De Windsors mogen blijven PZC Kinkhoest steekt de kop weer op China vreest chaos door nieuwjaarsreis 1 varia 4 Debat over toekomst Brits koninklijk huis het weer in zeeland ...en in europa gezondheid Heer Bommel en de wezelkennis puzzelen gestel s-s-r-h-o polka-e-s e-a-alias lagen-n-e --o--peer korrel o-d--a koelak recept donderdag 9 januari 1997 van onze correspondente in Peking Yvonne van der Heijden In de week dat in de meeste landen het leven na de feest dagen weer zijn gewone loop moet krijgen, is in China ieder een volop in de weer met de voorbereidingen van het Len tefestival begin volgende maand. Dit voor de Chinezen belang rijkste feest van het jaar wordt gevierd aan het begin van het nieuwe jaar volgens de tradi tionele maankalender. Het is de tijd van het jaar waarin de autoriteiten vrezen voor chaos, omdat de hele bevolking on derweg lijkt te zijn. Voor de po litieagenten zijn dan ook alle verloven ingetrokken. Vanaf volgende week zullen honderden miljoenen Chine zen op weg gaan, zodat ze op 7 februari in hun geboortedorp nieuwjaar kunnen vieren. De spoorwegen zetten meer dan vierduizend wagons extra in om de te verwachten 133 mil joen passagiers te kunnen ver voeren. Voor de 1,5 miljard reizen die over land en water zullen wor den gemaakt, zijn - bovenop de normale half miljoen openbare vervoermiddelen - 35.000 bus sen en 180 passagiersschepen extra beschikbaar. De mensenstroom, vooral boe ren die in de steden zijn gaan werken om te ontsnappen aan armoede en werkloosheid op het platteland ..zal dit jaar nog omvangrijker zijn dan nor maal. Enorme overstromingen hebben afgelopen zomer tien tallen miljoenen dorpelingen van hun woonplaats verdre ven. „Zij zullen het Lentefestival aangrijpen om voor het eerst sinds de watersnoodramp naar huis terug te keren", aldus een ambtenaar van het ministerie van Verbindingen. Er zullen extra politieagenten worden ingezet om onder meer bero ving van passagiers en de zwarte handel in trein- en bus kaartjes tegen te gaan. De Chi nese overheid probeert het aantal mensen dat op reis gaat te beperken. Grote steden, zo als Peking en Shanghai, heb ben van het ministerie van Arbeid de opdracht gekregen speciale festiviteiten te organi seren voor de migranten die in hun stad wonen en werken. Op die manier zou 60 procent van de migrantenbevolking, die of ficieel geschat wordt op ruim 100 miljoen mensen, in de ste den nieuwjaar moeten vieren. GPD van onze correspondent in Londen Hans Geleijnse De leden van het Britse ko ninklijk huis moeten dins dagavond met samengeknepen billen tv hebben gekeken. In het 'grootste live tv-debat ter we reld' werden over de Windsors heel aardige dingen gezegd, maar er werd ook duchtig vuil gespuid. 'Weg met die bende corrupte opvreters' en andere voor de koninklijke familie wei nig bemoedigende kreten knal den de huiskamer in. Maar aan het einde van het zeer emotionele debat volgde er toch een opsteker voor het konink lijk huis. Een tijdens de uitzen ding gehouden telefonische enquête leverde op dat de mo narchie mag blijven. Zesenzes tig procent van de liefst twee miljoen mensen die - over 14.000 lijnen - opbelden stelde zich achter de Windsors. Voorafgaand aan het debat was al een opiniepeiling gehouden, waarvan de resultaten de afge lopen dagen naar de pers waren gelekt. Die bevestigden wat de zaal dinsdagavond ook massaal aangaf: dat prins Charles ver antwoordelijk wordt