Inzage in deals kroongetuigen Verdachten verkrachtingszaak in Alanya tonen geen berouw r opondernemers koesteren kabinet Veel probleemgevallen op de middelbare school Soepeler herkeuring WAO'ers start 1 mei Zilveren Camera voor Beekman Winkeliers vrezen verlies klanten door meer eenheidsworst Rechtbank acht afspraken in Hakkelaar-zaak te schimmig ®Veel verzoeken euthanasie niet gehonoreerd 7 Weggewaaide parkeerkaart is een bewijs van betaling Asielzoekers boycotten eetzaal Burgemeester hekelt hervormden Man ligt maanden dood in huis Hbo-vrouwen presteren beter Commissariaat voor de rechter id to n onze redactie binnenland AMSTERDAM - De rechtbank jn Amsterdam heeft het Open- 3 baar Ministerie (OM) gisteren ^Bverzocht om een aantal aanvul- r en lende stukken en antwoorden op vragen omtrent de deals die ,„het OM heeft gesloten met de 3 2-: kroongetuigen Ad Karman en j 3« Fouad Abbas Abdullah in de tg zaak tegen Johan 'de Hakke- 5 n laar' V. en diens twee medever- 20; dachten. 5 18 De vragen richtten zich vooral r c" op de positie van Abbas, van wie ft-ordt vermoed dat hij zich ook ip grote schaal met de handel in ïeroïne heeft beziggehouden. 2[c Abbas zelf, die uiterst belasten- z de verklaringen heeft afgelegd legen de drie verdachten, heeft 3 29 3 32; 19' I 12: I 13! 2- 12' I 13' DEN HAAG - Artsen zijn zeer terughoudend bij het honoreren van verzoeken om euthanasie en 011 hulp bij zelfdoding. Dit blijkt uit een onderzoek van het Ver- tvey Jonker Instituut, in op dracht van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie (NVVE). Artsen lijken volgens de NWE zelden euthanasie toe te passen bij iemand die niet verkeert in de laatste fase van een dodelijke ziekte. Bovendien vinden de doktoren dat er een langdurige elatie moet bestaan tussen de lulpverlener en de cliënt. De 1WE stelt dat artsen meer ei sen stellen dan op basis van de huidige jurisprudentie nodig blijkt. Uit het onderzoek komt naar toren dat mensen die om eutha nasie of hulp bij zelfdoding vra ten, nauwelijks kunnen onder- landelenmet de arts. „De cliënt volkomen afhankelijk van de aening, houding en medewer ing van de arts. Cliënten rvaren ook een voor hen onbe grijpelijke willekeur bij hulp- erleners. En hoewel men in Ne- ierland de vrije keuze heeft van Etsen, blijkt dat in de praktijk Rak op problemen te stuiten", aldus de NWE. ANP van onze redactie binnenland dat ontkend. In zijn geval blijft de hamvraag of justitie een rela tief kleine vis (Johan V.) met een grote maar ongrijpbare vis (Ab bas) heeft gevangen. In 1994 hebben de Nederlandse autoriteiten een internationaal opsporingssbevel verspreid, omdat zij Abbas verdachten van overtreding van de Opiumwet. De rechtbank wil dat bevel op tafel krijgen om te kunnen vast stellen waarvan Justitie hem precies verdacht. En waarom kwam het OM vorig jaar plotse ling tot de slotsom dat een zaak tegen Abbas vrijwel kansloos is? En als het arrestatiebevel ook zijn toenmalige verblijfland België heeft bereikt, waarom is hi] daar dan nooit aangehou den? Tevens wil de rechtbank weten in hoeverre het standpunt van zowel de Tweede Kamer als het kabinet over het instituut kroongetuige van invloed is ge weest op de deals. Zowel Kamer als regering wees de invoering ervan af, in navolging van de commissie-Van Traa. Het OM zal de vragen van de rechter morgen beantwoorden. Ontsnapping Uit de behandeling van de per soonlijke omstandigheden van de verdachten bleek dat de Hak kelaar geen serieuze veroorde lingen op zijn naam heeft staan. Dat geldt niet voor R.: hij liep vanaf 1978 tegen in totaal 14,5 jaar gevangenisstraf aan, we gens vermogens- en gewelds misdrijven, waaronder een ont snapping uit de gevangenis. Bertus K. had net vier jaar uit gezeten wegens drugshandel toen de politie hem vorig jaar oppakte voor de huidige zaak. Het proces liep gisteren uren vertraging op doordat Johan V. weigerde zich vanuit de Tijde lijk Extra Beveiligde Inrichting in Vught per helikopter te laten vervoeren naar het Amsterdam se gerechtsgebouw. 