Tijdperk opiniebladen is voorbij Het ontbreekt de dokter vaak aan moed PZC PZC Kroongetuigen feiten en meningen Bij het vertrek van Rinus Ferdinandusse (VN) en Martin van Amerongen Groene vrijdag 10 januari 1947 vrijdag 10 januari 1997 Het aanstaande vertrek van Groene-hoofdredacteur Martin van Amerongen kan gezien worden als een trendbreuk. Hij geldt als een weekblad-journalist pur sang, die echter opstapt omdat hij 'het spinrag' in zijn hoofd wil kwijtraken. Zijn ver trek volgt kort op de pensionering van die andere weekblad coryfee, VN-hoofdredacteur Rinus Ferdinandusse. Met hun weekbladen hielpen zij in de jaren zestig en zeventig Neder land te vormen. Dat het vuur bij Van Amerongen gedoofd is, zegt wat over de positie van weekbladen, die je in de jaren ze ventig gewoon moést lezen wilde je kunnen meepraten. Van hun toenmalige gedrevenheid is nog maar weinig over, hun opinies zijn ingeruild voor de lekker leesbare stukken. van onze verslaggever Louis Burgers Opinies tellen niet meer. Slechts een enkele colum nist weet nog wel eens, lekker ongenuanceerd, zijn mening te ventileren, maar daar blijft het bij. Vreemd is dat niet. Van een opstand onder de jongeren, zo als twintig of dertig jaar gele den, is geen sprake meer. De maatschappij is vernuchterd, zakelijkheid is gevraagd. In een samenleving vol nuance lijkt nauwelijks meer plaats voor opinieweekbladen. Weekbladen als Vrij Nederland en de Groene Amsterdammer krijgen het moeilijk. Na de rijke jaren zeventig, gevolgd door een diep dal en hervormingen in de jaren tachtig, moeten zij zien te overleven in de lauwe, marktge richte en commerciële jaren ne gentig. Zij moeten het hoofd boven water houden in concur rentie met de midweekse en de weekendbijlagen van de kran ten. Het is nog maar de vraag of dat lukt. Vrij Nederland, dat in 1980 wekelijks ruim 120.000 exem plaren verkocht, slijt nog slechts 90.000 exemplaren. De Groene, dat zich immer wars toont van modeverschijnselen en jaaiiijks zijn lezers om een extra donatie vraagt, lijkt de grens van 15.000 abonnees maar niet te kunnen overschrijden. Alleen Elsevier, dat zich vooral richt op de rechterkant van de lezersmarkt, lijkt de teloorgang van de opinieweekbladen niet te deren. Dankzij meer kleur, meer grafiekjes en vooral kortere stukken houdt dat blad de groei erin. Maar ook hoofdredacteur Schoo betreurt het verdwijnen van tegendraadsheid in de jour nalistiek. Van Amerongen noemde zich in 19 8 6 - terecht - deAssoeandam' tegen de grijsheid, en De Groene 'een special-interest krant'. „Wij duiven het bij voorbeeld best aan om over drie pagina's een ingewikkelde Nijmeegse fi losoof aan het woord te laten, wat zelfs de NRC, respectieve lijk De Volkskrant niet aan durft." Als tribune van dit soort zaken mag De Groene bestaansrecht hebben, helemaal zonder resty ling ging het niet. Sinds de jaren zeventig is de krant toegankelij - ker geworden. Verhalen berei ken de drie pagina's vrijwel nooit meer, hoewel de bladspie gel tegelijkertijd een stuk klei ner werd. Onzekerheid Het aanstaande vertrek van de hoofdredacteur komt op een moment van onzekerheid voor het weekblad. Ook de voorzitter van het stichtingsbestuur treedt af. De positie van directeur Constant Vecht is onduidelijk geworden nu hij een antiekzaak heeft overgenomen. De nieuwe hoofdredacteur, of hoofdredac trice, wacht een schone lei. Hij of zij zal het blad een nieuwe im puls moeten geven. Het zal wel neerkomen op meer cultuur en meer zachte sector en vooral de lezer meer opzoeken. Het voor beeld van HP/De Tijd, dat na een dreigend faillissement door uitgeverij Audax gered is en in dat proces ingrijpend