Een knusse zaal of de megabios .PZC rerneuzen heeft primeur ndustriebond nieuwe stijl Hulp vogels vraagt beleid Êaak dorpsterrorist lit Noordgouwe ^eer aangehouden Eis 15 maanden voor brandstichting Vier jaar geëist voor meedoen aan gewapende overval Cursussen tuinen en vegetarisch koken zeeland 11 4 »- NT Ik t>as óeV \a<3et V°°" DELTA heeft vorstproblemen Automobilist mishandeld Van Gelder naar Nieuw-Zeeland Brand in schuur Eede Goes verzet zich tegen besluit GS vrijdag 10 januari 1997 van onze verslaggever I Wout Bareman TERNEUZEN - Landelijk is er sinds jaar en dag sprake van pieken en da- len. Hoe dat komt is zeer onduidelijk, maar op gezette tijden maken de Ne derlandse bioscopen een kleine crisis Ligt het aan hel ontbreken van I spraakmakende Nederlandse films? Mist de cinefiel de feestelijke ambian ce van weleer met veel pluche, ruisen de gordijnen en geschoold personeel? Of zorgt juist de megabioscoop in de grote steden voor een extra toeloop... (JEén ding is zeker", zegt Gery Cat- toir-Jelles van De Koning van Enge land in Hulst, de enige échte bioscoop in Zeeuws-Vlaanderen, „Je moet als peinere bioscopen constant op je te nen lopen om niet ten onder te gaan laan het megageweld. Als wij niet met 'zes zalen zouden werken, zouden we op termijn ongetwijfeld de deuren moeten sluiten. Het is keihard knok ken." Ondanks die zes zalen lukt het haar prima om toch die knusse sfeer te handhaven. En dat trekt de mensen aan, zeker Vlamingen die er met hor den speciaal de grens voor overtrek ken. Vorig jaar stabiliseerde het bioscoop bezoek zich in Nederland, Het aantal bezoekers bleef, in vergelijking met 1995, nagenoeg gelijk: zo'n 17 mil joen. De Nederlandse Federatie van de Cinematografie (NFC) stelde sinds 1992 weer een groeiende belangstel ling voor de bioscopen vast, maar die groei is nu kennelijk tot stilstand ge komen. Na de bloeiperiode van het be- van de jaren tachtig - met 1984 als absoluut hoogtepunt - ging het eind jaren tachtig bergafwaarts. Gek ge noeg bleek de situatie in Zeeland toen af te wijken. Daalde de omzet lande- van 212 miljoen gulden in 1981 naar 167,9 miljoen in 1990, in Zeeland spraken de exploitanten van een leu ke stijging. En nu er sprake is van een stabiele markt, maken verschillende Zeeuwse bioscopen opnieuw melding van stijging. Gissen Volgens de eerste gegevens van de lan delijke federatie werden in 1996 on geveer 17 miljoen kaartjes verkocht. Hoeveel het er in Zeeland waren, is nog onduidelijk; de eindbalans is nog niet opgemaakt. Maar Ad Weststrate van Alhambra in Vlissingen en het Grand Theater in Goes (hij doet trou wens ook de programmering van Ci nema Middelburg, het nog jonge film huis) spreekt van een stijging met procenten. Jan Koole van het Middel burgse filmtheater stelt ook een op waartse lijn vast, 'maar het blijft gis- Ondanks het aantal van zes zalen weet bioscoop De Koning van Engeland in Hulst toch een knusse sfeer te scheppen, zo dat er zelfs van over de grens mensen op de films af komen. foto Charles Strijd sen naar de oorzaak'. Weststrate weet wel waarom het in Middelburg beter gaat. „Sinds september programme ren we daar wekelijks. Voordien werd dat drie maanden van tevoren gedaan en dat is eigenlijk ondoenlijk. Nu zit je veel dichter op de markt." De bezoekers van filmhuis 't Beest in Goes dringen er de laatste tijd op aan toch een ietsiepietsie commerciëlere films op het programma te zetten. Anita Berrevoets: „Voor bepaalde films heb je natuurlijk altijd al een vaste groep, maar