Judo blijft een prachtige sport Hij lijkt een beetje op André Agassi WK-match dammen Clerc-Tzjizjov vindt in Groningen plaats Juridisch gevecht Post duurt voort Smits maakt rentree met zege Primeur Lewis in Australië Tsjernomyrdin wil Spelen 2004 Doelman Lyon ontslagen Keen ook niet tegen Polen G-voetbaltoernooi Zierikzee Onmiddellijk vertrek Keegan bij Newcastle Zielig is anders. Zielig is Frans Hoogendijk, de voorzitter die net als hij bij de Judo Bond Ne derland het veld moest ruimen. Amersfoorter Jan Post (49) maakte bij het juridische gevecht tegen zijn ontslag als directeur/secretaris zo veel los dat zijn sport één van de meest gerucht makende affaires uit de historie beleefde. „Maar ik voel mij daarvoor totaal niet verant woordelijk. Het oude bestuur heeft dit volledig aan haar eigen falen te wijten. AMERSFOORT - Hij is nog steeds werkloos. Ruim een jaar geleden, net voor de Kerst, werd Jan Post door de Judo Bond Ne derland de wacht aangezegd. „Het bestuur ging lekker de feestdagen in. En mij lieten ze zó •zitten." Toeval hoeven we het niet te noemen. Het laatste half jaar heeft hij twee cursussen voor stressbeheersing gevolgd. Op de eerste plaats voor zichzelf en nu tweede instantie, om zulks via het Instituut voor Toegepas te Alfa training te gaan doceren. ,,Een bewuste keuze. Mensen '.reageren in wezen geprogram meerd. Maar ik heb geleerd dat je het kunt beïnvloeden. De we reld houdt niet op als je werk jes loos bent." Hij gaat dus weer wa .lesgeven. Ooit gaf hij een baan kb in het onderwijs op voor de dub- >eve belfunctie directeur/secretaris sp< bij de JBN. Judo lag hem na aan het hart. En wat was er mooier dan sport en werk te combine ren? Eigenlijk vindt hij dat nog steeds. „Judo is voor mij nooit een afgesloten boek, het blijft -ke altijd deel van mijn leven. Het is een fantastische sport voor de lichamelijke en geestelijke ont wikkeling. Ik heb met veel ple zier in de sport gewerkt. Maar ik tik ben nu gedwongen iets anders, m waarvan ik weet dat het mijn in- X teresse heeft, te gaan doen. Niet boos De klap kwam ruim een jaar ge leden hard aan, dat wel. „Maar ik was niet eens boos. Eerder verbijsterd, dat niemand zag wat er aan de hand was. Een mensen in het bestuur, ind vooral Hoogendijk. Gijsen en Meijer hebben een spelletje ge- ispeeld. Later sloeg de verbijste- utij ring om in ongeloof. Tegen beter algï -weten in bleven mensen Hoo- ari igendijk steunen. Dat zie je wel meer in fraude-zaken." Post' vocht zijn ontslag aan. n hi iEerst via een kort geding, ver- dgs volgens bij de kantonrechter. „Het is tegen mijn natuur in om ele dg van onze verslaggever Mare Hoeben mij bij zoiets onrechtvaardigs neer te leggen". De eerste proce dure bood nauwelijks uitkomst. De arbeidsverhoudingen waren verstoord, kon de rechter niet anders constateren, waarbij er ook voor hem duidelijke aan wijzingen in de richting van frauduleuze handelingen door Hoogendijk waren. Post was overtuigd van zijn gelijk. Maar worstelde met het probleem de rechter van zijn gelijk te moeten overtuigen. „Sommige proces sen kunnen een Kafkiaanse vorm aannemen." De vuile was hing ruimschoots buiten. Post probeerde aan te tonen dat er van een simpel ar beidsconflict geen sprake kon zijn. Hij wist te veel, vooral over voorzitter Frans Hoogendijk, en zou om die reden aan de kant zijn gezet. De discussie in de rechtszaal kreeg een sterk per soonlijk karakter, met seks en fraude als steekwoorden. Post produceerde onder meer een bon van de Rotterdamse 'ver wenclubMayfair. Hoogendijk zou er een bezoekje hebben afgelegd en dit in reke ning hebben gebracht bij de bond. Post kreeg de bal keihard teruggespeeld en was volgens Hoogendijk niet voor niets met de gewraakte nota gekomen. „Ik ben er niet geweest", is al wat Post nu nog kwijt wil. „Wat