Overtolligen leger bij politie Uitspraak Hoge Raad lijkt uit te nodigen tot parkeerfraude Wie met spoed twee rechterhanden nodig heeft <1 PZC Vastenmaand moslims begint Koningskoppel voor rechtbank wegens meineed Lachen is echt gezond Cypriotische kerk eist iconen op Nederlanders minder optimistisch over '97 binnenland Driehonderd overbodige onderofficieren kunnen agent worden Miljoenenverlies binnenvaart 0800 0013 Alle records gebroken bij tocht Reclamebelasting PTT mag Regio Zuidoost wil beter spoor Politiesurveillant verliest hoop Bodar preekt niet voor een prijs vrijdag 10 januari 1997 van onze redactie binnenland UTRECHT - Er moet meer gelachen worden in de ziekenhuizen, vindt de beroepsorganisatie van verpleegkundigen NU'91. Want lachen is écht ge zond. „Intuïtief weten de ver pleegkundigen allemaal wel dat een geintje op zijn tijd geen kwaad kan", zegt beleidsmedewerker M. Bogers. De organisatie wil echter dat de verzor gers grappen meer struc tureel in de behandeling opnemen. Professioneel en thera peutisch lachen is in be paalde kringen gemeen goed. Gezondheidgoeroes van divers pluimage orga niseren lachcursussen, giecheltherapieën of proestsessies om lichaam en geest van de cursist te reinigen van zwartgallig heid en lijflijk ongemak. Ook clini-clowns, die op kinderafdelingen aan doodzieke patiëntjes een glimlach proberen te ont lokken. hebben hun be staansrecht inmiddels weten af te dwingen. Een lachend lichaam pro duceert endorfinen, stof fen die ontspannend en lustverhogend werken. Ook stromen serotine en dopamine, die depressie ve gevoelens verdrijven, in versterkte mate door het lijf. Daarnaast, con stateerden deskundigen, zorgt een schaterlach er voor dat de longen en de bronchieën eens flink schoongeblazen worden. Tranen met tuiten active ren de afscheiding van hormonen, waarmee het gehele immuumstelsel weer een handje geholpen wordt. Bovendien is ge bleken dat ziektekiemen zich niet prettig voelen bij een verhoogde concentra tie van zogenoemde IGA- stoffen, die vrijkomen als mensen plezier maken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Koninklijke Landmacht mag de komende drie jaar driehonderd overtolli ge onderofficieren selecteren voor een baan bij de politie. De korpsen bepalen echter zelf wie zij voor een politiefunctie in aanmerking laten komen. Dat is de strekking van een overeenkomst tussen de minis teries van Binnenlandse Zaken en van Defensie die gisteren door de betrokken bewindslie den Dijkstal en Meyling is ondertekend. Met het project wordt bijgedragen aan het op lossen van de personeelsproble men rond de reorganisatie van de krijgsmacht. Defensie wil proberen jaarlijks honderd onderofficieren in de leeftijd tussen 25 en 35 jaar te interesseren voor een politie- baan. Het ministerie draagt de kosten van de verkorte oplei ding. Voorts zal het departe ment het salaris van de militai ren blijven doorbetalen tot het moment van indiensttreding bij het politiekorps. De Nederlandse Politiebond staat 'huiverig' tegenover het project, Volgens woordvoerder P. Gortzak moeten de korpsen ervoor oppassen geen 'militaire diender' te creëren. Vooral de opleiding zal veel aandacht moeten besteden aan het uit bannen van de 'hokjesgeest'. „Wij zijn bang dat er anders een soort diender komt waar de Ne derlandse samenleving niet op zit te wachten", aldus Gortzak. Het Nederlands Politie Insti tuut maakt zich daar minder zorgen over. ..De korpsen heb ben alles zelf in de hand", aldus woordvoerster S. Lammers. „Defensie maakt alleen een voorselectie. Bovendien gelden voor alle kandidaten dezelfde eisen als bij de reguliere basis opleiding." ANP Drie ijsbrekers worstelen zich aan de kop van een konvooi bij Lelystad door het ijs. