vooral op Sardinië soms no: een regen- of onweersbui. Middag temperatuur rond 14 graden. Malta: Zon afgewisseld doorenké buien, mogelijk met onweer. Mio dagtemperatuur ongeveer 15 gro den. Griekenland en Kreta: Wolkenvo den, vooral in het oosten ook zon en enkele (soms pittige) buien Kans op onweer. Middagtempere tuur meest tussen 10 en 15 graden Turkije en Cyprus: Kusten: perio den met zon en vooral langs d: westkust kans op een bui. Middag temperatuur van 12 graden opd Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en plas: selijk mist. Vooral in de BeierseAl pen af en toe wat lichte sneeuw Middagtemperatuur rond -4 gn den. Zwitserland: Veel bewolking enn en dan wat sneeuw, beneden de60 meter regen. Middagtemperatuur 2 aan de noordzijde en +4 in de om geving van Locarno. Temperatuu op 2000 meter -5 graden. Oostenrijk: Meest bewolkt en vooi al aan de zuidzijde van tijd tot tij sneeuw. Temperatuur 's middags 3 graden. Temperatuur op 2000 m: ter dalend naar -8 graden. Polen: Wolkenvelden en plaatseli] mist. Vooral langs de kust, vandas ook in het zuidoosten, kans op ee sneeuwbui. Maxima ongeveer graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkte kans op mist of (mot)sneeuw. Mi( dagtemperatuur rond -4 graden. Hongarije: Wolkenvelden en va tijd tottijd regen, ijzel en in de hogi re delen ook sneeuw. Temperatui 's middags rond het vriespunt. van onze redactie buitenland Het Hol' van Beroep in Gent heeft gisteren een 48-jarige Vlaami landbouwer vrijgesproken in een hormonenzaak. De proce: stukken tegen de man uit Moerbeke-Waas waren in de verkeert taal opgesteld. De landbouwer werd in september 1995 in eerste instantie veroo: deeld tot een boete van 1,4 miljoen frank nadat in een slachthuis: Anderlecht één van zijn runderen positief was bevonden op illega hormonen. Zowel het proces-verbaal als het analyseprotocol we den in het Frans opgesteld. De documenten die niet in de taal vanc verdachte waren vertaald, werden door het Hof van Beroep niet verklaard. Het Belgische gerecht bestrijdt de hormonenmaffia al jarenlan met wisselend succes. Boeren dienen hun dieren de verboden nii< delen toe omdat het vee hierdoor sneller groeit. Belga/RTR 4^08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4