Randstad verspilt miljarden door ijzel op wegen Actie wethouder voor hongerstaker Schrijven als middel tegen de gekte Veel verkeersellende Afpersers bestelen aspirant-kopers Prof. Bomhoff roept Z-Vlaanderen op in opstand te komen Mr. M. M. Steenbeek genoemd als president rechtbank Middelburg zeeuwse almanak Klaagzang van onze verslaggever Hans Heijt TERNEUZEN - Een aantal on dernemers en particulieren in Zeeuws-Vlaanderen en België is de afgelopen maanden het slachtoffer geworden van afper sing. De daders boden de aspi rant-kopers tegen lage prijzen koopwaar aan. De belangstel lenden werd verzocht naar een veelal afgelegen plaats te ko men. Daar moesten ze hun con tante geld afleveren zonder dat re de goederen ontvingen. Politiewoordvoerder J. van Hourick kan in verband met het onderzoek geen concrete mede delingen doen over de afpersin gen. Hij meldt dat de afpersers verschillende soorten goederen aanboden. „De daders waren teel goed voorbereid", aldus Van Gelder ageert tegen geografische onkunde NOS van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - Com missaris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft zich geërgerd aan de tele- visieverslaggeving van de Zwinstedentocht die woensdag geschaatst werd. De deelnemers aan deze wedstrijd en toer tocht legden tweemaal het traject Sluis-Brugge- Sluis af. De organisatie was in handen van de ijsvereniging uit Sluis. Desondanks werd op ver schillende televisiezen ders, zowel Nederlandse als Vlaamse, hardnekkig gesproken van een Belgi sche tocht. Dat is Van Gelder in het verkeerde keelgat gescho ten. Hij voert de laatste weken een kruistocht voor de Zeeuwse identi teit. In dat kader pleit hij voor het spreken van dia lect en het dragen van kle derdrachten uit deze pro vincie. Strofe In een brief aan het NOS- journaal, het NOS-sport- joumaal en RTL 4 wijst de commissaris er op dat Sluis in Nederland ligt. Met een strofe uit het Zeeuws-Vlaamse volks lied onderstreept hij dat. Van Gelder geeft voorts aan dat in de televisiever slagen vermeld werd dat enkele Nederlandse schaatsers kennelijk be zweken waren voor het grote geld dat vanuit Bel gië voor hun optreden was geboden. Mocht er al sprake zijn van groot geld (zover strekt mijn kennis niet), dan zal dat zeer 'waarschijnlijk in Neder landse guldens zijn uitbe taald en niet in Belgische -banken." eh® van onze verslaggeefster de van behoorlijk tot HnHino \/an Hor\/lonton RorffinrtcKorlrinron Viorlrlt» van onze verslaggever Wout Bareman IJZENDIJKE - De 'wingewes ten' in Nederland moeten zo snel mogelijk proberen politiek Den Haag ertoe te bewegen een eind te maken aan de geldsmij terij in de Randstad. Dal geld - het gaat om miljarden - is im mers voor tweederde deel opge bracht door de belastingbetaler 'in de provincie'. En dat belas tinggeld wordt ten onrechte over de balk gesmeten door de grote steden. Professor dr. E. J. Bomhoff, ver bonden aan het onderzoeksbu reau Nyfer en hoogleraar eco nomie aan cle Universiteit voor Bedrijfskunde Nijenrode, vindt dat tegen die oneindige verspil ling moet worden opgetreden. „Een gebied als Zeeuws-Vlaan deren moet niet langer bij Den Haag aankloppen om er giften te bepleiten. Nee, de regio moet in actie komen tegen de enorme bedragen die richting grote ste den worden geschoven", zei hij donderdagmiddag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het Havenschap Terneuzen, de Ka mer van Koophandel en Ar beidsvoorziening Zeeuws- Vlaanderen. Gekkigheid Bomhoff meent dat de regio's buiten de Randstad aan Den Haag duidelijk moeten maken dat ze alleen willen meebetalen aan die projecten die van natio naal belang zijn. Pas dan be staat er kans op een evenwichti ger economische ontwikkeling in ons land. „Zeeuws-Vlaande ren moet eens heel goed naden ken over het belang van het Ne derland buiten de Randstad - en dat is dus tweederde deel van de bevolking - en het belang van de Randstad zelf. Als de belastingbetaler