gesteld voor al het slechts wat over het koninklijk huis is uitgestort. Slechts 48 procent van de on dervraagden vindt dat Charles geschikt is voor het koning schap. En de dinsdag van een wintersportvakantie terugge keerde kroonprins kreeg nog meer voor zijn kiezen. De drie duizend aanwezigen in de zaal, monarchisten en republikeinen, wezen in overweldigende meer derheid het idee af dat hij en minnares Camilla het toekom stige koningspaar worden. Boulevardblad Sun, dat zoveel koninklijke ontsporingen in de publiciteit bracht, kopte giste ren meteen 'Two million phone to save the throne'. Maar die uit leg ging voorbij aan wat dins dagavond heel erg duidelijk werd: de Britten kunnen zich geen toekomst zonder een ko ningshuis voorstellen, maar zit ten er ook geweldig mee in hun maag. Guillotines Het was maar goed dat er geen guillotines stonden opgesteld in het tot tv-studio omgebouwde congrescentrum in Birming ham, anders was er heel wat bloed vergoten. 'Dit is geen de bat, maar een legaal hanenge vecht', constateerde de hofver- slaggeefster van de Daily Mail. In driedelig pak gestoken gen tlemen en keurig gepermanente ladies maakten elkaar uit voor 'crypto-communisten' en 'psy chopaten'. Een hoogtepunt in dit opzicht was de reactie van journalist en republikein An drew O'Neill op de suggestie van de voormalig woordvoerder van Thatcher Sir Bernard In gram om hem als 'verrader' te onthoofden. „Liever onthoofd dan gecastreerd door het leven als spreekbuis van Thatcher", zei O'Neill. Ook de uiterst arrogante schrij ver en overtuigd royalist Frede rick Forsyth maakte korte met ten met zijn tegenstanders. „Kop dicht, jij vuilspuiter", brieste hij tegen prof. Stephen Haseler, voorzitter van de (klei ne) Republikeinse beweging. Haseler betoogde dat ongeko zen gekroonde hoofden die op kosten van de belastingbetaler leven geen pas geven in een de mocratische samenleving. Dat het koningshuis de Britten jaarlijks 55 miljoen pond kost bleek voor- en tegenstanders zwaar op de maag te liggen. Meer dan 80 procent van het pu bliek in de zaal en deelnemers, aan de enquête vinden dat de Windsors in hun eigen levens onderhoud zouden moeten voorzien. En dat de Britten een republiek afwijzen, zegt nog lang niet alles over de toekomst van het koningshuis. Bij de opi niepeiling bleek dat minder dan de helft van de ondervraagden denkt dat Engeland over 50 jaar nog een monarchie is. En een tweederde meerderheid vindt dat de titel van het tv program ma 'Monarchie - de natie beslist' in praktijk moet worden ge bracht door een referendum over deze waag te houden. GPD Vandaag Lagedrukgebieden vullen de weer kaart, maar het hogedrukgebied tot over Zeeland neemt wel verder in kracht af maar blijft bepalend. Voor alsnog wint de koude lucht het van de warme en deze strijd wordt bij onze zuiderburen uitgevochten. Een zwakke storing in de boven lucht zorgt voor veel bewolking in de hogere luchtlagen. Hieruit kan later op de dag lichte motsneeuw vallen, maar veel zal het niet voor stellen. Aan de grond blijft het koud en de temperatuur komt niet hoger uit dan -4 graden. Een paar honderd meter daarboven ligt de tempera tuur bij 0 graden. Verderis het neve lig en voelt het koud aan met de ste vige noordooster, deze is matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft. Pas in de avond en nacht neemt de wind iets in kracht af en draait naar het oos ten. De temperatuur daalt dan naar