Raketten op Noord-Israël Regering Servië doet concessie PZC Uddk mn, ZM Van Mierlo fluit John Major terug Anti-Israëlische protesten in Amman Ruimte-apen terug op aarde Concurrenten van Branson gereed met ballon te vertrekken buitenland Kohl naar kantoor van Honecker Spanning Midden-Oosten loopt na aanval Hezbollah op Onderzoek naar grote verliezen in goudhandel bij Bank van Suriname Examenfraude Schip op drift Drugsvangsten in Antwerpen GIA heeft nieuwe leider Rusland wil raketten slijten Boete voor negeren Europese Hof Mobutu terug naar Frankrijk WINTERUITVERKOOP donderdag 9 januari 1997 van onze redactie buitenland BERLIJN-Na de verhui zing van de Duitse rege ring naar Berlijn gaat bondskanselier Helmut Kohl in 1999 tijdelijk kan toor houden in het Staats- ratsgebaude, de voorma lige residentie van de DDR-leiders Ulbricht en Honecker. Kohl zei woensdag op de radio dat hij het gebouw aan de Schlossplatz in het centrum van Berlijn heeft bekeken en geschikt heeft bevonden als tijdelijk on derkomen. Hij blijft daar tot het nieuwe Bundes- kanzleramt aan de oevers van de Spree klaar is. Met de bouw ervan, die naar verwachting bijna 400 miljoen mark gaat kosten, wordt in februari begon nen. In 2000 hoopt Kohl zijn nieuwe residentie in gebruik te kunnen nemen. De fractievoorzitter van de Duitse christen-demo craten, Wolfgang Schau- ble, heeft woensdag niet uitgesloten dat hij zijn partijgenoot Kohl opvolgt als bondskanselier. Het is de eerste keer dat de poli ticus, die al lange tijd als Kohl's kx-oonprins geldt, zich in het openbaar over een mogelijke toekomst als regeringsleider uit laat. Schauble, die in 1990 bij een aanslag verlamd raakte, beschouwt het niet als een probleem om vanuit een rolstoel de Bondsrepubliek te bestu ren. „Ik weet inmiddels dat ik in px-incipe elk ambt kan bekleden", verklaar de hij in een interview met het tijdschrift Stern. Als paitijgenoten hem vragen om Kohl op te vol gen, zal hij „de verleiding waarschijnlijk niet kun nen weerstaan". Maar Schauble (54) gaat er vooralsnog vanuit dat de huidige bondskanselier zich voor de volgende ver kiezingen in 1998 herkies baar stelt. DPA/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM/TYRUS - Het noorden van Israël en het aan grenzende Zuid-Libanon zijn gisteren bestookt met katoesja- raketten, vermoedelijk afge vuurd door de pro-Iraanse Hezbollah in Libanon. Het Isra ëlische leger reageerde prompt met tegenaanvallen. Minstens één katoesja trof het westen van Galilea. De aanval veroorzaakte geen slachtoffers of schade, meldde het Israëli sche leger. In een onbewoond gebied bij Markaba in de door Isx-aël bezette zone in Zuid-Li- banon kwamen twaalf raketten terecht. De Israëlische lucht macht voerde, waai-schijnlijk als vergelding, aanvallen uit op het Zuid-Libanese Iqlim al- Toufah gebergte waar guerrilla strijders van Hezbollah zich schuilhouden. Het is de tweede maal dat Noord-Israël is bestookt met katoesja's sinds de Israël en Hezbollah vorig jaar april onder toezicht van cle Verenigde Sta ten afspraken om in hun strijd burgerdoelen te ontzien. Voor Hezbollah hield dat in dat de be weging geen aanvallen meer op Noord-Israël mocht uitvoeren. De beschieting kwam enkele uren na een gewapend treffen tussen Israëlische militairen en guerrillastrijders van Hezbol lah. Bij het vuurgevecht sneu velde een Israëlische militair en raakten minstens zes stx-ijders gewond. Eerder op de dag liepen drie Israëli's verwondingen op toen een mijn ontplofte in de vijftien kilometer bi-ede bezette zone. Kloof Een overeenkomst over de te rugtrekking van de Israëlische militairen uit Hebron lijkt on dertussen nog altijd ver weg. Volgens Nabul Aboe Rdainah, medewerker van de Palestijnse president Jasser Arafat, is de kloof tussen Israël en de PLO nog 'zeergroot'. De Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross slaagde er gisteren niet in bij besprekingen met