van ka rakter veranderde, maakt dat meer dan duidelijk. En Vrij Ne derland heeft dat proces ook doorgemaakt. Zwolsman Ferdinandusse - 31 jaar lid van de hoofdredactie - geldt als de drijvende kracht achter de enorme groei van het blad in de Mede door de komst van steeds meer katernenen in de dagbladen raakten de opiniebladen achterop. jaren zeventig. Dat was de pe riode waarin ellenlange verha len - soms zelfs in meerdere afle veringen - een plaats vonden. Zo werd met Zwolsman afgere kend, met het Nederlandse communisme, de relatie tussen Lubbers en Koeweit passeerde de revue, het ABP kwam aan de schandpaal. Alles werd door de lezer gevre ten. VN leek onaantastbaar, het blad werd gezien als maat van de Nederlandse journalistiek. Daarom kwam de val zo onver wacht. Plotseling ontstonden barsten in het hechte front van oude en nieuwe VN-journalis- ten. Zoals zij de dagbladen had den behandeld, zo werden zij in de jaren tachtig zelf slachtoffer van een media-hetze. Alle ruzies lagen op straat en de lezers vluchtten weg. In de woorden van de huidige hoofd redacteur Joop van Tijn: „Een tijdperk was voorbij." De krant werd een magazine, redacteu ren werden ontslagen maar de kritische ondertoon bleef be houden, aldus Van Tijn. Toch is de 'scoop' van het plagi aat van René Diekstra van een ander kaliber dan de onthullin gen over Lockheed en prins Bernhard. En het signaleren van machtsmisbruik door het Zwaxt Beraad in de Bijlmer behandelt het blad anders dan het optre den van ministers als Ruding en Biesheuvel die door de letter kundige Hugo Brandt Corstius, alias Piet Grijs, volstrekt wer den afgebi'and. Middelmatig Dat vuur ontbreekt in de mo derne VN. Meer nog dan De Groene, dat in ieder geval nog veel kinky paxties in zijn kolom foto Ruben Oreel men doet, is Vrij Nederland ver burgerlijkt. Het is met succes doorgeschoven naar het politie ke en maatschappelijke mid den, hoewel dat ook de middel matigheid in de hand heeft gewerkt. Twintig jaar geleden was het ondenkbaar maar vandaag hoeft een VN-lezer zelfs niet meer links te zijn om het blad te waardei'en. Hooguit helpt het als de lezer enige affiniteit heeft met het wel en wee van de PvdA Maar is dat een linkse partij? GPD De juridische beoordeling van de handel in geest verruimende middelen krijgt de afgelope maanden een bijzonder karakter door het op treden van kroongetuigen. Het Openbaar Ministeri; heeft in de zaak die tegen Johan V. wordt gevoerd ee aantal getuigen opgeroepen die in een uitzonderings positie zijn gebracht. Met de betrokkenen zijn overeen komsten gesloten waarbij ze gevrijwaard worden vat strafvervolging als ze belastende verklaringen wille afleggen tegen de hoofdverdachte. In feite gaat het on een variant op het systeem waarbij men boeven me: boeven vangt. In het proces tegen de grote hasjhande laar worden mensen aan het woord gelaten van wie, op z'n zachtst gezegd, kan worden aangenomen dat ze zee goed thuis zijn in criminele milieus. Dat maakt het sluiten van contracten met kroongetui gen tot een hachelijke aangelegenheid. Er kleven zwaï* risico's aan. Om te beginnen gaat het om mensen diee blijk van hebben gegeven over een rekbaar gewetenti beschikken. Een contract tussen het Openbaar Minis terie en een kroongetuige heeft per definitie twee kan ten: de getuige moet iets te bieden hebben, maar de offi cier van justitie die de deal sluit ook. Er moet een rede: zijn voor het afzien van strafvervolging of voor vermin dering van een straf en dus is er sprake geweest van ee: bewezen strafbaar feit. Daarmee begeeft justitie ziel op een glibberig pad. Een ander gevaar is dat een kroongetuige die