Zakelijke blijheid bij ijsspektakel Bureauop °Eanisati! Awel, ik zie dat u van mijn kaliber bent Andries Kasper rijdt met besten mee Giel van Westen: een stralende organisator Kritiek Toeristisch Belg Vercamst knap negende Marathon Hoek Schaatsen met de geur van Brusselse wafels füF QW OW M René Hoonhorst vereniging als een ijsclub'. van onze verslaggever Frjts Bakker Sim SLUIS - De 63-jarige Giel van ffesten gaat een jubileumjaar tegemoet als voorzitter van de ijsclub 't Zwin in Sluis. Het zou onopgemerkt zijn gebleven, wa- )ekr ie het niet dat er dit jaar einde- weer eens een Zwinsteden- n tocht van Sluis naar Brugge kon tivsiforden geschaatst. Dinsdag middag was de kleine wedstrijd, psteren de tot klassieker verhe ven Zwinstedentocht, met een vijftal coryfeeën uit het marthonschaaten. Ja-C' pZe hebben er een boeiende wedstrijd van gemaakt", zei de stralende organisator na afloop tijdens de huldiging in Het Bel fort van Sluis, waar burgemees ter Kees van Liere hoog opgaf over „het ijsspektakel waarin nR° Hollandse zakelijkheid en Bel gische levensblijheid hand in land gaan". Maar wat zal Giel van Westen - bezig aan zijn 24e jaar als voorzitter - opgelucht zijn geweest. waVoor de start was er een storm van kritiek over de organisatie geraasd. De rijders van de toer tocht spraken in de afgelopen w m schande over de slechte gesteldheid van het ijs. Ze ver weten de ijsclub laksheid in de voorbereiding op de Zwinste dentocht, die onder de meest barre omstandigheden moest Worden gereden. Het zou - zo werd verwacht - toprijders er van weerhouden om naar Sluis te komen. Giel van Westen weerlegde gis termiddag alle kritiek. Hij kon niet ontkennen dat het traject Damse Vaart in een belab berde staat was, maar wees op inzet van zijn ijsclub. „We hebben er met man en macht aan gewerkt om het zo goed mo- elijk te krijgen." En good-old opie Smoorenburg, de ijsmees ter bood vooraf aan de rijders zelfs zijn verontschuldiging /Kc< aan. „Wij kunnen er ook niets 'en jan doen dat de bovenlaag van de vloer vol scheuren ligt. g'J Concessie i,r0 Het Sluisse ijscomité deed gis- lermorgen concessies naar de testig vertrekkers toe. Giel van Westen kondigde kort voor de 'Da- start aan dat de wedstrijd werd iagekort van 102 naar 68 kilo meter. Hij deed dat op verzoek Alain Vercamst. van de ploegleiders van de top rijders. Zij vonden het onver antwoord om op dit ijs honderd kilometer te ploeteren. De orga nisator voldeed maar wat graag aan het verzoek, omdat gemoe delijkheid nog altijd voorop staat in Sluis. Giel van Westen is zelf het toon beeld van die gemoedelijkheid. Hij vertelt: ..Ik ben niet alleen voorzitter van deze organisatie, maar ook van de voetbalclub in Sluis. Dat gaat aardig samen, want als er ijs ligt, wordt er niet gevoetbald. Ik geef toe: wij moe ten op het organisatorische vlak improviseren. Ik ben voorzitter en tegelijk secretaris, Jan Gra- hame beheert de centen, Jopie Smoorenburg is ijsmeester en verder zijn we bijna in alles af hankelijk van vrijwilligers. Het gebrek aan routine - als er weer eens een Zwinstedentocht wordt verreden - breekt de or ganisatoren op. Giel van Westen kon de tv-ploegen en de vele (vooral Belgische) verslagge vers gistermorgen geen profes sioneel ingericht perscentrum aanbieden. „Maar", zei de orga nisator gelaten, „ze mogen niet vergeten dat wij ze niet uitgeno digd hebben. Ze komen zelf graag, dan moeten ze ook maar improviseren met wat ze krij gen." Startgelden En eigenlijk heeft Giel van Wes ten ook best recht van spreken. De Zwinstedentocht werd tien jaar geleden voor het eerst geor ganiseerd en kon tot gisteren niet meer worden verreden. „Wij hebben onze tekortkomin gen, maar we missen de routine van een jaarlijkse organisatie", geeft Van