buiten de Randstad de gekkigheid die daar plaatsgrijpt niet langer ac cepteert, dan zal dat automa tisch moeten leiden tot hogere lasten voor bedrijven en burgers in die Randstad zelf. En dat kan weer een soort belastingvlucht vanuit de Randstad naar de veel rustiger en vooral ook goedko pere buitengebieden tot gevolg hebben." Als voorbeelden van 'collectie ve gekte' noemde hij de nieuwe metroplannen van Amsterdam, het mega-woningbouwproject van Den Haag vóór de kust in de Noordzee, het dempen van me ren bij Utrecht voor woning bouw en een vergelijkbaar plan van Amsterdam voor woning bouw op het IJ. Je reinste geldsmijterij, volgens de hoog leraar die geen goed woord over had voor de eeuwige pogingen van de grote steden alle woning bouw maar in de Randstad te proppen, terwijl nota bene de bouw in de veel goedkopere bui tengebieden in het kader van 'nieuw beleid' wordt stilgelegd. Net als enkele maanden geleden voorspelde hij voor dit jaar voor Zeeland een economische groei van 5,5 procent. De provincie is daarmee koploper in Neder land. van Mourick. „Ze boden goede ren aan die aansloten bij de be hoefte en de belangstelling van de aspirant-kopers. De politie adviseert niet op aan biedingen voor de aankoop van goederen tegen lage prijzen in te gaan, wanneer de aanbieder verzoekt met contant geld naar een afgelegen plaats te komen. De mensen die zo'n aanbieding krijgen wordt verzocht contact op te nemen met de plaatselijke politie. Secretaris A Meeusen van de Terneuzense ondernemersver eniging City Terneuzen kent geen middenstanders in de Scheldestad die het slachtoffer zijn geworden van afpersing. Ook bij voorzitter R. Boon van de Middenstandsvereniging Sluis zijn er geen meldingen van afpersing binnengekomen. Shiva Karamzadeh wordt door sympathisanten getroost. Zij overhandigde de Middelburgse wethouder J, van Dijk-Sturm gisteren een petitie om aandacht te vragen voor de situatie van haar man, de Iraanse asielzoeker Mahmoud Reza Karamzadeh, die in honger staking is gegaan om uitzetting te voorkomen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever MauritsSep MIDDELBURG - Met een hul peloze blik in de ogen kijkt Shiva Karamzadeh de Mid delburgse wethouder J. C. van Dijk-Sturm aan. „Alstublieft, wilt u ons helpen? Ik ben bang voor het leven van mijn man." Een dikke traan kruipt over haar wang. De wethouder legt een hand op haar schouder en belooft bij het ministerie van Justitie aandacht te vragen voor de situatie van haar man, de Iraanse asielzoeker Mahm oud Reza Karamzadeh die in hongerstaking is en al dagen tegenover het ministerie bui ten in de ijzige kou zit. Mahmoud Karamzadeh is uit Iran gevlucht, waar hij werd gemarteld en mishandeld. Als gevolg daarvan lijdt hij aan nachtmerries en is hij onder behandeling van de stichting Emergis. De geneeskundig in specteur van het ministerie van Justitie heeft gadviseerd dat Karamzadeh in een rustige en veilige omgeving moet zijn en dat Iran dat niet is voor hem. Volgens het asielrecht moest voor 1 januari 1997 over de asielaanvraag van Karam zadeh zijn beschikt, maar dat is niet gebeurd. Daarom is hij deze week in hongerstaking gegaan. Door middel van een aan Van Dijk-Sturm aangebo den petitie vragen de asielzoe kers van het Middelburgse AZC De Eendracht, de anti- racismestichting Bravo, Vluchtelingenwerk, Groen- Links Middelburg en Vlissin- gen, Nederland Bekent Kleur en enkele belangenorganisa ties van asielzoekers en vluch telingen donderdag de aan dacht van de gemeente voor Karamzadeh. De wethouder belooft de petitie door te stu ren naar het ministerie van Justitie en de Tweede Kamer. Zorgelijk ,Ik zal daar een brief aan toe voegen waarin ik nog eens be nadruk dat het met recht zor gelijk is te noemen dat mensen zoals Karamzadeh, dertig maanden op een beschikking moeten wachten. We zullen er op aandringen dat in de situa tie van dit gezin zo spoedig mogelijk klaarheid komt", verklaart Van Dijk-Sturm na ontvangst