Wachtlijst treft dropouts scholen öutÊt OPRUIMWfi Geef die bouvier maar een grote wollen trui Karige bijvoeding voor Shetlandpony's Koude treft minima ook op soeiaal vlak ZMF: Hoechst moet cadmiumuitstoot nog dit jaar aanpakken Opvang voortijdige schoolverlaters in de knel door overvol speciaal onderwijs Vecai: kabel ïks duurder zeeuwse almanak Troost 139- van onze verslaggever Henk Postma VLISSINGEN - De leerplicht blijkt soms een wassen neus. Het voortgezet onderwijs is niet staat om onderdak te bieden aan alle leerplichtigen, zelfs al staan die te trappelen om (weer) naar school te gaan. Steeds meer leerlingen die van school zijn gestuurd, of er zelf de brui aan geven, kunnen op geen en kele school terecht. Het speciaal onderwijs, dat veelal als 'vang net' fungeert, zit zo vol dat het wachtlijsten moet gaan hante- jicn. Het probleem speelt in Zeeland vooral op Walcheren en de Beve- landen. Afgelopen maand is in beide regio's een project gestart dat 'voortij dige schoolverlaters' door intensieve begeleiding aan passend onderwijs helpt. Men is daarbij veelal aangewezen op scholen voor speciaal onder- jwijs. Maar die moeten steeds va ker nee verkopen. Een 13-jarige scholier uit Vlis- singen kon onlangs nog onder gebracht worden op een school Terneuzen. Maar ook in Zeeuws-Vlaanderen, waar al langer een speciaal opvangpro- ;ect draait, raakt het speciaal onderwijs steeds voller. De Wal- cha-se leerplichtambtenaar G. de Rijke komt de laatste tijd met 'uitvallers' in aanraking die weer naar school willen, maar de deur gesloten vinden. Het duurt soms maanden voordat een plaatsje voor hen vrij komt. Sommigen moeten wachten tot het nieuwe schooljaar begint. Zwerven „Ondertussen zweiwen ze op straat of hangen ze thuis. Voor jongeren die met problemen worstelen kan dat funest zijn", liegt De Rijke. Hij benadrukt dat soms veel moeite en overleg t, wil een voortijdig school verlater weer perspectief krij gen. „Heb je eindelijk een oplos waar iedereen blij mee is, blijkt dat het niet kan. Zoiets is rampzalig." SUDDELBURG - De kabelta rieven gaan de komende jaren waarschijnlijk flink omhoog, l'ecai, de koepelorganisatie van tabelexploitanten, verwacht dat het op korte termijn om en- tale dubbeltjes gaat en tegen de eeuwwisseling om enkele gul dens. De Zeeuwse kabelmaat schappij Zekatel vindt die con clusie echter voorbarig. „Voor oij is het allemaal nog niet zo Hip en klaar", aldus hoofd Ze- tatel ir. P. J. Buijs. c'ecai baseert haar verwachting epde tarief beschikking van mi- Ester H. Wijers (Economische Zaken). Die heeft vorige maand bepaald dat kabelexploitanten programma-aanbieders in principe gelijk moeten behan delen. Dat betekent dat de ex ploitanten slechts bij hoge uit sondering verschillende prijzen ia rekening mogen brengen, inde praktijk zal dat erop neer- ïomen dat de omroeporganisa ties het laagste tarief kunnen «dwingen dat een van de con currenten heeft bedongen. In reel gevallen zal dat de Holland Media Groep zijn, die nu 65 cent per abonnee per jaar betaalt foor de doorgifte van RTL4, 6TL5 en Veronica. De teruglo pende inkomsten zullen de ka- talexploitanten, zo vernacht i'ecai, verhalen op de kijker. Zekatel-hoofd Buijs vindt het Mg te vroeg om dergelijke uit spraken te doen. „Ik ben er nog tiet van overtuigd dat de minis- «r dit heeft bedoeld. Maar als Set waar is, dan ontstaat er in derdaad een probleem." Buijs taemt als voorbeeld SBS6, dat foor één zender 65 cent per taonnee per jaar betaalt, terwijl Je Holland Media Groep voor Mzelfde geld drie kabelkana- eu krijgt. Voor de hand ligt dat ®S6 bedingt