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De strenge vorst kost de Nederlandse binnenvaarders ongeveer 10 miljoen gulden per week. Dat heeft het instituut voor transportonderzoek NEA berekend, zo meldt het weekblad Schuttevaer gisteren. De verladers kampen volgens de verla dersorganisatie EVO met ongeveer vier miljoen extra kosten per week. Het gaat dan om kosten voor ijsbrekers, noodge dwongen gebruik van andere vervoers middelen en om het afhuren van extra opslagcapaciteit. De sector vreest hogere kosten als de vorstperiode nog langer aanhoudt. De binnenvaarders zelf denken echter daarna te kunnen rekenen op een in haalslag. Veel lading die ligt opgesla gen of niet wordt ingevoerd, moet ten slotte later alsnog worden vervoerd. Zowel de verladers als de binnenvaart schippers stellen intussen dat de over heid het openhouden van de vaarwegen zou moeten bekostigen. Het wegver keer hoeft namelijk ook niet te betalen foto Cor Mulder/ANP voor de inzet van strooiwagens en sneeuwruimers, zo luidt de redenering volgens Schuttevaer. De vorst is vooral nadelig voor de klei nere schepen en de ontvangers aan regionale vaarwegen in Nederland, België en Duitsland, alsmede aan de ri vieren de Maas en de IJssel. De sectoren die vooral schade lijden zijn de veevoe derindustrie, de staal- en chemiesector en de energiecentrales. ANP onze verslaggeefster Carine Neefjes AMSTERDAM - „Natuurlijk wordt er meer gefraudeerd nu bet 'weggewaaide parkeerbon- netje' achteraf toch als een gel dig parkeerbewijs telt. In Rot terdam gebeurt dat al op grote schaal. Vooral werknemers die geen parkeervergunning krij gen van hun bedrijf. De een be taalt wel, de ander niet. De wan betaler krijgt een boete en komt met het bonnetje van zijn colle gabij parkeerbeheer. Op het pa piertje staan datum en tijd, een (ode geeft aan uit welke auto maat het komt, maar nergens staat wie het kaartje heeft ge kocht", aldus P. de Vos, coördi nator handhaving parkeerbe leid in Rotterdam. De Vos reageert geïrriteerd op de uitspraak van de Hoge Raad waaruit blijkt dat 'verdwenen' parkeerkaartjes - bijvoorbeeld van het dashboard gevallen - achteraf toch gelden als bewijs van betaling. De zaak was aan hangig gemaakt door een man die in Amsterdam een boete en een wielklem had gekregen, om dat controleurs zijn kaartje niet hadden kunnen zien. Het ge rechtshof oordeelde al in sep tember 1995 dat het achteraf getoonde bonnetje geldig was, maar de gemeente Amsterdam ging tegen deze uitspraak in cassatie bij de Hoge Raad. De hoofdstad heeft de zaak verlo ren: 2000 automobilisten van wie de kaartjes niet zichtbaar achter de voorruit lagen, krij gen binnenkort de betaalde 125 gulden (boete plus klem) alsnog op hun rekening teruggestort. Parkeerbeheer had deze be zwaarschriften aangehouden totdat het oordeel van de Hoge Raad duidelijk was. De uit spraak geldt voor alle gemeen ten in Nedeiiand. Parkeerbeheer in Amsterdam reageert laconiek. Meer fraude verwacht de dienst niet, omdat de automobilist zonder zicht-* baar bonnetje toch een klem krijgt. „Dat levert veel romp- (Advertentie) belt voor vakkundige hulp voortaan slomp op. Het duurt gauw een paar uur voordat die klem is verwijderd. En ook al is het bon netje