'Helikop terangst', noemde V. het zelf. Hij werd aan het begin van de mid dag per auto aangevoerd. Mede verdachte Koos R., eveneens in de TEBI gedetineerd, was 'mis selijk, ziek en beroerd' gewor den van de vlucht, ook al omdat hij deze met een kap over het hoofd had moeten doorstaan. De zaak gaat morgen verder. ANP pi' >000 d j DEN HAAG - De waardering kou ran topondernemers voor het kabinet groeit. Zij geven Kok en zijn ministersploeg in een recente enquête van werkge versorganisatie VNO-NCW het rapportcijfer 6,9. Bij een verge lijkbaar onderzoek eind '95 was dat nog i De bestuursvoorzitters en di recteuren van grote Nederland se ondernemingen noemen we- lierom de financiële politiek spontaan als de meest aanspre kende kant van het beleid. De bijna honderd ondervraagde topondernemers zijn vooral te vreden over de wijze waarop het kabinet Nederland voorbereidt de monetaire eenwording van Europa. Vorig jaar had nog maar de helft daarvoor waarde ring, nu is dat 77 procent. waardering voor maatrege- Itn ter verlaging van de lasten druk is verdubbeld: 46 procent van de ondernemers is hier nu tevreden over. Ook het flexibe- 'er maken van de arbeidsmarkt scoort met bijna 60 procent veel beter dan de 35 procent uit '95. De topmanagers roemen dit jaar meer onder-delen van het totale kabinetsbeleid dan de vorige reer, zoals zakelijkheid en be- suitvaardigheid. an onze redactie binnenland DEN HAAG - De versoepeling van de herkeuring van oudere WAO'ers, waartoe het kabinet vorig jaar besloot, gaat op 1 mei van start. Dat blijkt uit de rege ling van staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken. De regeling heeft betrekking op mensen die op 1 augustus 1993 lassen de 45 en 50 jaar waren en ben al een WAO-uitkering ont vingen. Zij worden niet her keurd volgens de strenge crite ria die op die datum van kracht terden, maar volgens de oude ïvepeler normen. Dat betekent iat ze minder snel hun uitkering jeheel of gedeeltelijk verliezen, joór 1 augustus 1993 werd bij v'AO-keuringen gekeken of ie mand nog passende arbeid kon verrichten, waarbij rekening verd gehouden met opleiding si ervaring. Volgens de nieuwe criteria gebeurt dat laatste niet meer. Wie nog tot gangbaar werk in staat is, wordt arbeids geschikt verklaard. In 1993 werd ook bepaald dat iedere arbeidsongeschikte om de vijf jaar opnieuw beoordeeld dient te worden, met uitzonde ringvan degenen die toen boven de 50 waren. Die herkeuringen leidden ertoe dat veel WAO'ex-s hun uitkering geheel of gedeel telijk kwijtraakten. De Tweede Kamer vond dat onrechtvaardig voor oudere arbeidsongeschik- ten omdat zij nauwelijks nog kans maken op een baan. Oudere WAO'ers die ondanks de soepeler keui-ingsnox-men hun uitkering toch kwijtraken, ko men in aanmerking voor een ww-vervolguitkering. Die is even hoog als de bijstand, maar kent geen vermogenstoets. De betrokkene hoeft dus niet 'zijn huis op te eten'. ANP Hoofddader Hakan probeert de (v.l.n.r.) Ali, Yusuf en Gazi. chtbank in Alanya ervan te overtuigen dat er wat mis is met zijn geestestoestand. Naast hem de daders foto Ed Oudenaarden/ANP van onze correspondente Jessica Lutz ALANYA - Rechter Özgür in het Turkse Alanya kreeg een brok in zijn keel toen hij de door de Ne derlandse ambassade vertaalde brief van Aletta van Klooster voorlas. „Hoe hebben ze mijn dochter dood kunnen steken. Hoe hebben ze haar van de rot sen naar beneden kunnen gooi en. Iedere dag denk ik aan wat haar, Suzanne en Hanneke is aangedaan. Suzanne is net weer uit het ziekenhuis. Ze hadden haar slokdarm doorgesneden. Ze hebben zoveel mensen tot slachtoffer gemaakt." In Alanya werd gisteren het pro ces heropend tegen de vier man nen die in mei 1995 drie Neder landse vrouwen ontvoerden, herhaalde malen op brute wijze verkrachtten en uiteindelijk neerstaken. Hanneke en Suzan ne oveiieefden het op het nip pertje. Vorig jaar deed de recht bank een uitspraak: twee maal levenslang en twee maal zesen- deitig jaar. Dat werd door het Hof van