Handelshaven Flipland moet dicht PZC Klunen aan het Kaaskenswater Jeugd moet zich kunnen uitleven Bouw woningen in Westdorpe vertraagd Kritiek Tholenaren leidt tot nieuw plan reconstructie wegen Meer inspraak voor ouderen in Domburg Hulst wacht op monumentenzorg voor herstel basiliek Nieuwe voorstelling van toneelvereniging in Sint Jansteen zeeland 18 B en W Tholen niet bereid geld te pompen in onrendabele voorziening Aangehouden na dronkemansrit Autodieven slaan hun slag Axelse bejaarde bestolen Drankrijder valt door de mand Auto bij Hulst in de sloot Boete voor niet verzekeren auto Belgen met drugs aangehouden donderdag 9 januari 1997 sb van onze verslaggever Marco van Barneveld S1NT-PHILIPSLAND - De handelshaven in Sint-Philips- land moet per 1 april sluiten. De haven brengt al jaren nagenoeg niets meer op. maar om de voor ziening open te houden zouden voor meer dan een half miljoen gulden aan maatregelen moeten worden getroffen. Dat is veel te veel geld voor een voorziening die nauwelijks wordt gebruikt. Binnenkort zal het Thoolse col lege van burgemeester en wet houders een voorstel van deze strekking voorleggen aan de ge meenteraad. Punt is dat het vervoer over de weg sterk is toegenomen. Vroe ger vond er vanuit de handels haven nog regelmatig vervoer plaats van landbouwproduk- ten. maar die activiteiten liggen al jaren stil. Om de haven open te houden zou onder meer de damwand hersteld moeten wor den (kosten: een half miljoen) en moet er een nieuwe haven ont vangst installatie komen (kos ten: bijna een ton). Het college van B en W van Tholen ziet het niet zitten om zulke bedragen op te hoesten voor een haven die niets oplevert. Vaste groep Onlangs heeft het college de ma terie besproken met de afdeling Schuttevaer van Sint-Philips- land, Die afdeling is fel tegen sluiting van de haven. De schip pers stellen dat er, ondanks het feit dat er geen handel meer wordt gedreven, wel regelmatig schepen liggen afgemeerd. Het gaat om een vaste groep van zo'n twintig schippers die afmeren in de handelshaven om bijvoor beeld met vakanties en feestda gen thuis te kunnen zijn. Volgens het college van B en W zijn de inkomsten uit die liggel den echter zelfs nauwelijks vol doende om de salariskosten van de havenmeester (vier uur per week) te kunnen betalen. Het is nog de vraag of de Thoolse raadsleden zich kunnen vinden in de opstelling van het college. Medio '95 werd een zelfde colle gevoorstel door de commissie fi nanciën verworpen. Sluiten Net als Schuttevaer twij felde de commissie indertijd al aan de noodzaak van de peperdure maatregelen die volgens het col lege nodig waren. Vervolgens dwong de raad het college het voorstel terug te nemen om de zaak nog eens goed te bekijken. Verantwoordelijk wethouder ing. J. van der Jagt: „Dat hebben we gedaan en ons is gebleken dat de maatregelen nog harder nodig zijn dan we dachten. Daarom blijven we op ons standpunt: sluiten. Dat bete kent overigens niet dat de haven wordt gedempt, maar er zal ge woon niets meer aan gebeuren. Afmeren zal inderdaad onmo gelijk zijn." van onze verslaggever René Hoonhorst WESTDORPE - Belangstellen den voor een woning aan de Westdorper Oostmolenkreek moeten nog minstens twee jaar geduld oefenen. Bij de gemeente Sas zijn bezwa ren binnengekomen tegen de bouwplannen; de behandeling daai'van duurt zeker tot eind dit jaar. Zonder nieuwe kinken in de kabel kan de gemeente in het voorjaar van volgend jaar grond bouwrijp laten maken. De op die grond te bouwen huizen kunnen volgens dit snelste sce nario echter niet eerder dan be gin 1999 in gebruik worden ge nomen, verklaarde wethouder J. Platschorre woensdag. Een Westdorpenaar