stap je een beetje buiten dat patroon dan zie je een groeiende belangstelling. Laatst za ten er op een avond in het Grand The ater zes mensen en bij ons tweeën twintig; dat vind ik dan wel weer leuk. Maar we weten natuurlijk ook dat we geen concurrenten zij n. Als Grand een optie heeft op een bepaalde film, kun nen wij het vergeten, zo simpel ligt dat." Ad Weststrate van de grote broers Grand en Alhambra (hij zit onder meer in het bestuur van de landelijke Exploitantenraad) denkt dat het be zoekersaantal nog veel verder kan stijgen. „We zijn aan het bekijken hoe we de mensen ook op maandag en dinsdag naar de bioscoop kunnen trekken. Dat is een mentaliteitskwes tie. Terwijl je 's maandag- en dinsdag avonds na een filmvoorstelling toch ook gewoon om kwart over tien thuis bent..." Te klein Alhambra is met z'n vier zalen trou wens te klein. „Met de Kerst zijn we daardoor weken van tevoren al uit verkocht Met meer dan vier zalen kun je ook veel beter inspelen op landelij ke premières, die we overigens deson danks veelvuldig binnenhalen. Zes of acht zalen zou voor ons ideaal zijn; die extra capaciteit zouden we best kun nen gebruiken. Kijk naar de megabio scopen. Die hebben toch een schitte rend aanbod..." Last van demega'sin de Randstad en Vlaanderen (Antwerpen, Gent) heeft Weststrate niet, zegt hij „Moet je kij ken hoe lang je naar Antwerpen on derweg bent. Je hebt natuurlijk altijd wel mensen die eens in Antwerpen gaan eten en uitgaan, maar dat blijft toch een beperkte groep. Ik ben niet zo bang voor die vorm- van concurren tie." Huiselijke Gery Cattoir begrijpt wel waarom. „Ad zit op een eiland en heeft weinig concurrentie te duchten. Maar in Zeeuws-Vlaanderen zitten die mega bioscopen wel héél erg dicht in de buurt." Volgens haar - ze baat 'De Ko ning' uit samen met man Willy en zoon Tony - kiezen de mensen juist voor de Hulster bioscoop vanwege de service en de kleinschaligheid. Want al telt het complex zes zalen, het blijft alle maal nog heel erg overzichtelijk. En dat huiselijke trekt vooral Vlamingen aan die de megabioscoop in eigen stad links laten liggen en naar Hulst afrei zen om daar onder het genot van een drankje en een hapje - want dat kan in de zaal worden geserveèrd - een film te bekijken. Aan de grens komen ze overigens tien tallen Zeeuws-Vlamingen tegen, die juist weer worden aangetrokken door die mammoetbioscopen. De Cattoirs trekken jaarlijks gemiddeld 100.000 bezoekers, zo'n 2.000 per jaar. Maar in tegenstelling tot Weststrate blikt Ge ry niet zo enthousiast terug op wat ze 'een wisselvallig jaar' noemt. Oor zaak: het ontbreken van echte toppers als (in '95) Filmpje! en de nieuwste Bond. Maar Evita draait wel weer heel goed. Projector Bij het filmhuis in Terneuzen (Porgy Bess) schommelt het bezoekersaantal tussen de 40 (bij een recente film) en 15. Age Balt: „Tja, je moet natuurlijk wel met je tijd meegaan. Wij draaien nog met een 16 millimeter-projector en dan is de keuze klein. Hopelijk wordt onze wens in het nieuwe theater verwezenlijkt: een 35 millimeter-pro jector. Maar daarover moeten we het met de gemeente nog even hebben." In de Nederlandse bioscopen was de film Independence Day met een bruto recette van 15 miljoen gulden vorig jaar het succesvolst, maar ook Twis- ter, The Nutty Professor en The Rock scoorden goed. Tijdens de feestdagen waren The Hunchback of Notre Dame, maar ook Jingle all the Way (Schwar zenegger) en Daylight (Stallone) kas successen. Nederlands spul? Mwa- aah! Weststrate: „Maar let