weggewaaid, toch moet de automobilist direct die 125 gul den betalen. Alleen via een offi ciële bezwaarschriftprocedure kan de gedupeerde zijn geld te rugkrijgen. Dat duurt al gauw drie maanden, daar heeft bijna niemand zin in aldus een woordvoerder van parkeerbe- heer. Op één kaartje Rotterdam verwacht wel veel fraude nu 'weggewaaide bonne tjes' geldig zijn verklaard, om dat wanbetalers hier nog niet worden afgestraft met wiel klemmen. Het is voor de auto mobilist dus heel gemakkelijk met een bevriende autobezitter naar de stad te gaan en samen één geldige parkeerkaart te ko pen. Als de bon wel echt in de auto op de grond is gevallen bij het dichtslaan van het portier, treedt Rotterdam veel soepeler op dan Amsterdam. „De auto mobilist krijgt gewoon geen boete, we lossen het geschil aan de balie op", aldus coördinator De Vos van parkeerbeheer in Rotterdam. In Den Haag wordt al ruim een jaar gehandeld volgens cle uit spraak van de Hoge Raad. Hier vindt dus geen inhaaloperatie plaats zoals bij parkeerbeheer in Amsterdam waar 2000 auto mobilisten met 'onzichtbare kaartjes' moeten worden terug betaald. „Onze directeur Belas tingdienst heeft kennelijk een voorziene geest, hij zag deze uit spraak aankomen", aldus Rob Ruiterman, hoofd beheer afde ling parkeren in Den Haag. Controleurs moeten nu wel be ter opletten, vindt hij. GPD ROTTERDAM - Moslims baden gisteravond in groten getale in de Koctepe moskee te Rotterdam. Vandaag begint voor is lamitische gelovigen de Ramadan, de vastenmaand. Bijna een maand lang mogen moslims alleen eten voor en na zonsonder gang. Ramadan is de negende maand van het Arabische jaar. foto Cees Spruijt/ANP 'Hulp bij pech i ■MfflTJ tFI J U .ircMaMB huis', is gratis; 0900 i huis' heeft vanaf 1 januari 1997 een nieuw Servicenummer dat u 24 uur per dag kunt bellen als u een vakman nodig hebt voor een spoedklus in huis. Dit nieuwe Servicenummer vervangt het huidige 06-informatienummer. Voortaan weet u precies wat voor soort Servicenummer u belt. Een nummer dat be gint met 0800, zoals dat van 'Hulp bij pech in betaalde serieuze informatie; 0909 is betaald amusement; en nummers die beginnen met 0906 zijn de overige betaalde nummers, waar onder erotisch amusement en babbelboxen. Dus vanaf nu weet u precies waar u aan toe bent. Voor meer informatie over de nieuwe Servicenummers kunt u gratis 0800-0402 bellen. De nieuwe Servicenummers. Voor aile duidelijkheid. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Grieks-or thodoxe kerk op Cyprus eist vier eeuwenoude iconen terug van een echtpaar uit Rotterdam. De kerk heeft daartoe een civiele procedure aangespannen bij de rechtbank in de Maasstad. Het echtpaar, dat beweert de iconen in 1975 te hebben gekocht voor 200.000 gulden, werd gisteren gehoord als getuige. Volgens advocaat mr. E. Polak van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus heeft het echtpaar bewust verzuimd de herkomst van de heilige afbeeldingen na te gaan. De vier iconen, voor stellende de vier apostelen van Antiphonitis, zijn volgens de Cyprioten vanaf 1974 gestolen uit kerken in het noordwestelij ke deel van het eiland, toen het Turkse leger binnenviel. Cyprus is enkele jaren geleden begon nen met rechtszaken tegen kunstverzamelaars en -hande laren om het erfgoed terug te krijgen. Volgens het Nedei'lands recht verjaart de mogelijke heling van gestolen goederen na twintig jaar Het echtpaar heeft wisse lende data gegeven voorde aan koop. alle langer geleden dan