Arafat, die vijf uur in beslag na men, een overeenkomst nader- bij te brengen. Premier Benja min Netanyahu van Israël zei van onze redactie buitenland BERLIJN - De flexibilisering van de Europese Unie, waar door lidstaten op sommige ter reinen nauwer kunnen samen werken, is geen vrijbrief voor Groot-Brittannië om een Euro pa a la carte te realiseren. Dat heeft minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken gisteren in Berlijn gezegd na een onder houd met zijn Duitse collega Kinkel. Flexibilisering betekent niet dat bepaalde landen zich aan verdergaande integratie kun nen onttrekken, aldus Van Mierlo. „Het is een bedreiging voor Europa als de Britten die kant op gaan. Daarvoor moeten we op onze hoede zijn." Doel is nog steeds dat de deelne mers aan de Amsterdamse Eu rotop in juni consensus bereiken over de toekomst van de Euro pese Unie. Kankei sloot zich aan de opvatting van zijn Neder landse ambtgenoot. „Flexibili sering betekent niet dat het van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De regering in Paramaribo gaat een onderzoek instellen naar een verlies van 6 miljard Surinaamse gulden (24 miljoen gulden) dat de Centrale Bank van Suriname (CBvS) bij de opkoop en verwerking van goud heeft geleden. De regering houdt de oud-presi dent van de CBvS, André Tel- verantwoordelijk voor de ze verliezen in de periode van november 1994 tot eind augus tus 1996. Van een hoeveelheid van ruim 4 miljoen gram opge kocht goud bleek ongeveer een derde waardeloos materiaal te zijn. Telting had voor 19,3 mil jard Surinaams goud aange kocht tei-wijl er slechts 13,3 mil jard Surinaamse guldens in de staatskas kwamen. Kort voor de jaarwisseling zei president Jules Wijdenbosch in iet parlement, dat de CBvS de goudopkoop ook niet met eigen middelen had gefinancierd. „De geldpers is in werking gesteld", aldus Wijdenbosch, die zei over eerder dat een akkoord al bijna twee maanden in de lucht hangt en dat het aan de Palestij nen te wijten is dat het nog niet zover is gekomen. De overdracht van de stad op de Westelijke Jordaan- oever aan het Palestijnse Gezag had al tien maanden geleden moeten plaatshebben. Maar de overeenkomst is nog niet tot stand gekomen, onder meer om dat Israël garanties eist voor de veiligheid van de vierhondei"d kolonisten die in de stad wonen te midden van meer dan 100.000 Palestijnen. RTR/AFP langzaamste schip het tempo van de Europese integratie zal bepalen. We moeten landen tijd geven hun weg te zoeken." Het begrip flexibilisering houdt in dat een kopgroep van enkele landen voorop lopen, en dat de andere zich daar mettertijd bij aansluiten. De Britse premier Major, die onder zware druk staat van de anti-Europese vleugel binnen zijn Conserva tieve Partij, zei dinsdag in Den Haag dat dit een oplossing kan bieden voor tal van problemen. De Duitse minister Kinkel ver- trouwt erop dat Nederland erin zal slagen de institutionele her vormingen van de EU (IGC) op de Amstex'damse top af te slui ten. Van Mierlo: „De ambitie is nog steeds om dit in juni te be reiken." De twee ministers zijn het er over eeps dat Europa op buiten lands gebied met één stem moet spreken. Daarvoor moet er een secretaris-generaal voor bui tenlands beleid komen, aldus Kinkel. ANP Leden van de Jordaanse oproerpolitie blijven onverzettelijk staan terwijl een demonstrant een folkloristische dans uitvoert. foto Yousef Allan/AP van onze redactie buitenland AMMAN - Duizenden Jordaniërs hebben gisteren in Amman ge demonstreerd tegen de opening van een Israëlische handels beurs. Veiligheidseenheden op paarden en kamelen hielden 4.000 demonstranten tegen zodat zij de eerste Israëlische han- delsbexirs in Jordanië niet zouden kunnen bereiken. De demonsti-anten poogden zonder succes door het politiekor- don heen te breken dat anderhalve kilometer van de beurs was opgesteld. Hoewel zij niet door het kordon heerxkwamen, lieten zij zich niet door