dat haar tarief tot Sn derde wordt verlaagd. Commercieel Wjs vindt het merkwaardig tat in een commei'cieel bestel inroepen gelijk zouden moeten forden behandeld. „Zoiets zou ■eerder verwachten in een pu- ■iek bestel. Ik kan het daarom ök niet helemaal duiden. Aan iene kant krijg je een commer- »1 bestel waarin het de kijker ïdie bepaalt, terwijl de minis- 5aan de andere kant de tarie- azou willen reguleren." -de toekomst zullen de com merciële omroepen mogelijk ejd gaan vragen voor de door- "1e van hun programma's in taats van ervoor te betalen, •hjs: „De reclamebudgetten niet oneindig, dus moeten troepen op zoek naar andere tonnen van inkomsten." Directeur G. Snoeijs van de Walcherse lom-school Tooren- vliedt voorziet dat hij de ko mende maanden steeds vaker nee zal moeten verkopen. Of hij een leerling kan plaatsen hangt af van diens niveau en leeftijd. Zijn klassen voor het tweede en derde leerjaar, waar 14- of 15- jarigen doorgaans in terecht ko men, zitten vol. „We proberen wel altijd een oplossing te zoe ken, bijvoorbeeld door indivi duele opvang te bieden. Maar dat is dan geen volledige op vang, en niet voor iedereen mo gelijk." In Zeeuws-Vlaanderen is de druk nog niet zo hoog opgelo pen. Volgens directeur J. van Nierop van de Terneuzense lom school De Schans zijn daar inmiddels goede ervaringen op gedaan met een speciaal op- vangproject, waarin leerlingen 'onderwijs op maat' krijgen. Dat wil zeggen dat ze deels op een 'gewone' school en deels op Jack Russell terriër Max met dekje: „...Toen we thuiskwamen, moest hij overgeven en bleef hij maar bibberen van de kou. Ik dacht, Max heeft net als ik een dikkere jas nodig..." foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - Max draagt geen dekje omdat de familie Pilgram het een grap pig gezicht vindt. Lenie Pilgram schaamt zich er eerder voor. „Ik voel me een beetje lopen met Max en zijn dekje. Maar op oudejaarsdag was hij zo door en door koud geworden van een strand wandeling, dat we een dekje hebben ge kocht. Ik dacht dat een gezonde hond nooit extra bescherming nodig had. Toen we thuiskwamen, moest hij over geven en bleef hij maar bibberen van de kou. Ik dacht, Max heeft net als ik een dikkere jas nodig." De zes maanden oude Jack Russell is kerngezond en actief. Hij laat zich wel graag verwennen. In de winter ligt hij het liefste pal voor de gevelkachel. „Misschien is het temperatuurverschil van binnen en buiten voor Max die keer te groot geweest. Of misschien zijn we te lang buiten geweest. Hij was 's avonds laatpas weer de oude. Vanaf dat moment doet hij de jas met plezier aan. Maar alleen als het extreem koud is. Steeds meer honden lopen met een dek je rond. Ton de Witte van Pet's Place in Vlissingen was in een week door zijn voorraad van vijftien dekjes heen. De eigenaar had de snelle verkoop niet ver wacht. „Ik heb het niet alleen over klei ne dekjes. Ook die van 35 tot 50 centi meter gingen snel van de hand. Laatst vroeg een klant nog om een dekje voor zijnbouvier. Zie je het voor je. Die-maat verkopen we niet. Een grote wollen trui is een aardig alternatief." De Witte krijgt waarschijnlijk vandaag een nieuwe levering dekjes. „En die raak ik ook weer snel kwijt. Ik heb de laatste dagen veel mensen moeten te leurstellen. Sommigen kopen een com- pleettenuetje met sjaaltje, petje en dek je. De hond knapt er van op, vinden ze. Laatst kwam een Duitser die naar schoentjes vroeg. Dan hebben we het natuurlijk niet meer over bescherming tegen de kou." Volgens dierenartsassis tente Johanna Schrooten van de Vlis- singse praktijk van Diender bouwen honden