twintig jaar. Honorair consul mevrouw T. Georgiou-Hadjitofi van de Cypriotische ambassade in Den Haag en mr. Polak willen aantonen dat het echtpaar in 1976 de iconen kocht van een Armeense handelaar in Rotter dam, net binnen de verjarings termijn. De iconen zijn inmid dels in beslag genomen.De rechtbank behandelt de zaak over enkele maanden. ANP HILVERSUM - Niet 9,2 maar ruim 11.2 miljoen Nederlanders hebben zaterdag gedurende korte of langere tijd gekeken naar de Elfstedentocht op Nederland 2. Dit blijkt uit nader onderzoek door de dienst Kijk- en Luisteronderzoek zo heeft NOS-voorzitter A van der Louw gisteren bekendgemaakt in zijn nieuwjaarstoespraak Het oude kijkrecord is geboekt bij de voetbalwedstrijd Ne- derland-Denemarken in 1992 waar 10,2 miljoen mensen naar keken. Ook bracht nog ooit eerder in de geschiedenis zo'n gi'oot deel van de bevolking (20%) meer dan vijftien uur voor de buis door dan zaterdag. ANP DEN HAAG - Een gemeente mag telefooncellen van de PTT aanslaan in de gemeentelijke ï-eclamebelasting, louter omdat daarop opvallend 'PTT Telecom' is vermeld. De Belastingka mer van de Hoge Raad heeft de gemeente Rotterdam, die daarover in conflict geraakte met PTT Telecom BV. daarin in een gisteren gepubliceerd arrest, in het gelijk gesteld. De PTT vond dat dan ook de ANWB maar moest betalen voor de vermelding van haar naam op verkeersborden. Die vlieger gaat niet op, meent de Hoge Raad. Daarvoor is de vermelding ANWB op het bord te onopvallend. ANP EINDHOVEN - De gemeenten Eindhoven, Roermond en Ven- lo gaan samen met de Duitse steden Krefeld en Mönchenglad- bach werken aan betei'e spoorverbindingen. De regio wil zich in de markt zetten als verbindingsgebied tussen de omringen de economische centra: de Randstad, Antwerpen/Brussel en het Duitse Ruhi'gebied. Het eerste doel is een betere ti'einverbinding tussen Rotter dam en het Ruhrgebied via een zogenoemde Brabant-route, die concurrentie moet bieden aan de toekomstige Betuwelijn. Antwerpen en het Ruhrgebied kunnen met elkaar vex'bonden worden via de 'IJzeren Rijn'. Deze spoorlijn van Antwerpen naar Keulen moet dan via Turnhout en Eindhoven lopen. ANP ROTTERDAM - Het gros van de politiesurveillanten gelooft niet langer in een loopbaan bi] de x-eguliere politie. Liefst 74 procent van de door de Algemene Nedei'landse Politie Vereni ging (ANPV) ondervraagde surveillanten zegt tijdens de solli- citatiepx'ocedure met valse beloften te zijn geconfronteerd. Zo zou hen zijn voor gehouden dat ze konden doorsti-omen naar een positie als agent of een vaste aanstelling als surveil lant zouden krijgen. Uit de enquête van de vakbond blijkt dat het over het alge meen droevig is gesteld met het loopbaanontwikkelingsbe- leid bij de politie. GPD DEN BOSCH - De priester en kunsthistoi'icus Antoine Bodar, jurylid bij de door Trouw georganiseerde verkiezing van de preek van het jaar, zou zelf geen preek inzenden. „De preek is een in bidden en werken aanvaard geschenk", schrijft hij in zijn column in het Katholiek Nieuwsblad van deze week. Trouw houdt de verkiezing in navolging van het Engelse dag blad The Times. Conform de Nederlandse traditie is de ver kiezing in de krant doorvoor- en tegenstandei's uitgebreid be sproken Critici vinden dat de predikant slechts voertuig is van het Woord, en dat deelname aan de wedstrijd niet past. Bodar vraagt zich in zijn column af waarom hij deelneemt aan de jury. Een antwoord geeft hij niet, maar wel verklapt hij dat hij