op, over een paar maanden komt er weer een kraker van de heren Geels en Maas! inonze verslaggever arcel Modde SNEUZEN - In Terneuzen is nderdag de eerste zogeheten 'tiviteitengroep (de districts- ganisatie nieuwe stijl) van de idustriebond FNV gepresen- .'rd. Bij de AG Chemie Zee- indzijn de dertien grote bedrij- ffiin de provincie aangesloten. bestuur staat onder voorzit- schap van G. Emans uit Sas aGent, oud-medewerker van Benelux. Het streven is de bestaande concerns met meer dere vestigingen in ons land - zoals Dow, Elf Atochem en Her cules - in dezelfde groep onder te bx-engen. De Industriebond FNV wil rond het jaar 2000 door heel het land zo'n zeventig activiteitengroe- pen oprichten. De AG's vervan gen de aloude districtsstruc- tuur. „De bond wordt niet langer georganiseerd per regio waar de leden wonen, maar per bedrijfstak waar ze in wei-ken. Zo kunnen we de mensen meer bij de activiteiten betrekken onze medewerker ictor Dooms IDDELBURG - De rechtbank Middelburg ziet zich voor ublemen gesteld door de ne- lieve houding van een 49-ja- leman uit Noordgouwe. Voor tweede keer hield de recht- nk donderdag de strafzaak - ging tot zware mishandeling an. Een opname in het Pieter an Centrum zou meer duide- iheid moeten verschaffen ter het gedrag van de verdach- uadat eerder een psychiatri- ie rapportage is mislukt. Igens deskundige H. Vissers 1de de man niet meewei-ken IQ het onderzoek, omdat de an met persoonlijkheidspro- tmen kampt. Hij adviseerde Q klinische observatie in het IC. De verdachte liet op de zit- ig blijken vol rancune te zit- aten aanzien van zijn dorps noten. „Ik sta er niet voor in ikandex-en niets aandoe. Nu bben ze ook nog mijn doch- Kje afgenomen", waarmee hij &zijn wantrouwen naar justi- onderschreef. Bovendien !t het verlies van zijn vi-ouw Qi zwaai-. man vecht al jaren een vete met zijn buurman. De ruzie «leerde 24 augustus vorig ar. toen de verdachte de hond zijn buurman schopte, hrna ontstond er tussen bei kemphanen een vechtpartij, 'k andere dorpsgenoten voe- zich bedreigd door de man. in de dorpskern de nodige anning oproept. Rechtbank presidente mr. M. Zomer sprak eveneens haar bezorgdheid uit. „De zaak is doodgelopen. U bent nu een groot gevaar voor de maatschappij. Daarom willen we via het Pieter Baan Centrum meer informatie over uw per soon," Raadsman mr. G. Veen had zo zijn twijfels. „Mijn cliënt voelt er niets voor om mee te werken. Ik vrees dat er een slot op zijn mond zal hangen. "De strafzaak is voor onbepaalde tijd aange houden. (Advertentie) dan voorheen", aldus districts bestuurder B. Oudenaarden. De introductie van de eerste AG viel samen met de officiële ope ning van het nieuwe vakbonds centrum in Terneuzen door hoofdbestuurder Ben Roodhui zen. Het kantoor aan de Willem- Alexanderlaan vormt de thuis basis van de AG Chemie Zee land. In het complex - waarin ook andere instellingen en be drijven zijn ondergebracht - is tevens het ledenservicepunt voor Zeeuws-Vlaamse achter ban van de Industriebond ge huisvest. De vakorganisatie nam reeds oktober vorig jaar haar intrek in het gebouw. Centra In totaal wil de Industriebond verspreid over het land veertig soortgelijke centra openen. De bedoeling is dat elke bedrijfstak een eigen activiteitengroep krijgt met een eigen bestuur, zo dat directer op specifieke ont wikkelingen kan worden inge sprongen. De begeleiding en coördinatie vindt, voor wat Zeeland betreft, plaats vanuit het bondskantoor in Goes. Behalve bedrijfsafdelingen (de AG's) worden er