waterkanonnen verspreiden. Het pi'otest, het grootste in de Jordaanse hoofdstad Amman sinds de Golfoorlog van 1990-91, maakt duidelijk dat het verzet tegen de normalisatie van de betrekkingen met Israël stijgt nu de Israëlisch-Palestijnse gesprekken vastzitten. In de menigte werden borden meegedx-agen met teksten als 'Jor danië is niet de zionistische brug naar de Arabische wereld' en 'Een moordpartij in Hebron en een tentoonstelling in Amman' - een vei-wijzing naar de schietpartij op 1 januari waarbij een Isra ëlische soldaat vijf Palestijnen neerschoot in de stad op de Wes telijke Jordaanoever. AP 'harde gegevens' te beschikken. Met de goudaankoop probeerde Telting juist een einde te maken aan de monetaire financiering en de waardedaling van de Suri naamse gulden. Volgens minister Atta Mungra van Financiën is het niet uitge sloten dat de kwestie terecht komt 'op het bord van de justiti ële autoriteiten'. De commissie staat onder leiding van de ex- directeur van Financiën, André Lisse. Ook oud-bankpresident Jules Sedney maakt er deel van uit. Volgens de CBvS was er geen apparatuur om het kwikgehalte van het in het binnenland van Suriname gewonnen goud goed te bepalen. Die apparaten heeft de bank inmiddels wel zodat ex- minder waardeloos materiaal zit in het ruwe goud dat naar het buitenland wordt gestuux-d voor zuivering en bewerking. Bankpx-esident Telting diende eind november zijn ontslag in, nadat de regex-ing zijn voorgan ger, Henk Goedschalk, had be noemd tot commissaris bij de CBvS. ANP KUSTANAI - De aap Lapik kijkt nieuwsgierig uit de capsule waarmee hij en zijn kameraadje Multik op aarde terugkeei'den. De twee apen brachten twee weken in de ruimte door. Hun capsule landde 120 kilometer ten zuiden van Kustanai in Kazachstan. De dieren maakten de bixitenaard- se trip in het kader van een studie naar gewichtloosheid van Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten. foto AP NEW YORK- In New York zijn woensdag 50 beurshandelaren aangeklaagd omdat zij hun beursexamen hadden laten ma ken door anderen. Ook de twee bedriegers die de examens maakten en een tussenpersoon moeten zich voor de rechter ver antwoorden. Volgens aanklager Robert Mor- genthau werkten de handelaren voor kleinere beleggingsbedx-ij- ven. Zonder examen wordt ex- geen vex-gunning afgegeven, maar de handelaren vonden daar wat op door iemand andex-s de test te laten doen. Het ondex-- zoek van het openbaar ministe rie begon 2,5 jaar geleden nadat een surveillant had gemeld dat hij een man had opgemerkt die onder verschillende namen aan meerdere examens had deelge nomen. Morgenthau zei dat 42 verdachten in voox-arrest zitten. De vex-dachten zullen worden aangeklaagd wegens bedrog en valsheid in geschrifte, waarop ten hoogste elf jaar cel staat, AP SYDNEY - Een passagiersschip met 290 opvarenden, dat op de Grote Oceaan op drift was ge slagen, is in veiligheid. Het schip was stuurloos gewor den na een brand in de machine kamer. Het wordt nu naar Tara wa, een van de eilanden van Kiribati, gesleept, een tocht die twee dagen in beslag zal nemen. Het 6 5-meter lange schip met de naam Maasmond vaart onder de vlag van Saint Vincent en de Grenadines en was onderweg van Kii-ibati naar Christmas ei land toen de bi-and uitbi-ak. RTR Milosevic erkent overwinning oppositie bij verkiezingen in Nis van onze correspondent Hans Gertsen BELGRADO - De Servische regering heeft gisteravond een forse concessie gedaan door te erkennen dat de oppositie in Nis de lokale verkiezingen van 17 november heeft gewonnen. Voor de staatstelevisie werd een verklaring van het ministerie van Justitie voox-gelezen, waarin staat dat de oppositie beweging Zajedno in de op een na grootste stad van Servië de overwinning behaalde. De opx-oei-politie sloot gisteren het centrum van de hoofdstad Belgrado voor alle verkeer af om een nieuwe auto-demonstratie van Zajedno te vei-hinderen. Het