Cassatie, die de zaak op procedurefouten nakeek, eind november te licht bevonden. Oog in oog met hun mishande laars beleefden de twee vrou wen alles weer opnieuw. De dadei-s betuigden dit keer hun spijt, maar hun getrap naar de pers en hun geschreeuw na afloop van de zitting bewees hoe onoprecht dat was. Angstig deinsden de vrouwen terug. Toch wilde Hanneke vooral nogmaals vertellen hoe gruwe lijk het allemaal geweest was en dat wel degelijk alle vier de mannen hen verkracht en gesla gen hadden. „Om de beurt zaten ze achter het stuur van het bus je, tei-wijl we die bergweg opre- den, zodat ze allemaal hun gang konden gaan. Er was geen spra ke van druk op elkaar uitoefe nen, zoals Gazi (een van de da ders, red.) de rechter wil doen geloven." Hakan pi-obeerde door wartaal uit te slaan te bewijzen dat hij ontoei'ekeningsvatbaar was. Hij en zijn advocaat vroegen of hij daar opnieuw voor onder zocht kon worden, maar de rechtbank achtte dit niet nodig. Gazi bleef volhouden dat hij ten tijde van het misdiijf minderja rig was, maar ook dat vond de rechtbank niet nodig nogmaals te onderzoeken. De openbare aanklager en de verdediging vi-oegen om over name van het oordeel van het Hof van Cassatie. In de praktijk zal dat er op neer komen dat een van de straffen van zesendei-tig jaar omgezet kan worden in le venslang. De andereniet, omdat misdadiger Ali destijds minder- jaiig was. Maar langer dan le venslang kan niet gegeven wor den. De doodstraf wordt niet meer uitgevoerd en omgezet in levenslang. Wel verandert eventueel de in houd van de straf. Hakan zit nu al het maximum van drie jaar eenzame opsluiting uit. Dat be tekent geen contact met mede gevangenen, geen krant, geen tv. Gazi's 22 maanden eenzame op sluiting zouden verhoogd kun nen worden tot drie jaar. Yusuf, die geen isoleercel heeft, krijgt die wellicht wel. De uitspraak volgt op 17 januari. GPD Kok zelf blijkt in het onderzoek van Fomm, het blad van VNO- NCW, wederom de meest ge waardeerde bewindsman. Zijn rapportcijfer stijgt van 7,8 naar 8,0. Ook Zalm (Financiën) en Wijers (Economische Zaken) krijgen andermaal een dikke voldoende. Ruim driekwart van de ondernemers vindt dat het huidige kabinet het beter doet dan het vorige waarin Kok vice- premier was onder Lubbers. Een jaar geleden had nog maar 69 procent dit oordeel. De ondervraagde ondernemers zijn niet op alle punten enthou siast over het kabinet. Het infrastructuurbeleid, de bui tenlandse politiek (vooral ont wikkelingssamenwerking), on der-wijs en justitie komen er in de enquête niet goed vanaf. De ministers die daarover gaan scoren een rapportcijfer onder de zes. Minister Pronk is met een 5,1 de laagst gewaardeei'de. De Forum-peiling geeft aan dat de sterke groei van de WD on der ondernemers iets terug loopt. De belangstelling voor het CDA stijgt weer wat. Kok is in de enquête nog steeds veruit het meest favoriet als premier. Rabo-topman Wijffels (CDA'er) is met 16 procent van de stem men tweede, WD-leider Bolke- stein komt met 10 procent op de derde plaats. ANP De Zilveren Camera-winnaar 1996, Martijn Beekman (1), poseert in de Jaarbeurs in Utrecht sa men met Fotojournalist van het Jaar 1996 PetterikWiggers(r). foto Herman Pieterse/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De freelance fotograaf Martijn Beekman (27) heeft de Zilveren Camera 1996 gewonnen voor zijn fotoserie in zwart-wit over het aftreden van staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken op 26 juni 1996. De prijs is gisteren uitgereikt namens de Stich ting Zilveren Camera van de Nedei-landse Ver eniging van Fotojournalisten NVF Petterik Wiggers werd verkozen tot Fotojour nalist van het jaar. Wiggers viel op door zijn keuze voor de 'sociale biotoop', waai'bij hij het cliché schuwt. Hij maakte bijvoorbeeld een re portage over de hereniging van een Ethiopisch gezin in Nederland dat acht jaar gescheiden optrok die tot nadenken stemt, meent de jury. De Utrechtpri js voor fotojournalisten onder de dertig jaar is