Grote verschillen in competities Ruime meerderheid voor interim-bestuur Verlies Haarhuis in Sydney i a n o o NK ijssurfen in Bergen op Zoom Riemens heerst in vereniging, maar eindigt in proviciaal verband achter clubgenoot Kools duiven schaken At dammen Toertocht op Veerse Meer IdoorAdrie van Riel Soms zijn er duidelijke ver schillen tussen de kampi- loenschappen in verenigings- en rayonverband. Dat bleek tij dens het opmaken van de balans over het afgelopen seizoen. Getrouwe Duif Bij de Getrouwe Duif te Cad- zand won Cor Riemens bij de oude duiven het onderdeel Vi tesse, zowel onaangewezen als aangewezen. Ook bij de jonge duiven gingen beide vitesse-ti- tels naar Cor Riemens. Jaap Kools bezet bij de oude duiven op de vitesse de vierde plaats onaangewezen en werd derde in het aangewezen kampioen schap. j de jonge duiven moest Jaap Kools genoegen nemen met podiumplaatsen achter Cor Rie mens, die in de vereniging onbetwist de beste was op het onderdeel vitesse. Maar op 2 no vember 1996 tijdens de provin ciale manifestatiedag in Goes kreeg Jaap Kools, vitesse-kam- pioen van rayon 1alle lof toege- zaaid. In rayonverband eindig de Riemens achter Kools. de Getrouwe Duif waren op de dagfond D. van Kerkhoven W. de Die de besten. M. de Lijser behaalde drie kampioen- schappen op de overnachtfond oude en fond jonge duiven. Ade Smit jr.was aangewezen de sterkste op de overnachtfond. Het navluchtenkampioenschap ging ook naar Jaap Kools. Na Cor Riemens en Jaap Kools be zette J. de Mey de derde generale plaats. De Hoop en JMM Met ingang van seizoen 1997 zullen de verenigingen Biervliet en Driewegen samengaan. Het clublokaal is gevestigd bij Lip pens Nieuwlandse Molen te Driewegen. Bij JMM Driewegen overheerste Frans Dellaert op alle kampioenschappen, behal ve op fond jonge duiven (Jos Magnus). Het generale kampioenschap in dePV De Hoop (Biervliet) werd onnen door A de Dobbelae- re voor A en M. Vonhout en J. du Puy/zn. Vooral bij de jonge dui- B idoor Cor Jansen Bij het schaken speelt de psy chologie ook een rol. Maar liet moet niet overdreven wor- 1 den. Wie voortdurend naar zijn tegenstander zit te kijken hoe hij er psychisch aan toe is, zal zeker niet de beste zetten doen. ~l Wel is het van belang om zoveel mogelijk die zetten te doen, die voor de tegenstander het onaan genaamste zijn. Dat hoeven niet per se de beste zetten te zijn. Een speler, die een hekel heeft aan het eindspel, jkun je plagen door op stukken- ruil te spelen. Een droge speler met messcherpe gambietvari anten overvallen, is ook zo'n psychologische aanpak. Voor sommige spelers maakt het niets uit wie hun tegenstander is. Het zouden net zo goed robots of houten poppen kunnen zijn. in het verleden waren Steinitz 'en Tarrasch zulke spelers. De psychologie wordt door de top- schakers niet aan het schaak bord, maar ervoor en erna gepraktiseerd. De matches Kas- parov-Kaipov zijn daar een voorbeeld van. Die proberen met scheldpartijen en verdacht makingen elkaar uit het even wicht te brengen. Maar er is niets nieuws onder de zon. Tar rasch en Lasker waren ook be paald niet aardig voor elkaar. Botwinnik probeerde inzie met zijn tegenstanders te maken om in de juiste stemming te komen, i En zei Donner niet van Prins, dat hij geen loper van een paard kon onderscheiden? Een aardige vraag met een psy chologisch trekje is: hoe pak ik een tegenstander aan, die op pa pier sterker is? Speel ik op remi se door solide spel, door 'beton te storten' (Martin Martens), of vlieg ik hem onvervaard naar de keel? Het laatste deed Hans Groffen in zijn partij met Loek van Wely in de wedstrijd HWP- Panfox Breda. Van Wely - Groffen I d4e6 2.c4 b6 Het Damefianchetto of Owen opening, genoemd naar een En gelse dominee uit de 19e eeuw. 3.e4 Wit maakt van de gelegenheid gebruik om een breed centrum op te zetten. 