van de petitie. „Als gemeente hebben we natuur lijk heel weinig invloed op het asielbeleid. Maar juist de Tweede Kamer heeft instru menten om de minister hier over direct aan te spreken. De brief gaat vanmiddag nog weg. De boodschap van Shi va Karamzadeh is dus duide lijk overgekomen. Zij maakt zich grote zorgen over de ge zondheidstoestand van haar 32 jaar oude man en gaat zichtbaar onder de spannenin- gen gebukt. De tengere vrouw beweegt zich ineengedoken tussen de mensen en moet haar emoties regelmatig de vrije loop laten. „De geneeskundig inspecteur heeft gezegd dat hij in een rustige en veiüge omge ving moet zijn. Zijn de straat en de kou rustig en veilig? Ik ben bang voor zijn leven. Me vrouw Schmitz (staatssecreta ris van Justitie - red.) is per soonlijk verantwoordelijk voor het leven van mijn man. En voor dat van ons dochtertje van drie." van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert BURGH-HAAMSTEDE - Voor al tijdens de lange, doorwaakte nachten in het asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede kwamen de herinneringen weer boven bij de Afghaanse vluchte ling A Zahir Banai. Vrijwillig ster Elles van der Schaaf van Vluchtelingenwerk raadde hem aan de verhalen op papier te zet ten. „Het schrijven is een middel geweest tegen de gekte. Als je schrijft, zie je de dingen an ders", vertelt Banai. Binnenkort wordt zijn eerste bock uitgege ven. Het Maankcisteel. Dat wordt de titel van zijn debuut. Het maan- el was de oude militaire vesting waar de chirurg Banai gevangen werd gehouden. Hij svas door religieuze guerrilla's [earresteerd en moest, onder «dreiging met de dood, zijn vij anden opereren. Na meer dan een jaar wist hij te ontsnappen. Uiteindelijk vluchtte hij naar Nederland. Aan de martelende onzekerheid ever zijn verblijfsvergunning is 28 lange maanden een einde lekomen. Op 4 december 1996 leeg Banai de A-status toege kend, waardoor hij gegaran deerd in Nederland mag blijven, 'ijn vrouw en twee kinderen ijn echter nog niet erkend als luchteling. Dat betekent dat 'et gezin voorlopig in het asiel zoekerscentrum in Burgh- iaamstede moet blijven wonen. Uet krappe appartement delen 'eBanais met een ranke, zwarte >oes: Felix. „Hij is hier aan ko nen lopen. Het is een Nederlan- A Zahir Banai: „Ma de inkt komt het verdriet op papieren verlaat het mij." der, maar hij heeft hier asiel ge zocht". grapt Banai. Overdag zit Banai met vierde jaars studenten geneeskunde in de collegebanken van de Eras mus Universiteit. „Mensen die nog nooit iemand hebben ge opereerd", verklaart de chirurg, die jaren geleden onder uiterst moeilijke omstandigheden aan de lopende band oorlogsslacht offers opereerde. Volgend studiejaar begint hij met co- schappen. Na twee jaar is hij ba sisarts, en na nog eens vier jaar studie mag hij zich ook in Ne derland officieel chirurg noe men. Bitter Deze lange weg omzijn ambities te verwezenlijken, stemt hem bitter. Alles heeft hij achter moeten laten bij zijn vlucht uit Afghanistan. Vrienden, beken den, familie. Zijn huis en zijn werk. Hij heeft zich een nieuwe taal ei gen moeten maken. „Ik voel me als een klein kind. Ik moet alles opnieuw leren. Ik weet dat er hier niet op me geschoten wordt, dat ik hier niet voor niets in de gevangenis kom en dat ik hier niet word vervolgd om mijn ge loof of politieke overtuiging. foto Pieter Honhoff Dat zijn voordelen. Maar het verlies is groot. Een deel van de verhalen in Ba- nai's boek is geschreven in het Engels, en vertaald door Elles van der Schaaf. Een ander deel heeft hij in het Nederlands ge schreven. Toen hij eenmaal in het veilige Nederland was aan gekomen. kreeg hij te maken met 'de meest meedogenloze vij and van de vluchteling', tijd. Al- van onze verslaggeefster Qndine van der Vleuten VLISSINGEN - In Zeeland zorgde ijzel donderdagmorgen vanaf 2.30 uur voor veel ver keersellende. Alleen Tholen, Sint Philipsland en Schouwen- Duiveland bleven buiten schot. Rijk, provincie, gemeenten