zelf nooit aan de wedstrijd zou deelnemen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie heeft besloten de voormalige medewerkers K.P. Langendoen en J. van Vondel van de Criminele Inlichtingen dienst Kennemerland te vervol gen wegens meineed. Langen doen en van Vondel, beter bekend als 'het koningskoppel' moeten 28 maart terechtstaan voor de rechtbank in Den Haag. Justitie verdenkt beide recher cheurs van meineed tijdens hun ondervraging door de parle mentaire enquêtecommissie die de opsporingsmethoden van po litie en justitie heeft onder zocht. Commissievoorzitter Van Traa heeft daar al in januari vo rig jaar aangifte van gedaan bij justitie. Al die tijd is het open baar ministerie bezig geweest met het onderzoeken van de kwestie. Langendoen en Van Vondel zou den 'onder ede/belofte ten over staan van de commissie in strijd met de waarheid onder meer hebben ontkend een of meer geldbedrag(en) aan een limona defabrikant, ook wel de Sap man genoemd, te hebben betaald of terbeschikking te hebben gesteld, ofwel betrok ken te zijn geweest bij plannen voor de oprichting van een be drijf in Zuid-Amerika'. Van Vondel, die de politie al en kele jaren geleden heeft verla ten, en zijn voormalige chef Langendoen kwamen in de IRT- a ff aire fors in opspraak. Zij re gisseerden drugstransporten en gebruikten voor het politiewerk miljoenen guldens crimineel geld. Zij hebben altijd gezegd dat het OM op de hoogte was van hun werkwijze. Bij de gecontroleerde doorla ting van drugs zou de in België wonende en werkende Sapman een belangrijke rol hebben ge speeld. De commissie-Van Traa heeft hem indertijd niet in het openbaar verhoord. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders zi jn gematigd optimistisch over wat 1997 zal brengen, maar duide lijk minder hoopvol dan inwo ners van andere westerse lan den. Dat blijkt uit een jaarlijkse opiniepeiling door marktonder zoeksbureaus in 45 landen, waaronder het NIPO in Neder land. Een meerderheid van 57 procent van de volwassen-Nederlanders verwacht dat het leven verder voortkabbelt, terwijl een op de vijf (18 procent) landgenoten op een duidelijke verbetering re kent. De sombergestemden zijn met 12 procent in de minder heid. Toch zijn Duitsers, Belgen, Britten en Amerikanen bedui dend verwachtingsvoller. In Groot-Brittannië en de Verenig de Staten rekent zelfs meer dan de helft van de ondervraagden erop dat het allemaal beter wordt. Russen en Israëliërs kijken daarentegen door een minder roze bril. In Israël kelderde het aantal optimisten zelfs van 66 procent eind 1995 naar 33 pro cent in 1996. Niet verwonderlijk baart vooral de wereldvrede de Israëliërs zorgen. Meer dan de helft (56 procent) verwacht veel internationale conflicten. Ove rigens wordt dit pessimisme ge deeld door 42 procent van alle Duitsers. Van de Nederlanders verwacht een kwart meer inter nationale brandhaarden en denkt de helft dat het aantal on geveer gelijk zal blijven. Doemdenkers De kans dat er de komende tien jaar een Derde Wereldoorlog uitbreekt, wordt door Neder landers op gemiddeld 21 pro cent geschat, wat spoort met de verwachting in andere landen. Alleen in de VS zijn er met 35 procent meer doemdenkers. Het aantal arbeidsconflicten zal volgens de helft van alle Ne derlanders gelijk blijven en vol gens ongeveer eenderde toene men. Duitsers (78 procent) zijn er opvallend veel vaker van overtuigd dat de arbeidsonrust verder toeneemt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3