fifiiCiiUE ZEEUWS Minima krijgen koudetoeslag WAANZIN... Explosies Tel Aviv: zeker 13 gewonden Echtpaar Mooring aan de VS uitgeleverd Veel leukemie bij kinderen La Hague de Winckelaer 4 WEKEN Melkert met gemeenten rond de tafel voor toekennen extraatje Eerste 9 dagen januari koudste van deze eeuw kunst cultuur 17 t/m 23 VOOR 15,00 Aanhoudend koud Wolkenvelden, geen sneeuw van bete kenis, opklaringen en nevelig. Tempe ratuur omstreeks -4 graden, de oost tot noordoosten wind zwak tot matig. ■i 240e jaargang no. 8 vrijdag 10 januari 1997 losse nummers 1,75 IYPOT HOP U vindt ons in: Axel - Goes - Middelburg - Oostburg - Oost-Souburg - Terneuzen Adressen en telefoonnummers vindt u in de Gouden Gids van onze verslaggever Wilco Dekker DEN HAAG - De minima kunnen dit jaar een extra- tje tegemoet zien vanwege de strenge kou. Dat heeft minister Melkert van So ciale Zaken gisteren be loofd nadat een groot deel van de Kamer daarom had gevraagd. „Het kan niet zo zijn dat in dit land de men sen kou lijden omdat ze de kachel niet een graadje hoger durven te zetten", aldus de bewindsman. Hoeveel de koudetoeslag be draagt en hoe het precies gere geld wordt, weet de bewinds man nog niet. Volgens Melkert lagen de stookkosten vorig jaar - toen de temperaturen even eens ver beneden nul lagen - ge middeld zo'n 150 gulden hoger dan normaal. Afhankelijk van de temperatuur in de rest van de winter kan het volgens de be windsman dit jaar om een tien tje gaan, maar ook om een paar honderd gulden. Wel belooft Melkert dat de mini ma zich niet allemaal bij een lo ket hoeven te melden om hun extraatje op te halen. Vorig jaar wees Melkert een verzoek van Leerkes (Unie 55+) voor een koudetoeslag nog van de hand. Hij verwees toen naar de ge meenten, waar de minima aan kunnen kloppen voor de bijzon dere bijstand. Een groot deel van die bijzonde re bijstand blijft echter liggen omdat de minima zich - vaak uit schaamte-niet melden. Melkert wil daarom tafel met de ge meenten om de tafel om te kij ken hoe de koudetoeslag zo geregeld kan worden dat het ex traatje terechtkomt bij de men sen die het echt nodig hebben. Daarin moet ook aan de orde komen hoe de bijzondere bij stand in het algemeen beter ge bruikt kan worden waarvoor hij is bedoeld. Mocht het via de gemeenten niet lukken, dan trekt Den Haag zelf de knip. Volgens Melkert is daar ook ruimte voor omdat het rijk extra geld binnenkrijgt doordat de verwarmingen staan te loei en; niet alleen via het aardgas, maar ook nog eens via de extra ecotax die iedereen sinds vorig jaar bij zijn energierekening be taalt. Melkert gaat in het voorjaar'met de rest van het kabinet aan de slag om te kijken hoe het precies moet met de beloofde koudetoe slag. De Kamer heeft het kabi net eind vorig jaar gevi-aagd so wieso wat extra's te doen voor mensen met een uitkering. Mel kert zei gisteren alvast dat daar ook ruimte voor is gezien de meevallers vanwege de gunstige economie. Structureel meer geld voor de uitkeringen staat los van het eenmalige extraatje van de koudetoeslag. WD-Kamerlid Van Hoof zegt GM en VW treffen schikking WOLFSBURG - Het Ameri kaanse autoconcern General Motors (GM) en het Duitse Volkswagen (VVV) hebben een (chikking getroffen in de al ja ren slepende zaak rond ver meende bedrijfsspionage. VW betaalt honderd miljoen dollar (ƒ175 miljoen) aan GM en het dochterbedrijf Opel, en heeft zich verplicht over een pe- node van zeven jaar voor in to taal een miljard dollar 1,75 .miljard) onderdelen bij GM te kopen. De naar VW overgestap te Lopez zou bedrijfsgeheimen van GM hebben meegenomen. m/AFP Frank Sinatra met hartaanval in ziekenhuis LOS ANGELES - Frank Sina tra is donderdag opnieuw in een ziekenhuis in Los Angeles opge nomen na een hartaanval Woordvoerster Susan Reynolds zei dat de 81-jarige zanger 's morgens met een ambulance naar het Cedars-Sinai-zieken- huis is overgebracht. Volgens zijn arts Rex Kennamer lijkt The Voice een lichte hart aanval zonder complicaties te hebben gehad. Het is de tweede keer deze week dat Sinatra in het ziekenhuis belandt. Maan dag kwam hij er met een privé- ffagen aan, om dinsdagmorgen weer te vertrekken. Over wat er aan de hand was, is niets meege deeld. AFP/DPA In aanwezigheid van diverse politiebeambten stappen James Mooring (bruin jack, geheel links) en Cheryl Mooring (tweede van rechts) op het vliegtuig naar de VS. foto Olaf Kraak/AN P van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Justitie heeft gisteren het Amerikaanse echtpaar Mooring op het vliegtuig gezet naar Atlanta. De VS had den om uitlevering gevraagd wegens het telen van marihuanaplanten. Tot het proces zit het echtpaar vast in een gevangenis in de staat Arkansas. Hun zaak begint mogelijk in maart voor een fe derale rechtbank in Little Rock en zal een week duren, denken hun advocaten Cut ler en Hall. Maandag volgt de voorgeleiding aan de federale rechter in Little Rock. De kans dat de twee op borgtocht vrijkomen is ni hil. Het duo is eerder op borgtocht naar Nederland gevlucht. De politie hield de Moorings november 1995 in Nederland In Amerika is de straf voor telen van wiet- planten aanmerkelijk hoger dan in Ne derland, reden dat de Moorings liever hier terechtstonden. Zo hangt James Mooring een celstraf van tien jaar boven het hoofd; zijn wouw vreest vijf jaar de gevangenis in te gaan. In een emotionele afscheidsbrief bedank te James Mooring de mensen die zich in Nederland voor hun zaak hebben ingezet, ook de media en de mensen die in de ge vangenis voor hen zorgden..Ik heb in een jaar meer tranen vergoten dan in de overi ge 42 jaar van mijn leven. Het waren geen tranen van verdriet maar van ontroering over alles wat jullie voor ons hebben ge daan." ANP in een reactie geen noodzaak te zien voor een koudetoeslag. „Wij vinden dat minima die in problemen komen naar de bij zondere bijstand moeten. Dat was vorig jaar het standpunt van Melkert en dat vinden wij nog steeds.Aan het verhaal dat mensen zich zouden schamen om bij de Sociale Dienst aan te kloppen heeft Van Hoof geen boodschap. Hij wijst er verder op dat alle huishoudens te maken hebben met hogere gasrekeningen. Als de minima wat terug krijgen omdat het Rijk meer inkomsten heeft, moet dat volgens hem voor iedereen gelden. GPD Dertig doden bij vliegramp in Michigan WASHINGTON- Bij een vlieg tuigongeluk in de Amerikaanse staat Michigan zijn donderdag alle 25 passagiers en vijf beman ningsleden om het leven geko men. Dat heeft de Nationale Commissie voor Verkeersveilig heid meegedeeld. Het toestel van het type Em- braer-120 stortte ongeveer veertig kilometer ten zuiden van de bestemming Detroit neer en vloog in brand. Het toestel van de luchtvaartmaatschappij Delta Airlines kwam neer in licht bebost, besneeuwd gebied. Een ooggetuige maakte op het tv-station CNN melding van vreemd vlieggedrag van het toe stel vlak voor het ongeluk, wat wijst op technische problemen. Officiële mededelingen over de oorzaak van het ongeluk zijn nog niet gedaan. RTR Advertentie (Mode Li'ze uitverkoop Segeersstraat 21 Middelburg van onze redactie buitenland TEL AVTV- Vlakbij het voorma lige centrale busstation van Tel DE BILT - De eerste negen dagen van het nieuwe jaar staan bij het KNMI nu al te boek als de koudste januari dagen van de eeuw. Gistermiddag schreven de