'ROVINCIALE ZEEUWS! Scherpere milieu-eisen aan auto Weer zorgen over gezondheid Jeltsin René Ruitenberg slaat slag in Sluis Enorme olie vervuiling langs Japanse kust Van Gelder raast met escorte naar Sluis ASNtCF AS 4 WEKEN bijlage onderwijs Milosevic erkent nederlaag in Nis luropese plannen gaan minister De Boer nog niet ver genoeg Nederlanders massaal op de schaats )oden door ammoniakgas in Pakistan Iri Karig maal pony's Rammegors VOOR 15,00 JA, ik wil: Kans op motsneeuw Bewolkt en nevelig, vanavond moge lijk motsneeuw. Maxima omstreeks -4 graden. De noordoosten wind is matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft. 'j40e jaargang no. 7 onderdag 9 januari 1997 Hosse nummers 1,75 nieuwe toekomst voor oudere leraren WW/,*, De Servische president Milose vic heeft gisteren de overwin ning van de oppositie erkend bij de gemeenteraadsverkiezingen in Nis, de op één na grootste stad van Servië. Met de stap komt de socialistische regering tege moet aan eisen van de oppositie en de wester- "7 se wereld. De kopgroep van de Zwinstedentocht passeert Damme. van onze verslaggever Richard Thannhauser SLUIS - Het publiek in Sluis wachtte gisteren bij de start van de tweede Zwinstedentocht tevergeefs op Henk Angenent. De winnaar van de Elfstedentocht, die een dag eerder al in Zeeuws-Vlaanderen was neer gestreken, meldde zich te elfder ure af. Een griepje had de nieuwe held van het Nederlandse marathon- schaatsen eronder gekregen. Niettemin werd de Zwinstedentocht een boeiend schouwspel met een aansprekende winnaar. René Ruitenberg (26) uit Oldebroek demarreerde in de laat ste kilometer uit een tot zeven man gereduceerde kop foto Peter Nicolai groep. De concurrentie reageerde te laat, waardoor de Gelderlander net als een dag eerder in Avenhom win nend over de streep ging. Uit handen van Angenent, die wel bij de prijsuitreiking in het Stadhuis van Sluis was, kreeg Ruitenberg de zilveren schaats. zie ook pagina's 33 en 35 van onze redactie buitenland AMSTERDAM - Neder landers hebben deze win ter al massaal geschaatst. Van de landgenoten boven de vijftien jaar heeft een op de vijf al de ijzers on dergebonden, oftewel ruim 2,5 miljoen mensen. De kinderen moeten daar nog bij worden opgeteld. Dit blijkt uit een onder zoek van het NIPO. Van de schaatsers heeft 11 pro cent een of meer georgani seerde toertochten gereden. Gemiddeld 2,3 tochten per persoon. Mannen rijden vooral op noren (68 procent). 28 Procent doet het met ijs- hockeyschaatsen. Bij de vrouwen zijn kunst schaatsen het meest ge liefd (53 procent), gevolgd door noren (38 procent). De Friese doorloper is bij na uitgestorven: één pro cent (van de schaatsers rijdt nog op deze houten schaats. Slijpen Een kwart van de schaat sers heeft de schaatsen nog nooit laten slijpen. Tweederde laat dit doen. De rest doet het zelf. De meeste Nederlanders (74 procent) vinden dat de star II media genoeg aandacht aan de Elfstedentocht hebben geschonken. 20 Procent vindt het te veel van het goede. Drie pro cent had nog wel meer in formatie willen hebben. ANP 1AHORE - Bij een ongeluk met immoniakgas in het Pakistaan se Lahore zijn vannacht min- itens achttien mensen om het ne leven gekomen. Meer dan 700 «rsonen moesten in het zieken huis worden opgenomen, go". gas lekte uit vaten van een ,k°el, Jachtwagen die bij een ongeval vis- *as betrokken. Het giftige gas Veroorzaakte een golf van pa giek. Het leger werd ingescha keld voor een reddingsoperatie. Het ongeluk gebeurde kort voor Siddernacht in een sloppen- tijk. Volgens de politie was de 8-0 Jachtwagen geladen met 30 Ko- laten ammoniakgas.RTR/AP MIKUNI -Arbeiders en vrij willigers zijn gisteren in het westen van Japan begonnen met het schoonmaken van cir ca honderd kilometer door olie vervuilde kust. Het gaat om een van de ergste vormen van milieuverontreiniging die Ja pan ooit trof. Inwoners, onder wie veel oude wouwen, van de vaak pitto reske vissershavens zijn bezig om de kust te reinigen. Ze vor men soms meterslange rijen om hun met olieslijk gevulde emmers en kruiwagens aan el kaar door te geven waarna het spul in vrachtwagens wordt geladen. De olie is afkomstig van een Russische tanker die begin ja nuari bij een storm in de Ja panse Zee in tweeën brak. De