resultaat was een geweldige verkeerschaos in en rond het centinm. De massaal aanwezige politie wil de voorkomen dat de oppositie het verkeer in het centrum van Belgrado, zoals afgelo pen zondag, lam zou leggen met langzaam x-ijdende auto's en auto's die midden op drukke kruispunten 'pech' kx'ijgen. Het re- sultaat van het politie-ingx-ijpen was echter vrijwel identiek. De leiders van de Zajedno-oppositie had den hun aanhang opgeroepen om per auto naar het centrum te komen om het demon stratie-verbod te omzeilen. Sinds twee weken probeex-t de oproerpolitie demon straties van de oppositie met veel machts vertoon te verhindei'en. Oppositieleider Vuk Draskovic, die net als vele honderden andere automobilisten door de politie werd tegengehouden, noemde het optreden van de politie 'ongelofelijk'. „Ze horen het verkeer te regelen; niet het onmo gelijk te maken", aldus Dx-askovic niet zon der ironie. De vele duizenden zwaar bewa pende poütiemensen die in Belgx-ado aanwezig zijn, zijn daar volgens de Servi sche regex-ing slechts 'om het vex-keer te re- gelen'. Op de eenenvijftigste dag van het protest te- ANTWERPEN - Met twee grote drugsvangsten in de haven van Antwex-pen lijkt de Belgische politie de handel in verdo vende middelen met Nederland een feime slag te hebben toe gebracht. In totaal zijn vier mannen opgepakt, onder wie een Nederlandse vrachtwagenchauffeur, tevens eigenaar van een transportbedrijf, zo heeft de woordvoex-der van het Antwerp se parket gisteren bevestigd. De Nederlander werd gearresteerd op het moment dat hij een lading ananasblikken kwam ophalen waarin naar schatting circa veertien ton marihuana was verstopt. Drie mannen werden opgepakt toen ze een container met ro tanmeubelen kwamen ophalen met bestemming Nederland. In de container was vier ton marihuana verborgen. ANP ALGERIJE - Een nieuwe 'emir' (leidei-) van de Gewapende Is lamitische Groep (GIA) is verantwoordelijk voor de i-ecente golf van aanslagen met autobommen in de Algerijnse hoofd stad Algiers. Dat hebben de Algex-ijnse kranten El Watan en Libex-të gisteren gemeld. Farid Hamani, alias Aboe Selmane, is de opvolger van Amara Yacine die in september vorig jaar met zo'n tien aanhangers bij een treffen met de veiligheidsdiensten in de oude wijk van Algiex-s werd gedood. Aboe Selmane (27) behoort tot de eerste aanhangers van de GIA AFP MOSKOU - Rusland overweegt grond-luchtraketten van het type S-300 aan lidstaten van de NAVO te vei-kopen als deze daarom vragen. Dat hebben Russische topfunctionarissen gisteren in Moskou gezegd. Volgens Valery Progrebenkov, de woordvoerder van het Rus sische overheidsbedrijf Rosvooroezjenje, zijn S-300-raket- ten, die ki-uisraketten en gevechtsx-aketten kunnen neei'ha- len, beter dan de Amerikaanse Patriot-raketten die werden ingezet tijdens de Golfoorlog in 1991 Momenteel is een polemiek aan de gang over de aankoop door Cyprus van S-300-raketten. Vooral de VS en Groot-Brittan- nië hebben er bezwaar tegen. Deze Russische wapens die vol gens Moskou en Nicosia louter defensief zijn, worden als een bedreiging gezien door Tux-kije dat sedex-t 1974 een deel van Cyprus bezet. AFP BRUSSEL - EU-lidstaten die een oordeel van het Europese Hof van Justitie negeren, krijgen in de toekomst een dwang som opgelegd. De boete is afhankelijk van de ernst en de duur van de overtreding en de grootte van het land. Nedex-land zou in het ex-gstegeval een dwangsom van grofweg een half miljoen gulden per dag moeten betalen. Dit blijkt uit een vooi-stel dat de Europese Commissie woensdag heeft ge daan aan het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Het komt ovei-igens niet vaak voor dat een land weigert ge hoor te geven aan een uitspx-aak van de Europese rechter. ANP KINSHASA - Minder dan een maand nadat hij in zijn door een gewapende rebellie en andere politieke crises geplaagde land terug is gekeerd, vertrekt de Zaïrese president