heeft het college en alle raadsleden gevraagd om een beetje meer haast te maken met de invulling van het bouw plan Oostmolenkreek. De man had van de provincie begrepen dat het instellen van een artikel- 19 procedure er toe kan leiden dat er eerder huizen mogen wor den gebouwd. Dat biedt volgens de wethouder echter geen op lossing. Drukte bij de stempelpost van de mini-Elfstedentocht. foto Pieter Honhoff van onze medewerker Frans van Dongen ZIERIKZEE - Meer dan driehonderd jonge schaatsers streden woensdagmiddag op ijsbaan van Zierikzee om het felbegeerde 'Elfstedenkruisje'. De baan aan het Kaaskenswater was in lutte le uren omgetoverd tot een heus Elfstedenparcours met een kluunplaats, stempelposten én het bruggetje van Bartlehiem. Gelijk aan de echte Tocht der Tochten waren enkele telefoontjes tussen leden van de Zierikzeese IJsvereniging voldoende om in enkele uren de organisatie rond te krijgen. Direct, aan het begin van de middag stroomde de jeugd in groten getale toe. Gerekend was op zo'n honderd deelnemextjes. Het bleken er echter 318 te zijn. De route over de ijsbaan voerde langs de el f Friese steden. In ie dere stad moest een stempel op cle stempelkaart worden gehaald. Speaker op de ijsbaan was Geert van der Wielen. Hij gaf com mentaar en moedigde de vaak verkleumde kinderen aan om door te gaan tot aan de finish. Want daar wachtte de prijs waar het al lemaal om ging: het Elfstedenkruisje. Stempelpost In Haxiingen moest een extra stempelpost worden ingelicht om de drukte te kunnen veiwerken. Daarvoor deed de organisatie een beroep op de meegekomen ouders. Na drie kwax-tier kwamen de eex-ste deelnemers over de finish. De x-apste van allemaal was de elfjarige Rik Max-kense van de Jan Wouter van den Doel- school. Hij werd dix-ect gevolgd door de snelste dame op de baan, de eveneens elfjarige Ehne Prat van basisschool Binnen de "Veste. De Zierikzeese tocht kende slechts twee uitvallers en - in tegen stelling tot de echte tocht - deden zich geen ongelukken voox'. HULST - Een 23-jarige man uit Hulst moest dinsdagnacht zijn rijbewijs inleveren, omdat hij met alcohol op achter het stuur was gekropen. Rond kwart voor twee werd hij op de Steensedijk in zijn woonplaats aangehouden. De ademanaly se wees uit dat hij bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol achter de kiezen had. Een 26-jai'ige automobilist uit Terneuzen reed diezelfde nacht zijn voex-tuig volledig de veiuieling in, nadat hij de ro tonde Driewegen rechtdoor had overgestoken. Uit de adem analyse bleek dat de man te veel had gedronken. Hij had an- dex-half keer cle toegestane hoeveelheid op. De Terneuzenaar bleef ongedeerd. BROUWERSHAVEN - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Brouwershaven twee Mercedessen gestolen. De auto's stonden geparkeerd aan de Chx-istoffellaan en de Valklaan. De uit Duitsland afkomstige eigenaren hebben aangifte gedaan. HULST - Een 75-jarige vrouw uit Axel werd woensdagmor gen in Hulst het slachtoffer van een zakkenroller. De vrouw, die in de Overdamstraat in Hulst aan het winkelen was, raak te haar portemonnee met ruim honderd gulden kwijt. HEINKENSZAND - Doordat hij onvoorzichtig over een ver keersdrempel in de Buizerdhof x-eed, trok een 54-jarige inwo ner van Heinkenszand in de xxacht van dinsdag op woensdag ongewild de aandacht van de politie. De surveillanten hielden de man aan, zodat hij kon worden gecontx-oleerd op het ge bruik van alcohol achter het stuur. Hij bleek bijna drie keer zoveel te hebben gedronken als is toegestaan. Daarom kreeg hij een proces-verbaal en een lijverbod van zeven uur HULST - Een 37-jarige automobilist uit Hulst is woensdag morgen met zijn