Bouw in Westdorpe vertraagd Koffie en kletsen aan de stamtafel Hulst wacht op Monumentenzorg voor herstel basiliek Nieuw toneelspel Camere van Rhetorica Meer zeggenschap voor ouderen Plan voor nieuwe verbinding van Hulst naar Sint Niklaas zeeland donderdag 9 januari 1997 z 18 Dronken man aangehouden Axelse bejaarde bestolen Autodieven slaan hun slag Rijgedrag drankrijder valt op Auto in de sloot Belgen met drugs aangehouden Boete voor niet verzekeren auto Lange wachttijd voor woningen Oostmolenkreek door bezwaarschriften Brugklassers moeten nog wennen na verhuizing Brandweer Middelburg slaat wak voor vogels Elfstedentocht van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - De anderhalf jaar oude Mike heeft uitsluitend oog voor zijn speelgoedauto. Dat hij geen aandacht schenkt aan de andere bezoekers van de koffie-ochtend van het Platform Socia le Zekerheid is niet verwonderlijk, want die hebben hun kinderjaren al ge ruime tijd achter zich liggen. De vol wassenen vermaken zich aan de stam tafel, drinken koffie, voeren een gesprek of slaan een krant of tijdschrift open. Het Platform Sociale Zekerheid West- Zeeuws-Vlaanderen werd ruim een jaar geleden opgezet om de deelname aan het maatschappelijk leven van mensen met beperkte financiële midde len en/of weinig sociale contacten te bevorderen. Dankzij de steun van de kerken uit de regio konden vorig najaar om de twee weken koffie-ochtenden worden gehouden in multifunctioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg. Ge sterkt door de goede opkomst bij de eer ste bijeenkomsten besloot het platform om de bijeenkomsten vanaf begin dit jaar elke woensdagmorgen, met uitzon dering van de schoolvakanties, te hou den. Op de eerste koffie-ochtend in het nieu we jaar nemen zo'n vijftien bezoekers plaats aan de stamtafel. Mannen en wouwen en jong en oud zijn vertegen woordigd. Lony uit Oostburg is met zoon Mike gekomen om er even uit te zijn. „Ik woon nog niet zo lang in Oost burg en ken niet veel mensen", legt Lo ny uit. „Voor Mike is er voldoende speelgoed aanwezig. Het zou wel leuker voor hem zijn als er meer leeftijdsge nootjes waren." Knutselen Projectleidster M. Revoort neemt elke keer een hele voorraad materiaal mee naar Den Hoekzak voor de bezoekers die graag knutselen en willen meehel pen aan de bouw van een poppenhuis. „Maar van die spullen wordt niet zoveel gebruik gemaakt. De mensen komen vooral om aan de stamtafel een praatje te maken." E. P, uit Oostburg is één van de vaste be zoekers van de koffie-ochtenden. Op eerdere bijeenkomsten heeft hij wel ge werkt aan het poppenhuis, maar deze woensdag heeft hij niet zo'n zin. „Ik kom vooral om een beetje te kletsen", zegt de Oostburger. „Ik ben gescheiden, woon alleen en zie nauwelijks mensen. Zo'n koffie-ochtend doorbreekt de sleur. Daarom vind ik het goed dat-ie voortaan elke week wordt gehouden." Het praatje van A Hegger van het Re gionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde over de opfriscursus Ne derlands wekt de serieuze belangstel ling van een handjevol aanwezigen. Maar enkele vrouwen maken duidelijk dat ze alleen aan de slag kunnen als er kinderoppas is. Ook het cursusbedrag van 30 gulden kan voor enkele belang stellenden een struikelblok zijn. Diana stelt daarom voor bij cle gemeente aan te kloppen voor een bijdrage in de kos ten. Cursussen Projectleidster Revoort laat weten dat het Platform Sociale Zekerheid voor toekomstige koffie-ochtenden een aan tal activiteiten in petto heeft. Daarbij wordt samengewerkt met de werk groep Stille Armoe, een recentelijk op gericht klankbord voor de minima in West-Zeeuws-Vlaanderen. „We den ken onder meer aan cursussen fietsen- maken, tekenen en boetseren en het houden van een kledingruilbeurs", al dus Revoort. „Maar de deelnemers be palen zelf welke activiteiten wel en niet doorgaan. Zij moeten erzininhebben." De koffieochtenden in Den Hoekzak worden elke woensdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur gehouden. HULST - Een 23-jarige man uit Hulst moest dinsdagnacht zijn rijbewijs inleveren, omdat hij met alcohol op achter het stuur was gekropen. Rond kwart voor twee werd hij op de Steensedijk in zijn woonplaats aangehouden. De ademanaly se wees uit dat hij bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol achter de kiezen had. Een 26-jarige automobilist uit Terneuzen reed diezelfde nacht zijn voertuig volledig de vernieling in, nadat hij de ro tonde Driewegen rechtdoor had overgestoken. Uit de adem analyse bleek dat de man te veel had gedronken. Hij had an derhalf keer de toegestane hoeveelheid op. De Terneuzenaar bleef ongedeerd. HULST - Een 75-jarige vrouw uit Axel werd woensdagmor gen in Hulst het slachtoffer van een zakkenroller. De vrouw, die in de Overdamstraat in Hulst aan het winkelen was, raak te haar portemonnee met ruim honderd gulden kwijt. BROUWERSHAVEN - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Brouwershaven twee Mercedessen gestolen. De auto's stonden geparkeerd aan de Christoffellaan en de Valklaan. De uit Duitsland afkomstige eigenaren hebben aangifte gedaan. HEINKENSZAND - Doordat hij onvoorzichtig over een ver keersdrempel in de Buizerdhof reed, trok een 54-jarige inwo ner van Heinkenszand in de nacht van dinsdag op woensdag ongewild de aandacht van de politie. De surveillanten hielden de man aan, zodat hij kon worden gecontroleerd op het ge bruik van alcohol achter het stuur. Hij bleek bijna drie keer zoveel te hebben gedronken als is toegestaan. Daarom kreeg hij een proces-verbaal en een rijverbod van zeven uur. HULST - Een 37-jarige automobilist uit Hulst is woensdag morgen met zijn auto in de sloot beland. De man raakte met zijn auto in de berm van de rijksweg N61 in Hulst en verloor de macht over het stuur. Bij de stuurcorrectie reed hij de sloot in. De auto liep daarbij lichte schade op. De bestuurder kwam met de schrik vrij TERNEUZEN - De politie hield dinsdagmiddag in de Pelmo lengang in Terneuzen twee 21-jarige mannen uit Brugge aan. De mannen waren in het bezit van een joint en 42 gram weed. De man met de joint kreeg een bekeuring, de man met de weed een dagvaarding. Beiden kregen een binnenstadsverbod op gelegd. De politie nam de drugs in beslag. MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter heeft woensdag een 35-jarige inwoner uit Dronten voor het niet in stand houden van zijn autoverzekering conform de eis ver oordeeld tot 200 gulden. De auto van de verdachte werd 28 ja nuari vorig jaar onverzekerd in Veere aangetroffen. Officier van justitie mr. A S. Flikweert had-een lagere boete geëist, omdat hij rekening wilde houden met het lage inkomen van de Macedoniër. De verdachte, die inmiddels drie jaar met zijn ge zin in Nederland verblijft, had al eens eerder een auto niet verzekerd. De officier week daarbij fors af van het gebruike lijke tarief van 660 gulden. foto Charles Strijd Er hangt een gezellige sfeer tijdens de koffie-ochtend van het Platform Sociale Zekerheid in Den Hoekzak in Oostburg. van onze verslaggever René Hoonhorst WESTDORPE - Belangstellen den voor een woning aan de Westdorper Oostmolenkreek zullen nog minstens twee jaar geduld moeten oefenen voor ze een huis aan of bij het water kunnen betrekken. Bij de ge meente Sas zijn enkele bezwa ren, volgens het nieuwe over- heidsjargon bedenkingen, binnengekomen tegen de bouw plannen en het doorlopen van de normale procedures zal zeker tot eind dit jaar in beslag ne men. Als er vervolgens geen nieuwe kinken in de kabel komen dan kan de gemeente in het voorjaar van volgend jaar grond bouw rijp laten maken. De op die grond te bouwen huizen kunnen volgens dit snelste scenario ech ter nooit eerder dan begin 1999 in gebruik worden genomen, verklaarde wethouder J. Plat- schorre woensdag. Een West- dorpenaar heeft het college en alle raadsleden gevraagd om een beetje meer haast te maken met de invulling van het bouw plan Oostmolenkreek. De