die man in zijn privé-leven doet, moet hij weten. Maar daar ging het ook helemaal niet om. Het was niet de essentie. Het be stuur deed zijn best om mij te beschadigen, het greep de laat ste strohalm om gelijk te krij gen." Maanden na de eerste zitting van het koi-t geding in januari haalde Post grotendeels zijn ge lijk voor de kantonrechter. „Hij had de stukken tot in de perfec tie bestudeerd." Post kreeg een schadevergoeding van 200.000 gulden, Hoogendijk bleek dub bel te hebben gedeclareerd en was op zijn minst onzorgvuldig met het budget voor representa tiekosten omgesprongen. In april struikelde het bestuur, in een bewogen bijeenkomst met de bondsraad, over de gerucht makende affaire. De kous is daarmee voor Post nog niet af. „Ik blijf bezig. Er lopen nu nog vijf zaken bij de commissie van beroep van de judobond, er lig gen twee nieuwe zaken bij de tuchtcommissie en ik onderzoek de mogelijkheid van een bo demprocedure tegen de oude bestuursleden. Ik wil aantonen dat ik er ongelooflijke nadelen van ondervind. Op dit moment voel ik mij nog steeds gekrenkt, hoewel ik van drie rechters en een onderzoekscommissie reha bilitatie heb gekregen. Ik wil ook door de judobond in ere worden hersteld. Als het nieuwe bestuur dat doet, ben ik mis schien geneigd er een punt ach ter te zetten." De strijd gaat dus voort. On- danks de verwoestende uitwer king. „Zo'n jaar als ik heb mee gemaakt wens ik niemand toe. Je leert wel een scheiding tussen vrienden en vijanden maken." Post dacht aanvankelijk veel aan Henk van Oosten - in april tijdelijk opvolger van Hoogen dijk en inmiddels vervangen door Koos Letterie - te hebben. „Maar hij deed niks anders dan pappen en nathouden. Hij heeft zelfs geprobeerd een onderzoek naar de handel en wandel van Hoogendijk te voorkomen. Ter wijl ik die man vóór de hele af faire in vertrouwen had geno men." Sterker nog, weet Post, bij de verkiezing van Hoogen dijk tot preses van de Europese bond kreeg deze zelfs de on voorwaardelijke steun van Van Oosten. Onvermijdelijk was de impact op het gezinsleven. „Als je werkloos wordt, doorkruist dat altijd je gezinsleven." Zijn zoon was in dienst bij het bonds- bureau en kon eveneens naar zijn baantje fluiten. „Maar in korte tijd vond hij een baan." Zoals hijzelf, vindt Post, ook sterker uit het conflict tevoor schijn is gekomen. „Mijn gezin was vroeger nooit zo belangrijk, ik heb de afgelopen 25 jaar veel gewerkt. We zijn nu met z'n al len veel uitgegaan. Fantas tisch." GPD Jan Post: „Tegen beter weten in bleven mensen Frans Hoogendijk steunen. Dat zie je wel meer in frau de-zaken." foto Anette Vlug/GPD Dennis van Scheppingen debuteert in Australië op Grand-Slam-toernooi van onze verslaggever Rob van der Zanden AMSTERDAM - In tennis is de kweekvijver voor de meesten ook het kerkhof. De verspilling van talent is enorm. Op jonge leeftijd gaan jongens en meis jes kapot aan een overdosis trainingen, toernooien en hooggespannen verwachtin gen. Tennismoe terwijl het ech te werk nog moet beginnen. Dennis van Scheppingen weet niet of hij een uitzondering is en of hij het beter heeft aange pakt dan de anderen. Feit is wel dat hij als één van de weinigen kwam bovendrijven terwijl om hem heen honderden Krajiceks in de dop verzopen. „Je mag nooit te vroeg tennismoe zijn. De jeugd wil tegenwoordig wel zes uur per dag trainen, dat kan niet." De 21-jarige Van Scheppingen zorgt samen met Sjeng Schal ken (20) voor de opvolging van het traditionele kwartet Kraji- cek/Siemerink/Haarhuis/El- tingh waar Nederland het al j a- ren mee doet. Terwijl Schalken inmiddels thuis is in het grote werk, breekt voor Van Schep pingen het jaar van de waar heid aan. Maandag begint hij aan het eerste Grand Slam- toernooi in zijn leven. Bij de Australian Open is hij recht streeks geplaatst