en waterschappen begonnen el ders direct zout te strooien. In en om Goes liepen desondanks 21 voertuigen schade op bij onge vallen door de ijzelvorming. Op de A58 vonden zeker vier onge vallen plaats. Bij een ketting botsing raakten vier betrokke nen gewond. Ook elders vielen gewonden. Van Vlissingen tot Bergen op Zoom, maar vooral tussen Ka- pelle en Lewedorp, waren er problemen. Grootste struikel blok vormden de stukken weg dek met zeer open asfaltbeton (zoab). De politie heeft van 8.30 tot 11.00 uur de linker rijstrook van de noordbaan van de A58 (richting Vlissingen) afgesloten, omdat het wegdek ondanks strooien te glad bleef. Ter hoogte van Goes deed zich omstreeks 9.00 uur op de noord- baan, net voorbij de Vlaketun- nel, een kettingbotsing voor waarbij vier auto's betrokken waren. Drie bestuurders (af komstig uit Hoogeloon, Ooster hout en Tilburg) en een inzitten de uit Breda liepen daarbij keel- en nekletsel op. Zij werden voor onderzoek overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De auto's raakten aan zienlijk tot zwaar beschadigd. De kop-staartbotsingen ont stonden in een file die aangroei de tot drie kilometer. Pas rond elf uur loste deze op. Bij de oprit Heinkenszand van de A58 raakte een 22-jarige au tomobiliste in de slip en kwam terecht in een sloot. Zij liep ver wondingen aan beide benen op en moest per ambulance worden overgebracht naar het Goese hospitaal. Haar auto werd zwaar beschadigd Ook bij de andere voertuigen die betrokken waren bij slip- en botspartijen, varieerde de scha de van behoorlijk tot zwaar. Bergingsbedrijven hadden hun handen vol aan het afvoeren van de beschadigde auto's. Midden bermbeveiliging en bermpaal tjes moesten het eveneens flink ontgelden. Pas halverwege de morgen slaagden de wegbeheerders, die vanaf middernacht in touw wa ren geweest, erin de wegen weer goed begaanbaar te krijgen. Om elf uur werd de afsluiting van de inhaalstrook op de A58 opgehe ven. In Zeeuws-Vlaanderen bleef de schade nog beperkt. Om 7.35 botste in de Axelsesetraat in Terneuzen een auto tegen een paal, waarbij een 14-jarige in zittende een gebroken pols en gescheurde enkelbanden op liep. In de Noordstraat in Hoek slipte om 10.10 uur een auto, die achtereenvolgens een hekwerk en een lantaarnpaal ramde. De auto werd daarbij volledig ver nield. Ook onder de voetgangers viel een ijzel-slachtoffer. Op de Bou levard Bankert in Vlissingen kwam een 73-jarige man ten val. Hij liep een hoofdwond op en werd ter observatie opgeno men in Ziekenhuis Walcheren. Verbalen In het algemeen bleef het bij de EHBO's echter rustig. Mogelijk hadden genoeg Zeeuwse bur gers zich de algemene politie verordening over de gladheids- bestrijding aangetrokken. Daarin wordt bepaald dat in woners van een gemeente bin nen de bebouwde kom 'het aan het goed grenzende troittoir of voetpad' weer stroef moeten maken. Volgens locatiecoördi nator M. Schep van het district Walcheren-Noord worden er wel degelijk verbalen opge maakt tegen mensen die dat achterwege laten. „In het alge meen is het genoeg de mensen aan de APV te herinneren. Wordt toch een verbaal uitge reikt, dan bepaalt de officier van justitie de hoogte. Dat komt meestal op een paar tientjes neer." Zand of zout strooien is dan tóch goedkoper. le herinneringen kwamen bo ven. Hij kreeg nachtmerries, en besefte dat de werkelijkheid nog erger was dan de angstigste droom. Alleen schrijven hielp. „Geleidelijk voel ik een zwarte stroom van verdriet uit mijn li chaam door mi jn hand en de pen op het papier vloeien", schrijft hij. „Via de inkt komt het ver driet op papier en verlaat het mij." Burgeroorlog Zijn boek is een verzameling van korte en langere verhalen, herinneringen uit zijn leven in Afghanistan voor en tijdens de burgeroorlog. Ook beschrijft hij zijn vlucht en zijn asielaan vraag. De titel, Het Maatikas- teel, verbindt de verhalen met elkaar. De plek, 'meer een hel dan een gevangenis', waar Ba