een belo ning tegemoet kan zien de natuurlijke neiging zal heb ben bezwarende feiten extra aan te zetten en zo zijn ge tuigenis in waarde te doen stijgen. Die overwegingen hoeven niet te leiden tot de constate ring dat het gebruik maken van kroongetuigen te alle: tijde uitgesloten moet worden. Er zijn namelijk waarborgen. Het Openbaar Ministerie zal zich tot hel uiterste moeten inspannen om het waarheidsgehaltt van de getuigenis te toetsen. Voor zover het steken laa: vallen, staat - zoals nu het geval is in Amsterdam stoet advocaten klaar om dat te signaleren. Cruciaal is de rol van de rechtbank. Deze week weit duidelijk dat die de deals van het Openbaar Ministerit met de kroongetuigen uitermate kritisch benadert. Dj rechtbank, onder leiding van mr. F. Lauwaars, neemt geen genoegen met halve verklaringen of schimmighe den maar wenst alle feiten en overwegingen boven tafel te krijgen. Die gewetensvolle benadering is van grote betekenis De rechtbank, met de president vooropblijkt een uiter mate zorgvuldige afweging te maken om te kunnen be oordelen of en in in hoeverre de informatie van kroon getuigen een rol kan spelen in het eindoordeel over di verdachte. De regering en de Tweede Kamer hebben zich bij de be spreking van het rapport van de commissie Van Tra zeer huiverig getoond voor het fenomeem van de kroon! getuige. Nu daarover door de onafhankelijke rechte: jurisprudentie moet worden geschapen, zijn uiterst! nauwkeurigheid en wijsheid geboden. Verzoeken om euthanasie afgewezen uit angst voor aanklacht door justitie Steeds minder artsen blijken bereid verzoeken om euthanasie en hulp bij zelfdoding in te willigen, uit angst door justitie te worden aangeklaagd. Dat staat in het rapport 'Tiissen wens en werkelijkheid' van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthana sie (NVVE). Hoe schrijnend de gevolgen hiervan zijn ervaren medewerkers van de Le denhulpdienst van deNWE bijna da- gelijk. De psychologe Linda Schroth uit Amersfoort is een van hen. Zij ver wijt artsen gebrek aan moed. van onze verslaggever Taco Slagter Als bouwvakker had hij aan een ongeluk een dwarslaesie overge houden. Hoewel hij nog jong was, wil de hij met die handicap niet doorle ven. Voortbestaan vanuit een rolstoel was voor hem een ondraaglijke ge dachte. Maar geen arts wilde zijn doodswens vervullen. Terwijl z'n vrouw boodschappen deed, zette de bouwvakker het mes in z'n gevoelloze benen, liet zich in het bad zakken en bloedde dood. Mensen die op deze ontlui sterende manier hun leven beëindigen zijn vol gens psychologe drs. Linda Schroth uit Amersfoort geen uitzondering. Ze kent veel van dat soort navrante voor beelden. Als vrijwilligster van de Le denhulpdienst (LHD) van de NWE heeft ze regelmatig te maken met mensen die een 'duxmzaam veiiangen naar de dood hebben', maar geen axis kunnen vinden die hen met een spuitje of een dodelijk drankje uit hun lijden wil verlossen. „De meeste mensen zijn geen helden, dus artsen ook niet", zegt ze niet gespeend van enig cynisme. Van de bevindingen die staan be schreven in het deze week gepubli ceerde NWE-onderzoek 'Tussen wens en werkelijkheid' kijkt Schroth niet op. „Ik doe dit werk al meer dan tien jaar, maar de ervaringen hebben mij geleerd dat de meeste axtsen zeer gereserveerd staan tegenover vrijwil lige levensbeëindiging." Naar haar zeggen is dat altijd al zo geweest. Me dici zijn bang dat justitie ze zal ver volgen, aldus de psychologe. Vraag en aanbod Opmerkelijk hierbij is dat de vraag het aanbod vei-re overtreft. Uit een Nipo-enquête onder huisartsen bleek eind vorig jaar dat 80 procent van hen ooit is benaderd met een verzoek