3-... Lb7 4.Pc3 Lb4 5.f3 Het witte centrum lijkt op deze manier vorst- en inbraakvrij. 5f5! Een verrassende zet met als pointe een pionoffer. Het oor deel over de stelling (onspeel- baar voor zwart) wordt zo nog een tijdje uitgesteld. ÜS 6 exf5Ph6! Slaat wit nu op h6, dan kan zwart zich met Dh4+ en Dxh6 schadeloos stellen. Een moge lijkheid, die ook in verschillen- ven, zowel vitesse als fond aan gewezen, was A de Dobbelaere met grote voorsprong de beste. Herman de Dobbelaere is al vele jaren vitessekampioen in zijn vereniging; ditmaal bij jonge en oude duiven. B. Provoost pakte de jonge duiventitel fond on aangewezen. Jan Lecluyze on derscheidde zich het voorbije seizoen op vitesse en midfond oude duiven. Kees en de Regt en zoon waren de beste op de dag fond onaangewezen. Ze wonnen tevens de titel asduif oude. De asduif jonge was voor Jos du Puy/zn. Het aangewezen fond kampioenschap oude duiven ging naar A en E. de Boevere. C. de Graaf werd door zijn goede midfondprestaties tevens gene raal kampioen oude duiven. Steeds Sneller Ook in 1996 was bij PV Steeds Sneller Paul de Smet onaan tastbaar. Eerste kampioen, ou de duiven, Vitesse, Midfond, en Navlucht( alle drie aangeduid); Jonge duiven, Vitesse zowel on- als aangewezen. In alle overige kampioenschappen zat hij bij de eerste drie. In zo'n grote ver eniging met royale voorsprong generaal kampioen worden,is knap. Staf de Boevere werd tweede generaal. Hij won de on aangewezen kampioenschap pen Navluchten en Vitesse oude duiven. Aangewezen was hij op de dagfond de sterkte. De jonge duivenspecialist M. Kuyl bleef op de midfond in beide catego rieën Paul de Smet voor. De combinatie Dellaert kende een goed seizoen. Zij wonnen de Midfond oude duiven onaange wezen. behaalden daarnaast veel ereplaatsen en werden der de generaal kampioen. Op de dagfond onaangeduid ging de eerste prijs naar M. Rodts. Deti- tels op de overnacht werden ge wonnen door Reg. Thomaes (a). enE.Ulijn. Recht voor Allen Alle vluchten verder dan de midfond worden door de leden van de PV Recht voor Allen uit Sluis ingekorfd en samen met Cadzand gespeeld. Een Gene raal kampioenschap kent de club niet. Hierdoor kan ieder zich op de vitesse- en midfond specialiseren. Onaangewezen was F.Baas/Zn de beste op de Vitesse en Mid- de varianten van het koningsin- disch voorkomt. 7.fxe6 Pf5 Dit heeft zwart natuurlijk thuis zitten uitbroeden. Een opening als de onderhavige speel je'niet zomaar op de bonnefooi en ze ker niet tegen een topgroot- meester. Zwart verschaft zich ten koste van twee pionnen aar dig tegenspel. Wie denkt, dat hier sprake is van origineel denkwerk, heeft het mis. De stelling is al herhaaldelijk op het bord gekomen. Om zich daarvan te overtuigen klik je even je database aan, als je die tenminste hebt, en voila in tien seconden krijg je tachtig partij en voorgeschoteld! Groffen geeft 8.Pe2, 8.g3, 8.exd7+ en 8.Ph3? aan als de bekende voortzettingen. Van Wely dacht nu 35 minuten na. Op een totaal van 120 minuten voor 40 zetten is dat niet gering. Er kwam dan ook iets bijzonders uit de mouw van de tovenaar. B.g4?! Een kwaliteitsoffer, leidend tot een zeer onoverzichtelijke, spannende stelling. Een kolfje naar de hand van Van Wely (en Groffen!). 