ook woonafde- lingen opgericht. De woonafde- lingen Axel, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Terneuzen en West-Zeeuws-Vlaanderen zijn op hun beurt weer onderge bracht bij de chemiegroep. De betrokken kaderleden gaan zelf de diverse werkzaamheden co- ordineren en uitvoeren. Om bin nen de bedrijven sterker te staan, wordt het kaderbestand verder uitgebreid en opgeleid. Een AG heeft tussen de 2500 en 3000 leden, aldus Oudenaarden. Buitenvogels in de spuikom te Ritthem. foto Lex de Meester RITTHEM - Wie waarneemt hoe moeilijk de vogels het door de vroeg ingevallen, strenge en aanhoudende winter hebben, krijgt de neiging de noodlijdende dieren een handje te helpen. In veel tuinen is er voedsel te vinden. Daar zijn vooral de vogels in stad en dorp mee gediend. De zogenaamde 'buitenvogels', die verblijven in de nog weinige open stukjes binnenwater, hebben daar uiteraard niets aan. Ze moeten vooral teren op hun reserves, opgebouwd in be tere tijden. Spontaan voedsel strooien heeft niet zoveel zin, waarschuwt Vogelbescherming.- Regio consulent J. W. Vergeer: „De meeste buitenvo gels heben speciaal voedsel nodig. Het voeren van deze dieren kan het beste aan vakmensen overgelaten worden." Wie een handje wil meehelpen kan contact op nemen met opvangcentra als De Mikkein Mid delburg (0118-628288) en het Dierenasiel in Goes (0113-212473). Daar zijn ook inlichtin gen te krijgen over voedselhulp in het alge meen en het behandelen van verzwakte en dode vogels. Wa( van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 27- jarige inwoner van Axel is don derdag op de zitting van de rechtbank in Middelburg voor brandstichting in een horeca zaak achttien maanden gevan genisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, geëist. Officier van Justitie mr. A S. Flikweert eiste daarnaast de tenuitvoerlegging van een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden. Ook vindt hij dat de man zich onder be handeling van het ZCAD moet stellen. De verdachte had 13 juli vorig jaar in Axel onder invloed van alcohol en cocaïne een disco theek, waarvan hij uitbater was. in brand gestoken. Het liep allemaal nog goed af, omdat het vuur (door de sluiting van de ra men) smeulde en uiteindelijk doofde. De man was volgens een psychiatrisch rapport, dat hem volledig - toerekeningsvatbaar achtte, door een impuls tot zijn daad gekomen. De officier be streed dit. Hij meende dat de verdachte door zijn slechte fi nanciële situatie en door andere beslommeringen (geen horeca- vergunning. geen omzet, geen verzekeringspolis) geen andere uitweg meer had gezien. „U bent planmatig tewerk gegaan. Daags voor de brand heeft u nog de verzekering gebeld. Ook het alarm was uitgeschakeld en te gen anderen had u verteld dat u de zaak in de brand wilde ste ken, omdat u dreigde failliet te gaan", stelde de officier vast. Raadsvrouw mr. J. C. M. Ber- bee-Van Koningsbruggen ver zekerde dat haar cliënt zich niet had gerealiseerd wat de brand stichting te weeg zou brengen, maar van een vooropgezet plan was volgens haar geen sprake geweest. „Mijn cliënt is het van het ene fiasco in het andere fias co terecht gekomen. Hij bouwt op luchtkastelen. Hij wilde een discotheek opzetten, maar zag dat het initiatief mislukte. Er was geen verzekeringspolis en ook moest hij wachten op een horeca-vergunning. Hij ont vluchtte de zaak, omdat er geen publiek was. Ook de echtschei ding heef hem pijn gedaan probeerde de raadsvrouw als verzachtende omstandigheden aan te voeren. Ze