in het hoofd schema omdat hij in 1996 opklom van plaats 320 naar nummer 111 van de wereld ranglijst. Van Scheppingen beaamt dat hij veel gemeen heeft met Schalken, de man van wie hij ruim een maand geleden de Mastersfinale verloor. „Sjeng en ik lijken qua karakter een beetje op elkaar. We benaderen het tennis heel nuchter en sta ren ons niet blind op geld en succes. We zijn vanuit een ge degen opleiding gebracht met vooral heel veel geduld. Op de baan lijken we ook allebei een beetje onverstoorbaar en heel ontspannen. Misschien is het geen toeval dat juist wij aan klampen bij die andere vier." Van Scheppingen heeft onder vonden dat persoonlijkheid en karakter in het proftennis net zo belangrijk zijn als tennista lent. Iets wat nogal eens wordt vergeten bij de opleiding van talentjes. ..Je spel is maar een onderdeel van het hele proces. In dit wereldje moet je ongelo Je mag nooit te vroeg tennismoe zijn." felijk sterk in je schoenen staan." Hij staat in de buurt van de top honderd en dat bete kent dat hij al belangrijke exa mens heeft afgelegd en ge haald. In het internationale tennis geldt het voorportaal van de grote toernooien als een jungle waarin alleen de sterk- sten overleven. In de Satellites en Challengers wordt het kaf van het koren gescheiden. „Op dat niveau moet je maximaal twee jaar rondhangen. Anders wordt het sleuren en moet er te veelgeld bij." In de schijnwerpers De speler uit het Zuid-Hol landse Wilnis redde het, ook al vroeg men zich j aren geleden af waar de belofte bleef. Dat had alles te maken met het feit dat hij veel te vroeg in de schijn werpers stond zonder dat hij daarom vroeg. In 1991 was hij juniorenkampioen geworden van het ECC-toernooi in Ant werpen. Die middag zou de se niorenfinale in het Sportpaleis gaan tussen Boris Becker en Aaron Krickstein. De Duitser meldde zich echter op het laat ste moment af wegens griep en Van Scheppingen ging in op het verzoek om de reeds volgelo pen hal te vermaken met een partijtje tegen de Amerikaan. Hij liet de wereld zien dat hij veel kon met een bal. Daarna werd het lange tijd stil rond Van Scheppingen. „Wel nee, onzin, daar heb je het al weer. Hoezo stil? Ik was verdo rie toen 16, een junior. Ik ging gewoon door met mijn tennis- opleiding na die dag in Ant werpen, het publiek maakte een verkeerde voorstelling van mij." De tennisser met de opvallend vlakke slag kreeg pas vier jaar later opnieuw landelijke be kendheid als lid van Jong Oranje. Hij bereikte in '95 de fi nale van de Masters, een wed strijd die hem nog lang zou heugen. Tegen Jan Siemerink miste hij twaalf match points waarna hij de wedstrijd verloor. De nederlaag was aan doenlijk, maar betekende ook de doorbraak. De verliezer Het er een seizoen op volgen dat ui termate succesvol was. Hij won de Challengers van Schevenin- gen en Eisenach en debuteerde enkele maanden geleden in het Davis Cup-team tegen Nieuw Zeeland in Haarlem. Davis Cup-tennis is net voetbal, schitterend. Vroeger wilde ik liever dat er geen kip kwam kij ken, nu wil ik volle tribunes als ik speel." In Amsterdam deed hij voor het eerst van zich spreken in een serieus ATP-toernooi. Bij de Grolsch Open bereikte hij de laatste vier. Hij won in Amster dam van erkende gravelspeci- foto Cees Zorn/GPD alisten als Alberto Berasategui en Carlos Moya. „Daar is mijn vertrouwen gegroeid. Mijn vlakke spel gedijt op snelle ba nen, maar ik heb bewezen dat ik meer kan. Ik zal altijd vlak blijven slaan, maar beheers meer facetten." Moderne wapens Privé-trainer Dick Suyk vindt dat zijn pupil over moderne wapens beschikt, niet alleen vanwege de vlakke forehand en dubbelhandige backhand. In het hedendaagse tennis is de service overheersend, maar omdat in de top nauwelijks spelers zijn met een zwakke opslag wordt de return steeds