Westen toe. Toch - en ondanks die tekortkomingen - kreeg ook deze tweede Zwinste dentocht weer een bezetting van allure. Giel van Westen en zijn organi satie hadden er een aardige financiële inspanning voor moeten doen. Zo kostte de drie mans-ploeg van Henk Ange- nent (met Jan Eise Kromkamp en Jan Baars) een kleine tien duizend gulden aan startgeld. Voor het totale deelnemersgeld was zo'n vijftienduizend gulden betaald. De winnaar van de tocht mocht vijftienhonderd gulden ophalen. Andries Kasper (derde van rechts) vindt na een kruippartij onder de brug bij Hoeke weer aansluiting bij de kopgroep, die wordt aan gevoerd door Yep Kramer. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Richard Thannhauser SLUIS - Bijna elf jaar geleden boekte hij de mooiste overwinning uit zijn loopbaan. Andries Kasper, halverwege de jaren tachtig een prijspakker op de kunstijsba nen, won in Sluis de eerste Zwinsteden tocht. Het was de enige wedstrijd op na tuurijs die de Arnhemmer ooit won. Op uitnodiging van de organiserende ijs club 't Zwin had Kasper zich de laatste dagen bezig gehouden met het vastleggen van A-rijders. Het spreekt voor zich, dat hij ook zelf de ijzers onder bond. Op zich een wondei-, want twee jaar geleden had de 43-jarige schaatser afscheid genomen van het A-peloton. Kasper, ooit een talent op de korte- en langebaan, vond het na 25 jaar topsport genoeg. Vrouw en dochter vroegen en kregen aandacht. „Het was mooi geweest", zei Kasper, die na zijn abrupte afscheid fysieke proble men kreeg. „Misschien was het niet goed om ineens te stoppen, maar ik had niet veel trek om nog een tijdje af te bouwen bij de B-rijders." De vorstperiode, die in de laatste week van december serieus begon, maakte hem weer enthousiast. „Ik heb een licentie aangevraagd en ben weer gaan rijden. Mijn vrouw stond er ietwat scep tisch tegenover, maar is sinds de Elfste dentocht van zaterdag enthousiast ge worden. Zo'n happening had ze nog nooit meegemaakt." In 1986 verraste hij zich zelf door op de Damse Vaart de overwin ning te pakken. „Er was een sterke kop groep, met jongens van wie ik normaal zelden win op natuurijs. Op de kunstijs banen kon ik ze wel aan. Ik was in de kracht van mijn leven. Ik won in één sei zoen zes wedstrijden op kunstijsbanen en werd tweede in het KNSB-klassement." De tweede Zwinstedentocht wilde hij dan ook niet laten schieten. En dat het ijs in Vlaanderen hem ligt, bleek ook gisteren. Hij zat vanaf de start voorin, bleef tot het bittere eind in de kopgroep, maar kon in de finale geen hoofdrol spelen. Hij finishte als zevende, maar was toch tevreden. „Het ging lekker, maar ik miste de kracht om echt mee te spelenLogisch als je er zo la ng hebt uitgelegen. Schaatsen verleer je niet, maar ik kom basisconditie tekort van onze sportredactie SLUIS - Van nobody tot beken de Belg. Alain Vercamst moet er nog even aan wennen. Een dag na zijn zege in Sluis-Brugge- Sluis gunnen Belgische journa listen hem nauwelijks een se conde rust. Ook zijn vrouw Nancy moet vele vragen beant woorden. Ze doet het, alsof ze niet anders gewend is. 30-jarige marathonschaat ser uit Oeselgem is iedereen ter- wille maar scheidt slechts be scheiden teksten af. „In de Zwinstedentocht hoef je niet veel van me te verwachten. Ik voel Sluis-Brugge-Sluis be koorlijk in de benen." En over de belangstelling. „Ik laat het een beetje over me heen komen. Natuurlijk is het leuk. Een stukje erkenning. Ik hoop dat het schaatsen in België door deze aandacht van de media wint aan populariteit. Mis schien dat er bij ons dan eens een 400-meter kunstijsbaan komt. Hoeven de Belgen niet al tijd naar Nederland te gaan. Nu tijn we vooral op Eindhoven aangewezen." Nancy Vercamst beent tijdens de wedstrijd nerveus op het ijs dij de