weermannen en -vrouwen op basis van 24 uurs-metingen vanaf de jaarwisseling en de weersverwachtingen voor vandaag en morgen een nieuw record in de boeken: een gemiddelde tempei-atuur van zeven graden Celsius on der nul. Alleen januari 1979 kan daar met een gemiddelde van min zes graden nog aan tippen. Ons land en grote delen van Europa gaan schuil onder wat weersdeskundigen de 'koude plaklaag' noemen: een dikke luchtlaag die zó koud is dat ie als een lood zware buffer op de aarde ligt en moeizaam zal verdwijnen. „Het kost de 'aanvallers' - oprukkende lagedrukgebie den die gepaard gaan met de aanvoer van warmere lucht uit het westen - gewoon veel tijd om die koude plaklaag op te ruimen," zegt KNMI- klimatoloog D. Heijboer. Dat zou betekenen dat het voorlopig nog niet is gedaan met de ijzige winter. Het heersende hogedrukgebied boven Scandinavië voert zeer koude lucht aan die rechtstreeks afkomstig is uit hartje Rusland. Sneeuwres- ten in het oosten en noorden van ons land koelen de tem peratuur nog verder af. De koude lucht is bovendien erg droog: tussen Rusland en Ne derland liggen immers geen grote waterpartijen waaruit de lucht vocht kan opnemen. Ook dat verandert pas als een depressie doorbreekt en er weer lucht wordt aangevoerd vanuit het westen (over de Atlantische Oceaan en Noordzee). Ondanks het nieuwe koude- record is de laagste tempera tuur van de eeuw deze winter (nog) niet gemeten. In De Bilt wees de thermometer op 2 ja nuari min 16 aan, maar op 8 januari 1985 was het op die zelfde plek ruim twee graden kouder. Het is te vroeg om de ze winter al de koudste van de afgelopen honderd jaar te noemen. Om het zogeheten wintergetal vast te stellen blijft het KNMI tot 31 maart meten. En in die tijd kan er nog van alles gebeui'en. GPD Aviv zijn donderdagavond in vuilnisbakken twee springla dingen met spijkers tot ontplof fing gebracht. Door de explosies vielen minstens dertien gewon den, onder wie enkele agenten. Drie van de slachtoffers zijn er ernstig aan toe. De politie vermoedt dat Arabi sche terroristen achter de aan slagen zitten. Maar het Israëli sche ministerie van Binnen landse Veiligheid sloot ook een afrekening in het criminele mi lieu niet uit. De explosies deden ruiten in de omgeving springen. De politie zoekt met honden naar eventuele onontplofte bommen. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is nog niet opge ëist. Enkele dagen geleden had de fundamentalistische organi satie Islamitische Djihad in een vlugschrift wraak gezworen voor de aanslag van de Israëli sche soldaat Noam Friedman, die vorige week in Hebron het vuur opende op een groep Pales- tijnen en zes van hen verwond de. De Israëlische premier Benja min Netanyahu verklaarde tij dens een bezoek aan slachtof fers in het ziekenhuis: „Alles wijst erop dat dit een terroristi sche aanval was. Als blijkt dat de terroristen die deze aanslag uitvoerden uit het autonome Palestijnse gebied kwamen, zal ons antwoord daarop buitenge woon hard zijn." De premier maakte een voortij dig einde aan een gespek met de Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross toen hij van de aan slag hoorde. Op de vraag naar eventuele gevolgen van de aan slag voor de onderhandelingen met de Palestijnen over uitbrei ding van hun autonomie zei Ne- Botsingen door ijzel in Zeeland In Zeeland zorgde ijzel donder dag vanaf de zeer vroege och tend voor veel verkeersellende. In en om Goes liepen 21 voertui gen schade op bij ongevallen door de ijzelvorming. Op deA58 deden zich zeker vier ongeval len voor. Bij een ket tingbotsing raakten Q vier mensen gewond. Duitsland ligt momenteel even aan de voet van de Vesuvius. Bonn toont 130 voorwerpen uit het Museo Nazionale di Capodimente in Napels. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: oog in oog met de spoorwegwagons van Van Gogh Argonautika inbondigevertaling Theo van Gogh laat zich niet stoppen in de ban van het ijs af scheid van Guust Flater jeugdboek goedkoop klassiek rukt op Donna Lewis verrast Amerika Kranenborg filmt De Kersenpluk filmrecensies Stille Kracht in het theater Stomme Koe verenigd tegengestelde naturen iconen in Den Haag Malevich overleeft aanslag. Grote gasvondst in Noordzee OSLO - De toch al enorme aard gasreserves van Noorwegen worden waarschijnlijk fors uit gebreid. De oliemaatschappij Saga Petroleum heeft in de Noordzee een veld ontdekt dat volgens deskundigen bij de hui dige gasprijs een waarde heeft van mogelijk 150 miljard kroon (f 41 miljard). Saga Petroleum heeft de proef boringen nog niet voltooid, maar zag zich donderdag ge noodzaakt mededelingen te doen wegens hardnekkige ge ruchten op de effectenbeurs in Oslo De maatschappij zei nog geen cijfers te kunnen geven over de omvang van het nieuwe veld, dat Agard heet. DPA Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9,11,12,13 en 14; Kunst cultuur: 17,18,19, 20,21,22 en 23; Sport: 25,27 en 29 tanyahu dat „niet automatisch aangenomen moet worden dat wij ermee doorgaan" als blijkt dat de daders uit het autonome gebied kwamen. In februari en maart vorig jaar brachten Palestijnse extremis ten bij een serie bomaanslagen in Israël 59 personen om het le ven. Netanyahu heeft al eerder verklaard dat vooruitgang in het vredesproces met de Pales tijnen ervan afhangt of hun pre sident Yasser Arafat erin slaagt aanslagen tegen Israël te voor komen. AFP/R.TR van onze redactie buitenland LA HAGUE - Kinderen in de omgeving van de Franse opwer kingsfabriek Cogéma in de Nor- mandische stad La Hague heb ben vaker kinderleukemie gekregen omdat zij, of hun moe ders, geregeld op het strand bij de fabriek verbleven. Dat blijkt uit een Frans onderzoek. Naar aanleiding van het rap port eist de milieuorganisatie Greenpeace dat de kerncentrale in Borssele de contracten met Cogéma onmiddellijk ver breekt. Het onderzoek is verricht dooi de Franse wetenschappers Po- bel en Viel. Hun bevindingen staan vandaag in het medische tijdschrift British Medical Joumal. Bij Cogéma worden onder meer opgebrande brapdstofstaven van de EPZ-kerncentrale in Borssele opgewerkt. In de maand november voerde de mi lieubeweging Greenpeace nog actie tegen het transport van dit nucleaire materiaal naar La Hague. De wetenschappers toonden aan dat als kinderen in het ge bied vis en schaaldieren eten, zij een grotere kans hebben om leu kemie te krijgen. Pobel en Viel onderzochten 27 gevallen van leukemie bij jongeren (onder de 25 jaar) die waren geconsta teerd tussen 1978 en 1993. Hun (Advertentie) "SR 'uVortün.mi u-mm .IE SLIM ZKJT^" - werk duurde jaren omdat de overheid hen geen gegevens be schikbaar wilde stellen. Het gebied rond La Hague is volgens de onderzoekers zeer vervuild. Er is een haven voor nucleaire onderzeeërs, een op werkingsfabriek en een kern centrale. De situatie in Doun- reay (Schotland) en Sellafield (Engeland) is vergelijkbaar met die in La Hague, schrijven de onderzoekers. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller <0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Een slachtoffer van de bomexplosies in het zuiden van Tel-Aviv wordt een ziekenhuis ingedragen, to Oren Agmon/EPA Uniek in antiek- en geloogd grenen meubelen Chr. Huygensstraat 3 ind. terr. Strijen tel. 078 - 674 30 00 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1