belangrijker om het onder scheid te maken. Een van oor sprong defensieve slag die ook aanvallend kan worden ge bruikt. Suyk: „Dennis heeft een return die iedereen vreest." De Haarlemse coach - volgens Van Scheppingen 'niet alleen trainer maar ook een vriend' - waakt voor te veel optimisme. „Elke tennisser probeert te overleven met zijn eigen bv'tje. Iedereen probeert winst te ma ken. Dennis moet eerst de top honderd nog halen, dan praten we verder." Maar hij ziet pro gressie. „De service is verbe terd net als zijn volley. Hij speelt vooral agressief van achteruit, een beetje als Agas si. Maar hij moet nog ontzet tend veel ontdekken op het niveau waar hij nu is. In zijn slagen kan hij iedereen aan, maar hoe zit het mentaal op topniveau? Hij is bijvoorbeeld nog nooit in Australië geweest en kent geen vijfsetters in de slopende hitte. Volgens Suyk onderscheiden de beste spelers zich door een sterke psyche. Je ziet aan hun pokerface niet wat ze doorma ken en niet wat ze gaan doen. „Een speler die nog niet aan het net is geweest in een half uur tijd loopt opeens bij 4-4 30-30 naar voren. Die dingen kun je niet voorspellen en toch moet je er op voorbereid zijn. Het is een schaakspel met enorm veel va rianten." Wereldtoppers In Melbourne begint een nieuw tennisleven voor de speler. Hij zit bij de echte profs en kan stuiten op de echte wereldtop pers. „Het zijn ook maar men sen. Geloof me nou: Sampras en Becker trekken een pokerfa ce, maar voelen ook spanning in die arm. Ik speelde vorig jaar al eens tegen Chang. Het stond 6-0, 3-0 en ik geloofde mijn ogen niet, want voor mijn ge voel speelde ik niet slecht. Ge lukkig zei Chang tijdens een wissel: sorry, je speelt goed, maar ik ben vandaag super." Wat ook niet onbelangrijk is in de ontwikkeling van Van Scheppingen is dat met het grote werk het grote verdienen ook aanstaande is. Mocht hij de eerste ronde 'down under' met drie keer 6-0 verliezen dan krijgt hij nog altijd 10.000 gul den. Want nederlagen worden in tennis ook goed betaald. „Er gaat veel geld om in tennis. Te veel? Dat zeg ik niet, maar zes ton voor een toernooi is gi gantisch. Ik denk nog niet aan geld verdienen, eerst punten halen dan komt dat geld van zelf." GPD INDIANAPOLIS - Rik Smits heeft met een zege zijn rentree bij Indiana Pacers gemaakt. De ploeg versloeg onder aanvoe ring van de Brabander Cleveland Cavaliers met 95-90. We gens een operatie aan beide voeten in september miste Smits de eerste dertig wedstrijden van het seizoen. De Nederlander speelde tegen de Cavaliers 22 minuten waarin hij één uit acht scoorde en vijf rebounds pakte. De center moest duidelijk wennen. Toch wierp hij zich in zijn eerste duel op als grote in spirator. „Pas nu ik in het veld heb gestaan, merk ik dat ik zo lang niet getraind of gespeeld heb.EFE/ANP SYDNEY - Carl Lewis begint zijn waarschijnlijk laatste jaar als actief topsporter in Nieuw-Zeeland en Australië. De 35- jarige atleet neemt op 25 januari deel aan de GP-meeting in Auckland. Twee dagen later start hij in Sydney. „Lewis heeft nog nooit in Australië gelopen", vertelde een woordvoerder van de Australische atletiekbond. „In dit jaar van zijn af scheid wil hij naar de landen waar zijn fans hem nog niet aan het werk hebben gezien.RTR MOSKOU - De Russische premier Tsjernomyrdin onder steunt de kandidatuur van Sint-Petersburg voor de Olympi sche Spelen van 2004. Hij vindt dat zijn land alles moet doen om de Spelen naar Rusland te halen, Hij noemt het een natio nale zaak. Tsjernomyrdin sprak gisteren op een bijeenkomst van het Russisch Olympisch Comité. Behalve Sint-Peters burg hebben nog tien andere landen belangstelling voor de Spelen. Sint-Petersburg bestaat in 2003 driehonderd jaar. Ts- jaar Peter de Grote stichtte de stad in 1703. Tsjernomyrdin vindt het een mooie