waarden rond de -6 graden. Nautisch bericht Wind: noordoost, in de avond rui mend oost matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft., zicht: matig tot slecht, tem peratuur kustwater: 0 graden, afwij king waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoog te monding Scheldes: een meter. Zon en maan Zon op 08.47 onder 16.55 Maan op 08.25 onder 17.44 Vooruitzichten Voor morgen: hogedrukgebied bo ven Zuid-Scandinavië trekt naar Oost-Europa en houdt een uitloper tot overZeeland. Rustig winterweer met wolkenvelden. De temperatuur overdag rond de -2 graden. De oos ten wind neemtaf naarzwaktot ma tig 2 tot 4 Bft. en draait in de avond en nacht naar het zuidoosten. Ver der blijft het nevelig en daalt de temperatuur 's nachts naar -5 gr* den, plaatselijk in opklaringen graden. Voor zaterdag tot en met maanda; overwegend veel bewolking me kans op lichte sneeuwval. Tempt raturen overdag rond het vriespun en in de nacht lichte vorst om streeks -3graden. Dewindiszuidto zuidoost zwak tot matig 2 tot 4 Bft Nog steeds zet de dooi niet door. Hoog water uur cm uur et NM Donderdag 9 januari Vlissingen 01.39 244 13.58 25 Terneuzen 02.00 271 14.19 26 Bath 03.01 317 15.19 36 Roompot Buiten 01.35 184 13.50 1! Zierikzee 03.20 167 15.45 15 Wemeldinge 03.20 193 15.40 26 Philipsdam West 02.45 174 15.05 15 uur cm uur cc Vrijdag 10 januari Vlissingen 02.25 253 14.46 26 Terneuzen 02.45 279 15.06 2S Bath 03.45 325 16.05 34 Roompot Buiten 02.20 191 14.40 a Zierikzee 04.10 169 16.40 IE Wemeldinge 04.05 196 16.30 2E Philipsdam West 04.50 174 17.10 IS Laag water uur cm uur cc Donderdag 9 januari Vlissingen 08.07 206 20.26 1) Terneuzen 08.35 216 20.55 20 Bath 09.41 242 22.00 23 Roompot Buiten 07.50 150 20.10 11! Zierikzee 09.10 143 21.30 IJl Wemeldinge 09.20 160 21.40 116 Philipsdam West 09.20 153 21.35 ItlJ uur cm Vrijdag 10 januari Vlissingen 08.53 219 21.12 19 Terneuzen 09.26 229 21.42 20 Bath 10.30 253 22.47 23! Roompot Buiten 08.35 158 21.00 13! Zierikzee 10.00 149 22.20 12c Wemeldinge 10.05 166 22.25 KI Philipsdam West 10.05 158 22.25 131 door Leonard van de Berge Kinkhoest was vroeger een gevreesde kinder ziekte, die zo langzamerhand bijna is verdwenen. De laat ste jaren steekt de ziekte de kop weer op en is het aantal kinklioestpatiëntjes in Ne derland duidelijk toegeno men. Kinkhoest is een infectie ziekte van de luchtwegen. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie, die zich bevindt in de neus-keelholte van de patiënt. Door hoesten, spreken of niezen worden de bacteriën in de lucht ge bracht en door anderen inge ademd. Hoesten Kinkhoest begint als een ge wone verkoudheid, die één tot twee weken duurt. Zeven tot tien dagen na de besmet ting treden de eerste klach ten op zoals koorts, hardnek kige verkoudheid en een droge hoest. In deze fase is de ziekte het meest besmettelijk en kan een patiënt door hoes ten en niezen iemand anders besmetten. Na deze twee weken worden de hoestbuien erger, vooral 's nachts. De hoestbuien gaan gepaard met gierend ademen (het zogenaamde 'halen') en het opgeven van slijm. Het is nu pas echt duidelijk, dat er sprake is van kinkhoest. Door de felle hoestbuien kan de patiënt rood aanlopen en het benauwd krijgen. Braken Na zo'n hoestbui, die erg ver moeiend is, kan de patiënt braken. Ook deze tweede fa se duurt ongeveer twee we ken. In deze periode is de ziekte wel minder besmette lijk dan in de eerste fase. Hierna