8.... Dh4+ 9.Ke2 Pg3+ 10.hxg3 Dxhl ll.Kf2 Zit de zwarte dame nu niet in de val? 11Ld6! 12.Lg2 Dh2 De aanval op g3 bezorgt wit eni ge problemen. Op 13.Pge2 speelt zwart 13.... 0-0 met de dreiging 14.... Txf3+! 13.Pce2 dxe6 Ook nu was 13... 0-0 het overwe gen waard, zoals Groffen zelf aangeeft. 14.Ph3 Het duurt even voor wit de zwarte dame kan bedreigen door zijn toren naar hl te spelen. Zwart krijgt de tijd om een be vrijdingsactie op touw te zetten, 14.... Pd7 15.Da4h5! Indien wit nu onvoorzichtig met 16.Le3 voortzet, krijgt hij 16.... Lxf3! 17.Kxf3 hxg4+ 18.Kxg4 Txh3 19.Lxh3 Dxe2 met win nende aanval over zich heen. Ook de fraaie variant 16.g5 h4 17.Lf4 hxg3+ 18.Lxg3 Lxg3+ 19.Pxg3 Lxf3!20.Kxf3 Tf8+ 21.Pf4 Txf4+ 22.Kxf4 Dxg2 (Groffen) zal niet naar wits smaak zijn geweest! En 18.Pxg3 Txh3 19.Thl Dxg3+!waarmee zwart voldoende materiaal voor de dame krijgt en een woedende aanval, is het niet. 16.ghx5 Txli5 17.Phf4 Tf5 18.Le3 Dh6 De zwarte dame heeft zich kun nen redden en het materiële overwicht is ook behouden ge bleven. Staat zwart nu beter? 19.d5! Zo verovert wit het veld e6 voor zijn paard. 19.... exd5 20.cxd5 0-0-0 21.Pe6 Zie diagram 1 fond oude duiven. Ook op Mid fond jonge duiven was Baas/zn de sterkste. P.Pilaet werd eerste in 't aan- en onaangewezen kampioenschap Vitesse jonge duiven. Met tien prijzen won G. Tanghe het asduifkampioenschap oude duiven. Hierdoor won hij ook de aangewezen kampioenschap pen oude duiven vitesse en mid fond. Toch waren er nog drie prijzen voor de comb. Coppens- Baert. Midfond, aangeduid jong; asduif jong; winnaar zes- De revelatie van seizoen 1996 in de P.V. Nog Sneller in Breskens is de man/vrouw combinatie Van Mulken-Mookhoek. Vooral door wekelijks goed te presteren werden het duo tweede Gene raal kampioen. Op het kampi oenschap fond oude duiven aangewezen werden ze eerste kampioen. Het was voorspel baar dat Henk en Henny Mook- hoek op één been eerste gene raal kampioen zouden worden. Dit jaar haalden ze het met eer ste plaatsen op de onaangewe zen- kampioenschappen Oude duiven, vitesse-midfond en fond en Jonge duiven vitesse, midfond en najaars. Ook de beide duifkampioen schappen schreven ze op hun naam. Aangewezen wonnen ze alleen op de midfond jong het kampioenschap. Bij de oude moesten ze op het aangewezen kampioenschap Vitesse, Izaak den Dekker en de op Midfond Rob de Smit voorrang verlenen. Op de overnacht was de combi natie Sjaak van de Velde/zn overtuigend beter dan Henk en Henny Mookhoek. Bij de jonge duiven ging het aangewezen vi tesse kampioenschap naar J. van Oostenbrugge. Op alle kam pioenschappen was S. van de Lijke vooraan te vinden. Alleen in het najaarskampioen bezette hij de eerste plaats. Alle resulta ten bij elkaar zorgden, in deze Jaap Kools, Vitesse-kampioen West-Zeeuws-Vlaanderen. k i i I 4.Tb4 mat. Of 1.... e5 2,Ld8 d3 3.Lb6 Kd4 4.Tb4 mat. Twee prachtige varianten. Shinkman (1847-1933) was een van de grootste Amerikaanse componisten. Hij maakte meer dan 3000 problemen van uitne mende