nai ruim een jaar werd vastge houden, lijkt symbolisch voor de herinneringen aan het land dat hij moest ontvluchten. Hij schrijft: Mahtab Qualla (Maan Kasteel), ivaar na meer dan dui zend guerrilla's verbleveneen plaats waar de bewoners slechts spraken over moorden, plunde ren, executeren en gevangen ne men, was eens een plaats van luxe, genot en plezier. In het midden van het kasteel was een groot zwembad waar de maan en de Oosterse blauwe lucht vol sterren weerspiegelden in het water. De verhalen worden geken merkt door gedetailleerde ob servaties en beeldend taalge bruik. „De vertelkunst in mijn cultuur is hoog ontwikkeld. De mensen in het theehuis vertellen hun verhalen zo goed, dat het voelt alsof je er zelf bij bent." van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Vice-presi dent mr. M. M. Steenbeek (50) van de rechtbank in Dordrecht staat op de nominatie om presi dent te worden van de recht bank in Middelburg. Zijn naam prijkt als eerste en enige op de voordracht. De ministeriële be slissing rond de benoeming valt binnen enkele weken. Het ar rondissement Middelburg zit sinds oktober vorig jaar zonder president. Binnen het rechtbankarrondis sement is slechts beperkte in spraak mogelijk over de wijze waarop het presidentschap wordt ingevuld. Een bovenre gionale adviescommissie buigt zich over de kandidatuur. Steenbeek volgt mr. H. van Bre da op, die na vijf jaren presi dentschap koos voor terugkeer naar Amsterdam, waar hij nu kantonrechter is. Carrière Het beoogde nieuwe hoofd van de zittende magistratuur in Middelburg begon zijn carrière als rechterlijk ambtenaar-in opleiding in Rotterdam. In 1981 werd hij gerechtelijk auditeur met dezelfde standplaats. In 1983 kwam zijn benoeming tot rechter af. Twee jaar later werd hij rechter in Dordrecht. Sinds 1988 is mr. Steenbeek vice-pre sident van de rechtbank in Dor drecht. Vissen en vogels in de Vleeshal MIDDELBURG - In de Vleeshal op de Markt in Middelburg wordt vanaf morgen, zaterdag, tot en met zondag 19 januari de tweejaarlijkse vissen- en vogel tentoonstelling Vivoka gehou den. Vivoka '97 is de 28ste editie van de show, die georganiseerd is door aquariumvereniging Bar bus Conchonius, de vogelver eniging De Vogelliefhebbers en park- en sierwatervogelvereni- ging Aviornis. In de Vleeshal kan het publiek zo'n twaalf aquaria en een vijftiental voliè res bekijken. Op uitnodiging is ook Vogel- en Egelopvang Mid den-Zeeland De Mikke aanwe zig. Vivoka '97 is van maandag tot en met vrijdag geopend van 12 tot 21 uur en in het weekeinde van 10 tot 18 uur. Ze is caissière in Terneuzen en doet dat werk al jaren. Niet zomaar een kassajuf frouw overigens, maar in het plaatselijke theater. Dat is toch iets anders nietwaar... Laatst werd ze vlak voor een voorstelling geconfronteerd met een lange rij wachtenden voor haar loketje. Met blosjes op de wangen probeerde ze die zo snel mogelijk weg te werken, toen ze vanuit haar ooghoeken haar broer en schoonzus uit Middelburg zag binnentreden. Die sloten braaf achteraan aan. Plotseling hoorde ze de stem van haar schoonzus, die op treiterige toon vaststelde dat het allemaal wel héél erg lang duurde. De klaagzang hield aan, tot ergernis van de ove rige wachtenden. Op dat mo ment vervoegde zich een da me bij de kassa, die een kaartje over had en dat graag gratis aan iemand beschik baar wilde stellen. De cais sière wees op haar schoon zus, die achter de mevromo stond. „Nee, niet aan dat onbeleefde mens", luidde het bitse ant ivoord van de dame. „Dan hou ik het nog liever zelf." En ze stiefelde weg met haar gra tis kaartje, dat overigens wel dertig gutden waard was. De schoonzus keek haar verbijs terd na. Nouik maakte alleen maar een grapjeik wou jou een beetje jennen...", stotter de ze tegen haar familielid achter de kassa. Die haar grinnikend toevoegde: „Tja, de grootste grappenmakers staan hier meestal op het to neel..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33