gaat het hoesten langzaam over in een zoge naamde losse hoest zonder slijm, die nog enige weken kan duren. In deze herstelfa se is de ziekte niet meer be smettelijk. Vaccinaties Kinkhoest kan vooral bij zui gelingen, die nog niet of on volledig gevaccineerd zijn, ernstig verlopen. Hele kleine kinderen lopen bijvoorbeeld kans op longontsteking. Bij oudere kinderen en volwas senen verloopt de ziekte min der ernstig. In Nederland worden bijna alle baby's ingeënt met het DKTP- vaccin tegen difterie, kinkhoest, tetanus en polio. Dit gebeurt als zij drie, vier, vijf en elf maanden oud zijn. De vaccinatie voor de 'K' geeft een goede, maar helaas geen volledige en blijvende bescherming. Ook ingeënte kinderen kunnen daarom kinkhoest krijgen. De kans hierop is groter, als men lange tijd geleden is gevaccineerd. Bij gevaccineerde personen verloopt de ziekte wel min der ernstig en lijkt deze vaak op een gewone verkoudheid. Baby Ouders van wie de kinderen klachten hebben die op kink hoest lijken, bijvoorbeeld hardnekkige hoestbuien, moeten contact opnemen met hun huisarts. Dit is voor al belangrijk als er een baby in het gezin is, die nog niet gevaccineerd is of een peuter, die nog niet volledig gevacci neerd is. Vaak wordt kinkhoest pas in een latere fase ontdekt. Als dan duidelijk wordt, dat het om kinkhoest gaat, is de be smetting al lang doorgege ven. Het heeft dus geen zin om kinderen met kinkhoest, die zich niet ziek voelen, thuis te houden. Het is beter om verkoudheidsverschijn- selen in de omgeving in de gaten te houden en vroegtij dig de huisarts te raadple gen. Een verkoudheid hoeft ech ter niet altijd kinkhoest te zijn. Wie meer wil weten over kinkhoest kan contact opne men met de huisarts of de afdeling Algemene Gezond heidszorg van de GGD Zee land. bereikbaar onder tele foonnummer 0113 - 249408. Ook de jeugdartsen van de GGD kunnen informatie ge ven. Leonard van den Berge is sociaal verpleegkundige afdeling Alge mene Gezondheidszorg GGD Zeeland. Toonder Studio's De overste Van Mallenkletter staarde met knipperende oogjes door de kruitdamp en bracht een gescheurde neusdoek te voorschijn. „Schei uit met deze smeerboel, Kaanknipper", zei hij verveeld. „We hebben onze plicht nu wel gedaan. En stel je voor, dat die vent wer kelijk mijn vervanger is! Het zou toch zonde zijn om zo'n kans te verspelen!" De adjudant trok de wenkbrauwen op. Het was duidelijk dat hij de slappe houding van zijn meerdere afkeurde maar hij wilde hem de kans op aflossing niet geheel ontnemen. Daarom gaf hij bevel om het vuren te staken en nu repte de commandant zich naar de poort om zijn bezoeker te woord te staan. Deze stond op de inmiddels neergelaten brug met een vriendelijke glimlach om de lippen. „Dat was alleraardigst, die saluutschoten", sprak hij. „Ik ben wer kelijk getroffen!" De krijgsman keek verbaasd op. „Getroffen?", herhaalde hij. „Hm, onze wapens zijn verouderd, dat geef ik toe. Het valt niet mee om er nog iemand mee te treffen." Heer Ollie lachte smakelijk. „Een leuk grapje", hernam hij. „Daar houd ik van: we zullen het wel kunnen vinden, samen. Je bent zeker de hofmeester van dit slot?" „Ik ben overste Van Mallenkletter", zei de ander koeltjes. „Ook goed", gaf heer Bommel toe, „overste of ober of butler; het is mij om het even. Je krijgt een nieuwe livrei, goede vriend. Maar dat komt later, als ik meer thuis ben. Leidt mij nu binnen als de nieuwe meester