kwaliteit. Zijn bijnaam was: The wizard (tovenaar) of Grand Rapids. foto Adrie van Riel Rectificatie In de vorige rubriek kwam een passage verkeerd in de krant. Juist is: Schaken is het spel van de grote getallen. Zo is het aantal legale stellingen op een schaakbord 2x (10 tot de macht 43). Het aantal mogelijke verschillende partij en van 40 zetten wordt geschat op 25x (10 tot de macht 115)! grote vereniging, toch voor van de Lijke een derde generale plaats. PV Eerste de Beste Eddie de Wever was de grote man bij de PV De Eerste de Bes te te Schoondijke. Hij werd Na tionaal overwinnaar Orleans jonge duiven. Hij klokte 38 maal zijn eerste duif. Won de ploegen- prijs en het navluchtenkampi oenschap. De Wever werd met grote voorsprong generaal kam pioen. Andere kampioenen wa ren: A Steurrijs/zn,2e generaal kampioen en tevens vitesse en asduif oud. W. van de Velde en zoon wonnen Vitesse jong en as duif jong, genoeg voor de derde plaats in het generaal kampi oenschap. De Midfond oud en fond jong werd gewonnen door Johan de Poorter. P. de Jonge werd kampioen bij fond oud en het overnachtfondkampioen- schap was voor C. Boogaard. PV De Snelvliegers In de PV De Snelvliegers te Oostburg won Joh. de Smet het vitessekampioenschap over ze ven vluchten (onaangewezen). Op de dagfond werd hij zowel onaangewezwen als aangewe zen kampioen. Ook op negen van de elf jonge duivenvluchten bezette hij de eerste kampioens plaats. Toch moest Johan de Smet de eerste generale titel af staan aan Rinie Daansen. Op de midfond hield Marcel Buysse zijn faam hoog. Hij werd onaan gewezen en aangewezen mid fond kampioen. G. Tas is al jaren een van de beste ovemacht- fondspelers in Oostburg. Eerste plaatsen onaangewezen en aan gewezen bevestigen dit op het ovemachtfondkampioenschap De titel jonge duiven aangewe zen was voor R. Daansen. Hij haalde met een goede slotserie (6 op 6) ook de navluchttitel aangewezen binnen.Wat op an dere kampioenschappen Willy Prenen niet lukte, lukte hem wel op de navluchten onaangewe zen en door goed volhouden won hij het generale duif kampi oenschap met elf prijzen bij de oude duiven. Jos Simpelaar won met acht prijzen het jonge duif kampioenschap. Na R. Daansen en Johan de Smet finishte R. van Hee (die het aangewezen vites sekampioenschap won) als der de generaal. Dat is aanmerkelijk meer dan het geschatte aantal electronen in het heelal dat 10 tot de macht 79 bedraagt! De gedachte dat er een compu ter zou kunnen worden ge maakt, die zou kunnen uitzoe ken of de beginstelling voor wit wel of niet theoretisch gewon nen is, moet dus naar het rijk dei- fabelen worden verwezen Diagram 1 21Lc5? Jammer, jammer. De tijdnood eist zijn tol. Met 21.... Df6' 22.Pxd8 Lxd5! had zwart mooi spel kunnen krijgen. Het paard op d8 gaat verloren (23.Pc6 Lxc6 24.Dxc6? Lxg3+). Ook 23.Pd4 Kxd8 24.Pxf5 Dxb2+ le vert wit niets op. Groffen: „Ik was 21Df6 van plan. maar zag toen in een flits de afwikke ling naar een overzichtelijk, bij na gelijkstaand eindspel." 22.Pxc5 Pxc5 23.Lxh6 Pxa4 24.Lh3! Pijnlijk! Wit herovert de kwali teit en krijgt een gedwongen eindspel. 24.... gxh6 25.Lxf5+ Kb8 26.b3 Pc5 27.Pf4 Lxd5! Niet slaan is ook niets meer. De penning langs de d-lijn kost zwart toch een pion. '28.Tdl c6 29.Le4 Kc7 Nu gaat zelfs de kwaliteit verlo ren. 30.Lxd5 cxd5 31.b4 Zwart gaf het op. Een opwin dende partij waarin de Zeeuwse kampioen prachtig partij heeft gegeven. Probleem van de week Diagram 2 Neustadt. 