gelegenheid om een jaar later de Spelen daar te organiseren. SID LYON - Het bestuur van de Franse club Olympique Lyon heeft zijn doelman Pascal Olmeta ontslagen. De keeper ging vorige maand na het duel met Nantes (0-1) op de vuist met verdediger Jean-Luc Sassus. De voetballer liep daarbij een hersenschudding op. SID ZOETERMEER - Bondscoach Peter Engel kan voor de inter land van Nederland in en tegen Polen nog altijd geen beroep doen op Trinko Keen. „We hebben gesprekken met elkaar ge voerd, maar we hebben nog geen bevredigende oplossing ge vonden". vertelde een woordvoerder van de tafeltennisbond (NTTB). Keen weigert voor Oranje uit te komen. Hij wil een goede topsportplanning bij de bond en geld voor optredens in naam van de NTTB. De selectie van Engel voor de return te gen Polen bestaat nu uit Heister, Sung, De Cock en Vijverberg. Als het Nederlands team tegen de Poolse ploeg twee of meer punten maakt, blijft het in de Superliga. ANP ZIERIKZEE - Deze maand wordt voor de tweede keer het zaalvoetbaltoernooi voor G-teams gehouden. Het toernooi werd vorig jaar voor het eerst georganiseerd door de toenma lige afdeling Zeeland van de KNVB in Burgh-Haamstede. Dit jaar vindt het toernooi plaats in sportcentrum Onderdak te Zierikzee. Er wordt gespeeld in drie poules, de A-poule op 18 januari, de B- en C-poule op 25 januari. Aan het toernooi ne men alle Zeeuwse verenigingen met G-voetbal deel: Zierik zee, SSV'65 uit Goes, SV Walcheren uit Vlissingen, AZVV uit Axel en FC Dauwendaele uit Middelburg. van onze sportredactie NEWCASTLE - Kevin Kee gan vertrekt met onmiddel lijke als manager bij New castle United. Hij is bijna vijf Kevin Keegan jaar betrokken geweest bij de Engelse club, die uitkomt in de Premier League. In eerste instantie wilde hij aan het eind van het seizoen vertrek ken. Na een gesprek met het bestuur besloot hij meteen op te stappen. Keegan (45) zegt dat hij op dit moment niet langer bij het voetbal betrokken wil blijven. Hij heeft de laatste jaren van Newcastle een suc cesvolle club gemaakt. Vorig seizoen eindigde Newcastle in de Premier League als tweede achter Manchester United. Ook dit seizoen draait New castle weer mee in de top van de hoogste divisie. De laatste twee competitiewedstrijden won de ploeg ruim. Totten- ham Hotspur kreeg met 7-1 klop en de wedstrijd tegen Leeds leverde een 3-1 zege op. Aan het begin van het sei zoen haalde Keegan vooreen recordbedrag van ruim 36 miljoen Alan Shearer naar Newcastle United. Hij kwam van Blackburn Rovers. Kee gan. tweemaal Europees voetballer van het jaar, zegt nu te vertrekken omdat hij vindt dat hij het maximale uit de club heeft gehaald. RTR van onze sportredactie GRONINGEN - De WK-match tussen de Rob Clerc en de Rus Alexei Tzjizjov wordt van 5 tot en met 11 maart in Groningen gespeeld. Hoe dan ook wordt daar de nieuwe wereldkampioen be kend. Indien na zes ronden - za terdag 8 maart is een rustdag - de stand gelijk is, volgt er op 12 maart een extra barrage die dan de beslissing moet brengen Het finale-treffen tussen Clerc en Tzjizjov werd noodzakelijk na het wereldkampioenschap dat in november in Ivoorkust werd gehouden. De twee beste dammers van de wereld sloten dat toernooi met de gedeelde eerste plaats af. Sinds die titelstrijd is de we reldtitel officieel vakant. De werelddambond FIMD wees de beslissingsmatch toe aan de Ko ninklijke Nederlandse Dam Bond. die Groninger initiatie ven om de partij daar te laten plaatsvinden, heeft gehono reerd. De tweekamp gaat 83.000 gul den kosten en de begroting is nagenoeg gedekt. Het meeste geld is voor de beide profdam mers, die 45.000 gulden kunnen verdelen. Van de deelnemende sponsors levert de gemeente Groningen met 25.000 gulden de grootste bijdrage. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37