toegekend aan Martijn van de Griendt (26). Hij kiest voor inhoudelijke, Ne derlandse onderwerpen en hanteert een com- promisloze stijl. Zijn repoitage over de Utrechtse Hema noemt de jury hartverwar- mend. Op 4 april zal in Utrecht de Spoitfotograaf van 1996 worden aangewezen. Er zijn di-ie kandi daten voorgedragen: Hans Heus, Robert Vos en Klaas-Jan van der Weij. ANP AMSTERDAM - Automo bilisten die nadat ze een parkeerboete hebben ge kregen hun, bij voorbeeld in de auto op de grond ge vallen, kaartje kunnen overleggen, hebben daar mee een bewijs in handen dat ze hebben betaald. Dat heeft de Hoge Raad gisteren geoordeeld. De zaak waar de Hoge Raad uitspraak in heeft gedaan, betreft een man die in Amsterdam een wielklem kreeg. Hij had een kaartje gekocht en dat in zijn wagen gelegd. Con- troleurs konden het kaartje echter niet zien omdat het op de grond was gewaaid. De rechter oordeelde al vorig jaar dat de man in zijn recht stond. De gemeente Amsterdam legde zich niet bij deze uitspraak neer, maar ging in cassatie bij de Hoge Raad. De uitspraak van de Hoge Raad gaat op voor alle gemeenten in Neder land. ANP HELMOND - Bijna rond 250 bewoners van het asielzoekers centrum Chi-istus Koning in Helmond boycotten de maaltij den in de eetzaal uit protest tegen het eten. Verder houden de bewoners hun kinderen van school De toenmalig directeur heeft vorig jaar toegezegd dat de be woners in 1997 de mogelijkheid kxijgen zelf hun avondeten klaar te maken. Naar verwachting is het in september zover, maar de bewoners wilden vanaf 1 januari zelf aan de slag. Ze zijn de dagelijkse Nedeidandse kost moe. De directie van het centrum heeft daar begrip voor. Maar het vergt een flinke verbouwing en dat kost tijd, aldus waarne mend directeur Driessen. De bewoners maken hun eten nu op pi'ovisorische kookvooi'zieningen op hun kamers klaar ANP STAPHORST - De protesten van oi-thodoxe hervormden te gen een jongei-enfeest tijdens de jaarwisseling in Staphorst tekenen de onmacht van ï'echtzinnige gelovigen om een dia loog aan te gaan over de 'cultuurontwikkeling' die in het dorp plaatsvindt. Dat zei burgemeester W. Plomp (CDA) van Staphorst gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Vooi'af hadden vooral orthodoxe her vormden tegen het evenement geprotesteerd. Volgens Plomp moeten de hervormden goed bedenken dat kerk en Staat gescheiden zijn. Met een oproep vanaf de kansel om tegen de verlening van een vergunning aan de organisat ion van het feest te protestei'en, is de hervormde predikant Tj. de Jong in de ogen van de burgemeester buiten zijn boekje ge gaan. ANP UTRECHT - De politie heeft in een woning in Utrecht het stoffelijke overschot gevonden van een 84-jarige man. Onder zoek heeft uitgewezen dat de bejaarde vermoedelijk twee maanden geleden op natuurlijke wijze is gestorven. De alleenstaande had nauwelijks of geen contact met andere mensen. Omwonenen alarmeerden de politie, omdat zij de man enige tijd niet hadden gezien. ANP VOORBURG - Vrouwen doen het in het hbo beter dan man nen. Na vier jaar studie is 39 procent van de studentes ge slaagd. Van de mannen heeft dan slechts 28 procent een diplo ma in handen, aldus het CBS. Van alle eerstejaars uit 1991 had in 1995 een kwail het hbo zonder diploma verlaten. De uitval is het hoogst in het kunst onderwijs. Bijna één op de drie studenten verliet de opleiding ongediplomeerd. In het technisch onderwijs is de uitval het laagst. Slechts één op de vijf studenten ging zonder papiertje van school. De uitval is het grootst in het eerste studiejaar. Er is hier weinig verschil tussen mannen en vrouwen. ANP HELMOND - Kabelexploitant Combivisie in Helmond heeft een koxt geding aangespannen tegen het Commissaitaat voor de Media. Inzet is de vraag of het Commissariaat boetes mag opleggen. Als Combivisie de muziekzender MTV niet door geeft. dreigt voor de exploitant namelijk een boete van 50.000 gulden per dag. MTV werd vorig jaar van de kabel gehaald, omdat de televi siezender niet voor doorgifte wil betalen. In de plaats kwam The Music Factoiy, dat per jaar ongeveer 55.000 gulden be taalt voor doorgifte. Combivisie wil niet aan het Commissariaat vertellen welke zenders verder voor doorgifte betalen, en om welke bedragen het gaat. Het Commissariaat wil dat wqten om vast te stellen of de vergoeding die MTV moet betalen redelijk is. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De meeste consu menten maken geen punt van de toenemende eenvormigheid van winkelgebieden, blijkt uit een onderzoek van de detailhandel. De branche moet de minderheid die zich wel aan het verschijnsel stoort echter serieus nemen. Er is een groot risico dat de consu ment minder recreatief gaat winkelen en alleen nog maar boodschappen doet. Het winkelaanbod raakt steeds minder gevarieerd, omdat het mai-ktaandeel van het groot winkelbedrijf blijft groeien en veel winkels oveischakelen op een gemeenschappelijke formu le. De detailhandel kent onge veer 1.200 van deze formules met ketens van vijf of meer za ken, ongeveer eenderde van alle winkels. Als de kleinere ketens daarbij worden opgeteld heb ben samenwerkende winkels zelfs een mai-ktaandeel van 85 procent. Ongeveer 60 procent van de consumenten heeft niet of nau welijks het gevoel dat het win kelaanbod eenzijdig is. Van de 40 procent die dat wel vindt er- vaart de helft dit als negatief, 10 procent ziet er juist goede kan ten aan en 10 procent heeft geen mening. Hoewel slechts een be- perkt deel van het winkelpu bliek zich stoort aan de eenvor migheid, vreest de detailhandel dat kritische consumenten op den duur winkelcentra zullen mijden. Voor zijn dagelijkse in kopen komt het publiek graag in bekende winkels waar het alles kan krijgen op een bekende plek in de schappen De klant vraagt bij het winkelen als vrijetijds besteding echter om veel ver schillende zaken, grote en klei ne, bekende en onbekende. Willen de binnensteden aan trekkelijk blijven, dan zullen winkelcentra moeten worden opgesierd met hoi-eca, amuse ment en culturele voorzienin- gen, zeggen de onderzoekers. Bekende ketens zijn bij het re creatief winkelen belangrijke trekkers, maar de 'grazende' consument verlangt daarnaast ook meer spanning en veiTas- sing. ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland VOORBURG - Een op dc zes middelbare scholieren vertoont probleemgedrag. Zij spijbelen, gebruiken drugs of alcohol of begeven zich op het criminele pad. Dit blijkt uit het Doorlo pend Leefsituatie-onderzoek van het CBS. Spijbelen alleen is niet voldoen de om als risico-jongere te wor den aangeduid- Scholieren moeten daarbij ook drugs of al cohol gebruiken of strafbare feiten plegen. Vier op de tien jongeren maakt zich aan geen van deze zaken schuldig. Jon gens vertonen niet meer pro bleemgedrag dan meisjes. Bijna de helft van de meisjes spijbelt nooit, gebruikt geen alcohol of softdrugs en gehoorzaamt de wet. Van de jongens is dit maar een derde. Met de leeftijd neemt het aan deel risico-jongeren toe. Bij de zeventienjarige scholieren ver toont eenderde probleemge drag, bij de dertienjarigen vrij wel niemand. Behalve leeftijd zijn volgens de onderzoekers ook de gezinssitu atie en het hebben van een ge loof van belang. Risico-scholie ren zijn minder tevreden dan hun klasgenoten zonder proble men. De opleiding bevalt hen niet zo goed en ze zijn minder te vreden over hun studiepresta ties. Ook voelen zij zich minder vaak gelukkig en zijn minder content over het leven dat zij leiden en over de maatschappij. Ook hebben jongeren met pro bleemgedrag het vaker aan de stok met hun ouders. Toch hebben deze jongeren niet minder sociale contacten bin nen en buiten de school hebben dan hun leeftijdgenoten. Zij zijn zelfs iets tevredener met hun vrienden- en kennissenkring, aldus de onderzoekers. ANP Deze aanbieding is geldig t/m 18-01-1997 of zolang de voorraad strekt, exd. eenmalige entreekosten Fl. 105.75 en onder voorbehoud van tussentijdse prijswijzigingen"*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5