man had van de provincie begrepen dat het instellen van een artikel- 19 procedure er toe kan leiden dat er eerder huizen mogen wor den gebouwd. Procedure Artikel 19 biedt Sas in dit geval geen oplossing, weet wethouder Platschorre. ..Degenen die be zwaar hebben gemaakt tegen de bouwplannen voor de Oostmo lenkreek zullen ook zeker age ren tegen het instellen van een procedure volgens artikel 19. Als college moeten we dus de in dieners van de bedenkingen wettelijk nogmaals horen. Daarna dienen alle wettelijke procedures gewoon doorlopen te worden en dat houdt in dat we niet voor volgend jaar aan de slag zullen kunnen." Platschorre begrijpt dat een aantal mensen nauwelijks kan wachten tot er aan de Oostmo lenkreek wordt gebouwd, om dat in Westdorpe bijna geen bouwkavel meer te krijgen is. Maar met de briefschrijver heeft hij niet zo heel veel mede lijden. „De man heeft sneller ge handeld dan wij hemhebben ge adviseerd. Hij man heeft zijn vorige huis al verkocht en moet nu noodgedwongen tijdelijk een huis huren. Dat is echter zijn ei gen schuld en niet die van de ge meente." Een verkapt dreige ment dat de briefschrijver zijn heil buiten de gemeente Sas moet zoeken als hij dit jaar niet kan bouwen bij de Westdorper kreek, maakt op de wethouder ook weinig indruk. „Zoals ge zegd is het niet mogelijk om de bouwplannen eerder te verwe zenlijken. De gemeente is net als ieder ander gebonden aan wet telijke regels en bovendien heb ben ook degenen die bezwaren hebben ingediend recht op een gedegen en afgewogen oordeel." De acteurs en actrices van de Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene die het toneelspel Stuivertje Wisselen op de planken brengen. foto Peter Nicola van onze medewerker SINT JANSTEEN - Liefdesverdriet, wraak en buitenechtelijke romances vor men de rode draad van de komedie 'Stui vertje Wisselen' die de Camere van Rheto rica Sint Jan ten Steene dit seizoen op de planken brengt. Na ruim veertig oefen avonden, waarbij niets aan het toeval is overgelaten, voert de Camere zaterdag 18 januari in het gemeenschapscentrum De Warande de première op. Stuivertje Wisselen is geschreven door de Engelse auteur Donald Douglass. Onder leiding van technisch adviseuse Danni Heylen hebben de leden van de Steense toneelvereniging vanaf september vorig jaar hard gewerkt om goed beslagen ten tonele te kunnen verschijnen. In het verhaal krijgt Gerard, een zaken man van achter in de veertig, op een dag een telefoontje dat er bedrijfsproblemen zijn, waardoor hij een geplande vakantie naar Amerika zal moeten afzeggen. Zijn vrouw is razend en zint op wraak. Voor de rolverdeling tekenen de dames Annie Coppieters-Pieters, Christian Mac Tag- gart, Emmv de Bot-Verwer, Chantal de Cock-Franckaert en Rosemarie Blom- maert. Laatstgenoemde maakt hiermee haar debuut bij de Steense camere. Het spelersbestand wordt gecompleteerd door de heren Henk van den Branden en Ivan de Witte. Na de première op 18 januari volgt zondag 19 januari nog een tweede opvoering in De Warande. Hierna gaat Sint Jan ten Steene op toernee naar Den Dullaert in Hulst (za terdag 25 januari) en De Halle in Axel op zaterdag 15 februari. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Adviesraad op Walcheren Zeeuwse primeur van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Het college van Bur gemeester en Wethouders van Hulst trekt volgende week bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg aan de bel, wanneer het dan nog niets heeft gehoord over de voortgang van de restauratie van de Willibrordusbasiliek. Wethouder P. Weemaes had ver wacht dat er in december een brief van Monumentenzorg op het gemeentehuis zou liggen. van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - De brugklassers van de Ste delijke Scholengemeen schap Middelburg moeten nog even wennen aan hun nieuwe onderkomen. De overgang van de overzich telijke dependance aan de Sint Pieterstraat, waar de 210 scholieren het rijk al