Mobutu Sese Seko vandaag weer naar Fi-ankiïjk. Dat heeft Mobutu's persvoorlichter, Lumbana Kapasa, gisteren bevestigd. Het snelle vei-trek van Mobutu roept vragen op over zijn ge zondheid. De Zaïrese president verbleef van augustus tot 17 december in achtereenvolgens Zwitserland en Frankrijk voor een opei-atie wegens prostaatkanker en een daaropvolgende herstelpex-iode. Tijdens zijn afwezigheid joegen opstandelin gen het Zaïrese leger uit het oosten van het land. AP van onze redactie buitenland BRUSSEL- Een Belgisch- Zwitsers team ballouvaarders hoopt begin volgende week te vertrekken voor hun poging rond de wereld te vliegen. De Belg Verstraeten zei dat zij waarschijnlijk gevrijwaard zul len blijven van de problemen die de Britse zakenmagnaat Ri chard Branson dwongen zijn ballon woensdag in de Algerijn se woestijn neer te zetten. Verstraeten en zijn Zwitserse partner Piccard bereiden zich in de Zwitserse plaats Chateau D 'Oeux al drie maanden voor op het vertrek van hun Breitlinger- Orbi ter ballon. Nu de vlucht van Branson is mislukt zijn zij de grootste kanshebbei-s om als eerste de wereld rond te vliegen in een ballon. Verstraeten bevestigde hetzelf de systeem te gebruiken als Bi-anson, maar wees erop dat zij boven op hun ballon een tent hebben gemonteex-d zodat de ventielen viij blijven van ijsvor- ming. Bransons problemen had den niets met het weer te maken. „Het was toeval, stomme pech. Het zou best kunnen dat alles mis is gegaan door een sensor van ruim twee gulden." Volgens hem was het laagje ijs dat boven op de ballon van Branson lag 's nachts mogelijk gevallen in de klep die de uitstroom van he lium controleert. Branson en zijn twee co-piloten stegen dinsdag* op van een luchtmachtbasis in Mai-okko om van daaruit in de zogenoem de straalsti-oom terecht te ko men. Die zou hen over Noord- Af i-i ka, Saudi-Arabië, India, de Zuid-Chinese Zee, de Grote Oceaan en de Verenigde Staten naar eindbestemming Groot- Bxitlannië moeten voei-en. De bijna 39.000 kilometer lange i-eis moest in circa achttien da gen worden volbracht. Blij Bx-anson verklaaxde blij te zijn dat hij nog in leven was, nadat zijn ballon plotseling met een snelheid van dertien meter per seconde begon te dalen. De val kon pas tot staan worden ge- bracht nadat medepiloot Ritchie op het dak van de capsu le was geklommen en twee bal- lasttanks wist af te wei-pen. Daardoor slaagde de ballon erin net over een bergketen te ko men. Ritchie, uitgerust met een pax-achute, moest zijn stunt uit voeren in het pikkedonker. De topman van het Virgin-concern zelf gooide alle zware voorra den voedsel en brandstof naar buiten. De Nederlander Henk Brink wilde vorig jaar een poging doen in een luchtballon non-stop de wex-eld rond te vliegen. Maar dit project ging na jarenlange voor- bereiding niet door. Een van de problemen was het uitblijven van de benodigde gunstige weersomstandigheden' RTR (Advertentie) gen de fx-aude bij de lokale verkiezingen gin gen ondanks de politieblokkades opnieuw tienduizenden inwoners van Belgrado de stx-aat op. Telefoontjes De Servische oppositie beraadt zich op nieuwe vormen van actie om de regering van president Milosevic onder druk te hou den. Oppositieleiders riepen him aanhang gistex-en op om vanaf vandaag politie- kordons 'op vreedzame wijze te omsinge len'. Daarnaast heeft de oppositie opgeroe pen om staatsinstellingen en media die door de staat gecontroleex'd worden, plat te leg gen door ze onophoudelijk met telefoontjes en faxen te bestoken. Leiders van het studentenprotest zeiden gisteren dat de studenten vanaf vandaag niet langer de confrontatie met de politie uit de weg zullen gaan als die hen opnieuw pro beert tegen te houden. GPD Wij zijn cr klaar voor Nu 10 tot 50% korting op onze collectie alle winterkatoen pantalons f 1 19,- HERENMODE St. Adriaanstraat 7, Go& tel.: Ol 13-215652

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7