hier." Het gelaat van de officier werd loerend. „Dat gaat zo maar niet", gromde hij„Ik zou eerst wel eens papieren willen zien. Kunt u bewijzen wie u bent?" 1 V 1 W N G 1 E R 2 P E A N A R D 1 3 E K O P P M E L 4 R O A E N S T D 5 B Z A K K O E R 6 Z O E L K D E R 7 T T O W N IJ O N 8 K E R L D D E R 9 K T O O Z R D E 10 S E L R V D E T 11 E N N O O 1 G T 12 P A R E K V E T 13 T O O R N T E L 14 M A D A R E T N Streep op elke regel de letters weg, die sa men het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Deel v.d. hand; 2. zoogdier; 3. paar; 4 kip- penstok; 5. broodbezorger; 6. deel v.e. huis;7. zeevis; 8. deel v.e. huis; 9. snoer; 10. mond doekje; 11. nimmer; 12. schouwburgrang; 13. soort sierduif; 14 lentemaand. Oplossing puzzel woensdag: _Janny van de Lee_ Gegratineerde aardappelen met spekreepjes Snijd de aardappels voor deze gratin in zo dun mogelijke plak jes. Hoe dikker de plakjes namelijk, hoe langer de bereidingstijd in de oven. Kies voor een vastkokende aard appelsoort als Accent, Désirëe, Monalisa, Nicola of bijvoorbeeld Rubinia. Voor 4 personen: 800 gram aardappels 100 gram magere spekreepjes flinter boter 1,5 dl slagroom peper en zout 100 gram geraspte kaas Schil de aardappels en snijd ze in flinterdunne plakjes. Bak de spe kreepjes in weinig boter krokant. Vet een ovenschaal in met het spekvet. Verdeel de aardappel plakjes en spekreepjes over de schaal en kruid met peper. Roer enkele eetlepels geraspte kaas door de slagroom, voeg hier aan peper en zout toe en schenk dit over de aardappelen uit. Bestrooi met de rest van de kaas en plaats de schaal in een voorver warmde oven van 175 C. Laat de aardappelgratin in onge veer 50 minuten gaar en mooi bruin worden. Weersvooruitzichten voor diverse landen geldig tot en met vrijdag: Finland: Bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw. Met name in de noordelij ke helft een harde, en vrijdag ijskou de wind. Temperatuur rond -10 in het zuiden en -20 in het noorden. Noorwegen: Langs de westkust af en toe sneeuw, elders meest droog. In het noorden een stormachtige wind, vrijdag later op de dag afne mend. Maxima van rond het vries punt langs de zuidwestkust tot plaatselijk -12 langs de Zweedse grens. Zweden: Donderdag wolkenvelden en in hetzuiden zon. Vrijdag kans op een sneeuwbui. Met name vrijdag in de noordelijke helft een harde wind. Temperatuur variërend van - 5 in het zuiden tot -20 in het noor den. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe wat lichte motsneeuw. Mid- dagtemperatuur ongeveer -2 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wolkenvelden, met name in Engeland en Schotland plaatselijk wat motsneeuw, of vrijdag motre gen. In Ierland donderdag ook af en toe zon. Vrijdag in Ierland geleide lijk meer bewolking maar tot de avond droog. Middagtemperatuur donderdag van 0 graden in Enge land tot 6 in Ierland. Vrijdag in Enge land lichte dooi. België en Luxemburg: Bewolkt en donderdag af en toe sneeuw. Vrij dag meest droog en later op de dag enkele opklaringen. Middagtempe ratuur rond -3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Be wolkt en donderdag in het westen en midden enige regen of ijzel. In het noorden en noordoosten sneeuw. Vrijdag geleidelijk droog en later op de dag enkele opklarin gen. Middagtemperatuur tussen -1 en 4 graden. Portugal: Donderdag nog enkele buien, mogelijk met onweer. Vrij dag bijna overal droog. Zowel don