1929. Wit: Kei, Pd4, Lg7. Zwart: Ke3, Lel Wit speelt en wint. Zie diagram Oplossing van de vorige week Shinkman. 1872. Wït: Kd2, Tb2, Lf6, pion e4. Zwart: Kc4, pion nen op c5, d4 en e6. Mat in vier zetten. De lezers, die wel eens een pro bleem met het Indische motief hebben opgelost zullen er geen moeite mee hebben gehad. l.Tbl d3 2.Lal 3.Tb2! Kd4 De Kroaat Goran Ivanisevic slaat een forehand inzijn partij tegen Javier Sanchez uit Spanje. Iva nisevic won in het voorbereidingstoernooi van Melbourne met 6-4, 0-6, 6-4. foto Katrina Tepper/AP SYDNEY - Paul Haarhuis is gisteren uitgeschakeld tijdens het tennistoernooi in Sydney. Hij ver loor in de tweede ronde met 6-7, 7-5 en 7-6 van de Australiër Patrick Rafter. Haarhuis was in Sydney als achtste geplaatst. Eerder gingen in Australië al de Nederlanders Jan Siemerink, Sjeng Schalken en Brenda Schultz onderuit. Het toernooi van Sydney geldt als voor naamste voorbereidingstoernooi voor de Australian Open in Melbourne, die maandag begint. Een ruime meerderheid van de Zeeuwse postduivenver enigingen is voor het aanblijven van het interim-bestuur tot de najaarsvergadering van 1997. Naar aanleiding van een rond schrijven zijn de afgelopen we ken veel reacties binnengeko men betreffende het interim- bestuur Zeeland '96. Negen personenen, die hebben laten weten dat hun verenigin gen zich achter hen hebben ge schaard, zijn het niet eens met het aanblijven van het interim- bestuur. Ze willen een extra vergadering beleggen om het in terim-bestuur geheel of gedeel telijk te (her)kiezen. Vijdag 17 januari 1997 komen beide afde lingen in de Vroone Kapelle voor de allerlaatste maal apart bijeen. Van 19.15 uur tot 20.30 uur worden de resterende zaken per afdeling besproken, zoals goedkeuring van de financiën. Na de vergadering zullen de af gevaardigden van beide afde lingen bij elkaar komen te zit ten Hopelijk wordt dan het startsein gegeven voor de nieu we afdeling Zeeland '96. Over drie maanden beginnen de wedvluchten. Als de bestuurs- kandidaten uit de „groep van negen" dit ook beseffen, kunnen ze zich kandidaat stellen voor een van de van de commissies. Agenda Tentoonstelling: P.V. de Voor waarts, Arnemuiden. Zaterdag (morgen), plaats: Clubgebouw Lionstraat Aanvang. 11.00 uur. Zondag: kringkampioenendag West-Zeeuws Vlaanderen en Walcheren. Plaats: Oostburg, Cafe.'De Tol'. door Leo Anderson De rubriek van deze week is vooral bedoeld voor de be ginnende damliefhebbers. Zij kunnen hun krachten beproe ven op de nummers 1 en 2 van onderstaande vraagstukjes. Degenen, die al wat meer in hun mars menen te hebben, kunnen aan de slag met de nummers 3 en 4. Voor beide categorieën is een prijs beschikbaar, respectieve lijk de boekjes Inleidende spel- kennis en De rol van de combi natie uit de serie Dammen in opbouw van Harm Wiersma. Oplossingen binnen tien dagen te zenden aan het adres Ger- brandylaan 110- 4333 BL - Mid delburg. Wit begint en wint. vluchten kan niet meer. Door toepassing van de meerslagre- geling (als op verschillende ma nieren kan worden geslagen, moet de slag waarmee de meeste stukken kan worden geslagen, worden uitgevoerd) heeft wit reeds na drie zetten vier zwarte schijven in zijn greep. O O O O O O O O O O O Diagram 1 Wit: 7 sch. op 20-28-30-34-37- 