auto in de sloot beland. De man raakte met zijn auto in cle berm van de ri j ksweg N61 in Hulst en vexioor dc- macht over het stuur. Bij de stuurcorx-ectie reed hij de sloot im De auto liep daarbij lichte schade op. De bestuurder kwam met de schx-ik vrij. MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter heeft woensdag een 35-jaxige inwoner uit Dronten voor het niet ie stand houden van zijn autoverzekering conform de eis ver oordeeld tot 200 gulden. De auto van de verdachte werd 28 ja nuari vorig jaar onverzekerd in Veere aangetroffen. Officier van justitie mr. A S. Flikweex-t had een lagere boete geëist, omdat hij x-ekening wilde houden met het lage inkomen van de Macedoniëi: De verdachte, die inmiddels drie jaar met zijnge- zin in Nedex-land verblijft, had al eens eerder een auto niet verzekerd. De officier week daarbij fox-s af van het gebnxike- lijke tarief van 660 gulden. TERNEUZEN - De politie hield dinsdagmiddag in de Pelmo lengang in Terneuzen twee 21-jax-ige mannen uit Brugge aan. De mannen wax-en in het bezit van een joint en 42 gram weed De man met de j oint kreeg een bekeuxing, de man met de weed een dagvaarding. Beiden kregen een binnenstadsverbod op gelegd. De politie nam de clrugs in beslag. van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Bussen die niet op de rijbaan maar daarnaast zullen stoppen en éénrichtingsverkeer op de Edisonweg: op enkele punten wil de gemeente tege moetkomen aan kritiek van de bevolking op de reconstructie plannen voor de Grindweg en de Ten Ankerweg in Tholen. Aan sommige wensen van de bevol king kan de gemeente volgens het college van burgemeester en wethouders echter geen gehoor geven. Zo zou het bijvoorbeeld onmogelijk zijn om tussen het fietspad en de rijbaan ter hoogte van een geplande rotonde een fysieke scheiding aan te bren gen. Dit blijkt uit een voorstel van het college aan de commissie openbare wex-ken over de recon structieplannen. Wat de bussen betreft was het in eerste instan tie de bedoeling om die op de rij baan te laten stoppen. Tijdens een hoorzitting over de plannen bleek vorig jaar dat mensen in dat geval vrezen voor onveilige situaties, zodat de bussen toch gewoon naast de rijbaan zullen stoppen. Onveiligheid was ook cle x-eden voor kx-itische opmex- kingen over het fietspad bij de geplande x-otonde. Voor een fy sieke scheiding met de rijbaan zou daar volgens het college echter geen ruimte zijn. Het genoemde eenrichtingsver keer op de Edisonweg (inrijden vanaf de Grindweg toegestaan) wordt ingevoerd om i-uimte te creëx-en voor een miclclengelei- der ter hoogte van de Grindweg. Zou er tweerichtingsvex-keer mogelijk blijven op de Edison weg dan zou de geleider in de weg liggen voor vrachtverkeer dat die weg uit komt x-ijden. Rotonde Als bekend vormt cle aanleg van een rotonde op de kruising Ten Ankex-weg/Molenvlietsedijk het meest ingx-ijpende ondex-deel van de plannen. Tijdens de hoorzitting van voxig jaar bleek dat de vrees bestaat dat fietsere daar in de vei-dnikking komen omdat het fietspad 'slechts' 1.50 meter bi-eed is. Volgens het col lege is er echter geen ruimte om dat op een andex:e manier op te lossen. Bovendien zou de roton de, zoals die het college nu voor ogen staat, gewoon veilig zijn. Op maandag 13 januax-i zal de commissie openbare werken zich over de materie buigen. van onze verslaggeefster DOMBURG - De Stichting Wel zijn Ouderen Platteland Wal cheren (SWOW) in Domburg krijgt een democratischer orga nisatiestructuur. In het nieuwe bestuur krijgen de ouderen zelf meer zeggenschap. Het nieuwe bestuur bestaat uit negen mensen. Nieuw is ook de adviesx-aad, een sooxt cliënten raad die het bestuur