om euthanasie. Bovendien wees een on derzoek van het bureau Intomart in de zomer van '96 uit dat maar liefst 91 procent van de Nederlanders boven de vijftig jaar voorstander is van eu thanasie bij uitzichtloos lijden. Dat veel artsen bij zo'n overduidelijk standpunt pro euthanasie patiënten Staatssecretaris Simons van Volksgezondheid en minister HirschBallin (Justitie) krijgen 30 november 1993 in de Eerste Kamer felicitaties na het aannemen van een wet waarin euthanasie strafbaar blijft. foto Toussai nt KI uiters/AN P in de kou laten staan, heeft volgens Schroth vooral betrekking op de 'twijfelachtige' gevallen waarover nog geen duidelijke jurisprudentie bestaat. „Iemand die een ongeneeslijke vorm van kanker of aids heeft kan in een vergevorderd stadium van deze ziek ten meestal wel op z'n huisarts reke- nen, mits dat van tevoren goed is doorgesproken. Maar heb je multiple sclerose (MS), longemfyseem (kapotte longblaasje waardoor de patiënt het vreselijk benauwd heeft en op den duur stikt) of ben je chronisch zwaar depressief, dan is een beroep op medi sche hulp bij euthanasie pi^aktisch al tijd tevergeefs." Ouderen Maar dit is niet de enige groep bij wie artsen het laten afweten. Voor oude ren die zo zijn afgetakeld dat zij geen enkele kwaliteit van het leven meer hebben te vex-wachten, bestaat onder huisaxtsen eveneens geen clementie. Psychologe Schroth werd de afgelo pen jax-en met oude mensen gecon fronteerd die van het leven meer dan genoeg hadden. „Die mensen zitten op een stoel te wachten op de dood", ver telt ze. „Vaak kunnen ze niet meer lo pen, zijn ze doof en kunnen nauwe lijks meer zien. Iedereen om hen heen is weggevallen. Ze willen niets anders dan op een menswaardige manier sterven. Als Ledenhulpdienst kunnen we mets voor deze mensen doen. Geen arts durft het aan deze vaak hoogbe jaarden een milde dood te bieden." Hoewel Stroth enerzijds artsen 'laf heid' verwijt, heeft ze anderzijds wel 'enig begrip' voor de aarzelende medi sche stand. „Het ergert me af en toe dat artsen zelfs in juridisch verant woorde gevallen hun medewerking onthouden. Dat getuigt van weinig moed. Een hond laat j e nog niet zo cre peren. Waarom mensen dan wel? Aan de andex-e kant is het niet niks als een officier van justitie je om een menslie vende daadtoch moord in de schoenen schuift. Ik besef dat die discrepantie het artsen erg moeilijk maakt. De ver antwoordelijkheid voor het bespoedi gen van het levenseinde wordt ui tslui- tend bij hen gelegd. Zelfbeschikking Niettemin vindt de psychologe dat medici zich het recht vaxx ieder mens op zelfbeschikking goed moeten real i - seren. Dat zijzelf als instrument die nen om dat recht op euthanasie te ver wezenlijken, is uit hoofde van hun beroep in feite onvermijdelijk, vindt Schroth. „Het is goed dat het leven wettelijk wox-dt beschermd. Maar een mens heeft ook recht op sterven, an ders wordt recht op leven een plicht en valt het x-echt op zelfbeschikking weg." Die stelling is voor Schroth temeer een reden euthanasie uit het stx-af- recht te halen. Plannen om ik elk geval de meldingsplicht van artsen in een andex-e vorm te gieten zijn inmiddels bij justitie in de maak. De vraag is echter of de beoogde toetsingscom missie die alle gevallen van euthana sie moet beooi'delen soelaas biedt. „Zolang euthanasie strafbaar blijft, zullen artsen zich zeker in gevallen waarover de rechter zich niet heeft uitgesproken terughoudend blijven opstellen." Dat die schroom mensen met een sterk doodsverlangen aanzet tot geweldda dige zelfdoding ervoer de psychologe erxige tij d geleden opnieuw. Een zwaar depressieve bejaarde had zijn huisarts niet