finish. Zit Alain nog steeds in de kopgroep? Mooi, vindt u ook niet?" Alain Ver camst houdt stand tot een kilo meter of zes voor de finish. De serieuze kluunpartij is dem te machtig. „Daar ben ik gevallen. Was ik overeind geble ven, was ik misschien tot de streep in de kopgroep gebleven. Na het klunen kwam ik nog even terug, maar toen werd er ineens so hard gereden, dat ik opnieuw Hoest lossen. Maar met mijn ui klassering (negende) ben ik zeer vontent." PZC-verslaggever rijdt Zwinstedentocht als toerrijder van onze verslaggever Peter van den Belt SLUIS - Is de Zwinsteden tocht, de Zwinstedentocht nog wel als hij met een ronde is in gekort? Is er sprake van een Elfstedentocht wanneer maar tien of negen plaatsen worden aangedaan? Dat vraag ik me af als ik het ijs op stap voor de tocht die voor aanvang al is omgedoopt tot de Parijs-Rou- baix van de schaatswereld. Geen drie, maar twee keer van Sluis naar Brugge en van Brugge naar Sluis (68 km). Op ijs dat veel weg heeft van grof schuurpapier. Starten vanuit 'de kooi' bij een temperatuur van zes graden onder nul. Een beetje onzinnig dringen veel schaatsers bij het hek dat zo open zal gaan. Ik heb me toch voor een toertocht opgegeven en niet voor een wedstrijd? Desondanks sta ik als een van de eersten op het ijs. Het voordeel van een vroege start is dat j e nogal wat mensen tegenkomt. In mijn eerste kilo meters halen een paar honderd rijders mij in. Wanneer ik zelf iemand passeer, word ik me teen aangesproken. ..Rijdt u ook de toertocht? Awel, dan rijd ik met u op, want ik zie dat u van mijn kaliber bent." Het zijn de woorden van een Belgi sche krabbelaar. Daar wil ik mezelf toch niet mee vergelij ken. Ik vertel hem dat het beste is om je eigen tempo te rijden. Met ferme slagen neemt het krachtmens, binnen enkele minuten, honderden meters voorsprong. Na een korte kluun bij het eer ste lage bruggetje na Sluis, volgt de lange bij de Siphon. Hiervoor heb ik oude lichtge wicht sportschoenen bij me. Je kunt zo'n stuk van bijna vier honderd meter beter te voet overbruggen dan met wankele enkels op smalle ijzers Toch kiezen velen voor het laatste. Een wat oudere man komt daar na enkele meters snel van te rug. „Wat een ijs. Dat ze je daar op durven laten rijden." Hij is niet de enige die over de ijs vloer begint. Wildvreemden geven elkaar uitgebreide ana lyses. Sport verbroedert, zeker als de omstandigheden belab berd zijn." Ik loop op de kluunplaats een flink aantal rijders voorbij, waaronder een jongen op Frieze doorlopers. Links van me word ik in een flits gepas- Verslaggever Peter van den Belt na de eerste omloop in de Zwinstedentocht. seerd door een slimmerik die zijn schaatsen in klemmen heeft gezet, met wieltjes er on der. Zo gebruikt hij ze als skee lers. Valpartij Het stuk naar Brugge gaat voor de wind en op het redelijk vlakke ijs kan tempo gemaakt worden. Een door sneeuw be dekt ijsrandje zorgt voor de eerste valpartij. Wanneer ik lig, blijkt de schade mee te val len. De buiteling loont zelfs, want vlak voor me ligt een op gevouwen briefje van honderd Belgische franken. Nog een paar valpartijen en ik ga met een vette beurs naar huis. De eerste stempel in Brugge. Het flitst door me heen dat ik op Belgisch ijs sta. Iets wat waarschijnlijk de schaatsbelg bij uitstek, Bart Veldkamp, nog nooit overkomen is. Het is harken op de terugweg richting Damme. Het land schap op weg van Sluis naar Brugge (zonnetje op het ge zicht) lijkt veel mooier dan dat onderweg van Brugge naar Sluis (wind tegen en het ijs aan deze kant zo mogelijk nog slechter dan op de heenweg). Van het leveren van extreme inspanningen is echter nog geen sprake, al vraag ik me af hoe ik me zal voelen, wanneer ik over een uur of twee op nieuw in Brugge heb gestem