een natuurlijke weerstand op tegen kou. „Alleen met puppies moet je oppassen en ook naakthonden hebben van nature weinig bescherming. Maar een dekje voor een bouvier? Daar moet ik toch om lachen. Ik denk dat hij te laat getrimd is." van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert SINT PHILIPSLAND - De zon staat als een rode bal halver wege de hemel. Onder een strakblauwe, winterse lucht liggen de akkers. Ze zijn be dekt met een dun laagje sneeuw. Bram Goudzwaard van Staatsbosbeheer rijdt naar 'zijn' fokkudde Shetlandpo ny's op hetRammegors, een na tuurgebied langs het Schelde- Rijnkanaal tussen Tholen en Sint Philpsland. Dagelijks hakt hij een gat in de vijver waar de dieren uit drinken en inspecteert hij de pony's. Van daag krijgen ze bovendien hun wekelijkse portie hooi. Het bij voederen is rond de Kerst begonnen, toen de vorst doorzette. Het gras is bevroren en bovendien arm aan voe dingsstoffen. Hoewel het een karige bijvoeding lijkt, zo eens in de week, hebben de pony's er volgens Goudzwaard ruim vol doende aan. „Het zijn sobere paardjes. Als ze teveel eiwitten binnenkrijgen, gaan ze scheef op de hoeven staan." De dier ?n hebben in de zomer een dikke vetlaag verzameld, die ze in de winter moeten verbranden. Goudzwaard: „De pony's zijn nog moddervet. Ze zijn te zwaar. Het vet moet eraf." Als de beheerder rond half tien 's ochtends met zijn 'landcrui- ser' en met hooi gevulde trailer het Rammegors oprijdt, toetert hij een paar keer: De pony's staan verderop in de beschut ting van de struiken. Hoewel Goudzwaard had beloofd dat de dieren op hem af zouden rennen, weigeren ze te komen. „Zo zie je maar dat ze geen honger hebben. Ik wilde ze naar het water lokken. De grond is schraal en droog, dus ze moeten genoeg drinken." Omdat het hem niet lukt de po ny's in beweging te krijgen, rijdt hij zelf naar ze toe. Dedie- Shetlandpony's doen zich te goed aan hooi op het Rammegors. „...Ze kunnen heel gemeen zijn. Er is altijd een leider. Het zijn echte kuddedieren..." foto Pieter Honhoff ren beginnen voorzichtig aan het hooi. Af en toe wordt een soortgenoot weggejaagd. „Die Shetlanders kunnen heel ge meen zijn. Er is altijd een lei der. Het zijn echte kuddedie ren." Blakend Goudzwaard telt of de groep compleet is. Een dier dat zich niet in de kudde mengt, is ziek. Maar de raspaardjes - 'het is kwaliteitsspul' - zien er bla kend uit en zitten dicht in de vacht. De beheerder kent ze goed, hoewel niet allemaal bij naam. Hij herkent ze aan de nummers, die met ijskoude stempels in de nek zijn 'ge brandmerkt'. „Daar loopt Ro sa", wijst hij. „Nummer 42. Dat is de oudste van deze kudde." De pony's op het Rammegors. 41 in totaal, zijn drachtig. Er zijn twee veulens bijdie laat in het seizoen geboren zijn. Het is slechts een deel van de kudde Shetlanders van Staatsbosbe heer op Schouwen-Duiveland en Tholen. De andere 130 die ren staan - hengsten en merries gescheiden - op de Vroongron- den en langs de Rampweg in de Westhoek en bij het Krekenge- bied in Ouwerkerk. Terug bij de drinkput begint het zwaarste karwei. Met een bijl hakt Goudzwaard een wak in het ijs. De afgelopen nacht is het weer vijf centimeter aange groeid. Op de wal liggen schot sen van zo'n dertig centimeter dikte. „Maandag hebben we een kraan moeten huren. Er was geen doorkomen meer aan." Van Goudzwaard, die tij dens de vorst een dagtaak heeft aan het beheer van de kudde, mag het snel weer gaan dooien. De kudde Drentse heidescha- pen van Staatsbosbeheer, in Nieuw-Haamstede, heeft veel minder zorg nodig dan de po ny's. „De schapen zijn heel schuw. Ze worden niet meer bijgevoerd, want ze willen het toch niet hebben. Die dieren staan nog dichterbij de natuur dan de pony's." Staatsbosbe heer zet de schapen en paarden in als natuurbeheerders. Ze houden het gras kort, zodat zeldzame bloemen en planten een kans krijgen. In dit jaargetijde krijgen de po ny's hulp van de overwinteren de Russische ganzen. 