gevraagd en ongevx-aagd adviseexiHier mee heeft de SWOW een Zeeuw se pi-imeui". „Met tweeëntwintig mensen was het bestuur veel te groot. We hadden al eex-der de wens uitgesproken voor een verkleinde opzet. Uiteindelijk hebben we de gemeentelijke herindeling aangegrepen om de zaken te verandei'en, ook omdat de ouderenbonden nog niet for meel waxen vei-tegenwoordigd", vex-klaax-t J. Kuijpei-s, coórdina- toi'/direeteur van cle SWOW. In het nieuwe bestuur zullen twee afgevaardigden van de ad viesx-aad, een wethouder van de nieuwe gemeente Veere, twee vexlegenwoordigers van de ou derenbonden en iemand na mens de zorginstellingen zitting hebben. Daarnaast worden een voorzitter, secretax-is en pen ningmeester op persoonlijke ti tel benoemd. Trots Kuijpex*s is tx-ots bp cle instelling van een adviesraad. De SWOW wox-dt de eerste Stichting Wel zijn Ouderen in Zeeland met een dergelijke x-aad. „Onterecht", meent hij. „Wettelijk gezien zijn alle zorginstellingen veilplicht om een cliëntenraad op te rich ten. Wij levex-en als stichting diensten aan mensen. Naar mijn mening zijn wij ook een soort zorginstelling. Maar hierover zijn de meningen in de px-ovincie nog vex-deeld." Willem Sterk: „Jongeren barsten van de lichamelijke energie." Sportbuurtwerker Goese Polder: foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Caroline Moerland GOES - Hij is in eerste instantie aange steld om activiteiten op poten te zetten voor 'de harde kern' van de jongeren in de Goese Polder. Maar sportbuurtwerker Willem Sterk wil er zijn voor iedereen in de wijk. „Zo proberen we op verzoek van de buurt een tafeltennistafel in de Adenauerstede te krijgen. Ook werd ik laatst benaderd door de Marokkaanse vereniging omdat de leden wilden gaan zaalvoetballen." Sinds augustus wei-kt Willem Sterk voor cle stichting jongei-emverk The Bronx in de Goese Polder. Hij heeft een middelbai-e beroepsopleiding sociale dienstverlening gevolgd en kan voor twee jaar aan de slag via een Melkert-baan. Sterk is geen gewone jongerenwerker, maar richt zich spéciaal op spoi-t. „Jonge ren barsten van cle lichamelijke energie. Als ze hier in The Bronx bijvoorbeeld een spelletje zaalvoetbal of darts spelen, gaat het er fanatiek aan toe. Door sportactivi teiten op te zetten, wil ik jongeren de mo gelijkheid geven zich op een legale manier uit te leven.-' Zo kunnen tien- tot veextienjarigen uit de Goese Polder elke vrijdag zaalvoetballen. En op zondag zijn er kickbokslessen. Sommige buitenstaanders hebben daar rnoeite mee. Ze zijn bang dat jongeren le ren hoe ze op straat iemand in elkaar moe ten slaan. Zelfvertrouwen Stex-k heeft daar andere ideeën over: „Die jongens zijn net zo bang om de stx-aat op te gaan als ieder ander. Daax-om zie je ze ook altijd ingx-oepjes bij elkaax-. Door het leren van aanvals- en afweexiechnieken, kiij- gen ze meer zelfvertrouwen. Mij n filosofie is dat. ze daardoor minder de behoefte zul len hebben om zichzelf te bewijzen." Behalve het wekelijkse zaalvoetbal en kickboksen, zet Sterk vooral eenmalige activiteiten als toex-nooien op poten. Want het is niet de bedoeling dat het jongeren- wex-k een concm-rent wordt voor bestaan de sportverenigingen. Sterk wil de jeugd in de Goese Polder zelfs stimuleren om zich bij bestaande clubs aan te sluiten. Zo is hij in gesprek met de gemeente over het houden van sportinformatiemiddagen op de basisscholen. Effect De sportbuux-twerker is voorlopig voor twee jaar aangesteld. „Wanneer mijn werk 'aanwijsbaar effect' heeft, mag ik xnisschien langer blijven", zegt Sterk, „Maar hoe meet je zoiets? Je leunt moeilijk zeggen: 't vandalisme is mindex; dus ik heb m'n baan verdiend'." Dat het aantal vernielingen de laatste tijd is afgenomen, is overigens geen fabeltje. Het jongerenwerk in de Goese Polder, te genwoordig di'ie man sterk, hoort positie ve geluiden van de Regionale Woning- bouwvereniging, Samenwerking en van DELTA Nutsbedrijven. Die hoeven cle laatste tijd minder reparaties te verrich ten in de wijk. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Hef college van Bur gemeester en Wethouders van Hulst trekt volgende week bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg aan de bel, wanneer zij dan nog niets heeft gehoord over de voortgang van de restauratie van de Willibrordusbasiliek. Wethouder P. Weemaes had ver wacht dat er in december een brief van Monumentenzorg op het gemeentehuis zou liggen, waarin het gemeentebestuur en het kerkbestuur van de basiliek zouden worden meegedeeld dat zij geen bezwaar heeft tegen de start van fase drie, het koor en tx-ansepten. Maar dat schrijven is nog altijd niet binnen. „We hadden ge hoopt dat wij vox'ige maand be richt zouden krijgen dat de op dracht aan de aannemer om met fase drie te beginnen, zonder problemen kan worden afgege ven. Die toestemming hebben we nodig om de vooxigang van cle restauratie van cle basiliek te kunnen waarborgen. We moé ten in februari de afweging ma ken of het financieel haaibaai is, door te gaan. Wachten w langex-, dan treedt er ongetwij feld vertraging op." Politiek Weemaes liet weten dat 0 maandag 'op politiek niveau contact wordt gezocht met di rijksdienst. „We willen ontzet tend graag verder. Maar pas al wij die toestemming krijgen met de toezegging dat de belooi de subsidie niet in gevaar komt kunnen we het financieel plaat je rond maken." De restauratie van de basiliel ligt op dit moment enigszins sti vanwege de barre weersom standigheden. Weemaes ver wacht echter niet dat de vox's grote gevolgen heeft voor he verloop van de grote onder houdsbeurt. De restauratie vai de toren, eigendom van de ge meente, pakt vermoedelijk zo'; 220.000 gulden duurder uit da verwacht. Dit werkt echter hie nadelig uit voor de gemeenti omdat zij meer geld heeft ge ï-aamd, dan aanvankelijk nodi was. van onze medewerker SINTJANSTEEN - Liefdesver driet, wraak en buitenechtelijke romances vormen de rode draad van de komedie 'Stuivertje Wis selen' die de Camere van Rheto- x'ica Sint Jan ten Steene dit sei zoen op de planken brengt. Na ruim veertig oefenavonden, waarbij niets aan het toeval is overgelaten, voert de Camere zaterdag 18 januari in het ge meenschapscentrum De Wa rande de première op. Stuivexlje Wisselen is geschre ven door de Engelse auteur Do nald Douglass. Onder leiding van technisch adviseuse Danni Heylen hebben cle leden van de Steense toneelvereniging vanaf september voxig jaar hard ge werkt om goed beslagen ten to nele te kunnen vei'schijnen. In het verhaal krijgt Gerard, een zakenman van achter in de veer tig, op een dag een telefoont dat er bedrijfsproblemen ziji waardoor hij een geplande vi kantie naar Amerika zal moete afzeggen. Zijn vrouw is razen en zint op wraak. Voor de ro verdeli ng tekenen de dames Ai nie Coppieters-Pieter sChrist an Mac Taggart, Emmy de Bo Verwei* Chantal de Cocl Fx-anckaert en Rosemarie Blon maert. Laatstgenoemde maal hiermee haar debuut bij c Steense camere. Het spelersbi stand wordt gecompleteei door de heren Henk van d( Branden en Ivan de Witte. Na de première op 18 janua volgt zondag 19 januari nog ei tweede opvoering in De Warai de. Hierna gaat Sint Jan t< Steene op toernee naar D( Dullaert in Hulst (zaterdag januari) en De Halle in Axel zaterdag 15 februari- Allé'Vö'ö stellingen beginnen om 20.1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 42