peld. Als ik bij de Siphon weer van het ijs ga, voel ik de kou. Ik overbrug de kluunplaats ren nend om een beetje warm te worden. Het aandoen van mijn schaatsen duurt langer dan de eerste keer. Maar ik moet door zetten, want de helft zit er nog niet eens op. Vlak voor Sluis bezwijk ik voor de geur van erwtensoep. Het geeft warmte genoeg om Sluis te halen. Ik rijd naar de houten steigers achter de finishplaats en haal een blikje sportdrank uit mijn tas. Het is Isostar on the rocks. Geen echte lekkernij voor iemand die de kou begint te voelen. Er is één remedie: flink doorschaatsen. Daar krijg je het vanzelf warm van. Gelukkig is dat op dit deel ook mogelijk. Spiegelglad ijs Het lage bruggetje waarbij op de eerste doorkomst gekluund moest worden, daar mogen de schaatsers nu onderdoor. Ligt er eindelijk eens een paar vier kante meter spiegelglad ijs, moet je erover kruipen. Bij Brugge heeft de Belgische schooljeugd inmiddels bezit genomen van het ijs: toerrij ders of geen toerrijders. En dat terwijl ieder ommetje - vanwe ge de vele scheuren onder de sneeuw - het risico van een val inhoudt. Vallen doe ik dan ook. maar opnieuw maak ik een zachte landing. Wanneer Damme voor de tweede en laatste keer nadert, kan de gesteldheid van het ijs me niet meer deren. De ver moeidheid is verdwenen. Ik zou nog uren kunnen schaat sen. Even overweeg ik zelfs om in Sluis ook de derde omloop te rijden. Binnen tien minuten zou ik er geheel anders over denken. Want wanneer ik bij de Siphon mijn schaatsen af doe voor de laatste grote kluuntocht, voel ik hoe pijnlijk mijn voeten zijn. Het lijkt bo vendien wel een run-skate- run. Een schaatser voor me vertelt een maat hoe hij er over denkt En maakt met zijn hand golvende bewegingen als hij het over het ijsoppervlak heeft. foto Peter Nicolai Het laatste stuk kom ik nauwe lijks vooruit. Krabbelen, hor ten en stoten. Iedere poging om tegen de nog verder aange wakkerde wind tot een geolie de schaatsslag te komen, mis lukt. Ik peuzel een heel pakje druivesuiker op. Wie weet helpt dat en draagt de nieuwe energie me naar Sluis. Gedrocht De beat die via de geluidsin stallatie aan de finish al ver voor het eindpunt tot me komt, klinkt me als muziek in de oren. Een erg plezierig ritje is het door het barre ijs niet ge weest. Als tegenhanger van de Tocht der Tochten, mag je dit gerust het Gedrocht der Toch ten noemen. Maar de ontberingen van de viereneenhalve uur durende rit verdwijnen bij een glas warme wijn en een kop erwtensoep. De oorkonde is binnen. Een tweede aandenken wordt thuisgestuurd. Langzaam word ik weer mens, al kan ik even geen ijs meer zien. Ten minste vandaag niet. Maar morgen, op mijn vrije dag. zal er toch wel ergens een tochtje zijn. Eentje op spiegelglad ijs van onze verslaggever René Hoonhorst SLUIS - De schaatswedstrijden Sluis-Brugge-Sluis en de Zwin stedentocht hadden de Belfort- stad meer promotioneel en financieel voordeel kunnen brengen als de organisatie pro fessioneler was aangepakt. Als ijsclub 't Zwin en de gemeente Sluis de hulp hadden ingeroe pen van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen had een beter perscentrum kunnen wor den ingericht en had de gemeen te nog meer kunnen profiteren van de aandacht van regionale en landelijke media, vinden toe ristische promotors aan beide kanten van de grens. Directeur T. Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen en directeur B. van Haecke van de Dienst Toerisme van Damme hebben veel waar dering voor het werk van de Sluisse ijsclub 't Zwin. Maar door alles zelf te willen doen, kwamen toch zaken in de knel. „De gemeente Sluis zou nog meer in het zonnetje zijn komen te staan als de media op profes sionele wijze waren onthaald en er bijvoorbeeld een persmap was uitgereikt aan alle media vertegenwoordigers uit binnen- en buitenland", denkt Maen hout. Zijn Vlaamse collega Van Haec ke valt Maenhout bij. Hij merkt op dat te weinig medewerkers van de Sluisse ijsclub te veel ta ken moeten vervullen. „De ijs club staat om het zo te zeggen op te smalle schaatsen. Ze zouden moeten leren om een aantal ta ken aan anderen over te dragen. Misschien dat we tijdens de eva luatie van het schaatsseizoen daarover nog eens kunnen pra ten." Voorzitter G. van Westen van 't Zwin vindt dat een uitste kend idee. De ijsclub wil zich helemaal niet bezighouden met het 'randgebeuren' rondom de wedstrijden. En als het Toeris tisch Bureau de ijsclub had be naderd om een aantal taken over te nemen, had 't Zwin het bureau graag die mogelijkheid gegeven. Van Westen: ..Maar dan moeten ze wel net als wij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in touw willen zijn, want er blijven men sen en vragen op je afkomen." De voorzitter geeft toe dat de enorme belangstelling voor de schaatstochten de vrijwilligers van 't Zwin overviel, maar voegt er direct aan toe dat dat niet an ders kan bij 'een sluimerende vereniging als een ijsclub'. Het betoog van Van Westen wordt ondersteund door de chef sport van de PZC. R. Thannhau ser. „Ik ben al bij heel wat schaatstochten in den lande ge weest, maar het is zelden zo keu rig geregeld als in Sluis. De gastvrijheid van de organisatie stond buiten kijf. Een collega van een landelijk dagblad was zeer verbaasd dat hij gratis werd ondergebracht in een ho tel. We konden tijdens de wed strijd gebruik maken van een taxibusje en ook op eigen gele genheid overal komen Het eni ge minpuntje was een aantal fouten in namen van de deelne mers, maar als sportjournalis ten weten we wel hoe de toppers en regionale rijders heten." Voorzitter G. van Daele van de Sluisse WV is ook een stuk po sitiever dan de toeristische ex perts uit Terneuzen en Damme. Net als Van Westen had hij wel 'kleine foutjes' gesignaleerd, maar de Belfortstad had toch voornamelijk goede publiciteit binnengehaald. „De stichting Sluis Promotie heeft dat taxi busje voor de journalisten laten rijden en de ondernemers heb ben tevens voor muziek op het ijs bij de Kaai gezorgd. We heb ben van veel mensen leuke reac ties gehad en reportages op tele visie en in kranten in binnen- en buitenland. Sluis heeft prachtig in de picture gestaan en ik weet zeker dat we daar de vruchten nog van zullen plukken Loco-burgemeester J. du Fossé sloot zich bij die woorden aan. Hij ging er van uit dat bij de eva luatie na het schaatsseizoen nog wel wat afspraken voor de toe komst gemaakt kunnen worden, maar vond daarnaast - net als Van Westen - dat de spontaniteit van een natuuri jstocht in elk ge val centraal moet blijven staan. HOEK - De ijsvereniging 'Wel gebogen, niet gebroken' in Hoek houdt vrijdagavond om 19.30 uur op de kreek een marathon overeen half uur en drie ronden. Er kan vanaf 19.00 uur ter plaatse worden ingeschreven. Zaterdag wordt in Hoek om 11.00 uur het startsein gegeven vooreen twee-krekenwedstrijd. In deze wedstrijd over elf kilo meter zijn twee kluunplaatsen opgenomen. Er kan vanaf 10.15 uur worden ingeschreven. door Peter van Kouteren SLUIS - Een jazzband uit Ant werpen werkt swingend haar repertoire af, de geur van warme Brusselse wafels hangt over het ijs en de tongval van de meeste deelnemers verraadt een Vlaamse afkomst. De tweede Zwinstedentocht heeft onmis kenbaar een Belgisch accent. Studio Sport - dat een dag eer der gewag heeft gemaakt van een Belgische schaatsmarathon - krijgt zodoende toch een beetje gelijk. De Zwinstedentocht 1997 zal de geschiedenis ingaan als een ui terst zware marathon, die ge teisterd werd door een koude en striemende wind en uiterst slecht