Japanse kustwacht heeft veer tien schepen, twee vliegtuigen en vier helikopters ingezet om te voorkomen dat nog meer drab het strand bereikt. De olie heeft de rijke eeuwenoude viswateren beschadigd. De Ja panse autoriteiten hebben nog geen idee van de omvang. De tanker, Nakhodka, vervoerde ruim 21 miljoen liter olie. RTR Vrouwen uit het dorpje Mikuni hevelen bij een schoonmaakoperatie op het strand aangespoelde olie in een vat over. fotoToru Yamanaka/AFP )EN HAAG - Nederland i ril de voorstellen van de an'i luropese Commissie voor lecTtrmindering van de ver ruilende uitstoot van het irzivegverkeer aanscherpen. a8f Tijdens het voorzitter schap zullen daartoe na- ere voorstellen worden edaan, zo kondigde mi- ister De Boer gisteren an in Den Haag. Volgens e minister zijn de Euro- ese voorstellen nog 'te reinig ambitieus'. onze redactie binnenland Mi Sie .atsl Ie plannen van de commissie oorzien ondermeer in scherpe- grenswaarden voor de uit- nbe ioot van nieuwe wagens vanaf :ha( et jaar 2000 en in fiscale rege- D ingen om al voor de eeuwwisse- 7 te ngschonere auto's op de weg te rijgen. Ook de kwaliteit van de randstoffen (benzine en diesel) ïoet beter worden. Ie voorstellen gaan ongeveer naalf miljard per jaar kosten oor de EU als geheel. De reke nde ing komt bij kopers van nieu- volfe auto's die vierhonderd tot !00 gulden extra kwijt zijn. sch|bk zullen automobilisten meer oeten betalen aan brandstof fen. De Europese olie-indus- oeE kan aardig leven met deze oke >zet, maar de milieubeweging an< o de autofabrikanten zijn al- vk- rminst tevreden, nbe Ie Boer staat ook niet te jui- :n, zo gaf ze aan. Op een aan- kee il punten wil ze aanscherpin- pec in van de richtlijnen die in juni ipei tlicht moeten zien. Zo moeten :aparte emissienormen komen voor een koude start van moto ren bij lage buitentemperaturen (-7 graden). De huidige voor stellen gaan uit van een tempe ratuur van 22 graden. Boven dien wil De Boer nadere doelstellingen voor 2005 en 2010. De milieuminister heeft ook nog andere pijlen op haar boog. Zo zal er extra aandacht komen voor de handhaving van milieu regels in Europa. Hierbij zal het niet gaan om de invoering van één Europese milieu-inspectie maar om een betere samenwer king en om een overdracht van kennis. Impasse Minister De Boer wil de hard nekkige impasse binnen de Eu ropese Unie over vermindering van de uitstoot van klimaatbe- dreigende broeikasgassen door breken. Ze is echter uitermate terughoudend over de kansen om tot een vergelijk te komen. Een eenduidig Europees stand punt is van groot belang voor het welslagen van de grote VN- top over klimaatveranderingen eind dit jaar in Japan. Tijdens de presentatie van de inzet van De Boer tijdens het Nederlandse voorzitterschap van de EU overheerste vooral de gematig de toonzetting. Dat gold ook. voor de kansen om binnen de Unie te komen tot de invoering van een heffing op energie of kooldioxide (C02), het belang rijkste broeikasgas. Hoewel op initiatief van De Boer een aantal gelijkgezinde lidstaten de discussie over hef fingen weer heeft aangezwen geld, is de kans op succes nog ge ring. De Boer verwacht op met al te lange termijn wel een voor stel van de Europese Commissie over de energieheffing, maar 'erg spectaculair' zal die niet worden, zo voegde de minister er meteen aan toe. ANP De pionier op het gebied van de hart chirurgie, de 88-jarige Amerikaan DeBakey, die nauw bij de operatie van Jeltsin was betrokken, had maandag ook geruststellende geluiden laten horen door te verklaren dat Jel- tsins hart zich na de ingreep zeer goed had hersteld en een griepje geen speciale problemen zou opleveren. Vakantie Het was gisteravond nog niet duidelijk of minister-president Tsjernomyrdin zijn aangekon digde vakantie heeft geannu leerd. Jeltsin maakte afgelopen week einde bij zijn ontmoeting met de Duitse kanselier Helmut Kohl een vermoeide en gespannen in druk. Hij zag buitengewoon bleek. Problemen Op 23 december had Jeltsin weer zijn intrek genomen in het Kremlin om na maandenlange afwezigheid de talloze proble men waarmee het land worstelt aan te pakken. Hij had daarvoor in een tv-in- terview al aangekondigd zijn greep op de gebeurtenissen snel en radicaal te zullen verstevi gen. Maar