44-48 Zwart: 7 sch. op 7-8-9-14-17- 19-27 In het miniatuur van diagram 1 geeft de bekende problemist Ar nold Polman een leuke demon stratie van de zogenaamde slagdwang. Dat heeft niet zo zeer te maken met de reglemen taire verplichting tot slaan, maar alles met de noodzaak om bij meerdere slagmogelijkheden die slag te nemen, welke geen di rect nadeel oplevert. Wit: 9 sch. op 23-25-27-32-34- 39-42-43-44 Zwart: 8 sch. op 7-8-9-12-17- 29-30-35 Zoals gezegd zijn de problemen 3 en 4 van een wat hoger moei lijkheidsgraad, maar ook weer niet te lastig voor iemand, die tot vijf kan tellen. Want daar gaat het om bij de tweede zet in dit meerslagvraagstuk van de befaamde Engelse Nederlander G. L. Gortmans. Met een kaat- singszet wordt dit fraaie tafe reel afgesloten. o O QT O O Diagram 2 Wit: 6 sch. op 28-32-38-39-41- 42 Zwart: 6 sch. op 8-14-17-18-21- 36 Het motto van miniatuur num mer twee zou kunnen luiden: Diagram 4 Wit: 11 sch. op 27-28-30-32- 37/41-47-48 Zwart: 11 sch. op 3-4-9-14-16- 18/21-23-26 Van wereldkampioen Alexei Tsjizjow is de prachtige meer- slagvondst van diagram 4. In deze stand, die zo aan een partij zou kunnen worden ontleend, breekt wit door tot vlak bij de damlijn. Dat gebeurt al na vier zetten. Na een kort afspel wint wit door een dubbele oppositie Overigens is hier bij de tweede zet dezelfde opmerking van toe passing als bij het voorgaande probleem. Veel succes bij het vinden van de oplossingen! van onze sportredactie BERGEN OP ZOOM - Wind- surfvereniging De Kreekrak kers uit Bergen op Zoom houdt zaterdag het Nederlands kam pioenschap IJssurfen 1997 on der auspiciën van het KNWV. Het kampioenschap zal plaats vinden in Bergen op Zoom, op de Binnenschelde. De ijsconditie's zijn daar op dit moment uitste kend. Aan het evenement kun nen maximaal 80 surfers deel nemen. Bij meer aanmeldingen zal plaatsing geschieden vol gens volgorde van inschrijving. Het officiële NK zal worden ge gleden volgens, een poulesys teem. De deelname staat voor iedereen vrij, maar er zullen vooral windsurfers naar Bergen op Zoom afreizen, zoals Stefan en Kees Gideonse - beiden uit Veere - de Friese titelverdediger Martin Hingst en John van de Starre. Er zullen ten minste tien Zeeuwen aan de start staan. van onze sportredactie KAMPERLAND - Het Veerse Meer ligt dicht, voor het eerst in tien jaar. De ijslaag is dik genoeg voor een toertocht, de Veerse Meerron- de, die morgen (vrijdag) en zaterdag wordt verreden. De afstanden variëren van 10 tot 100 kilometer. De start van de toertocht voor schaatsers is in de jachthaven van Kamperland, aan de Havenweg 7. Om 12.00 uur worden zowel mor gen als zaterdag de eerste toerrijders weggeschoten. De opening wordt vrijdag verricht door Rudi ter Heide, die zaterdag nog de Elf stedentocht volbracht. Een dag later opent gedeputeerde Van Swie- ten de toertocht. Toerrijders hebben de keuze uit tien verschillende afstanden. 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 en 100 kilometer. De rit voert via de jachthaven van Kamperland, de Veerse Gatdam, Veere. de Haring vreter terug naar Kamperland. Er zijn op diverse punten stempel- plaatsen. Klunen blijft de rijders bespaard. Inschrijven is op beide mogelijk vanaf 11.00 uur in café-restaurant Douwe Veerstoep in Kamperland. Inlichtingen: 0113-372964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39