kunnen bewegen de dood met een kunstgreep te versnellen. Ten einde x-aad belde hij de LHD. Schroth had een afspraak met hem gemaakt, maar wist dat ze niets voor hem kon uitrich ten. Kennelijk voelde de ernstig gees telijk zieke man dat aan; hij wachtte haar bezoek niet af. Met doorgesne den polsen en een rugzak vol stenen verdronk hij zich in de Oude Rijn. „Vreselijk toch om er op die manier een einde aan te moeten maken. Herseninfarct Soms hebben mensen met een intense hunkering naar de dood niet de moed zich in de diepte van de wanhoop te la ten afzinken. Een 65-jarige. man die als gevolg van een herseninfarct (be roerte) praktisch tot niets meer in staat was, vroeg eveneens z'n huisarts hem te laten sterven. Schroth bemid delde, maar de medicus vertrouwde haar toe 'er nog niet aan toe te zijn', „Die man was geen tegenstander van euthanasie, maar was bang voor justi tie", vertelt ze. „Daar was geen reden toe. Alle eisen van zorgvuldigheid wa ren in achtgenomen. Juridisch gouhet in dit geval verantwoord zijn ge weest." De verlamde oudere is veroordeeld te blijven leven tot de volgende, fatale hersenbloeding. Geen ax-ts zal hem nu willen helpen. Volgens de psychologe is iedereen die euthanasie overweegt, overgeleverd aan de goodwill van de huisarts. „Je vindt geen ander die het wél wil doen, omdat bij euthanasie de relatie arts-patiënt van het grootste belang is." De weg naar een maatschappelijke en medisch-ethische aanvaarding van euthanasie is nog lang. Op dat resul taat, meent Schroth, moeten mensen met een duidelijk opgestelde eutha nasieverklaring op zak niet wachten. Zij adviseert vroegtijdig bij de huis arts te polsen of de welwillendheid be staat die wens te i-especteren. „Ben je er vroeg bij en hoeft de arts nog niet te handelen, dan heeft iemand bij een af wijzing nog alle tijd een andere hui- arts te kiezen. Dat lukt nooit als het al zo ver is." GPD Koken per radio In de VS vraagt de Raytheon Manufacturing Co. om een ra diofrequentie voor 'kookgol- ven'. Het bedrijf verklaart dat het mogelijk is daarmee elec- tronisch te koken. In enkele mixxuten zijn worstjes of ge haktballetjes gebraden of bis cuitjes gebakken. Voor deze doeleinden wordt de 2450 me gacycle frequentie ter be schikking gesteld. Beschadigd stro In Zeeuwsch-Vlaanderen kampen de boeren met gebrek aan opslagruimte voor de gro te stro-oogst. De vervoex-snxo- gelijkheden zijn ook gebrek kig, zgdat 1000 a 1500 ton op het land is blijven liggen en de kwaliteit sterk venninderd is. Apenvanger In de Zuid-Afrikaanse stad Durban is een officiële apen- vanger benoemd. Diefachtige apen haalden al geruime tijd) de was vaix de lijnen en ver-j scheurden die vexvolgens. De beroemde jager op groot wild G.L. Jones heeft de opdracht gekregen, 750 apen te vangen. Zij worden ondergebracht in een reservaat. Bomen Oostkapelle Soest zamelt geld in voor de herbeplanting van Oostkapeh le. Er is ongeveer 2000 gulden nodig om de oorlogsschade aan het groen in Oostkapelle te herstellen. In eerste instantie gaat het om bomen voor de be graafplaats en het school plein. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Poslbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel (0115) 568000. Zierikzee: Oude Flaven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur: Tel. (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal ƒ92,85. franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27.-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen PZC-ombudsman: C.van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC FIGARO ,emeen Dag Meer krant. |Sj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2