ijs. Met een kleine groep keiharde werkers is er in de nacht van dinsdag op woensdag alles aan gedaan om de ijsvloer nog enigszins op te kalefateren, maar dat neemt niet weg dat er met recht gesproken wordt van kasseienijs in de Hel van het Zuiden. „We zagen het opknappen, maar we hadden nog wel een paar keer kunnen rijden", ver telt Michel Jansen, die met vier anderen de hele nacht in touw is geweest om sneeuw aan de kant te krijgen. „We hebben eerst ge probeerd om te vegen, maar dat mislukte omdat de borstel brak. Daarna hebben we met twee schuivers zoveel mogelijk sneeuw naar het midden ge schoven. Ik ben rond een uur of één afgelost en heb tot vier uur een beetje gerust. Nee' slapen, dat is er niet van gekomen Michel Jansen vertelt het, als de laatste toerrijders de finish zijn gepasseerd. Het aantal uitval lers valt mee. Ruim achthon derd deelnemers zijn omstreeks twaalf uur vertrokken. Het gros daarvan rijdt - op Noren, kunst schaatsen en Friese doorlopers - heel geconcentreerd en vol brengt de tot 68 kilometer inge korte tocht. „Er is heel gedisci plineerd gereden", vertelt Jacky Boogaard. „In één lange sliert achter elkaar." Boogaard is voorzitter van de EHBO-ver- eniging in Sluis en heeft het par koers diverse keren met een auto langs de Damse Vaart ver kend. „Als je sommigen toch ziet krabbelen en doen", schudt hij zijn hoofd. „Maar met zulk slecht ijs zijn de mensen een stuk voorzichtiger. Ze halen geen capriolen uit. In al die da gen dat er geschaatst is, hebben we nog maar één botbreuk ge had. Die man had net een halve meter gereden en viel heel onge lukkig." In het coördinatiecentrum van de EHBO kan Denise van de Bussche dat alleen maar beves tigen. Een enkeling vertoont uitputtingsverschijnselen en hier en daar lopen deelnemers snijwonden op. Zoals die me neer, die pardoes met zijn hoofd tegen een bruggetje aan is gere den. Hij wordt voor behande ling naar een huisarts verwezen. Denise van de Bussche: „Wezijn hier elke dag met een paar man, maar met zo'n Zwinstedentocht moet je met meer zijn. Dat valt niet mee, omdat het een doorde weekse dag is en je tenslotte met vrijwilligers werkt." Zo verloopt de Zwinsteden tocht min of meer geruisloos. De politie, 's ochtends tijdens de wedstrijd met een kleine dertig menskrachten paraat, kijkt ook al op een rustig evenement te rug. Twee dienstdoenders spre ken van een mooi festijn, dat door onderlinge verdraagzaam heid wordt gesierd. „Er is geen drank in het spel en de mensen moeten een vrije dag nemen om hier te zijn. Dat doe je niet om een beetje te komen rotzooien." Business Een temperatuur van zeven gra den onder nul nodigt ook niet uit om lang op het ijs te verblij ven en dwingt veel deelnemers om onderweg aan te leggen in één van de tjokvolle etablisse menten, waar 'wittekes', glühwein en 'warme choco' veelgevraagde dranken zijn. De Zwinstedentocht is op die ma nier ook business. Een Antwerpse fotograaf, ge specialiseerd in het vereeuwi gen van evenementen, maakt 850 opnamen en doet goede za ken. Met een ontwikkelcentrum in een vrachtwagen nabij de fi nish worden om de twintig mi nuten nieuwe foto's afgeleverd. Die vinden onder de deelnemers tegen tweehonderd Belgische frank gretig aftrek „Heb ik in elk geval een bewijs dat ik heb meegedaan", vertelt een man uit Zottegem. Zo stappen velen met een vol daan gevoel van het ijs. Luc Coilli uit Roeselare recupereert met een vitaminedrankje en maakt zich alweer op voor een nieuwe marathon. „Ik ben een echte liefhebber", vertelt de 52- jarige Belg, die niet meer dan drie uur voor de tocht nodig heeft gehad. „Zaterdag heb ik de Elfstedentocht gereden, op een kaart van een 70-jarige man uit Leeuwarden", bekent hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35