derdag- als vrijdagmiddag kans op zon. Maximumtemperatuur uiteen lopend van 14 graden in het noor den tot 18 in het zuiden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Spanje: Donderdag met name in het midden en zuiden enige tijd re gen, boven de 900 meter sneeuw. Vrijdag in het zuiden af en toe zon, in het midden en noorden wolkenvel den en nu en dan regen. Maxima tussen de 8 en 15 graden, vrijdag in het zuiden bij zon mogelijk 20 gra den. Canarische Eilanden: Flinke perio den met zon en droog. Middagtem peratuur vrijdag plaatselijk 25 gra den op de zuidstranden. Marokko: Westkust: donderdag nog wolkenvelden en in het noor den enkele buien. Naar het zuiden toe droger en meer zon. Vrijdag overal droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur tussen 18 en 23 graden. Tunesië: Donderdag wolkenvelden en mogelijk wat regen. Vrijdag zor afgewisseld door enkele pittige bui en, mogelijk met onweer. Maxima van 16 graden in het noorden tottö in hetzuiden. Zuid-Frankrijk: Donderdag bewolkl en vooral langs de Middellands Zee regen. Vrijdag bijna overa droog en af en toe zon. In de Pyrene eën vrijdag nog wel kans op sneeur of regen. Middagtemperatuur tus sen de 5 en 10 graden. In de Alper en Pyreneeën temperatuur op 2O0( meter hoogte donderdag rond graden, in de Alpen vrijdag wat kou der. Mallorca en Ibiza: Enkele buien mogelijk met onweer. Vooral vrij dag meer zon en droger. Middagtemperatuur ongeveer 1! graden. Italië: Donderdag flink wat bewol king en stevige buien, soms met on weer. In het noorden enige tijd re gen. Vrijdag af en toe zon, maar me name in het zuiden ook buien. Mid dagtemperatuur uiteenlopend vai 5 graden in het noorden tot 16 in he zuiden. Corsica en Sardinië: Bewolkt en en kele pittige regen- of onweersbui en. Vrijdag in de loop van de dat meest droog en zonnige perioden Middagtemperatuur rond 14 gra den. Malta: Zon afgewisseld door enkeli buien, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Griekenland en Kreta: Zowel don derdag als vrijdag op veel plaatsei droog. Alleen langs de westkus vrijdag enkele buien. Verder zon maar in de noordelijke helft ookflin ke wolkenvelden. Middagtempera tuur meest tussen 10 en 15 graden Turkije en Cyprus: Kusten: donder dag wolkenvelden en enkele buien soms met onweer. Met name lang de westkust ookzon. Vrijdag op vee plaatsen droog en perioden me zon. Middagtemperatuur van 1 graden op de Dardanellen tot 18 o| Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en plaal selijk mist. In de hogere bergen oo af en toe zon. In het zuiden en in d Alpen van tijd tot tijd sneeuw ei mogelijk ijzel, elders lokaal licht motsneeuw. Middagtemperatuur rond -5, in he zuiden tijdelijk rond het vriespunl Temperatuur op 1500 meter dalem naar-3 graden. Zwitserland: Veel bewolking en vai tijdtottijd wat sneeuw. Aan de zuid flank donderdag meer sneeuw, be neden 600 meter overgaand in re gen. Middagtemperatuur -2 aan d noordzijde en +4 aan de zuidkani Temperatuur op 2000 meter -6 gra den. Oostenrijk: Meest bewolkt en vai tijd tot tijd sneeuw, vrijdag voora aan de zuidzijde. Temperatuur middags -3 graden. Temperatuu op 2000 meter dalend naar -9 gra den. Polen: Wolkenvelden en plaatseli] mist. Donderdag vooral langs d kust kans op een sneeuwbui, elder mogelijk wat motsneeuw. Maxim ongeveer -5 graden. foto Adam Butler/AP windrichting koufront lagedruk H hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4