leen hadden, naar het hoofdgebouw aan de Sir Winston Churchilllaan, is groot. „In de Sint Pieter straat waren we de oud sten, nu zijn we ineens de jongsten. En dat voel ik ook zo", zegt brugklasser San Wepster. „Maar we komen er wel overheen, hoor." De meningen zijn ver deeld over het nieuwe schoolgebouw. Frank Ploegaers stoort zich aan het geroezemoes in de hal „Het lijkt op het geluid in een zwembad. We waren natuurlijk wel een beetje verwend in de Sint Pieter straat. Je wist precies waar je moest zijn en nu moeten we onze weg nog vinden. Maar het meeste baal ik ervan dat we in de pauze niet kunnen voet ballen. Op het: pleintje van de Sint Pieterstraat speel den we vaak een partijtje. Dat kan hier niet, want overal staan fietsenrek ken." waarin het gemeentebestuur en het kerkbestuur van de basiliek zouden worden meegedeeld dat zij geen bezwaar heeft tegen de start van fase drie, het koor en transepten. Maar dat schrijven is nog altijd niet binnen. „We hadden ge hoopt dat wij vorige maand be richt zouden krijgen dat de op dracht aan de aannemer om met fase drie te beginnen, zonder problemen kan worden afgege ven. Die toestemming hebben we nodig om de voortgang van de restauratie van de basiliek te kunnen waarborgen. We moé ten in februari de afweging ma ken of het financieel haalbaar is, door te gaan. Wachten we langer, dan treedt er ongetwij feld vertraging op." Politiek Weemaes liet vleten dat er maandag 'op politiek niveau' contact wordt gezocht met de rijksdienst. „We willen ontzet tend graag verder. Maar pas als wij die toestemming krijgen, met de toezegging dat de beloof de subsidie niet in gevaar komt, kunnen we het financieel plaat je rond maken." De restauratie van de basiliek ligt op dit moment enigszins stil vanwege de barre weersom standigheden. Weemaes ver wacht echter niet dat de vorst grote gevolgen heeft voor het verloop van de grote onder houdsbeurt. De restauratie van de toren, eigendom van de ge meente, pakt vermoedelijk zo'n 220.000 gulden duurder uit dan verwacht. Dit werkt echter niet nadelig uit voor de gemeente, omdat zij meer geld heeft ge raamd, dan aanvankelijk nodig was. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans DOMBURG - De Stichting Wel zijn Ouderen Platteland Wal cheren (SWOW) in Domburg krijgt een democratischer orga nisatiestructuur. In het nieuwe bestuur krijgen de ouderen zelf meer zeggenschap. Het oude be stuur dat bestond uit de porte feuillehouders van de zes plat telandsgemeenten en veertien plaatselijke commissies Welzijn Ouderen maakt plaats voor een negenkoppig bestuur. Nieuw is ook de adviesraad, een soort cli ëntenraad, die het bestuur ge vraagd en ongevraagd advi seert. Hiermee heeft de SWOW een Zeeuwse primeur. „Met tweeëntwintig mensen was het bestuur veel te grootWe hadden al eerder nadrukkelijk de wens uitgesproken voor een verkleinde opzet. Uiteindelijk hebben we de gemeentelijke herindeling aangegrepen om de zaken te veranderen, ook omdat de ouderenbonden nog niet for meel waren vertegenwoordigd", verklaart J. Kuijpers, coördina tor/directeur van de SWOW. In het nieuwe bestuur zullen twee afgevaardigden van de ad viesraad, een wethouder van de nieuwe gemeente Veere. twee vertegenwoordigers van de ou derenbonden en iemand na mens de zorginstellingen zitting hebben. Daarnaast worden een voorzitter, secretaris en pen ningmeester op persoonlijke ti tel benoemd. De drie kandida ten worden tijdens de eerste vergadering op 15 januari voor gedragen door het oude bestuur. Kuijpers is trots op de instelling van een adviesraad. De SWOW wordt de eerste Stichting Wel zijn Ouderen in Zeeland met een dergelijke raad. „Onterecht", meent hij. „Wettelijkgezien zijn alle zorginstellingen verplicht om een cliëntenraad op te rich ten. Wij leveren als stichting diensten aan mensen. Naar mijn mening zijn wij ook een soort zorginstelling. Maar hierover zijn de meningen in de provincie nog verdeeld." Iedere commissie in de