de artsen hadden hem ervoor gewaarschuwd niet al te hard van stapel te lopen. De Russische leider heeft al een lange ziektegeschiedenis. Toen hij dit najaar in de hartkliniek werd opgenomen om te worden voorbereid op een bypass-ope- ratie, bleek dat hij tussen de eer ste en tweede ronde van de pre sidentsverkiezingen deze zomer een derde hartaanval had ge had De eerste twee vonden in 1995 plaats. GPD van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - De 65-jarige Russi sche president Boris Jeltsin is gisteravond met symptomen die duiden op longontsteking opge nomen in het Speciale Klinische Ziekenhuis in Moskou. De woordvoerder van het Kremlin deelde mee dat artsen 'de eerste tekenen van een zich ontwikkelende longontsteking' hadden vastgesteld en dat Jel tsin enige dagen in het zieken huis zal moeten verblijven. Het nieuws werd meegedeeld in de meest bekeken journaaluitzen ding. Jeltsin was eind vorige week al met griep verhuisd van het Kremlin naar zijn enkele ki lometers van de hoofdstad ver wijderde buitenhuis. De presidentiële persdienst had toen meegedeeld dat de ziekte geen enkel verband hield met de op 5 november uitgevoerde vijf voudige bypass-operatie; Rus land wordt net als veel andere landen op dit moment getroffen door een griepepidemie. Renat Aktsjoerin, de chirurg die de operatie had uitgevoerd, zei gis teren dat er geen enkele reden voor paniek was. Staatsbosbeheer gaf de Shetlandpony's op het Rammegors gisteren hun wekelijkse portie bijvoeding: hooi. Het bijvoederen is rond de kerst begonnen, toen de vorst doorzette. Een wekelijkse portie lijkt weinig, maar als de dieren te veel eiwitten binnenkrijgen gaan ze scheef op de hoeven staan. De dieren hebben in de zomer een dikke vetlaag verzameld die ze in de winter moeten O verbranden. I O Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3 en 5; Varia: 4; Buitenland: 7; Financiën en economie: 9; Radio en tele visie: 11; Zeeland: 13, 15, 16, 17 en 19; Onderwijs: 21, 22,23,25,27 en 29; Sport: 33,34,35,36,37 en 39 van onze verslaggever Richard Thannhauser SLUIS - Een belangrijk onder deel van het project duurzaam veilig West-Zeeuws-Vlaande- ren is het aanpakken van snel heidsduivels. Kennelijk geldt dat niet voor iedereen, want de commissaris van de koningin, drs. W.T. van Gelder, mocht gis terochtend onder begeleiding van een motorescorte van de po litie de maximumsnelheid ruim overschrijden. In recordtempo legde Van Gelder het traject Breskens-Sluis af. Automobi listen die zich keurig aan de li miet hielden, werden ingehaald. Van Gelder moest gisteren naar Sluis, waar hij om 9.00 uur het startschot zou lossen voor de tweede Zwinstedentocht. Op initiatief van de politie kreeg hij vanaf de veerboot een moto rescorte. Merkwaardig, want het was allesbehalve druk op de wegen en de afstand Breskens- Sluis is probleemloos in een kwartier te doen. Bovendien had Van Gelder een boot eerder kunnen nemen, zodat hij een half uur speling zou hebben. Van Gelder liet via zijn secreta resse weten, dat de escorte een initiatief was van de politie. Volgens Henk Kramer, voor lichter van de politie Zeeland, is dat niet ongewoon. „Ook lande lijke politici krijgen politie-es- corte als ze met spoed ergens naartoe moeten." Ochtendspits Maar was het gisteren nodig? En is het gepast om tijdens de och tendspits zo hard te rijden op de West-Zeeuws-Vlaamse wegen? Kramer: ,.De politie had van de organisatie signalen gekregen dat hij bi] Sluis erg druk zou worden. We wilden voorkomen, dat Van Gelder in een opstop ping terecht zou komen, waar door hij niet tijdig op het ijs zou zijn. En wat is nu voor de orga nisatie van zo'n wedstrijd ver velender, dan te moeten wach ten? Daarom heeft de politie Van (Advertentie) LAGE TEMPERATUREN HOGE KORTINGEN Nieuwe Burg 3 - Middelfoirg Gelder begeleiding aangebo den. Er is misschien te hard ge reden, maar onverantwoord was het zeker niet. En bij de be geleiding van Van Gelder stond de veiligheid uiteraard voorop." De politie had in Sluis overigens 25 agenten ingezet voor de schaatsklassieker. Volgens Kra mer was dat aantal ruimschoots voldoende. „Er hebben zich, zo ver ik weet, geen problemen voorgedaan." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1