vroeg om strafvermindering en wees er verder op dat haar cliënt finan cieel niet in staat is om de (rook- en roet-)schade te vergoeden. De rechtbank doet op 23 januari uitspraak. OOST-SOUBURG - De strenge vorst van de a fgelopen weken zorgt ook voor ondergrondse problemen. DELTA Nutsbedrij ven heeft al op diverse plaatsen gesprongen bouten en moeren moeten vervangen. Gisteren moest in de Spoorstraat in Oost- Souburg de bevestiging van een brandkraan op het waterlei dingnet worden vervangen. „De grond zit aan de brandkra- nen vastgevroren. Door de vorst begint de grond te werken en springen zwakke bouten en moeren kapot", aldus opzichter D. Stevense. Met de brandkranen is echter niks mis. „Die wer ken gewoon. Maar omdat de bevestigingen stuk zijn ontstaan natuurlijk wel lekken." Dezelfde problemen hebben zich ook al voorgedaan in de Sloestraat in Zoutelande en de Savomin Lohmanlaan in Vlissingen. VLISSINGEN - In de Paul Krugerstraat te Vlissingen is don derdag een 29-jarige Vlissingse automobilist door nog twee onbekende mannen mishandeld. De bestuurder van de ene auto raakte naar aanleiding van een verkeerssituatie in con flict met de bestuurder en inzittende van een andere auto. Bei de bestuurders verlieten hun auto om op straat het geschil voort te zetten. Nadat ook de inzittende was uitgestapt, werd de Vlissinger door beide mannen geslagen. Hij raakte gewond aan het gezicht. Na de mishandeling vertrok het tweetal. MIDDELBURG - De commissaris van de koningin in Zee land, drs. W. T. van Gelder, en zijn echtgenote brengen in fe bruari 1997 een bezoek aan Nieuw-Zeeland. De reis vloeit voort uit de belangstelling die de Nieuw-Zeelandse autoritei ten de afgelopen jaren hebben getoond voor de provincie Zee land. In 1994, 1995 en 1996 zijn respectievelijk de gouver neur-generaal de hoogste ambtenaar van het Openbaar Ministerie en de vice-minister-president (tevens minister van Buitenlandse Zaken) in Zeeland op bezoek geweest. Naast ontmoetingen met regeringsautoriteiten zal het echtpaar Van Gelder zich oriënteren op de gang van zaken in bedrijven, or ganisaties en instellingen. Ook zijn er contacten met immi granten van Nederlandse afkomst en met de Maori-gemeen- schap. EEDE - De brandweer van Aardenburg kon woensdagnamid dag niet voorkomen dat een schuur aan de Ydewalle in Eede gedeeltelijk afbrandde. Twee kinderen hadden op de hooizol- derin de schuur een hut gebouwd van dertig balen hooi. In die hut was het erg donker. Toen ze een krant aanstaken om de boel bij te lichten vatte ook het hooi vlam. In eerste instantie probeerden de jongeren het vuur nog te beteugelen, maar daarin slaagden zij niet. De hulp van de politie en brandweer werd ingeroepen. De bovenverdieping brandde geheel uit, de brandweer kon de benedenverdieping van de schuur redden. Twee kalveren die in de stal stonden, konden worden gered. GOES - De gemeente Goes zal zich verzetten tegen de provin ciale afkeuring van delen van het bestemmingsplan Nieuw- West. Gedeputeerde Staten hebben goedkeuring onthouden aan kantoorfuncties, ook bestaande aan de Evertsenstraat. Goes vreest dat bedrijven die in de toekomst hun kantoor wil len uitbreiden, de dupe worden. De gemeente ziet aan de Evertsenstraat mogelijkheden voor meer kantoorruimte. Het provinciebestuur heeft ook bezwaren tegen een stuk rondweg langs het spoor, omdat NS daar problemen mee schijnt te heb ben. Goes wil de rondweg in de toekomst aansluiten op het Marconigebied en zal daarom protesteren tegen het GS-be- sluit. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie mr. M. van Nooijen heeft donderdag in Middelburg tegen een 29-jarige man uit Luik voor het medeplegen van een gewapende overval in Axel vier jaar gevangenisstraf geëist. Hoewel de verdachte hardnek kig ontkent op 30 december '95 betrokken te zijn geweest bij de overval op de amusementshal Playland, zag de officier vol doende bewijs om haar eis te be krachtigen. De uit Marokko afkomstige man zou samen met twee land genoten de overval hebben be raamd, na getipt te zijn door een voormalig medewerkster van Playland. De verdachte zou op de uitkijk hebben gestaan, op het moment dat zijn twee met gezellen op klaarlichte dag (rond één uur 's middags) de amusementshal binnenvielen. Daarbij werd de bedrijfsleider door een van de daders tegen de grond gewerkt, terwijl de ander- de kassier met een schietwapen bedreigde. De overval mislukte deels, omdat de ongewapende man in paniek op de vlucht sloeg. De buit bedroeg 'slechts' 6.000 gulden van de aanwezige 20.000 gulden. Mr. Van Nooijen meende dat de zaak niet eenvoudig lag. Ze zag toch voldoende bewijs, omdat een van de daders open kaart had gespeeld. Deze verklaarde dat de verdachte de bestuurder van de auto was geweest. Op zijn beurt had hij hem verweten dat de oven-al door zijn schuld was mislukt. Het geld had hij aan de verdachte moeten af staan. Verder beriep de officier zich op verklaringen van twee getuigen, die drie mannen bij de ovei-val hadden gezien. De man bleef op de zitting volhouden dat hij die dag in Luik had door gebracht. De verdachte had eerst twee maanden in België in detentie gezeten, alvorens hij werd uit geleverd aan Nederland. Daar zit hij sinds september vorig jaar vast. Zijn raadsvrouw, mr. H. Straatman, sprak in haar pleidooi van een vooropgezet plan, waanan haar cliënt het slachtoffer zou zijn geweest. Ze vroeg de voorlopige hechtenis op te heffen, maar dat werd door de rechtbank afgewezen. De rechtbank doet op 23 januari uitspraak. van onze verslaggeefster Ondine van der Vleuten VLISSINGEN/GOES - De Mi lieu-Educatieve Centra (MEC's) van Walcheren en de Bevelan- den houden dit voorjaar cursus sen over de moestuin, de fruit- tuin en de siertuin. Verder is er een cursus Vegetarisch Koken. De cursus Biologische Moestuin wordt in het MEC in Goes ge houden op de donderdagavon den 13 en 20 februari en op 3 en 17 maart. A Goedkoop van de Dienst Landbouwvoorlichting uit Dronten legt uit hoe het mi lieu-vriendelijk opkweken van groenten in zijn werk gaat. De cursus Gezond Fruittelen wordt gegeven in het MEC in Vlissingen op de maandagavon den 10 en 17 februari, eveneens door de heer Goedkoop. Aan de orde komen de keuze van het fruitboomras, het planten, het bemesten en verzorgen. Snoeien kan in de praktijk geoefend worden op zaterdagochtend 1 maart. De cursus Natuurvriendelijke Siertuin (mei-juni) wordt alleen in Goes gehouden. Hij bestaat uit vier theorie-avonden en een excursie. D. Houthuys leert hoe je met planten dieren kunt aan trekken, welke planten op wel ke grondsoort goed gedijen en hoe variëteit in de beplanting de tuin interessanter maakt. In zes bijeenkomsten op woens dagmiddagen van 14 tot 16.30 uur (5. 12, 19. 26 februari en 12 en 19 maart) geeft tijdens de cursus Vegetarisch Koken Ra- nia Tchettvirkov les in koken zonder vlees. Ieder kookt met de 'als huiswerk' gekochte ingredi ënten. Zo doen de cursisten er varing op met ecologische pro ducten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11