dertien kernen (Arnemuiden behoort inmiddels tot Middelburg) stuurt een afgevaardigde naar de adviesraad. Een van de voor delen is dat de leden, omdat ze geen bestuurlijke verantwoor delijkheid dragen, gemakkelij ker praten over de zaken als de kwaliteit van de maaltijdvoor ziening of de voorlichting. Toch neemt de raad een belangrijke plaats in het bestuur. „In het vo rige bestuur lag het zwaarte punt bij de portefeuillehouders. Nu ligt dat bij de adviesraad. Het bestuur beslist niet zonder overleg met de adviesraad. Wel heeft het bestuur het laatste woord." MIDDELBURG - Met een riek in de hand hebben Middel burgse brandweerlieden woensdag een wak van tien bij zes meter geprikt in het Kanaal door Walcheren in Middelburg, even voorbij de Schroebrug richting Oost-Souburgv Dat ge beurde op verzoek van vogelopvang De Mikke in Middelburg en van de provinciale waterstaat. Vanuit het korfje van de autoladder konden de brandweer mannen de vele in nood verkerende watervogels een dienst bewijzen. Er is bovendien brood gestrooid om de vogels naar het wak te lokken. De brandweer heeft beloofd het wak open te houden. „Anders hadden we het nu ook niet hoeven ma ken." van onze verslaggever Conny van Gremberghe HULST - De gemeenten in het Land van Waas, juist ten zuiden van de landsgrens, willen de ko mende jaren de voornaamste doorgaande wegen in het gebied drastisch aanpassen. Het gaat dan om de belangrijke verbin dingen Gent-Antwerpen (E17), de oude rijksweg Gent-Antwer- pen (N70), de N403 (Sint Niklaas-Hulst) en de Express- weg Antwerpen-Knokke. De N403 en de N70 staan in het Waasland bekend als drukke en verkeersgevaarlijke verbindin gen. De wegen doorsnijden ver schillende woonkernen en ver- werken niet alleen veel doorgaand, maar ook nog eens veel plaatselijk verkeer. De ge meenten willen de oude rijks weg Gent-Antwerpen ver keersluwer maken. Door meer verbindingen te maken tussen de woonkernen en de snelweg E17 en de Express weg kan de N70 een nog lokalere functie krijgen. Voor de N403 die Sint Niklaas verbindt met Hulst zijn plannen in de maak voor een ge heel nieuw tracé, parallel aan de huidige verbinding en aanslui tend op de N41. De plannen zijn vastgelegd in de structuurplan ning voor de acht gemeenten van het Waasland, cüe dit jaar definitief wordt vastgesteld. Voor de gemeente Hulst is de aanleg van een nieuwe verbin ding grens-Sint Niklaas van grote betekenis. Mochten de Vlamingen daadwerkelijk be sluiten om een nieuwe N403 aan te leggen, dan nemen de kansen voor de aanleg van een nieuwe rijksweg 61 westelijk van de kern Hulst, bijvoorbeeld vanaf de rotonde Terra Nova aan de Absdaalseweg, via Heikant richting Sint Niklaas aanmer kelijk toe. Wethouder G. A van de Voorde van Hulst: „Hoe de Belgen de zaken gaan aanpak ken weten we nog niet. De plan nen zijn bijna klaar. We zullen natuurlijk met onze buren in overleg treden om te bezien of we tot afstemming van plannen kunnen komen. Hulst zit te springen om een betere ontslui ting westelijk van de stad, maar ja, ook Rijkswaterstaat moet daarin meegaan. Overigens moeten we ook eens kijken of de ontsluiting van de stad in ooste lijke richting niet anders moet worden." Volgens Van de Voorde zal de ge meente Hulst als de structuur planning Land van Waas klaar is zeker op de plannen reageren. Ook al, omdat niet alleen het in frastructurele beleid voor de toekomst hierin verankerd ligt. De Vlaamse buurgemeenten willen ook nadere afspraken met Nederlandse instanties ma ken over bouwlocaties in de grensdorpen, het onderhouden en uitbouwen van (grensover schrijdende) krekenstelsel en de ontwikkeling van nieuwe grensoverschrijdende fietsrou tes. ZIERIKZEE - Meer dan drie honderd jonge schaatsers stre den woensdagmiddag op de ijs baan van Zierikzee om het fel begeerde 'Elfstedenkruisje'. De baan aan het Kaaskenswater was in luttele uren omgetoverd tot een heus Elfstedenparcours.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 48