's Zomers laten boeren er hun vee tussen grazen, want dan kunnen de pony's het snel groeiende gras niet alleen aan. een speciale school onderwijs volgen. In de PZC-onderwijsbijlage van vandaag meer aandacht voor de opvang van voortijdige schoolver laters. Pagina 27: 'Als een leerling niet wil, zijn we snel klaar'. van onze verslaggever HansHeijt OOSTBURG - Niet alleen vo gels hebben te lijden van de aan houdende vorst. Mensen met een minimum-inkomen moeten al hun vindingrijkheid aan de dag leggen om zonder kleer scheuren het eind van de winter te halen. Diverse maatschappe lijke organisaties en politieke partijen hebben aangedrongen op eenkoudetoeslag voor de mi nima ter compensatie van de ho ge stookkosten. Maar is zo'n ex traatje wel voldoende? Is de eindafrekening van het energie bedrijf de enige aanslag op de beurs van mensen met een ge ringe financiële draagkracht? Een 45-jarige alleenstaande va der uit Oostburg: „Aan energie kosten betaal ik 166 gulden per maand. Dat is minder dan het gemiddelde en dat komt vooral omdat ik een kachel heb. Maar met die kou verbruik ik meer. De kachel staat meestal op vier, maar ik stook nu 's avonds wat harder. Daarnaast vraagt de kou ook om een dikke jas. Ik ben wel voorzichtig, tweehonderd gulden voor een nieuwe jas kan ik niet betalen, dus het wordt er één van 59,50 gulden. Voor me zelf en mijn kind ben ik aan ex tra kleding zo'n 150 gulden kwijt. De FNV steltvoor een ex traatje van 250 gulden uit te ke ren. Of dat genoeg is? Dat weten we pas wanneer we in april de rekening van het energiebedrijf krijgen." Francien, een 46-jarige uitke ringsgerechtigde met dochter in Breskens: „Normaal gesproken betaal ik 214 gulden per maand aan energiekosten. De rekening is deze winter ongetwijfeld ho ger. De centrale ketel staat nor maal op 75, maar met die vorst zet ik hem op 95. Aan reiskosten voor mijn dochter ben ik met dit weer twee keer zoveel geld kwijt. Mijn dochter gaat ge woonlijk met de brommer naar Middelburg, maar moet nu de trein nemen. Gelukkig heb ik nog schaatsen voor mijn doch ter kunnen kopen voordat ik van een uitkering moest gaan le ven. Dat zou nu niet meer kun nen. Ook voor eten en drinken moeten we meer geld uittrek ken. Om een voorbeeld te noe men. Mijn dochter neemt anders altijd blikjes limonade mee van huis naar school, maar met de kou koopt ze thee. Een extra toeslag heb ik dus hard nodig." Chocolademelk Diana, een 27-jarige alleen staande moeder in Oostburg: „Normaal betaal ik 182 gulden per maand aan energiekosten. Meestal staat de thermostaat op negentien graden, nu het vriest staat ie drie graden hoger. Maar vooral 's nachts gebruik ik extra energie. De verwarming staat dan met de vorst op 15 graden. Anders wordt de verwarming 's nachts dichtgedraaid. Ik kan niet voorspellen hoe hoog de energierekening gaat worden, maar in ieder geval staat vast dat ik meer moet betalen. En dan zijn we er nog niet. Voor mijn kind en mijzelf moet ik ex tra maillots, jassen en andere dikke kleding kopen. Alles bij elkaar toch een extra uitgave van zo'n 200 gulden. Ook aan eten ben ik meer kwijt. De klei ne eet meer boterhammen. En je zet wat vaker soep op tafel en zorgt voor chocolademelk. Sociale gevolgen De aanhoudende vorst heeft ook sociale gevolgen. Iedereen is op het ijs te vinden. Zelf zou ik ook best willen schaatsen, maar ik heb er het geld niet voor. Een nieuwe slee voor mijn dochter tje van vier? Niet te betalen. De goedkoopste is tussen de 35 en 45 gulden en dan heb je nog niets bijzonders. En met dit weer kom ik nauwelijks de deur uit. Op de fiets kom ik niet ver, en geld voor de bus heb ik niet. Het is positief dat er eindelijk wat meer aan dacht komt voor de positie van de minima. Maar als die koude toeslag wordt uitgedeeld, moe ten ze het pas eind april doen, want dan komt de energiereke ning binnen. Als ze dat geld eer der uitkeren, geeft iedereen het direct uit om de financiële pro blemen op telossen." van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) vindt dat Hoechst hooguit een jaar de tijd mag krijgen om de uitstoot van cadmium in water en lucht tot een acceptabele hoeveelheid te rug te brengen. Daarna zou de overheid handhavend moeten optreden. „Dat wil niet zeggen dat wij op die termijn de fabriek stilgelegd willen zien. Maar een dwangsom lijkt ons dan de aan gewezen manier om een oplos sing af te dwingen", zegt indu striespecialist Henk de Groote van de ZMF. De Groote: „De ZMF neemt de problemen bij Hoechst uiterst serieus. Cadmium is één van de zwarte-lijststoffen, het is bij zonder schadelijk en als het er gens in zit, in de lucht, in het wa ter of in de grond, dan krijgt je het er bijna niet meer uit. Dat Hoechst officieel de vergun ningsvoorwaarden met de uit stoot in de lucht niet overtreedt, is niet relevant. De afspraken in het convenant, waarin ook Hoechst is overeengekomen de cadmium-uitstoot te verminde ren, worden met voeten getre den." De Groote kan wel begrip opbrengen voor de problemen die Hoechst heeft met het zoe ken naar oplossingen omdat de fosfaatproductie een uiterst in gewikkeld proces is. „Het beste lijkt het om te zoeken naar een cadmiumvrij erts, maar andere stoffen spelen ook een rol. Zodra je ergens iets in het productie proces verandert, kun je proble men krijgen met andere stoffen. Fluoride en radioactiviteit spe len in het productieproces van fosfaten ook mee. Hoechst moet dus zoeken naar een manier om de uitstoot van cadmium te ver minderen, zonder daarbij de emissie van andere giftige stof fen in de rode cijfers te jagen." Dat Hoechst in overleg is met de provincie om een oplossing te zoeken, kan volgens de indu striespecialist bij de ZMF op twee manieren worden beke ken. „Het kan betekenen dat er alles aan wordt gedaan om tot een bevredigend resultaat te ko men, maar het kan ook zijn dat een gedoogvergunning zal wor den afgegeven. Dat is natuurlijk niet de bedoeling van het be leid." (Advertentie) w W Pottenmarkt 13, Middelburg 0118-640773 Dat was een revolutionaire gebeurtenis. Die Vlissingse, die vrijwel alle van haar ne genentwintig levensjaren heurhaar lang had gedragen, besloot tot een gedaantever wisseling. Ze zou het nieuwe jaar ingaan met een kort kop- pie. De ingreep zou 's avonds plaatsvinden, op een mo ment dat haar dochtertjes al sliepenDie werden dus, om te grote schrik te voorkomen, tevoren grotidig ingelicht. Nanneke, die nog maar ne gentien maanden telt, toonde zich in het geheel niet onder de indruk. Maar Marianne die al bijna vier is, vond het wel een spannende gebeurte- Toen zij direct Jia het ontwa ken haar moeder ontwaarde, bekeek ze het zeer fraai ge kapte hoofd nauwkeurig, maar zag geen reden voor be wondering. Wel voor een troostend woord: „Ik zie wel dat jij het bent hoor mamma. Aan je oren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45